BUITENLAND UIT DE PERS UIT DE OMGEVING DINSDAG 12 APRIL 1932 t DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 11 ONTWAPENING HET GENEEFSCHE WERK HERVAT. BELANGRIJK INITIATIEF VAN AMERIKA. Afschaffing van aanvalswapenen. De ontwapeningsconferentie heeft gister middag haar werkzaamheden na een Paaschvacantie van drie weken hervat. In tegenstelling met de gewoonte, dat op den eersten dag alle procedure-kwesties worden behandeld, is de algeqieene com missie gisteren terstqnd met een belang rijke discussie begonnen, getrouw aan de belofte, die de leden elkaar in Maart had den gedaan, dat zij na de Paaschvacantie onmiddellijk de groote kwestie zouden aam pakken. Het initiatief is van Amerika nitgegaan, meldt de correspondent van het „Hbld.". Gibson diende een resolutie in, waaryan hu hoopte, dat zij terstond zou worden aan genomen, waardoor een vaste grondslag voor het verdere werk der conferentie zou gelegd worden, en het publiek vertrouwen in de werkzaamheden der conferentie zon krijgen. Het voorstel van Gibson kwam hierap neer, dat in het belang van de veiligheid de conlerentie zich vóór een algeheel ver bod van de aanvalswapenen der landmacht zou uitspreken, n,f, van tanks en verplaats bare kanonnen van 155 m.m. Bovendien zou de gasoorlog worden verboden. Gibson wensohte, dat de aigemeene com missie, na een principieele uitspraak in de zen zin te hebben geotvau, aan de commis sie voor de landmacht de opdracht sou ge ven, de noodige artikelen in een conyem tie in dezen zin te redigeeren, en aan de politieke commissie de opdracht de regeer conventie te ontwerpen, waarbij de regee ringen zich zouden verbinden, ook indien een oorlog zou uitbreken, geen tanks of verplaatsbare kanonnen van 155 aim, noch het gas-wapen te gebruiken. Gibson kreeg voor zijn voorsrtel, dat de kwestie van de afschaffing der gevaarlijk ste oorlogswapenen aldus in het middel punt der beraadslagingen plaatste, den on- middelhjken steun van Motta (Zwitserland) en sir Joihn Simon, terwijl ook Nadolny het steunde onder de opmerking echter, dat naar de meening van de Duitsche delega tie de aanneming der Amerikaanaehe voor stellen niet liet laatste resultaat der ontwar peningsconferenue zou mogen blijven. Indien de ontwapeningsconferentie wer kelijk uitsluitend tot de kwalitatieve en niet ook tot de kwantitatieve bewapenings vermindering zou besluiten, zou de confe rentie toch een teleurstelling zijn. Henderson gaf hierop in overweging het voorstel van Gibson aan het bureau dor conferentie toe te zenden. Het bureau zal dan moeten overwegen, hoe het Amerikaan aehe voorstel verder zal worden behandeld. Tardieu geprikkeld. Dil voorstel van Henderson leidde tot een bittere uitlating van Tkrdieu, die be grijpelijkerwijze met leede oogen de moge lijkheid zag geboren worden, dat het Ame- rikaansohe voorstel het eerste belangrijke onderwerp van besprekingen zqu worden en de reeds zooveel eerder (1 Feb*.) inge? diende hransohe voorstellen voor een be tere organisatie van den vrede naar den achtergrond zou dringen. Tardieu hierinnerde er aan, dat Frank rijk steeds op het standpunt had gestaan, dat de ontwapeningskwestie van de landr macht in verband met het ontwapenings- pFobleem der zeemacht moet behandeld worden, tegen welk beginsel het alleen op de landmacht betrekking hebbende Ameri kaansche voorstel zondigt. Tardieu verkondigde verder nog de mee ning, dat het Amerikaansche voorstel het zelfde