23ste Jaargang DONDERDAG 14 APRIL 1932 No. 7176 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN NEDERLANDSCHE BOUWTENTOONSTELLING 1932 S)e DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V Onze eigen pers. Dr. Adalb. Bankha S. J. uit Boedapest schreef een hoofdartikel in de Brusselsche „Standaard" over de revolutionaire ge welddaad der Spaansche regeering bedre ven aan de Jezuieten om hen „met één pennestreek te berooven van alle mensche- lijke rechten, terwijl al hun goederen, hun tehuizen, hun cultureele instellingen in be slag werden genomenalles in strijd met oe meest elementaire rechten der mensche- lijke vrijheid". De Auteur verwondert zich en is er ten diepste verontwaardigd over, dat dit schandelijk vandalisme Europa blijkbaar koud laat, terwijl het vonnis van Sacco en Vanzetti heel de wereld in rep en roer bracht. Echter, zegt dr. Bangha, voor de din gen, die in Spanje gebeurd zijn, mogen wij niet alle schuld schuiven op de vijan den der Kerk. De Spaansche Katholieken zelf hebben in hun kortzichtigheid de wapens onge bruikt laten liggen, waarmee zij nu wor den lam geslagen. En dan wijst de schrijver met nadruk en met name op die geweldige fout van zijn Spaansche geloofsgenooten „Zij hebben het wapen der pers ver waarloosd." „Zeer veel katholieken, soms zelfs ook priesters en kloosterlingen blijven werke loos toezien en op 't gebied van de pers wordt niets gedaanmen acht het niet noodig." De (A.-R.) „Rotterdammer", die het bo venstaande overneemt, sohrijft hierbij o.m. „Het zou natuurlijk onjuist zijn de over winningen der anti-iChristelijke machten in meerdere landen alleen toe te schrijven aan de invloed en doorwerking van het ge schreven woord en met name van de kran ten. Doch dat de invloed van de dagbladpers in onzen tijd, waarin niemand het buiten een krant stelt en waarin ieders meening gevormd wordt mede onder inwerking van deze dagelijksche huisgenoot, niet te bere kenen groot is, staat vast. Wat Fr. Wetzel reeds in 1880, dus een halve eeuw geleden, schreef, geldt thans, bij de verbluffende ontwikkeling der journalistiek, in nog veel sterker mate: „Wie heeft de massa^s de hoop op de hemel geroofd, zoodat zij nu him zalig heid uitsluitend op aarde zoeken, en ge notzucht en uitspatting in de verste krin gen als de pest om zich grijpen? Wie heeft de macht des gewetens in het hart, de macht der rechts in de staat, de orde in de maatschappij gebroken, zoodat de misdaden vermenigvuldigde worden, zoodat de maatschappelijke orde en de volkenvre- de elk oogen-blik ineenstorten kunnen en de volken bijna versmachten onder de las ten, welke hun de gewapende orde in 't eigen en de gewapende vrede tegenovèr 't buitenland opleggen? Dat alles zijn wij goeddeels aan de kerkvijandige dagblad pers verschudigd."." De Katholieken in Nederland hebben hun katholieke pers, hun eigen ka tholieke pers. De katholieke'pers in Nederland is, over het algemeen, practisch niet het eigen dom van een kleineren of grooteren groep, maar van d e Katholieken die om ver schillende redenen deze pers mogen be schouwen als de hunne, wijl die pers aller Katholieken belangen leidend wil dienen binnen het raam der katholieke beginselen. De katholieke pers moet haar eigen tijd begrijpen en staan midden in het katho lieke leven. Een voorwaarde, cm deze taak zoo goed mogelijk te vervuilen is: aller Katholieken medeleven met hun pers. Nederlandsche Bouwtentoonstelling 1932. Dat is de officieele volledige naam van de tentoonstelling, welke momenteel in den Haagschen Dierentuin wordt gehouden. De omgangsnaam is echter „Nebo", welke let ters ook in helle verlichting 's avonds prij ken boven den ingang. Wij kunneD nu eenmaal niet leven zon der afkortingen. Deze ten toonstelling is, dunkt ons, voor den vakman buitengewoon interessant, vooral jok omdat er iederen dag lezingen