23ste Jaargang WOENSDAG 30 MAART 1932 No. 7163 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND RECHTZAKEN 3)e £cld^obe0oii^omt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is roor de Abonné's ver- krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V De O.S.P. De nieuw gestichte Onafhankelijk Socia listische Partij O. S. P. heeft haar actie aangevangen met een „Oproep". In deze „Oproep" wordt aan de SD.A.P. verweten, dat zij te weinig eisohen heeft ge steld, te veel met de omstandigheden van de crisis en malaise heeft rekening gehou den eigenlijk: dat zijnog te weinig in oppositie is gebleven en te veel positief aan maatschappelijk werk heeft gedaan, waardoor zij meende wat te kunnen berei ken en verkrijgen voor de werkloozenZoo lezen we in die „Oproep" ojn. het volgen- de: „Toen zij (de bourgeoisie) het Na tionaal Crisis-Comité ging stichten, toen vond zij deze zelfde leiders, cji0 dit burgerlijk bedrog onmiddellijk aan de kaak hadden moeten stellen en tot inzet van een geweldige tegenactie hadden behooren te maken, bereid aan dit bedrog mee te werken en in het „Juliana-Comité" zitting te nemen. Door deze „daad'' werd de aange kondigde actie gebroken, nog voor ze begonnen was. Verwarring werd ge sticht in de rijen der arbeiders, die hun hoop op de S.D.A.P. hadden ge vestigd. En de socialistische beginse len, die juist in dezen tijd scherp tegenover de kapitalistischewanorde moesten staan, werden tot een bespot ting gemaakt". Dit citaat typeert de heid van de leiders der nieuwe partij vol komen. Jongeren en ouderen. In een beschouwing over het Paaschcon- gTes der S. D. A. P. in de „Maasbode" wordt geconstateerd, „dat jonge menschen van zeker geen vijf en twintig jaar, die on mogelijk studie konden hebben over ont zettend moeielijke vraagstukken als hier behandeld werden, met een Albarda de batteerden als gelijken!" En dan wordt opgemerkt, dat dit is „de fout der socialis tische paedagogiek". Wij zijn het met deze laatste opmerking eens, als men maar niet daarin leest, dat buiten socialistische krin gen zoo iets niet voorkomt. Men kan eenzelfde verschijnsel óók onder ons, Ka tholieken, con state erenOnze lezers herinneren zich, hoe de Bisschop van Haarlem bij het presidents-jubileum van mgr. Taskin te Warmond, lovend diens wijs paedagogisch inzicht in de opleiding van de toekomstige geestelijkheid, scherp- Lakend sprak over de eigenwijsheid van vele jonge menschen, als dezen hun mee- ning inzake sociale en politieke vraagstuk ken tegenover die van ouderen stellen. Inderdaad, de kwaal, waarvoor altijd de jeugd zeer vatbaar is geweest: het ver standelijk doordraven zonder te letten op hindernissen van de practijk, het ren van idealen met illusies, het van een eigen persoonlijke meening als dè wijsheid deze kwaal heeft nu feitelijk en in heel ernstige mate een deel der jeugd aangetast. 't Is noodzakelijk, dat wij dit ziekte-ver schijnsel, speciaal eigen aan onzen tijd, kennen, omdat deze kennis een eerste voorwaarde is, om er met succes tegen op te treden. De jongeren zelf zijn geroepen, om die ziekte de ziekte van eigenwijsheid in zichzelf te voorkomen of te genezen. En de ouderen moeten, waar 't te pas komt, de jongeren op deze kwaal wijzen. Maar dan moeten de ouderen zelf zich hoeden voor een kwaal, waarvoor juist zij gevaar loopen! Met het getij moeten de bakens worden verzet! Als men zich vroe ger heeft vergist, moet men zich aan die vergissing niet blijven vastklampen! Hot inzicht in een bepaalde kwestie kan in den loop van den tijd zijn verdiept en verhel derd en veranderde omstandigheden kun nen verandering in houding ten opzichte van een bepaalde kwestie noodzakelijk makenDat te doen, vraagt vaak een offer- UITVAART VAN Z.H.EXC. MGR. SCHRIJNEN. Hedenmorgen