HET HUIS DER VERSPIEDERS VRIJDAG 8 APRIL 193* DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 VERKIEZINGSROES. Hitier spreekt in drie steden op één dag. Gistermiddag heeft Hitler een redevoe ring gehouden in Würzburg. Zijn rede werd door middel van luidsprekers naar nog 14 zalen overgebracht zoodat in totaal onge veer 30.000 personen hem konden volgen. Per vliegtuig begaf Hitier zich daarna naar Neurenberg, waar hij om 20 uur land de. Door de met juichende Hitlerianen ge vulde straten trok hi] naar de Luitpold- Halle, die reeds lang voor den aanvang der vergadering geheel gevuld was en gesloten werd. In zijn redevoering verdedigde Hitier de nat.-soc. partij tegen de tegen haar ge uite beweringen. Hij prees de voorbeeldige geslotenheid in de beweging, die onder het hakenkruis geen sociale crisis meer kent, die de spaarduiten „veilig stelt" en de vrouw in haar voornaamste rechten en plichten herstelt. Hij, Hitier, en zijn geheele beweging zijn geen enkele der principes in den loop van 13 jaren ontrouw geworden. Het tegenwoor dige systeem echter is in de leuzen blij ven steken. Hitier werd herhaaldelijk door enorme toejuichingen onderbroken. Na zijn rede voering te hebben uitgesproken, begaf tuj zich onmiddellijk naar .Regensburg, waar hij eveneens nog dien avond het woord voerde. Brüning doet 't niet minder. Na afloop van de verkiezingsmeeting te Erfurt begaf dr. Brüning zich per auto naar Weimar, waar hij in de tot de laatste plaats bezette Weimar-Halle stormachtig werd begroet. Hadden wij de noodverordeningen niet uitgevaardigd, aldus verklaarde de kanse lier in zijn rede, dan hadden wij geen suc cesvolle herstelpolitiek kunnen voeren. Hadden wij met onze maatregelen ge talmd en gewacht, tot de crisis over de ge heele wereld was uitgebroken, dan had in zake het herstelvraagstuk door geen enke len kanselier, tot welke partij hij ook zou behooren, een „neen" uitgesproken kunnen worden. Biecht® door middel van een zekere eco nomische en financieele basis in het vader land is het ons in Parijs mogeljjk geweest, op het aanbod van een leening op onmo gelijke en vernederende voorwaarden voor ons vaderland beleefd „neen" te zeggen. (Stormachtige bijval). Ik houd het echter voor mijn dringen den plicht, de aandacht erop te vestigen, dat de strijd om de herstelbetalingen en ontwapening onze zenuwen zeer ernstig op de proef zal stellen. WAAROM DE KROONPRINS GEEN CANDIDAAT WERD. Een veto uit huize Doorn. De uitgever van het tijdschrift „Friede- riku®" deelt eenige interessante bizonder- heden mede over de pogingen der nationale oppositie, om den vroeger en kroonprins tot gemeenschappelijken candidaat voor den tweeden stembusgang van de verkiezing van den rijkspresident uit te roepen. Een nationaal-socialistische propaganda leider, een Btahlhelmman en een buiten de partijpolitiek staand persoan, zoo heet het ingenoemd tijdschrift, sloegen de handen in elkaar, om de zaak in orde te brengen. Terwijl de een rustig achterbleef in zijn in het Westen van het rijk gelegen woon plaats en geen andere taak kreeg, dan spe ciaal op de telefoon te letten, begaven zich de twee anderen, de nationaal-socialist en de Stahlhelmman op reis, om den vroege ren kroonprins de blijde tijding te brengen, dat een groot deel van het Duitsche volk hem verzocht, zich als eenheidscandidaat der nationale oppositie beschikbaar te stellen. Na langdurige zakelijke en ernstige be sprekingen verklaarde zich de kroonprins bereid, den wemsch van het volk, wanneer FEUILLETON. Uit het Engelsch van WARWICK DEEPING. Vertaald door R. de Bree. 72) Zoo verlieten zij het huis en kwamen in den tuin, waar Anthony Durell op en neer liep met lange rustelooze passen. Hij ren de naar Jeremy, zwaaide met zijn armen en