ENGELAND EN DE AMERIK. BEGROOTINGSCRISIS ZATERDAG 2 APRIL 1932 Het scherpe oploopen van het pond veroorzaakt ernstige bezorgdheid. Terugkeer tot den goud standaard niet uitgesloten. Engeland als „bemid delaar". De economische Donau-federatie. De Britten nemen vacantie in hun eigen land. LONDEN, 28 Maart 1932. Sinds ©enige weken stelt Engeland zich krachtig te weer tegen die invloeden in het buitenland, en vooral te Parijs en New- York, die alles erop gezet schijnen te heb ben, het pond sterling omhoog te drijven Er zijn verschillende redenen, waarom een scherp oploopen van het pond in het belang is van een deel van het buitenland; één daarvan is dat depreciatie van de goud- waarde van het pond met ongeveer één kwart, terwijl de levensstandaard in En geland ongewijzigd blijft, dezelfde uitwer king op den invoer van buitenlandeohe goederen heeft als een tarief van 25 pro cent. Om diezelfde reden willen de regeering en de Bank of England een aanmerkelijke rijzing van het pond sterling voorkomen. Zij doen dit door het verkoopen van ster ling, door bemiddeling van drie groote ban ken, en door het koopen van dollars en franken. Maar dergelijke operaties kunnen even min als die welke, onder tegenovergestelde omstandigheden, ten doel hebben den wis selkoers te „steunen", op onbeperkte schaal uitgevoerd worden, en zoo zijn in de week vóór Paschen de monétaire overheden te Londen wel in staat geweest het oploopen van den sterling binnen zekere grenzen te houden, doch zij hebben het niet kunnen tegengaan. Engelands financieel© positie ie, dank zij het omzichtige beleid der regeering en de merkwaardige krachtsinspanning van het volk, thans gunstiger dan die van één der andere groote landen. Er bestond, geheel onafhankelijk van de wereldcrisis, maar bijdragend tot de jerscherping van deze, een Engelsche crisis. Deze is in ruim een half jaar tijds grootendeels overwonnen geworden. Gedurende het eerste kwartaal van het loopende jaar zijn alle wekelijkscne Rijksinkomstenstaten bevredigend geweest; het evenwicht der begrooting is verzekerd, en volgens berichten uit New-York staat Engeland op het punt de resteerende 10.000.000 dollar van het in Augustus ver leende Amerikaaneche crediet van 40.000.000 dollar terug te betalen. Maar juist omdat men hier de specifiek- Engelsche moeilijkheden zoo glansrijk te boven komt, zijn de gebeurtenissen in an dere toonaangevende landen voor Enge land van meer belang 'dan ooit. En niet in de laatste plaats zijn zij van belang voor zoover zij de positie van het pond sterling kunnen beïnvloeden. Het is in dit verband, dat men hier voor al de ontwikkeling der zaken in de Ver- eenigde Staten met zekere bezorgdheid volgt. Het Huis van Volksvertegenwoordi gers te Was-hington heeft, gelijk men weet, de wetgeving op de „Sales Tax", waardoor de regeering beoogde te voorzien in een geraamd tekort van 250 millioen dollar verworpen. Dit getuigde van een merk waardige onverschilligheid der Volksver tegenwoordiging voor het evenwicht der be grooting, d.w.z. voor de solventie van het land en werd onmiddellijk gevolgd door een zwaren val van den dollar. Sterling liep te New-York scherp op, maar werd bo vendien op alle toonaangevende geldmark ten Zaterdag hooger genoteerd. Een finan cieel© crisis in de Vereenigde Staten kan geen ander gevolg hebben dan dat de in ternationale sterling waarde blijft stijgen. Men neemt aan, dat de regeering te Washington, nu de „Salestax'-voorstellen verworpen zijn, zal overgaan tot verhoo- ging der inkomstenbelasting, en volgens be richten uit New-York verwacht men daar van een „vlucht van den