DINSDAG 19 APRIL 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Het opnieuw verschijnen van „El Debate"'. Zooals we reeds hebben meegedeeld heeft het bestuur van de Ned. 'KL K. Jour- nalisten-Verceniging op 29 Maart j.l., naar aanleiding van het opnieuw verschijnen \an het Spaansohe kath. hoofdorgaan „El Debate" een te.egram van gelukwensch naar dit kath. blad gestuurd, ook omdat het geen enkele concessie aan de Sociaal- Democratische anti-clericale Spaansche Regeering, voor het verder verschijnen heeft willen doen. Op dit telegram heeft de directie van „El Debate" thans het volgende geant woord (vertaald uit het Spaansch): Den heer J. B. Vesters, Voorzitter Ned. R. K. Journahsten-Vereeniging. Zeergeachte Heer, Ik heb opdracht van onzen directeur, om u bij zijn afwezigheid te antwoorden op uw geëerd telegram van 29 Maart j.l. en u hartelijk te danken voor de betuiging van sympathie jegens ons blad ter gele genheid van zijn wederverschijnen na een „niet te noemen" verbod'van ruim twee maanden. De woorden van broederlijke liefde van onze collega's die Katholieke bladen van Nederland, geven ons den moed, om ener giek voort te gaan met de verdediging van de rechten der Katholieke Kerk tegen Hare vijanden, die thans niet bijzondere krachts inspanning den burcht van het geloof in Spanje aanvallen. Gaarne maak ik van deze gelegenheid gebruik, om u mijn gevoelens van gene genheid te betuigen. was geteekend, Francisco Javier Olóndriz. Haarlemsche veiling N.V. In de Zaterdag 9 April j.l. gehouden op richtingsvergadering van aandeelhouders zijn de concept-statuten der Naamlooze Vennootschap tot voortzetting van het bedrijf der Coöp. Haarl. Groenten- en Bloembollenveiling W.A. in liq. na arti- keUgewijze behandeling vastgesteld en goedgekeurd, waarmede de Naamlooze Vennootschap, welke den naam draagt: „Haarlemsche Veiling N.V.', in beginsel werd opgericht. Wij vernemen, dat bereids de ministe- rieele verklaring van geen bezwaar op de notarieel verleden acte van oprichting is aangevraagd. In afwachting daarvan kwam reeds.het voorloopig koopcontract der vas te goederen, inventarissen en emballage tot stand en wordt, het bedrijf vanaf Maandag 18 April door de N.V. in oprichting voort gezet. Ter bovengenoemde vergadering zijn be noemd als Commissarissen der Haarlem sche Veiling N.V. de heeren: Jos. M. J. Braam te Heemstede dr. A. B. A. van Ketel te OverveenM. Kotten te Haar lem. P. Roozen Niczn. te Overveen, gem. Bloemendaal en J. Valkering Tzn. te Lim- men, terwijl als directeur ia benoemd de beer J. A. Sohrama te Haarlem, als ac countant de lieer F. J. M. Tonino te Haar lem en als procuratiehouder de heer Jac. de Weijer, te Haarlem. Het maatschappelijk kapitaal der N.V. bedraagt 173.000, verdeeld in 5 series van 34.600, waarvan zijn geplaatst en volgestort twee series elk van 34.600, to taal 69.200. Wij vernemen voorts, dat voor de N.V. geheel nieuwe reglementen, zoowel voor de bloembollen- als groenteveilingen in won ding zijn, en dat de gestichte Haarlem sche Veiling N.V. vrij en onafhankelijk staat van de thans in liquidatie verkeerende Coöperatie, daar de N.V. slechts alleen de bezittingen der Coöperatie in liq. he-eft ge kocht. De O.S.P. telt al ruim 4000 leden. De „Fakkel" deelt mee, dat de Onaf hankelijke Socialistisch© Partij in de twee de week van haar bestaan reed1» 58 afdee- lingcn telt met -1219 leden. STADSNIEUWS Studieclub „St. Petrus Canisius". Het bestuur der bovengenoemde onder- afd. der St. Jos.-Gez. spoort bij deze nog maals alle gehuwden en ongehuwden ge zellen aan om Dondcidag e.k. vrij te hou den voor de bijzonder interessant© lezing van den heer P. Kasteel over het onder werp: Katholicisme en Communisme. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 5797. Naamlooze Ven nootschap I'aanakker's Schoenhandol (f.), Leiden, Haar lemmer straat 151, hoofdz. Amsterdam, PI. Kerklaan 3335. De han delsnaam van het filiaal te Leiden is ge wijzigd in: „Arastcrdamsche Schoenhan- del'. 147. D. de Bruyn Yzn., Hazerswoude (Dorp) D. 162, handel in manufacturen, con fectie. Uittr. E.: D. de Bruyn Yzn., Hazers woude, d.d. 12 April 1932. Wijz. liandelsn. in: Firma D. de Bruyn Yzn. N.E.: Y. de Bruyn, Hazerswoude. 676. Naamlooze Vennootschap „Fabrie ken van Kapok, bedveeren, gewatteerde en donzen dekens v.-h. R. K. Bouth en Zo nen", Leiden, Kaiserstraat 23. Overl. Dir.: P. J. Stoffers, Den Haag, d.d. 11 April 1932. 88. C. H. de Jong, Leiden, Nieuwstraat 28, handel in schoenen en leder en aanv. artikelen. Bijv. uitgeoef. bedr.: verkoop van sportartikelen, N. E.: P. T. de Jong, Leiden. Nieuwe inschrijving: 5999. De Leidscho Confectie-Industrie N.V. in op richting, Leiden, v. d. Werf straat 3. (H.V.) JJi*.U. A. Braakman, Leiden. SOCIALISTEN TEGEN SOCIALISTEN. De 0. S. P. geeft ouden kameraden hun vet! Het is alles róód! Maar dit rood is lang zoo rood niet als dat rood, en wat het echte rood mag heeben, daarover bestaat een vurig verschil van meening. Slechts een schrandere winkeljuffrouw uit een goed-gesorteerd manufacturen-magazijn zou alle kleuren rood kunnen opsommen, welke alleen hier in Nederland reeds worden aan getroffen: vanaf het vieux-rose uit Thor- becke's tijd tot het donker-bloedige Bour gogne-kleurtje, dat zoo bizonder in de smaak valt van communistische fijnproe vers. De buitenlandsche kleurschakeerm- gen, zooals Labour, het Fransche socialis me enz. nog buiten beschouwing gela ten Als meest moderne aanwinst in onze kleu- ren-collectie is het „nieuw-rood" opgeko men reeds welbekend als een zoetig dames-likeur, thans nog beter bekend als de Onafhankelijke Socialistische Partij. Wij hebben gisteravond in de Stadsgehoorzaal zóó van dit borreltje geprofiteerd, dat wij bijna overstag zijn gegaan. De O. S. P. wat hatelijk ook S. O. P. genoemd had een propaganda-avond be legd en daartoe vrind en vijand uitgenoo- digd. Het moet een minder aangename gewaarwording voor het bestuur geweest zijn, dat er evenveel vijanden waren om het uit te fluiten als vrinden om het toe te juichen. De bijeenkomst was zeer druk bezocht. Het is niet ons plan een uitvoerig ver slag van deze vergadering te geven. Maar bij twist in het huisgezin worden harde no ten gekraakt. De buitenstaander krijgt, naar het krakeelen luisterend, soms een ob jectief beeld van den waren toestand van het huisgezin, in dit geval van de eenheid en kameraadschap in de S. D. A. P. Do eerste spreker was de „vader" va-n de S. D. A. P., de heer Frank v. d. Goes, een bijna tragische figuur, die op zijn ouden dag uit de partij is „gebannen". Hij stak onmiddellijk van wal met de dagbladen „Volk" en „Vooruit" van de dikste verval- sching te beschuldigen. „Van anderen kant'zeide dit oud-hoofdbestuurslid der S. D. A. P. en hiermede bedoelde hij de burgerpers „wordt wel eens gezegd, dat „Het Volk" bij zijn berichtgeving de leuze volgt: niets is ons te dol! Ik weet niet, of dat waar is, maar tegenover ons volgt het de leuzenietsis ons te geméén!" Het was als een verzachting bedoeld, maar er zijn nog steeds menschen, die het eervoller vinden „dol" dan „gemeen" to zijn. De leugens van „Het Volk", vervolgde de nieuw-roode leider, zijn een teeken, dat men in dat kamp bang is voor de