LOSSE NUMMERS UIT DE OMGEVING ■■■■■■■■lil» ZATERDAG 16 APRIL 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 11 SASSENHEIM Het jubileum van den heer Du Croix. Na de toespraak van den burgemeester werd de jubilaris gefeliciteerd door het oudste raadslid, den heer Speelman, met den dag van heden. Spr. wenscht de gemeente geluk met het gebouw, en hoopt dat het gegeven moge zijn dat de jubilaris, die altijd paraat is geweest, nog lange jaren in dit gebouw werkzaam moge zijn. Vervolgens verkreeg de heer Marbus, oud wethouder, het woord, die het. ontstaan van het bedrijf releveerde vanaf de oprichting on der burgemeester v. Heemstra en hoe na rijp beraad de leverantie geschiedde door de licht fabrieken uit Leiden. Dat dit een gelukkige keuze is geweest, blijkt uit het feit, dat dit steeds nog zoo is. Spr. feliciteert de gemeente met den bloei en uitbreiding van het bedrijf. Tenslotte verhaalt spr. hoe de tegenwoordi ge jubilaris werd benoemd als bedrijfsleider, welk feit na 25 jaar nu wordt herdacht. Spr. beeft hem altijd als een trouw ambtenaar ge kend en wenscht hem met zijn echtgenoote nog lange jaren van gezondheid toe, om het be drijf te dienen in het belang van de gemeente. Hierna sprak de directeur van de gasfa briek van Bodegraven, de heer Z. J. Ninaber van Eijben, die het gemeentebestuur met dit gebouw feliciteerde; de gemeente zal er geen spijt van hebben. Spr. gaat na de gang van za ken in het gasbedrijf en zette uiteen de ver houding van directeur en personeel. Spr. hoopt, dat de jubilaris nog vele jaren op de zelfde wijze moge voortwerken en gaf hem als blijk van waardeering een boekdeel, waarin hij in de stille uren den tijd nuttig kan besteden. Dan werd het woord gevoerd door den heer Brinks, bedrijfsmeester te Voorschoten, die ook de gemeente met zulke mooie toestellen feliciteerde. Vervolgens complimenteerde hij den jubilaris, als vriend, met den dag van heden. Tenslotte sprak de heer Kievit namens de meterfabriek Dordrecht, leverancier van de toestellen, en feliciteerde den heer Du Croix met zijn 25-jarig jubileum en het gemeente bestuur met de keurige installatie. Nu nam de jubilaris het woord en bracht in de eerste plaats dank aan God, dat Hij hem gedurende deze 25 jaar heeft gesterkt, om zijn werkzaamheden te doen. Tweedens aan het gemeentebestuur voor de stoffelijke waardeering en aan den burgemeester voor de hartelijke woorden. Spr. hoopte, met de tegen woordige autoriteiten en verder personeel nog lange jaren zijn taak te mogen voortzetten. Hierna werd de eerewijn rondgediend en verkeeg men gelegenheid de schat van bloem stukken, waar tusschen de jubilaris was ge zeten. te bezien, alsmede het gebouw. Na het officieele gedeelte werd de jubilaris te half drie door de ambtenaren geluk ge- wenscht. De secretaris voerde hierbij het woord namens allen en overhandigde hem een keurige pendule. Ook sprak de boekhou der een woord van hulde tot den jubilaris en hoopte, dat het bedrijf in ruimen zin kan genoemd worden: een model-bedrijf. Ook voor deze gelukwenschen dankte de jubilaris en hoopte dat de band van kameraadschap en plichtsbetrachting moge blijven, zooals deze altijd is geweest. Des middags van 35 uur was gelegenheid de jubilaris geluk te wenschen, waarvan door vele ingezetenen en bekenden gebruik ge maakt is. Gisteravond om half acht begaven de hee- ren van het comité, dat zich uit de burgerij had gevormd, zich naar het gebouw, alwaar zij feestelijk door den jubilaris en zijn familie werden ontvangen. Hierbij werd gesproken door den voorz. van het comité, den heer