23ste Jaargang MAANDAG 11 APRIL 1932 iNo. 7173 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN RIJKSPRESIDENT VON HINDENBURG HERKOZEN. BINNENLAND 3)e Êeicbelie Gou/fco/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartael Bij'onze Agenten 20 cent per week t 2.60 per kwartaal Franco per port '2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zonda-gsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 l GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, hi verhuur, koop en verkoop f 0.50. regel. MET 19 VAN DE 36 MILLIOEN STEMMEN. Adolf Hitlers aanhang klimt van 11 op 13 millioen. De uitslag van de tweede stemming voor de rijkspresidentsverkiezingen in Duitsch- land luidt: 10 April 13 Maart Tweede stem. Eerste stem. Uitgebr. stemmen 36.491.694 37.657.199 Hindenburg 19.359.642 18.654.244 Hitier 13.417.460 11.341.119 Thalmann 3.706.388 4.982.870 Düsterberg geen cand. 2.558.813 Officieel commentaar. Het Wolff-bureau geeft bij dezen uitslag het volgende commentaar: Het resultaat van de tweede stemming heeft niet teleurgesteld, voor zoover de stemmen op Hindenburg in aanmerking komen, daar Hindenburg bij de tweede DE HERKOZEN RIJKSPRESIDENT VON HINDENBURG. stemming 700.000 kiezers meer dan bij de eerste stemming achter zich heeft ver- eenigd. Dat ook Hit-Ier meer stemmen zou krij gen, was te voorzien, want van de kiezers, die bij de eerste stemming op den Duitsch- nationaal Düsterberg hadden gestemd, moest hij er een deel krijgen, daar een aantal vooraanstaande Duitsch-na-tionalen hiervoor hadden gepleit. Dit, echter, verklaart niet alleen de toe neming van het aantal stemmen, daar de communist Thalmann meer dan 1.1 mil lioen stemmen heeft verloren. Men mag daarom concludeeren, dat een deel van de communistische kiezers op Hitier hebben gestemd, daar zij er bij voorbaat van over tuigd waren, dat Thalmann niet de min ste kans maakte. Af wel, de communisten hebben hun kruit, d.w.z. hun verkiezingsfondsen ge spaard voor de Pruisiche Landdagverkie zingen, die voor hen van grooter practisch belang zijn. Hindenburg heeft bij de tweede stem ming niet alleen de voorgeschreven be trekkelijke, maar ook de volstrekte meer derheid bereikt en deze met meer dan een millioen stemmen overschreden. Betrekkelijk rustige dag. Volgens de berichten zijn de verkiezin gen betrekkelijk rustig verloopen. Tegen twaalf uur vormden in het noor den van Berlijn, in de Afrikanische Strasze een paar honderd communisten een demon stratie. Verscheidene manifestatnten pro beerden een uit het raam hangende natio- naal-socialistische vlag naar beneden te trekken. De politie nam 21 betoogers in arrest. In Charlottenburg kwam het tot grootere communistische demonstraties. Honderdvijftig communisten hadden daar spreekkoren gevormd, die voor de huizen luidkeels propaganda maakten voor Thal- uiann. Bij het verschijnen van de politie gingen de betoogers aan de haal. De opkomst van de kiezers was ondanks een krachtige propaganda van de partijen ditmaal veel geringer dan bij de eerste stemming. Alleen in de burgerlijke wijken was de opkomst grooter. In groote distrie de verkiezingen van 13 Maart te betreiken. Ook in Oost-Pruisen is de .deelname min stens zoo groot als op den eersten Zondag der verkiezingen. Tot ongeregeldheden is het nergens gekomen. PROCLAMATIE VAN HITLER. Adolf Hitler heeft gisteren de volgende proclamatie uitgevaardigd. Nationaal socialisten Parbijgenooten Een -grooten en zwaren slag hebt gij gele verd. Ik wist, dat uw trouw ongeschokt ten waren tot twaalf uur nog maar 25 tot 30 procent van de kiezers verschenen. Voor bureaux stonden dubbele posten. In tal van wijken zag het stratenbeeld er door vele