snel'e groei in onze partij, welke thans reeds 4500 leden telt. De lezers van „Vooruit", die de leugenachtige berichten omtrent de O. 8. P. voor waar nemen, willen wij niet heb ben Die stommelingen mogen ze houden, tenminste (spreker bedacht zich even!) voorloopig niet! Ook de tweede redenaar, de heer Van Staal uit Gouda, beschuldigde de Arbei derspers van „vervalsching en laster". Ver slagen worden niet opgenomen, adverten ties geweerd, berichten vervalscht. Uit zijn geheugen dischte spr. vier faJsifioaties op uit de laatste week! Het bleek weer, dat „Het Volk" met eere den bijnaam draagt van „Het Liegt". Er werd door de huisgenooten van vier we ken geleden zóó geschimpt, dat mijnheer Ankersmit wel gebloosd zou hebben over deze aantijgingen, indien hij het blozen o m dien reden niet reeds heeft afgeleerd. De communist, de heer dr. Knuttel, kwam bij het debat de deur dichtwerpen: „Er is gezegd, dat „Volk" en „Vooruit" ge weldig kunnen liegen. Nou, dat wisten we wel!" Niet alleen de Arbeiderspers, maar de geheele tactiek der Arbeiderspartij werd afgetuigd. Dat is begrijpelijk. De O. S. P. is gesticht, omdat zij het met de taktiek van de S. D. A. P. niet eens ia. De heer Van Staal hekelde de hou ding van de S. D. A. P. inzake „Kor tingswetje" en loonsverlaging. In Rot terdam zakten de twee sociaal-democrati sche wethouders „door hun knieën". Het overheidspersoneel werd „uitgekleed zonder protest van de Partijleiding". Het Partijbe stuur stond gereed loonsverlaging zonder strijd te aanvaarden. Ook bij de werkloo- zen-voorziening mankeert het aan richtlij nen, wat spr. mot enkele voorbeelden aan toonde. In de sociaal-democratische Kamerfrac tie heeft spr. met eigen oogen gezien, dat er geen meeleven is getoond met de werk- loozen. Tijdens de interpellatie van Jan van den Tempel tippelden veertien socia listen met hun tasch onder de arm de Kar- mer uit (Gefluit). Dit is niet de mentaliteit van de Kamer fractie alleen, zeide spr., maar van de ge heele partij. Een motie ter verbetering van den toestand der werkloozen, welke hij als sociaal-democratisch lid van Prov. Staten van Zuid-Holland in de fractie had voorge steld, werd door de roode partijgenooten verworpen met 174! Toen de S. D. A. P. voldoende en op de meest onvriendelijke wijze in bet zonnetje was gezet (alle boter was er intusschen af gesmolten), moest de O.S.P. Looh eens gaan vertellen, wat het in zijn mars had. Er volgde een stroom van eischen: socia lisatie van industrie en verkeerswezen en van grond. Neutrale scholen. Veertig-uren week. Monopoliseering van den buiten- land3chen handel en credietwezen enz., enz., enz. „Indië los van Nederland" brulde een communist, die alleen communist scheen te zijn omdat interrumpeeren zoo verma kelijk is. De spreker herstelde zijn gering verzuiux (het programma is nog niet gereed) en voegde zonder blikken of blozen dit weinig- beduidend programmapunt aan de litanie toe: Onmiddellijke onafhankelijkheid van Indonesië Terecht noemde de communist Knuttel dit alles maar frazen. De S. D. A. P., zei de deze spreker, heeft ook een verlang lijstje, waar vele mooie dingen op staan, maar daar blijft het bij. Het is socialisatie van allerlei, maar wie zal de kat de bel aanbinden. Mij dunkt, dan zal er eerst een frisch revolutietje moeten plaats hebben! (Gelach). Er is nog veel meer besproken. De ver gadering duurde tot middernacht. Maar uit dit weinige kan reeds de veilige conclusie worden getrokken, dat in die heerlijke, ka meraadschappelijke S. D. A. P. lang niet alles koek en ei is. $T. RAPHAEL". Pr tegen de loonsverlaging. Gisteravond