K. W. van Breda, die uiting gaf aan de alge- meene waardeering die onder de bevolking voor de nauwgezette plichtsbetrachting van den jubilaris wordt gevonden. Men had ge meend hiervan een blijk te moeten geven en door de SDontaniteit. waarmede deze gedachte door de bevolking is ontvangen kon dit plan verwezenlijkt worden. De heer Van Breda bood als woordvoerder den heer du Croix en zijn echtgenoote een zeer mooi karaerameuble- ment aan dat door hem in grooten dank werd aanvaard. De jubilaris zeide. dat hij nooit meer dan zijn plicht heeft gedaan, en het doet hem ge noegen dat hij daardoor sympathie heeft mo gen verwerven, die heden zoo verrassend aan den dag treedt. Tot slot van dezen feestdag werd door de muziekvereen. Crescendo een serenade gebracht, die omstreeks negen uur de heer du Croix „uit zijn tent lokte" en waar bij door den voorz. der ver., den heer C. van der Heyden, het woord werd gevoerd. Inbraak. Gisternacht hebben dieven een bezoek gebracht bij den sigarenwinkelier Franken aan de Hoofdstraat. Zij hebben zich toegang verschaft door uitsnijding van een ruit Een bedrag van f 25 wordt vermist en eenige sigaren. De politie stelt een onderzoek in, doch van de daders tfeen spoor. Dit is reeds de tweede maal in dit winterseizoen, dat in brekers aan 't werk zijn. WARMOND Personalia. De heer H. A. Simons, be diende bij de firma v. Steijn, slaagde te 's Gra- venhage voor het diploma dameskappen. Hij genoot zijn opleiding aan de Haagsche vak school voor kappers. STOMPWIJK Volksbond. Gisteravond hield de R.K. Volksbond een ledenvergadering in de „Nieu we Schenkkan". De voorzitter, de heer Groenewegen, opende de vergadering met een welkomstwoord, in 't bijzonder tot den geestel. adviseur, eenige be stuursleden van het Wil-Gele Kruis, welke voor deze vergadering uitgenoodigd waren, en de leden. Nadat het bondslied gezongen was werden de notulen gelezen, welke met een woord van dank door den voorz. werden goedgekeurd. Inmiddels komt de heer H. B. Haver, secre taris van Herwonnen Levenskracht ter verga dering. Na kennismaking krijgt de heer Ha- ver het woord voor het houden van een pro- I paganda-rede voor Herwonnen Levenskracht In een duidelijk betoog zette spr. uiteen, hoe door het initiatief van de arbeidersbeweging deze nuttige instelling is opgericht. Spr. geeft cijfers van het aantal sterfgevallen door t.b.c. vanaf 19141930. Door H. L. werden ruim 3500 patiënten gezond aan hun familie terug gegeven. In zijn verder betoog schetste spr. hoe H. L. gefinancierd werd door bloemen dagen en de vrijwillige stuiversactie, waarvoor spr. de medewerking verzoekt van de leden van den R.K. Volksbond. Besproken wordt de bouw van het nieuwe sanatorium, welke bouw al ver gevorderd is, Voor den bouw worden „steenen, planken, en balken" aangeboden, resp. 1, 1.50 en 2.50. Spr. spoorde allen aan hun giften tijdig aan Herwonnen Levens kracht aan te bieden, daar er ondanks de be strijding der t.b.c. toch nog 40 000 gevallen bij de consultatiebureaux bekend waren. Een dankbaar applaus beloonde spr. voor zijn rede. De heer Haver stelde de gelegenheid open tot vragen stellen. Hiervan werd eenig gebruik gemaakt. Een plaatselijke afdeeling van Herwonnen Levenskracht werd opgericht: in het bestuur zullen de volgende heeren zitting nemen: J. G. Groenewgen, C. Havik. G. Verhagen, Ch. Bolleboom en A. G. Boonekamp. De geestel. adviseur doet nog eenige mede- deelingen omtrent de jeugd-spaarbank. Spr. sprak de hoop uit, dat de ouders hierin zul len medewerken door hun kinderen hun spaar centen naar het zaaltje te doen