STADSNIEUWS Kul II ortiiocii! MANTEL, JAPON OF COSTUOM BUITENLAND I tB SN HEEREN-BAAI NED OOST-INDIE ZATERDAG 16 APRIL 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 LANDSTORMAVOND De Landstorm-commissie heeft gisteravond in „Zomerzorg" een prachtig geslaagde pro- paganda-avond gegeven, die zeer druk was bezocht. De voorzitter, ds. Thomas, deelde in zijn openingswoord mede nadat het „Wilhel mus was gezongen dat de eerevoorzitter der plaatselijke afdeeling, de burgemeester, verhinderd was, In enkele warmgestemde woorden herdacht spr. dr. De Visser, wiens hart zoo vurig klopte voor de Landstorm Geestdriftig besloot de vergadering een telegram van hulde aan H. M. de Koningin te zenden. Spr. verwelkomde vervolgens de leden der gewestelijke commissie, bestaande uit de hee- ren Rooyaards, majoor Boot, kapitein Bois- sevain, den heer Wildenburg, luitenant Kar- res. luitenant Bordewijk. Ook heette spr. we- komen de Leidsche Burgerwacht, vertegen woordigd in majoor Mens en mr .Trapman. Het strijkje speelde een fiksche marsch, een film der afstandsmarschen werd vertoond, waarna de heer L. C. Labrijn een korte rede uitsprak. Spr. betoogde, dat ons leger geen oorlogstaak, maar een vredestaak heeft, zoo als gebleken is in 1918 Het leger is religieus en moreel gerechtvaardigd, óók als het er toe moest dienen bij een schending der grenzen de gerechtigheid te verdedigen. Wat van het leger geldt, geldt nog meer van den Bijz. Vrijw. Landstorm, welke even min bestemd is om bloed te vergieten. Zal de B. V. L. dan nooit onder de wapenen komen? Hierop antwoordt spr. met het devies van den Landstorm: „als 't moet!" Het is een rustige gedachte, dat de B. V. L. daar staat als een rots, waar alle revolutie tegen te pletter zal loopen. Vijftigduizend mannen stellen zich beschikbaar om de orde te beschermen, en daarvoor moeten wij ons dankbaar betoonen. Aan Zuid-Holland-West is de eervolle taak opgedragen. H. M. de Ko ningin te beschermen. Spr.'s rede werd beslo ten met het zingen van het „Wilhelmus". De Leidsche „leeuwen". Hierna was het woord aan kapelaan Bangert Op de poort van de oudste bezienswaardig heid van Leiden „de Burcht", zie ik, aldus spr., 'n leeuw, met de eene krijgshaftig opgeheven voorpoot een zwaar omvattend, klaar voor den aanval, met de andere voorpoot klemmend rond het wapen van Leiden, de 2 sleutels. De leeuw is de onversaagde, niet-te-gena- ken, onoverwonnen en niet-te-overwinnen Ne- derlandsche leeuw.... en Leiden is met dien Nederlandschen leeuw-als-vergroeid weerge geven in het steen, steen dat eeuwen getrot seerd heeft en eeuwen zal trotseeren, zóóals de eenheid van Leiden met het vaderland en het vaderland met Leiden eeuwen zal trot seeren. Vernielt men den leeuw, dan vernielt men Leiden, vernielt men Leiden, dan vernielt men den leeuw. In dagen van rust en orde staat daar rustig en kalm als het steen onder het beeld van den leeuw met losse letters: „pugno pro patria", „ik strijd voor het vaderland", als i waarschuwend,.... maar in dagen van gevaar, I van oproer en revolutionaire aanvallen zal de Leidsche leeuw briesen en brullen en zich werpen in het heetste van het gevecht en de 1 luchten, die weergalmen van de door ons 1 niet begrepen eischen van een andere staatsorde, zullen overheerschend volgeklon- I ken worden door de strijdkreet van de onver- I schrokken, heilige verontwaardigde Leidsche burgerij, de Leidsche afd. van B. V. L., van de Leidsche leeuw: „pugno pro patrio", „ik strijd voor het vaderland". Het vaderland één met Leiden, opkomend en vechtend voor de rechten van dierbaar Leiden èn: Leiden één met het vaderland, opkomend en vechtend voor het dierbare vaderland. Groote daden: bestaan die nog tegenwoor dig? O! het is geen klacht van mij alleen, dat tegenwoordig de jonge manen zich te veel ver- alcoholiseeren en vernicotiseeren zóó, dat ze tot geen groote daden meer in staat zijn. Inwendige grootheid, karaktergrootheid ver bergen zich beschaamd onder een lawaaierig kleed van uitwendige branieschopperij. Groote monden, kleine daden. Egoisme, tot