en voordrachten worden gehouden over on derwerpen. welke met het doel der ten toonstelling in verband staan. Maar ook voor den leek op het gebied van bouwen en bouwkunst is er veel inte ressants te zien. Wij hebben tenminste in het volste be sef van de totale afwezigheid bij ons van ook maar eenige boi.wicund-.ge kennis langs de diverse stands gedwaald en met belang stelling net getoonde bezichtigd. Er zijn ongeveer 120 stands, welk getal de expositie tot een vri; uitgebreide en daardoor ook belang wekkende stempelt. Een 20-ral van deze stands vindt buiten in de ruime tuin niet bij de apen en de beeren! Jn den guven April-wind is het daar niet aamokkelijk en hei warme hoofdge bouw, vanwaar bovendien aantrekkelijke klanken klinken van een strijkje, zuigt het meerendeel der nieuwsgierigen haastiglijk naar zich toe. Toch konden wij niet nalaten een knus houten huisje met jaloersohe blik ken even te bewonderen. „Week-end en Buitenverblijven" luidt het suggestief op zijn houten wand en visioenen van zomer- sohe zon, groene weiden, ruischend riet en donker bosch rijzen op. Ach ja, als het eensMaar het is April en guur en het is malaise. Malaise? Weg met dat woord; binnen in het hoofdgebouw vindt u het ook niet. Hier is het behagelijk. Wij weerstaan aan de verleiding om eerst een kijkje te ne men in den foyer, waar gedanst wordt; en stevenen de zaal in. „Hebt u interesse voor sanitair?" Het lijkt de Jaarbeurs wel. Wij gelooven, dat het grapje, hetwelk wij ons ten koste van den verkoopgragen jongeling permitteer den, dat wij n.l. zeer veel interesse ervoor hadden, omdat ons fonteintje verstopt was, slechts matig door hem op prijs gesteld werd. Maar je kunt, zelfs al ben je ten- toonstellingbezoèker, tooh ook niet voor alles interesse hebben. Voor een wonder-mes, waarmee aardap- pejen tot guirlandes kunnen worden be werkt of voor een Amerikaanschèn droog- koker (uw geheele diner in één pan!) kun je een half uur blijven staan kijken, maar als de dames je deze „sehr merkwürdige und praktische Neuheit" wenscht aan te smeren, is de interesse plots tot nul gezakt. Misschien past zoo'n mes of kookappa- raat ook wel is een modern huis. met olie- stookinrichting practische dingen zijn dat met stalen fauteuils, met af waschbaar behang en geheimzinnig rollende schuif deuren, met mediamiek gloeiende lichtjes, waardoor je zelfs in het donker den scha kelaar van het eiectrisch licht kunt vin dén enz. enz. Zeer interessant is een stand, waar al lerlei kleurige houten sieraden en luxe ge bruiksvoorwerpen worden getoond, welke niet alleen door hun fraaie kleuren opval len, maar bovendien de merkwaardigheid bezitten, dat hun kleuren reeds in het hout worden aangebracht, terwijl de boom nog in het bosoh staat. De stammen der boomen Een onzer redacteuren heeft een bezoek gebracht aan de „Nebo" in den Haagschen Die rentuin en heeft daar de erva ring opgedaan, dat daar ook voor den leek zeer veel leer zaams is te zien. worden ingespoten met verschillende kleurstoffen en de kringloop der wortelsap pen zorgt voor verdere verspreiding door den geheelen boom, soms op merkwaardig fantastische wijze. „De kleurenpracht der bloemen, teruggebracht m het hout" zegt de vertegenwoordiger van Nederland zeer poëtisch. Het is een Duitsch procédé. Onze Oosterburen zijn op bouwkundig gebied nogahactieve lui en het verwondert ons niets dat zij hier en daar op deze Au-s- stellung vertegenwoordigd zijn. Zelfs, is er een Duitsche snelteekenaar, die op keurige wijze in een minimum van tijd uw portret teekent. Nu is het verband tusschen snelteekenen en een bouwtentoon stelling ons niet zonder meer duidelijk, maar het is een feit, dat deze teekenaar een der grootste attracties van de tentoon stelling is. Dat ons departement van Defensie ook hier iets te zeggen zou hebben, zouden wij als leek niet verwacht