DE GROOTSTE BOOGBRUG DER WERELD ZATERDAG 2 APRIL 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 DE LANGSTE, DE BREEDSTE EN DE HOOGSTE. IMTERPAROCHIEELE ADOLF KOLPING. XXIX. Het is een groot euvel in heel ons katho liek-sociaal organisatieleven dat nog te veel gelet wordt op de uiterlijkheden. Deze toch zijn louter bijzaak en juist daarom moeten we ons nooit vergapen aan dorre cijfers en statistieken. De mensch, maar dan ook de geheele mensch moet dienst baar gemaakt worden in een wijdvertakt, doch ook diep ingrijpend organisme, zooals dat der H. Kerk. Hierin volgen wij onzen Goddelijken Meester; Die gaf Zich met half, maar geheel, Die deed niets half, doch radicaal. Insgelijks dacht Kolping erover. „Een gezel, die lid is van onze vereenigmg, moet zijn geheele leven naar de grondstellingen inrichten, die deze vooropstelt". Een allereerste eisch is, dat de gezel staat op de rots van ons Christelijk geloof. Met het stelsel „modern" of „verlicht' moet absoluut» gebroken worden en de zoete phrasen van humaniteit ea. moeten ge weerd worden. Daarmee hield Christus zich ook met op, Kolping, de priester Gods, evenmin. Wat hebben we te doen? Wei, neem den jongeman zooals hij is, met al zijn fouten en zwakheden en als ge dieper doordringt zult ge ervaren, dat ook in on zen tijd nog jongemannen zijn te vinden waaruit we, met Gods genade, een groep Christenen kunnen manen. Maar let er wel op, zet ze en houdt ze op 't fundament van ons H. Geloof, want daarmee st^at of valt gij en de uwen. Als tweede eisch vorderde Kolping, dat zijn gezellen zich zullen onderscheiden bij hun dagelijkscüen arbeid door werhdadige lieide en voor hun medearbeiders èn voor hun werk. Daardoor toch woiden de voor- oordeeien kleiner en stoppen we kwade kankeraars den mond. In de werkplaats hebben wij een roeping te vervullen, waar we moeten toonen wat we zijn tegenover den mees-ter en den knecht. Over die roeping zegt Kolping zelf: „Ik weet wel, ik heb 't vroeger zelf ondervon den, hoe het daar toegaat, maar bedenkt het wel: schimpen is met nobel, dat kan elke schoenlappers-jongen; onbeschaamd te werk gaan, dat kan iedere gemeene lom perd. Zwijgen en bedaard blijven getuigt van zedelijke kracht en zeübeheerschuig. Ik heb menschen onder mij genad, die voor allerlei vuren hadden gestaan en die ke rels weenden soms over hun ellende". Godsdienst en arbeid zijn de twee op voedkundige elementen en het is een eere van Vader Kolping dat hij ze heeft aange grepen. Mijn Hemel, waarom treuren over onzen diep-rampzaiigea tijd? Het was m Kolping s dagen met beter dan in de on zen! 'loen kwam het socialisme opzetten en er was in ons katholieke kamp geen sprake van positieven arbeid. Hoe geneei anders in onze tijd. üociale Zendbrieven zijn verschenen en de Wachter van het Va- ticaan heelt de lijnen uitgestippeld, waar langs te bouwen valt, te werken en te strij den. Waarom we dit schrijven? Wel, er zijn organisaties met R. K. voor hun naam, die nog te veel schipperen en schommelen. Ra dicaal Katholicisme is het ©enigste waar mee te winnen valt. En ook, er zijn orga nisaties, waar men de Encyclieken zeer slecht leest. Men moet durven lezen, ook al ontdekken we mogelijk fouten bij ons zeiven. Dan aanpakken, omvormen en aan passen. Positief Katholicisme, radioaal Christen dom is levend m Kolping's woord: „Gods dienst en arbeid zijn de gouden bodem van ons volk". S. M. DE VREDE. Er waart een verlangen door de mensch- heid naar vrede. Aller