wilde als het Fransche, doch alleen onvollediger was, doordat het niets zeide over het internationale toezicht op de na leving der conventie noch over de sgnctjps tegen overtreding van de bepalingen, pun ten, die in de Fransche voorstellen wèl ge regeld waren. Henderson en Gibson trachtten onmid dellijk Tardieu te kalmeeren door er op te wijzen, dat Hendersons voorstel om de Amerikaansche resolutie naar het bureau der conferentie te verwijzen, juist bedoel de, het bureau gelegenheid te geven na te gaan, hoe het Amerikaansche voorstel in verband met de andere vooratellen, zooals de .Fransche, zou kunnen worden behau- deld. Het voorstel van Henderson om Gibsons voprstel naar het bureau der conferentie te zenden werd ten slotte aangenomen, na dat Tardieu nogmaals had verzekerd, dat hij in het bureau zal voorstellen, het Ame rikaansche voorstel in het kader van het geheele ontwapeningsvraagstuk te behan delen. Nederlandsche memoranda ingediend. De Nederlandsche regeering heeft, over* eenkomstig den wensch door Henderson iu Maart bij de schorsing van de werkzaam heden der ontwapeningsconferentie uitge sproken, thans bij het bureau der conle rentie een aantal memoranda ingediend terzake van de verschillende wenschen door minister Beelaerts van Blokland in zijn rede bij de aigemeene beschouwing geop perd, zooals: de beperking van de geoefen de reservetroepen, de reehtstreeksehe be perking van oorlogsmateriaal der land macht, de openbaarheid inzake militaire gegevens, het verbieden van contractpiij- nen, enz. DUITSCHLAND NA HINDENBURGS OVERWINNING. De «absolute meerderheid. Hindenburg met absolute meerderheid, met 53 procent der uitgebrachte stemmen tot rijkspresident herkozen. Dat is het groote feit van de Zondag in Duitsohland gehouden verkiezingen, constateert de „Msb.". Terwijl Hindenburg, zeven jaar geleden, slechts een betrekkelijke meerderheid op zijn persoon ken vereenigen, terwijl hij toen dus slechts met de hoogste waardigheid m het rijk bekleed werd, daar hij meer stem men dan een der andere candidaten had verworven, ziet hij nu rijn ambt hernieuwd door de meerderheid der kiezers, die ziop gisteren over geheel Duitschland naar de stembureaus begaven. Onwillekeurig denkt men bij dit resul taat terug aan de woprden, welke rijkekan selier Brüning Vrijdagavond te Stettin uit sprak: „De verkiezing van Hindenburg draagt in zich niet alleen de beteekems van een beslissing over de politiek der eerstvolgende jaren, ?ij beteekent een be slissing voor een geheel geslaeht, wijl in de komende maanden definitieve besluiten over de herstelpolitiek en over de ontwa- peningskwestje door internationale bespre kingen tot stand zullen komen". Proclamatie van Hindenburg. Naar aanleiding van zijn herkiezing tot rijkspresident heeft von Hindenburg de volgende proclamatie aan het Duitsche volk uitgevaardigd: Met dank voor het door het Duitsche volk opnieuw in mij uitgesproken vertrou wen en met de belofte ook in de toekomst met al mijn kracht hel vaderland en het Duitsche volk te dienen, aanvaard ik de mij ten deel gevallen uitverkiezing tot rijkspresident. Mijn eed getrouw, aal ik mijn ambt voortzetten in den geest van onpartijdig heid en gerechtigheid met den besfen wil, om ons vaperland te leidep paar vrijheid en gelijkberechtigdheid naar buiten, tot eenheid en opgang naar binnen. Tot alle Duitsche mannen en vrouwen, zoowel tot degenen, die mij hun stem ga ven, als tot