BOERDERIJ I APRIL WIJ 1 Nieuwe Natas* Courant Firma PELTENBURG TE KOOP „SINT BAVO DONDERDAG 31 MAART 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 HET WONDER VAN DEN H. DOORN. de gebeurtenissen te andria op goeden vrijdag. Wat de „Osservatore" er van vertelt. Telkens wanneer Goede Vrijdag op 25 Maart valt, dus samenvalt met den datum van Maria Boodschap, herhaalt zioh te Andria in Italië een wonderlijke gebeurte nis. Daar wordt n.1. bewaard een relikwie van den Doornenkroon, een groote doorn, waarop eenige donkergekleurde opge droogde bloedvlekken te zien 'zijn. Wanneer het wonder zich herhaalt, worden deze bloedvlekken helder en week en breiden zij zich uit. Ook dit jaar zijn de wonderlijke ver schijnselen geconstateerd. De „Osservatore Romano" beschrijft de gebeurtenissen uitvoerig, waaraan wij het volgende ontleenen: Om 12.45 (Italiaanschen tijd) begaf zich de bisschop, mgr. Bernardi, naar de kapel van den H. Doorn en bracht de kostbare relikwie naar de kapel van den H. Ricar- dus, den eersten bisschop en patroon van Andria, wiens gebeente vereerd wordt op het altaar dier kapel. De reliekschrijn werd op de altaartafel geplaatst overeenkomstig de traditie bij de voorgaande mirakelen, waarvan het laatste plaats had in 1910. Voor het altaar namen op bidstoelen plaats: in het midden titulair-aartsbis- schop van Philippi, mgr. Palica, plaatsver vanger van den kardinaal-vicaris van Rome, rechts mgr. Bartolomasi en links mgr. Bernardi en rondom hen verscheidene prelaten en priesters, onorevole Ceci, de burgemeester van Andria, „commendiato- ren" Pasquale Coffaro met alle plaatse lijke burgerlijke en militaire autoriteiten, geneesheeren. scheikundigen, clinici, an dere deskundigen en journalisten. Verder werden volgens het blad in de zeer kleine kapel ook eenige andere perso nen toegelaten, die vurig baden, als om het geheele biddende volk te vertegen woordigen. Van het eerste oogenblik af, dat het volk begon te bidden, om 13.30 uur, was reeds merkbaar, dat de bloedvlekken van den H. Doorn een lichte verandering on dergingen. Van dof en droog als zij waren, werden ze helder en week. Om 15 uur was het verschijnsel nog be ter zichtbaar en om 16 uur was het evi dent voor allen, die het mochten contro leeren. De bisschop hield degenen, die het on geduldigst waren, terug, daar hij met alle behoedzaamheid wilde te werk gaan. Ook dr. Bon beteugelde het enthousiasme, dat aldoor vurig oplaaide in de harten van hen, die het wonder hadden aanschouwd. Onorevole Ceci, de burgemeester, genees heeren, clinici en eenige prelaten bezagen den H. Doorn een laatste maal met lenzen en een speciale electrische lamp en het was voldoende, da-t om 16.10 uur een ge neesheer instinctief zijn hoéd omhoog stak, om den geloovigen mede te deelen, dat thans geenerlei twijfel meer bestond, om een niet meer te beteugelen enthou siasme in aller harten te doen losbreken. Toen nam de bisschop de relikwie van het altaar en hief haar omhoog boven de hoofden van het volk, om het te zegenen. Daarna liet hij haar vereeren door de twee aartsbisschoppen, Palica en Barto lomasi, die zich niet van hun bidstoel hadden verwijderd. De bisschop hief daar