23ste Jaargang VRIJDAG 1 APRIL 1932 No. 7165 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwarta-al Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL.. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen EERSTE KAMER. Minister Beelaerts van Blokland bleef niet geheel onverdedigd staan inzake zijn te groote tegemoetkoming tegenover Bel gië. De katholieke senator Van der Lande bleek namelijk nogal tegemoetko- mingsgezind. Hij wil de besprekingen ge voerd zien los van leuzen en op den grond slag der realiteit. De Minister die verder met veel ver dedigers heeft gehad is heden aan het woord gekomen. STAATSSTEUN AAN DE ZUIVEL- PRODUCTIE. De regeering meent de keuze te hebben tusschen drie syste men Experts en belang hebbenden worden gehoord". De steeds groeiende en thans zeer hoog gestegen nood in alle takken van de zui vel product ié heeft, reeds geruimen tijd de noodzakelijkheid doen rijzen., om de melk producten van staatswege steun te doen toekomen. Het geval wil echter, dat de moeilijkhe den hier veel grooter in aantal en omvang zijn dan b.v. bij de tarwe en de bietep. Daar bovendien spoed vereischt is, staat naar men mij verzekert, de regeering hier voor een zeer moeilijke beslissing. Zij meent de keuze te hebben tusschen drie systemen. Het eerste beoogt een toe slag op de melk uit een fonds, dat gevormd wordt door een bijzondere heffing op de boter, zoowel als op de margarine. Een tweede voorstel zoekt het in de kleur. Men wil een kleuraccijns heffen op margarine, of wel een kleurverbod voor margarine uitvaardigen.*. Jfoodoendge zou de boter een prae krijgen op de onooglijke ongekleurde margarine. Het derde systeem beoogt een mengge- bod. Door de margarine zou een zeker percentage natuurboter gewerkt moeten worden. Deze voorstellen hebben, behalve goede zijden, ook hun nadeelige en reeds laten de belanghebbenden hun stem ter waar schuwing of afkeuring hooren. Doch ter geruststelling van de belang hebbenden kan gezegd worden, dat geen beslissingen genomen zullen worden, voor dat deskundigen en belanghebbenden zijn gehoord. Het gaat hier vooral tusschen het. eerste en derde cysteem. Teven het eerste systeem hebben de zuiveldeskundigen qua-methode weinig be zwaar: Het is eerlijk en men kan daarbij boter zoowel als margarine belasten met dat percentage, dat dragelijk en noodig is. De practische uitvoering is echter wat inge wikkelder dan bij een menggebod en voorts zijn de politieke moeilijkheden voor een eventueele doorvoering veel grooter. Het ligt voor de hand dat de stedelijke bevolking weinig zou voelen voor een verhooging va.n den margarineprijs in dezen tijd. Dat bezwaar geldt niet bij een mengge bod; dat is veel gemakkelijker uitvoer baar. Wanneer men dezen weg van den geringsten weerstand echter wil opgaan, dan roepen daar de zuivelproducenten halt. Met. vrees en beving zou men in die kringen een menging van margarine en boter zien. Veertig jaar heeft men gevoch ten om een scherpe sc.heidina door te voe ren en nu die eindelijk bereikt is, zou men die weer te niet doen. Anderzijds wijst men er op, dat minister Posthuma in den oorlogstijd evenmin voor tijdelijke opheffing van die scheiding is teruggedeinsd. In ieder geval, de keuze is moeilijk en de belanghebbenden zien met spanning het besluit der regeering tege moet. „Tel." VERGADERING CHR. HISTORISCHE UNIE. Aan het slot van de Algemeene Verga dering der Chr. Historische Unie te Arn hem heeft dr. J. Schokking met een korte rede afscheid als voorzitter genomen. Spr. verklaart steeds getracht te hebben de' C.