hebben. Toch is er een stand van, en wel met een ontwerp voor een nieuwe kazerne en statistieken, met. gegeven betreffende troepenlegering, barakken en kampeerterreinen, een aardi ge maquette van de Noordwijksohe vuur toren en zoo meer. De Zuiderzeewerken zijn hier ook al ver tegenwoordigd en speciaal is aandaoht gc- scnonken aan den Wieringermeerpolder. Van den Wieringermeerpolder kan men pardoes vervallen in vulpotlooden, Laps- sloten of naambordjes op de deur; daarop moet een tentoonstellingsbezoeker bedacht zijn. Zelfs zijn er vriendelijke menschen, die u vertellen, hoe op een handige wijze een scherpe vouw in uw broek te strijken. Waarmede wij maar zeggen willen, dat er ook voor een met-bouwkundige toch wel zeer veel leerzaams is te vinden. En na een rondtocht langs de verschillende stands is de overkeersellende indruk wel deze: Wat zou ik een ideaal huis kunnen hebben, als ik dat alles eens kon aanschaffen. Een huis van de allerbeste constructie, gebouwd met kostelijk materiaal, een keurige voor-deur met een artistieken naamplaat erop, ramen met ideale sluitingen en voorzien van stof-, tocht- en inregenvrije afsluiting, chique meu bels, practische verwarmingsinstallaties, een keuken, waar de keukenprinses niet meer uit weg is te slaan; een ingebouwd bad met zelflichtende spiegels aan de wand van de badkamer, stofzuigers met boen- en slijpapparaten, radio-kastjes van onnavolgbare kleurschakeering, afwascn- baar behang in de kamers, waterdichte dakbedekking, waterbesparing in de W.C. enz. enz. Wij zijn thuis gekomen met een stapel prijscouranten, brochures en andere aan prijzende papiertjes, en met de illusie, dat als wij nu eens een huis moesten gaan in richten Thuis deugt er niet veel van. TWEEDE KAMER Zitting van Woensdag 13 April. Het pachtwetje-Ebels. Hoe moeilijk wetgeving is. 32 amendementen op 11 arti kelen. Nu reeds toebereid selen tot ontduiking! De Regeering spreekt Indien men eenig denkbeeld wil krijgen over de moeilijkheid van den wetgevenden arbeid, dan zal men goed doen in de „Handelingen" de debatten na te lezen met het initiatief ontwerp-Ebels. De voor stellers stelden voor, dat in pachtcontrac- ten, vóór dien datum gesloten, door pacht- commissies (bestaande uit den Kanton rechter als voorzitter, één vertegenwoor diger der verpachters en een der pachters) de pachtsom kan worden verlaagd 1 Januari 1932. What is in a date Wat kan er nu in zoo'n datum zitten? Maar er zit véél in. Wantnu reeds hebben vele ver pachters, met het oog op de mogelijkheid, dat dit wetsontwerp wel zou komen, hunne contracten met hunne pachters door nieu we contracten vervangen. En die nieuwe contracten, na 1 Januari gesloten, zouden buiten het bereik der wet vallen. Bovendien: in vele bedrijven, met name de gemengde bedrijven is juist na 1 Jan. 1932 de toestand veel verergerd. Men den- ke maar eens aan de daling der eieren- prijzen. En het is te voorzien, dat hij in deze en andere bedrijven straks nóg zal verergeren. Men vreest bijv. omstreeks Mei een catastrofale daling van den melk prijs. De pachters, die door deze catastro fale dalingen der prijzen worden getrof fen, zouden niet van de wet kunnen profi- teeren voor verlaging hunner pachtsom hen. En wie weet, wat ons nog aan prijs dalingen te wachten staat Dit waren de overwegingen, welke de lieeren Fleskens en Goseling brachten tot hun voorstel, om dien datum van 1 Ja nuari 1932 uit het wetontwerp te schrap pen en dus ook in den considerans niet te spreken van „loopende" pacht-overeen- komsten. Maar nu de keerzijde: Laat men den datum vervallen en verklaart men het wetsontwerp toepasselijk op alle pacht overeenkomsten, dan ontneemt men er, dan kan men althans zijn noodkarakter er aan ontnemen. Want dit noodwetje zal gelden tot 1936. En voordien kunnen normale toestanden teruggekeerd zijn, waarin de wet