HET PAD LANGS DE KLIP. 4> ZATERDAG 16 APRIL 1932 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND Aschregen. Eigenlijk is het een rare toestand. Wij leven doodgemoedeieeid op een klein korstje vaste aarde, waaron der een kokende massa lustig borrelt. Hier en daar dringt zich een bel uit de hee:e brei met oer-kracht naar boven, barst open en een nieuwe krater is gevormd. Dan stoo- ten gassen op in enorme hoeveelheden en zwaar vergiftig, worden steenen en gloeien de lava uitgebraakt en enorme wolken asoh zoó hoog weggespoten als zelfs prof. Piccard nooit geweest is. Wij vinden dit alles doodgewoon, want zoo gevaarlijk als hei lijkt, in werkelijk heid leeft de menschheid nu reeds eeuwen en eeuwen boven op dien heksenketel en blijft gezond. Dezer dagen zijn in de Andes op de grens van Chili en Argentinië een achttal vulka nen aan het spoken gegaan en in de plaat sen en steden in de verre omgeving begon nen aschwolken den hemel te verduisteren, welke weldra zich in een aschregen ont lastten. Eeist was het interessant, maar al spoe dig begon men zich ongerust te makeu. Gaswolken bedreigden duizenden men •cheii; men vreesde voor schadelijke ge volgen van de chemische bestanddeeien der vulkanische asch, welke heele streken be dekte als een dikke sneeuwlaag. De ver stikkingsdood waarde rond door Chili en Argentinië. Zoo n vaart zou het evenwel niet loopeu. Volgens de berichten is niemand gegast en tot groote vreugde der bewoners blee& de ascn in plaats van gevaarlijk zelfs uit stekend bruikbaar te zijn als mest. Het was een leelijke pijp, die Moeder Aarde daar in de Andes rookte en zij had wat asch ge morst, maar de menschheid weet nu een maal overal een slaatje uit te slaan. Heil Hitier! Hebben de vulkanen van de Aude« ons geleerd, dat vuur spuwon diawijis niet meer is dan een nuttelooze demjustratie .misschien leert Hitler ge- scmedenis ons hetzelide. Zooais te verwachten was, heeft hij den nederlaag geleden tegen den ouden Hiu denburg, die vorige Zondag m^t een flin ke meeiderheid (nu had hij de absolute meerderheid wel, olscboon het niet meei noodig waslj ais rijkspresident is herkj- zen. Maar het leit, dat zijn aanhang sinds 13 Maart j.l. weer met 2 millioen vooruit- ging, geelt aan dien nederlaag toch wel een eigenaardig tmtje. Hitier zelf spreekt natuurlijk van een overwinning. Want bet was niet zijn be doeling om ook werkelijk rijkspresident ie worden! Neen, natuurlijk met, de druiven waren zuur. Inmiddels heeft de regeering nu de ge legenheid gunstig geacht om Hitler's strijd organisatie eindelijk eens te ontbinden Het legertje van Hitlei bestond uit circa 400.000 man en was geheel militair geor ganiseerd. Een dergelijke macht in den staat is een onhoudbare toestand, vooral nu van alle kanten aanwijzingen beston den, dat Hitier dit leger gereed hield om op een gunstig moment naar de macht te grijpen. Het is wel jammer, dat juist au. een paar dagen nadat het toch wel veront rustend getal van 13 millioen Hitler-stem- men zich geopenbaard heeft, de regeenug het besiuit heeft genomen deze onwettige en onduldbare strijdmacht te ontbinden. ,,'t Is wel wat Laat" zeggen de Fransche bladen. En dat is inderdaad zoo, maar men durfde aanvankelijk niet goed ofwel men vond het in Duitschland wel aardig eeni- ge