23ste Jaargang MAANDAG 18 APRIL 1932 No. 7179 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND 3)e £eicbelte 6oii^ant DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franoo per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL.. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. BELASTING BETALEN OP POSTKANTOOR. Van 1 Mei af overal mogelijk. HET KONINKLIJK BE ZOEK AAN NOORD- WIJK. Photo links: )e aankomst van H. M. >p het terrein, in gezel- chap van den voorzitter 'er Tentoonstellingscom missie, den heer J. C. v. 1. Meer. Daarachter de 'rins en achter dezen de ?rinses. Photo rechts: Het ertrek'. Dit nummer bestaat uit drie bladen „De R. K. STAATSPARTIJ". Eerste nummer van het Partijorgaan verschenen. Eind October van het vorig jaar heeft het Partijbestuur der B.K. Staatspartij zich vereenigd met een voorstel van het dage- lijksch bestuur om het instituut der „Me- deeelingen aan de Rijkskieskringbesturen" uit te breiden tot een maandelijks ver schijnen correspondentie-orgaan der Par tij. Dit besluit is thans tot uitvoering ge komen met de verschijning van het eerste nummer van „De R.-K. Staatspartij", maandblad ter voorlichting van de leden en de organen der partij, uitgegeven door het dagelijksch bestuur. Wat men met deze uitgaaf bedoelt wordt uitvoerig uiteengezet door den Par tijvoorzitter, mr. Goseling, en den secreta ris mr. Teulings. Daar het een „corres pondentieblad" is, verwacht men veel ac tieve belangstelling uit kieskringen en -vereenigingen en behalve door dit regel matig contact stelt het P. B. zich voor, dat het orgaan nuttig werk kan verrichten door in de eerste plaats de bestuurders in plaatselijke afdeelingen en kringen be t-er toe te rusten voor de vervulling van hun leidende functie. Niet dat men een- soort schriftelijken cursus wil openen voor be stuurders, maar wel zou het een welkom en nutig werk zijn, wanneer in meer over zichtelijken vorm nog eens in herinne ring wordt gebracht, wat de partij in haar organisatie biedt. Mr. Teulings, in wiens handen de lei ding van het orgaan is gelegd, zet, in aan sluiting aan het betoog van den voorzitter de noodzakelijkheid uiteen van een goe de kennis van het intern organisatiewerk der partij, waaraan tot dusver zelfs in hoogere regionen nogal wat ontbreekt en aan de trits: kennis, vertrouwen, liefde voegt hij een andere toe: Kernvorming, onderling contact, activiteit. Na deze twee inleidende beschouwin gen bevat het orgaan ditmaal o.m. een be knopte beschouwing van mr. Teulings over „Pers en Partij" en het werkprogram der R.-K. Staatspartij in 1932. Voorts een kort woord over de behandeling van het voor stel tot wijziging van het kiesreglement in de partij-instanties, terwijl W. F. A. O. den zoo pas overleden heer van Vuuren her denkt. Ten slotte wordt nog iets medegedeeld over de enquête naar de kosten van de verkiezingspropaganda door de verschil lende partij-instanties gemaakt bij de laatste Tweede Kamer-campagne. Daaruit blijkt, dat in de 13 kieskrin gen, welke inlichtingen verstrekten (vijf bleven ten deze in gebreke) aan geldelijke onkosten voor de verkiezingspropaganda in 1929 een bedrag van omstreeks 44.000 gulden werd besteed. Moge het bestuur me-t de verhoopt*, medewerking ruime voldoening beleven van zijn initiatief tot heil van de partij. Met ingang van 1 Mei a.s. zal op alle postkantoren, hulppostkantoren en andere postbureaux, de gelegenheid worden open gesteld tot het voldoen van alle directe be lastingen. Nu deze regeling wordt getroffen zullen de zitdagen in eenige plaatsen vervallen. UITSTEL DER WINKELSLUITINGS- WET. De Kon. en de R.