na het „Te Deum" aan, dat met onbe- schrijfelijken jubel werd gezongen onder uitroepen als „Leve de H. Doorn" 1 Leve Christus Koning!" De naaste omgeving van de kathedraal zag zwart van de menschen. Om aan de godsvrucht der geloovigen te kunnen vol doen, moest men de menigte samenbren gen op het uitgestrekte Victor Emanuel- plein, opdat zij den zegen zou kunnen ontvangen. Ruim vijftig duizend personen verdron gen zich op het plein, toen de bisschop omgeven door de aartsbisschoppen en autoriteiten, waarbij zich nog de prefect van Bari, Cavalieri, en de federale secre taris van Bari gevoegd hadden, op het balcon van het bisschoppelijk paleis ver scheen, waar een troonhemel was opge richt Het verschijnen van den H. Doorn bracht een onbeschrijfelk enthousiasme teweeg, Het volk kon niet knielen, daar het te dicht opeengedrongen stond, maar met ontbloot hoofd, en zwaaiend met hoeden en zakdoeken, riepen allen met luider stem en telkens opnieuw brak het enthousiasme los. Notarieele acte. Op verzoek van den bisschop maakte notaris Riccardo De Corato de notarieele acte op, waardoor het wonder wettelijk wordt gedocumenteerd. Reeds den 23sten Maart had dezelfde notaris een acte van identificatie van den H. Doorn opgemaakt, waaruit blijkt, dat deze zioh in de normale omstandigheden bevond <Lw.z. dat de ver schillende bloedvlekken droog waren en donker getint. Uit het nieuwe prooes-verbael bleek, dat alle aanwezigen getuigen, dat zij gezien hebben, dat deze vlekken helderder wer den, zich afteekenden en dat de vlek aan de punt zich lichtelijk uitbreidde. Het verschijnsel was in den avond nog meer waarneembaar, dan toen het wonder aan het volk werd aangekondigd. De notarieele acte werd onderteekend door de drie aanwezige bisschoppen, alle autoriteiten, de geneesheeren, onder wie ook dr. Bon, scheikundigen en aanwezige journalisten.. VRAGENBUS Vraag: Is er in Leiden een collecteur van de Staatsloterij en zoo ja, waar woont hij? Antwoord: De vraag is gemakkelijker te stellen dan te beantwoorden. Er zijn in Leiden verscheidene collecteurs en collec- trices der Staatsloterij. Wij kunnen niet alle adressen vermelden. Vraag: Mijn vader heeft een arbeider gehuurd, die bij mij in dienst is, maar ik wil hem niet houden. Kan ik hem nu de zes weken geven? Antwoord: Uw vraag is niet duide lijk. Heeft uw vader dien arbeider voor u aangenomen, dan is de vraag, wat uw va der heeft afgesproken. Hebt u het bedrijf van uw vader overgenomen, dan hebt u, zonder nadere overeenkomst, de arbeids voorwaarden te handhaven. Is u uw vader als erfgenaam opgevolgd, dan hebt u het recht den arbeider op te WAT KLANK EN BEELD BRENGT. Studio en zender. Een volledige gramofoonfabriek. Film en radio in Rusland. Romantiek van de ge luidfilmstudio. Een Nederlandsche geluidsfilm? De beste foto's van heel de wereld. De ontwikkeling van radio en film door de eeuwen heen. Het bestuur van de tentoonstelling Klank en Beeld heeft van den aanvang af er naar gestreefd een zoo volkomen moge lijk beeld te geven van al hetgeen de elec tro acouetische industrie, de amusements industrie, en de foto-industrie op het oogenblik produceert. Waarbij het in de eerste plaats de