hield de afd. Leiden van Spoor- en Tramwegpersoneel een leden vergadering, die buitengewoon druk be zocht was. De voorzitter opende de vergadering met den gebruikelijken groet, sprak zijn groote voldoening uit over de goede op komst, gezien deze vergadering staat in het teeken van loonsverlaging, zoowel bij de spoor- als de tramwegen. Hij wijst. er verder op, dat blijkbaar loonsverlaging een mode is geworden bij de werkgevers, waarvan de arbeiders de dupe worden en hij verwacht dan ook, dat uit deze vergaderinjr een geluid zal klinken, dat wij den tijd daartoe nog niet achten te zijn gekomen. Nadat de notulen der vorige vergade ring onveranderd zijn goedgekeurd en verschillende ingekomen stukken zijn af gehandeld, komt de voorgestelde loons verlaging bij de spoor- en tramwegen aan de orde. Verschillende leden vroegen het woord en een scherp protest kwam uit de ver gadering. Men vraagt zich af waarom al tijd de loonen van het personeel er aan moeten, als het gaat om tekorten te dek ken, terwijl door de regeering de divi denden der aandeelhouders worden gega randeerd. Weer andere leden wijzen er op hoe de regeering de meest mogelijke conces sies geeft aan het autobedrijf, waardoor spoor- en trambedrijven worden kapot gemaakt. Gezien de groote aderlating die het spoorwegpersoneel sinds 1921 heeft mce- ten laten, moet elke loonsverlaging af gewezen worden. Weer andere leden wijzen er op, hoe regeering en directies er op uit zijn, de maatschappij nog zieker te maken dan zij reeds is, omdat door loonsverlaging de koopkracht der arbeiders steeds meer en meer daalt. Na uitvoerige besprekingen,, die alle stonden in het teeken van ?en heftig protest, werd de volgende motie met al- gemeene stemmen aangenomen: De afd. Leiden St. Raphael op 18 April in huish. vergadering bijeen: w.o. ook behandeld werd de voorge stelde loonsverlaging van 10 pet. bij de N. S., alsook met een maximum van 7 pet. bij de N. Z. H. T. M.; spreekt unaniem haar scherpe afkeuring en verontwaardiging hierover uit; omdat in tal van overheidsbedrijven van provincie en gemeente nog nimmer een verlaging heeft plaat-s gehad en waar dit wel is gebeurd, in elk geval in veel mindere mate; waar in de conferentie van 29 Maart j.l. der N. S. met geen enkel woord over loonsverlaging is gesproken, is hierdoor het vertrouwen van het personeel in de directie ernstig geschokt; en vraagt men zich af, waar de grens zal zijn als de personeelsuitgaven steeds als 8luitingspost van het bedrijf moeten dienen wij wenschen daarom geen loonsverla ging en verzoeken bet H. B. dringend, dat het in overleg met de andere orga nisaties, alle geoorloofde middelen te baat zal nemen om deze ingrijpende en oj. onredelijke voorstellen tegen te gaan; en gaat over tot de orde van den dag. Daarna werden door den voorzitter met een toepasselijk woord ©en tweetal nieuwe leden geinstalleerd. Van de kasnazieners was een schrijven binnengekomen, dat de kas en bescheiden in keurige orde waren bevonden en werd de penningmeester een woord van dank gebracht. Na behandeling van de rondvraag werd deze vergadering met den gebruikelijken groet door den voorzitter gesloten. Men verzoekt ons mede te deelen, dat op den feestavond van Jeanne d'Arc „De Bataven" niet officieel waren vertegen woordigd. Op uitnoodiging' van de Vereeniging voor Wetenschappelijke voordrachten zal prof. Borchling uit Hamburg op Donderdag 28 April in het klein auditorium der Leid- sche Universiteit spreken over: Die gegeu- wartige Stand der NieJerdeutsche Sprach- und Kulturpflege in Nord Deutschland. Voor de a.s. Van Siebold-tentoonstelling