NED OOST-INDIE UIT DE OMGEVING VRIJDAG 8 APRIL 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 NOORWEGEN ONRUSTSTOKERS IN NOORWEGEN. Onthullingen van minister Quisling. In het Noorsche parlement verklaarde minister Quisling, dat hij in het bezit was van documenten, welke bewijzen dat in samenhang met de stakingsrelletjos van verleden jaar zomer voorbereidingen wa ren getroffen voor een opstand in Oslo en Bergen. Onder de leiders dier bewe ging bevonden zich twee vooraanstaande kopstukken van de arbeiderspartij. De voorbereiding voor de opstandige bewe ging is verscheiden jaren aan den gang en wordt uit het buitenland gefinancierd; zoo werd in 1929 een bedrag van 500.000 kronen ontvangen. De verklaring van minister Quisling veroorzaakte een geweldige sensatie, te meer daar de ernstige aanslag op Quisling's leven in het ministerie van Oorlog in het begin van Februari van dit jaar tot nu toe onopgehelderd is gebleven, omdat Quis ling weigerde iets te openbaren. In zijn verklaring legde hij verband tusschen den aanslag en de plannen om geheime docu menten te ontvreemden. Alle documenten, waarvan Quisling gewaagde, zijn nu naar het parlement gezonden voor onderzoek. „Tel." JAPAN JAPAN EN DE VOLKENBOND. Voorloopig geen uittreden. De Japansche minister van buitenland- •che zaken verklaarde aan een Fransen journalist, dat Japan voorloopig niet uit den Volkenbond zal treden. De minister voegde er echter aan toe, dat alles zal af hangen van de verdere ontwikkeling der gebeurtenissen. De nieuwe Mandsjoerijsche staat, zeide hij, is een onafhankelijke staat. Of een officieele erkening volgen zal, zal daarvan afhangen, of die staat het bewijs zijner onafhankelijkheid, zal kunnen opbrengen. Mandsjoerije heeft Japan veel bloed en inspanning gekost en ook zeer veel geld. Japan wil natuurlijk de vruchten van zoo veel arbeid behouden. 'In dit opzicht is het Japansche volk eensgezind. Men wachtte zich dus, het voor het hoofd te stoot en. DE LANG VERWACHTE M0DDER- BANDJIR. Telefoonverbindingen tusschen het Magelangsche en Djocjasche verbroken. Aneta seint uit Djocjakarta: Gisteravond heeft de lang verwachte modderbandjir van de Kali Batang de om geving van den grooten Postweg nabij Salam een halVen tot twee meter onder de modder gezet. De bandjir sleurde kolos saal zware steenen mede. Van persoonlijke ongelukken is nog niets gebleken. De tele foonverbindingen lang3 den Grooten Post weg tusschen het Magelangsche en Djocja sche zijn verbroken. De brug over de Kali Batang is vernield. De communicatie in de richting Moentilan is voorshands onmo gelijk. Alle verkeer is gestremd. De Kali Batang sloeg den spoordijk ter lengte van 6 meter door. De toestand van de spoor brug is nog niet bekend, aangezien zij momenteel niet te bereiken is. BUITENL. BERICHTEN. NOODLOTTIGE BOOTTOCHT BIJ BERLIJN. Vijf personen verdronken. Gisteren werd door acht leden van een jeugdvereeniging een boottochtje onder nomen op de "Werbellinger See ten Noor den van Berlijn. Ten gevolge van den hoogen golfslag kenterde de boot, waarbij vijf personen verdronken, o.w. de leider. De overigen werden gered. KRANKZINNIGE DOODT VIER VOORBIJGANGERS. Te Sete (Frankrijk) heeft gisteren een krankzinnige op straat 4 voorbijgangers gedood, een vijfde verwond en zich vervol gens in zijn woning verbarricadeerd. De politie omsingelde de woning en schoot, nadat zij herhaaldelijk den krankzinnige te vergeefs had gesommeerd zich over te geven, den man dood. GR00TE