te half elf heeft te Roer mond de plechtige uitvaart plaats gehad van Mgr. Laurentius Schrijnen z.g. Onder de aanwezigen waren de Aarts bisschop van Utrecht, de Bisschoppen van Breda, Den Bosch en Haarlem. Mgr. dr. Lemmens die één week na zijn wijding tot wijbisschop reeds in de functie van den overieden bisschop is getreden droeg de Pontificale H. Mis van Requiem op in de Kathedrale kerk van Roermond. Mgr. werd geassisteerd door de hoog- eerw. heeren mgr. dr. G. Boucheux, vica ris-generaal van het Bisdom, en prof. W. Clools, Kanunnik en hoogleeraar aan het Groot-Seminarie, als troondiakens, de hoogeerw heer deken le Bron de Vexela als presbyter-assistens en de weleerw. heeren P. M. Wolfs en M. Durlinger als diaken en subdiaken. Behalve de Bisschoppen met hun secre tarissen waren ook zeer vele andere gees telijke autoriteiten aanwezig, waaronder deputaties uit het buitenland. Van de burgerlijke autoriteiten noemen wij minis ter Ruys de Beerenbrouck, de Commissa ris der Koningin in de Provincie Limburg, de Eerste en Tweede Kamerleden uit Limburg, de leden van Ged. Staten van Limburg van de Provinciale Staten, vele burgemeesters enz. Een enorme groep afgevaardigden van sociale en godsdienstige organisaties na men aan den stoet deel. In Roermond hingen overal de vlaggen met rouw wimpels, halfstok. De stoet, wel ke gevormd was, trok door een deel der bisschopsstad en kwam te ongeveer half elf in de Kathedraal aan. Na afloop van de H. Mis werd de ab- soute verricht door de aanwezige Bisschop pen. Begeleid door denzelfden stoet werd het stoffelijk overschot naar het kerkhof gedragen en daar in den grafkelder der Bisschoppen bijgezet. De Aartsbisschop Mgr. Jansen verrichtte de beaarding. Op verzoek va-n den overledene werden geen toespraken gehouden en waren ook geen bloemen aanwezig. DE NOOD IN HET BOERENBEDRIJF. DE MELKPRIJZEN. Telegrammen aan Koningin en Minister. Het bestuur van de Melkfederatie, voor zitter de heer J. Biemond te Bleiswijk, wel ke federatie bestaat uit den Bond van Melkveehouders (lid van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw), den Centra- ièn Boeren- en Tuindersbond en den R. K. Land- en Tuinbouwbond, Bisdom Haarlem, heeft hedenavond het volgende telegram gezonden aan H. M. de Koningin: „Melkprijzen bij melkveiling Persoons- dam te Rotterdam heden van 1.80 tot 3.20 per 100 L. Kwantum 75.000 L. per dag. Verzoeken U onderdanig, doch dringend zoo spoedig mogelijk Uw tusschenkomst te willen verleenen. Boerenstand wordt met totalen ondergang bedreigd". Voorts werd een tweede telegram ge zonden aan den minister van Binnenland- sehe Zaken en Landbouw, dat luidt als volgt: „Melkprijzen op melkveiling Persoons- dam te Rotterdam van 1.80 tot 3.20 per 100 L. Kwantum 75.000 L. per dag. Verzoe ken U dringend om onmiddellijk ingrijpen. Boerenstand wordt met totalen ondergang bedreigd. Verzoeken dringend ons nog deze week een onderhoud toe te staan". HEERENKLEEDINGBEDRIJF. Werktijdsbepaling. De minister van Arbeid, H. en N. heeft aan hoofden of bestuurders van onderne mingen, waarin heerenkleeding ale maat werk en detailconfectie wordt vervaardigd, in alle gemeenten des Rijks werktijdbepa lingen vastgesteld voor in hun ondernemin gen in het tijdvak van 29 Maart tot en met 4 Juni a.s. en in het tijdvak van 10 Octo ber tot en met 26 November werkzame ar beiders van zestien jaar of ouder, niet zijn de coupeurs, in afwijking van het bepaalde bij de art. 23 en 24 der Arbeidswet 1919. tje van ijdelheid en zelfingenomenheid; en dit offertje kunnen velen niet brengen! Als jongeren en ouderen zich trachten te hoeden voor de fouten, waarin zij be trekkelijk gemakkelijk kunnen vallen, dan zal een samenwerking prachtige resultaten kunnen afwerpen dan zal een s menwer king