heq, die mij niet gekozen heb ben, richt ik de vermaning; Laat thans de twist rusten en sluit de rijen! Evenals bij mjjn ambtsaanvaarding zeven jaar geleden roep ik ook heden ons geheele Duitsche volk tot medewerking op, De samenvatting van alle kochten is noodig, om de verwarring en nooden van onzen tijd mpester te worden, Slechts wan neer wij aaneengesloten blijven, zijpwij sterk genoeg om ons lot te kunnen bepa len. Daarom in eenheid voorwaarts met God!" Anders dan bij de eerste verkiezingsron de heeft von Hindenburg Zondagavond ge wacht tot de uitslag bekend was. Deze heeft hem ten zeerste bevredigd, vooraf am het feit, dat hij een absolute meerderheid AMERIKA SPOEDIG EINDE VAN DEN OPSTAND IN ECUADOR? Uit Guayaquil wordt gemeld, dat de re geering van Ecuador den toestand in han den heeft, De leider van den opstand, Men- doza, bevindt zjch aan boord van een oor logsschip, dat zoo noodig onder schot kan worden genomen door de regeeringstroe- pen. Men verwacht elk oogenblik de over gave van Mendoza. BUITENL. BERICHTEN. Bezorgdheid te Parijs. Da Fransohe pers is over het algemeen verontrust over net toenemen van het aan tal stemmen, dat op Hitler is uitgebracht. Hitler is d°or den uitslag dezer verkiezing meer dan ooit een man, niet wien rekening moet worden gehouden. De uitalag kan geen geestdrift of vertrouwen wekken. De „Petit Parisien" wijst er op, dat de positie van von Hindenburg bevestigd is. Zijn herkiezing is een groot persoonlijk puc- ces, van de partijen van orde en van het gezonde verstand. De linksche Waden wij zen op de toeqemipg in het aantal stem men, op Hitle* uitgebracht, wat van on- gunstigen inyloed op de a.s. verkiezingen in Prinsen moet zijn. Bezorgdheid in Pruisen. Met groote bezorgdheid dan ooit moet men de Pruisische verkiezingen tegemuet zien, Op gropd van de bekend gewordep resultaten moet men aanpepiep, dat de te genwoordige Pruisische regeering en jp het bijzonder het sociaal-democratische ele ment daarvan, pp 24 April een zekere ne? derlaag tegemoet gaat. In Pruisen zijnv toe standen te verwachten,, die een zekere overeenkomst vertoonen met die in Bruns* wijk. Met een zucht van verlichting oonstar teereq de nationalisten, dat bij de Pruisi sche verkiezingen de partijen van Weimar geen gangmaker zqlleq hebben, zooals dat Zondag von Hindenburg is geweeat. ^elfs indien pien aanneemt, dat in Prui? sen hetzelfde aaptal kiezers voor het be staande regime zaj stemmen als Zondag, dan nog zal de toestand moeilijk rijm Daarop is echter niet te rekenen. Von Hin denburg heeft Zondag ca-. 6 millioen stern- mep meer gekregen dap dr. Marx zeven jaar geleden op zich kon vereenigen. lo- tussgbon is de situatie voor de sociaal-de mocraten piet verbeterd. De natienaal-se- cialisten rekenen ip Pruisen op ca. 44 pet. der ujt te brengen stemipen. CHINA JAPANSCH CONTINGENT TE SJANGHAI INGEKROMPEN. Vele duizenden man vertrekken. Ip verband met de verbetering in den toestand heeft de Japansche keizer lijn goedkeuring geheoht aan het reeds vermel de besluit tot demobilisatie van de reser visten der veertiende divisie, die onder de wapenen worden geroepen toen die divisie in Februari naar Sjanghai werd gezonden. Naar vernomen wordt zal dit besluit de terugroeping meebrengen van verscheiden duizenden manschappen te Sjanghai, en ook de demobilisatie van een groot aantal militairen, die thans in Japan zelf dienst doen. AUTO TE CAIRO IN EEN KANAAK GESTORT. Zeven