23ste Jaargang WOENSDAG 6 APRIL 1932 No. 7169 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND DE BETREKKINGEN VAN IERLAND MET GROOT-BRITTANNIË. Autobandieten te Londen aan het werk DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per po£t f2.95 per kwartaal Bet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V Een apologeet. Van nationale beteekenis is het werk van den Jezuïet, die in deze dagen in breede kringen wordt gehuldigd ter gele genheid van zijn vijftigjarig kloosterjubi leum en zeventigsten verjaardag pater Fr. Hendriehs. Eerstens iemand, die op een leeftijd van zeventig jaar,, werkt, studeert en pu bliceert met de energie van een jongen man, dien de levenslust in het bruischende bloed tot arbeid jaagt en stuwt, zulk een man is al reeds daardoor een voorbeeld voor allen, welke beginselen zij dan ook aanhangen vooral voor zoo vele minder arbeid-lievende jongeren. Maar vooral het werk-zelf van dezen jubi laris verdient waardeering, en niet alleen in de kringen der katholieken. Zijn apologie in woord en geschrift heeft velen in onrust zoekenden en onte vredenen gebracht tot een overtuiging, die hen in rustige zekerheid nuttig-wer- kende leden der maatschappij kan doen zijn. En: hier willen wij er weer 'ns op wij zen, dat de oonvertieten, -dat zij, die tot de Katholieke Kerk zijn overgegaan, niet zijn evenmin als andere katholie ken anti dit of anti dat, zooals wij dat „anti" kennen in het onverdraagzame anti-roomsch of anti-paapsch Zij zijn gewoonlijk van menschen zonder of met halve overtuiging geworden men schen, levend in en uit een volle overtui ging, en daardoor meer levenskrach tige menschen, die echter met ware breed-denkenheid en christelijke wel willendheid leven en werken naast en met andersdenkenden! Zoo beschouwd, is de arbeid van een apo logeet als pater Hendriehs niet alleen van groot nut direct voor de daarbij betrokke nen zelf, maar ook indirect voor de samen leving om verschillende redenen, waar van wij er hier een -enkele hebben ge noemd. V Een schitterend voorbeeld. De a.-r. „Roterdammer'' schrijft bij den doqd van het Tweede Kamerlid den heer A. C. A. van Vuuren: „Met hem is een Kamerlid van voorname allures en degelijke kennis heengegaan. Door verschillende eigenschappen trok hij ons bijzonder aan". En het blad noemt dan in de eerste plaats „zijn innige vroomheid". De nauwgezetheid heeft Van Vuuren al tijd betracht. Wie zoo vervolgt het anti- rev. orgaan „als wij, het voorrecht had den, nog al eens met hem te mogen samen werken, weet dat. Neen, hij zocht niet in somberheid zijn kracht, maar in ernst, welke zeer goed met opgeruimdheid kan gepaard gaan. Ernst en de-gelijkheidDat waren ook de adjectieven, welke op zijn publieken arbeid toepasselijk zijn". Van Vuuren z.g. heeft door den ernst, ■waarmede hij zijn overtuiging beleed en daaruit de consequenties trok, anderen, niet-katholieken, gesticht. Ernst is geen somberheid en kan zeer goed met opgeruimdheid gepaard gaan, merkt de „Rotterdammer" terecht op. En opgeruimdheid vereischt niet lichtzin nigheid STEUNVERLEENING AAN DE ZUIVELBEREIDING. Wetsontwerp gereed. Naar wij vernemen, heeft een wetsont werp tot steun aan de zuivelbereiding het Departement van Binnenlandsohe Zaken en Landbouw verlaten. De Valera tusschen twee vuren. LONDEN, 4 April. Vrijdag heeft het kabinet-De Valera vijf- en-een-half uur beraadslaagd over het ant woord op de nota der Londensche regee ring inzake den eed en de land-annuïteiten. De ministers van den V rijstaat waren net hierover niet eens geweest. Theoretisch bestaan er tusschen hen geen meenings- verschillen. Zij zijn allen volbloed-Republi keinen. Maar hun meeningen loopen uiteen ten aanzien van het praktische vraagstuk, in hoeverre het wenschelijk en mogelijk is thans hun theorieën te verwezenlijken. De Valera is zich