SPORT 5PEL NEDERLAND—BELGIE 2—1 DANSEN LEEREN! W. F. v. WIJK MAANDAG 18 APRIL 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. S Haamdag /j**® Bijvoegsel EEN ZEER MATIGE VERTOONING DANK ZIJ SCHEIDSRECHTER EN BELG. GRENSRECHTER De HollandBelgië-sfeer zoek. Natuurlijk is de wedstrijd van gisteren een tegenvaller geworden, ondanks het feit, dat Oranje in de meerderheid bleef en met 21 wist te winnen, 't Kon, na de eclatante overwinning in de Scheldestad onmogelijk een wedstrijd van gelijk spel- gehalte worden, maar.... zooals het gis teren was, is het toch wel bitter tegen gevallen. Niet aan de spelers in de eerste plaats, althans zeker niet aan de Hollanders is zulks te wijten geweest. Zij toch hebben ons niet teleurgesteld, al bleef dan aller spel beneden het peil van Antwerpen. Maar dat was ook te verwachten. Een groote tegenvaller echter was de leiding van den Zwitserschen scheidsrechter Ruoff, die, hoewel hier te lande reeds meer geleid hebbend en geen onverdien- stelijken indruk gemaakt hebbend, gis teren bepaald slecht was en dingen deed, die men van een gewonen bondsscheids- rechter allerminst zou hebben verwacht. Het leek wel, of hij nog aan het begin stond van zijn voetballoopbaan en de meest elementaire beginselen van de voetbalrechtspraak nog moest leeren. Welke rare en tegen alle voetbalbegrip indruischende beslissingen gisteren uit zijn fluit kwamen kunnen we niet met enkele woorden zeggen, maar zijn leiding was wel zoo aanvechtbaar, dat het pu bliek zulks niet onder stoelen en banken stak en dat de „hooge heeren" zich nog wel eens zullen bedenken, alvorens hem hier weder te laten optreden. Niet ont kend mag echter worden, dat hij zich niet aan den invloed van den Belgischen grensrechter kon onttrekken, noch som wijlen aan het geappelleer der Belgische spelers. De grensrechter vooral kon zich onmogelijk op een onpartiidig standnunt plaatsen, maar vooral zijn talloos vlaggen voor buitenspel, wanneer zulks niét het geval was. deed uitermate onsympathiek aan en zelden hebben we iemand her haaldelijk zulk een fluitconcert hooren brengen als dezen „hulp" van den scheids rechter. Maar hoe het ook zij, door alle hierboven genoemde factoren had de wedstrijd een onaangenaam, een onbe vredigend karakter, waaraan tenslotte nog ontijdig een einde werd gemaakt doordat de scheidsrechter een minuut of vijf te vroeg liet eindigen. De officieele speeltijd had minstens een tweetal mi nuten langer moeten duren, maar rekent men er een staken van het spel bij, toen Lagendaal geblesseerd was en het veld verliet, dan kunnen er gevoegelijk nog drie minuten bijgeteld worden 't Is jammer, dat het gisteren zoo ge- loopen is en dat we geen normalen wed strijd hebben kunnen aanschouwen, want de vreemde beslissingen lieten niet na invloed uit te oefenen op het spel, voor al van de Hollanders. Intusschen heb ben zij de overwinning ten volle ver diend. Behoudens een kwartier na de rust, toen de Belgen in de meerderheid waren, hadden de Oranjemannen het beste van het spel. Het was als in den vorigen wedstrijd goed opgebouwd, maar er lag een groote fout in doordat nage noeg hetzelfde systeem werd gevolgd als te Antwerpen. En men weet het: toen was Lagen daal de man van de doel punten. Nu wilde men het weer aan hem overla ten, maar het gevolg daar van was, dat hij voortdu rend goed bewaakt wei d en somtijds wel wat te erg op den huid werd gezeten. Hij kon geen stap doen, laat staan een oogenblik trachten er met den bal van