dqeden. Uit Cairo wordt gepield: Een auto, waarin zeven personen zaten, opder wie twee Egyptische ambtenaren en een offi cier, is in een kanaal gestort. Alle inzit tenden kwamen om het leven, VULCAAN-ERUPTIES IN ARGENTINIË. Vergezeld van hevige aardschokken. In het gebied van Conception tot aan Santiago, een afstand van ongeveer 450 K,M.. werden gisteren vpjcanische ver schijnselen waargenomen, welke ook in de Chileensche districten Qurjco, Qplchagna ep Talca werden gezien, Zware wolken rook en asch hangen boven de getroffen gebieden, waar de bevolking duizenden angstpn doorstaat, Voortdurend wordt een ondèraardsch gerommel gehoord, terwijl hoog boyen het And es-gebergte telkens dreigende lichtflitsen flakkeren. Een hevige aardbeving heeft de steden Mendoza en San Bafael en het platteland der Westelijke provincies van Argentinië getroffen. Vanuit het dorp Malargue ziet men boven de Cordilleras de vlammen van vulcanische uitbarstingen. De bevolking is in panisehen sehrik op de vlucht ge gaan. De electrische ontladingen beleim meren het telegrafisch verkeer, zoodat nog niet vaststaat of er vele personen om het leven gekomen zijn, doch man vreest, dat dit wel het geval zal zijn. Volgens berichten uit Choe Malpl, waar men hef tige ppderaardsche ontploffingen heeft ga? hoord, zou daar de slapende vulcaan Du? muyo opnieuw in werking zijn getreden. Men veronderstelt, dat ook de vulpanon Cerrp £zpl, Desoabeaado Grande (3888 M.) en De-scabezado Chico (3252 M.), als uit gedoofd beschouwde vulcanen op de grens van Chili en Argentinië, weer in werking zijn getreden. Gemeld wordt, dat laatstge noemde vulcanen plotseling tot uitbarsting zijn gekomen en aen stroom van lava, zand en steenen pitsteoten. Of dit inderdaad het geval, kan eerst worden vastgesteld, bij terugkomst van het legervliegtuig, dat hedenmiddag naar het vnlcapisohe gebied is gezonden. De krachtige Westenwind voert wolken asch van de Andes tot ver ip Argentinië. Zelfs te Buenos Aires is een pachregen ge vallen, die reeds den goheelen dag voort? duurt en alles met een laagje asoh over? dekt. De asch moet derhalve over een af stand van ca. 1250 KM. zijn meegevoerd. MUNTEN VAN DE VATICAANSCHE STAD. Particulieren laten gouden exemplaren vervaardigen. Onlangs werd gemeld, dat er 1000 nieu= we gouden munten van de Citta del Va- ticanp in omloop zouden worden gebracht. Zooals men weet, zijn er in 1930'31 geen gouden stukken van de Vaticaansche stad aangemunt, zoodat er tot heden slechts exemplaren met het jaartal 1900 in om? loop zijn. Een bekend industrieel, die nauwe rela ties met het Vaticaan onderhoudt, heeft thans voor eigen rekening 1000 stukken van 100 Lire laten aanmaken met het jaartal 1930. Artikel 4 van de muntwet der Vati- eaansohe Stad luidt: „Het aanmaken van goudep munten kan ook in opdracht en voor rekening van particulieren onderno men worden. Zij, dia van deze mogelijk heid gebruik willen maken, moeten, onder opgave van het bedrag der aan te ma? ken munten, een daartoe strekkend ver zoekschrift richten aan dep gouverneur der Vaticaansche Stad. Voorstellen •onitpept een geringer aan tal dan 1000 stukken met een gezamen lijke waarde kleiner dan 100,000 Lire kun nen niet ip behandeling genomen worden. Om de toestemming van dep gouverneur te verkrijgen moet de aanvrager tevens de door de Italiaanscihe munt vastge stelde hoeveelheid fijn goud leveren en het vastgestelde bedrag voor het aanmuntep