OVERSTROOMING IN ROEMENIE. De plotseling ingetreden ontdooiing der sneeuwmassa's heeft in alle deelen van Roemenië groote overstroomingen veroor zaakt. Talrijke spoorwegtrajecten staan onder water. Treinen uit Polen en Duitschland n ten worden omgelegd en komen met groo te vertraging aan. De regeering heeft de zending van ze ven regimenten genietroepen naar de be dreigde streken bevolen. De materieele schade is buitengewoon groot. Ongeveer 5 menschen moeten reeds om het leven gekomen zijn. Veertig spoor lijnen zijn buiten verkeer gesteld. De stad Sorokka in Bessara bië is grootendeels vernield. Do zigeunerwijk van Boekarest i6 geheel overstroomd. DE HAVENDIEFSTALLEN TE ANTWERPEN. Een groote bende op het spoor. De Antwcrpsche correspondent van de „Msbd." meldt: Het is bekend, dat er te Antwerpen tal rijke havendiefstallen plaats vinden. Over de bewaking is reeds dikwijls geklaagd, maar ondanks deze klachten werd tot nu toe geen paal en perk gesteld aan dezen schandelijken toestand. 7el werden zoo nu en dan personen aangehouden die kleinigheden ontvreemd den maar de groote dieven, die als 't ware heele ladingen wisten te verdonkeremanen kon men maar niet te pakken krijgen. Er kwamen steeds meer klachten bin nen bij de justitie. Een tijdlang vooral uit Australië. Talrijke kisten arriveerden daar, gevuld met steenen, zaagsel, of an dere nietswaardige zaken. Toen het ver voer op Australië verminderde, verlegden de dieven hun terrein naar Amerika, van waar men spoedig de resultaten van hun „werk" vernam. De Antwerpsche politie, die al maan- deu met de politie in verschillende bui- tenlandsche havens in contact was om een spoor te vinden, doch daarmee vruchte- looze pogingen deed, liet nu de „goede ren", talrijke kisten terugsturen om deze aan een nauwkeurig onderzoek te onder werpen. De inhoud, zaagsel, vuil van de kade, steenen en zand, werden ook door deskundigen onderzocht en daarbij kwam vast te staan, dat de kisten werkelijk te Antwerpen beroofd waren van hun goede ren en met bovengenoemden rommel ge vuld. Waar zulks gebeurde en door wie was thans de vraag. De fijnste speurders van Antwerpen werden met de zaak belast. Maandenlang gingen zij er op uit, totdat Dinsdag einde lijk het juiste spoor ontdekt werd. Woens dag werd een kade door de politie afgezet en enkele leden der bende op heeterdaad betrapt. Bij huiszoekingen werden groote j hoeveelheden gestolen goederen gevonden De aangehoudenen willen tot nu toe niets loslaten, maar het schijnt, dat het onder zoek reeds zoo ver gevorderd is, dat spoe dig de heele bende achter slot en grendel zal zitten. Men zegt hier zelfs, dat sensa tie-wekkende arrestaties zullen plaats vinden. Naar de „Soir" nader meldt-, hebben reeds een twintigtal arrestaties plaats ge- bad, waarvan er acht gehandhaafd zijn. De waarde der goederen, die de laatste jaren gestolen werden, moeten honderden millioenen francs beloopen. ONGELUKKEN. TREINBOTSING. Op het spoorwegemplacement te Simpel- veld reed een kolentrein uit Kerkrade te gen een rangeerenden trein. 10 wagons ontspoorden en werden onderstboven ge worpen. De schade is aanzienlijk. Heiblok op het hoofd gekregen. Toen gistermorgen de heer de Laaf uit Amsterdam, uitvoerder der Twen te-Rijn kanaal werken bij Goor onder een hei stelling stond, had hij het ongeluk het hei blok op zijn hoofd te krijgen. De ontboden geneesheer constateerde een verbloeding in de hersenen. In zeer zorgwekkenden toestand is het slachtoffer naar het R.