brengen, waar, zooals wij reeds eerder gemeld hebben, het bestuur der jeugd-spaarbank iederen Zondag na de Hoogmis zitting houdt. Ook de kinde ren van niet-leden van den R.K. Volksbond kunnen hier sparen. De geestel. adviseur bracht een woord van hulde aan den heer Kees de Hey, die zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt door een zeer groot aantal steepen te verknopen voor de stakende textielarbeiders en hoopt, dat, wanneer er steenen, planken en balken te dra gen zijn voor Herw Levenskracht, weder bij den heer de Heij mag worden aangeklopt. (Daverend applaus). Een tweetal vragen, welke in de vragen- bus ingekomen waren, werden door den geest, adv. beantwoord. Voor de rondvraaag was geen animo, waarna de voorz. de vergadering sloot. UIT DE RIJNSTREEK BODEGRAVEN. Jaarvergadering Zweminrichtingen. Vrijdagavond werd in Hotel van Haaften aandeelhouders-vergadering gehouden van de Zweminrichting Bodegraven. De voorzitter, de heer P. v. Ingen, heette alle aanwezigen welkom en memoreerde, dat het afgeloopen jaar ongunstig voor de inrichting geweest is wegens de weersge steldheid en ook wegens de concurrentie met bad Elf Hoeven. De secretaris, de heer Br. Batelaan, leest daarna de notulen die onveranderd worden goedgekeurd. Aan het jaarverslag ontleenen wij, dat minder abonnementen genomen waren dan vorige jaren. De badmeester was in gelijke betrekking gegaan bij Elf Hoeven; be noemd als zoodanig de heer Haspel. Door de kinderen der Openbare School werd on der toezicht der onderwijzers gewaad. Van de plannen om het water in het bad te fil tereeren is wegens de hooge kosten niets gekomen. Onder het k.eine bad heeft zich modder opgehoopt; door het bestuur zul len maatregelen genomen worden alles we der goed in orde te maken. Met een woord van dank aan B. en W. voor hun medewer king eindigt het verslag. Na een woord van dank aan den secre taris voor zijn verslag, deelt de voozitter mede, dat aan het bestuur medewerking was verzocht bij de oprichting van een red dingsbrigade, welke medewerking werd toegezegd. De heer Versloot neemt het correspondentschap hiervan waar. De penningmeester, de heer A. Verboom, doet rekening en verantwoording van zijn beheep. Ontvangsten: 54 abonnementen f 265; subsidie gemeente f 250; losse baden f 130.60, samen met saldo van vorig jaar f 660.92. Uitgaven f 623.70; sluit met batig saldo f 37.22. De voorzitter zegt den penningmeester dank. Als leden der kascommissie werden herbenoemd de heeren Hortensius en de Jongh. Bij de bestuursverkiezing wordt de heer R. Kilfkens herkozen. De voorzitter dankt de heeren van de kascommissie voor hun werk alsook den heer v. Bunningen voor de schenking van eenige autobinnen.banden. Vervolgens werd de verbetering van het kleine bad uitvoerig besproken Het bestuur werd gemachtigd alles goed in orde te ma ken. Na-dat nog eenige vragen waren beant woord, werd de vergadering gesloten. RECHTZAKEN LETSEL DOOR SCHULD. De Haarlemsche rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen W. W. B. te L i s s e, die op 29 October van het vo rige jaar met zijn motorfiets te Hillegom mej. P. van E. had aangereden. Mej. van E. werd ernstig gewond en kreeg een been breuk. Zij is pas eenige weken geleden uit het ziekenhuis te Leiden ontslagen. Ge- eischt was een maand hechtenis met een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Het vonnis luidde 14 dagen hechtenis en een jaar intrekking van het rijbewijs. DOODSLAG OPZIJN MEISJE. De rechtbank te Assen heeft in de zaak van den man, die terecht stond wegens po ging tot doodslag te Meppel op