dollar" en bijge volg een sterk toenemende vraag naar ster ling. Voelt het geld zich te New-York niet veilig, dan zal het naar Londen vloeien, en het pond sterling zal in snel tempo blij ven oploopen. Niets kan Engeland minder welkom zijn dan dat. Op zulk een toevloed van geld zouden de officieel© pogingen om het pond op een redelijk peil te houden, afstuiten. De voordeelen, welke de industrie dankt aan het feit, dat Engeland van den goud- standaard af is, zouden grootendeels weer verloren gaan; verhooging der tarieven zou een noodzakelijkheid kunnen worden. Van de onmiddellijke ontwikkeling der gebeurtenissen in de Vereenigde Staten hangt voor heel de wereld, maar in het bijzonder voor Engeland zeer veel af. Men verwacht, dat het oploopen van het pond niet alleen in dollars, maar ook in andere geldswaarden uitgedrukt, zal voortduren, en dat de monetaire overheden hiertegen over geheel machteloos zullen staan. Gaat Amerika van den goudstandaard af een mogelijkheid die zoowel hier als te New- York ©en onderwerp van gedachtenwisse- ling op de geldmarkt geweest is dan is het niet uitgesloten dat Engeland, ten ein de stabiliteit in de waarde van het pond te verzekeren, zich gedwongen zal zien op nieuw tot den goudstandaard terug te kee- ren, hetgeen in strijd zou zijn met alle tot nu toe gemaakte plannen, en waarschijnlijk een verscherping van het tarief ten gevolge zou hebben. De a.s. vier-mogendheden- conferentie. Engeland heeft Frankrijk, Duitschland en Italië uitgenoodigd in het begin van April vertegenwoordigers naar Londen te zenden ten einde de plannen tot stichting van een economischen Donaubond te be spreken, waarvan Frankrijk, gelijk men weet, het toestaan van verdere leeningen aan die landen afhankelijk stelt. Het ia mogelijk dat Duitschland erop zal aandringen dat de conferentie iets later, en niet te Londen, maar te Genève gehou den zal worden, aangezien in de eerste week van April de Rijkskanselier, die per soonlijk deelneemt aan de verkiezingscam pagne ten behoeve van president Von Hin denburg, Duitschland niet zonder bezwaar zal kunnen verlaten. Mr. MacDonald, die in de drie jaren van zijn Eerste Minister schap hardnekkig gepoogd heeft een soort diplomatiek primaat voor Londen te ves tigen en zich, behalve 't vorig jaar te Ber lijn, nog in geen der continentale centra heeft laten zien, lal, wat den datum be treft, wel tot ©en concessie bereid zijn, maar niet gaarne de voordeelen prijsgeven, welke Londen als conferentiestad den Brit- achen gedelegeerden uit den aard der zaak biedt. Dezen rekenen erop, dat zij ook ditmaal weer als bemiddelaars" zullen optreden, schijnbaar de bescheidenste, doch in werkelijkheid de invloedrijkste rol, welk© de staatslieden van een land bij interna tionale onderhandelingen vervullen kunnen. Die „bemiddeling" zou natuurlijk plaats vinden tusschen Frankrijk ©enerzijds en Italië, maar vooral Duitschland anderzijds. Men zal zich herinneren dat Tardieu'© plan geweest was dat eerst de Donausta- ten tot onderlinge overeenstemming zouden komen ten aanzien van preferentieel© ta rieven, en dat de resultaten van hun over leg vervolgens door de groote mogendhe den onder de oogen gezien zouden worden. Sir John Simon had zich ©enige weken geleden te Parijs blijkbaar vereenigd met de hoofdlijnen van het Fransche plan, dat evenwel stuitte op verzet van Duitsche zij de. Wij schreven naar aanleiding hiervan dat het ons niet in overeenstemming leek met- de traditioneel© Engelsche politiek, in dien de Britsche regeering de Fransche po litiek in Middel-Oost-Europa steunde, ter wijl Duitschland tegenover die politiek