DE DOOD VAN MGR. VERSTRAELEN KERKNIEUWS STADSNIEUWS AGENDA MAANDAG 18 APRIL 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BIJ EEN BOCHT UIT ZIJN AUTO GESLINGERD. RUITER SPRINGT IN EEN RAVIJN. De „Koerier" geeft van het auto-onge luk op Flores, dat Mgr. Verstraelen het leven kostte, een ontroerende bes-chrij- vmg, waaraan wij het volgende ontlee- nen Broeder Florentinus, de chauffeur van Zijne Excellentie, kon dit keer thuis blij ven, omdat Pater Bouma voor belangrijke besprekingen in het seminarie te Toda Boeloe Zijne Excellentie tooh moest ver gezellen en zelf de 'auto kon besturen. Onze goede Pater Bouma, zich welbewust van de hooge persoonlijkheid, waarmee hij mocht reizen en tevens van de ver antwoordelijkheid, die op hem rustte, had dien morgen nog eens extra gebeden om een voorspoedige reis en hij had tevens het voornemen gemaakt, om rustig en langzaam te rijden. Een laatste groet aan zijn Provicaris, nog een laatste glimlach naar zijn lieve kleine Florineesjes van Ndona, en dan verliet Monseigneur zijn residentie, om er niet weer terug te kee- ren. „Gevaarlijk" kan men gerust op icde- ren kilometerpaal langs den Floresweg schrijven; gevaarlijk is de weg altijd, dreigender wordt dat gevaar bij zware regens, -aardstortingen en aardverschuivin gen want dan is de weg glad-modderig, het gevaarlijkst is hij dan op de grillige bochten langs de diepe ravijnen en angst wekkende afgronden. „Pas op! zou die brug nog wel stevig genoeg zijnopletten! daar komt een autostop! een omgewaaide boom; hou links!"Want je ziet een schuch- teren Inlander vlak voor je wagen den weg overspringen of een steigerend paard gevaarlijk voor ruiter en auto. En hon derd keeren gaat het goedhonderd keeren ontglip je aan het gevaar, maar dan.... éénmaal! De reis van Zijne Excellentie en Pa ter Bouma ging voorspoedig. Het Fordje trok prachtig de hellingen op. Bij Nan- garoro had-ic het echter zwaar; zoo'n nijdige klim van 800 meter, maar hij zou het halen, maar dan opeensjuist op een draai, een man te paard vlak voor de auto. Hij schrikt, springt van zijn paard, springt diep omlaag, het paard schiet hem na, misschien boven op hem. Ziedaar het gevaarlijke moment voor den priester-chauffeurHij schrikt, kijkt een oogenblik vol medelijden den Inlan der na, houdt het stuur tegelijk goed vast, niet denkend aan lie* gevaarlijke bochtje, dat hij moet nemen en.. de wielen ter rechterzijde zakken weg. Pa ter Bouma remt nog, doch te laat! Monseigneur riep nog: „denkt aan het stuur!", maar reeds kantelt .de auto een heelen slag om over den rechterkant de auto schokt in den val tegen 'n steen en in dien schok moet Zijne Excellentie over Pater Bouma heen uit de auto ge slagen zijn en waarschijnlijk met het hoofd tegen den ijzeren rand van de kap of tegen een steen terecht gekomen zijn. Eén wenteling slechts en daar ligt zijne Excellentie rechts van de auto.... be wusteloos! Pater Bouma links met, gebro ken arm, doch volop bij kennis. P. Bouma van den eersten hevigen schrik bekomen, staat op, sleept zich ract moeite naar Zijne Excellentie, en ziet slechts enkele schrammen bij het hoofd rond de slapen. Zijn eigen pijn niet voelend neemt hij het hoofd van Zijne Excellentie op zijn kne en hoopt, dat Zijne Excellentie hem spoedig zal vragen: waar ben ik? Wat is er toch gebeurd?.... Zijn bediende Langga ofschoon even eens geschrokken stuurde P. Bouma onmiddellijk naar het nabij gelegen dorp om hulp te vragen, doch de eenigc vrouw met klein kind (de anderen waren allen in de tuinen) was bang voor hem. Onver- richterzake kwam de jongen terug. In- tusschen was de man met zijn paard in zijn schrik ook weggerend. Wat