-H. beginselen in den politieken strijd getrouw na te komen. Hij dankt allen voor het vertrouwen, dat hij gedurende zijn voorzitterschap van de partij en van het hoofdbestuur mocht genieten. Sur. eindigt met de hoop nit te spreken, dat de Chr. Historische Unie eendrachtig en sterk naar buiten nog lang moge blijven voortleven. Nadat dr. Schokking het presidium had overgedragen aan den vice-voorzitter, den heer J. ter Haar, sprak deze den scheiden den voorzitter nog met een kort woord toe. Hierna zong de vergadering staande dr. Schokking „Dat 's Heeren zegen op U daal'toe, waarna te ruim vijf uur het congres gesloten werd. PATER F. HENDRICHS S.J. 't Is onze lezers bekend, dat pater Fr. Hendrichs S.J. morgen zijn zeventigsten verjaardag viert en dat dan tevens zijn gouden kloosterjubileum wordt herdacht. Wij memoreeren deze herdenking nog even, omdat ongetwijfeld vele onzer lezers zich gaarne morgen in den geest met den jubilaris vereenigen, dankbaar voor het vele goede, wat God door hem op verschei den terrein ons heeft geschonken. Zondag a.s. zal pater Hendrichs in hotel de „Wittebrug" worden gehuldigd. DE BEPERKING* VAN DEN INVOER VAN PORSELEIN EN AARDEWERK. De lijst van goederen, die onder het contingenteeringsbesluit vallen. De minister van arbeid, handel en nij verheid heeft opnieuw de lijst van goederen vastgesteld waarvan de invoer beperkt is. A. Onder porselein (doorschijnend aarde werk), wit, gekleurd, gedecoreerd, bedrukt of beschilderd, bedoeld in artikel 1, 1ste lid, a, van bovengenoemd besluit vallen: ontbijt-, eet- en theeserviezen en dejeuners, huishoudelijke artikelen, ook die van ca fe's en restaurants, schalen, trechters, pot ten, melkpiaten (ter voorkoming van over koken van de melk), keukenétagères (hou ten rekken met potten), reliefs, wandbor den; artikelen voor laboratoria. B. Daaronder vallen niet: klokgarnitu- ren zonder uurwerk; ontwikkelbakken voor fotografie; gordijntrekkers; reclamelet ters; buizen voor doorvoering van electri- sche kabels; onderdeelen van porselein voor machines of toestellen (ringen voor weefgetouwen e.d.), huishoudelijke artike len in verbinding met onedele metalen cf met goud of zilver; oud porselein (ouder dan 70 jaar en vrij van invoerrecht); kin derserviesjes ,invoerbuisjes, onderdeelen van radio-artikelen; buizen van electrische kachels; mortieren en vijzels. A. Onder fijn aardewerk (aardewerk, dat wit op de breuk is), hetzij wit, gekleurd, gedecoreerd, bedrukt of beschilderd, met uitzondering van sanitair aardewerk, be doeld in artikel 1, 1ste lid, b. van boven genoemd besluit, vallen: eetserviezen, de jeuners, huishoudelijk aardewerk, ook dat voor cafés en restaurants, en dergelijke artikelen in vuurvast aardewerk; artikelen voor de waschtafel; schalen, trechters, pot ten, melkpiaten (ter voorkoming van over koken van de melk), keukenétagères (hou ten rekken met potten), reliefs, majolica, tegels voor theebladen, artikelen voor la boratoria, beschilderd aardewerk, faience, kunstaardewerk (met uitzondering van Satsuma vazen), Goudsch en Delftsch aarde werk, plateel. B. Daaronder vallen niet: klokgarnituren zonder uurwerk; ontwikkelbakken voor fotografie; gordijntrekkers, reclameletters, oud aardewerk (ouder