veel vruchtbaarder zijn, dan een wer ken van jongeren en van ouderen afzonder lijk. MGR. SCHIOPPA. Ln den gezondheidstoestand van Zijne Exc. Mgr. Schioppa is sedert eenige dagen een merkbare verbetering ingetreden. Gis teren bracht Z.Exc. de Aartsbisschop, die morgen voor zijn bezoek ad limina naar Rome vertrekt, een bezoek aan den Inter nuntius. INDIRECTE BELASTINGEN. Navordering wijn- en suikerac cijns. Bepalingen omtrent sigarettenpapier. Ingevolge de in Staatsblad No. 110 <m. 19 Maart j.l. opgenomen wet houdende o.m. bepalingen tot heffing van opcenten op den suikeraccijns en verhooging van opcenten op den wijnaccijns, alsmede ter beteuge ling van den smokkelhandel in sigaretten papier, wordt er de aandacht op gevestigd dat: 1. Met ingang van 1 April 1932 zullen worden „nagevorderd'' tien opcenten op den suikeraccijns en zestig opcenten op den wijnaccijns van voorraden grooter dan 1000 kilogram en 100 liter, welke in het vrije verkeer in een opslagplaats aanwezig zijn, alsmede van hoeveelheden suiker en wijn met ingang van dien datum in vervoer naar een zoodanige bergplaats. Onder opslagplaats is te verstaan, ieder gebouw, erf of besloten terrein. Indien iemand in dezelfde gemeente meer dan een opslagplaats in gebruik heeft, worden deze voor de toepassing dezer wet als een op slagplaats beschouwd. Voorraden grooter dan 1000 kilogrammen en 100 liters zijn over de volle hoeveelheid aan navordering onderworpen. De gebruiker of hoofd gebruiker van een opslagplaats, waarin aan navordering on derworpen hoeveelheden suiker en wijn voorradig zijn of waarnaar deze in vervoer zijn, zijn verplicht daarvan op 1 April a.s. of telkens den eerstvolgenden dag na den dag van inslag, tegen ontvangbewijs schrif telijk aangifte te doen bij den Ontvanger der Accijnzen over de gemeente waarin de opslagplaats gelegen is. Deze aangifte moet zijn onderteekend en moet bevatten:' a. naam en woonplaats van den aange ver; b aanduiding van de opslagplaats waar in de suiker of de wijn zich bevindt c. de voor navordering in aanmerking komende hoeveelheid suiker of wijn, in iedere opslagplaats aanwezig; Voor navordering blijven buiten aanmer king partijen wijn die voor 1 Februari 1932 bij particulieren voor persoonlijk gebruik in voorraad waren. 2. Van af 1 April 1932 moet het vervoer- van sigarettenpapier in een hoeveelheid van meer da-n tweehonderd gram gedekt zijn door binnenlandsch paspoort af te ge ven door den Ontvanger accijnzen ter plaatse waar het vervoer een aanvang zal nemen. Voorts mag van af 1 April a.s. sigaret tenpapier buiten entrépot niet in grootere hoeveelheid aanwezig zijn dan twee hon derd gram in een gebouw, op een erf of op een besloten terrein, tenzij gedekt door do cumenten afgegeven overeenkomstig de wettelijke bepalingen omtrent den in-, uit- en doorvoer van goederen en binnenland- sche paspoorten. Deze bepaling geldt niet t.a.v. sigarettenpapier voorhanden in een sigarettenfabriek, waarvoor vrijdom van invoerrecht wordt genoten. LEVERING VAN TARWE. In Noord- en Zuid-Holland. De Besturen der Tarwe-Organisaties voor Noord-Holland en Zuid-Holland heb ben besloten den leden-aangeslotenen ge legenheid te geven de tarwe eerder te le veren, dan bij 'n normale afroeping door de V.I.T.A. het geval zou zijn. De Organisatie is bereid de tarwe, welke reeds ligt opge slagen in pakhuizen en eigendom is van de telers, na classificatie over te nemen tegen den vollen prijs, welke op dat moment geldt. De verdere bewaarkosten neemt dan de Organisatie voor hare rekening. De tarwe, welke nog op de bedrijven ligt, zal door de districten worden geclassifi ceerd en naar de pakhuizen worden ge bracht, welke door de Organisatie hiervoor worden aangewezen. Ook deze tarwe zal direct na levering in het pakhuis