dan echter zal blijven gel den. En dit is nu nog maar één van de be zwaren welke tegen het voorstel werden uitgebracht. De Min. v. Justitie, die zich vandaag „geheel in 't algemeen" over het wetsontwerp uitsprak, voerde als al gemeen bezwaar tegen crisiswetgeving op burgerrechterlijk gebied dit aan: dat zulk een wetgeving de moeilijkheden alleen meer verplaatste. Hoe waar dit is, blijkt wel hieruit, dat het onderhavige wetsvoor stel hoe noodzakelijk het op zichzelf ook moge zijnwel de pachters helpt maar n i et de hypotheekboeren, die er nóg erger aan toe zijn. Toch kreeg men den indruk, dat de Re geering haar contra-seign aan dit wets ontwerp niet zal weigeren, mits de Kamer maar niet verder gaat dan de voorstellers en liever nog iets minder ver, en wanneer ze sommige dingen scherper omlijnt. Met name het amendement FleskensGose ling zou wel geen genade vinden in de oogen der regeering, die klaarblijkelijk het gevoelen deelt des heeren Heemskerk, die hét amendement der Katholieken zeer radicaal vond, daar het de daling der grondwaarden zou bevorderen en dienten gevolge allerlei fondsen, hypotheken, ja, het geheele credietwezen zou bedreigen. De voorstellers zelf, de heeren Oud en Ebels, bezorgd voor hun wetsontwerp, met name in de Eerste Kamer, stonden ook al niet vriendelijk tegenover dit amende ment. De eerste, de landbouwdeskundige der vrijz. dem. fractie verdedigde het wetsontwerp vooral met een beroep op de feitelijke toestanden. Mr. Oud, die de po litieke en juridische karweitjes plpegt op te knappen, deed dit ook nu. Hij rekende af met den heer Braat, die wel allerlei be zwaren te berde bracht, doch, zoolang hij in de Kamer zit, nog nooit zelf iets voor de boeren heeft gedaan. Als wij ook niet met initiatief-voorstellen voor de eigen boeren en de hypotheek-boeren kwamen, zeide hij sarcastisch, dan komt dit omdat wij ook iets aan het initiatief van den heer Braat willen overlaten. Uitvoerig ging mr. Oud in op do juridisohe bezwaren van mr. Goseling Hij maakte de algeineene op merking, dat initiatiefontwerpen scherper beoordeeld worden dan regeeringsvoorstel- len en hij meende dit te kunnen bewijzen. Het wetsontwerp was n.l. zooveel mogelijk gebaseerd op de huurcommissiewet waar tegen nooit de bezwaren waren ingebracht welke nu de heer Goseling tegen dit pacht- noodwetje deed gelden. Ten aanzien van derden als: vruchtgebruikers, cessionaris sen en borgen meende spreker, dat er in de bestaande wetgeving waarborgen ge noeg zijn gelegen om hen veilig te stel len maar hij gaf tevens te kennen, dat hij tegenover de amendementen op dit ge bied afwijzend stond. De heer Ebels wees nog, tegenover het eerste amendement^ Fleskens-Goseling, op het gevaar voor pachtopdrijving, dat hierin zou gelegen zijn, dat minder serieuze elementen maar hooge pachprijzen zouden gaan bieden bij nieuwe verpachtingen in de verwachting dat de pachtsom tooh wel zou worden ver laagd. Aangezien de heer v. d. Sluis (S. D.) en de heer B a k k e r (C. H.) beide zich ook keerden tegen het amendcment-Fles- kens-Goseling de eerste omdat hij vond dat dit in de Pachtwet thuis hoort, welke hij, zooals men weet, in ongewijzigden vorm, zooals ze over de Tweede Kamer werd aangenomen weer heeft ingediend maakte dit amendement om den datum van 1 Januari 1932 uit de wet te schrap pen weinig kans, teminder, omdat niet al leen de heer Oud het bij de replieken nog eens als een regel buiten het kader van het voorstel en ook op zichzelf verkeerd bestreed maar ook de Min. v. Justitie duidelijk uitsprak, dat bij aanneming er van het wetsontwerp voor de Regeering onaannemelijk zou zijn. Voor heden waren er nog andere amende menten van meer ondergeschikten aard aan de orde. De heer Beumer had er een voorgesteld, dat beoogde den pachter in de gelegenheid te stellen tot 14 dagen na het vervallen van den