-K. Ziekenhuis te Hengelo overgebracht. De heer de Laaf is 41 jaar oud en ongehuwd. Kokend water over het lichaam. Het 6-jarig zoontje van de familie R. te Swalmen trok in een onbewaakt oogen- blik een ketel kokend water van de bran dende kachel. Het bekwam daarbij zulke brandwonden, dat het aan de gevolgen is overleden. Auto door een tram gegrepen. Inzittenden ongedeerd. Gistermorgen omstreeks half tien wilde generaal-majoor Jhr. van Holthe te Ede met zijn auto van het terrein voor zijn woning den weg oprijden. Op hetzelfde moment passeerde een tram. De auto werd gegrepen en enkele meters meegesleurd. Het voertuig werd totaal vernield. Wonder boven wonder werd geen der inzittenden gekwetst. Stormschade op Schiphol. Op Schiphol is tengevolge van een windvlaag een stuk van het dak van loods A (in gebruik bij de K.L.M.) beschadigd. De steenen bedekking viel daardoor naar beneden, waardoor drie daaronder staan de vliegtuigen geraakt werden. Van een dezer vliegtuigen, een F. VII A, is de vleu gel zóó beschadigd, dat die zal moeten wor den vervangen. De overige beschadigingen zijn niet van zoo hevigen aard. Stagnatie in het gewone vliegverkeer geeft dit ongeval niet. Windhoos boven Hoornaar. Gisteravond omstreeks half acht woedde te Hoornaar een hevige storm, aan een on weersbuit voorafgaande. In de buurtschap Neder Slingerland werd van een boerenhof stede, bewoond door den landbouwer A. v. d. Heuvel het bovenste gedeelte ter hoog te van den zolder totaal in elkaar gedrukt. Een maaimachine weïd een twintigtal me ters weggeslingerd. Ook bij den landbouwer J. Bode werd groote schade aangericht aan een schuur. Het vee werd elders ondorgebracht. BRAND IN EEN GDUDSMIDSWINKEL TE AMSTERDAM. Vier personen gered. Men schrijft ons uit Amsterdam: In den afgeloopen nacht om kwart voor een zag de nachtwaker van de Gecontroleerde Nachtveiligheidsdienst uit het perceel Oudebrugsteeg 3 rook komen. Hij alarmeer de onmiddellijk de brandweer cn keerde toen naar het perceel terug, waarin de heer Kuyk een zaak drijft in goud, zilver, horloges en klokken. De brand- had zich m- tusschen al uitgebreid en de heer Kuyk en zijn gezin, bestaande uit vrouw, 10-jarig dochtertje en S-jarig. zoontje, die op de tweede verdieping slapen, konden langs den trap niet meer naar beneden komen. Door den heer Kuyk werd toen een de ken naar beneden geworpen. Deze werd vastgehouden door den nachtwaker en den agent de Bree. Hierin sprong het doch tertje. Zij kwam goed beneden. Inmiddels waren meer personen toege sneld. Een trap werd opgesteld en hier door bereikte meh een groote klok, die hangt tusschen de eerste en tweede ver dieping. De echtgenoote van den heer Kuyk kon op deze wijze worden bereikt. Toen zij op de trap was aangekomen, viel deze, met de redders om, doch ook dit incident liep zonder ernstig letsel af. Langs denzelfden weg werd ook de heer K. zelf gered. Toen vertoonde zich het achtjarig zoontje in den dakgoot. Hem werd beduid niet te sprin gen, maar te blijven staan. De nachtwaker, Aartsen genaamd, en de agent de Bree gingen toen door het belendende perceel naar den zolder. Zij konden daar door een branddeur den knaap bereiken en hem langs denzelfden weg in veiligheid bren gen. Het geheele gezin werd liefderijk opge nomen in het sigarenmagazijn van den heer H. Blok aan de overzijde van de straat. Deze redding speelde zich in een zeer korte spanne tij da af. Juist toen het knaap je in veiligheid was, kwam het eerste voer