PUROL rijk aan geneeskracht METEN MET TWEE MATEN Firma G. H. MAAT SPORT AGENDA ZATERDAG 26 MAART 1932 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HULDIGING PATER F. HENDRICHS S.J. Zondagmiddag 3 April ten 4 ure sal in Hotel „Wittebrug" te 's Gravenhage Pater Hendrichs gehuldigd worden ter eere van rijn gouden Kloosterjubileum en 70-sten verjaardag. Alle menden van Pater Hendrichs wor den hierbij uibgenoodigd om de officieele huldiging en de aanbieding van het hulde blijk te komen bijwonen. Verder zal er nog bot half zes gelegen heid bestaan om den jubilaris te komen feliciteeren met den dubbelen feestdag. Voor degenen, die tot nu boe niet in staat waren hun feestgave over te maken, nog maals het adres der penningmeesteresee 56 Willem de Zwijgerlaan, Den Haag, Giro nummer 192023. Namens het oomité: Mr. Dr. D. A. P. N. KOOLEN, voorzitter. CATY VERBEEK, secr.-penningmeesteresse. GEEN RADIO-LEZING OVER DRANK- WET. Er was 4 uur voor noodig. De inspecteur voor de volksgezondheid, belast met het toezicht op de naleving der Drankwet, is niet in staat de aan de nieu we Drankwet gewijde uiteenzetting, welke hij zich had voorgesteld voor de radio te geven, te houden, nu het niet mogelijk is gebleken hem den daarvoor noodigen zend tijd van circa 4 uren af te staan. Zulk 'n voornaam-doende ambtenaar maakt zich toch wel lichtelijk bespottelijk! ZEGEN VOOR DE RADIO. Een oordeel van de Poenitentiarie Aan de H. Apostolische Poenitentiarie werd de vraag voorgelegd, of radioluiste raars bij het vernemen van de formule van den pauselijken zegen aan de daaraan ver bonden aflaten dee.achtig worden, evenals de geloovigen, die dezen zegen recht streeks ontvangen. Deze vraag werd den 4en Maart j.I. door de H. Apostolische Poenitentiarie ontken nend beantwoordt. „Msbd." BEVORDERING VAN DE EIGEN INDUSTRIE. Ministerieels circulaire aan de Burgemeesters. In verschillende circulaires heeft de mi nister van Binnenlandsche Zaken tot de gemeentebesturen het verzoek gericht geen orders welke aan de buiten.andsche indu strie ten goede zouden komen, te plaatsen dan na voorafgaand overleg met de Rijks commissie voor de werkverruiming. Het behoeft, schrijft de minister in zijn circulaire van 21 Maart j.I. aan de burge meesters, geen betoog, dat het in de tegen woordige omstandigheden dringend nood zakelijk is, to doen wat mogelijk is, om de Nederlandsche industrie tegemoet te ko men. In verband hiermee wenscht de minister zoo spoedig mogelijk van de burgemeesters een opgave te ontvangen van de bestellin gen, boven het bedrag van 1000.—, we.ke in den loop van 1932 door de gemeenten of door aan de gemeenten rekenplichtige in stellingen, bedrijven enz., zollen worden ge daan en waarvan niet vaststaat, dat deze bestellingen aan in Nederland gevestigde ondernemingen zullen worden gegund. De opgaven zu.len worden gesteld in handen van de Rijkscommissie, voorafgaand over leg met het gemeentebestuur kan worden gevoerd. Verder ligt het in de bedoeling van den minister, bij de toekenning van subsidies in de kosten van de werkverschaffing en steunverleening te bepalen, dat het subsi die alleen kan worden verkregen, indien het gemeentebestuur zich verplicht orders, wel ke in het binnenland kunnen worden ge plaatst, niet aan buitenandsche instellin gen op te dragen dan nadat is komen vast te staan, dat tegen plaatsing van de order in het buitenland geen overwegende be zwaren bestaan. VERDRIETIGHEDEN VAN SPAANSCHE NOTARISSEN. (Van onzen bijzonderen Spaanschen correspondent). MADRID, 2*2 Maart 1932 Een katholiek blad in Salamanca bevatte dezer dagen een tamelijk rake beoordeeling van de sectarisohe maatregelen der Re- geering. Zulke uitingen van de openbare meening zijn hier in den laatsten tijd al lerminst zeldzaam; het schijnt, dat men de juiste bewoordingen weet te vinden, om or nog met een boete af te komen. Het merkwaardige van dit geval was evenwel, dat bet artikel afkomstig was van een di plomaat, van een buitenlandsch diplomaat. Hetzelfde bericht heeft ook in bladen van do hoofdstad gestaan, zonder dat er iets gebeurde. Maar het blad in Salamanca werd er voor aangepakt. Een ijveraar in de Kamer heeft aangedrongen op strenge sanc ties tegen het onbehoorlijk orgaan. Belachelijk! Daargelaten, dat er rake waarheden in dat artikel gezegd worden de verant woordelijkheid voor het bericht berust in do alleieerste plaats bij den schrijver, en waar deze geen Spaansch onderdaan is, en bovendien