oogen richten zich naar Genève. De stem des volks heeft ge sproken. Miliioenen stemmen m petitie 's bijeen gebracht, zijn officieel den Volkeren bond aangeboden. De grootste politici ve ler landen komen in Genève te saam om te contereeren over ontwapening en vrede. De menschheid, levend als op 'n vulkaan van wantrouwen en tweedracht hunkert naar vrede en rust. Een der grootste bevorderaars dezer vre desidee, Rriand, is eemge weken terug van 't wereldtooneel verdwenen. Briand, een der grootste spelers aan 't politieke schaak spel, is heengegaan. Moge zijn geest voort leven in Genève, om al zoo 't vertrouwen in elkaar wéér te geven. De menschheid wil vrede, en toch, steeds grooter wordt 't gevaar van oneenigheid. In Genève bracht men ernstig elkaar te verstaan, in 't Oosten staan twee machten tegenover elkaar, met de macht van de sterkste In de Vasten volgden wij stap voor stap de grootste tragedie ooit in de wereldge- so'iedenis afgespeeld, den Kruisdood van den Godmensch: Jezus Christus. Hij heeft voor ons geleden en Zijn leven gegeven om ons gelukkig te maken voor eeuwig! Hoe staat het nu met ons persoonlijk leven? Hier in dit ondermaansche, moeten wij Hem navolgen. In Zijn liefde, maar vooral ook in 'n offerleven. Houden wij dit toch goed vast. EEN" WERK, DAT MENSCH ENLEVENS EISOHTE. De eenhoogS'brug, welke de haven van Sydney overspant, is onlangs gereed geko men en de-zer dagen officieel geopend door den premier Lang. Deze brug slaat twee records, zij is n.l. de brug met de hoogste hoogspanning ter wereld en tevens de duurste brug. De aanleg van deze brug was voorzeker wel een van de voornaamste wer ken, tot nu toe ondernomen werden. 'Rteeds meer dan een eeuw geleden kwam men op het denkbeeld om deze brug te bouwen en de plannen voor de uitvoering van dit enorme werk vormden dikwijls geschilpun ten bij de plaatselijke verkiezingen. Een verbinding tusschen de noord- en zuidzijde van de haven van Sidney was dan ook hoognoodig. Aan den noordkant van de haven wonen ongeveer 40.000 menschen en tenzij zij een omweg van 32 K.M maken en vele bruggen oversteken, was tot voor kort 't eenige middel voor hen om in de stad te komen, dat zij met 'n voorpont de haven ovestaken. Tal van veerbooten en ponden onderhielden dan ook 'n geregelde verbinding tusschen de twee oevers. Deze toestand werd op den duur met het moder ne autoverkeer onhoudbaar en daarom werd in 1922 het plan opgemaakt een brug Als wij vrede verlangen en daarin ons dee! willen hebben om de wereld dit te ge ven, dan doen wij 't beste, door de weg te gaan, die Jezus ons is vóórgegaan. En dit is hoofdzakelijk de weg der liefde en v a n 1 ij d e n. Wij moeten consequent durven zijn, en ons zelf er gehéél voor durven geven. Met enkel roepen en met groot ophef boomen over wereld-politiek en -vrede komen wij geen stap dichter bij ons doel. Wij, Gezellen, die in ons verband zóó worden opgevoed, dat wij de juiste plaats leeren kennen, welke wij in 't leven moeten innemen, wij moeten voor de toekomst de zuurdeesem in de maatschappij zijn. Door Christus m ons leven ten volle te begrijpen en zooveel mogelijk na te vol gen, zuilen wij van zelf ons aan Zijn Leven toetsen en daardoor oprechter tegenover ons zelf en beter nog tegenover onze naas ten staan. Wij kijken niet meer rond ons, wat zou Jan of Piet er van zeggen, neen, wij doèn, wat Christus van ons vragen zal. Door eerst ons zelf in Christus te hervormen, zullen wij door ons gedrag langzaam, maar zeker onze gezuiverde idee's ook in an deren overstorten. Willen wij de vrede, dan eerst aan Chris tus gaan vragen grooter liefde, de liefde zal ons 't lijden verzachten. De lief de zal ons doen vergeven, de liefde zal ons offers leeren brengen, de liefde zal ons ten slotte volkomen bevredigen. Deze liefde van Vader Kolpmg tot Christus, heeft hem gemaakt tot onze Vader, Vader en Pleiter voor ons, zijn zonen. 