door te gaan, of een of meer Belgische verdedigers zaten hem voortdurend op den huid en niet zuinig ook, zoodat hij tenslotte op moest geven wegens een op- geloopen blessure en het veld moest ver laten. Inmiddels had hij een goed aan deel in het toen reeds verkregen resultaat bijgedragen, zoodat we over hem tevre den mogen zijn. Gelukkig wist Adam zoo nu en dan te begrijpen in welke moeilijke situatie La gendaal verkeerde en nrobeerde onze Zwitsersche Hollander zoo nu en dan ook eens tot het vijan delijke doel door te drin gen, hetgeen tenslotte t-och ook een doel punt en daar mede de overwinning opleverde. Deze twee doelpunten, lang niet zoo mooi als die in Antwerpen werden gescoord en slechts nog de helft daarvan, hebben echter heel wat meer aan werk gekost, want het viel heusch niet mee om de fanatiek spelende Belgische verdediging te passeeren. HET SPELVERLOOP. 't Was gisteren nog drukker in het Stadion en daaromheen dan anders. Voor de officieele tribunes waren, in navolging met hetgeen voor de Marathon-tribune is gedaan, enkele honderden nieuwe zit plaatsen gemaakt, zoodat meerderen den wedstrijd konden bijwonen. Natuurlijk was het uitverkocht. Te vijf- voor half drie kwamen de Belgen in het veld, daar na de Hollanders, met de gebruikelijke volksliederen ontvangen. Aanvoerder Hellemans won den toss en de ploegen stelden zich als volgt op: Nederland Van Male Weber v. Bun J. Paauwe Anderiessen Van Heel Wels Adam Lagendaal Mol v. Nellen Scheidsrechter 0 Ruoff. (Zwitserl.) Bastin Versijp Grimmonprez Cappelle Voorhoof Claessens Hellemans Simons Dedeken Lavigne Van den Berghe. België Lagendaal brengt het leer aan het rol len,. maar de eerste aanval wordt door de Belgen afgeslagen en als hun voor hoede ten aanval trekt vliegt de bal zoo ver vooruit, dat van Male kan uitloopen, om het leder op te vangen. Hieruit weer dadelijk een aanval der onzen, waaruit van Nellen op doel schiet maar van den Berghe stopt het leer. Uit een outbal langs de zijlijn, krijgt Hellemans het leer toegespeeld, maar hij schiet langs het doel. Weer komen de onzen terug en Adam laat weer zien, dat hij er zin in heeft. De bal komt bij van Nellen, die uitstekend voorzet, maar de keeper grijpt in en de kans is verkeken. Na-dat ook Paauwe mooi miuucen is gespeeid, is ue oeurt weer aan de Hollanders. Van Heel brengt den bal goed op, geeft aan Lagendaal over en deze rent op het doel af, terwijl de keeper uitloopt. Onze middenvoor wil trachten langs hem heen te komen, maar dat lukt niet te best en hij raakt den bal kwijt, die door den toegeschoten Mol aan Adam wordt doorgegeven. Deze aarzelt geen oogenblik en schiet in, maar weer ziet v. d. Berghe kans het leer te stop pen, hoewel onvoldoende, want terwijl keeper en beide achterspelers op Lagen daal en den bal afstormen, weet deze, als dc Belgen over elkaar heenrollen, het leer afdoende in het net te werken (10). Holland heeft dus de leiding. De Belgen laten zich hierdoor aller minst ontmoedigen en zitten er dadelijk weer fel op. Zij weten een corner te for- ceeren, die een oogenblik gevaar ople verde, toen van Male verkeerd oordeelde en den bal willende wegslaan leelijk mis te. Cappelle schiet evenwel naast. Als de Hollanders blijven opdringen, gaan de Belgen den buitenspelval openzetten en jammer genoeg strandt daarop menige Hollandsche aanval, temeer wijl de scheidsrechter niet al te zuiver is in zijn beslissingen en de Belgische grensrechter hem daarbij een handje komt helpen. Als de fluit