tuig van de brandweer aan. Brandmeester Stam zag dadelijk, dat hier een ernstige brand woedde en gaf een tweede alarm. Nauwelijks ha-d de brand weer zich een toegang verschaft tot het huis door den winkeldeur te forceeren, of het bleek, dat van den kelder tot den zol- de vlammen sloegen hoog het dak uit, en der het twee verdiepingen hooge perceel in brand stond. Spoedig was versterking aanwezig, en werd een aantal slangen uit- geloopen. Met zes stralen werd hot vuur bestreden. Twee stralen werden binnen door gebracht, een werd geleid naar den kelder, een over den opgeschoven mecha- nischen ladder en een werd van het dak van het tegenoverliggend perceel op het vuur gericht. De brand is door onbekende oorzaak vermoedelijk ontstaan in een benedenver trek achter den winkel. De vlammen wa- 1 ren opgetrokken aan den achterkant, langs den open trap. Dit trappenhuis is geheel verbrand. Ook brandden uit het vertrek, waar het vuur ontstond, de achterkamer van de tweede verdieping geheel, terwijl ook het dak ernstig schade leed. Binnen het uur had het geheele drama zich afgespeeld. Woonhuis te Oss afgebrand. Een tweede woning ternau wernood behouden. Gisternacht omstreeks half twee werd de familie S. van der Stappen op het Schaiksveld te Oss gewekt door een ver- stikkenden rook. Het bleek, dat het ach terhuis in brand stond. Het vuur greep zoo Bnel om zioh heen, dat men overhaast de vlucht moest ne men. Toen de brandweer kort daarna ter plaatse verscheen, stond de geheele wo ning in lichte laaie en had het vuur zich ook reeds medegedeeld aan de naast ge legen woning, bewoond door de familie W. van Erning. Het gelukte deze laatste wo ning grootendeels te behouden, ofschoon groote brand- en waterschade werd aan gericht. De woning van Van der Stappen brand de geheel af. De inboedel ging verloren. De oorzaak van den brand is onbekend Verzekering dekt de schade. Garage met vijftien auto's te Geldrop verbrand. Gisternacht omstreeks twee uur is de garage van den heer G. Kuypers te Gel- drop totaal afgebrand. De omwonenden ontdekte plotseling vuur in het gebouw en eer men er erg in had, was door den feilen wind de brand over de geheele oppervlakte verspreid. Niet minder dan vijftien auto's, die daar gestald waren, werden vernield. De brand weer kon wegens den stormachtigen wind en de brandende ronddrijvende olie en benzine zich slechts bepalen tot het be houden der belendende perceelen, waarin zij geslaagd is. De schade wordt door ver zekering gedekt. Oorzaak is onbekend. Twee boerderijen te Rotter dam afgebrand. Gisteravond omstreeks half zeven brak op onverklaarbare wijze brand uit in een kleine boerderij, bewoond door den arbei der H. Hoskam. Daar de woning met riet gedekt was, stond zij spoedig in lichter laaie. De aangrenzende boerderij van M. Hoskam werd e\eneens een prooi der vlam men. De levende have kon worden gered-, De plaatselijke motorspuit verleende as sistentie. INBREKERSBENDE OP HET SPOOR. De politie in de Zaanstreek in actie. Dezer dagen is het de rijks- en gemeen tepolitie gelukt om één der medeplichtigen van de serie inbraken met diefstal in de Zaanstreek, in het laatste van het vorig jaar gepleegd, te arresteeren. Het bleek een zekere C. W., los werkman wonende te Oostzaan t-e zijn, die bij fouil leering van de inbraak te West-Knollen dam een portemonnaie bij zich had die aldaar was gestolen bij een rijwielhande laar. De aangehoudene is gearresteerd en overgeleverd aan de Justitie te Haarlem. Het