zijn vroe gere verloofde, een onderzoek naar de geestvermogens van verdachte bevolen. De eisch van het O.M. was drie jaar ge vangenisstraf. HIJ BEGREEP ER NIETS VAN! Daar hij in dezen crisistijd zonder werk was, kwam de zinkwerker om elf uur 's morgens al weer thuis binnengestapt. Hij opende de deur maar bleef op den drempel staan.Hij hoorde een stem die hij niet kende. Wat nu?.... Wie is dat! Hij stond verstomd.... Neen, hij vergist zich niet.... Hij ziet daar een nonnetje bij het bed van zijn zieke vrouw. Zijn twee jongens schijnen ook &1 met haar be vriend Fen non bij hem aan huis! Alle duivels! Wat gaat er nu gebeuren? De werkman is van zins zijn doos met gereedschappen in het portaal neer te zet ten en rechs omkeer te maken. Doch zijn dochtertje heeft hem in het oog gekregen en roept: - Vader! daar is vader! De religieuse die een glas melk in de hand houdt, wendt het hoofd en zegt vriendelijk: Goedenmorgen, vader! Goedenmorgen juffr.... zuster, mom pelt hij binnensmonds. Ik kan u vertellen, gelukkig 1 dat uw vrouw vandaag tamelijk wel is. De koorts is minder. De werkman treedt op het bed toe: Zoo gaat het beter met je, Moeder?. Ja, de zuster heeft mij koppen ge zét.... Kijk eens, je ontbijt staat klaar en zij verwent je, de zuster! Zie je wel? Met sleependen tred scharrelt de werk man om het gasfornuis heenEen goe de, geurige soep dampt in den keteler is melkpap voor de kleinen. Üp tafel be vindt zich een geopend blik sardines en een bord met sinaasappelen, die ©en vroo- lijk tintje geven aan den gedekten disch. 01 ik zie het wel, spreekt de man koel en afgemeten. U moet maar zeggen waar u van houdt? Al goed, zuster! Het is best.... Na haar vertrek vraagt de werkman aan zijn vrouw: Hoe komt die hier! - Ik weet het niet. - Heb jij haar, toch niet laten roepen? Neen, daar kan ik op zweren. Ik heb er zelfs niet aan gedacht. Hoe weet zij dan Misschien dat'de portierster.... En wat heeft ze uitgevoerd? Zij heeft de kinderen gewasschen en aangekleed, de soep gekookt en de tafel gedekt. Onder haar handen vlot het werk zooals ik het nooit gezien heb.. Zij heeft ook een flesch kina meegebracht.... Komt die van haar?.... Ja. En niet teveel „Oremus-sen"T Heelemaal niet. Eigenaardig toch! Hij denkt na en krabt zich het hoofd on der zijn leeren pet. Weet je wat, vrouw 1 Ik vertrouw dat volk niet. Zij is anders erg lief! Reden te meer om op onze hoede te wegen! Wat zal me dat een rekening wor den. Er schuilt iets achter.... Komt zij nog terug? Morgenochtend. Dan wil zij de kamer schoonmaken, den vloer dweilen en de gla zen wasschen. Zij heeft me beloofd suiker voor mij mee te brengen. De zinkwerker bromt: Wat mag daar achter zitten?.... De ziekenzuster is den volgenden dag teruggekomen en kwam verder iederen dagHet vrouwtje is door den dokter opgegeven. Telkens spuwt, zij bloed, doch heeft niet veel pijn te verduren. Het non netje verzorgt haar liefderijk en heeft al tijd ©en versnapering voor de zieke in haar zwarten grooten zak. Met haar dringt een zonnestraaltje de eenvoudige woning bin nen.... zij opent de vensters, ontsmet alles, veegt de kamer aan, helpt de kinderen. De arme zieke is zoo aan haar gewend geworden, dat zij geen raad zou weten als de zuster haar ooit in den steek lietl Haar echtgenoot eveneens. Nu beseft hij dat wel. Maar het weerhoudt hem niet om achterdochtig en gesloten te blijven ten opzichte van de trouwe bezoekster.... Op zekeren dag wordt het hem te mach tig! Hoe kan ik hier eeuwig die non laten komen als wij niet vooraf eens spreken over de geldkwestie? En barsch voegt hij