on welwillend stond. Dat thans een vier-mogendheden confe rentie te Londen bijeengeroepen is, bewijst, dat, zoo enkele weken geleden al volmaak te overeenstemming tusschen de heeren Tardieu en Sir John Simon bestaan heeft (gelijk in de communiqués beweerd werd), de Britsche regeering de Fransche metho de tenslotte toch niet tegen het verzet van Duitschland in heeft willen aanvaarden. Niet omdat zij de methode zelf noodzakelij kerwijze als ondeugdelijk beschouwde, maar omdat zij het sinds den vorigen zo mer aanmerkelijk toegenomen diplomatie ke overwicht van Frankrijk op het vaste land niet nog versterken wilde door Parijs te steunen in een plan dat te Berlijn geen genade vond. Door de conferentie bijeen te roepen, heeft Engeland feitelijk reeds het oorspron kelijke Fransche plan gedwarsboomd. De groote mogendheden immers zullen nu on derhandelen vóór de Donaustaten met elkaar in overleg zullen treden. Blijkens telegrammen uit Parijs is daar de teleurstelling groot, ofschoon het besiuit tot bijeenroeping der conferentie in vol maakte overeenstemming met M. Tardieu genomen is. Maar de sinds eenige weken in Frankrijk gekoesterde hoop dat de Brit sche regeering haar houding tegenover een Fransch plan ditmaal niet zou laten beïn vloeden door de vraag of en in hoeverre Duitschland ermede instemde, is in ieder geval ijdel gebleken, en wij kunnen niet ontkennen dat van Engelsche zijde die hoop aanvankelijk aangewakkerd is gewor den. DE LEIDSCHE COURANT Voor Engeland is, om economische rede nen, een reorganisatie van Centraal-Euro- pa, waardoor de Donaustaten op de heen geholpen worden, van groot belang; het wil dus vermijden dat die reorganisatie uitge steld wordt ten gevolge van politieke riva liteit tusschen Frankrijk en Duitschland. Niets kan Engeland welkomer zijn dan dat Frankrijk® overvloedig geld gaat naar die landen, die er voor hun economische we- deropbeuring het meest behoefte aan heb ben, en ongetwijfeld heeft Frankrijk het recht de voorwaarden te stellen die het voor de veiligheid zijner leeningen aan de betreffende staten noodzakelijk acht. Wat Engeland niet wensebt is dat dientengevol ge de politieke invloed van Frankrijk in die landen al te zeer versterkt wordt. Aan den anderen kant begrijpt het, dat Parijs de Donaustaten niet financieel steunen zal opdat Duitschland daarvan op den duur de politieke voordeelen zal trekken. Een eoonomische federatie tusschen die staten is zeker geen zaak, die alleen Frankrijk aangaat. Zij is zelfs ongewenscht, tenzij zij tot stand kan komen volgens een metho de, die bij geen der groote mogendheden op bezwaren stuit. Over die methode is men het klaarblijkelijk nog niet eens. Maar vóór de conferentie plaats heeft, zal M. Tardieu een bezoek brengen aan zijn colle ga's te Londen, en in bevoegde kringen be weert men dat de kansen op gunstige re sultaten van dit bezoek goed staan. Wij ge- looven dat dit juist is. Ook Frankrijk heeft zijn budgótaire en economische moeilijkhe den, en heeft, aSgezien van politieke ambi ties, soortgelijke redenen als Engeland om een spoedige oplossing der Middel-Euro pee- sche crisis te bevorderen. Tardieu ie geen man van veel woorden. Wanneer hij naar Londen komt, dan moet hij ook gegronde hoop hebben er „zaken" te zullen doen. Stormachtige Paaschdagen. Tot het laatste oogenblik hebben do kranten mooi Paaschweer voorspeld, en toen zij eindelijk niet langer konden ont kennen dat het hopeloos mis was, riepen zij hun lezers toe: „Denkt allen aan uw vacantie! Denkt niet aan het weer! Het weer heeft genoeg aan zichzelf te denken". Regen en storm, na vele weken van droogte