eenmaal haar werk goed begon nen is, wordt het misère, want voor al lerlei onbenulligheden wordt het spel dan onderbroken, evenzeer, wanneer zulks in het voordeel wordt van de overtredende partij. Heel wat aanvallen, die niet on derbroken hadden mogen worden, wer den aldus teniet gedaan en dit liet niet na invloed uit te oefenen op het spel. Menigmaal werd er gefloten, terwijl de spelers zelf niet wisten tegen welke partij. Als enkele Hollandsche aanvallen op buitenspel zijn gestrand, begint dit Adam te vervelen en als hij den bal te pakken HOE LAGENDAAL het eerste Holl. doel punt scoorde. Op den grond de Belg. doelverdediger, bo ven hem de beide backs. HET OLYMPISCH STADION was weer zooals gewoonlijk bij een interlandwed strijd geheel uitver kocht, Op de par keerplaatsen waren ongeveer 2500 auto's ondergebracht. Een aardig overzicht op de verschillende vehikels. heeft, rent hij plots door de geheele ver dediging heen, om tot dicht bij het Bel gische doel te komen, maar zijn schot gaat hoog over. Even later probeert hij het nog eens, maar Dedeken staat hem tenslotte in den weg, waardoor de bal corner gaat, die echter niets oplevert. Dan komen de Belgen weer in den aanval en ook zij forceeren een hoekschop; van Male slaat het leer weg, maar het blijft toch angstig dicht voor het doel, Voor hoof zal dan het vonnis voltrekken, maar van Run is op zijn post en vliegt voor de voeten van den Belg, waarop de bal het veld inspringt. Er volgt een Holland sche aanval, waaruit Lagendaal een hard schot lost, dat door van den Berghe wordt gestopt. Na eenige buitenspelgeval- len en eenige partijdige wenken van den Belgischen grensrechter, opgevolgd dooi den scheidsrechter, volgt onveranderd de rust. De tweede helft. Nadat we ons in de rust hebben ver sterkt in de overtuiging, dat Oranje ook dezen middag zeker niet behoeft te verlie zen, hoewel zulks veel van de leiding zou afhangen, wordt aan de tweede helft be gonnen. De onzen nemen dadelijk het leer van de Belgen over en Adam trekt er kort achter elkaar tweemaal vandoor, waarbij hij eens over den enkele passen uitgeloo- pen keeper heenschiet, maar de bal ketst jammer genoeg tegen de deklat terug. Vanaf de middellijn wordt daarna tegen Holland een vrije trap genomen, waaruit de bai ineens in handen van van Male belandt, die klemvast grijpt en retourneert. Bij een Belgischen aanval vliegt een fel hard schot van Bastin naast. De Belgen komen dan geweldig opzetten en we den ken Cappelle reeds te zien doelpunten, als hij pen oogenblik wordt vrijgelaten, doch van Run redt op het juiste oogenblik. Even later weer een ge\aarlijke situatie voor het Hollandsche doel, als van Run mist en gepasseerd wordt. Voorhoof, die den bal medeneemt, trapt er echter op, waardoor van Bun hem weer inhaalt en kan ingrij pen. Na een tweetal corners op het Bel gische doel volgt er een algemeene aanval der Belgen, waaraan de verdediging te wei nig weerstand biedt, zoodat de bal voor de doellijn blijft liggen, zoodat Cappelle maar voor het intrappen heeft. De stand gelijk (1—1). De Hollanders zetten de tanden weer eens ge ducht op elkaar. Hun veldspel is ongetwijfeld veel beter en zij trachten aan het fanatieke sipel der Belgen ie ontkomen. Mooie staaltjes voetbal worden gede monstreerd door Adam en van Heel, hetgeen herhaaldelijk n we.vera.ena applaus uit de menschen- massa doet opstijgen. Lagendaal liet zich geenszins onbetuigd, maar hij werd bij zijn vele aanvallen steeds zwaar gedekt en