schreeuwde alsof hij zwaar gewond was. Nance.... mijn dochter. Mr. Winter, sir, ik smeek u Jeremy suste hem. -— Dat is juist ons doel, mr. Durellver spil geen tijd, door tegen de maan te staan schreeuwen. Hij wendde zich tot de mannen. Vooruit, kerels; als de weerlicht de paarden hierEn Tom, mijn degen. Hij staat tegen de appelboom, waar ik lag te soezen. Dat wordt een wilde jacht in den maneschijn. Jasper zat op het gras, terwijl de smid bezig was met zijn voet- en handboeien. Is er een paard voor mij, Jeremy Denk je, dat je rijden kunt? Denk je, dat ik van plan ben achter te blijven l - Je kunt niet in het zadel zitten als het hem tot het ambt van rijkspresident riep, in te willigen. Voorwaarde was echter nog, dat de kei zer op grond van de wet van het huis Ho- henzollern geen candidatuurverbod tegen hem zou uitvaardigen. Hitier, dien de nationaal-socialistische propagandaleiders van het besluit van den kroonprins in kennis hadden gesteld, had zich daarna bereid verklaard, den kroon prins op het schild te verheffen. De derde, die in het Westen van het rijk woont, kreeg terstond opdracht om zien onmiddellijk naar Doorn te begeven en den ex-keizer de zaak voor te dragen. Hij moest echter reeds spoedig uit Utrecht melden, dat de keizer met de candidatuur niet accoord ging. De kroonprins verklaarde daarop, dat hij zich onder deze omstandigheden geen can didaat wilde stellen. Tot op den laatsten dag van de indie ning der candidaatslijsten hoopte men nog op een verandering van gevoelen uit Doorn. Deze bleef echter uit. De kroonprins ver klaarde toen, dat hij bij den tweeden stem busgang Hitier zal stemmen. NAZIS-TERREUR IN BEIEREN. In de plenaire zitting van den Beier- schen Landdag kwam het gisteren tot een „botsing" tusschen de regeering en de na- tionaal-socialisten. Naar aanleiding van de kortgeleden door den officieelen Beier- schen persdienst gepubliceerde mededee- ling over de plannen der nazi's na een overwinning van Hitler zeide minister-pre sident dr. Held oa. het volgende: De toestand i« onhoudbaar geworden, wijl men op de bevolking, vooral op de be ambten, druk tracht uit te oefenen, zoodat je drie weken in de boeien gezeten hebt. Op Devil Dick kan ik wel rijden. Die hebben we meegenomen. Dan ga ik mee op Devil Dick. We zullen je er op moeten vastbin den. Bind me dan vastEn klets niet meer De smid had de handboeien verbroken en Jasper's armen waren vrij. De voet boeien zouden meer moeite kosten. Laat de banden om de enkels zitten, Jack en trek de bout er uit. Het zal gemakkelijker zijn om de banden af te slaan, sir. Schiet dan op in vredesnaam. Jeremy stond naar ze te kijken. Het is verstandiger, dat je ons laat gaan, jongen, zei hij zacht. De tijd is kostbaar, Maar Jeremy, op deze kans heb ik steeds gewacht De kans zal verkeken zijn als wij ons niet haasten. Bovendien, jongen, je bent niet in conditie om het nu met de Rothan uit te vechten. Luister eens Jeremy, ik moet de kans hebben op hem te kunnen schieten of hem met mijn degen te lijf te gaan. Verlangt er iemand over een doode te treuren? Wees wijs, jongen, laat de Franschman maar aan mij over. Jasper keek boos en verdrietig. Oh, noem me maar een baby, Jeremy. Kom, jongen, kom nou, denk je dat de oude man niets meer om je geeft? Wel, ik zou Squire Kit een pistool in den knuist geven en hem zeggen: schiet mij neer, als ik je vannacht in den punt van den degen van dien schurk zou laten loopen. De geest is gewillig, sir, maar het vleesch is zwak. niemand zijn plicht meer durft te doen. Het aantal brieven, die iik ontving en waar in gezegd wordt, dat niemand zich meer op straat durft te begeven en in het openbaar zijn meening durft te zeggen, is legio. Het optreden der nationaal-socialisten is een