'n Kolpingsbroeder. GEEF HEM TERUG. 't Geeft wel den fijnen Kolpingsgeest weer, te zien, hoe in onze rubriek de litur gie onzer H. Kerk gevolgd wordt in Haar Hoogfeesten. De Paasch-Alleluja's hebben ook- hieruit geklonken, als uiting van onze waarachtige Paaschvreugde. Ja, onze ziel was verrukt bij de herinnering: Christus als Overwinnaar van de dood. Christus verrezen! In den Paaschtijd komt 't wel bijzonder sterk m ons uit: de schat, de ge nade, die wij, bevoorrechten, bezitten in ons H. Geloof. Wat geeft 't ons geen troost en kracht bij de overweging van Christus' Opstan ding. Hoe wordt ons geloof in Christus versterkt door Zijn Goddelijke Macht over de dood, onze hoop bevestigd door Zijn Ver rijzenis, onze liefde vermeerderd door Zijn bekroning op Zijn Kruisdood. Als wij dit bedenkeh dan kan 't niet anders of wij vallen Christus te voet en te slaan ter lengte van 1150 meter, welke Dawes Point aan den Zuidelijken en Mil- son's Point aan den Noordelijken oever zou verbinden. Aan de burg, waaraan plm. 3 ja ren is gebouwd, zijn ongeveer f 80.000 000 ten koste gelegd. Alleen reeds aan stakin gen, tengevolge van de invoering van de 44-urige werkweek en aan processen, moest meer dan 4.000,000 gulden worden betaald. Ook werden bij den bouw van deze brug de hoogste arbeidsloonen betaald. Loonen van twaalf gulden per uur waren geen zeld zaamheid. De bekende wereldreiziger Dr. Crollin Rosz, heeft er in zijn reiservarin gen het volgende van verteld, onder het hoofd „Twaalf gulden uurloon": „Dit is geen schrijffout. Ook uurloon wordt be doeld. Vooral geen dagloon. Twaalf gulden dagloon zou toch heelemaal niets zijn; per week dus (bovendien zijn er vele arbeiders, die meenen dat de week uit slechts vijf werkdagen bestaat) slechts twee-en-zeven- tig gulden. Dat is geen bedrag, want het loon van den heel gewonen arbeider be draagt reeds ongeveer zestig gulden per week, Neen, de arbeiders, die de groote brug over de haven van Sydney bouwen, zouden tegen dergelijke „bedelloonen" niet willen werken. Zij krijgen meer twaalf gulden per uur. Gevaarlijk is de arbeid ze ker. Het is zeer frisch arbeiden aan dit zeggen Hem: „Meester, hier zijn wij, doe met ons wat Gij wilt!" Wat is 't leven voor velen 'n raadsel. Wat zoeken velen 't geluk, waar 't niet te vinden is. Wat hebben wij in ons H. Ge loof 'n voorsprong en voorrecht op hen. In duizende harten is Christus verrezen. Maar in hoevelen is Hij gestorven en nog niét verrezen Wij, die Christus dragen in ons hart, doen wij ons best 't Licht, dat Christus is, te brengen of terug te geven, aan de veleu, waar Hij is verjaagd of vergeten. Vooral in deze tijd van nood, nu men zoekt en geen uitweg vind, juist nu, nu al les samenspant Christus uit 't openbare leven te verwijderen, moeten wij 't zijn die als wegwijzers in veler leven treden en naar Hèm wijzen. Ga naar Hem, Hij is 't die alleen red ding brengen kan. 