semi-officieele legertjes te hebben (want er zijn er nog meer!) sinds het officieeie leger tot een minimum beperkt was door hei Vredesverdrag van Versailles. Maar al is het een late daad, het is toch in ieder geval een krachtige daad, waarvan de gevolgen schrijft de Times zullen toonen, of de Duibsche regeering niet slechts den wil, doch ook de kracht heeft om te regeeren. Hitier heeft op dit ingrijpen der rijks- regeering gereageerd met een proclamatie, waarin hij zegt, dat zijn partij op dezen slag in de lucht weldra zal antwoorden met een houw, een slag die raak zal zijn. Hg doelt daarmee op de verkiezingen de vol gende week in Pruisen. Blijkens de cijfeis der jongste presidentsverkiezing zijn in Pruisen meer dan 8 millioen stemmen op Hitier uitgebracht. Als zijn partij die stem men behoudt ook \oor de Pruisisohe Land dagverkiezingen, komen de Nazi's als de grootste partij in den Landdag. Tot nu *,>e hadden zij daar niet meer dan 6 zetels te gen 140 sociaal-democratische zetels, en verwacht wordt, dat de Nazi's het nu wel eens tot 150 zetels zouden kunnen bren gen. Ontwapening. Terwijl de Duit- sche rijksregeenng Hiiler ontwapent, wordt het ontwapeningsspel te Genève ook voort gezet. De strijd gaat vooral tusschen Amerika en Frankrijk, tusschen het voorstel van Gibson en dat van Tardieu. Gibson heeft, zooals men weet, voorgesteld de z.g. aan valswapenen van de landmacht af te schaf fen, zooals gas. tanks e.d. Amerika is n.l. van meeniug, dat sinds de zeemogendheden hun vlootbewapemng aanzienlijk beperst hebben, nu ook de landmacht wel eens wat mag doen en dan ligt het in de lijn van de vredesgedachte om te beginnen met de zware aanvalswapenen. Ta-rdieu voelt daar evenwel niets voor. Zijn gedachte is, een flink leger ter beschikking te stellen van den Volkenbond. Frankrijk wil dan we! zorgen voor een groot en goed uitgerust deel van dat leger, maar, daar zulk een leger niet kan worden opgeborgen in een der kelders van het Volkeubondspaleis, is Frankrijk ook wel genegen, dat leger op zijn eigen gebied te houden. Een prachtig plan, dat Frankrijk gelegenheid geeft er een krachtig leger op na te houden en daarmede niet alleen zichzelf sterk te ma ken, maar ook den Volkenbond onder cura- teele te stellen. Geen wonder, dat de meeste staten zich aan de zijde van Amerika scharen. Meer en meer komt Frankrijk geïsoleerd te staan en ziet de wereld in, wat zij te ver wachten heeft van de vredelievende phra- sen, waarmede de Fransche vertegenwoor digers zoo gaarne schei men. Een herdenking. Tenslotte een korte herinnering aan hetgeen gisteren den 15en April vóór 20 jaren is voorge vallen en dat velen onder ons zich nog zeer duidelijk voor den geest kunnen na- len. N.l. de grootste scheepsramp uit Je geschiedenis, het vergaan van het maje stueuze zeekasteel de „Titanic'Toenmaais was de „Titanic" het grootste schip der we reld en algemeen werd het ook beschouwd als het veiligste schip. Doch in den na-ent werd de trotsche Oceaan-reus getorpedeerd door een ijsberg en weinige uren Later zonK hij met meer dan 1500 menschen in de diej>- te weg, terwijl de muziek speelde „Nearer to Thee, my God". Deze ramp, die een ge weldigen indruk maakte, heeft a-lthaus deze goede zijde gehad, dat men energiek besloot het gevaar der ijsbergen