methode en een systeem, dat bestre den moet worden, daar men de overige be volking van Beieren terroriseert op een on gehoorde manier. Ik heb ervoor te zorgen, zoo besloot dr. Held, dat onze vreedzame menschen behoorlijk op politiek gebied werkzaam kunnen zijn en de de beambten bevrijd worden van de terreur en den druk, waaronder men hen wil stellen, opdat an deren met geweld de macht in handen kun nen nemen. Naar Wolff nog seint, heeft de Beiersche regeering voor den tijd van 9 tot 11 April het concentreeren of het consigneeren in bepaalde centra van leden van politieke bonden in Beieren verboden. Aan de politie is order gegeven, strenge maatregelen te treffen. ENGELAND DE D0NAU-C0NFERENTIE. Geen overeenstemming* Het comité der conferentie van de vier mogendheden kwam gistermorgen op het ministerie van buitenlandsche zaken bij een onder voorzitterschap van MacDonald In strijd met het voornemen werd er geen zitting van de voltallige conferentie ge houden. Het oomité, bestaande uit MacDonald, Flandin, Grandi en von Bülow, besprak de details der verschillende voorstellen Hallo.... daar hebben we de paarden. Jack Jenner ging met een zucht van voldoening op zijn hurken zitten. Dat is een van mijn vlugste karwei tjes geweest, Master Benham, sir.... Jasper vloog overeind. God zegen je, Jack Jenner. Jeremy zeg eens Jeremy.... Wat is er jongen! Zeg eens die vervloekte kop van me draait als een tol rond en rond. Heb je een veldflesch bij je? Hier, Stott, dat is een karweitje voor jou. Geef den jongen een borrel. De paarden stonden klaar in de wei en de mannen stonden gereed om op te stij gen. Stott had uit zijn achterzak een flesch te voorschijn gehaald en ook een dikke sandwich met vleesch. Neem den raad van een veteraan aan, mr. Benhamzet je tanden er in, man Een minuut later zaten zij in het zadel en reden de wei over. Verscheiden mannen moesten achtergelaten worden, maar met Steyning en de jonge Parslee inbegrepen, waren zij met hun negenen. Elke man had een koppel pistolen en een korten sabel, terwijl Jeremy een langen degen droeg. Die kon te pas komen als hij dien nacht met de Rothan moest afrekenen. Toen zij vaart minderden bij het hek naar de laan, deed een plotselinge vuur gloed hen omkijken. De vlammen sloegen uit het dak van het Steenen Huis en een lange, vurige tong schoot hoog in de lucht als een groot trillend zwaard. Het licht weerkaatste op grimmige ge zichten en vurige oogen. Welken kant op, Jeremy? Pett Level. Wij hebben het andere einde van de Rothan's spel te pakken UIT DE RADIO-WERELD Programma's van Zaterdag 9 April 1932. Huizen, 1875 M. Uitsluitend K.R.O.-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. Halfuurtje. 12.151.45 KRO-sextet o.l.v. P. Lusten- houwer. 2.15 Gramofoonplaten. 2.30 Kinderuurtje. 4.00 KR O-Kunstensemble o.l.v. P. Lus- tenhouwer. 5.00 Esperanto-nieuws. 5.15 Vervolk Kunstensemble. 6.00 Journ. Weekoverzicht. 6.20 Gramofoonplaten. 6.40 Esperanto-cursus. 7.10 Causerie door C. M. v. Eggermont. 7.45 Sportpraatje. 8.00 KRO-Salon-orkest o.l.v. M. van *t Woud. Populair programma. ca. 9.00 Vaz Dias. 9.15 „Odette, schiet een beetje op'', hoor spel. 9.54 Vervolg concert. O.a. Walsenpot- pourri, Robrecht. 10.15 G. H. Goossens zingt Limburgsche liedjes. 10.30 Vervolg orkestconcert. 11.0012 00 Gramofoonplaten. Hilversum, 298 M. Uitsluitend V.A.R.A.-uitzending. 6.457.00 en 7.307.45 Gymnastiekles. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor Arbeiders i. d. Continubedrij ven: A. Bouwmeester (voordracht), L. de Pinto (humorist), Joh. Jong (pianobegel.) en C. Vis (piano). Gramofoonplaten. 12.00—1.45 VARA-septet o.l.v. Is. Eyl en Gramofoonplaten. 2.15 Coöperatie-kwartiertje. 2 30 Concert. Cor Kint, viola d'amore en Joh. Jong, piano. Gramofoonplaten. 