't ls onze plicht van dankbaarheid. Want hoe dikwijls hebben wij op onze beurt Zijn genade en troost niet ondervonden? Is 't niet door Hem, dat wij zoo geluk kig Paaschfeest gevierd hebben? Nu wij weer Christus binnen gehaald hebben in ons hart, willen wij Hem smeeken, ook te willen verrijzen in de harten, die Hem niet meer wilden erkennen. t Leven is zoo kort en 't toekomende le ven, waarin Hij ons is voorgegaan eeuwig. Dat gelooven wij, daarnaar willen wij ons leven inrichten. Daarvoor willen wij strijden en lijden, offeren en bidden. Wat anderen niet wil len doen, willen wij uit geestelijke solidari teit voor hen doen. 't Geluk in ons hart is te groot, dat wij 't alleen voor ons kunnen behouden. Neen, wij willen royaal meedeelcn aan onze omgeving. Dit zij voor ons de leering getrokken uit 't Paaschgebeuren 1 Christus Verrezen, wij verrezen in Zijn genade. Christus Overwinnaar, wij overwinnaar door Hem over onze hartstochten en ge breken. Christus verheerlijk in Zijn Lichaam, wij eenmaal op den jongsten dag verheerlijkt door en met Hem. Meester geef ons de kracht, U terug te geven aan de wereld. 'n Kolpingsbroeder. RETRAITECLUB „ST. CLEMENS". Voor drie punten vragen wij der gezellen aandacht. Ie. Voor de retraite van 1215 Juli zijn nog plaatsen beschikbaar. Praat eens thuis o\er het houden van een retraite (ge weet wel, uw Paaschgave aan L. Heer), spreek er eens over met ons. We zullen u gaarne van dienst zijn. ijzerwerk, dat bijna het blauw van den hemel nadert Gaat men per boot onder de brug door en kijkt men naar boven, dan zijn de arbeiders niet grooter dan mieren! Het gevaar van dezen arbeid vormt de ba^ sis voor het hooge loon: En omdat de ar beiders van meening zijn, dat de arbeid steeds gevaarlijker wordt naarmate zij stij gen, verlangen zij ook een hooqer loon." Van de werklieden werd ongetwijfeld sta len zenuwen vereischt; één misstap en zij verloren er het leven bij. Verschillende werklieden hebben dan ook tijdens den bouw van de brug het leven ge laten en ook bij de opening eischte de brug een drietal menschenlevens. Het gedrang bij de brug was n.l. zoo hevig, dat er 500 menschen flauw vielen, en drie gedood. De brug draagt vier lijnen voor electrische spoorwegen, voorts een verkeersweg van 57 voet breed met ruimte voor zes rijen van het zwaarste vervoer per as en twee voet paden ter breedte van tien voet elk. De totale breedte van het dek bedraagt 160 voet, zoodat de brug tevens de eer heeft de breedste brug ter wereld te zijn. Een eigenaardigheid va-n deze brug, waaraan 500.000 ton staal is verwerkt, is, dat er geen rails voor electrische trams op zijn gelegd. De staven dien alleen voor 't verkeer van electrische sporen. De brug heeft een ca paciteit van 168 electrische treinen, 6000 voertuigen en 40.000 voetgangers per uur. Dit acht men voorloopig voldoende voor de bevolking aan den Noordkant van de ha ven. Elke spoorlijn op de brug is berekend op twee electrische locomotieven met een gewicht voor 160 ton, gevolgd door een trein ter lengte van 1000 voet, welke 1 ton per voet weegt De verkeersweg op de brug zal geladen vrachtauto's met een gewicht van 23 ton kunnen dragen en het voetpad een menschenmenigte van 100 pond per vierkanten voet. Aan den Noordkant van de haven heeft de brug met belonnen bo gen en viaducten aansluiting op de be staande verkeerswegen en met bogen en tunnels op den spoorweg. De brug en haar toegangen zijn ongeveer 3250 meter lang. De brug zelf bestaat uit één overspanning ter lengte van 1650 voet. Zij ligt 170 voet boven hoogwaterpeil, d.i. 31 voet hooger dan de bruggen van Brooklyn