te doen? P. Bouma liet met een paardentouw zijn gebroken arm strak aan het lijf bin den, zette zijn jongen bij Zijne Excellen tie en sleepte zich dan zelf naar het dorp. Daar stond P. Bouma bij dezelfde vrouw met haar kind en moest door ge baren dat arme mensch te kennen gege ven, dat er menschen moesten komen om te helpen. De vrouw nam haar kind en trok de tuinen in. P. Bouma sukkelde dan naar een ander dorp en vond daar enkele andere vrouwen en kinderen, die hem volgden. Jntusschen kwamen er ook een paar mannen opdagen. Drie mannen werden onmiddellijk naar Boawaé ge stuurd, om daar telefonisch mededeeling te kunnen doen aan den Provicaris te Ndona. Doch die mannen zeiden, dat ze eerst naar den kepala mése, het districts hoofd, in Soba wilden gaan. In zijd ont hutsten toestand liet hij ze gaa-n en wat was dat providentieel, want Pater Rozing was' juist in Soba op dienstreis. Hij ontving het bloederig papiertje, sprong terstond te paard en rende den berg af, de H. Olie medenemend, die P. Bouma juist voor den eersten keer juist vandaag maar thuis gelaten had, omdat zoo had hij gedacht O. L. Heer immers onmogelijk een ongeluk zou toe laten op deze reis met Zijne Excellentie. Jntusschen zat P. Bouma weer bij Zijn Excellentie, nog vol hoop op gunstige wending, maar toch ook bang. Toen P. Bozing zoo vlug ter plaatse was P. Bouma toch had de mannen naar het te lefoonkantoor te Boawaé gestuurd en niet gedacht, dat P. Rozing ook maar in «U buurt zou kunnen zijn brak hij in hevig snikken los en dankte in zijn toe stand nog den hemel voor deze onver wachte hulp. Daar hoorden ze ook een auto komen. Vrouwen op den weg kregen bevel den wagen te laten stoppenAuto en per sonen waren door het hooge gras vanaf den weg niet te zien Die auto stopt., en ziet, alweer zoo providentieel.... de goede kapitein-dokter Labaar van Ende stapt uit en vraagt, wat er te doen is. De vrouwen wijzen naar beneden, Pa ter Rozing roept naar omhoog, de dokter daalt af, knielt neer bij Zijne Excellentie en constateertschedelfractuur! Er is geen hoop meer. Pater Rozin dient Zijne Excellentie terstond het H. Oliesel toe, terwijl P. Bouma zich zoo rustig mogelijk moet houden om erger te voorkomen En dan, slechts één kwartier later.... heeft God 'het offer gevraagd: het kost bare leven van onzen beminden en ijve- rigen Bisschop, den eersten Apostolischen Vicaris van de Kleine Soenda Eilanden. Pater noster mortuus estbij het doodsbed van tropisch gras zit de pries ter-chauffeur Pater Bouma in een zwaren aanval van bijna onuitstaanbare ziele- smarten waarin hij zijn lichaamspijnen bijna geheel vergeet; knielt Pater Rozin, ook zwaar getroffen door zulk een plot seling verlies, staat onze trouwe dokter Labaar, die als een reddende engel juist op dit oogenblik hier voorbij kwam, machteloos; staan er Inlanders in diep ste rouw schreiend bij het lijk. Wie had ooit kunnen denken, dat O. L. Heer onzen Bisschop op deze plaats tot Zich zou roepen! hier, 52 kilometer Wes telijk van Zijne residentie, on de glooiing van een hoogen berg, te midden van een primitiefste omgeving, op den 16den Maart 1932 des morgens om elf uur. Doch er moeten maatregelen eetroffen worden. Dokter Labaar op dienstreis naar Badjawa draait zijn auto om. Met veel moeite wordt het kostbaar overschot langs de steile helling van circa 4 meter omhoog getild en in dokters auto gelegd, een grasbed wordt gemaakt voor Pater Bouma en zijn jongen. Boven hun hoofd een dakje van gras en palmbladeren. En dan wordt eerst het lijk naar Ende ver voerd. Intusschen weet nog niemand dan de ooggetuigen iets van het vreeseliik oneeluk. In Naneapada echter wordt Ndona