VRIJDAG 8 APRIL 1932 No. 7171 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND EEN ZAKENMAN ZONDAGSBLAD -23ste Jaargang Istrij aldu DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bi] onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per poet f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEI- INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vier bladen V Waarom toch zóó? Wij hebben vóór ons een kort verslag van een cursus-lezing van ds. Riemens te Leiden over de geloofsleer. Dat kort verslag bestaat uit acht ali nea's korter en langer en, in vijf daar van wordt met name genoemd de R. K. geloofsleer, terwijl in de andere daarnaar wordt verwezen. Ziet, dat is nu zoo'n groot verschil met de katholieke apologetische cursussen, waarop in hoofdzaak positief de ka tholieke geloofsleer wordt uiteengezet! Wij hebben hierop al meermalen gewe zen, doch willen 't bij deze gelegenheid toch nog 'ns doen. Waarom toch zóó? Wij zouden hiertegen niet zooveel be zwaar hebben, als de Katholieke Leer werd bestreden op een ware voorstelling van die leer. Doch, helaas, gebeurt het juist in zeer vele gevallen maar al te zeer niet op deze wijze 1 Zoo lezen we nu weer bijv. in het hier bedoelde verslag, dat in de Katholieke Kerk de eigen verdiende rechtvaardiging door goede werken komt in de plaats van de rechtvaardiging door het Lijden van Christus. Een katechismus-kind zal kunnen zeg gen, dat hier de Katholieke Geloofsleér onwaar wordt voorgesteld 1 En intusschen vertelt iemand als ge noemde predikant dat maar aan zijn ge hoor en komt het in de courant te staan, ais de waarheid! Voor den niet^ Katholiek, die dit heeft gehoord of gelezen, en die wil weten, wat de Katholieke Kerk wél leert, kunnen wij hier nu niet een fundamenteele uiteenzet ting geven, maar in een voorbeeld willen wij toch trachten, het hem duidelijk te maken. Als een jongeman na het verlaten van de school gaat werken en hij ontvangt zijn eerste weekloon, dan kan hij verkla ren, dat dit zijn eerste verdiende geld is.... Maar, hij heeft toch ook vroe ger wel eens een kwartje of een dubbeltje of meer in zijn spaarpot gekregen, om dat vader meende, dat hij dat om zijn. goede cijfers op school verdiend had Ja, maar wat de vader toen gaf was door den zoon niet verdiend in den eigenlijken zin; het was een gunst, die de vader kon verleenen, omdat hij dat geld in zijn recht matig bezit had, maar die hij ook niét had kunnen schenken. Welnu, zoo zijn ook volgens de Katho lieke Leer de verdiensten van de goede werken gunsten, gaven van God, die ons worden geschonken uit den schat der ge naden, die Christus door Zijn Lijden heeft verdiend verdiend in den strikten zin. Nogmaals, 't is niet onze bedoeling, liier nu een breede apologetische beschou wing te geven. Onze bedoeling is ten slotte alleen om er op te wijzen mocht 't baten 1 dat, helaas, maar al te dikwijls de Katholieke Leer wordt bestreden op een onware voor stelling daarvan. Waarom toch zóó? Laten wij elkanders overtuiging beoor- deelen naar waarheid Vacantie. 't Is nog niet de tijd voor vacantie. He laas, hebben velen al geruimen tijd een gedwongen „vacantie"; doch over enkele maanden zullen anderen toch wel weer 'ns aan vacantie gaan denken, om eenige dagen of eenige weken of zelfs langer uit te rusten van den dagelijkschen arbeid en de krachten te verfrisschen. Vacantie is heel goed en nuttig, maar jammer is t toch, dat menschelijk opzicht en mode ook dat genot dikwijls veel van zijn waarde ontnemen. Zoo hebben wij iemand gekend iemand van „standing" die 'n jaar zijn vacantie thuis doorbracht, van huis uit enkele dag-uitstapjes makend. De man bad hard