en over East River te New York, 20 voet hooger dan de Forthbrug bij Edinburg en de brug van Quebec in Canada. Het grootsche schip, dat waarschijnlijk ooit in Australië zal ko men, kan gemakkelijk onder de brug door varen. Dit geweldige werk werd uitgevoerd door de groote staal- en ijzerfirma Dorman, Loand and Co. Ltd. te Middlebourgh, vol gens ontwerp van Dr J. J. C. Bradfield, regeeringsingenieur van Nieuw Zuid-Wa- les. 2e. Ieder gezel kan gratis een spaarboek je bekomen bij den penningmeester. Neem er een, het vergemakkelijkt het sparen en door uw kleine bijdragen komt ge vanzelf aan de noodige 6.50. 3e. Zondag 1 Mei wordt in de Lodewijks- kerk de H. Mis opgedragen voor de leden der club. Tevens generale H. Communie. Voor het daarna te houden ontbijt wordt ge verzocht eenige geldelijke steun te ver- leenen. Gezellen, hoog! het retraitewerk. Het Bestuur. MEEWERKEN! Aan den slag, gij Kolping's zonen, In een wereld, die wil hoonen Al wat goed is en vóór God. Samen werken, samen strijden Elkaar steunend in het lijden, Hemelglorie eens ons lot. KEULSCHE REIS 1932. Dit opschrift is eigenlijk onjuist. Want de Keulsche Reis 1932 bestaat niet meer. In een bijeenkomst van candidaat-Keulsche- reizigers Dinsdag LI. gehouden ls besloten deze pelgrimage naar het Kolpingsgraf met aansluitende Rijn-reis om de crisis-omstan digheden uit te stellen tot 1933. De spaargelegenheid voor deelnemers gaat echter even zoo goed door. Ja, dit uit stel zal waarschijnlijk nog eenige leden, wien de spaartijd nu te kort was, in de ge legenheid stellen door geregelde wekelijks terugkeerende kleine inleggen zich deel name aan deze reis te verzekeren. Om deze gelegenheid toch maar zoo ge makkelijk mogelijk te maken, zal een der Commissie-leden Senior J. Vreeburg, F. de Keuning en Jan Vreeburg iederen Zondag zitting houden van eén uur tot half twee. Mogen er vooral vele geregelde spaarders zijn. ZIEKENFONDS „C0RNELIS MUSI US". Het nieuwe Reglement van deze instel ling is deze weken aan alle leden van ons Ziekenfonds volgens de nieuwe regeling bij het ophalen van de piemie uitgereikt. Dit Reglement dient geteekend door Praeses en Administrateur tevens als bewijs van lidmaatschap. Alle leden lezen met een bizondere aandacht de laatste bladzijde. MAANDVERGADERING AFD. GEHUWDEN. Dinsdag heeft de maandvergadering van de afd. Gehuwden plaats. Op deze bijeen komst zullen tevens een drietal leden van het Ziekenfonds in het bestuur gekozen moeten worden volgens art. 2 ten 5de. KALENDER DER WEEK IN DEN PAASCHTIJD. ZONDAG 3 April. Beloken Paschen. Mi»; Quasi modo. Credo. Deze Zondag draagt in de kerkelijk taal den naam van „Dominica in albis" (d.i. de Zondag van het afleggen der witte klee- ren). De op Paaschzaterdag gedoopten droegen vroeger geheel het Paaschoctaaf witte kleeren, waarin zij dagelijks bij het H. Misoffer tegenwoordig waren. Op den Zondag na Paschen voor het eerst, weer hunne gewone kleeren. In dit verband moeten ook de Misgebeden van dezen dag worden verstaan. De nieuw-gedoopten moeten als pasge boren kindertjes een oprechte begeerte hebben naar de onvervalsohte melk der Christelijke Leer (Introïtus). Hun geloof moet sterker worden. Als uit God geboren zullen zij, door de genade v. h. H. geloof aan Jezus' Godheid, aan Vader, Zoon en H. Geest, die Drie toch één zijn, de we reld (ketterij en ongeloof) overwinnen. (Epistel). Wanneer hunne door God gewilde rein heid des harten mocht besmet zijn door eenige zonde, kan