is van Z. K. H. Prins Hendrik een zilve ren medaille, van de Ver. tot Bev. van Vreemdelingenverkeer een groote zilveren plaquette ontvangen. Bij het alhier gehouden examen verwier ven het diploma voor Spraakleeraar van de Vereeniging van Spraakleeraren de da mes E. van Gelderen, Amsterdam, Zandle- ven, Leeuwarden; J. Tuinman, Alphen a. d. Rijn en de heeren J. de Boer, Gorredijtc en G. de Vries, Rotterdam. Twee ©and. werden afgewezen. ACTIE TEGEN DE VERMAKELIJKHEIDSBELASTING. Gisteravond werd op initiatief der ver eeniging „Nut en Vermaak" in een der bo venzalen van café-restaurant „In den Ver gulden Turk" een vergadering belegd ter bespreking van de door B. en W. voorge stelde verhooging der vermakelijkheidsbe lasting. Aan den oproep van Nut en Vermaak was slechts door enkele vereenigingen ge volg gegeven. (Wij merken hierbij op, dat het bestuur het blijkbaar niet noodig ge oordeeld heeft ook onze lezers van de voorgenomen aetie op de hoogte te stel len. Red.). Vertegenwoordigd waren de V.V.S.U., 't Eerste Leidsche Klucht- en Revuegezel schap, Oefening baart Kunst", Tot Ieders Genoegen, Buurtver. Westerkwartier, de afd. Leiden der Ned. Reisver., de Overijs- selsche Ver., A. VV. Sijthoff's Mannenkoor, de heer H. J. v. Leeuwen, dansleeraar en de heer Hofenk van het Concertgebouw „Concordia". De voorzitter van Nut en Vermaak, de heer W. F. v. d. Steen, zeide, dat het doel dezer vergadering in enkele woorden was gezegd, n.l. dat bet bedoeld te zijn een ac tie en een protest tegen de voorgestelde verhooging der vermakelijkheidsbelasting. Jammer vond spr. het, dat de vereenigin gen zoo weinig of liever gezegd in het ge heel geen voeling met elkaar houden. Ware dit wel het geval geweest, dan zou wel licht ook de 20 pet. belasting, welke thans geheven wordt, er misschien niet gekomen zijn. Spr. noemt dan enkele cijfers van de uit voeringen van Nut en Vermaak zelf en zegt, dat van een Schouwburgavond, die 700 kost 20 pet. belasting moet worden betaald, d.i. 140. De grove onbillijkheid schuilt hierin, dat van het salaris van den spelleider evengoed nog 20 pet- belasting moet worden betaald, evenzoo van de kos ten, die voor de medewerkenden gemaakt worden, waaronder b.v. ook consumpties vallen. De voorgestelde 4 pet. verhooging vindt spr. niet zoo erg, maar erger vindt spr. het, dat u de nieuwe verordening van 20 pet. nauwelijks drie maanden in werking is, reeds weer een nieuw voorstel komt en hij vraagt waar het heen moet. Moet het wel van dezen kant komen? Moeten de kleine vereenigingen, die de menschen naar een schouwburg of andére uitvoering trekken, nog zwaarder belast worden 1 Dat velen niet weten wat de 20 pet. belasting beleekent, zegt spr., blijkt wel daaruit, dat aan den vooravond van de stemming in den raad verschillende ge meenteraadsleden niet wisten wat de ver ordening inhield. Zij is ook zonder meer overgenomen van Den Haag. Spr. geeft hierna eenige voorbeelden van de wijze, waarop de verordening op de vermakelijkheidsbelasting werkt. Na opgemerkt te hebben, dat de ver eeniging voor een avond van 1050 bezoe kers slechts 50 vrijkaarten krijgt., hetgeen veel te weinig is, zegt spr., dat een uitvoe ring van de ver. 900 kostte. Daarvoor waren 1086 kaarten uitgegeven. De kaart- waarde werd nu bepaald op 82 et. en over dit bedrag moest belasting betaald wor den. terwijl de entree slechts 50 cent be droeg. Voor een andere uitvoenng met 571 be zoekers waren de kosten 216, d.i. gemid deld 38 cent, doch de entree bedroeg slechts 20 cent. Spr. vraagt of het, met deze cijfers voor oogen niet tijd is de handen