tot een minimum te beperken, door de instelling van een internationalen patrouilledienst, welke de aanwezigheid van ijsbergen sig naleert. Mede dank zij de periectioneering van de radio is het aldus doenlijk voor de groote Oceaanstoomers om een veiligen weg te vinden op den grooten plas. De zeeramp van de „Titanic" was de laatste ramp, door ijsbergen op den At- lantischen Oceaan veroorzaakt. Zoodoende zijn de 1500 niet tevergeefs gestorven. SPORT VOETBAL NEDERLAND—BELGIE. DE «7STE ONTMOETING. Nauwelijks zijn de juichtonen over de glorierijke zege, door het Nederlandsche elftal den 20sten Maart jl. op de Belgen behaald, verstomd, of een nieuwe kracht meting tusschen de beide landenploegen staat voor de deur. Een krachtmeting, dat belooft het in derdaad te worden. Want evenals de Hol landers naar de Schelde trokken, belust op revanohe. zoo komen de Belgen thans naar den Amstelveenschen weg. Sinds 1914 hadden onze Zuiderburen op eigen terrein niet zulk een nederlaag te slikken gehad. In dat jaar verloren de Belgen met 42 en hun grootste nederlaag uit de laatste jaren in de Amstelstad was 50 op 3 Mei 1925. Het volgende jaar maakten zij die ne derlaag weer gred door een 51 overwin ning in Amsterdam. 't Was toen al juist als nu. Den eenen keer een mooie zege. daarna een smade lijke nederlaag De Belgen zijn belust op revanche dat staat vast. maar even zeker is het ongetwijfe'd. dat de Oranjemannen alle krachten zullen inspannen om te too nen. dat hun zege in Antwerpen niet lou ter toeval was. Al'een. wanneer de onzen zoo spelen, kan deze wedstrijd hun nieuwe lauwe en brengen. En zij moeten zoo spelen, omdat de Belgen vanwecp den roep van momen teel zwakkere tegenstanders juist daarom zon eevaarliik kunnen zijn. Maar. we kunnen winnen en als alle spe lers zieh eeheel geven, kunnen we winnen. We behoeven over de nloegen feiteUjk niets meer te zeggen. Zij hebben allen hun proeven van bekwaamheid afgelegd. We hopen dat 7,ii het in hen gestelde ver trouwen niet zullen beschamen en vooral, dat Mol meer en beter werk zal leveren dan we tot nu toe van hem gezien hebben. De Belgen zijn nog steeds aan het pro- beeren. wat zooveel wil zeggen als ..suk kelen". zooals we ook bij ons een periode meegemaakt hebben. Dit betreft niet een enke'e Unie maar alle linies. Zoo zien we in de voorhoede weer op genomen Orimmonnrez. in de middenlinie debuteert de Urion-s^e'er Claessens. ter wijl de nlaate van Hoovdookcx thans wordt ingenomen door Dedeken TeosVtte vernemen wij nog, dat ook Nou wens in verband met een opgeloooen blessure, niet zal spele' Hij wordt ver vingen door Lavigne van de R. C. Brus sel. De opstelling der elftallen is als volgt: Nederland Van Male Weber v. Run J. Paauwe Anderiessen Van Heel Wels Adam Lagendaal Mol v. Nellen Soheidsrechter 0 Ruoff. (Zwitserl.) Bastin Versijp Grimmonprez Cappelle Voorhoof Claessens Hellcmans Simons Dedeken Lavigne Van den Berghe. België Het resultaat der tot nu toe gespeelde wedstrijden vindt men uitgedrukt in on derstaande cijfers: In Nederland gespeeld: Nederland België 23 12 5 6 59—38 29 23 6 5 12 38—59 17 In België: België 23 10 4 9 47—44 24 Nederland 23 9 4 10 4447 22 De totaalstand is nu dus: Nederland 46 21 9 16 103—85 51 België 46 16 9 21 85—103 41 KON. NED. VOETBALBOND. OVERZICHT. Voor