aangevallen, waardoor hij menigen duw te incasseeren had. Als er ongeveer 25 mimi- ten is verstreken, wordt de lange Rotter dammer bij een hernieuwde poging om tot het Belg. doel door te dringen gevloerd en hoewel onopzettelijk daarbij zoodanig ge blesseerd, dat hij het veld moet verlateu. Er wordt even gestopt, waarop Volkers binnen de lijnen komt. De Ajaxied gaat linksbinnen spelen, terwijl Mol middenvoor gaat spelen. Adam beseft ten volle wat het gemis van Lagendaal beteekent en komt meer in den aanval. Alleen rent hij door de verdediging, maar zijn schot gaat naast. Even later volgt er een aanval op LAAT MIJ U 10 DANSLESSEN 10 - voor eerstbeg. f 9.—. 5 TANGOLESSEN v. eonigszins govord. f4.50 Privélessen. Zeer voordeelige condities voor kleine clubjes van 4 of meerdere personen. Inschrijving dagelijks van 10—10 uur. Lid van de Ned. Ver. v. Dansl. 1339 H00GEW0ERD 87 - TELF. 2414 het Belgische doel, waaruit een corner ont staat. De bal wordt het veld ingewerkt, waar van Heel hem opvangt en op doel schiet. De keeper krijgt het leer voor zich, maar tegelijkertijd loopt Adam in en neemt het leer mee, waarop dit in het net ver dwijnt. Oranje leidt opnieuw (21). Dit onverwacht succes der Hollanders heeft een noodlottige uitwerking bij de Bel gen, die zich even moeten realiseeren, het geen gebeurde. Toch zijn ze spoedig over den tegenslag heen en het is te voorzien, dat de thans wel zeer lichte Hollandsche voorhoede tegen de Belgische verdediging geen schijn van kans zal krijgen. Ook van Heel begrijpt dit en door meestelijk solo- spel onderneemt hij zelf een aanval en brengt den bal door de heele roodzwarte verdediging, maar ook zijn schot faalt. Do Belgen komen dan nog weer op zetten en van Male kan een schot van Cappelle slecht» ten koste van eeu corner vallende kee- ren. De tijd ver strijkt meer eu meer, maar het ein de komt toch nog wel zeer onver wacht, als de scüeidsrechter een tweetal minuten voor het einde, zonder aftrek van het gemaakte oponthoud bij het uitvallen van Lagendaal, inrukken blaast. De scheidsrechter kwam hiermede den Hollan ders wellicht nog zeer goed te hulp. HOE ER GESPEELD IS. We hebben in den aanhef van ons ver slag reeds een en ander over het spel ge zegd en daarin doen uitkomen, dat er goed gespeeld is, voorzoover zulks ondanks het zoo tallooze malen hinderlijke onderbroken mogelijk was. Van begin tot einde hebben de Hollan ders zich geheel gegeven, zonder dat zij evenwel tot dat spelpeil konden komen, dat in Antwerpen werd vertoond. Daarvoor zaten de Belgen, belust op revanche, cr te geducht op. Bijzondere dingen hebben we dezen mid dag niet zien doen. Groote uitblinkers wa rn er niet. Het beste speelden o.i. Adam en van Heel, die zich vooral in individueel spel van hun beste zijde lieten zien. Maar daartegenover staat, dat ook zij foutjes maakten, die wij niet van hen gewend zijn. Lagendaal hebben we reeds besproken. Hij verkeerde in een zeer ongunstige posi tie. Het publiek wilde natuurlijk minstens vier doelpunten van hem zien als in Ant werpen, maar de Belgen en de verdedigers, die pootige kerels waren, zaten hem voort durend zoo op den huid, dat hij geen oogen blik vrij werd gelaten. Dit in aanmerking genomen heeft hij no.g veel gedaan, totdat hij tenslotte moest opgeven. Wels en van Nellen hebben zich weer best gehouden, Mol was niet slecht, maar heeft zich toch steeds nog geen schutter getoond. Anderiessen en Paauwe in de midden-

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5