haar toe: Zuster, u moet de rekening maar eens geven De rekening? Hoeveel rekent u per risite? Hoeveel?.... Juist, hoeveel? Ik wil het weten. Bij die woorden lacht het nonnetje, dat zij schatert, een gullen, goeden lach, die in al die ellende klinkt als het getjilp van ©en vogel aan het venster van ©en dakka- Doch de werkman houdt voet bij stuk. Kameraden hebben hem gewaarschuwd. Pas opül hebben ze hem gezegd. Vandaag moet en zal hij weten!.... U bedoelt wat u me schuldig zijt? beste man. Niets dan een gebedje.... Een gebedjeikgebedjes heb ik niet in mijn ranselen is dat alles? Ja. Dat is nu maar een flauw© grap, zus ter. Spreek kortaf, maar wees oprecht. Uw kaarten op tafel.... Welk belang hebt u erbij om hier te komen? Als u komt, heeft u toch een reden, verduiveldl.... De zuster slaat de oogen neer en hare armen over de borst kruisend, zegt zij langzaam, alsof zij hem haar innerlijke ge voelens bloot legt: Ik kom, omdat ik God bemin en allen die Hij liefheeft De werkman die zijn hersens gevuld heeft met de verslagen van de ongeloovige en godslasterlijke pers en wiens ooren nog tuiten van de laaghartige kletspraatjes iie hij in de werkplaats moest aanhooren, ge raakte door dat antwoord in verbijstering. Hij beschouwt de 'religieuze, zoo teer en jeugdig en die hem blijkbaar zoo oprecht van antwoord heeft gediendHet is als of zij een oud gedicht opzegde uit de mid deleeuwen, uit den tijd van de kerk.... lang vóór de revolutie!.... Dus God bestaat! De zuster vervolgt met plechtige stem: God is alle». Indien wij in Hem gelooven - en hoe kunnen wij anders worden wij gedrongen te doen al wat ik doe. Zonder verwijt antwoordt baar de werk man: Neen, geld is alles. Geld bezitten is het beste lot! Geld is niets. Ik heb gezellinnen in het klooster wier ouders schatrijk wa ren zonder om te zien hebben zij alles verlatenHet hart, de liefde! dat is al les en dat alles is God!.... Zijn denkbeeld laat hem echter niet los: Dus is het om Hem?.... Om Hem En wij dan? De vrienden van onze vrienden zijn onze vrienden. De armen zijn de lievelin gen Gods. Ik maal niet om die liefde. Vele rijken hebben vrijwillig de ar moede gekozen om meer door Hem bemind te worden. Zonder hoop en vergelding in de we reld? Zonder aanzien des persoons doen zij goed aan de armen? Zoo is het!. Ik begrijp er niets van. Maar ik be ken dat het mij overstelpt! Mag ik u do hand drukken? Wel zeker Dat vertel ik aan de kameraden. Zij zullen denken dat ik hen in het ootje neem Zij kunnen denken wat zij willen. God ziet. En het zusterke der armen is al onder aan de trap terwijl de zinkwerker nog naar de tafel kijkt die met zooveel zorg en liefde gedekt staat, naar zijn goed-geklee- de, helder-gewa»schen kinderen, naar het kalme gezicht van zijn vrouw, dat door twee keurig gevlochten haartressen omlijst op het blanke kussen rust en hij denzelfden zin herhaalt, die zijn zielegesteltenis vol komen weergeeft. Ik begrijp er niets vanMaar mooi, machtig mooi is het!!.... „Geld." Pierre lErmite. POETS WEDERPOETS! Chineesohe vertelling door G. H. Op zekeien keer moest de Chineesche keizer een kwestie regelen met het Perzi sche Hof. Er werd dus een deputatie ge vormd, zooals dat den Zoon des hemels betaamde. Duizend kamcelen en muildie ren waren belast en beladen met geschen ken voor den oppersten Shah, duizend an dere vervoerden de soldaten, mandarijnen en hoogwaardigheidsbekleeders. Voor de gezanten zelf echter over wiens persoon lijkheid de keizer zich in het diepste zwij gen gehuld had, stond een roode mahonie houten draagstoel gereed, die met zijn