bedoeling was dit alles zoo te demonstreeren, dat het Nederland sche volk gelegenheid zou krijgen niet al leen tot zien maar ook tot begrijpen. En in dezen opzet is men, na maanden van moeizaam werk, thans ten volle geslaagd. Klank en Beeld brengt in de eerste plaats een televisiezender van het model, dat bij de groote continentale zendstations gebruikt wordt. Aan het eene einde van de groote R.A.I. zaal staat de zender; aan de andere zijde de ontvanger, zoodat men het geheele wonder van het overbrengen van levende beelden zal kunnen aanschou wen. Hoe radio-uitzendingen plaats hebben, welke factoren daarbij een rol spelen, de romantiek van de studio, zal men in een groote studio in werking naar het voorbeeld van de laatste New Yorksche „radio show" kunnen zien. En op ditzelfde gebied, met betrekking tot de radio-omroep, heeft Klank en Beeld iets in voorbereiding, dat tot dus ver op geen enkele Europeesche radioten toonstelling te zien was: de techniek van het zenden in volle werkelijkheid. Daarnaast, daaromheen is een veelheid van ontvangtoestellen, van ontvangsyste- I men, die een volkomen beeld geven van de ontwikkeling van de techniek; waarbij Klank en Beeld het groote voordeel heeft dat men Nederlandsohe en Duitsche, Ame- rikaansche en Engelsche, Eransche en Rus sische producten naast en tegenover elkan der kan zien. In het midden van de groote tentoonstel lingszaal komt een volledig geïnstalleerde gramofoonfabriek; de gramofoonplaat van microfoon tot pers. Met ronddaarom al het nieuwe dat-ook deze techniek kan bieden. Schuin daartegenover de groote stand der U.S.S.R.; een volkomen beeld van de ontwikkeling van geluidsfilm en radio in de Sovjetrepublieken. Voor de eerste maal zal op een tentoonstelling van dezen omvang hier te lande Rusland uitkomen op een wijze, zooals de U.S.S.R. dit tot dusver slechts in het buitenland kon doen. In de tweede helft van de tentoonstel lingszaal begint de geluidsfilm-afdeeling. Rond een keur van projectieapparaten, van wonderlijke toestellen die van een smailo filmband, beeld en geluid weergeven, zijn verschillende groote ruimten, waar de filmproductenten toonen, hoe in werkelijk heid in de geheimzinnige filmstudio's, in Berlijn, Parijs of New York, de geluidsfilm ontstaat. Hoe in het felle licht van schijn werpers onder den ban van de alles hoo- rende microfoon, regisseur en speler het resultaat bereiken, dat wij tenslotte elechts van het witte doek kennen. Hier zal men, voor het eerst in Europa en Amerika kunnen zien hoe van een Duitsch sprekende film, een Fransche, een Nederlandsche film wordt gemaakt; het grootste wonder van de laatste twee jaar. Merkwaardig en zeldzaam wijl men eerst in den allerlaatsten tijd er in slaagde dit systeem te volmaken. Zoover is de tech niek gevorderd dat er een goede kans is, dat Nederland tijdens „Klank en Beeld" de eerste Nederlandsche geluidsfilm zal kunnen hooren en zien. Een groote interna tionale speelfilm met een volkomen Hol- landsche dialoog. Hoe deze film gemaakt werd zal men tezelfdertijd kunnen zien. Nog een andere film staat op het pro gramma; een merkwaardige teekenfihn waarin, op voor den leek begrijpelijke wij ze, de werking