pachttermijn nog een verzoekschrift tot den kantonrechter te richten en een tweede, dat naast eenige kleine redactiewijzigingen beoogde, han gende het verzoek van den pachter, de be taling der pachtpenningen niet voor haar geheel doch slechts voor de helft op te schorten. Dit laatste wilde de heer v. d. Bergh niet maar de redactiewijzigingen wilde hij wel; en daarom stelde hij het amendement-Beumer voor zonder die helft van de pachtpenningen. De voorstel lers van het wetsontwerp namen het eer ste amendement-Beumer over en eveneens het amendement v. d. Berg, waarop de VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Volgens een nieuwe noodverordening is het legertje van Hitier verboden en ontbon den. Verscheidene bureaux der Hitleria- nen gesloten. (2de blad). Do Hitler-beweging en Rome. (2de blad). De aschregen in Zuid-Amerika heeft opgehouden. Tot nog toe geen slachtoffers gemeld. (Buitcnl. Berichten( 2de blad). Dr. Eckener over zijn plannen. (Lucbtv., 2de blad). BINNENLAND. Overleden is de oud-minister dr. J. Thu de Visser (1ste blad). Bij Kon. besluit is de tijdelijke contigen- teering van rund- en kalfsvleesch met drie maanden verlengd. De invoer in 1931 wordt thans mede bij de berekening van de con tingenten in acht genomen. (1ste blad). Twee menschen te Grave verdronken. (Gem. Berichten, 3de blad). Hoe groot de omvang van den smokkel handel is. (Gem. Berichten, 3de blad). Opening „Flora"-park te Noordwijk. (2do blad). Brand onder de gemeente Woubrugge. (2de blad). Doodelijk ongeluk te Voorschoten. (2de blad). Postbode, beschuldigd van brandstich ting te Uithoorn, voor de rechtbank. (Rechtszaken, 2de blad. KAMEROVERZICHT Bladz. 1 DE „NEBO" TE DEN HAAG Bladz. 1 heer Beumer zijn tweede amendement in trok. De heeren Fleskens en Goseling hielden moedig val en trachtten aan het einde nog iets van hun amendement te redden door het zóó te wijzigen, dat inplaats van 1 Jan. 1932 zoup gelezen worden: .,bij het inwer king treden dezer wet." Maar ook tegen dezen vorm haddon de heeren Ebels en Oud en de Minister ononverkomenlijko bezwaren. Bij de stemming werd het verworpen met 48 tegen 14 stemmen. Alleen het grootste deel der aanwezige Katholieken stemde voor. Een tweede amendement Fleskens-Gose- ling, bedoelende den termijn voor het ver zoekschrift aan den kantonrechter tot en met den vervaldag van den paohtternn'jn te doen loopen, kon 28 stemmen halen doch kwam er nog 8 tekort, want 36 leden stemden tegen. De aanwezige Katholie ken, enkele Anti's en Chr.-Hist. en de Vrij heidsbond stemden vóór. De eerste 5 der 32 ingediende amende menten zijn hiermede verwerkt. Het conflict in de Textielindustrie. Op de schriftelijke vraag van het Kamer lid Albarda: Is de minister voornemens, nu verschil lende pogingen om het geschil in de tex tielindustrie langs den weg van bemidde ling op te lossen hebben gefaald, over to gaan tot het doen instellen van een en quête, zooals in de vierde paragraaf van het tweede hoofdstuk van do Arboidsge- schillenwet 1923 is voorzien? heeft de minister van Arbeid geant woord: Zooals bekend, is de staking in de tex tielindustrie inmiddels geëindigd. In ver band daarmede vereischt de \Taag of toe passing van het bepaalde in paragraaf 4 van hoofdstuk II der Arbeidsgeschillenwet 1923 tot oplossing van het geschil zou kun nen bijdragen, geen nadere overweging meer. A. T. 0. en Van Gend Loos. Dc directie van de A. T. O. en Van Gend Loos heeft aan de vakbonden, waarin het personeel georganiseerd is, medege deeld, dat de noodzakelijkheid zich op dringt, naast bezuinigingsmaatregelen door ontslag van overcompleet personeel, ook de loonen en salarissen met ingang van 1 Juli a.s. met ongeveer 10 pet. te ver lagen. Uiterlijk 7 Mei verwacht do directie het antwoord der vakbonden dienaangaande.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1