-K. Middenstandsbond wijzen op nalatigheid van gemeentebesturen. De besturen van den Koninklijken Neder- landschen Middenstandsbond en van den Nederlandschen Roomsch-Katliolieken Middenstandsbond hebben zich met een adres tot den minister van Arbeid, Han del en Nijverheid gewend, teneinde aan te dringen op verschuiving van den datum, waarop de Winkelsluitingswet in werking zal treden (1 Mei a.s.). In het adres wordt er op gewezen, dat verscheiden gemeentebesturen tot op he den nalatig zijn gebleven om, ondanks her haalden aandrang van den Minister en van middenstandszijde, tijdig een verorde ning als bedoeld in art. 9 der Winkelslui tingswet in het leven te roepen, terwijl ook de omstandigheid, dat zoodanige ver ordeningen door de Kroon niet zijn goed gekeurd en een herziening nog niet kon geschieden, voor vele belanghebbenden een zeer onzekeren toestand schept. Indien voor de betrokken gemeenten waaronder de drie groote steden des NED. VEREENIGING VAN KAAS- HANDELAREN. De viering van het 25-jarige bestaan. In het begin van dit jaar bestond de Ne- derlandsche Vereeniging van Kaashande laren, gevestigd te Gouda, 25 jaar. De op 12 Maart gehouden algemeene vergadering meende dat, hoewel de tijdsomstandighe den niet van dien aard zijn, dat een fees telijke viering van dit feit passend zou zijn, de oprichting toch op waardige wijze diende te worden herdacht. Het bestuur van de vereeniging heeft Zaterdagmiddag, te Gouda in Hotel „De Zalm" receptie gehouden, waar tal van vereenigingen en officieele organisaties op het gebied van de zuivelnii verheid hun gelukwenschen kwamen aanbieden. Tot de eersten, die de jubileerende ver eeniging kwamen complimenteeren, be hoorde het gemeentebestuur van Gouda. Burgemeester E. G Gaarlandt vergezeld van den gemeente-secretaris, den heer G. J J. Poe en de wethouders J. A. Donker. C. H. Koemans en P. D. Muylwijk. De bur gemeester wenschte met een kort woord de vereeniging geluk met haar jubileum ep uitte den wensch dat voor den kaashandel spoedig betere tijden zullen aanbreken. De oud-voorzitter van de afdeeling Gou da van de Holln.nds"be Maatschappij van Landbouw, de heer H. N. Valkenier to Greve. herinnerde in zijn toespraak aan de actie, die de vereenieing in haar jonce jaren heeft gevoerd en aan de moeilijke taak. die zi' gedurende den wereldoorlog heeft gehad De heer G. Gronstna, voorzitter van de vereeniving van kaashandelaren in Noord- Holland. schetste de werkzaamheden van de vereeniging tijdens de oorlogsjaren en herinnerde er aan, hoe de toenmalige voorzitters, de heeren Schim van der Loeff en Schilt, in Den Haag voor den kaashan del veel goeds hebben kunnen bereiken. Vooral onder de bezielende leidine van den heer Schilt is nooit versaagd. Met dank baarheid herdacht spreker de werkzaam heid van de heeren Van Eyck en Heus- dens en hij hoopte, dat de tegenwoordige voorzitter, de heer van der Most. het schin van de vereeniging in het ruime son zal weten te houden. Namens de Noord Hol- landsche vereeniging bood hij een fraai bewerkte voorzittershamer aan. De voorzitter van de vereeniging van groothandelaren in boter, de heer P. R. Douwes. maakte gewag van de vriend schappelijke betrekkingen die steeds tus- schen zijn organisatie en die van de kaas handelaren hebben bestaan en vroeg voor de toekomst de zekerheid, dat in den strijd voor den vrijen handel in zuivelpro ducten, beide vereenigingen elkaar we- derkeerig zullen blijven steunen. Nog maakten hun opwachting ir. W. J. Huisman, rijkszuivelconsulent in de pro vincie Zuid-Holland, het bestuur van de vereeniging van kaashandelaren te Bode graven, afgevaargden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Omstreken, de directies van de kaashan delmaatschappij Gouda, en van de kaas handelmaatschappij v. Zwet uit Rotter dam, de heer N. J. Verkley, secretaris van de vereeniging van handelaren in zuivel producten in Leiden, en de heer J. P. Anemaet, directeur van het marktwezen te Gouda. Talrijke organisaties boden bloemstuk ken aan. 