gouden zuilen en het gouden met klokjes behangen dak een nauwkeurige naboot sing was van het keizerlijk paleis. Op den dag, dat de stoet uit de hoofd stad vertrekken zou, trad de keizer met de geheele hofhouding, waaronder ook Yupei, de nar, op de trappen van het paleis waarvoor de karavaan stond opgesteld. Toen de dieren neergeknield waren en de nienschen zich in het stof geworpen had den, offerde de keizer aan de goden en sprak: „Staat op, aan den eerbied ie voldaan!" Nadat zij allen weer opgestaan waren vervolgde de keizer: „Het is onze wil, dat de wijste man van ons rijk, wie hij ook zij, het gezantschap tot het licht van den troon van Perzië voert. Wie zich dit waardig acht, trede naar voren!" En zie er kwam een groote beweging onder de rijen der aanwezigen: man voor man traden zij voor den keizer, de dienaren van het paleis schoven uit hunne hoeken en nissen; de zwaarlijvige bonze uit den Tempel des hemels waggelde naderbij; hij had het pasgebruikte wierookvat nog in de hand; de officieren en soldaten verlieten de gelederen en zelfs de drijvers der die ren ijlden toe, om zich voor den keizer ne der te werpen; ja, de muilezels en kameelen die het rennen en dringen naar het paleis zagen, wilden niet achterblijven en zij draafden brullend naar d© uitgestrekte terrassen. De keizer keek zwijgend om zich heen. Daar bemerkte hij Yupei. die heel alleen cog op de trappen stond, terwijl al de an deren, begeerig om het gezantschap te ge leiden, zich voor het bordes verzameld hadden en elkander met vuisten en ©11c- boogen trachtten te verdringen. Toen de keizer dat alles zag, stak hij de armen omhoog en riep: „O goden, ziet de beste koppen van het geheele Chineesche rijk, hoe zij elkander gelijk zijn in gedachten en wenschen: mi nisters en ezeldrijvers, ja, kameelen en ezels zelfsholle koppen zooals de leege zaadbollen der maankoppen! Gij echter, die u rond den zoom van mijn gewaad dringtmeent ge wijs te doen, wanneer gij om dezen post vecht!.. Ik verzeker u, de distel van verdriet zal op uwen weg bloeien en het bilzenkruid van den nijd u omwoekeren. Alleen hij schijnt mij wijs te zijn, die geen moeite deed voor dezen post en dat is er slechte één: Yupei onze nar! Treedt nader, gij dwaze wijze en verneem wat onze wil is! Gij zult de lei der van mijn gezantschap naar den opper- shah, den koning der koningen zijn. U slechts vertrouw ik.... gij zult nooit ver geten dat ik de keizer van het middelpunt der aarde en des hemels ben! Alleen in uwe hand acht ik mijn waardigheid ver zekerd en daarom zult gij de bode zijn, die over do groote muren heen naar het hart van het Barbarenrijk zult trekken. Gij dus zijn op de Kantoor-uren aan ons Bureau verkrijgbaar ad f 0.05 ALSOOK BIJ: Sigarenmagazijn „INSULINDE Heerenstraat hoek Zoeterw. Singel. Sigarenmagazijn Fa. SOMERWIL Hoogewoerd hoek Waterstoog. Sigarenmagazijn „HAVENBRUG" Haven. Sigarenmagazijn A. KOSSEN Joh. de Withstraat 42. KIOSK PRINSESSEKADE I, -v. Yupei, de vader van den luimigen ernst en bedenk wel, gij zult plaats nemen in dezen draagstoel, die een trouwe nabootsing van mijn paleis is, omdat gij van nu at niet meer Yupei zijt, de nar, maar de plaats vervanger van den keizer, de brug van don hemel naar de aarde!" Terwijl men door luide bijvalsbetuigin gen de wijze keuze van den keizer toe juichte, kwamen dienaren toegesneld, die Yupei in een gouden gewaad hulden, het toeken zijner waardigheid en hem de per kamenten overreikten, waaruit hij het doel van zijn reis kon bestudeeren. Drie maal wierp hij zich voor den keizer op den grond, toen werd hij