verder gehouden onderzoek heeft tot resultaat gehad, dat in deze zaak be halve C. W., een heelster woonachtig in Tuindorp Oostzaan, gemeente Amster dam. alsmede een paar beruchte Zaan dammers zijn betrokken. Behalve C. W. is reeds een tweede per soon in arrest gesteld, terwijl een derde op het oogenblik voor verpleging in een ziekenhuis is en niet gehoord kan wor den. Vermoedelijk zal dezer dagen nog een vierde persoon worden gearresteerd. De politie is er reeds gedeeltelijk in geslaagd de daders van den diefstal te West-Knol lendam Jisp en Zaandam te weten te ko men. Het onderzoek wordt voortgezet. Bij de heelster in het Tuindorp te Oost zaan is een groote partij kleeren, waar onder ondergoed, heerencostuums, kinder goed e.d. in beslag genomen. Zij bleken gestolen te zijn bij een tiental gezinnen te Zaandam in het laatst van het vorige iaar. Verder is de politie ter oore gekomen, dat gestolen sieraden zijn verkocht aan een bekend adres in Amsterdam. De po litie in ds geheele Zaanstreek is in actie om nog meer daders te vatten en gegevens te verkrijgen. VERDUISTERING VAN 15.000 Een boekhouder gearresteerd. Bij een ©enigen tijd geleden ingesteld accountantsonderzoek bij de firma Blitz aan den Oppert te Rotterdam, is geble ken, dat een boekhouder een bedrag van ƒ15.000 heeft verduisterd. De boekhouder heeft gedurende de laatste twee jaar be dragen van geïnde quitanties achterge houden, terwijl hij de posten wel in de boeken verantwoordde. De boekhouder is in bewaring gesteld. ELSE HANNESSEN GEVONDEN. Een uitstapje gemaakt naar Frankrijk. Naar wij vernemen is gistermidag te 's-Gravenhage bericht ontvangen, dat bet achttienjarige meisje Else Hannesen, dat in den ochtend van 1 April j.l. de ouderlijke woning aan de Eerste Van der Boschstraat te 's-Gravenhage, in het bezit van een rijwiel in overspannen toestand heeft ver laten en sedert vermist was, zich in uit- geputten en overspannen toestand bij de politie te Epernay (Frankrijk) heeft ge meld. Het meisje, dat nog in het bezit van het rijwiel was, heeft aan de politie aldaar I het adres harer oudere meegedeéld. Gis- teravond zijn familieleden via Parijs naar 1 Epernay vertrokken. RATTENPLAAG TE NIEUWER- AMSTEL. Door den landbouwer T. H. in den Noor. der Legmeerpolder onder Nieuwer Ara. stel werden in een week tijds 85 volwassen ratten gevangen. De dieren traden zoo brutaal op, dat in het bed van een knecht, welke eenige dagen afwezig was geweest, een nest met 6 jonge ratten werd gevoa. den. Ongeveer 18 kippen werden slacht offer van deze ongure dieren. „Msbd. INCIDENT BIJ HET CIRCUS GLEICH TE AMSTERDAM. Gisteravond tegen het einde der voor stelling van het Circus Gleich, dat op het oogenblik in Amsterdam voorstellingen geeft, had éen voorval plaats, dat onder het talrijke publiek een ontzaggelijke ojl>- winding deed ontstaan. Het gebeurde bij het afschieten van een man, als levend projectiel, door middel van een raket. Door den nogal weeken zandbo dem, waarop het geheele circus is opge bouwd, was n.l. het raket een weinig ver- zakt, te weinig echter, dan dat dit opval- len kon. De afwijking in stand was echter groot genoeg, om het levend projectiel een lichtelijk gewijzigden boog loor den lucht te doen beschrijven, met het gevolg, dat de man op een verkeerde plaats van het net, een weinig te veel naar rechts, terecht kwam. De man slaagde er in zich vast te grijpen, maar kwam toch zoodanig neer, dat hem een oogenblik den adem geheel ai- gesneden