zij wederom terugge wonnen, dank zij Gods goedheid, door het H. Sacrament der Biecht, ingesteld op den dag der Verrijzenis, toen Christus aan Zijne Apostelen verscheen. Deze verschij ning. alsmede die van acht dagen later waarbij de ongeloovige Thomas overtuigd werd, verhaalt ons St. Johannes in het Evangelie. Door deze passage uit het H. Evangelie te laten lezen maakt de H. Kerk de bedoeling v d. H. Evangelist tot de hare: „opdat de gedoopten gelooven mogen, dat Jezus Christus de Zoon Gods is en geloovende het (eeuwig) leven mo gen hebben in Zijn Noam". Alleluja- vers en Offertorium spreken ons van Christus Verrijzenis. De Corn mu ni o is, naar aanleiding van St. Thomas on geloof, een laatste opwekking tot geloof. Dit alles moet ons herinneren aan ons eigen Heilig Doopsel en ons opwekken de reinheid des harten (Paasch biecht en Paaschcommunie) te bewaren, als wij eens met Christus willen verrijzen tot het eeuwig leven. MAANDAG. 4 April. Feestdag van Ma ria Boodschap. (Wegens het samenvallen van 25 Maart met Goeden Vrijdag verzet). Mis: Vultum tuum. (Zie 25 Maart). 2e ge bed v. d. H. Isidorus, Bisschop, Belijder en Kerkleeraar). Credo. Prefatie van Maria (invullen: En U om de Boodschap). Het H. Evangelie van de H. Mis ver haalt ons de gebeurtenis welke do H. Kerk vandaag herdenkt. DINSDAG. 5 April. Mis v. d. H. Vincen- tius Ferreri, Belijder: Os Justi. Door zijne voortdurende prediking over het laatste oordeel heeft de H. Vincentius van de Orde der Dominicanen, vele bekee ringen bewerkt. WOENSDAG 6 April. Mis v. d. vorigen Zondag: Quasi modo. 2e gebed Concede (ter eere van Maria)3e voor Kerk of Paus. DONDERDAG 7 April en VRIJDAG 8 April. Alles als op 6 April. ZATERDAG 9 April. Mis v. d. H. Maagd Maria op een Zaterdag: Salve (formulier uit de Votiefmissen van Paschen tot Pinksteren) 2e gebed tot den H. Geest; 3e (voor de Kerk4e) voor den Paus. Pre fatie van Maria (invullen: En U om de ver eering). N.B. Als niet anders wordt aangege ven dagelijks Gloria, geen Credo. De Pre fatie van Paschen (invullen: vooral in de zen tijd). Kleur: Wit. Achter den Introitus wordt tweemaal Alleluja gezegd Graduale en Tnfactus wor den door een Alleluja met vers vervangen. Achter het Offertorium en de Communio zegt men éénmaal Alluja. Deze opmerking geldt voor alle Heiligenfeesten in den Paaschtijd, waarvoor geen afzonderlijke Misformulier staat aangegeven. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN. Alles als in bovenstaande kalender, be halve: ZONDAG. 2e gebed v. d. Z.Z. Gandul- phus van Binasco en Joannes van Pinna, Belijder. MAANDAG. 2e gebed v. d. H. Bencdic- tus van San Philadelpho3e v. d. H. Isi dorus. WOENSDAG. Mis v. d. Z. Maria Oree- centia Hoss, MaaedDilexisti. DONDERDAG. Mis v. d. Z. Guilielmus van Scieli, Kluizenaar: Os Justi. 2e ge bed Concede. 3e voor Kerk of Pams. VRIJDAG. Mis v. d. Z. Julianus v. d. H. Augustinus. Belijder: Justus. ZATERDAG. Mis v. d. Z. Thomas van Tolentijn, Martelaar: Protexisti. 2e gebed Concede. 3e (voor de Kerk; 4e) voor den Paus. Kleur: Rood. ALB. M. KOK, Amsterdam. Pr. BROEDERS-CONGREGATIE O.L.VROUW VAN VII SMARTEN NOVICIAAT JUVENAAT VOORHOUT MISSIE IN CHINA "W Opleiding vanaf 12 jaar voor jongens die neiging gevoelen om Broeder te worden in verschillende ambachten bij het Lager On derwijs en Nijverheidsonderwijs. Kost- en leergeld nader overeen te komen. Prospectus wordt gratis op aanvrage toe gezonden.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5