uitgeleide gedaan en door de snelle lastdieren in de rich ting der grens gedragen. Weken en maanden verstreken tot Yupei eindelijk in de Perzische hoofdstad aan kwam en in audiëntie bij don koning der koningen toegelaten werd. De gezanten der andere landen wierpen zich voor den heer- scher in het stof, Yupei echter stond trotech en rechtop tusschen hen als een boom tusschen kruipend struikgewas en keek den koning zonder vrees aan. Toornig trok deze de werkbrauwen samen en sprak: „Van u allen wil ik de zaken regelen en al uw wenschen inwilligen, alleen dez© ééne niet! Wie zich niet voor den vorst buigen wil mij dunkt, dat die een slecht dienaar van zijn heer is!" JJcht van den troon", antwoordde Yupei „niet de knecht staat voor u, maar d© zoon des hemels zelf woont in mijn arme persoonlijkheid." „Ik zie slechte u", zeide de Shah. „Gij zult u buigen of moeten wachten! Bij do zon, het is zoo mijn wil!" Alzoo wachtte Yupei week na week, zonder zijn hoofd te buigen. Toen nam de Shah, wien het maar te doen was, zijn wil door te zetten, zijn toevlucht tot een list. Hij liet 's nachts in de troonzaal een prach tig gebeeldhouwde gouden boog oprichten, zóó laag, dat een mensch slechts gebukt er onder door kon loopen. Den volgenden dag bracht men Yupei in de zaal, overtuigd dat hij nu zijn koppig hoofd buigen zou. Doch toen de beurt aan de nar kwam en allen nieuwsgierig en grijnslachend naar hem keken de koning niet het minst liep hij vastberaden recht voor uit, tot zijn voorhoofd haast den dwars balk van den boog raakte, toen draaide hij zich bliksemsnel op de hielen om, buk te zich en kroop zóó onder den boog door, zoodat de koning het onedelste deel van zijn lichaam in zijn volle breedte te zien kreeg. De hovelingen waren verstijfd van ont zetting, want wat nu gebeuren moest, zou het verbreken van den vrede en den oorlog met China bet eekenen., Onopgemerkt waagden allen hun oogen op don heerscher te richten, die verbitterd op de punten van zijn langen knevel kauwde en met moeite zijn toorn verborg. Midden in deze stilte weerklonk do stem van Yupei. Onbevangen, als was er niets gebeurd, naderde hij tot dicht voor den troon en sprak: „O sieraad van den troon 1 Uwe wijs heid heeft het eindelijk mogelijk gemaakt uwe waardigheid, zoowel als die van mijn keizer te behouden! Ziet, ik heb mij niet voor u gebogen, zooals de Zoon des he mels het mij voorschreef, en toch heb ik don rug gebogen, zooals uwe genade het behaagde van mij te verlangen! Daar nu voldoende aan uw wensch voldaan is, zult gij dan nog aarzelen uw koninklijk woord te houden en de wenschen van mijn heer te vervullen?" Koninklijk richtte de Shah zich van zijn troon op en sprak: „Ik zie wel, dat het den Zoon dos Ho- mols behaagde mij een schelm te zenden, wiens dwaasheid niemand kan weerstaan. Vertrek naar huis, Yupei, gij vader der be weeglijke tong en der stijve ruggegraat en meldt uw heer, dat ik zijn wenschen ver vullen zal. Zeg hem echter ook, dat hij mij een andere keer, in plaats van een nar een wijze moge sturen, die den glans der ko- ningszonne nog verblinden kan." Toen dan Yupei aangekomen was en de keizer alles vernomen had, lachte hij dat de tranen over de wangen rolden en liet alles met gouden letters in de annalen zij ner regeering opteekenen. Yupei, den spot vogel, gaf hij echter verlof op de rugzijde van zijn kleed, speciaal op het zitvlak, waar hem de genadezon van den koning der koning bestraald had, de afbeelding der Perzische leeuwenzon met gouden dra den te laten borduren.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 11