3.00 Causerie door J. W. Schotman. 3.15 Dubbel Mannenkwartet „Octavia" o.l.v. W. J. v Santwijk en Gramofoonplaten M.m.v. Mej. Le Sarge, piano. 3.45 Sportpraatje door K. H. v. Schagen. 4.00 Beoefening der Huismuziek o.l.v. P. Tiggers. 4.40 Lezing door K. J. Budde. 5.00 VARA-septet o.l.v. Is. Eyl. 5.15 Actueel Allerlei door het NVV. 5.30 Vervolg septetconcert. 5.45 Uit de Roode Jeugdbeweging. 6.00 Gramofoonplaten. 6.15 Literair halfuurtje door A. M. de Jong. 6.45 Bestuursmededeelingen. 7.00 Zaterdagavondprogramma m.m.v. VAR A-orkest o.l.v. H. de Groot, VARA-too- neel o.l.v. W. van Cap pellen, Thecla Bruck- wilder zang; Joh. Jong, piano; Teun de Klepperman, Tummers, humorist en Gra mofoonplaten. 9.00 Vaz Dias. Hierna vervolg populair programma. 9 50 „Wenn die kleinen Veilchen blüh'n", zangspel van Hardt-Warden. Muziek van 'R'. Stolz. Ensemble Fritz Hirsch o.l.v. Hirsch. Dirigent: Robert Stolz. (Vanuit het Prinsesse-Theater, Den Haag). 11.3012.00 Gramofoonplaten. Daventry. 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. ter oplossing van het Donau-vraagstuk. Uit goede bron wordt gemeld dat de dis cussies soms meer dan levendig waren in weerwil van den meer of min officieuzen aard ervan. Toen de ministers het minis terie van buitenlandsche zaken verlieten, schenen zij bezorgd te zijn. Des middags kwam de commissie op nieuw bijeen. Het officieele communiqué over den voortgang der besprekingen van de vier- mogendhedenoonferentie meldt, dat bij de onderhandelingen van de sub-commissie van de hoofden der delegaties is gebleken dat sommige vraagstukken nog nader moe- kunnen krijgen en hebben zijn eigen man weer omgekocht! Er zal een schuit op hem liggen waoh- ten. Er zal géén schuit liggen, of ik heet geen Jeremy Winter. Hij lachte geheimzinnig en boosaardig. Vooruit jongens. Het is om de staart van den Franschen vos te doen. En zij galoppeerden door het maan licht. XXXIX. De Rothan scheen alle lanen, paden en zijwegen te kennen, alsof hij in deze stre ken geboren was en in vele nachten uit smokkelen geweest was. Hij reed in een halven boog om Westfield heen en sloeg den weg in die naar Ickleham en Guost- ling voert. Hij reed een weinig voor zijn mannen uit en met zijn rechterarm onder steunde hij Nance. Zij was nog steeds in den deken gewikkeld en niet in staat haar armen te bewegen. De streek wa6 hier tamelijk kaal, de weg voerde over la-ge heuvels en door kleine valleien. De maan zette alle dingen in een scherp contrast vanzwart en zil ver en de weg kronkelde zich als een wit lint. De Rothan deed geen moeite om ver borgen te blijven. Het was er om te doen om zoo vlug mogelijk in Pett Level te ko men, waar de schuit uit Rye zou liggen wachten om hen aan boord te nemen. Toen zij ruim een mijl hadden afgelegd hield de Rothan den teugel in boven op een heuvel, keek om en luisterde. Zijn mannen hielden eveneens halt on bleven zwijgend wachten. De nacht was stil en zonder eenig geluid en geen hoefslagen van achtervolgers waren te hooren. De 11.05 Lezing. 12.20 Northern Studio-orkest o.l.v. Brid ge. Gounod-programma. 1.05 Orgelconcert Reg. New. I.50 Commodore Grand-orkest o.l.v. Mus- cant. 2.50 EngelandSchotland. (Voetbalwed strijd m.m.v. orkest en Community singing) 5.05 Orgelconcert Reg. Foort. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Berichten. 6.50 George Aitken's liederen door Stan ley Pope, bariton. M.m.v. G. Aitken piano. 7.10 en 7.25 Causerie. 7.50 Cello-recital door Lauri Kennedy. 8.20 „Songs from the shows" m.m.v. BBC- Theater-orkest; Revue koor o.l.v. Woodgate 9.20 Berichten. 9.40 Het Glasgow Orpheus Koor o.l.v. Sir Hugh S. 'R'oberton. M.m.v. solisten. (Vanuit de Queens Hall te Londen). 