dan 70 jaar en vrij van* invoerrecht), kinderserviesjes, onder deelen van fijn aardewerk voor machines of toestellen (aardewerkplaten voor weeg machines, potten voor wandkoffiemolens e.d.), huishoudelijke artikelen in verbinding met onedele metalen of met goud of zilvers, onderdeelen voor radio, sterkstroom, zwak stroom, al of niet met metaal gemonteerd, aardewerk, gevuld met suikerwerk, aarden tabakspijpen, flesschensluitingcn van aar dewerk en ijzerdraad, mortieren en vijzels, koffieketels voor café's en restaurants, te- gel-tableaux en decor-wandtegels. A. Onder sanitair aardewerk, bedoeld in artikel 1, 1ste lid, c, van bovengenoemd be sluit, vallen, al dan niet gemonteerde waschtafels, badkuipen, closets, bidets, uri noirs, spoelbakken en gootsteenen, onder steken, spons- en zeepbakjes, wandfontein- tjes, platen voor waschtafels, lijsten voor spiegels, closetpapierhouders, onderdeelen van bovengenoemde artikelen. A. Onder muur- of wandtegels, verglaasd of met gekristalliseerde glazuren, bedoeld in artikel 1, 1ste lid, d, van bovengenoemd besluit, vallen: muurtegels, wandtegels, z.g. porseleintegels. RIJWIELPLAATJES. De Minister van Financiën deelt in ant woord op desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid mevr. BakkerNort mede, dat hij het minimum van 5 boete, dat krachtens art. 5 der Rijwielbelasting- wet moet worden opgelegd aan dengene, die een rijwiel berijdt zonder belasting- merk, niet te hoog vindt. De practijk wijst uit, dat ongeveer 95 procent van hen, die bekeurd worden we gens overtreding der Rijwielbelastingwet, de bekeuring terstond bij transactie af doen. Bij deze transacties kaai met de vor dering van een lagere boete worden vol staan, hetgeen als regel ook geschiedt. In dien onder de overige 5 percent zich een geval mocht voordoen, waarin een boete van 5 te hoog geacht wordt, kan altijd nog een beroep worden gedaan op het recht van gratie. De Minister acht een wetswijziging op dit punt niet noodig. LANDHONGER VAN DEN HAAG. Protesten van Wassenaar, Stompwijk en Veur. In de Trèves-zaal te 's-Gravenhage zijn gisteren in openbare vergadering van Ge- dep. Staten van Zuid-HoJand behandeld de voorstellen inzake grenswijziging van 's-Gravenhage en omliggende gemeenten (opheffing van Rijswijk en Voorburg). Aanwezig waren o.m. gemachtigden van Delft, 's-Gravenhage, Nootdorp, 'Rijs wijk, Stompwijk, Veur, Voorburg, Wassenaar en Wateringen. Het standpunt van Voorburg. De burgemeester van Voorburg, jhr. W. Stern, wees er op, dat voor opheffing van Voorburg het algemeen belang met kan zijn gebaat. Het algemeen belang eisclit volgens spr., dat de voorstellen tot grenswijziging wor den teruggenomen en dat zij voor langen tijd niet meer aan de orde worden gesteld. Voorburg kan zich dan ontwikkelen ten voordeele van haar ingezetenen zonder de Haagsche belangen te benadeelen. De heer M. H. de Graaf, eveneens raads lid van Voorburg, maakte in het bijzonder bezwaar tegen den overgang van het ge deelte „Damzicht" naar de gemeente Veur. O.a. zullen de onderwijsbelangen van de Voorburgsche kinderen, in her Damzicht- kwartier, door de tuindersgemeente Veur niet naar behooren kunnen worden behar tigd. Rijswijk bepleit samenwerking. Mr. Van Hellenberg Hubar, tijdelijk bur gemeester van R'ijswijk, bestrijdt het stand punt van Den Haag tegenover het rapport van de professoren v. d. Pot en v. d Grin ten, die tot