doezelen de gemakzucht doorgevoerde zelfzucht laten geen plaats over aan naastenliefde en opof ferende vaderlandsliefde. Geen jonge kerels meer met getrainde en doorgeoefende willen; geen jonge mannen meer van karakter en stoere, stalen wilskracht; vuisten zetten is te moeilijk, slappe handjes is makkelijker. Een koude rilling doorhuivert spr. bij het zien en ontmoeten van zoovele jonge kerels, die een willetje hebben als een uitgetrokken stuk kouwgom, in plaats, van massale, bon kige wilspierbundels. Spr. vindt het onsmakelijk, dat jonge men- schen zooveel schoone mogelijkheden, die ze in zich dragen, vernielen door hun karakter niet offervaardig te verzorgen en hun wil te ontzenuwen en te verpappen, in plaats van zich te harden en boven zichzelf te ver heffen door op zijn tijd de touwtjes eens strak aan te halen ;laat ze de moker van de zelfdwang eens goed hanteeren en erop slaan, doorslaan! om te zien, of er geen vonken uit te slaan zijn, vonken die doen ontgloeien en in brand zetten b.v. de toch ook in hun hart aanwezige brandstof van offervaardige vader landsliefde. Een eeresaluut aan u, jonge mannen, B. V. L.'s! Gij zijt anders! Ge hebt het aangedurfd uw eerewoord te geven en met uw eerewoord stelt ge uw geheele persoon offervaardig be schikbaar voor een ideale zaak, de verdedi ging van ons zegenrijk regeerend vorstenhuis. Een eeresaluut breng ik daarnaast, zeer gaarne, aan d,e dames van de heeren B. V. L 'ers, die goedkeuren (anders zou natuurlijk niemand de moed gehad hebben zich op te geven!), neen, die aansporen en aanvuren, dat hun mannen of verloofde zich op hun eere woord verplichten (wanneer onverhoopt de noodzaak zou ontstaan), met al hun kracht en energie, met hun leven zelfs, niet gedwongen door eenige wet, maar gedreven door hun lief de tot het- vaderland en tot het Huis van Ctparf in model, O pari in kleur. Opart: in dessin èn vooralin Gpêrle'lage prijzen. Onze enorme sorteering maakt U het koopen van een tot een genoegen U slaagt bij ons zeker Oranje, de rechten van ons koningshuis te verdedigen (applaus). Wat ge met uwe, helaas nog veel te klein, legertje kunt doen? Op het oogenblik uitwendig niet zoo heel veel! Maar toch dit! Blij zijn, dat het in ons dierbaar vaderland nog niet zoo ver is, dat ge uw leeuwenkracht en uw leeuwenmoed moet toonep! Maar.... dan toch leeuw zijn en leeuw blijven. Dat is reeds veel! Ter voorkoming! Ter waarschuwing! De leeuw moge rusten en slapen in ul Gedeon mocht slechts met een zeer klein legertje uittrekken, maar het legertje was in staat op de roep: „het zwaard van Jehovah en van Gedeon!" een leger van tienduizend tallen te verpletteren. -Zoo zie ik u, B. V. L.'ers tot alles in staat, omdat ik in u zie Gedeon-strijders en uw personen als Gedeon- vazen, vol van geheimzinnig vuur, nu verbor gen maar laat men u kwetsen en treffen, de scherven zullen vallen, maar de vijanden zullen terugdeinzen voor de laaiende geest drift, voor het hoog- en wijd-uitslaande ver terende liefdevuur voor uw vaderland en uw geëerbiedigde Koningin! Over ons vaderland zal weerklinken de vrienden mee slepende en de vijanden verpletterende krijgskreet: „pugno pro patria" „ik vecht voor het vaderland!" Het recht staat aan on zen kant: God strijdt dus met ons mee! In schoone woorden verklaarde spr. de symboliek van ons rood-wit-blauw, en zier in den geest tot de Koningin wendend, sprak hij: Majesteit! Uw vlag, onze vlag is veilig in onze handen; met ons leven en ons bloed staan wij er borg voor! Majesteit! Uw troon staat onwankelbaar op Neêrland's bodem, gesteund en geschraagd door onze mannen! Vaderlanders, besloot spr., liever werken wij en bidden wij voor vrede en rust, maar prikkelt men ons, tergt men ons. welaan, dan schudden de Leidsche leeuwen hun manen, dan breken ze los, dan brullen hun kelen het „pugno pro patria"... dan toonen de Leide- naars hun leeuwenaard en leenwenkracht, dan overwinnen zij voor u en gij voor ons! Majesteit! U kunt rekenen op vele Leidsche B. V .L.'ers! (daverend applaus). Luitenant Karres gaf