wel er van bewust, dat hij thans een verantwoordelijk minister is, die rekening heeft te houden met de reali teit, onverschillig of deze hem aangenaam is of niet. Zelfs indien hij zonder groot eco nomisch nadeel voor zijn land Engeland voor het voldongen feit van afschaffing van den eed en zelf® verloochening van het verdrag kon stellen, zou hij rekening er mee hebben te houden, dat de kleine La- bourfractie, die zijn ministerieel leven in handen heeft, dit waarschijnlijk niet zou dulden. Een aantal zijner oollega's daaren tegen zijn veeleer geneigd het oor te '.ee- nen aan de Republikeinsohe extremisten, die van geen onderhandelingen en geen compromis met Londen willen weten. Het kabinet in zijn geheel staat aldus tusschen twee vuren. Mr. De Valera is thans den republikeinschen organisaties te gematigd, en zoo ondervindt hij thans de moeilijkhe den waarvoor de meeste extremistische leiders komen te staan, wanneer eenmaal de regeerings verantwoordelijkheid op hen rust. Vrijdagnacht zijn de leden van het ka binet het eens geworden over de hoofdlij nen van het antwoord. Volgens die lijnen zal een ontwerp-nota opgesteld worden, welke in het begin dezer week aan het ka binet zal worden voorgelegd, en dus met vóór Dinsdag, maar waarschijnlijk eerst een paar dagen daarna, in het bezit der Britsohe regeering zal zijn. De eenstemmigheid onder de leden van het Iersohe kabinet is dus hersteld, op zichzelf een belangrijk en geruststellend feit. Meer is evenwel op het oogenblik of ficieel met bekend. En toch hecht men hier groote waarde aan berichten uit Du blin, volgens welke De Valera een „ronde tafel "-conferentie met Engeland zou voor stellen over de aangelegenheden betreffen de den eed en de land-annuïteiten. Het zou zijn wensch zijn „persoonlijk contact tus- sohen de beide regeeringen te vestigen". Dit is ongetwijfeld de eenige manier, waarop in deze of in gene richting, met eenige mogelijkheid iets bereikt kan wor den. Dat de Britsche regeering een voorstel tot het houden eener conferentie ernstig overwegen zal, wordt te Londen van offi cieuze zijde verzekerd. Indien de zaken zóó staan, dan zijn er alle redenen om te hopen, dat een scherp conflict zal uitblijven. Engeland heeft zich nooit op het standpunt gesteld, dat het Iersche verdrag niet gewijzigd kan worden; het zou zich evenwel verzet hebben tegen een eenzijdige wijziging door Ierland. Van het oogenblik af waarop het tot onderhan delen bereid is, opent Ierland ook den weg tot resultaten, die het zeer zeker niet had kunnen verkrijgen door Engeland te stel len voor voldongen feiten. In dit verband is het van belang, dat de Iersche regeering reeds medegedeeld heeft vertegenwoordigers te zullen zenden naar de Rijksoonlerentie te Ottawa. Zoowel in Canada als in Australië en Nieuw-Zeeland heeft het optreden van den Vrijstaat met betrekking tot den eed groote ontstemming verwekt. De Australische regeering heeft Ierlands houding zelfs in een ministerraad ernstig besproken, terwijl volgens een te legram in de „Daily Express", dat wij evenwel voor niet geloofwaardig houdeu, de Canadeesche regeering voornemen® zou zijn Ierland niet toe te laten tot de qoq- ferentie te Ottawa, indien het zijn stand punt ten aanzien van den eed niet wijzigt. Nu is de eeds-kwestie een zuiver Iersch- Engelsche aangelegenheid, waarmee de overige Dominions niets hebben uit te staan. Ierlands status als Dominion berust niet uitsluitend op den eed, doch op het heele Iersch-Engelsche verdrag en in het bijzonder op art. 1, waarin de Dominion status nadrukkelijk vastgesteld wordt. Zendt De Valera vertegenwoordigers naar Ottawa, dan geeft hij hiermede te kennen, dat hij Ierland nog steeds als 'n lid der Brit sche Statengemeenschap beschouwt, en het zou een ongeloofelijke domheid van Cana- na of van een der andere Britsche landen