het programma, dat morgen voor namelijk voor de diverse promotie-oompe titie wordt gespeeld, is er niet veel te verslaan. De belangrijkste wedstrijd is ongetwij- geld E. D. O.Haarlem in Afdeeling I. We geven E. D. O. wel een kansje op re vanche. Voor de derde klasse speelt Alphen thuis tegen Watergraafsmeer, waarover we reeds eerder schreven. In dezen wedstrijd waarvoor groote belangstelling bestaat komt Alphen uit met de volgende opstelling: G. van Leeuwen M. K rum pel man H. Hesseling J. Broer W. Dijkman J. v. d. Leek J. Windhorst H. van Kooijk R. v. Kooijk B. Hoogenboom H. Binnenkamp Soheidsrechter is M. C. Bos (Delft), als grensrechters fungeeren de hecren J. H. Wout en J. C. v. d. Berg. In het Zuiden begint de Valk de degra datiecompetitie tegen Helmond, terwijl Juliana thuis bezoek krijgt van Middel burg.. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Landenwedstrijd. Amsterdam: NederlandBelgië. AFDEELING I. Promotie-competitie 2e ld. E. D. O.Haarlem. Promotie-competitie 3e kL AlphenWatergraafsmeer. AFDEELING V. Promotie-competitie 2e ld. HelmondDe Valk; JulianaMiddel burg. De werkloozen-competitie. De uitslagen der wedstrijden van deze week zijn: R K.W.W.B.A. I afgekeurd. Volkshuis -WB.A. II 3-5. L.V.V.O. IMetaalbew. I 1—6. Het programma voor de volgende week luidt: Maandag 18 April bijterrein achter Po- monao L.V.V.O. IIMetaalbew. II, Schou ten. Woensdae 20 April D.V.S. terrein Maal drift: L.V.V.O. II—W.B.A. I, J. Hille- brand. Donderdag 21 April bijterrein Pomona: VolksbondAV.B A. II, A. Hillebrand. De wedstrijden vangen te drie uur aan. Toegang vrij. LEIDSCHE VOETBALBOND. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Eerste klasse. L. F. C. 2D. V. S. 2, 12 uur. Extra competitie. Eerste klasse. Lugd. 3—Alphia 3, 12 uur; R. C. L. 2 T.eidsche Boys 2 11.30 uur; T. O. N. A. 1 U. V. S. 4, 12 uur. Tweede klasse B. L. F. C. 3L. D. W. S. 2, 10 uur; Alphen 4U. V. S. 5, 12 uur. Derde klasse A. Alphen 5D. K. L. 1, 2 uur. Vierde klasse A. L. F. C. 8Lugd. 7, 10 uur bijterrein). Vierde klasse B. Alphia 6U. V. S. 8, 12 uur: Lugd. 8 Lugd. 6, 10 uur; D. S. O. 3Sportman 3, 12 uur. Juniores A. U. V. S. bAlphen, 12 uur; A. S. C. L. F. C. a, 10 uur, (bijterrein). Juniores B. Sportman—L. F. C. b, 10 uur; U V. S. a D. V. S., 10 uur; RoodenburgLugd. b 10 uur. R. K. FEDERATIE. R. K. S. V. „Leiden". Morgen speelt een Leiden-comb tegen D.O.S. I een' medai-le-wedstrijd. Het ver trek is bepaalde op 2 uur vanaf de Douza- straat; eenige supporters kunnen nog mee reizen. Ons derde elftal speelt om 2 uur tegen Rood-Wit II een vriendschappelijken wed strijd. Rood-Zwarten allen op uw post De Leiden-junioren zullen om 12 30 uur op het Maaldriftterrein de dito's van B auw Zwart ontmoeten. De a.s clubavond op Woensdag 20 April belooft iets geweldigds to worden. Ver schillende personen zegden reeds hun mede werking toe. Geen Leiden-lid mag derhalve ontbreken 1 Degenen, die de reis naar Arnhem willen meemaken moeten zich voro a s. Woensdag opgeven, zulks in verband met de bestelling der toegangskaarten. Woensdag s'uiut de opgave onherroepe lijk. Men haaste zich dus! Opgaven zooals bekend aan het secreta riaat L. Pieterskerkkoorsteeg 17. R. K. Spoctvereeniging Teijlingen. A.s. Zondag is de wedstrijd Blauw Zwart I—Teijlingen