vervolgens een uit eenzetting over de taak van den Bijz. Vrijw. Landstorm en Burgerwacht. De B. V. L. is te beschouwen als het beste deel van het leger. Het geweldigste en grootste van den Land storm zit in de preventieve werking. Tijdens de pauze, welke nu volgde, maakten velen van de gelegenheid gebruik zich op te geven als lid van B. V. L. Na de pauze werden schermdemonstraties gegeven, onder leiding van den heer Ghijsberti Daarna was het woord aan den voorzitter van de gewestelijke commissie Z. Holland West, den heer Rooyaards. die op de eerste plaats herdacht den aan land en landstorm te vroeg ontvallen dr. J, Th. de Visser, zoo vele jaren eere-voorzitter van Z. H. West. Spr. gaf een nadere uiteenzetting van het doel van den B. V. L Ds. Thomas heeft, bij diens afscheid als lei der, den heer Lamers geschetst als een trouw en toegewijd leider. Als aandenken bood hij hem aan een gouden horloge namens de plaat selijke commissie en een gouden ketting na mens de gewestelijke commissie. Aan mevr. Lamers werden bloemen aangeboden, en een palm op piëdestal. De heer Lamers heeft hartelijk dank ge bracht voocr deze hulde. Nadat de Indische legerfilm was vertoond, heeft de nieuwe leider, de heer Raaras. enkele keurige woorden tot de B. V. L.'ers gericht, waarna ds. Thomas met een opwekkend wóórd de bijeenkomst sloot. „St. Raphael". Het bestuur der afd. Leiden van den R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel ves tigt alsnog eens bijzonder de aandacht van haar leden, op de te houden ledenvergadering op Maandag 18 April a.s., 's avonds te 8 uur in den R.K Volksbond, waar o.m. behandeld zal worden de voorgestelde 10 procent loons verlaging door de directie der Ned. Spoor wegen, alsook de voorstellen van de Directie der N. Z. H., bevattende een voorstel om in gaande 1 Mei over te gaan tot een loonsver laging tot een maximum van 7 pet., waartoe de hoofdbesturen -der organisaties door de Directie der N. Z. H. zijn uitgenoodigd tot een spoedconferentie op Dinsdag 19 April a.s. Alle leden, die vrij van dienst zijn, op deze vergadering present. „Ruim Baan". Door onvoorziene omstandigheden zal de repetitie van het kinderkoor deze week plaats hebben, niet op Dinsdag, maar op Woens dag 20 April, in de Romanuszaal Kwart over 6 jongste afdeeling, 7 uur voor de grooteren. Tournee prof. Albert Schweitzer. Naar wij vernemen hoopt prof. dr. Albert Schweitzer tijdens zijn voorgenomen tournee door Nederland gedurende 23 April tot 3 Juni a.s. ook Leiden te bezoeken evenals vier jaren geleden. Er worden pogingen in het werk gesteld om een uitvoerend comité alhier te vormen, dat in hoofdzaak zal zijn samengesteld uit dezelf de personen als in 1928. Een bijzonderheid is echter, dat de bekende zangvereeniging „Sur- sum Corda" haar medewerking heeft toege zegd. Het ligt in de bedoeling, dat prof. Schweitzer een orgelconcert geeft in de Pie terskerk, waarbij dan tevens „Sursura Corda" zich doet hooren; op een anderen avond hoopt prof. Schweitzer een voordracht te houden over zijn werk in Lambaréne. Als data zijn voorloopig bepaald: voor het concert 27 Mei, en voor de lezing 23 Mei. Natuurlijk zijn alle baten bestemd voor het tropenziekenhuis in het arme negerland. Voor het concert zal een matige entree moeten worden gevraagd, ter wijl de lezing wederom kosteloos toeganke lijk zal zijn: hierbij zal een collecte plaats heb ben. Te zijner tijd hopen wij van het comité nadere bijzonderheden te vernemen en onze lezers daarvan te doen weten. VOLKENBOND VOLKENBONDSHULP AAN ZWAKKE STATEN. Vcnizelos vermaant de groote mogendheden. De Volkenbondsraad heeft gisteren het rapport van het financieele comité over Hongarije aangenomen. Hierin wordt ge- eischt, dat Hongarije in de eerste plaats het evenwicht in de begrooting der open bare bedrijven moet herstellen. De commis sie verklaarde er zich mee accoord, dat Hongarije later bij het zoeken naar een definitieve regeling met de buitenland- sche crediteuren den steun van den Vol kenbond zal genieten. Daarna werd het rapport over Bulgarije