zijn, indien zij de Iersche gedelegeerden uitsloten en aldus zelf te kennen gaven den Vrijstaat niet langer als een Dominion te erkennen. Niets zou dan extremistischeu Republikeinen in Ierland aangenamer kun nen zijn! Zuid-Afrika verkeerde, toen het kabinet- Hertzog pas aan het bewind gekomen was, in vele opzichten in dezelfde positie als thans Ierland. Zijn deelname aan de Rijks conferentie te Londen in 1926 heeft er evenwel zeer veel toe bijgedragen de be trekkingen met Gre^Brittannië te ver beteren. Auto-bandieten. De wegen worden den laatsten tijd on veilig gemaakt door bandieten in automo bielen die het vooral voorzien hebben op afgelegen garages en benzine-depots. De vorige maand heeft een garagehouder aan den grooten weg van Londen naar het noorden, twintig mijlen voorbij Hunting don, niet minder dan driemaal bezoek ge had van zulke boosdoeners. Op zekeren avond, tegen het midden van Maart, vond hij vier gewapende kerels in zijn garage; hij verjoeg hen met een revolver. In den nacht van 30 op 31 Maart had hij zich met zijn knecht verdekt opgesteld, daar hij re kende op een nieuwe raid. De beide man nen waren met revolvers gewapend, en een auto stond gereed ten einde „ongenoode gasten" onmiddellijk te achtervolgen. Om twee uur in den nacht kwamen dezen aan. Zij braken de garagedeur open, maar on middellijk hierop ontstak de eigenaar alle electrische Lampen, en schoot op de indrin gers die, ofschoon beiden gewapend, ijlings in hun auto sprongen en wegreden. De vervolging over den stikdonkeren weg ving aan. De streek ten noorden van Hunting don in schaarsch bevolkt, en op dit nachte lijk uur waren de vervolgers geheel op zichzelf aangewezen. Na zes-en-dertig kilo meters afgelegd te hebben, kwamen ze de bandieten dicht op de hielen, doch zij had den nu het oude stadje bereikt, en verloren daar in de nauwe bochtige straten het spoor voor zij de hulp der plaatselijke po litie hadden kunnen inroepen. Den volgen den morgen werd de auto der roovers bij Edmonton, ten noorden van Londen, on beheerd aan den weg gevonden. Dienzelfden Vrijdag werden in Londen en omliggende graafschappen niet minder dan vijf aanvallen door auto-bandieten uitgevoerd, meerendeels op winkels, maar ook het landhuis van sir John Reith, den Directeur-Generaal der British Broadcas ting Corporation, werd half leerggeplun- derd. Natuurlijk hebben de kerels het vooral op juweherswinkels voorzien. De politie is door deze plotselinge uitbarsting van ban ditisme eenigszins verrast, en juweliers en goudsmeden beginnen zichzelf te bescher men. Een der voornaamste winkeliers in Regentstreet heeft Zaterdag vuurwapenen aan den ingang van zijn zaak geïnstalleerd. De Bond van Goudsmeden heeft een spoed vergadering belegd, en de Bond van Juwe liers zal waarschijnlijk hetzelfde doen. Verzekeringsmaatschappijen hebben den verzekerden winkeliers doen weten, dat een betere bescherming en scherper bewa king huniler magazijnen en voorraden ge- wenscht is. ZORG VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN Een landelijke commissie ingesteld. Op initiatief van het Nederlandsche Jeugdleiders-instituut en de Interdiocesane Jeugdcommissie is een commissie inge steld ter bestudeering van het vraagstuk der jeugdwerkloosheid. De commissie bestaat uit: prof. F. Frenc- ken, waarnemend voorzitter (Interdioce sane Jeugdcommissie), mevr. M. C. v. ReeuwijkMaus (inspectrice van den Ar beid), dr. J. Eykman (A. M. V. J., bestuurs lid N. J. 1.), K. Vorrink (A. J. O., bestuurs lid N. J. I.), J. Berger (Ned. Verbond van Vakvereonigingen), J. Schipper (Chr. Nat. Vakverbond), H. L. F. J. Deelen, secretaris (seer. N. J. I.). DE NED. WEEK TE AMSTERDAM. De industrie en het gebruik van Ned. Fabrikaat. Op den tweeden dag van de Ned. Week die tot en met Donderdag in het Carlton- hotel te Amsterdam wordt gehouden, hield