I vastgesteld om 2.30 uur. Het vertrek is bepaald om 1 uur vanaf do K. S. A. per fiets! Om 2.30 uut speelt Teijlingen III tegen Concordia III op Sporfchof een vriend schappelijken wedstrijd. Om 1 uur spelen de junioren een wed strijd onderling, zoodat alle Junioren in de gelegenheid zijn om to spelen! Den 24sten April a.s. houdt de R. K. S. V. Teijlingen een van haar jaarlijksche Sportdagen. Hebben wij twee jaren ach tereen een sportdag gehouden met een Bel gisch elftal, thans echter is de keus ge vallen op onze Zuidelijk Sportmakkers uit Vught. Het zijn de R. K. Zwaluwen, welke Sassenheim met een bezoek zullen vereeren. In deze competitie hebben de Zwaluwen het kampioenschap behaald in de le kl. van den Bosschenbond, zoodat wij wel verzekerd zijn van een goed elftal. Voor dezen wedstrijd is een keurige beker beschikbaar gesteld door onze supporters. Ook de athletiek zal op dezen dag gede monstreerd worden door onderlinge wed strijden. zooals 1500 meter hardloopen, es tafetteloop, 100 m. hardloopen, hoog springen en de Junioren 80 M. hardloopen. Voor deze wedstrijd heeft het bestuur ook eenige prijsjes beschikbaar gesteld. Vijf prijzen zijn hiervoor noodig; twee mooie medailles zijn in ons bezit. Wie wil nu eens zorg dragen voor eenige prijsjes t Welke Supporter? Welke katholieke Sas- senheimer? Hij melde zioh dan aan het secretariaat Lindcnlaan 7. Het zijn wol slecht© tiiden, welke een ieder mee maakt; °ok de R. K. S. V. Teijlingen heeft het hard noodig en daarom allomaal eens een hanlje geholpen om do R. K. Sport te steunen. Een voorverkoop van kaarten zal m de a.s. week gehouden worden, en wij iwijfe'en er niet aan of allo Katholie ken knopen een kaart, niet alleen de sup porters, maar juisi ook degenen welke men nooit ziet, moete" onze mooie R. K. Sportorganisatie helpen steunen. Hoe vaak steunt men de neutrale sport toch, door haar wedstrijden te bezoeken, en zouden wij dan onze eigen sportvereenigingen vergeten? Neen katholiek Sassenheim al len komen op 24 April naar Teijlingen. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Eerste klasse A. HeliosChévremont; R. K. O. N. S.— Kerkrade; R. K. V. V. L.Volharding; CaesarValkenburg; Sitt. BoysKimbria V. V. H.—Marsana, Eerste klasse B. D. E. V.Union; S. V. B.Brabant ia; VenloGennep; Venlosche BoysWilhel- ïnina. Eerste klasse D. H. B. C.G. D. A. Tweede klasse O. Blauw ZwartTeijlingen. FEUILLETON. Uit het Engelscb van J. S FLETCHER. Letty had een lenige, luchtige manier van loopen, zoodat men haar niet van verre hoorde aankomen. Halverwege de wacht kamer gekomen, stond ze op het punt naar het gordijn van het privé-kantoor te loopen en dat terzijde te schuiven, maar bleef staan, toen ze in haar vaders kamer stemmen hoorde. Ze wist onmiddellijk dat Lucas den ouden man bij zicb had, over wien zij straks met Marston Stanbury ge sproken had zijn oom Sir Cheville. In dit feit op zichzelf stak niets, maar in de woorden die zij opving, was iets dat haar het bloed naar de bruine wangen deed stijgen. „GnbenoorlijkSir Cheville Stanbury sprak met luide, booze stem. „Ik weet er geen ander woord voor. U behandelt me op een onbehoorlijke wijze, meneer Ether- ton." Letty voelde haar hart pijnlijk bonzen, toen zij in spanning afwachtte wat haar vader zou antwoorden. Ze