's Avonds vereenigden de leden van de jubileerende vereeniging en de ge- noodigden zich aan een gemeenschappe- lijken maaltijd. DE RIJKSSERUM INRICHTING. De nieuwe huisvesting. De Rijksseruminrichting te Rotterdam, voortgekomen uit het in 1899 door prof. Poels gestichte bacteriologisch laborato rium, heeft sedert 1904 een onderkomen ge had in eenige gehuurde gebouwen aan de Vinkenstraat. Wie de inrichting daar wel eens heeft bezocht, moet een wonderlijken indruk hebben gekregen van dit instituut, dat tendienste van onzen landbouw voor treffelijk therapeutisch werk verricht. In sombere vertrekken waren de laboratoria ingericfit, die men moest bereiken langs donkere kronkelende trappen. De dieren srtonden in verre van moderne stallen, waar men den paarden ook het bloed, waaruit het serum gewonnen wordt, aftapte. Sedert eenigen tijd heeft de seruminrica- ting een nieuwe huisvesting gekregen. Rot terdam stelde er prijs op het instituut in zijn gemeente te behouden, met het oog op het feit, dat de stad in tegenstelling bij voorbeeld met universiteitssteden niet over laboratoria beschikt, waar massa-ou- deï-zoekingen kunnen worden gedaan. Het belang daarvan was immers zeer duidelijk gebleken in den tijd van de cholera-epide- mie, toen in de seruminrichting met dag en nachtploegen gewerkt werd. De gemeente stond in Maart 1930 een stuk grond groot 1 y, H.A., in den polder Oud-Rathenesse, in erfpacht af aan het Rijk. In een tijdsver loop van dertig jaren zullen de gebouwen, die op dezen grond zijn verrezen, aan het Rijk overgaan. De Rotterdamsche stads architect, ir. A. v. d. Steur, ontwierp do plannen en onder zijn leiding ook de bouw. Het complex van 11 gebouwen, dat nu ach ter het „Witte Dorp" bij den Schiedam- schen weg is verrezen aan de prof. Poeis- Laan rust op 276 betonplat-en. De bijgebouwen zijn symmetrisch rond het hoofdgebouw ontworpen. Bovendien vindt men er nog tien hokken voor kip pen en andere vogels, benevens een bijen- stand voor het bestudeeren van ziekten bij bijen. Ten einde een indruk te geven van den omvang van het werk van deze inrichting vermelden we nog, dat, blijkens het ver slag van den directeur over 1930, geduren de dat jaar ruim 18.000 k.g. serum en voor meer dan 500.000 dieren entstof werd afge leverd. Er werden 18.6 1 reincultuur van melkzuurstreptococcen en 1450 1 van de middelen ter bestrijding van de muizen en rattenplaag aangevraagd. Het aantal onderzoekingen men kan aan een of andere ziekte gestorven dieren gratis in de inrichting doen onderzoeken en menigfmaal is binnen vierentwintig uur het resultaat van een onderzoek bekend bedroeg 190.528. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. President v. Hindenburg eischt gelijkheid voor de andere militaire organisaties in Duitschland. (2de blad). Verzoening tusschen Stalin en Trotzki. (2de blad). BINNENLAND. Branden te Amsterdam en Rotterdam. (Gem. Ber. 3de blad). Een zonderlinge aanslag te Amsterdam. (Gem. Ber. 3de blad). De dader van den moordaanslag te Tub- bergen is aangehouden en heeft bekend. (Gem. Ber. 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Nederland wint den voetbal-wedstrijd van België. Amsterdam slaat Antwerpen, doch Rot terdam verliest. De wedstrijden om de Leidsche Courant- bekér: V.E.P. en S.J.C. winnen. De loonsonderhandelingen te Amsterdam. Vrijdagavond kwam het georganiseerd overleg te Amsterdam bijeen tot het hou den van de eindstemming over de loon voor stellen van B. en W. Zooals te verwachten was, is r*,"e~eenstemming verkregen met de ambtenaren en met de politie. Deze over eenkomst kan dus aan den raad ter goed keuring woHpn voorgelegd. Daarentegen heoft de meerderheid van de vertegenwoor digers van de werklieden de voorsteken ver worpen, zoodat de raad deze zaak zal moe ten behandelen