opgebeld. Precies om één uur. On- noodig de verslagenheid te beschrijven die zich van allen meester maakt, niet het minst van den hoogeerw. Pater Pro vicaris. Doch er moet gehandeld worden. Met de vrachtauto van Ndona gaat de hoogeerw. Pro vicaris naar Ende, daar worden de autoriteiten voor zoover het hun nog onbekend is. er van verwittigd; de telegrammen worden opgesteld, maat regelen genomen voor de ontvangst van het Bisschoppelijk lijk in het ziekenhuis te Ende en vertrekt de auto met de plaatselijke autoriteiten, mijnheer De Ligny en Koster, in gezelschap van Pas toor Buis en Broeder Florentinus, naar do plaats des onheils. Zoodra het kost bare lichaam in het ziekennaviljoen is opgebaard, volgen dokter Labaar en Pa ter Rozing de juist vertrokken heeren op den voet. Doch zie daar: alweer zoo pro videntieel: de autovrachtrijder van de missie kwam s-lechts een uurtje na het vertrek van den dokter langs dezelfde ongeluksplek, terwijl Breeder Clementi- nus onze tandarts meereed. Terstond werd die auto door middel van twee alang-alang grasbedden voor ziekenver- voer ingericht en ontmoeten ze de an dere heeren bij kilometer 18. In Ende werd P. Bouma terstond medisch behan deld. HET VIJFDE EEUWFEEST VAN ST. LI DU INA. Plechtige inzet der viering. Te Schiedam is Zondag met zeer bijzon dere luister de jaarlijksche Dovene ter eere van de H. Liduina gesloten, omdat hier mede tevens de viering van het vijfde eeuwfeest vaa haar afsterven werd ingezet. De Bisschop van Haarlem heeft in do Frankenlandsche kerk, die aan de Schie- damsche Heilige is toevertrouwd, een pon- tificale Hoogmis opgedragen. Z.H.Exc. Mgr. Aengenent werd hierbij aan het rijk versierde altaar geassiteerd door de troon- diakens, pastoor L. A. Meyer O.P. en Pa ter Y. J. Hoekstra O.P., terwijl diaken en subdiaken waren pastoor J. B. W. M. Möller en kapelaan J. A. M. Bekkers. De deken van Schiedam, pastoor A. J. C. Sohraag, fungeerde als presbyter-assistens en de secretaris van den bisschop H. W. Agterof trad als ceremoniemeester op. De overige functies waren onder verschillende i andere geestelijken uit de stad verdeeld. I Na het Evangelie hield Mgr. Aengenent een toespraak van den preekstoel af. De I kerkvorst putte schoone gedachten ovci Liduina's deugden, vooral haar geduld in het lijden, uit de liturgische gebeden van dezen dag, den derden Zondag na Paschen. Liduina heeft ons door haar voorbeeld ge leerd, dat wij geduldig moeten dragen de kruisen, die God ons op de schouders legt. Zij is evenals de andere heiligen een ver zoening voor de zonden der wereld. De bisschop eindigde zijn toespraak met deu wensch uit te spreken, dat de viering van 1 het eeuwfeest rijke vruchten zal mogen af- werpen in aller zielen. Het zangkoor onder leiding van den heer Th. Krebbers bracht zeer verdienste- lijk de missa „Puratus est" van Winnubst ten gehoore. Des avonds vereenigden de geloovigen zich weer in een pontificaal Lof. Thans fungeerde pjastoor C. J. Duivesteyn uit Rotterdam als diaken en kapelaan Th. van Seggelen als sub-diaken, en hield pastoor Th. van Noord uit Langendijk de feestpre- dicatie. De gewijde redenaar wilde deze vraag stellen: Waarom moest Liduina zoo lijden, waarom moeten de menschen zoo lijden De wereld kan ons het antwoord op deze vraag niet geven, die doet wel lij den, maar leert nooit lijden. God zelf moe ten wij vragen, wat het lijden beteekent en dan hooren wij, dat het is de loutering waarvan de profeest Zacharias spreekt, de loutering, die het goud en het zilver door het vuur moeten ondergaan om tot glan zende pracht te geraken. Juist de goede dcelen van de erts worden gelouterd, ter wijl de onreine dingen ter