dacht er niet aan zich terug te trekken, na wat ze ge hoord hadhaar intuïtie zei haar dat het haar plicht was te blijven, méér te weten te komen van de moeilijkheden waaronder haar vader gebukt ging. Hij had immers niemand op de wereld dan haar. Het duurde lang eer* Lucas sprak. Letty hoorde een beweging alsof hij de boeken en papieien op zijn schrijlbuerau verlegde, alsof hij tijd wilde winnen, wijl het hem moeite kostte woorden te vinden. Hij was gewoon vlug en beslist te praten en het meisje was pijnlijk verwonderd toen ze merk te hoe langzaam en aarzelend zijn woorden kwamen, toen hij eindelijk begon te spre ken, op den toon vau iemand, die eigenlijk niet weet wat te zeggen en zijn best doet een directe vraag te vermijJen. „Er zijn wel er zijn verschillende manieren om het te beschouwen", ver klaarde Lucas Etherton", bet hangt er heelmaal vanaf, hoe wel hoe u de zaak bekijkt." Letty hoorde een haastigen, half onder drukten uitroep van Sir Cheville die zoo wel minachting als boosheid te kennen gaf. „H'm", zei hij toen norsch. „Volgens mij is er maar éen manier om het te beschou wen, tenminste tusschen mannen van eer. U kwam een jaar geleden bij mij als buurman met wien ik op goeden voet stond en vertelde me, dat u door een sa menloop van zakelijke omstandigheJen, waaromtrent ik natuurlijk geen bijzonder heden verlangde te weten, tijdelijk weinig contanten ter beschikking had. U vroeg mij vijfduizend pond ter leen. Ik gaf u een cheque voor dat bedragik deed het met het grootste genoegen en zelfs zonder een schuldbekentenis te vragen. Ik was over tuigd dat u mij mijn geld terug zoudt ge ven, zoodra uw tijdelijke verlegenheid voorbij was. Er is nu een jaar overi een ge gaan en u heeft mij geen penny terugbe taald. Toch werkt uw fabriek op volle kracht en voorzoover ik beoordeelen kan leeft u nog altijd op den ouden voet. Wat voor verklaring kunt u daarvan geven Letty's hart klopte fel als een hamer. Dat was het dus, waarover haar vader den laatsten tijd in onrust had geleefdnu wist ze het In de pauze, die op Sir Cheville s vraag volgde, sloop ze zacht naar het gordijn dat haar van de beide mannen scheidde en keek behoedzaam in het privé-kantoor. Een blik was voldoende haar gevoel van spanning nog te vergrooten. Haar vader zat aan zijn schrijftafel, hij liet zijn stoel achteruitwippen, zijn lange beenen ge kruist, met de punt van zijn recnterscboen tikte hij zacht en regelmatig tegen de pa piermand vóór hem. Zijn groote grijzeuae baarj was tegen zijn borst gedrukt, zijn oogen tuurden strak naar zijn vloeiblad, zijn handen had hij diep in zijn broekzak ken begraven. Maar wat zijn dochter in zijn houding het meest trof, ze conclu deerde het uit zijn ietwat omhoog getrok ken snor dat Lucas Etherton glim lachteblijkbaar om wat er in zijn eigeu geest omging. Hoe was het in vre desnaam mogelijk, dacht Letty, dat hij lachte, na hetgeen zijn bezoeker hem zoo even toegevoegd had Haar blik uwaalde van haar vader naar den ouden edelman en onder andere om standigheden zou zijn verschijning haar noogelijk hebben geamuseerd. Sir Cheville Stanbury stond in Lithersdale bekend als een dandy, en de best-gekleede man uit en tieelen omtrek, altijd om door een ïince.je te halen. Maar nooit te voren had Letty hem in zulh.e