goedgekeurd, voor welk land de transfer der Bulgaarsche buitenlandsche schuld voor den duur van een half jaar met de helft worde verminderd. Wat het rapport over Griekenland be treft, verklaarde Venizelos, dat hij wel met de diagnose, maar niet met de voor stellen accoord kon gaan. Griekenland wenscht een leening van 1515 millioen dollar te verkrijgen, aflosbaar in den loop van vier jaar, ten einde de groote reeds ter hand genomen werken in het dal van de Varder en van de Stroema te kunnen voltooien. Voorts wenscht het een leening tot consolideering van zijn buitenlandsche schulden, terwijl ten slotte wegens de sterke onttrekking van deviezen aan de Grieksche Nationale Bank transferbe scherming noodzakelijk is. De betaling der leeningscoupons per 1 Mei zal uitsluitend op geblokkeerde rekening bij de Nationale Bank kunnen geschieden. De rapporteur merkte in antwoord op deze verklaringen op, dat het comité aan de Grieksche regeering de verantwoorde lijkheid voor den door haar aangekondig- den ernstigen stap der niet-betaling van in de leeningscoupons moet overlaten. Spr- ciaal bij het intreden van een verbetering in de conjunctuur achtte de rapporteurs het geenszins onbedenkelijk, Griekenlands crediet door dergelijke op een staatsban kroet lijkende maatregelen te schaden. Venizelos antwoordde, dat de Grieksche regeering geen andere keus heeft en hij deed een beroep op de groote mogendhe den, het eindelijk eens te worden over maatregelen, die den vrede in de wereld zullen herstellen en tot normale toestanden zullen leiden. Het comité nam daarop een resolutie aan, waarbij het zich accoord verklaart met de voorloopige staking van den amor- tisatiedienst tot een bedrag van 300 mil lioen drachmen per jaar. Tevens verzoekt het comité de Grieksche regeering, om wat de staking der couponbetaling be- i treft, onderhandelingen met de leening- houders aan te knoopen. ONDERZOEK DER D0NAU KWESTIE. Bij de diplomatieke besprekingen van de vertegenwoordigers der Vier Mogend heden, welke hebben deelgenomen aan de conferentie van Londen, is overeengeko men dat den 23sten April de deskundigen der vier regeeringen bijeen zullen komen ter besturing van de Donau-kwestie. DUITSCHLAND „REICHSBANNER" BEPERKT HAAR ACTIVITEIT. Nu Hitler's militaire formaties zijn verboden. Onmiddellijk na de publicatie van de verordening in zake de ontbinding der na- tionaal-socialistische stormafdeelingen ie, naar door het pers-bureau van de organi- I satie Reichsbanner Schwarz-rot-gold wordt medegedeeld, aan alle distriotesbesturen der Reichsbanner een circulaire van de bonds- leiding gezonden. Hierin wordt, onder ver wijzing naar de ontbinding der nationaal- socialistisohe troepenformaties verklaard, dat thans voor de Reichsbanner de noodza kelijkheid vervalt, verder in „Bereit- sohaftzustand" te blijven, zooals noodig was toen de nationaal-socialisten aanvals- voorbereidingen troffen. De bondsleiding bepaalt in dit verband verder; In het geheele rijksgebied moeten alle buitengewone beschermingsmaatregelen worden opgeheven. De bijzondere functies, welke aan de Sohuppo en de speciale for maties werden opgedragen, houden op. Met de verkiezing van den rijkspresi- dent von Hindenburg, aldus gaat de circu laire verder, is een overwinning bevoch ten voor grondwet en democratie. Het ge vaar van een onmiddellijk dreigenden bur geroorlog is geweken. Onze strijd voor den binnenlandschen vrede is niet vergeefsch geweest. De circulaire, die namens het bondsbe- stuur is onderteekend door Höltermann, besluit met de mededeeling, dat de bevo len maatregelen moeten worden uitge voerd in weerwil van het feit, dat de be trokken instanties van de Reichsbanner met het oog op de parlementsverkiezingen eerst na 24 April bijeen kunnen komen. Wij zullen getrouw aan onze statuen, onzen plicht jegens volk en staat blijven vervul len." ONTWAPENING DE VERDERE PROCEDURE TE GENEVE. Het bureau van de ontwapeningsconfe rentie heeft gistermiddag een bespreking gehad, die drie uur gevorderd heeft, om voorstellen voor de algemeene commissie