en windstilte! Het publiek even wel laat zich niet ontmoedigen. De ontel bare badplaatsen aan de zuidkust zijn alle tjokvol. Het dal van do Theems en de heu velen van het Peakdistrict wemelen van de „hikers" of voetwandeLaars en er wordt drukker gefietst dan sinde jaren het geval geweest is. Als de Engelschman eenmaal besloten heeft vacantie te houden, dan laat hij zich door weer en wind. niet meer af schrikken. Maar de reusachtige trek naar het bui tenland, die anders de Paaschdagen in En geland kenmerkt, is uitgebleven. Voor het eerst sinds het normale verkeer na den oorlog hersteld werd, hebben geen extra booten gevaren op de Fransche havens. Duizenden welgestelde Engelschen, die de Paaschweek steeds doorgebracht hebben aan de Riviera of op de Canarische eilan den, hebben thans tijdelijk Kun intrek ge nomen te Torquay of elders aan de kust van Devonshire. De Fransche vreemdelin gen-industrie moet er zwaar onder lijden, maar die in Engeland heeft, ondank® storm en regen, sinds jaren niet zulke goede Paaschdagen beleefd. De welgestelden blij ven in het land en geven aldus het patrio- tische voorbeeld. Bovendien hebben hun ponden in Frankrijk het vierde deel hunner waarde verloren UIT DE OMGEVING RIJPWETERING Zanglast. Morgenavond zal de R.K. Ge mengde Zangvereeniging „Zanglust" een uit voering geven in de zaal van „Rustoord", o.w. zullen gezongen worden eenige liederen van Beethoven, Handel, Schubert, e.a., daarbij nog vermeld, ook een paar fragmenten uit het Oratorium „De Visschers" van onzen oud plaatsgenoot en componist J. H. Hoogenboom. Verder nog ter aanvulling eenige attracties Overwegende het succes van 't vorige jaar, zal het niet noodig zijn het publiek aan te sporen deze uitvoering bij te wonen. Zie verder de advertentie in dit blad. EEN HAARLEMMERMEER Geboren: Wouterina d. van M. de Ko ning en F. A. Visser Roelf Harm z. van H. J. Prins en W. Twist Dirk z. van J. van Os en W. A. van Rijswijk Joost z. van C. Verhoeve en H. E. van der Steeg Johan na Wilhelmina d. v. L. Verbeek en N. M. Maarse Femmetje d. van J. van Aalst en M. J. E. de Bruin Johannes z. van G. Bies heuvel en W. Kingma Arie z. van J. van Wirdum en E. J. Tates. Ondertrouwd: W. Eveleens 29 j. en J. Haak 24 j. J. J. de Lange 31 j. en S. W. van den Berg 19 j. J. Th. van der Voort 24 j. en E. J. M. van der Jagt 29 j. G. Sturing 31 j. en R. Stawinoga 22 j. Getrouwd: P. Vuren 27 j. en C. Hoog land 21 j. M. Nieuwkoop 23 j. en L. Ko renstra 23 j. A. Boerma 26 j. en P. C. Of- fringa 26 j. L. W. Biesheuvel 24 j. en A. Breure 25 j. Overleden: Adrianus 5w. z. van G. J. van Vlimmeren en J. Beerendonk Peter Jo hannes 4 w., z. van P. J. van Driel en S. B. Vaalburg Neeltje Andriesanna de Jong 33 j. geh. met G. Dorgelo Adriana Corne lia Wilhelmina 4 m. d. van L. van Rixtel en W. L. Huijberts Jannetje Willemina Schreu ders 53 j. geh. met J. Kardol Margaretha van der Vlist 81 j. wed. van B. Kreeft Ja cobus Beers 32 j., geh. met J. van Andel Gevestigd: L. G. Eschazier, van Bever wijk J. A. Lourens en gezin van Amster dam G. Eveleens Aalsmeer E. de Pot ter en gezn van Amsterdam M. van Gelle- kom van Amsterdam E. J. Jurriens van Heemstede H. Kok en gezin van Amster dam A. M. Lamboo van Heemstede Fr. W. Dubois van Amsterdam J. A. van Ton geren van Voorburg A. M. van Dijk van Nederhorst den Berg St. N. Kikkert van Amsterdam C. Pijlman van Amsterdam, P. A. Burgers van St. Annaland J. H. Hoogstraten van Amsterdam. Vertrokken: P. Brussaard naar Zwijn- drecht W. Smit naar Amsterdam A. A. van der Veek naar Wassenaar H. H. Kleij- ze naar Zwaag M. Hogerwerf naar Zijpe P. L. Kreeft naar Amsterdam J. D. Stam en gezin naar Monnikendam W. van Stee nis en gezin naar Amsterdam J. M. Pels- ma naar Amsterdam G, M. Valkenet naar 's Gravenhage. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Adres inzake winkelsluiting. Door een groep sigarenwinkeliers is een adres ge richt aan den gemeenteraad, waarin ver zocht wordt in de middaguren geen win kelsluiting toe te passen, omdat een der gelijke sluiting voor hen zeer nadeelig is. In 't algemeen toch verkoopen zij hun arti kelen juist in den middag-schafttijd. Indien toch de winkels des middags go- sloten worden, verzoeken gij voor de siga renwinkels een uitzondering toe te staan. Kiesvereeniging. Door de R.-K. Kies- vereeniging „Recht en Orde" werd gster- avond in het Patronaatsgebouw de jaar vergadering gehouden. Na de gebruike lijke opening door den voorzitter, had de voorlezing en vaststelling der notulen plaats. Hierna volgden enkele huishoude lijke mededeelingen. De secretaris, de heer S. van Leeuwen, bracht het jaarver slag uit, waaruit bleek dat het ledental iets was vooruitgegaan. Bij ontstentenis van den penningmeester bracht de voor zitter verslag uit over de financiën. Hier uit bleek, dat de ontvangsten 352.84 en de uitgaven 294.23 hadden bedragen, waardoor met een batig saldo groot ƒ58.81 het boekjaar kon worden gesloten Onder dank aan den penningmeester verklaarde de heer Ruyzenaars namens de commissie boeken en bescheiden in orde te hebben bevonden. Het voorstel tot wijziging Kiesregle ment 1927 werd, behoudens een kleine bemerking, ongewijzigd goedgekeurd. Al vorens werd overgegaan to de rondvraag, bracht den voorzitter in eenigo gevoelvolle woorden dankbare hulde aan de nage dachtenis van Mgr. Nolens. Bij de rondvraag bespreekt de heer Pon- sioen de voorgestelde tariefswijziging voor gas en electrciteit. De «erhooging dezer tarieven zal vooral voor den handeldr. en industrieelen middenstand een zware be lasting be teekenen, daar deze groepen verreweg de grootste verbruikers zijn. Spr. kan zioh indenken, dat de begrooting TWEEDE BLAD PAG. 7 „Spreek ik met de studio? Zeg aan het orkest, dat het wat zachter speelt, de kleine wil niet inslapen." in evenwicht moet worden gehouden doch blijft eenzijdige maatregelen zeer bezwaar lijk vinden. Door den voorzitter en op diens verzoek door het R.aads:id, den heer Boeren wordt spreker's grief breedvoerig besproken, onder resumeering dat onze eenheidsprijzen voor gas en electriciteit voor onze gemeente in vergelijking inefc andere gemeenten nog zeer laag zijn en er momenteel geen ander middel kon wor den gevonden, om in verband met de bui tengewone uitgaven, verbonden aan de steunverleening, de begrooting sluitend te maken. De heer Ruyzenaars uit eveneens zijn bevreemding, dat de gelden uit de gas en electriciteit worden gehaald. Spr. be weert dat er nog verschillende door de gemeente op touw gezette werkzaamheden onuitgevoerd blijven. Voorts betooigt sipr. de wenschelijkheid, nu het Burgerl. Armbestuur met twee per sonen wordt uitgebreid, daarin de opname te bevorderen van een R.-K. arbeider, waarvoor hij een beroep op de R.-K. Raadsfractie doet. Nadat spreker's vragen op afdoende wijze zijn beantwoord, volgde weldra sluiting der bijeenkomst met den chr. groet. Onbestelbare brieven, enz. Brieven bin nenland: J. Mulder, Haarlem, Frankenstraat 12a (aangeteekend). H. A. Koppe, Amster dam. Brieven buitenland: Dr. A. Rivelois, Pa rijs. Briefkaarten binnenland: Dr. C. W. v. Hoogstraten, Amsterdam. 