zijde worden geworpen. Zoo heeft Liduina ook het lijden als een hooge uitverkiezing aanvaard en bemind, en zij kon het dragen door de kracht, die God haar gaf, vooral door haar vereenigen met Hem in het Sacrament des Altaars. Als wij met Liduina Jezus navolgen zullen wij eenmaal daar komen waar alle raadse len ook die van elk lijden, klaar en begrij pelijk zijn. Tijdens de plechtigheid werd een pro cessie gehouden, waarin de reliekschrijn van St. Liduina werd rondgedragen. De Bisschop liep in den stoet mee. Het jubeljaar voor St. Liduina's eeuw feest is nu dus begonnen. Em. Pastoor J. B. van den Berg. t Te Bergsohenhoek is voorzien van de H. Sacramenten der Stervenden op 74-jarigen leeftijd overleden de zeereerw. heer J. B. van den Berg em.-pastoor van Bergsohen hoek. De overledene werd 16 Dec. 1857 te 's-Heerenhoek geboren en 17 Dec. 1881 tot priester gewijd. Hij was achtereenvolgens kapelaan te Oude Tonge, Haarlem (H. Ro zenkrans) Den Helder en Amsterdam (H. Bonifacius) en pastoor te Wienngen, Bleiswijk, Rotterdam (H. Antonius-Abt) en Bergsohenhoek. Hier vroeg de overle dene zijn emeritaat aan, en bleef aldaar woonachtig. De Bedevaartskerk te Brielle. Woensdag 27 April zal Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent de nieuwe Bedevaarts kerk te Brielle eonsacreeren bij gelegen heid van de 25e Bedevaart der Theologan ten van het Groot-Seminari te Warmond. INGEZONDEN STUKKEN DOMHEID OF ONWIL? Boeren en tuinders, die hun tijd niet begrijpen. Rijpwetering, 15 April 1932. De afdeeling van „St. Deus Dedit" heeft haar jaailijksche propaganda^avond gehou den. De opkomst, alhoewejl zij beter had kunnen zijn, was bevredigend. Als spreker w-i 3 gekomen de heer Kuipers, hoofdbe stuurder. Deze heeft gesproken over Uet nut van de organisatie. Ook zette spr. uit een hoe men georganiseerd moet zijn. Dat men niet vooruit moet rekenen: als ik die datum m den bond ga, dan kan ik dien datum precies „trekken". Daar gaat het niet om. De Bond moet zijn een vakbond, om goed katholiek georganiseerd te zija. Dat is onze plicht. Spr. haalde ook nog enkele voorbeelden aan b.v. uit Spanje, terwijl de arbeiders daar bij honderddui zenden georganiseerd waren in een socia- listischen Bond. Vandaar de droevige ge beurtenissen, enkel door eigen verzuim en laksheid. Waren de werklieden daar goed georganiseerd geweest op katholieken grondslag dan had zoo iets nooit kunnen gebeuren. En nu is het te laat. Ook Ten geestel. adviseur was in ons midden en sprak ook een opwekkend woord tot de leden. Er gaven zich drie nieuwe leden op. Het is jammer, dat er zoo veel buiten de gelederen staan. Sommigen uit kortzichtigheid, en.... ook wel uit onver schilligheid. En dat er nog katholieke *u- beiders gevonden worden, die trachten hun kameraden uit de organisatie te halen, dat begrijp ik heelemaal niet. Er zijn er ook wel, die niet durven toetreden, om re den zij dan zonder werk zullen loopen, om dat er nog patroons zijn die zeggen: Wij willen geen Bondsmannen in ons werk. Ja, die zijn erl Jammer genoeg! Hoe is het nog mogelijk en juist in een tijd dat we elkaar hard noodig hebben. Ook zijn er nog die durven beweren, dat de kerkelijke over heid niets met de organisatie heeft uit te staan. Er wordt door de kerkelijke over heid anders genoeg op gehamerd! Maar men wil er niet aan. En men zou gaarne als 't kon de boel in duigen zien vallen. En dan? Zou het dan beter zijn? Neen er moet samenwerking komen, anders wordt het niets. We zullen hopen, dat het komt. Maar hier in den omtrek zijn we lang nog zoo ver met. Nu. mijnheer de Redacteur, ik hoop, dat u mijn stukje .zult plaatsen. Bij voorbaat mijn dank. Een