ineen te slaan en pogingen aan te wenden om te voorko men, dat die belastingdruk nog verzwaard wordt en een adres te zenden aan B en \V. en den Gemeenteraad, welk adres door belanghebbende vereenigingen mede-on- derteekend kan worden. Hierna ontspon zich eenige gedachten- wisseling over deze kwestie en uit de ver gadering bleek, dat men het algemeen met de voorgenomen actie eens was. Betreurd werd. dat niet meerdere ver eenigingen bewijzen van instemming met het plan hadden gegeven en gevraagd werd of bet niet mogelijk was alsnog in de volgende week een vergadering uit to schrijven in de hoop, dat dan meerdere vereenigingen tegenwoordig zullen zijn. De voorz. ontried dit. Wel is de tijd van voorbereiding erg kort geweest en heb ben misschien weinig vereenigingen gele genheid gehad over deze kwestie te be raadslagen. maar het bestuur moest zoo wel handelen, omdat het bang is, dat het voorstel weer spoedig in den raad zal ko men. De vereenigingen, die met het voor stel sympathiseeren, en welke zou er zijn, die zulks niet doet, hebben gelegenheid het adres, dat hedenavond door het be stuur van Nut en Vermaak zal opgesteld worden, te teekenen. Dit voorstel kon algemeene instemming vinden bij de vergadering, temeer nog wijl er tevens op gewezen wordt, dat er door de gemeente ten aanzien van sommige vereenigingen met twee maten gemeten wordt, hetgeen nader werd aangetoond. Op een vraag van een der aanwezigen of het niet beter was samenwerking te zoeken met den Ned Bioscoopbond, ant woordde de voorj., dat het beter is de ac tie gescheiden te voeren. De bioscopen toch werken uit hun beroep, de vereeni gingen niet. De gescheiden actie beoogt intusschen toch het zelfde doel en de ac tie zal er niet minder kraohtig om zijn. Nadat de voorsitter nog had opgemerkt, dat hij deze verordening voornamelijk on billijk vond wegens de belasting op de too- neeluitvoeringen, niet op de avonden van vermaak als de bals-masqués, sloot hij on der dank voor de opkomst de vergadering. Vereenigingen, welke adhaesie aan het tot den raad te richten adres willen betui gen, kunnen zulks doen ten huize van den penningmeester, den heer Susan, Haarlem merstraat 3941. AGENDA LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag. Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. Woensdag. K.J.M.V. „St. Peter Kanis". Lezing. Den Burcht, 8 1/2 uur. Donderdag. Lezing van P. Kasteel. On derwerp: Katholicisme en Com munisme. St. Jos. Gezel. Rapen burg 52, 8.30 uur. De avond-, naoht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 18 tot en met Zondag 24 April a-s. waarge nomen door apotheek M. Boekweijt, Visch- markt 8, telefoon 552. Werk gevraagd voor schoenmakers. Door het Bestuur van de Schoenmakers- patroonsvereeniging „Nieuw Leven", on deraf d. van den Nederl. Bond van Schoen makers-Patroons- en Winkeliersvereeni- gingen, Secretariaat, Langebrug 46, alhier is onderstaand schrijven gezonden aan: lo. de Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon 2o. het Crisis-Comité, en 3o. de vereeniging Schoolkindervoeding en Kinderkleeding te Leiden. Ondergeteekenden, vertegenwoordigen de het bestuur van de Schoenmakers-Pa troons Vereeniging „Nieuw Leven" te Lei den nemen bij deze de vrijheid het onder staande tot U te richten met de vriende lijke vraag een en ander wel te willen overwegen en zoo mogelijk het daarin, vervatte beleefde, doch dringende verzoek in te willigen. Door de zeer moeilijke tijdsomstandig heden zijn ook de schoenreparateurs te Leiden in groote moeilijkheden gekomen. Het hers tel werk is dermate afgenomen, dat zelfs te goeder