1 briefkaart zonder adres. Gevestigd: Johanna A. M. Geelen van Utrecht. Gooeje Boonet echtgenoo- te van J. M. Lepoeter van Leiden. A. Lang hout en gezin van Woubrugge. C. van der Lee van Zoeterwoude. H. Slag- tor en gezin van Woubrugge. J. Rijnber gen van Lisae. Wilhelmina M. Serné echtgenoot© van L. Spreij van 's-Graven- hage. Vertrokken: P. J. Zuidwijk naar Boskoop. H. K. W. Frenkel naar Dan- tumadeeL Hindewina Janssen naar Duitschland. Cornelia A. Hassing naar Zevenhoven. W. J. Nederhoff naar Hor- meien. J. Versluis en gezin naar Brielle. Johanna Scholtus naar Utrecht. M. Postma naar Woubrugge. Maria Pijn- acker naar Leiden. L. van der Horst naar Amersfoort. Maria van Harskamp naar Rietveld. P. A. Tanis naar Nieu- werkerk. Geboren: Cornelis, z. van 0. van Schaik en M. de Graaf. Jurrie, z. van J. van Leeuwen en J. Bleijenberg. Wil lem Cornelis, z. van W. C. Leeuwenhoek en A. van der Boon. Jacob, z. van J. Ram en J. M. Koelewijn. Hillebrand, z. van J. Dirkzwager en W. Roest. Adriana, d. van L. van Vliet en G. van der Bijl. Dirk Adriaan, z. van D. do Jager en A. Dom burg. Adriaan Dirk, z. van D. de Jager en A. Domburg. Theo Arie, z. van P. Zuidam en N. Reijneker. Christina Theo dora Maria, d. van S. van der Haas en Q. J. M. Schenkeveld. Daan, z. van T. Scheer en G. van de Pol. Gehuwd: A. Hooftman 24 j. en A. M. S. Schlimbach 20 j. P. Griffioen 24 j. en G. Croes 22 j. J. P. Houtman 20 j. en A. P. van Leeuwen 17 j. Overleden: J. den Hartog wedr. van H. van Eijk 76 j. J. Chr. Lunstroth 55 j. W. de Jong, eohtg. va.n M. C. van der Wolf 79 j. W. Ziegelaar echtg. van M. Meijers 80 j. E. M. Th. van Zeijl 87 j. A. A. Simmerman 9 j. BODEGRAVEN Arbeidsbemiddeling, Bij het correspon dentschap der Arbendsbemiddeling in deze demeente staan heden als werkloos ingeschre ven: 21 losse werklieden, 6 timmerlieden, 1 bankwerker, 6 landarbeiders, 3 fabrieksarbei ders, 4 schippers, 1 smid, 3 metselaars, 4 op perlieden, 6 grondwerkers, 5 pakhuisknechts en 2 schilders. Inlichtingen aan H.H. werkge vers worden gaarne verstrekt. Gevonden voorwerpen. Een bruine Al pino Jongensmuts een sleutel een gou-< den kettinkje een buigtang een koop- mansstok een duif een bril in étui een schroefsleutel. Verloren voorwerpen. Portemonnaie met inhoud een sleutel. Inl. Politiepost. Geboren: Nicolaas Wilhelmus z. van B. van Dijk en E. Jansen Jan Hendrik z. van J. Helsloot en W. G. Cheret Arie z. van T. Hensen en P. A. Hensen. Ondertrouwd: J. Blanken 32 j. en O. van Dijk 34 j. A. Busscher 26 j. en W. Kruijt 23 j. J. van der Neut 30 j. en E. J. ten Brummeler 26 j. Getrouwd; J. van Dam 31 j. en A. G. van Leeuwen 28 j. Vertrokken: G. J. Kroon, naar Zwam- merdam H. Meijerink, naar Woerden J. A. van Fulpen naar Alphen a. d. Rijn. Gevestigd: M. Roosendaal van Amster dam T .van Vuuren van Goudriaan M. Verheul van Woerden M. K. G. Jaspers, van Gouda J. M. A. Alkemade van Lei- muiden H. van Genderen van Willeskop J. C. Korse van Zalt-Bommel. DE AVONTUREN VAN 311. Al was de voetbalwedstrijd geëindigd, met de groot- sche sportdag was dit niet het geval. Het volgende num mer was .een wielerwedstrijd, waaraan de voornaamste stayers van het land zouden deelnemen. Daar was de be kende Koekendeeg, die menigen internationale wedstrijd had gewonnen, daar was Gri kóp. die eenige jaren kam pioen was geweest, de derde was Maakjenietdikman. On der de tonen van het volkslied kwamen de wielrenners op de baan. VERKEERSAGENT JE. 312. Bij de start verleenden Keesie en ©en matroos van de lijfwacht van don koning de noodige hulp. De verkeers agent hield de fiets van Koekendeeg vast, de matroos van Grieskop, die den matroos zeide, dat hij er alles op zou zetten om te winnen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7