door de Organisatie worden betaald naar den vol len prijs, welke op dien datum geldt. Geen vervoer mag plaats hebben dan op leveringskaart en vervoe/bewijs. De telers, die ongedorschten tarwe be zitten, behoeven voorloopig met het dor- schen geen haast te maken. De bedoeling is, dat in den loop van Maart, April en Mei zoo mogelijk alle tarwe door de Organisatie wordt overgeno men en betaald, voor zoover zij in deze j maanden nog niet aan de V.I.T.A. kon l worden geleverd. PROTECTIE VAN DE. BUITENLANDSCHE KLEERMAKERS? De invoer voor particulieren niet gecontingenteerd. Het „Vaderland" schrijft: Wat men ons gisteren over de contdn- genteering van manufacturen en confectie heeft medegedeeld, leek ons eerst zóó zon derling, zóó buitensporig, zóó onmogelijk, dat wij er niet over durfden schrijven, aJ- vorens nadere inlichtingen ingewonnen te hebben. Van een ter zake zeer deskundige zijn ons echter die inlichtingen gegeven. Wij kunnen thans aan de juistheid der in formatie niet langer twijfelen, maar.... ongelooflijk blijft het toch. De lezer oordeele: Reeds vrij spoedig nadat de contingen- teeringsbesluiten betreffende de wollen stoffen en de gemaakte kipederen voor mannen, jongens en vrouwen verschenen waren, werd m één van de reeds zeer tal rijke ministeneele circulaires over de con- tingenteering medegedeeld, dat kleine paï- jes aan particulieren van een waarde van niet meer dan 25 buiten de beperkende regelingen zouden vallen. Thans is deze uitzondering uitgebreid tot pakjes ter waarde van ten hoogste 40. Eén particulier mag meer dan één van zulke pakjes tegelijk ontvangen. Op het contingenteeringsbureau zelf wordt de raad gegeven grootere zendin gen.... over verschillende pakje® te ver- deelen. Wie een pak laat maken te Londen (en wij weten uit eigen ondervinding, dat En- gelsche kleermakers moeite doen om hier bestellingen te krijgen) kan men de panta lon, het vest, en de jas afzonderlijk laten zenden. Zoo kan men zelf reeds vrij dure voor dezen tijd zelfs reeds echt dure pakken laten maken en buiten alle contin- genteering om in ontvangst nemen. De invoer van de kleermakers en van de confectiemagazijnen is beperkt. Die van de particulieren is volkomen vrij. De kleermakers en confectiemagazij nen betalen 2 pet. extra invoerrecht in ver band met de contingeenteering. De parti culieren betalen die twee percent niet. Men wil de eigen industrie beschermen, maar feitelijk schept men een toestand, die voordeelig is voor de Engelsche kleerma kers en voor de Parijsche modemagazijnen. Hadden wij geen gelijk, van een zeer zon derling besluit te spreken! Wij zijn tegen protectie. Wij achten de contmgenteeringspolitiek over 't algemeen niet gelukkig. Maar als de besluiten er eenmaal zijn, dan mogen ze toch niet door de eigen regeeringsinstantie gesaboteerd worden. En een maatregel, dien men meent te moe ten nemen ter bescherming van het eigen bedrijfsleven, mag toch niet omgekeerd worden in een protectionstischen maatre gel ten gunste van de buitenlandsche be drijven. Hoe is men tot zulk een besluit geko men! Is het onkunde, is het slordigheid, of is het een effect van de verwarring ont staan door de actie en tegenactie van al lerlei tegenstrijdige invloeden! In ieder geval dient deze ongerijmdheid zoo spoedig mogelijk uit de wereld te wor den geholpen. PERMANENTE HOF. Ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van mgr. Nolens, is als door Nederland aangewezen bijzitter voor geschillen inzake internationale arbeids regelingen bedoeld in art. 26 van het Sta tuut van het Permanente Hof van Inter nationale Justitie aangewezen mr. dr. D. A. P. N. Kooien, lid van den Raad van State, oud-minister van Arbeid, H. en N. Aan prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga is in verband met zijn verkiezing tot rech ter in het Permanente Hof van internatio nale Justitie op zijn verzoek eervol ontslag verleend als door Nederland aangewezen bijzitter voor geschillen inzake doorvoer en verkeer, bedoeld in art. 27 van het Sta tuut van het Permanente Hof van Interna tionale Justitie. In diens plaats is thans aangewezen mr. G. v. Slooten Azn., raadsheer in het Ge rechtshof te 's-Gravenhage. LEENING UTRECHT NIET V0LTEEKEND. De 5 pet. obligatieleening ad 2.500.000, tot het aangaan waarvan de .Utrechtsotie raad in zijn laatste vergadering besloot, is niet geheel volteekend. Emittanten deelen echter mede, dat met de plaatsing van het restant zal worden voortgegaan. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Besprekingen tusschen Frankrijk en En geland inzake hulp aan de Donau-landen. (2de blad). Amerika's begrooting. (2de blad). De Zeppelin uit Zuid-Amerika teruggo- koerd. (Luohbv„ 3de blad). BINNENLAND. Uitvaart van Z.H.Exc. Mgr. Schrijnen. (lste blad). Vergadering van obligatie-houders van de L. E. M. V. 0. G. (Fin. en Oec., 2de blad). De contingenteering van manufacturen en confectie en de particulieren, (lste blad) De nood in het Boerenbedrijf. De melkprijzen, (lste blad). Levering van tarwe in Noord- en Zuid- Holland (lste blad). Nog meer slachtoffers van het verkeer. (Gem. Ber., 3de blad). Bij het beschieten van een smokkelauto werd de chauffeur gedood. (Gem. Berichten 3de blad). Drie boerderijen te Hierden verbrand. (Gem. Ber„ 3de blad). Reclameloods van Philips in de asch gelegd. (Laatste Berichten). „EL DEBATE" OPNIEUW VERSCHENEN. Naar aanleiding van het opnieuw ver schijnen van het Kath. Spaansche hoofd blad „El Debate", dat wegens zijn strijd voor de rechten der Kath. Kerk in Spanje, door de Spaansche Regeering gedurendo geruimen tijd werd verboden, heeft het be stuur van de R. K. Journalisten Vereeni- ging d.d. gisteren een telegram aan den hoofdredacteur van „El Debate'' verzonden dat, vertaald, aldus luidt: Hoofdredactie „El Debate", Madrid. Met groote vreugde begroeten wij de wederverschijning van „El Debate'' en de fiere verklaring, dat in uw houding niets veranderd is, maar gij den strijd voor de rechten der Kath. Kerk in Spanje en tegen het sociaal-democratisch anti-clericalismo krachtig zult voortzetten. Ontvang daarmede onze hartelijke ge- lukwensohen en hoogachting. Kath. Journalisten Vereeniging, VEST0FJ3, voorzitter. HAAGSCH GERECHTSHOF De 19-jarige visscher J. v. d. B. uit Katwijk aan Zee is wegens mishan deling van den politie-agent J. aldaar, door den politierechter veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Het Hof verminderde de straf tot 14 dagen. De caféhouder J. M. F. V., te L e i- d e n is in verzet gekomen van een arrest van het Hof waarbij het vonnis van den politiereohter te 's-Gravenhage, die hem wegens eenvoudige beleediging tot 14 da gen gevangenisstraf veroordeeld werd Het verstek-arrest werd bekrachtigd. DE ROOFOVERVAL AAN DE LAAN VAN NIEUW OOST-INDIE. Het Haagsch Gerechtshof heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen den 21-jarigen reiziger H. H. W., mededader van den roofoverval aan de Laan van Nieuw Oost-lndië, gepleegd op 5 Novem ber j.l., waarbij de winkelierster E. M. K. met een revolver werd bedreigd. Even als de mededader M. v. W. was W., door de rechtbank te dier zake tot drie jaar en zes maanden gevangenisstraf veroor deeld, tegen welk vonnis \V. hooger be roep aanteekende. Het Hof rekening houdend met het feit, dat verdachte door den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch na het plegen van dit misdrijf tot tien maanden gevangenis straf is veroordeeld wegens desertie, ver oordeelde W. tot 2 jaar gevangenisstraf.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1