samenwerking concludeeren. Een „ultimum r« medium''. De heer J. J. M. Wiegman, burgemeester van Wassenaar, beschouwt annexatie als een ultimum remedium. Men wil eenvoudig de spoorbaan tot grens tusschen Den Haag en Wassenaar nemen, doch indien een dergelijk argument, de aanneming van een gemakkelijk aan wijsbare grens, moet gelden, dan zou de meerderheid van de 1200 Nederlandsche gemeenten aan grensherziening moeben worden onderworpen. Eenige fraaie buitenplaatsen, thans tot Wassenaar behoorend, zul.en eenvoudig bij Den Haag worden betrokken, zonder dat de noodzaak daarvoor is aangetoond. Samenwerking tusschen Den Haag en Wassenaar verdient de voorkeur. Deze an nexatie acht spr. in strijd met het rechts gevoel. De heer W. J. H. J. M. Keyzer, burge meester van Stompwijk en Veur, bestrijdt eveneens de annexatievoorstellen. Voorstanders aan 't woord. Jhr. J. K. Hesselt van Dinter, burge meester van Pijnacker, hoopt dat het voor stel zal blijven zooals het thans luidt. De heer Keyzer, thans voor de gemeente Veur het woord verkrijgend, zegt te dezen aanzien de annexatie van Damzicht bij Veur te verdedigen. De actie daartegen bij een aantal bewoners van Damzicht is door een woningbureau, dat bij deze menschen onnoodige vrees heeft gezaaid, op touw ge zet, zonder eenige steekhoudende argumen tatie. Spr. wees op de vaagheid van de over weging van Veur en Stompwijk tot een nieuwe gemeente en verzette zich tegen de grensregeling, welke het voortbestaan van Stompwijk onmogelijk maakt, dat twee der beste stukken verliest aan Den Haag en Nootdorp. Den Haag wil enkel uit eigen belang het stuk, van algemeen belang is geen sprake, wel van schade aan het be lang van Stompwijk. Net zoo is het gesteld inzake de afstand aan Nootdorp, dat zelf niet zoo happig is op het stuk. De Vliet is de natuurlijke grens en deze wordt ge schonden. Steekhoudende argumenten om den Veenweg en den Westvlietweg van Stompwijk af te scheiden zijn er niet, van daar het algemeen verzet. In elk geval moet de Westvlietweg bij Stompwijk komen en geen dag gewacht worden met de belan gen van de vereeniging van Veur en Stomp wijk. Namens de gemeenten Nootdorp, date ringen en De'.ft worden eveneens verklarin gen ten gunste van de voorgestelde grens wijziging afgelegd. Het standpunt van 's-Gravenhage. Jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal, burgemeester van 's-Graven hage, licht vervolgens het standpunt van zijn gemeente toe. De groei van Voorburg en Rijswijk in de laatste tientallen van jaren, resp. met 106 en 207%, is niet die van kleine, zelfstan dige gemeenten. Percentueel is die groei veel grooter dan die in Den Haag zelf, maar die groei is eenvoudig aan Den Haag te danken. Spr. betoogt verder, dat de samenwer king, waarvan de nieuwe gemeentewet spreekt, evenals het z.g. streekplan, geen oplossing brengen van dit vraagstuk. Wat Wassenaar aangaat, de spoorlijn is natuur lijk geen natuurlijke grens, maar zij is wel een practische. want zij leidt er onwille keurig de bevolking toe, zich te oriëntee- ren naar het centrum dat ligt aan de zijde har er bewoning. Dat Wassenaar de belangen van het na tuurschoon eerbiedigt en behartigt, spr. zal het niet betwisten, maar deze belangen zijn voor het gedeelte dat thans naar Den Haag zou overgaan, evenzeer vertrouwd bij Den Haag. De heer M. Vrijenhoek, wethouder voor Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting te 's-Gravenhage, wijst o.m. op de sterke toe neming van de bevolking van de residentie. In 1929 bedroeg de toeneming 7568 zielen, in 1930 reeds 10.670 en in het laatste jaar 11.936, dus gemiddeld 10.083 per jaar in de afgeloopen drie jaren. Zuid-Holland één groote stad. Wat de uitbreiding van Voorburg be treft, wijst de heer Langhout er op, dat deze vermoedelijk heel wat minder zou zijn als bijv de blauwe tram er niet was. Overigens zou men, bij ineenloopende be bouwingen, van de geheele provincie Zuid- Holland wel een stad kunnen maken. (Ge lach). Het boekje van cTen burgemeester van Rotterdam over het organisme eener groote stacl wijst reeds in de richting, dat straks Rotterdam en Den Haag zul'en moe ten vechten om Delft. De burgemeester van Delft kan zich daar alvast op voorbereiden. (Vreugde). Mr. J. H. Kiewiet de Jonge, raadslid van Wassenaar, constateert, dat de burgemees ter van Der Haag er niet in is geslaagd, de logica van den overgang van 250 H A. van Wassenaar naar Den Haag aan te too- nen. Eenige noodzaak voor de annexatie van dit landelijk gebied van Wassenaar naar de residentie is hier niet aanwezig, en spreker zou willen concludeeren, dat door dit deel van het plan een streep gehaald dient te worden. Nadat burgemeester Bosch Ridder van Rosenthal nog had gerepliceerd, werd de vergadering gesloten. BOERT ZOO MAAR!! Verlies op alle producten. In de „Geld." zet de heer Ruiter, secre taris van den A. B. T. B., uiteen hoe de boer thans voortdurend met verlies werkt. Van verschillende producten werden cij fers gegeven, waaruit een en ander blijkt. Varkens. Varkens kosten hem aan voeding in to taal 2.78 ct. per K.G. De prijs der varkeus is thans 22 ct. per K.G. Op elk varken wordt in het gunstigste geval verloren 5.80. Pluimvee. Nemen we nu de pluimveefokkerij. Een kip kost aan opfokkosten tot aan den leg 2. De waarde bij aankoop bedraagt 0.50, zoodat de afschrijvingskosten in twee jaar bedroegen 2 0.50 1.50. De jaarlijksche afschrijvingskosten per kip bedragen dus 1.502 0.75. De voederkosten per dier en per jaar be dragen 3 .Huisvesting, afrastering enz. kost per dier en per jaar 0.25. Gemiddelde leg over 2 jaren 250 eieren. Per jaar 125 st. Kostprijsberekening: voederkosten ƒ3. Afschrijving in totaal 0.75 en 0.25 (dier, huisvesting, afrastering) ƒ1. Totaalkosten per jaar 4. Aantal eieren: 125. Kostprijs van 1 ei 4125 0.032 3.2 oent. Dus zelfs verlies op do eieren. De onkosten zijn aan den lagen kant be rekend er. de productie aan den hoogen kant. Daarbij is geen rekening gehouden met eventueele ziekten, arbeidersloon, huur terrein, enz. Melk. Aangenomen is een gemiddelde melkop- brengst van 300 K.G. in 300 dagen met 3.2 pet. boteropbrengst volgens formule van Ament is dus, 105 K.G. boter a 1.05 is 110.25; 2400 K.G. ondermelk a 1 oent is 24. Totaal 134.25. Een dier dat 10 K.G. melk per dag pro duceert kost pl.m. 4Yi cent per K.G. melk aan voederkosten, bij rationeele voeding bij de volgende prijzen der voedermidde len: Hooi per 1000 K.G. 25; stroo per 1000 K.G. ƒ7; bieten per 1000 K.G. ƒ6; eiwit- arm krachtvoeder per 100 K.G. 5; eiwit rijk krachtvoer per 100 K.G. ƒ8; 3000 K.G. melk kosten dus aan voederkosten in 300 VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De vier-mogendheden-conferentie in zake het Donau-blok zal de volgende week te Londen worden gehouden. (Buiten!., 2de blad). Kans