mr. dr. P. L. Steenberghe, voorzitter der Alg. R. K. Werkgeversvereenigang, gister middag een rede over „De industrie en het gebruik van Ned. Fabrikaat". Het belang van de Nederlandsohe in dustrie in deze, aldus spreker, is „het Ne- derlandsch belang In 1909 werkte reeds 35 procent van alle Neder landsche werkno- mers in de industrie, welk percentage in 1920 tot 38 pet. was gestegen. Van 1909 tot 1920 nam de Nederlandsche bevolking toe met 17 pet., terwijl het aantal personen, dat in de industrie werkzaam was met 20 pet. toenam. Dezie stijging heeft zich sindsdien voortgezet en het grootste gedeelte van ons jaarlijksch bevolkingsaccres van 100.000 zielen moet in de industrie zijn brood ver dienen. Van de werkgelegenheid in de in dustrie is du® een relatief en absoluut steeds grooter wordend gedeelte van onze Nederlandsche bevolking in zijn bestaan afhankelijk. Men vergeet al te veel, dat Ne derland in de laatste 30 jaren een indus- tmeele natie van beteekenis is geworden. Naast den export is onze industrie af hankelijk van den binnenlandscben afzet. Door het bijna geheel wegvallen van den export is de binnenlandsohe markt nog steeds in beteekenis toegenomen. De oor zaken hiervan zijn algemeen bekend. De regeeringsmaatregelen die in ver schillende landen genomen zijn om de be talingsbalans in evenwicht te houden en de daaruit voortvloeiende moeilijkheden om betaling van geleverde goederen te ver krijgen, stellen onze industrieelen dage lijks voor onoplosbare problemen. Ten slotte heeft de val van Engelsche, Scandi navische en Japansche valuta de laatste mogelijkheid van concurrentie op de ex portmarkt weggenomen. Was de afzet in het binnenland reeds vóór de crisis van veel belang voor de Ne derlandsche industrie, thans is het een le venskwestie, een vraag to be or not to be, geworden. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De spionnage-organisatie van Hitier. (2e blad). Ierlands antwoord aan Engeland. (2e blad). Overstrooming in Roemenië. (Buitenl. Berichten, 2e blad). BINNENLAND. Ingesteld is een landelijke commissie ter bestudeering van het vraagstuk der jeugd- werklooshed. (1ste blda). Steun aan de zuivelbereiding, (lste bladj Het bezoek van H. M. de Koningin en de Prinses aan Bodegraven, Gouda en Stol wijk. (lste blad). Verscheidene branden. (Gem. Ber., blad). Auto te Heemstede te water gereden. Bestuurder verdronken. (Laatste Ber.). Sluiting der bioscopen bij invoering der crisisvermakelijkheidsbelasting, (lste blad) ONZE ENGELSCHE CORR. OVER DE IERSCHE POLI TIEK EN AUTOBANDIE TEN TE LONDEN Bladz. 1 EEN GEILLUSTEERDE PA GINA VOOR DE DAMES Bladz. 11 Dat reeds, vóór de crisi® in de grootste hevigheid woedde, do binnenlandsohe markt van veel beteekenis was, toonde epr. met enkele cijfers aan. Naast den Nederlandschen afzet heeft nog 'n belangrijke import plaats. Al teveel wordt de meening verkondigd, dat de Ne derlandsche markt voor den afzet van bui- tenlandsche industrieele producten geen beteekeni® zou hebben; dit is geheel on juist; alleen reeds van den geheelen Duit- schen import nemen wij 11 pet. af met ons kleine Nederland. Uit de door spr. gegeven voorbeelden bleek, van hoeveel beteekenis do Neder landsche markt voor de Nederlandsche in dustrie is doch ook welk een groot belang iedere Nederlander heeft bij het gebruik van Nederlandsch fabrikaat. Immer® van de Nederlandsche markt hangt een werk gelegenheid van honderdduizenden Neder lander® af. De mentaliteit van de Nederlandsche be volking in het algeimeen is oorzaak, dat de bevolking aan de Nederlandsche produc ten geen voorkeur verleent. DE LAATSTE DER DRIE MOLENS TE ARNHEM, welke deel uitmaakt van de oude stadsomwalling. Na een alge- heele restauratie zal deze molen als belvédère en theetuin worden ingericht

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1