gewerkt, maar kon 't met zoo'n vacantie wel doen wat niet tégen hem behoeft te pleiten! Doch na enkele dagen durfde hij zich haast niet meer op straat vertoonen, omdat zijn bekenden het aller gekst vonden, dat hij niet naar het bui tenland was, en dit schenen toe te schrij ven aangeldgebrek. Enin onze be schaafde maatschappij wordt nu eenmaal heel dikwijls de waarde van den mensch bepaald naar zijn portemonnaie of brand kast, en dient men er dus voor te waken, <lat zijn vrienden niet gaan denken, dat men 't geldelijk schraal heeft! Van een ander hoorden wij, dat hij met zijn vrouw zijn vacantie in Zwitser land zou gaan doorbrengen, terwijl wij tooh zeker meenden te weten, dat hij ergens in Gelderland een eenvoudig pen sion had besteld. Maar kort voordat de reis naar Zwitserland zou plaats hebben, werd het plan gewijzigd; de familie moest door omstandigheden tot haar spijt in Holland blijven. Ze hadden er zioh voor gesohaamd, om direct ronduit voor hun voornemen uit te komen en het plan van een buitenlandsche reis gephantaseerd. Wij misgunnen niemand een reis naar het buitenland; zulk een reis kan heel aangenaam en heel nuttig zijn en volko men óók in dezen tijd te verantwoorden. Maar men doe dat toch niet uit men schelijk opzicht of uit modeDat is dwaas 1 En wij vestigen gaarne de aandacht op wat gisteren in de courant werd medege deeld, nl. dat de pensions in onze Noord- zee-badplaatsen veel verlaagd zijn, en op wat de heer J. H. Bergmann gisteren heeft gezegd op de Nederlandsche Week. (Zie elders in dit nummer). MEELFABRIEKEN DER NEDERLANDSCHE BAKKERIJ. Verzet tegen een verhooging van het in de Tarwewet be paalde maximum van 25 pet inheemsche tarwe. Een te Utrecht gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Meelfabrieken der Nederlandsche Bakke rij, te Rotterdam, die door meer dan 1100 bakkerspatroons uit alle oorden des lands werd bezocht, heeft, overeenkomstig de voorstellen van het bestuur, het didivend bepaald op 7 pet. met een omzetpremie van 10 cents per 100 K.G. afgenomen pro ducten (bloem en meel) van de vennoot schap. Herkozen werd als commissaris de heer O. W. Ninteman en gekozen als zoodanig de heer H. Smitskamp. Directie en commisarissen werd op dracht gegeven, om, mocht van landbouw- zijde aandrang op den minster worden geoefend, om het in de Tarwewet bepaalde maimum van 25 pet. inheemsche tarwe te verhoogen, zich, evenals de bakkerij, met alle ten- dienste staande middelen daarte gen te verzetten. Als motief gold, dat in een tij<J als dezen, nu iedereen vraagt om goedkoope levensmiddelen van de beste kwaliteit, op kunstmatige wijze het brood steeds maar duurder zou worden gemaakt en de kwaliteit er van verminderd, hetgeen reeds een crisis heeft veroorzaakt in de bakkerij en in de meelfabricage. WANDELTOCHT DOOR DE BOLLEN VELDEN. Op 24 April organiseert de Rotterdam- sche Wandelsportvereeniging een wandel tocht door de bloembollenvelden, van Lei den uit. De afstand bedraagt pl.m. 30 K.M. Het doel is niet het afleggen van een ze keren afstand binne een bepaalden tijd doch het bezichtigen van een van de mooi ste streken van ons land. Om 10 uur wordt vertrokken van café restaurant Zomerzorg te Leiden. De route is: Leiden, Rijnsburg, Noord- wijk aan Zee, Noord-Binnen, Sassenheim, Warmond, Leiden. zal vooral in dezen tijd de kooplust trekken door doel treffende reclame. CONTINGENTEERING VLEESCH- INVOER. Memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. In de memorie van antwoord der Twee de Kamer op het wetsontwerp tot regeliitg van den invoer van versch of gekoeld rund en kalfsvleesch en van bevroren rund- en kalfsvleesoh, erkent de minister dat