en essayeeren betalen. FASCISTEN EN ANTI-FASCISTEN SLAAGS. Zondagmiddag zou de Italiaanpohe vice-consul een cursus voor de kinderen van Itaüaansche kolonisten te Muret (Frankrijk) openen en begaf zich met den vroegeren voorzitter van den Itallaansehen J oud-strijdersbond daarheen. Zen werden echter door anti-faacisten met gejouw en gefluit begroet. Een der betoogers riep: „Daar ie de vertegenwoordiger van een moordenaar". Hierop werden beide partijen handge meen, enkele schoten vielen. De vice-con sul en zijn begeleider liepen lichte kwetsu ren op. COMMUNISTISCHE ONLUSTEN TE VIENNE. Te Vienne in Zuid-Frankrijk ontstonden Zondag na afloop van een communistische betooging ernstige botsingen met de po litie, waarbij verscheidene agenten werden gewond. De communisten wierpen in eenige stra ten barricaden op, die zij met prikkel- daad versperden en de politie, die deze barrieaden trachtte in te nemen en op te ruimen werden ontvangen met een hagel van steenen. Andere communisten traobtten over de daken de gevangenis binnen te dringen, om hup daar opgesloten kameraden te be vrijden. Pas toen versterking wq# gearriveerd slaagde men er in, de rust te herstellen- De burgemeester van Vienne, werd optzet uit zijn politioneele bevoegdheden, oipdat hij de onlusten niet in de kiem had ge smoord. DE KLEINE LINDY. Lindbergh bereid de bankbiljetten door goudgeld te vervangen. Lindbergh wenseht wederom onderham delingen aan te knoopen met de ontvoer ders van zijn kind en zou bereid zijn, de bankbiljetten door goudgeld to vervan gen, dasr de ontvoerders met het papieren geld thans niets kunnen doen, aangezien de nummers der bankbiljetten door de po litie gepubliceerd zijn, m Zenuwcrisis der moeder? A's geyolg van de wreede teleurstel ling, dat na de storting van het losgeld 'b ontvoerde kindje niet is teruggegeven, moeten de zenuwen van mevrouw LindbeFg thans ernstig geschokt zijn. Men vreest voorts, dat het leven van het kind in ge? vaar verkeert in verband met de onthullin gen over de pogingen d&r federale autoris teilen, om de ontvoerders te ontdekken aan de hand van de nummers der bankbil jetten, die hun door Lindbergh zijn gege ven. Piccard's ballon-gordel geborgen. De gondel van Piccard's stratphfeer-bal- lon is thans in veiligheid gebracht. Zoo- als men zich herinnert, fegn de gondel eerst niet uit het ijs vrijgemaakt worden eq toen man de vorige weqk er in geslaagd was haar te bergen, is zij 's nachts in een ravijn gestort. Thans is de gondel gebor gen en van den Gurgl-elp naar h«t dorp Gurgi gebracht, Een hevigo sneeuwstorm bemoeilijkte het transport ten zeerste. He den wqrdt de gondel naar Innsbruck ge bracht. HILLEG0M. Telefoon. In den Rijksstraatweg wor den om de 1699 M. kelders geplaatst, die dienen om de kabel» der telefoon te kunnen lassohen. Door de7.e ipededeeling zullen zeer veel vragers bevredigd zijn Verkeersongeval. Gisteravond is nabij de Nporderlaan de auto van den hoer C. directeur van diverse restaurants te Den Haag, door een auto, die van de tegenover gestelde richting kwam, aangereden. Door den schok vlopg het portier open en mevr. C. viel uit den wagen; inwendige kneuzin gen en eenige schrammen waren het gevolg. De heer C. zelf sloeg door den schok tegen het stuur, dat afknapte. Hij brak het neus been en een der knieschijven, Het echtpaar werd naar het Ziekenhuis aan 't Westeinde te Den Haag vervoerd, De politie maakte proces-verba al op en nam beide