georganiseerd werk man uit Rijpwetering. Tentoonstelling Lakenhal. Zaterdagmiddag is in tegenwoordigheid van enkele genoodigden in de Lakenhal een tentoonstelling geopend van werken van Jeanne Bieruma Oosting. De voorzitter der Leidsche Kunstvereeni- ging, de heer mr. Slagter, hield daarbij een korte openingsrede, waarin hij getuigde van de kracht dezer begaafde Hollandsche schilderes. Spr. wees er daarbij op, dat er velen zijn die schilderen, maar desondanks telt Holland slechts weinig schilderessen. Spr. dankte den heer Bosman, die de Commissie voor de Lakenhal vertegen woordigde, waarna hij de tentoonstelling geopend verklaarde. DE JUISTE TOEDRACHT. 't Is onzen lezers bekend, dat er in de Katholieke sportorganisatie een gescnil bestaat. Hierin is zooals wij ook reeds mededeelden ook onze courant betrok ken geworden. Wij zouden hierop niet nü terugkomen, indien niet de voorzitter van do R. K.. Sportcommissie gisteravond op een bijeenkomst van Jeanne d'Arc een toe spraak had gehouden, welker inhoud ver is beneden de verwachting, welke wij van dezen leider der sport-actie moesten heb ben. Als men geen argumenten heeft, om een tegenovergestelde meening te bestrij den, dan erkenne men zulk? of men zwijge. Maar men beschuldige zijn „tegen stander" niet er van, dat diens meening niet berust op eerlijke overtuiging, doch wordt ingegeven door de moraal, dat men dengene naar den mond praat, wiens brood men eet; m.a.w. onze houding in deze zou worden ingegeven door een broodkwestie! Wij men duide ons deze zelfkennis niet kwalijk zullen van onzen kant het debat op hooger peil houden. Onzen lezers, voorzoover zij zich- voor deze kwestie interesseeren, willen wij nu uitvoeriger mededeelen (wij hebben dat iv xls in het kort gedaan), waarom wij tot nu toe een tweetal ingezonden stukken van de R. K. Sportcommissie niet hebben geplaatst. Wij handelden aldu® in de vaste overtui ging, dat wij zóó en zóó alleen dienden ae Katholieke zaak èn de belangen der inzen ders zelf. Nadat Kapelaan Bangert in onze courant een artikel had geschreven, waarin hij o.m. had medegedeeld de strekking van een on derhoud, dat vier leden der R. K. Sportcom missie hadden gehad met den Bisschop, werd ons het eerste ingezonden stuk gezon den. Hierin werd door deze vier leden medegedeeld, dat het onderhoud met den Bisschop geheel anders is geweest, dan Ka pelaan Bangert het voorstelde. De plaatsing van een dergelijk ingezon den stuk zou alles behalve klaarheid bren gen zooals iedereen inziet. Men zou zich afvragen: wat is de meening van den Bis schop zelf over dat onderhoud? Wij hebben toen (en de voorzitter van de 11. K. Sportcommissie was 't met deze houding volkomen eens, naar hij ons toen zeide) gevraagd aan den Bisschop, of Z. H. Exc. ons zou willen mededeelen, of door Kapelaan Bangert al dan niet, gedeeltelijk of geheel juist, het ter bedoelde audiëntie verhandelde was weergegeven. Z. H. Exc. heeft ons toen letterlijk geantwoord, dat het door Kapelaan Bangert in de „Leidsche Courant" gepubliceerde volkomen juist was en geheel en al overeen- eenkomstig de waarheid weergaf, wat ge- durenue de audiëntie verhandeld is. 