van radiozender en ontvan ger, de gebeurtenissen in het luchtledige van de radiolamp, getoond worden; een korte eigenaardige voorstelling „Radiowon deren". Last not least biedt Klank en Beeld den bezoeker een van de beste marionetten theaters, waarbij spel en mechanische mu ziek tot een merkwaardig geheel samen gesmolten zijn. Naast de groote zaal, waarin films ver toond worden, films die om welke reden dan ook niet in de gewone theaters loo- pen, bevindt zich de internationale foto salon. Tot dusver heeft ons land nimmer een dergelijke verzameling van interna tionale fotokunst gezien; inzendingen uit Noord-Amerika, uit Paraguay, uit Japan, Australië, uit Rusland, uit vrijwel alle lan den van Europa. Een verzameling, die slechts mogelijk was door de tentoonstel ling te maken tot een onderdeel van een groot internationaal gebeuren; een verza meling, zooals men ze hier te lande voor eerst niet weer zal kunnen zien. Bij de technische fotoafdeeling wordt de nadruk gelegd op twee verschijnselen van den laatsten tijd: smalfilm en „kleinbeeld"-" fotografie; opnamen, niet grooter dan het dubbele van een enkel filmbeeldje, die ech ter door de bijzondere constructie van de camera tal van voordeelen hebben boven de gebruikelijke opnameformaten. Een van de verdere merkwaardigheden van Klank en Beeld is de uitgebreide his torische afdeeling: toestellen, waarmede de eerste proeven van draadlooze telegrafie genomen werden, het ontstaan van de ge luidsfilm; het ontstaan van de fotografie; Klank en Beeld van den oorsprong af tot op het huidig oogenblik. Klank en Beeld omvat uit den aard der zaak, naast de electro-acoustiek en electro- techniek ook de muziek; en deze afdeeling zal van het geheel zeker niet de minst be langrijke zijn. Het spreekt vanzelf, dat Duitschland, waar de muziekinstrumenten industrie zulk een grooten rol speelt, waar ook de electrische muziekinstrumenten ont wikkeld werden, hierbij een rol van betee kenis speelt. Mèt Italië, waar de natuurlijk muzikaliteit van het volk een muziekindi- trie van beteekenis deed geboren wordo- Zoo brengt Klank en Beeld alles, wat kt moest brengen; een volledig beeld var al die geheimzinnige, wonderlijke zaen> waarvan men hoort maar die men niet-iet. De romantiek en de techniek van filu ra dio en gramofoon. De sfeer waarin Villy Fritsch en Réné Clair hun werk verritten; het dagelijksch leven in onzen omroP; de wijze, waarop Richard Tauber zii stem voor ons allen vastlegde. Met als hoogte punt een reeks voordrachten en demonstra ties van beroemdheden uit de wereld van de microfoon en een filmfeest naar inter nationalen trant. In Leiden gevestigc. J. E. A. Bakker, dienstbode, Haarlem- 1 merstr. 128a. A. Bergen Henegouwen, Waard 21. J. J. van den Bogert, Rijnsb. weg 10. C. van Deursen, dienstbode, Warmoiderweg 5. W. de Gafet, adj. msp. v. politie, Gerecht 12. 5- E. F. van Haaren, Rijnsb.weg 165. Hengeveld, Botermarkt 13. M. J. Hofjes, kinder- juffr., Bloemistenl. 46. J H. Holwerda, directeur Museum v. Oudi-> Warmonder- weg 5. D. J. Keiler eni'am., bedrijfslei der, Morschkade 12a. W. Kooreman, winkelbediende, Heerensügel 27F. M. van AsKriek en fam., I an Lievenstr. 