voertuigen in beslag. Slachtoffers van het verkeer. Do hoo rnen aan de Oostzijde langs den Rijksweg bij het Patrimoniumplein en voorbij de Els- broekerlaan zullen gerooid worden in ver hand met de eieotrificatie der tram. Mooi waren ze niet meer en hun verdwijnen be hoeft niet te worden betreurd. KATWIJK AAN DEN RIJN. Feestavond. Hallo, halle, wü vragen even Uw aandaeht voor de feestavond van de meisjescongregatie op a.s. Vrijdag avond in het Parochiehui#. Dat belooft een mooie avond te worden, tooneel, zang, speeohen, attracties. Gaat dat zien. Behalve de leden van de congregatie heb ben ook andere personen toegang, doch dan dient men te voren even contact te zoeken mot een der leden. U krijgt dan alle inlich tingen en-.., komt in do zaal! Zorgt dus tijdig, om niet teleurgesteld te moeten worden. LEIMU IDEN Vleeschkeucing. Ingevolge de Vleeaeh- keuringswet is in de maapd Maart ter Ge. nieenteseeretarie aangegeven: Voor be- drijfsalachting 2 koeien, 1 varken; voor hulsslachting 14 varkens, 2 varkens tot 50 K.G., 9 biggen en 2 kalveren. Voor nood- alachting: 38 kalveren, l varken tot 50 K.G. en 1 varken boven 50 K.G 3 schapen en 2 koeien. Hiervan werden afgekeurd 23 kal veren, 2 schapen en 2 koejen. Totaal is aan keurloon ontvangen f 131.50. Geboren: Johanna Agnes, d. v, M. Straathof en M. J. O. Rijkelijkhuizen. Harm Laurenzo, z. v. P. Grasmeijer en M. Qffringa. Ondertrouwd: K. Roelofs, oud 93 jaar, ie Alkmade en Veroniea Roodenburg, oud 23 jaar, te Leimuiden- Anthony Ken. nis, oud 38 jaar, te Leimuiden en Maria Cornelia Levarht, oud 30 jaar, te Ter Aar. Gehuwd: J. Maarse en M. A. Mossel man. DE LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN. Het Huisgezin schrijft» Als de tnoditioneole donderslag bij hel deren hemel is de voorgenomen loonsver laging van tien percent bij de Nederland sche Spoorwegen gekomen. Loonsverlagingen zitten in de luoht en vallen uit de lucht, en zoo zou op zich de aankondiging eener loonsvermindering bij de Spoorwegen minder hebben verbaaed, indien niet ruim een week geleden tusaoben directie en personeelaraad een bespreking ware gehouden, óók over bezuinigingsmaat regelen, zonder dat van het voornemen dor direotie in do thans bekend geworden rich ting ook maar met een woord werd ge rept. Wat heeft de direotio zoo onverhoeds tot haar plan genoopt! We zijn niet geneigd verband te zoeken tussohen het gerucht, dat dn eommieeie- Welter met een voorstel aal komen tot ver. laging der bezoldigingen van het rijksper soneel met tien peroent (gezegd wordt ook: tien peroent boven de reeds toegepaste korting) en den stap van de directie der Spoorwegen, Eer vreeën we, dat zij de nu icderen dag te waohten publicatie van het rapport der commissie-De Vries inzake de vracht tarieven voor land- en tuinbouwproducten -*■ een rapport dat op eon aanzienlijke ver laging zal aandringen heeft willen neu- traliseeren door haar loonsverlagingstao- tiek: hoe kan men, zoo zou zij willen te ver staan geven, verlangen, dat wij onze tarie ven verlagen en daardoor het te ver waoh ten tekort van 15 k 20 millioen nog met millioenen vergrooten, nu wij, zeer tegen onzen zin, het personeel 8 millioen van zijn salaris hebben moeten ontnemen! Intusaehen zal het personeel zjoh niet zonder pieer bij deze geduchte aderlating neerleggen. En 'de vraag klemt, al ZOU de intrekking geen 8 millioen opleveren, of het thans nog wel verantwoord ie, aan de leden der