vroolijke kleuren gezien; en onwillekeurig vroeg zij zich af, of zijn feestelijke uiterlijk in verband stond met zijn engagement met mademoi selle de Coulanges, de betooverende gou vernante uit de kolonelswoning! Sir Che ville was een slanke man van middelma tige lengte, zijn houding was kaarsrecht, zoodat hij grooter leek, dan in werkelijk heid het geval was en dit, gevoegd bij het ondefinieerbare ..militaire' dat zijn per soonlijkheid had hij had in zijn jeugd korten tijd bij de garde gediend gaf iets zwierigs, om niet te zeggen pronkerigs aan zijn houding en optreden. Maar die pronkerigheid ontaardde maar al te vaak in opgeblazenheid. Als hij het, zooals men 't noemt, „op zijn heupen had" was alles agressief aan hem. de blik van zijn oogen, de houding van zijn kin, de naar boven gerichte krul van zijn grijze, goedverzorgde snor. En de onmiskenbare vijandigheid in zijn heele wezen contras teerde thans allerwonderlijkst met zijn fleurig toilet: een onberispelijk gesneden zoinerpak van lichte tweed, fijne Panama hoed, witte handschoenen met zwarte stik sels, witte slobkousen over keurige lak schoenenheel wat anders dan Lucas Etherton, in zijn oud blauw pak, kwistig bezaaid met draden en pluisjes wol. Waarom zei haar vader niets? peinsde Letty. Waarom zat hij daar, rammelend met de sleutels in zijn zak, almaar tegen de papiermand schoppen, en telkens lachend op die vreemde irriteerende manier? Dit laatste verwonderde Letty onuit sprekelijk het verwonderde ongetwijfeld Sir Cheville ook, want na een lange stilte wendde bij zich van het raam af, waardoor hij schijnbaar naar buiten keek, plaatsle de monocle, die aan een dunne ketting langs zijn kleeren afhing, in zijn rechter oog en staarde met felle oogen den man aan, dien hij zooeven in krasse termen zijn gedrag verweten had. „Ik herhaal: wat voor verklaring kunt u van uw handelwijze geven? klonk het geërgerd. „En ik heb daar nog een andere vraag aan toe te voegen, namelijk deze: kunt u mij het geleende geld terugbetalen, meneer Etherton? Ik dacht dat het voor enkele weken was het is nu twaalf maanden geworden. Ik wensch dit geld terug te hebben. Ik ga mijn zaken anders regelen, en kan niet langer het geld mis sen. Waarom antwoordt u niet?" Lucas Etherton duwde zijn stoel nog verder achterover en keek enkele secon den naar de zoldering, voor hij eindelijk langzaam antwoordde: „Verschillende soorten menschen heb ben verschillende opvattingen, Sir Che ville. Toen u zoo vriendelijk was mij het geld te leenen, vertelde ik u, dat ik het noodig had, tot bepaalde dingen in orde waren. U antwoordde ik herhaal woor delijk wat u zei O,. Etherton, doe het zooals het je het gemakkelijkst uitkomt je betaalt me terug, wanneer het je schikt, wanneer dat ook is. Ik hield u aan uw woord, en moet u dan ook zeggen, dat het me op het oogenblik niet schikt het geld terug te geven." „Maar drommels, meneer", was het ge prikkelde antwoord. „U had toch belioo- ren te begrijpen, dat ik dat hoe zal ik het noemen, alleen maar bij wijze van spreken* zoo zeiHet is tusschen gentle men nu eenmaal gewoonte beleefdheids halve iets dergelijks te zeggen, als men iemand geld leent. Maar men meent dat immers niet letterlijk...." Lucas grinnikte. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 13