naam en faam bekend staande schoenreparateurs, die voorheen konden beschikken over een kwantum, werk, per week, wat netto een verdienste van circa 30.mogelijk maakte, nu met den besten wil het niet kunnen brengen tot 20.per week. Voor deze, die op dit oogenblik de bevoorrechten kunnen wor den genoemd, doch met angst de toekomst tegemoet zien (want bij het verrijzen van de groote schoenwinkels, waarin bijna voor niets de inferieure, van papier en andere surrogaten samengestelde schoenen het publiek worden aangeprezen), neemt, om dat dit slechte werk het repareeren niet waard is, het herstelwerk angstwekkend af. Vele minder gelukkige leden onzer ver eeniging gevoelen hiervan reeds geducht den invloed en zijn met hun gezin aan den rand van den ondergang gekomen. Bij on derzoek naar dien toestand bleek ons, dat er zelfs zijn, die geen groot,er inkomen hebben dan circa 1.10 per week. Wan neer wij U dan mogen opmerken, dat daar gezinnen onder zijn van zes of meer per sonen en dat de huishuur in bijna alle ge vallen circa 5.bedraagt, dan kunt U begrijpen, wat daar geleden wordt in alle stilte. Immers, hij, de kleine zelfstandige on dernemer, kan zich meestal nergens ver voegen om steun of onderstand. Afgezien nog van het feit, dat velen, eer zij daartoe zouden komen, liever zoo lang mogelijk probeeren zich zelf te helpen. Hoewel wij begrijpen, dat het moeilijk is een niet te controleeren zelfstandigen ondernemer te steunen de mogelijkheid is immers niet uitgesloten, dat hij morgen iets meer ver dient dan vandaag komt het ons toch schrijnend onbillijk voor, da«t voor dezulken niets zou kunnen worden gedaan. Wij ziju overtuigd, dat uw bestuur er prijs op stelt de beschikbaar gestelde gelden zoo goed mogelijk te besteden en hebben er alle vertrouwen in, dat wij op Uwe go- waardeerde medewerking mogen rekenen, wanneer wij U een plan voorleggen, dat voor uitvoering vatbaar is en dat wij zoo vrij zijn hierbij in het kort voor te leggen. Door u worden reparatiebonncn ver strekt, waarop schoeisel kan worden her steld door nader aan te wijzen schoenher stellers tegen vastgestelde prijzen. Een meer uitgebreid plan staat te onier be schikking. Een en ander is in navolging van wat in Den Haag voortreffelijk in toepassing is gebracht. Onder toezicht en controle van den Directeur van de Haagsche Vakschool wor den de schoenen van schoolkinderen, die üaarvoor in aanmerking komen, üoor schoenmakers hersteld. Het werk wordt aan de school gebracht en door den Direc teur met bijgevoegd leder aan den schoen maker medegegeven. Het daaraan te ver dienen loon is een mooie aanvulling van de te lage inkomsten. Met dit stelsel zijn twee gezinnen gebaat en het idee van on derstelling is zoo goed als weggenomen. Bovendien worden de gelden door U aan schoeisel besteed, economischer belegd, dan dat met het verstrekte schoeisel ge heel wegslijt of door zelfreparatie ver nielt. 0.i. kan deze vorm van werkverschaf fing worden uitgebreid met het herstellen van het door uw bestuur aan werkloozo arbeiders te verstrekken schoeisel. Gaarne zijn ondergeteekenden bereid u in deze van voorlichting te dienen cn eventueel do regeling en de controle op zich te nemen; zij staan er U borg voor, dat onder hun toezicht een en ander tot uw genoegen zal worden uitgevoerd. Bovenstaand geven wij u beleefd in over weging en hopen, dat U als uitkomst voor onze inderdaad behoeftige medeleden uwe medewerking in deze zult willen verlee- nen. Inmiddels, Hoogachtend, O. J. B. v. d. UPWICH, Voorzitter F. J. HAKKAART, Secretaris.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2