Statuii-Generaal een vrijkaart op de spoor wegen te geven, wat een cadeau van meer dan een ton vertegenwoordigt. De organization van spoorwegpersoneel zullen «mta verzuimen om het dreigende ggvaar af te wendon, maar zij- zullen zich daarbij stellig met ipapireeren aan hetgeen de „Trjbune' hun suggereert. Het communistische orgaan wil, dat overal onder het spoorwegpersoneel „voor bereidende BtffijdleidilVgeu worden ge vormd", waarop het veelbeteekenend laat volgen«ötipte uitvoering van de dienst reglementen is bij de spoorwegen een mach tig wapen!" Dit jp een verkapte, en laffe, vorm van sabotage, die hier wordt aangeprezen; do bedoeling is, door een „stipte" uitvoering der dienstreglementen den boel in het hon derd laten loopen. Van de wijze, waarop thans reeds het spoorwegpersoneel antwoordt op de plan nen, schrijft de „Tribune", „zal hot al'hau- gen in hoever deze regeering-Ruijs die de schatrijke bourgeoisie vertegenwoordigt haar doel bereiken zal om de verliezen bij de spoorwegen geledeu, veroorzaakt door het kapitalistisch wamibeheer, op het personeel te verhalen". De „schatrijke bourgeoisie" is een mythe, evenais het e>en dwaasheid is te zeggen dat de regeering-Ruijs haar vertegenwoordigt. En de „Tribune" zou niet weinig verle gen staan wanneer zij op den man af moest aangeven, waarin het „kapitalistisch wan beheer" bestaat, dat do millioenen-verlie- zen ten gevolge heeft gehad, en hoe eeu an der beheer haar voor die verliezen had kunnen behpeden. Met dergelijke onzinnige frasen kan men wel de hoofden op hof brengen, maar werkt men niet mee tot een schikking, die heb offer voor het personeel zoo gering moge lijk maakt. NOOTDORP. De Graal. Zondag hield „Do Graal" haar eerste uitvoering in het Vereenigings. gebouw. Daarbij waren tegenwoordig Pas toor en de Kapelaan. Ook waren een der tigtal GraaUeden der afdeeling Rotterdam dezen avond in het vereenigingsgobouw. De zaal was verder tot in de uiterste hoe ken gevuld met belangstellenden; velen moesten *ich met een staanplaats tevreden stellen. Mej. A. Wubbels, leidster der Graal en onderwijzeres der St. Jozefschool, alhier, opende dezen avond op een enthousiaste wijze, Nummer een van hot programma was een spreekkoor. Dit viel reeds goed in den smaak en werd met flink applaus beloond. Ook de andere dee'en van net programma waren mooi en spannend, terwijl ook grap pige stukjes ten tooneel werden gevoerd, welke de lachspieren geducht in beweging brachten. Eenige der Graalleden hadden zich met den vei koop van lote.o belast en wisten deze spoedig aan den man te bren gen. De trekking hiervan geschiedde onder de pauze door den pastoor en de prijzen, waaronder prachtvoorwerpen, werden aan de gelukkige winnaars uitgereikt. Na de pauze werden ook de stukjes ge» heel naar behooren en vol animo opgevoerd waarvoor de Graalleden telkens een geest driftig applaus ontvingen. Hot laatste van het programma was hot Graallied, waarvan het alleluja luid in de zaal opsteeg. D«ze avond werd gesloten door een der Graalleidsters van Rotterdam met een dankwoord en «*n woord van aanmoediging om steeds blijken van belangstelling te too- I Ben voor de Graalbeweging. Do Nootdorpzche „Graalwacht" heeft de ren gewiehtigen dag veel succes behaald. Gewis een dag van aansporing voor de Nootdorpsche meisjes, die nog geen lid zijn der Nootdorpsche Graalwacht. „Excelsior, i Alleluja, Vooruit!

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 11