vlaggen vroolijk uit. Tot een ernstig incident kwam het alleen in de Scharnweberstrasze, waar drie na- tionaal-socialistische propagandisten door communisten werden aangevallen en tegen den grond geslagen. Van rond 200 gear resteerden, onder wie 106 fascisten en 78 communisten, is intusschen het grootste deel vrijgelaten, terwijl 44 menschen nog achter slot en grendel zitten. Tegen twaalf uur in den middag werden nog 20 personen 12 communisten en 8 nationaal-socialisten, ingerekend. Het waren meerendeels leden van plakploegen. In heel Berlijn zocht de politie bij nationaal-socialisten naar wa pens en verboden propagandamateriaal, echter overal tevergeefs. In Herringen werden 60 leden van de rijksbanier, die biljetten uitdeelden, door 50 tot 100 communisten overvallen, die hen sloegen met bespijkerde latten en ook op hen sohoten. Twee personen werden door schoten in den buik en in de longen le vensgevaarlijk gewond. Behalve hen wer den nog drie zwaar gewonden naar het ziekenhuis gebracht. Anderen werden door de latten min of meer ernstig gewond. De politie herstelde de rust. Twaalf menschen zijn tot dusver gearresteerd. In de Anckelmanstra8ze te Hamburg, meldt Wolff, heeft een schietpartij plaats gehad tusschen nationaal-socialisten en communisten, waarbij een persoon gedood en verscheidene menschen gewond werden. Te Hannover ging het gisteravond hard tegen hard. Tusschen nazi's en andersden kenden kwam het tot een kloppartij, waar bij ongeveer een 100 personen waren be trokken. De politie arresteerde 45 perso nen, in hoofdzaak tot de N. S. D. A. P. behoorend. Op hen werden boksijzers en ploertendooders gevonden. De stemmiag zelf is echter rustig ver loopen. In Keulen werden 12 nazi's en 23 com munisten gearresteerd, terwijl in Dussel- dorf alles rustig verliep. Te Frankfurt am Main was de deelname geringer dan op den 13den Maart en in Hessen daarentegen was de deelname als op den eersten stemmingsdag. Men ver wacht daar zelfs een grootere deelname. In Cassel daarentegen was de deelneming gelijk aan die in Frankfurt, 's Nachts kwam het öp het station tot botsingen tusschen nationaal-socialisten en rijksban ierleden, waarbij een nationaal-socialistisoh ge- menteraadslid zwaar gewond werd. In Mannheim, Ludwigshafen en de andere groote plaatsen van de Pfalz was de deel neming levendiger. Afgëzien van de gewo ne gesprekken voor de verkiezingslokalen boden bijna alle plaatsen een rustige Zon- dagsche aanblik. Ook in Karlsruh was van den verkiezingsdag weinig te bemerken. Te Munchen in tegenstelling met vele dee- len van Duitschland heerschte reeds in den morgen een groote drukte zoodat tegen den middag circa 50 procent der kiezers hun stemmen hadden uitgebracht. Daar echter de deelneming in den namiddag min der werd, zal het geheel bij de verkiezing van 13 Maart teruggegaan zijn. Noemens waardige ordeverstoringen kwamen niet voor. Van Ausbrug, Regensburg en Neurenberg kan precies hetzelfde gezegd worden. Leipzig: Ook in midden Duitschland trad de verkiezing weinig op den voor grond. In Leipzig zelf werden gisteravond vergaderingen door de verschillende par tijen belegd, die echter alle zonder ongere geldheden verliepen. Ook hier, evenals in Halle, Maagdenburg en ander steden in Midden Duitschland schijnt de deelneming minder te zijn. Breslau een gelijke aanblik bood de ver- kiezings-Zondag in Silezië, de deelname nam eerst in den namiddag grootere vor men aan. 