't Zal tooh iedereen duidelijk zijn, dat bij dezen stand van zaken een verder schrij\en niet in de courant op zijn plaats is, althans zeker met voordat die vier leden der R. K. Sportcommissie betref fende hun afwijkende meening inzake het ter audiëntie verhandelde met den Bisschop zelf hadden gecorrespondeerd. Het tweede door ons niet-geplaatste in gezonden stuk bevatte behalve het reeds in het eerste gepubliceerde een zeer uit voerige uiteenzetting over de opvatting van de inzenders betreffende Katholieke organisatie een opvatting, die, naar onze besliste overtuiging, met zonder weerleg ging of bestrijding onzerzijds kon en mocht gepropageerd woraen, omdat zij ons inziens principieel verkeerd is. Daarenboven dachten wij bij de ontvangst van dat in gezonden stuk aan het: wat geschreven ie, blijft geschreven en, eerlijk gezegd, scheen t ons toe en schijnt 't ons, ondanks alles, nog toe, dat de inzenders zelf over eenigen tijd zouden wensohen niet zóó ge schreven te hebben, als zij toen, in dat oe- doelde tweede ingezonden stuk, deden, in een stemming, als waarin zij toen verkeer den! Ziehier, de juiste toedracht van de „kwestie", voorzoover onze courant er bij is betrokken geworden. Zoo de betrokken personen meenen, dat wij ook maar in iets de zaak onjuist hebben voorgesteld, dan is hun natuurlijk het recht, daarop te wijzen. LEIDSCHE REDDINGSBRIGADE Cursus E. H. B. O. Mfen verzoekt ons opname van het vol gende: Eenigen tijd geleden werd door de L. R. B. besloten tot oprichting van een cursus in eer ste hulp bij ongelukken. Deze cursus, welke staat onder leiding van dr. Renaud, is een succes geworden. Reeds twee heerengroepen en een damesgroep volgen geregeld de lessen. Het ligt echter in de bedoeling om nog een derde heerengroep samen te stellen. Om aan dezen cursus deel te nemen, verplicht men zich, om contribueerend lid der L. R. B. te worden. Minimum contributie 1.— per jaar. De cursus bestaat uit 26 lessen, verdeeld over een tijdvak van 2 jaar. De kosten zijn 0.25 per les van 1 uur, terwijl men zich voor den geheelen cursus verbindt, benevens aan schaffen van een boekje E. H. B. O., prijs f 1.05, hetwelk echter niet verplichtend is. Zij, die hieraan nog wenschen deel te ne men, worden verzocht zich ten spoedigste aan een der onderstaande adressen op te geven. Ook geoefende zwemmers zijn zeer welkom. Vooral zij, di« het diploma geoefend zwemmer (ster), uitgegeven door L. Z. C. of De Zijl. heb ben behaald. De contributie voor deze leden bedraagt slechts 0.15 per jaar. Tevens willen wij «r hier op aandringen het reddingsmate riaal der L. R. B. te ontzien. Er gaat nauwe lijks geen week voorbij, dat er niet een of meerdere haken of ruitjes vernield zijn. Reeds eenige malen heeft de politie procesverbaal opgemaakt en heeft men de schade moeten vergoeden. Men zij dus gewaarschuwd. Het bestuur: W. v. Ingen Schenau, voorz., Aalmarkt 7; H. Questroo, secr.. Nieuwe Rijn 51; W. F. v. d. Reijden Jr., penningm.. Nieuwe Rijn 43. De Propaganda-commïssie* mevr. J. Zindel -Martin. Hoogewoerd 88a; W. Looman, Ka naalstraat 50. J Gemeentelijke Aankondigingen Drankwet Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene keniis. dat A. Vink, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van een verlof B voor den ver koop van alcoholvrijen drank voor gebruik in perceel Boommarkt no. la. alhier. A. VAN DE SAN'DE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 18 April 1932. LEIDEN. Dinsdag. Donderdag, Zaterdag. Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. Maandag. K.J.M.V. „St Peter Kanis". Buitengewone vergadering Deba tingclub, Eigen Huis, 8 1/2 uur. Woensdag. K.J.M.V. „St. Peter Kanis". Lezing. Den Burcht, 8 1/2 uur. De avond-, naoht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 18 tot en met Zondag 24 April a.s. waarge nomen door apotheek M. Boekwcijb, Visch- markt 8, telefoon 552. LEIDSCH CRISISCOMITE. De Woensdag-collecte. De Woensdag j.l. gehouden crisis-col lecte heeft opgebracht 870.87. Ontspanningsavond voor werkloozen. De subcommissie voor Ontw. en Ontsp. had Vrijdag j.l. de werkloozen en hunne gezinnen uitgenoodigd op een ontspan- nings- en