werd en hij het bewustzijn vei- loor. Onder begrijpelijke opwinding van het publiek, dat zich reeds het allerergste voorstelde, werd de man naar buiten gedra gen, waar een onmiddellijk gewaarschuwde dokter gereed stond om de noodige hulp te verleenen. Dit bleek echter grootendeels overbodig, aangezien de man reeds weer bij kennis was gekomen, en overigens vol- komen ongedeerd was gebleven, welke ge ruststellende tijding dan ook spoedig aan het publiek kon worden medegedeeld. Naar de directie ons ter nadere gerust stelling nog mededeelt, is het ongeval van zoo weinig belang gebleken, dat de man reeds morgen weer als levend projectiel zal fungeeren. WASSENAAR. Inbraak. Ten huize van den heer Z. aan de School straat is inbraak gepleegd, waarbij een geldsbedrag van f 100.is ontvreemd ge worden, alsmede een gouden ketting en een aantal sigaretten. Door overklimming van een schutting e>n uitsnijding van een ruit heeft men zioh toe gang verschaft. De politie stelt een onder zoek in. Aanrijding. Een met paard bespannen wagen, bestuurd door den heer B. alhier, waarachter een aanhangwagen, werd op den Rijksstraatweg, nabij de Raaphorst- laan, aangereden door een auto, bestuurd door den heer v. d H. uit Den Haag. De aanhangwagen werd vernield, de wa gen en de auto wei-den tamelijk ernstig be schadigd. De heer B., die aan een der pol sen en der beenen 'n kleine wonde bekwam werd ter plaatse door de politie met een snelverband verbonden. Procesverbaal is opgemaakt. Gevonden voorwerpen. Ketting van een auto, zakmes, heerenbandschoen, cein tuur, wollen das. Gevestigd: M. J. Hanssen, uit Ble- rick, Herm. Costerstr. 13.A. van Beelen, uit Katwijk, Tuinpad 32. E. Labe, uit Den Haag, Pr. Marielaan 17. S. Schilstra, uit Leeuwarden, Schoolstraat 12. B. W. van Wijngaarden, uit Koudekerk, Tulpweg 3. A. S. H. Wieringa, uit Utrecht, Rijks straatweg 310. A. Walzen'bach, uit Duitschland, Julianaweg 16. Wr. P. v. d. Werff, uit Amsterdam, Papegaaien la an 19. Wed. J. A. M. A. Grondhout geb. We ber, uit de Bilt, Beukenh.laan 2. C. J. M. J. Vinkenburg, uit 's-Hertogenbosch, van Z. v. Nst 224. H. M. van der Kamp, uit Katwijk, Bloeml. str. 9. J. F. La 'Rose, uit Wageningen, Backershagenlaan 30. M. Steinmann, Wittenburgerweg 10. G. H. Hovelmann, uit Duitschland, Gr. Hoef ijzerlaan 40. H. Beek, uit Den Haag, Wilhelminaplein 4. J. I. Persoon, uit Den Haag, Middelweg 18. W. A. M. Berkhout, uit Rijswijk Z.H Buurtweg 8. E. Purghart, uit Oostenrijk, Zijdeweg 33. Ph. C. Kortmann en gez., uit Den Haag, Zijdeweg 12. Vertrokken: L. Neumann, naar Den Haag, Zuidwerfplein 5. H. J. Wes- seling, naar Beverwijk, Dr. Schuitstr. 11. S. Kremer, naar Sappemeer, Langwijk 7. A. Staring en vr., naar Vorden G. Huize Wildenborck. J. Neurisser naar idem. J. M. Lodewijks, naar idem. A. Lau naar Duitschland. L. M. H. P. Swemle geb. Gasille en gez., naar de Bilt, van der Heldt- laan 16. M. Weibmann, naar Duitsch land. A. Hoffmann naar Den Haag, Nep tunusstraat 148. Wed. 0. van der Valk, naar Bingen (Did.). N. van Zanten, naar Culemborg, Vijfdehondsteeg 55. N. W. Zwaaneveld en vr., naar Amsterdam, Beste vaerstraat 13 II. E H. E. Schoneis, naar Duitschland. Mr. D. van Houten en gez.. naar Kopenhagen. H. Scadee, naar idem. J. Blersch en vr., naar idem. K. Tim merman, naar Hoogeveen, Schutstraat 263. R. Moes, naar idem. J. Greve, naar Marseille. H. H. Mittelberg en gez., naai Den Haag, Fahrenheitstraat 672.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10