16. S. M. Lamerts van Birsn, Oude Singel 68. G. J. Litti, diensbode, Haarlem merstraat 73a. J. Lufge', kapster, Haar lemmerstraat 299c. I, J.HarlandOuwe hand, Haarlemmerweg 40". Ph. F. Pele- tier en fam., Warmondrweg 5. H. Schnürpel, chemigraaf, 'oordeinde 47. H. Sjouerman, scheepsvïrktuigk., J. van Goyenkade 20. J. t Oosterum—van Yendeloo, Levendaal 6. A. G. Boek raadWies Thorbeckei-raat 26. F. H. Willekes, kantoorbedifide, Korevaarstr. 3. N". C. Wuffraat, tad arts, Breestraat 56. Uit Leiden vertrokken: H. J. van Beek, Jaarlem, Schneevoigbt- straat la rood. Blaaser en fam., Am sterdam, Betaaniesf. 29 I. A. T. de Boer, Zoeterwoud®, H. Bjndijk F 142è C. van Delft-Boom, Katwijk, Cominandeursl. 8. N. Boot, Bloemendaal, Sohr. v. d. Kolkw. 22. W. W. J. I. Brands, Haag, G Reijn- straat 46. M. C. Broekhof, Oegstgeest, Rijksstr. veg. A. J. de Croon, Amster dam, Enmastr. 12. J. J. H. Th. Dreef, Dordrecht, Dubbeldamscheweg 134 rood. H. N Gerretsen, 's-Gra venpolder, School straat. W. J. G. Gevers, Parijs. J. G. van Grozen, Hazerswoude, H. Rijndijk 96. M. J. W. de Groot, Velsen, Hoofdstr. 165. G. H. den Heeten, Veur, Veursche- straaweg 336. M. W. Jongsma, Oegst- gees, Fred. Hendrikl. 10. M. L. Kneep- ken, Noordwijk, Oude Zeeweg. J. A. Kotekaas, Noordwijk, Weteringkade 30. J. 0. Kriest, Haag, Wald Pyrmontkade 15. J. H. H. Lamers, Rotterdam, v. d. Tak- praat 5b. W. F. H. Lotte en fam., Voor- 'urg, v. Heurnstr. 97. G. Lüschen en am., Amsterdam, Baffinstraat 81. H. W. Methorst, Haag, Jos. Israelspl. 10. J. Meijers, N. O. Indië. W. Warmenho- ven-Millar en fam., Barneveld, Nieuwstr. H. Minnema, Rotterdam, Sionstr. 70a. H. J. C. Molkenboer, Wassenaar, R'idder- laan. J. Noordanus en fam., Leiderdorp, Koningstr. 4. C. W. Dentz-Oostveen, Vlaardingen, W. Beukelszstr. 6. J. Paauw, Den Haag, Koningstr. 481 R. M. J. van der Reek, Den Haag, Heemskerk- str. 12. G. W. Saelman, Utrecht, Ridder- schapsstr. 33 bis. G. J. Schut, Brummen, Eerbeek K 363. J. Staphorst, Hillegom, Amerikaanstr. 9. Chr. Vogelesang, Drie bergen Rijsenburg, Verheullaan 2 D. J. van der Werff, Gouda, Burg. Martenssin- gel 49. J. A. van Wijk-van der Wijn gaard, Utrecht, Amaliastr. 31bis. ZE WISSELEN WEER! Hilversum komt op 298 M. Huizen 1875 Met de Selectiviteit wordt het hopeloos. De R.O.F. maakt alle merken toestellen voor 17.50 selectief Niet goed, geen geld. In de R.O.F. toe stellen is 't reeds ingebouwd Atd. Radio - BREESTR. 109 2523 groot ca. 20 H.A. Gunstig gelegen te Zoeterwoude desgewenscht met volledige Inventaris. Ruim geld op hypotheek aanwezig. Spoed gewenscht. Inlichtingen F. M. BLONK ADRES: Kort Galgewater 12, Leiden. 2528 Haarlemmerstraat III ZIJN goedkooper en U loopt geen risico. Wij verkoopen al 30 jaar lang Bedden, Behangsel, Karpetten, enz. 2534 GEEN FILIAAL - Alleen a contant U 1= VOOR RECLAME J te Haarlem en Omstreken is de het aangewezen Publiciteitsmiddel 1 OPLAGE 17500 T Telef. Int. 13866 (3 Lijnen) Adverteeren doet verkoopen. Godsdienstig Weekblad voor het bisdom Haarlem. Geeft wekelijks 16 bladzijden onderhoudenden enleerzamen tekst Steunt het Liefdewerk d. arme Nieuwe Parochiën. Per 3 maanden f 1.00 VRAAGT PROEFNUMMERS. Administratie: Leiilschewep 13 - Voorsctiolen naaisters Bekwame en aank. naaisters gevraagd. Mevr. v. d. PUT TEN—KERRE MANS, Mo lenplein 14, Waasenaar. 