ontwikkelingsavond in de Stads gehoorzaal. Als te acht uur de voorz., ds Groot En- zerink, opent is de zaal goed bezet. Van het hoofdcomité merkten wij op mr. Ro- mijn. den voorzitter en den heer Cromme- lin, penningmeester. Tevens was aanwezig wethouder Goslinga. Vertoond werd de folkloristische film „De Zuiderzee", die de bekende folklorist D. J. van der Ven in 1928 mét veel zorg en moeite heeft samengesteld en nu ook een mooi beeld gaf van het leven op en om de Zuiderzee. Er waren aardige, lachwekken de momenten, maar ook ontroerende. Wij zagen wat Holland winnen zal door de Zui- derzeeafsluiting aan groote stukken gronds (200 000 H.A.), maar ook wat veel poëzie en schoonheid van volksgebruiken binnen weinige jaren zal verdwenen zijn. Een werkelijk leerzame en boeiende film werd vertoond met piano-muziek. ontleend aan nationale liedern en oude danswijzen door mevr van der Venvan Bersel goed bege leid. Jammer was het, dat een groot deel van het publiek wij meenden' to const:1 tee- ren vooral het jongere deel deze film schijnbaar niet kon waardeeren Voor het einde verlieten dezen de zaal. storend voor spreker en voor de overigen, die iets moois en leerzaams wel op prijs wisten te stel len. De voorz. van de subcomm. bracht op het einde van den avond dank aan de fir ma Niemcyer, die dezen avond aan het cri sis-comité had aangeboden en een partij tabak had doen uitdeelen, aan den heer v. d. Ven en zijn echtgenoote, aan den heer v. Remundt voor de belangelooze projectie en aan de firma's Bender en Hoogeveen voor hunne gratis-medewerking. STERTOCHT KATH. REIS- VEREENIGING. Naar de bloemenvelden en Florapark. Do eerste Stertocht van de Kath. Beis- vereeniging uitgeschreven door de af deeling Leiden is opperbest verloopen. dit alle deelen van ons land waren de deelnemers samengestroomd, tezamen een legertje van 170 toeristen. De afdeelingen Amsterdam, Den Haag, Den Bosch, Vlaar- dingen, l'trecht. Haarlem en Woerden wa ren groepsgewijze gekomen, waarbij zich nog verschillende „eenzamen" uit andere plaatsen hadden aangesloten. Om 1 uur werd afgereisd in geriefelijke auto-ars, waarvan de verhuurder was de -leer Van Velzen. Gereden werd over Oegstgeest, Sassenheim, Lisse en Noord- wijkerhout naar het Florapark 1932 te Noordwijk. Hoewel de bollenvelden nog niet op hun allerschoonst waren openge- bloeid, is er toch veel genoten. Ook het be zoek aan Florapark was een succes. Van Noordwijk werd over Noordwijk aan Zee, Katwijk en Wassenaar de aftocht ge blazen naar Leiden, waar in „Zomerzorg" werd afgestapt en de reünisten zich ver eenigden aan een gezellig en smakelijk diner. Menige toast werd uitgebracht op het welzijn van de Kath. Reisvereeniging, en, ondanks alle vroolijkheid, met droefheid ge constateerd, dat de Reisvereeniging nog veel te weinig gekend wordt, terwijl zij zulk een goed doel nastreeft. Bij hot feest werden ook de Kath. werk loozen niet vergeteneen collecte bracht ruim 30.op. Toen het maal beëindigd was, werd voort-gefeest op de danszaal van „Zomer zorg"'. Na een heelen middag stil zitten in auto-cars, was dat een welkome ont spanning Onder de goede leiding van den voorzit ter der af Jeeling Leiden, den heer Schinck, is deze réunie een groot succes geworden. Moge er ook een flinke propaganda van deze bijeenkomst uitgaan. Zij, die belang stellen in de Kath. Reisver., zullen den se cretaris er van, den heer B. M. Vreeburg, Haarlemmerstraat 229. steeds gaarne be reid vinden alle mogelijk inlichtingen te verstrekken. Aan dat adres kan tevens een propagandaboekje, vermeldend ook de verschillende reizen worden aangevraagd.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2