de methode, welke bij de behandeling der in- voercontingenteering moet worden gevolgd, niet geheel zonder bedenking is. Hij herin nert er echter aan, dat deze methode in de wet bij amendement is opgenomen en, nu zij eenmaal is voorgeschreven, ook de daaraan noodzakelijkerwijze verbonden bezwaren aanvaard moeten worden. Wat verder betreft de vergelijking van het Deensche en het Argentijnsohe vleesch, wijst de minister er op, dat het laatste minder dan het eerste in aanmer king komt ter vervanging van het Neder landsche vleesch. Dat de invoer van Ar- gentijnsch vleesch de laa*se jaren is af genomen, kan derhalve de noodzaak van contingeenteering van den vleesohinvoer niet wezenlijk verminderen., De regeering gevoelt zeer levendig de bezwaren, welke de contingeteering van den vleeschinvoer hier te lande voor De nemarken oplevertanderzijds meent zij, dat men ook daar te lande begrip heeft van de moeilijkheden, waarmede ons be drijfsleven heeft te kampen. De minister kan dan ook niet aannemen, dat Dene marken, indien het van maatregelen on zerzijds in eenig opzicht nadeelige gevol gen mocht ondervinden, daarin aanleiding zou kunnen vinden tot tegenmaatregelen. Veeleer moet worden ondersteld, dat de Deensche maatregelen, zooals die betref fende de deviezen-restrictie, uitsluitend door de Deensche belangen geboden zijn en dat derhalve het element van represaille daaraan vreemd is. Bij de contingenteering van seizoenarti kelen zal zoo mogelijk een bepaalde kalen derperiode als basis zijn te nemen. De minister kan niet instemmen met de enkele leden, die een nog strengere toe passing van de contingenteering noodza kelijk achten. Immers het is geenszins ge bleken, dat de maatregel zijn doel heeft gemist. Daarvoor is een langere ervaring met betrekking tot de werking der contin genteering onontbeerlijk. Bij nota van wijziging wordt alsnog een strafbepaling ingevoegd, waarbij opzette lijke invoer in strijd met de bepalingen de zer wet of verkooping, aanbieding of in voorraad hebben van aldus ingevoerd goed bedreigd wordt met gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste 10.000. DE GEMEENTELOONEN TE AMSTERDAM. B. en W. stellen aan het georganiseerd overleg een loonsverlaging van 4 pCt. voor. Gisteren zijn te Amsterdam in het ge organiseerd overleg de onderhandelingen begonnen over het voorstel van B. en W. om, in verband met het Kortingswetje op de loonen en salarissen van het gemeente- persoDeel 4 pCt. kortmg toe te passen. Zooals men weet, moet volgens het Kor tingswetje het salarispeil over 1932 3 pCt. lager zijn dan dat over 1931, zoo niet, dan wordt op de uitkeering uit het gemeente fonds 3 pCt. gekort. Nu wordt het bedrag der over 1931 betaalde loonen geschat op 53.000.000. De vermindering van de uitkee ring van het rijk aan de gemeente zou dus bedragen rond 1.600.000. Tweederden hier van zou drukken op 1932. B. en W. hebben nagegaan, of het mogelijk is dit bedrag op een andere wijze te vinden dan door kor ting op loonen en salarissen. Het sluitend maken van de begrooting baarde hun reeds groote zorg, ondanks het feit, dat aan de burgerij 4 millioen nieuwe lasten werden opgelegd. Door de enorme stijging der wer keloosheid-, en ondanks drastische bezuini gingen (het stopzetten van groote werken) zien B. en W. geen mogelijkheid om de eventueele korting op de rijksuitkeenng aan te vullen. Op grond hiervan, m ver band dus met het Kortingswetje, zien B. en W. zich genoodzaakt met het Georgani seerd Overleg besprekingen te openen om de in 1930 voor drie jaar vastgestelde loon en salarisregeling te wijzigen. Zij wijzen daarbij ook op de daling van het indexcij fer. In Juli 1930 