2507 meisje Zoo spoedig mogelijk ge vraagd een net flink meisje, zelfstandig kunnende wer ken, met huisleijk verkeer, bij E. DRIESSEN, Heeren straat 42, Wateringen. 4071 nette juffrouw zag zich gaarne geplaatst op kantoor voor liobte werk zaamheden. Bekend met ty pen. Omtrek Leiden. Brieven onder letter V. aan ZAND- VLIET'e Boel.h. Leiden. 4090 meisje Gevraagd een net meisje voor de huishouding, zelf standig kunnende werken. Heerenstraat la. 4091 meisje Gevraagd een meisje, da kan koken en genegen s huiswerk te verrichten. Twe- de meisje aanwezig. Brieen no. 4086 Bureau van dit bad jongen Gevraagd een nette joigen, om in het rijwiel vak >pge- leid te worden. JAC. v. d. MEIJ, Warmond. 4084 werkster Gevraagd nette jong werk ster voor den Vridagmid- dag. Aanmelden: laarlem- merstraat 37„ na 7 uur. 4085 te koo» Een goed onderluuden bur gerwoonhuis m»fc garage, groote schuren <n moestuin, gelegen aan we? en water, omgeving Leicfen. Brieven no. 4083 Bureav van dit blad DIENSfBODE Gevraagd tegm 1 Mei, voor gezin m. vijf kinderen, waar van drie sthoolgaand, een flinke, degeljke R. K. dienst bode. Brie-en met opgave van verlargd loon en van referenties te zenden Mevr. LANGER. Meloenstraat 101, Den Haa?. 4093 f tuinders Nunhem's augurkenzaad in kwaliteit en opbrengst het beste, ƒ5.— per pond. Ver krijgbaar bij W. HöLSCHER Roelofarendsveen. 2397 gevraagd Sol. Act. H. Agenten ge vraagd voor sol. Mij. corres pond. op de Ned. Staatslo terij. Ruime prov. Vaste toel. Brieven O. C. ZWARTEN DIJK, Maassluis. 2496 kraag en mof iff niet meer modern. Wij vervormen deze in het nu modern zijnde vosmodel. U zult hierover tevreden zijn. Onze prijzen zijn zeer voor- deelig en de afwerking eer ste klas. HET BONTHUIS, Hooigracht 4a h. Nieuwstr. 4092 versche visch Versche makreel, groote poonen, schellevisoh, kabel jauw, gestoomde makreel en spekbokking; goedkoope prij zen. DE BRUIJN, Diefsteeg 11. Tel. 3041. 4088 dames! Het beste adres voor het dameskappen is Oude Singel 122 bij de Volmolengracht. Tarief wasschen, knippen, onduleeren 1 gld. Wasschen, watergolven 75 ct. Bediening door le Duitsche coiffeuse. Bespreek bijtijds. 4082 te koop Wegens omstandigheden een vierwielige wagen met hit, zeer mak; zeer geschikt voor boter- en kaashandel. Te be vragen B. BOON, Voorstraat 30 Lage Rijndijk, Leiden. fraai heerenhuis met tuin te huur aangeb. op le gezell. stand, ged._ door onderhuur zonder pension en meerdere mogelijk als bijver dienste. Stoff. bill, over te nemen. Brieven no. 4067 Bu reau van dit blad. zit-slaapkamer R. K. heer vraagt flinke zit- slaapkamer met pension. Brieven met prijsopgaaf no. 4094 Bureau van dit blad. sloopauto mobielen In- en verkoop van auto- en motoronderdeelen, machi nerieën, drijfwerken, riem- schijven, brandkasten, reser voirs, gereedschap. KAREL v. DUUREN, Utrechtsche Veer 25. Tevens reparatie-in richting, ook aan eigen ga rages te ontbieden. 40S7 jongensfiets Gevraagd een 2e handsoh jongensfiets. Adres: Kerk straat 125, Noordwijkerhout. 2525

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 8