en uitmaken. Vóór stem den de vertegenwoordigers van de Prot. Chr. en van de Kath. organisaties, tegen die van de Federatie en van de moderne en van de neutrale organisaties. Do wethouder voor de arbeidszaken, mr. Kropman, verklaarde hierop met nadruk, dat thans ook de concessies, die B. en W. gedaan hadden, teneinde de aanneming van de voorstellen te bevorderen, vervallen zijn. Het Rotterdamsche Raadslid Reuderink. Do raadscommissie, ingesteld 0111 te on derzoeken of liet raadslid,- dc lieer W. II. Reuderink, al dan niet de Xederlandsche nationaliteit bezit, is tot de conclusie ge komen, dat de door het college van B. en W. tot den heer Reuderink gerichte waar schuwing niet op goeden grond berust. De commissie concludeert-, dat niet is geble ken, dat de heer Reuderink het Nederlan derschap heeft verloren en geeft den raad in overweging dienovereenkomstig vast te stellen, dat de bedoelde waarschuwing geen gevolgen heeft. Niet is komen vast te staan of de heer Reuderink in betrek king is geweest bij de Kussbass of wel bij een trust. Evenmin weet men welke dc figuur is dier bedrijven en hoe hun juiste verhouding is tot den Russischen .Staat. lands de wet op 1 Mei a.s. in vollen om vang in werking zou treden, zou niet al leen het gemeentebelang, doch ook dat van vele betrokken winkeliers bij gemis van afwijkingen der wet naar veler oor deel worden geschaad. Inzonderheid wordt de aandacht gevestigd op de positie van Scheveningen en Hoek van Holland in het seizoen, dat begin Mei reeds aanvangt. Hoewel de besturen erkennen, dat de Minister door herhaald uitstel van invoe ring te bevorderen reeds op bevredigende wijze tegemoet is gekomen, meenen zij nochtans een beroep op den Minister te mogèn doen, teneinde te verkrijgen, dat alsnog de datum van inwerkingtreding der wet voor korten tijd wordt verschoven, opdat geen ernstige nadeelen aan het be drijfsleven ten gevolge van het ontbreken van plaatselijke veordeningen zullen wor den toegebracht. De SPOORTARIEVEN VOOR TUINBOUWPRODUCTEN. Autovervoer naar het buitenland? Men schrijft aan de N. Rott. Crt. Het rapport van dc Commissie-de Vries nopens het vervoer van tuinbouw producten en de daarin vervatte afwijzen de houding ten opzichte van een billijker tarief voor het massa-vervoer van die pro ducten heeft in de tuinbouwwereld en voornamelijk wel in het Westland als exportcentrum ontstemming verwekt. De uitspraak van de Commissie dat niet tot verlaging kan worden geadviseerd heeft niet alleen onaangenaam ge stemd, doch ook groote verwondering verwekt, omdat in het rapport wordt ge zegd, dat de larieveii voor tuinbouwpro ducten niet te hoog genoemd kunnen wor den. Men vraagt zich nl. met verbazing af of 100 vrachttarief op een wagon groenten met een inkoopwaarde van 60.dan billijk genoemd kan worden. Het is den laatsten tijd veelvuldig voor gekomen, dat Hollandsche exporteurs, die goede klanten in Duitschland hadden in Duitschland groentei. kochten en ver der naar het buitenland verzonden, tenein de het dure tarief van de Ned. Spoorwe gen te ontgaan. Of een dergelijke houding in strijd is met de belangen van den Ne- derlandschen tuinbouw en met de belan gen van een groot volksdeel behoeft niet te worden gevraagd. Nu de verlaging der tarieven dan ook zoover op den achtergrond is geschoven, is de wenschelijkheid weder naar voren ge bracht om het vervoer per auto op uitge breider schaal te bewerkstelligen. Naar wij vernemen heeft zich bereids een groo te transportonderneming voor deze aange legenheid geïnteresseerd en is een plan in studie geno* :n om vanuit de tuinbouw centra- geregelde diensten naar Duitsch land en België te laten loopen. Op deze ïjze .meent men op voordeeliger wijze het eigen product te kunnen exploiteeren.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1