bedroeg het 91.8, in De cember 1931 was het gedaald tot 82.8. Het reëele inkomen is dus sedert Juni 1930 ge stegen met 10.4 pCt. Wethouder Kropman deed gisteren,, on der verwijzing hiernaar, een beroep op de medewerking van het Georganiseerd Over leg om tot de verplichte verlaging te ko men, en hij drong op spoed aan bij het ae- mea van de beslissing, intusschen vond gis teren nog geen bespreking plaats in het Georganiseerd Overleg. De vertegenwoor digers der organisaties zullen het voorstel eerst met hunne besturen bespreken. Dins dag komt het Georganiseerd Overleg weer bijeen. BURGEMEESTER KEESTRA VAN CULEMBORG is benoemd tot op volger van den heer v. Vuuren als Tweede Kamerlid. VOORKOMING VAN DADELIJKE UITWINNING. Initiatiefvoorstel-Van den Bergh. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het v-oorstel van wet van den heer van den Bergh c.s. hou dende bepalingen strekkende om den rech ter de gelegenheid te geven dadelijke uit winning te voorkomen naar aanleiding van geldelijke moeilijkheden ten gevolge van de heerscbende economische crisis. Vrij alge meen was men van overtuiging, dat juist op het gebied der crisismaatregelen de lei ding niet aan de regeering uit handen kan worden genomen. Ook een aangelegenheid als de onderhavige kan alleen de regeering behoorlijk overzien. Afgezien van deze bezwaren werd vaa verscMllende zijden instemming betuigd met de strekking van het voorstel. Ver scheidene andere leden betwijfelden ech ter, of maatregelen als deze wel door de omstandigheden worden gerechtvaardigd. Eenige leden vroegen zich af, of de voor stellers met de door hen ontworpen rege ling het doel, dat zij blijkbaar beoogen, wel zullen bereiken. Zij lichtten dit toe met betrekking tot een belangrijke groep schul denaren, die gelden op hypotheek hebben opgenomen. Het totale bedrag der op hy potheek verstrekte bedragen meende zij voor ons land te kunnen stellen op rond 5 milliard gulden. Ten gevolge van de crisis heeft het onderpand in totaal een waarde gekregen tot een geringer geldsbedrag dan dat der verstrekte credieten. Indien nu in derdaad stabilisatie zal volgen op een la ger niveau, dan is die waardevermindering constant. In dat geval kan het voorstel geen blijvende uitkomst brengen en is het derhalve onvoldoende. Van andere zijde werd hiertegen aange voerd, dat slechts een tijdelijke maatregel bedoeld wordt, die van belang kan zijn, af gezien van het niveau, waarop zioh later de waarde zal stabiliseeren. Verscheidene leden vreesden, dat indien dit voorstel wet wordt, de kantonrechters en rechtbanken zullen worden overstroomd met verzoeken om uitstel, welke zij bij de bestaande formatie niet in staat zullen zijn tijdig te verwerken. Van verschillende zijden werd er op ge^ wezen, dat volgens de voorgestelde bepa lingen uitstel verkregen zou kunnen wor den van de verplichting tot betaling van alle schulden zonder onderscheid. Gevraagd werd of de voorstellers zich niet veeleer hadden willen beperken tot handelsschul den. Voorts werd door verscheidene leden als bezwaar tegen het voorstel geopperd, dat onvoldoende rekening is gehouden met de belangen der schuldeischers. Een aantal leden betoogde, dat de ge volgen van de voorgestelde maatregelen verbonden, onder bepaalde omstandigheden van zoodanigen aard kunnen zijn, dat het economisch leven daardoor ernstig wordt bedreigd. Voorts werd gevraagd of de voor stellers zich er wel voldoende rekenschap van hebben gegeven, welke gevolgen aanne ming van hun voorstel zal kunnen hebben op de internationale i'inancieele positie van ons land. Zoodra op eerugszins groote schaal voldoening van buitenlandsche cre diteuren door verleend uitstel wordt opge schort, kan de credietwaardigheid van ons land daardoor worden bedreigd. Zelfs de Nederlandsche valuta zou daarvan den weerslag kunnen ondervinden. Enkele leden vToegen zich af, of het in dienen van verzoekschriften niet al te ge- Weekabonné's, die geabonneerd zijn op het Zondagsblad, worden er aan herin nerd, dat dit vanaf heden ad 50 cent betaald moet worden. DE ADMINISTRATIE. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Waarom de ex-kroonprins geen candi- daat voor het rijks-presidentschap werd. (3de blad). Voorloopig zal Japan niet uit den Vol kenbond treden. (3de blad). Opstand in Noorwegen voorbereid? (3de blad). BINNENLAND. De laatste bijeenkomst van de Neder landsche Week. Nederland en zijn land bouw. Toerisme. (1ste blad). De contingenteering van vleesch. De minister antwoordt op de critiek der Tweede Kamer. (1ste blad). Actie in het Bakkersbedrijf. (1ste blad). Verweer uit kringen van land- en tuin bouw en industrie tegen de Duitsche han delspolitiek. ,1ste blad). De politie in de Zaanstreek is bezig een serie inbraken op te helderen. Verschil lende arrestaties. (Gem. Ber., 3de blad en Laatste Ber.). Brand in een goudsmidswinkel te Am sterdam. (Gem. Ber., 3de blad). Het vermiste Haagsche meisje meldt zich in Frankrijk. (Gem. Ber., 3de blad). makkelijk wordt gemaakt. Zou het geen aanbeveliug verdienen, vroegen zij, den aanvrager kosten te laten betalen, als zijn verzoek wordt afgewezen. Dit zou misbruik keeren. OOK DE HAAGSCHE BEKEERLINGEN HULDIGEN P. HENDRICHS S.J. .Woensdagavond hebben de Haagsohe bekeerlingen den Zeereerw. pater F. Hen drichs S.J. gehuldigd naar aanleiding van zijn zoventigsten verjaardag on zijn gouden kloosterfeest. De groote zaal van het St. Agnesgebouw aan de Beeklaan, waar de huldiging plaats vond, was geheel gevuld met eenige hon derden convertieten. Toen pater Hendriks te ongeveer half 9 de zaal binnentrad, zongen allen hem een jubelend welkomstlied toe. Na een kort inleidingswoord van den voorzitter van het feestcomité uit de be keerlingen, den heer J. G. Detiger, hield de heer Albert Vogel, wiens echtgonoote mevrouw Ellen Vareno ook een bekeer linge is van pater Hendrichs, de feest rede. Vervolgens werden de feestgeschenken aangeboden. De oudste bekeerling van pater Hendrichs, de heer J. in 't Hout, overhandigde den jubileerenden priester een geschenk in geld als bijdrage van de Haagsohe bekeerlingen in het te stichten tehuis en de heer H. N. Nassenstein bood een door hem zelf vervaardigde crayon- teekening aan, waarin hij de woorden: „Wij hebben uw stem gehoord" op kunstzinnige wijze had gesymboliseerd. Hierna nam pater Hendrichs het woord om zijn dierbare convertieten toe te spre ken. Nadat verversohingen waren rondge diend ving vervolgens het artistieke ge deelte van den avond aan, waarvoor de heer Albert Vogel en zijn echtgenoote El len Vareno de zorg op zich hadden geno men. Na het Paaschcongres der S. D. A. P. In de Maandagavond gehouden jaar- lijksche vergadering der Rotterdamsche fe deratie van de S. D. A. P. heeft de secre taris medegedeeld, dat, behalve in afd. VII het aantal der leden, dat in verband met de beslissing van het partijcongres voor het lidmaatschap had bedankt, zeer ge ring is. In afd. VII zijn 114 leden uitgetre den (voor deze afdeeling, welke 1 Januari 1932 1G34 leden telde, beteekent dit een verlies van pijn. 7 pet.); voor de acht an dere afdeelingen was het een lager per centage. In totaal traden 252 leden of 4 pet. van de 6113 leden der federatie uit. Bijna allen zullen zich bij de Onafh. Soc. Partij hebben aangesloten.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1