's Nachts moest de politie ver schillende malen tegen plakkaten en aan plakzuilen der communisten optreden en een groot aantal personen arresteeren. In Leibnitz in Ober-Silezië kwam het tot bot tingen waarbij drie nationaal socialisten gewond werden. In Gleiwitz werden 41 nationaal socialis ten wegens verboden optochten gearres teerd. Ober-Silezië schijnt te deelneming aan BEDRIJFSORGANISATIE. Prof. Veraart naar Frankrijk. Op uitnoodiging van eenige lijdende personen in het mijndistrict van Noord- Frankrijk zal prof. dr. J. A. Veraart, aan de Technische Hoogesohool van Delft, al daar eenige voordrachten houden, einde April of begin Mei, over zijn stelsel der publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie te genover communistische en socialistische systemen. „Rotala Neerlandica". Wij ontvingen van de N.V. Reisbureau „Rotala Neerlandica" de reiskalender voor 1932. Wie zich veroorfoven kan dit jaar een reis te ondernemen en nog geen vast plan beeft hem raden wij aan, deze kalender te raadplegen. Deze wordt op aanvraag gratis en franco toegezonden door genoemd bureau (Waalsdorperweg 30, Den Haag), dat ver der gaarne bereid is tot het geven van inlichtingen. ADOLF HITLER. is. Toch moet ik u voor uw ongehoord ge loof, uw offervaardigheid en uw ijver dank zeggen. Ondanks ale onderdrukkin gen en vervolgingen heeft uwe bewpging door u een nieuwe groote overwinning be vochten, die u het recht geeft u te gevoelen als vaandeldragers van de nationale vrij heid en daarmede van de nationale toe komst. Morgen begint de nieuwe strijd. Ik j weet, dat gij ook in de toekomst de beste garde zult zijn van het Duitsche volk. Op 24 April zullen wij ons nogmaals meten met onze tegenstanders en eenmaal moet en zal de dag komen, waarop gij onze vaan dels tot de laatste overwinning zult voe ren. Adolf Hitler." Een andere proclamatie luidt als volgt: „Aan de leiding der organisatie en der propaganda der nat. soc. beweging. Partij- genooten en leidersDe overwinning van 1 April dwingt mij al diegenen te danken, die in de organisatie der propaganda en der pers door hun werk de voorwaarden daartoe schiepen. Het vertrouwen van 131/2 millioen Duitschers in onze bewe ging is niet alleen het hoogste loon voor het gepresteerde werk, maar ook de zwaar ste verplichting voor de toekomst. De nat. soc. beweging kan geen rust kennen voor niet het doel der nat. soc. bevrijding van Duitschland is verwerkelijkt. Millioenen Duitsche hoofd- en handarbeiders, Millioe nen Duitsche boeren verwachten de voort zeting van onzen strijd. Het werk begint morgen, op 11 April voor den eerstvolgen- den strijd. Adolf Hitler". „Als ik eenmaal 85 zal zijn".... Zaterdag heeft Hitler in Scbwenningen aan den Neckar en des avonds te Stuttgart voor ongeveer 10.000 personen gesproken. Hij verklaarde: „Het is mij gelukt binnen 13 jaren van 6 aanhangers op 11 millioen te komen. Wanneer ik eenmaal 85 jaar oud zal zijn geworden, hoop ik 30 millioen aanhangers achter mij te hebben. Wanneer wij eenmaal de heerschappij bezitten, is de burgeroorlog uit, zoo waar ik hier sta." UIT DE STEENINDUSTRIE. De wenschelijkheid van ver dere beperking van de met selsteenproductie door be langhebbenden uitgesproken. In een gisteren onder leiding van dr. A. R. Zimmerman, gehouden vergadering van vertegenwoordigers van de geheele steen industrie in Nederland is in beginsel de wensohelijkheid uitgesproken van een nog verder gaande beperking van de metsel steenproductie gedurende het tijdvak van 1 Mei 1932 tot 1 Mei 1933 dan thans reeds geldt, en wel door de stoplegging van de ringovens gedurende zes maanden. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Von Hindenburg herkozen als rijkspresi dent. (Ie pagina). Aanslag op den president van de Duit sche Rijksbank dr. Luther. (2e blad). Treinroof in Zuid-Frankrijk. (Buitenl. Berichten 2e blad). Dit nummer bestaat uit drie bladen BINNENLAND. Surseance-aanvraag door de firma Scheurleer en Zonen. (Fin. Ber., 1ste blad). Twee meisjes te Erica te water geraakt en verdronken. (Laatste Berichten). Paard en tilbury op onbewaakten over weg bij Roosendaal door trein gegrepen. De bestuurster gewond. (Gem. Berichten, 3de blad). Verschillende doodelijke verkeersonge lukken. (Gem. Berichten, 3de blad). De smokkelhandel aan de Oostgrens. Een jongen doodgeschoten. (Gem. Berich ten 3de blad en Laatste berichten SPORT EN WEDSTRIJDEN. Duitschland wint den gymnastiekwed- strijd van Nederland. Van Kempen en Pijnenburg winnen de Zesdaagsche te Parijs. Ajax slaat P. S. V. in de kampioens competitie; Feijenoord speelt gelijk tegen Enschede. De hockeyclub „Amsterdam" kampioen van Nederland. INWIJDING VAN „DE GOEDE HERDER" TE WASSENAAR. Als het weer niet zoo typeerend was ge weest voor ons land van mist en regen, zou men zich bij de inwijding der „Goede Herders- kerk" te Wassenaar in Italië hebben gewaand zoo sterk doet deze tempel denken van buiten en van binnen aan oud-christelijke ker ken. Daartoe werkt mee de losstaande „cam panile", de vlakke, opengewerkte dakstoel, het wijdsche priesterskoor, de kleine, gebrand schilderde ramen in de concha, en vooral het eenvoudige altaar onder het even simpele als sierlijke bronzen baldakijn, met op den ach tergrond een veelkleurig en goud beschilderd kruishout. Een Italiaansche kerk dus, en toch weer geen Italiaansche kerk, wat vooral duidelijk spreekt uit de schoone verhouding tusschen de daken van midden- en zij-schepen, en uit de forsche, majesteitelijke afmetingen van het interieur. Deze kerk mag zeker tot een van de schoon ste en edelste godshuizen van ons gewest wor den gerekend. Vooral op een dag als gisteren: het schip gevuld met geloovigen, gespannen volgend de indrukwekkende, hoewel wat lang durige, plechtigheden van kerkwijding en pon tificale Hoogmis. Op het priesterkoor: de ge mijterde bisschop omgeven door priesters en prelaten. Het gebeurt zelden, dat een kerk op Zondag wordt ingewijd, maar deze dag was uitgeko zen, wegens de viering van het „Goede Her- der"-feest. Bij de Pontificale H. Mis werd Z. H. Exc. de bisschop geassisteerd door den hoogeerw. heer H. A. Th. van Dam, deken van den Haag, als presbyter-assistens. Troondiakens waren de zeereerw. heer Boogmans, archivaris van het Bisdom te Haarlem en de zeereerw. heer Van Leipzig, pastoor te De Beemster. Als diaken fungeerde de zeereerw. heer Ch. N. J. Meysing, pastoor der parochie, als subdiaken de zeereerw. hooggel. heer Z. de Korte van het Theologicum te Warmond. De lagere assistenties werden vervuld door semi naristen. Ceremoniarius was de weleerw. heer Agterof, secretaris van het Bisdom. In het priesterkoor hadden plaats genomen de protonstarii apostolici mgr. H. J. M. Tas- kin, proost van het Kapittel en mgr. Hensen. In de kerk waren aanwezig: de burgemees ter en de beide wethouders van Wassenaar, bijna alle leden van den gemeenteraad, verte genwoordigers van Hanze en Volksbond e.a. De gezangen werden uitgevoerd door de Schola Cantorum van Warmond, alsmede door leden van het parochiale zangkoor en de schoolkinderen der parochie. Na de Mis hield mgr. een korte toespraak, waarin hij de geloovigen van harte geluk- wenschte met dezen blijden en heerlijken feestdag. Reeds jaren is door de parochianen naar dezen dag uitgezien om aan God een waardiger kerkgebouw te schenken, dan tot nog toe mogelijk was. Die jaren-lange wensch is door Gods overvloedige zegen vervuld in deze schoone tempel, die gij ter eere van God hebt gebouwd, maar die óók God heeft gebouwd ten bate van u. Mgr. zeide zoo van nabij te weten, hoe al-

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1