op te stellen over de verdere procedure. Het bureau van de conferentie zal Maandag aan de algemeene conferentie voorstellen dat achtereenvolgens de vol gende punten in behandeling zullen wor den genomen, zonder dat men echter traeh- ten zal, reeds bepaalde teksten van artike len aan te nemen: I. Moet de conferentie streven naar een trapsgewijze vermindering van bewape ning dan wel uitgaan van de gedachte, dat het doel op eenmaal moet bereikt wor den 1 II. Moeten nog andere criteria voor de vermindering van bewapening aangenomen worden, dan die van artikel VIII van het volkenbondsverdrag III. Waarin moet bestaan de kwalita tieve vermindering van bewapening? IV. Welk verband bestaat er tusschen vermindering van bewapening en verster king van de vredesorganisatie en op welke wijze kan tot een versterking dezer vre desorganisatie worden overgegaan 1 V. Moet de conferentie streven naar een gelijkberechtiging tusschen alle staten. Verder worden nog een aantal andere punten van principieelen aard opgesomd, die de algemeene commisie eerst zal moe ten onder oogen zien, alvorens tot een ar- tikelsgewijze behandeling van de ontwerp- conventie over te gaan. De Amerikaansche voorstellen zullen binnen dit kader in behandeling komen bij het gedeelte dat over de afschaffing van bepaalde soorten van wapenen han delt. IERLAND IERLANDS EED. De vooruitzichten der parlementaire debatten. Officieel wordt thans medegedeeld, dat dat de wet tot afschaffing van den eed van trouw aan de Enge.sche kroon Woensdag a.s. in den Iersohen „Dail" in behandeling zal komen. Bij de behandeling in tweede lezing zal de partij van Cosgrave voorstellen, de goed keuring van het wetsontwerp af te wijzen, totdat de regeering heeft onderzocht, welke uitwerking het aannemen van het wetsont werp op het Engelsch-Iersche verdrag zal hebben. Men verwacht echter, dat de republikei nen met den steun van de arbeiders-partij, die thans zeker schijnt te zijn, het wetsont werp met een kleine meerderheid zullen doen aannemen. In dat geval komt het wetsontwerp op 12 Mei a.s. in den senaat, die het vermoedelijk zal verwerpen, aangezien dit lichaam in hoofdzaak nog uit leden van de Cosgrave- partij bestaat. Indien de senaat de wet verwerpt, duurt het 18 maanden, voor zij m werking kan treden, tenzij nieuwe parlementsverkiezin gen plaats vinden. Het schijnt vast te staan, dat de Valera tot het Laatste besloten heeft en dat hij, wanneer de senaat de wet verwerpt, het parlement zal ontbinden. CHINA JAPAN EN DE COMMISSIE VAN NEGENTIEN. Geen deelneming? Naar uit gezaghebbende bron wordt ver klaard, zal de Japansche delegatie te Ge- nève instructie ontvangen, om te weigeren deel te nemen aan de in verband met het Chineesch-Japansche conflict door den Volkenbond benoemde commissie van ne gentien, indien de commissie het Chinee- sche verzoek, de kwestie der wapenstil standsvoorwaarden van Sjanghai te behan delen, mocht inwilligen. Japan is bereid, om desgewenscht tegenover den Volken bond den gang van zaken te Sjanghai t-oe te lichten, maar het. zal zonder meer weige ren, dat de onderhandelingen over een wa penstilstand naar Genève worden ver plaatst. Japan beschouwt dit verzoek als een manoeuvre van China, om te ontkomen aan het sluiten van een accoord te Sjang hai. Nieuwe terugtrekking van Japansche troepen. De Japansche minister van Oorlog heeft bevel gegeven tot het terugtrekken van verdere zich op het oogenblik te Sjanghai bevindende troepencontingenten. /](wa&teUb-tabakf )cf.i per Vz pond ECHTE FRIESCHE 20cl.perorts lOcl per'Aons DE RAMP MET DE D0RNIER. De vermisten nog niet gevonden. Aneta seint uit Soerabaja: De overblijf selen van de verongelukte Dormer Wall- vliegboot met de vermiste inzittenden, zijn nog Diet gevonden. Waarschijnlijk is het wrak weggespoeld. Een lichter met duikers spoedt zich naar de plaats waar de ramp geschiedde. De majoor-konstabel U. W. Chnsiani, de eenige inzittende, die tot nu toe werd op gepikt, is aan zijn ernstige brandwonden overleden.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10