10.50—12.20 Ambrose en zijn orkest. „R a d i o-P a r i s'', 1725 M. 8.0512.50 Gramofoonplaten. 9.05 Cabaret-programma. Populaire lied jes o.l.v. G. Chepfer m.m.v. Vincent Hyspa en Mevr. Denise Cam. Kalundborg, 1153 M. II.20—1.20 "Concert uit Rest. „Wivex\ I.502.20 Gramofoonplaten. 2504.50 Radio-orkest o.l.v. Gröndahl. L. Thaler, zang; V. Fischer, piano. 7.20 Piano-sonate A-moll, Op. 80 van Hartmann, door F. Jensen. 8.25 Oude Deensche liederen door Imm. Franksen, zang en F. Jensen, piano. 8.40 Saxofoon-recital. 9.1010.10 Radio-orkest o.l.v. Reesen. 0.a. Ouv. „Domino noir", Auber en Noor- sche rhapsodie, Lalo. 10.1011.35 Dansmuziek vanuit het Pa lace-Hotel. Langenberg, 473 M. 6.25—7.20 en 10.40—11.20 Gramofoonpl. II.2012.10 Concert uit München o.l.v. E. Klosz. 12.20—1.50 Concert Philh. orkest mm Stuttgart o.l.v. Görlich en Dansorkest o.l.v. Harry Risch. I.552.45 Gramofoonplaten. 4.205.35 Concert door Volkskoor „San- gerbund" te Beeck o.l.v. Hugo Ligges. 7.20 Vroolijke avond m.m.v. de kapel Eysoldt. Hierna tot 11.20 Concert uit Mühlacker. II.20—12.20 Uit Berlijn: Kapel Adalbert Lutter. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 11.351.05 Gramofoonplaten. 7.20 Waalsche avond, gewijd aan Arthur Audiart. 8.209.20 Concert o.l.v. Fr. André 338 M: 11.351.05 Gramofoonplaten. 4.20 Dansmuziek uit Hotel Atlanta. 5.50 Gramofoonplaten. 7.20 Opera „Tannhauser", Wagner. Rome. 441 M. 7.25 Gramofoonplaten. 8.05 Aansluiting met de Koninklijke Opera. Z e e s e n, 1635 M. 7.30 „iMusilkalischer Funk-Express*1, ge varieerd programma m.m.v. orkest en solis ten o.l.v. Adolf Winter. 9.30 Berichten en hierna tot 11.50 Dans muziek door Adalbert Lutter en zijn orkest. ten bestudeerd worden voordat de regee ringen haar houding tegenover de gerezen problemen kunnen vaststellen. Vandaag te tien uur zal de voltallige viermogendhedenconferentie weer bijeen worden geroepen en zal verslag worden uitgebracht over het door de sub-commis sie behandelde waarna de conferentie zal worden verdaagd tot een nader te bepalen tijdstip en plaat», wellicht Genève. Het uitstel zal niet van langen duur zijn omdat de vier mogendheden tot de conclusie zijn gekomen dat hulp aan de Donau-staten dringend noodig is en dat zij zoo spoedig mogelijk verleend moet worden. Rothan reed weer verder. Hoe is het met je, Nance-lief? Zij wilde hem niet antwoorden. Bang en beleedigd, wat? Kom, kom, je moet iets over hebben voor den geest van avontuur. Dat ik je schoonheid met een deken moet bedekken is om te voorkomen, dat de maan jaloersch wordt. Ik dacht dat de menschen verrukt waren van een zee schuimer, een struikroover en een gentle- man-schurkAls wij maar eerst aan boord van de schuit zijn, watJe moet me zien met een roode muts en zware zeelaarzen en een gordel met dolken en pistolen. Ha, ha Dat is nog eens romantiek, -hè Ha, ha Je vrienden zullen eenige kleinigheden ontdekken die hen bij mijn huis zullen vasthouden. Nance huiverde en voelde een wild ver langen om het uit te schreeuwen. Zij had een blinden schrik voor den man gekregen, een angst die nog vergroot werd door haar lichamelijke hulpeloosheid. Haar hart had hem reeds beschuldigd van moord op Jas per Benham, want die woorden van Gaston spookten nog steeds in haar hoofd. De Rothan scheen haar gedachten te raden. Je zou mij graag vragen willen stellen Nance-lief en je voelt je als een vlieg in een web, hè? Hoe het met mr. Benham en je vader is, nietwaar? Wel, ik zal trach ten je geest tot rust te brengen. Mr. Ben- ham's boeien worden los geslagen en hij drinkt een kan bier. Je vader zal wel aan het kijven zijn met de maan. En het Stee nen Huis staat in brand. Hij voelde dat zij huiverde. Zij was over spannen door onzekerheid, twijfel en vrees. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9