op nieuwen strijd bij Sjanghai? (Buitenl.,*2de blad). BINNENLAND. Overleden is de bekende schrijver van de Kerkgeschiedenis Pater Alberts S. J. (Laatste Berichten). De annexatie van Den Haag voor Ged. Staten. (1ste blad). Het nieuwe contingenteeringsbesluit voor schoeisel wijkt eenigszins af van het voorafgaande. De wijzigingen zijn van te rugwerkende kracht. (1ste blad). Het kon. besluit tot invoerbeperking van porselein en aardewerk is gewijzigd en de lijst van goederen opnieuw nader omschre ven. (1ste blad). Auto in het Hoendiep gereden. Bestuur der verdronken. (Laatste Berichten). Nog een vergadering van obligatiehou ders van Lemvog. (Fin. en Oec., 2de blad). DE MEISJES-GYMNASTIEK BIJ DE GRAAL Blad».' 6 dagen 135. Voor de overige 65 dagen.van heb jaar rekenen wij 40 is 175. Hier moet nog gerekend worden pl.m. 10 ver lies aan fokwaarde per koe, dat is teza men 185. Dus per K.G. ruim 6 cent. Ook hier is niets gerekend voor loon, rente, risico, enz. Thans breilgt de melk 4 cent per L. op. Vette koeien. Aankoop 1 Mei 1931. Gemiddeld 320; wcidegeld ƒ60; verzekering enz. ƒ20; te zamen ƒ360; brengt thans op zeer ruim gerekend 280; verlies 100. Rogge. Opbrengst per II.A.: 2500 K.G. korrels a 5.50 is 137.50; 3000 K.G. stroo k ƒ7 is 21, tezamen 158.50. OnkostenHuur 70, bemesting 75, loon 80, zaaizaad 20, tezamen 245. Verlies dus ƒ245 158.50 86.50 per H.A. De-ze cijfers spreken een misschien wat dorre, maar niet minder veelzeggende taal. BEPERKING INVOER VAN SCHOEISEL. Het K. B. gewijzigd. De „Staatscourant" bevat het K. B., waarbij opnieuw een beperking van den invoer van schoeisel is vastgesteld, en wel voor de komende zes maanden. Het besluit is echter eenigszins gewij zigd. Die wijzigingen zijn van terugwerken de kracht tot 1 Januari j.l. Artikel 1, waarin de aard van do goede ren is vermeld, die onder de contingentec- ring vallen, luidt thans als volgt: Gedurende het tijdvak van 1 Januari j.l. •tot 1 October a.s. is de invoer uit ieder land verboden van: a. schoenen, laarzen en pantoffels, ge heel of voor het grootste deel van leder met uitzondering van croiuniers of klomp sokken van leder of van weefsel, baby schoentjes met overleder zooltjes voor zoover deze meer bedraagt dan 50 ten hon derd van het gemiddeld aantal paren dier goederen, gedurende het overeenkomstig tijdvak der jaren 1928, 1929 en 1930 uit dat land ingevoerd; b. schoenen, laarzen en pantoffels, niet/ geheel of voor het grootste deel van leder,/ caoutchouc, gomelastiek of rubber, easy-- pantoffels met een bovenstuk 'tan schaper}' leer of split met uitzondering van sa» dalen van riet, slippers van stof of raff* schoenklompen, zelfeind sloffen, bal schoentjes van wasdoek of weefsels nct overleder zooltjes voor zoover deze mff-P bedraagt dan 75 ten honderd van liet f' middeld aantal paren dier goederen, gffu" rende het overeenkomstig tijdvak do ren 1928, 1929 en 1930 uit dat landA11®0" voerd c. schoenen, laarzen en pantoffel/ Seheel of voor het grootste deel van c^utchouc, gomelastiek of rubber met u/zondering van badschoenen, baggerlaar/n» rubber laarzen, overschoenen en sneeuw schoenen voor zoover deze meer be/^aagt dan 100 ten honderd van het gemeeld aantal pa ren dier goederen, gedurer'^e het overeen komstig tijdvak der jaren 1929 en 1930 uit dat land ingevoerd. Dit besluit treedt vandaag in werking.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1