aan den diplomatieken dienst van den bevrienden staat Chili verbonden, zou men in dit geval den diplomatieken weg moeten bewandelen; daar heeft men zijn vertegenwoordiger voor, in Chili. Maar men begrijpt natuurlijk heel goed, dat een dergelijke stap, in een geval als dit, al gauw belachelijk zou worden, en wil daarom een provincieblad treffen, onmachtig als men is, om zich te wreken op den verantwoor delijken persoon. De heele zaak komt natuurlijk hierop neer, dat men het liefst alle uitingen v&n ontevredenheid zou willen onderdrukken, en alles verzwijgen, wat op eerbied voor bet vroegere regiem wijst. Dit laatste blijkt al heel duidelijk uit den wrangen toon, waarop de regeeringsbladen bericht geven van de herdenking van den dood van ge neraal Primo de Rivera. Een feit is, dat de verjaardag van den dood van den dictator alom in Spanje op waardige wijze herdacht is, dat een stroom van sympathiebetuigin gen bij de familie van den overleden mar kies de Estella is binnengekomen, en dat een ontelbare schare van alle rangen en slanden voorbij de tombe in San Isidro ge defileerd heeft en aldaar een schat van bloemen neergelegd. Over het algemeen kan men toch al •zeggen, dat hier met twee maten gemeten wordt. We hebben hier een congres van socialistische advocaten gehad. Bij gelegen neid van de slotzitting werd speciaal de aandacht gevesctigd op wat de heer Fer nando de los Rios, destijds minister van Justitie, gedaan had voor de totstandko ming van gratis adviezen, teneinde het volk zijn eigen rechten te leeren, en het te wijzen, hoe het moest opkomen voor zijn rechtmatige eischen. Zeer juist. De arbeiders moeten behoorlijk op de hoogte zijn van hun rechten; het is niet voldoende, dat men op fabrieken en werk plaatsen de betreffende wetsartikelen, van de Ongevallenwet bijv., neerhangt; men moet ze ook verklaren. Doch de katholie ken hebben evenééns recht op uitleg van de wet. Zoo bijv. inzake de nieuwe wet op de kerkhoven. Millioenen katholieken heb ben sinds eeuwen geloofd, dat het feit, dat ze gedoopt zijn, aan hun kerkelijke plichten hebben voldaan, en nooit hun voornemen te kennen hebben gegeven, de Kerk te verlaten, voldoende was, om hun een ker kelijke begrafenis te verzekeren. Dat is nu anders geworden. Sinds de afkondiging van de wet op de secularisatie van de kerk hoven is het noodzakelijk wil een ka tholiek kerkelijk begraven worden dat hij dat uitdrukkelijk te kennen geeft. Daar nu bij de Cortes de stellige gedachte voor zit (zooals de voornaamste republikeinsche en socialistisch woordvoerders herhaalde lijk verklaard hebben), om het godsdienstig geweten der Spanjaarden te eerbiedigen, „zonder de minste of geringste vijandigheid of neiging om te vervolgen", zou het toch heel natuurlijk zijn, als men den katholie ken alle mogelijke gelegenheid gaf, gebruik te maken van een reoht, dat men hun uit- drukke!ijk toekent. Dezelfde ijver, dien de heer de los Rios (volkomen terecht) aan den dag legde ten gunste van de arbeiders in het bijzonder, zou het gedrag van de overige ministers moeten bezielen met betrekking tot de ka tholieken, van wie bovendien ook velen arbeiders zijn. En waar zij in hun geval niet over gratis adviezen van regeerings- wege beschikken, moest het den katholie ken toch volkomen vrij staan, dat zij elkan der in hun rechten onderwijzen. Maar dat hebben de ministère anders begrepen. Ziehier een decreet ter zake, zooals het in de officieele Staatscourant is opgeno men; „Artikel 4 van de wet van 30 Januari 1.1. vereischt een uitdrukkelijke beschikking als men een begrafenis met godsdienstig karakter wenscht. Tot dat doel hebben en kele notarissen gedrukte formulieren in omloop gebracht, waarop bedoelde wilsbe schikking staat aangegeven, ten gunste van een bepaalde godsdienstige gezindte. Het is niet geoorloofd, dat ambtenaren van den staat dergelijke propaganda-stukken, die in strijd zijn met de bestaande Grondwet opstellen. De notarissen moeten de meest strikte neutraliteit in godsdienstige aan gelegenheden betrachten, wanneer zij de uitoefening van hun ambt waarnemen. En daarom heeft de president van de repu- b'iek, op voorstel van den minister van Justitie, en in overeenstemming met den Ministerraad, bepaald: lo. De notarissen zullen zich ervan ont houden, om gedrukte of geschreven formu lieren in omloop te brengen en aan parti culieren aan te bieden, die de uitdrukke lijke wilsbeschikking bevatten inzake het kerkelijk karakter der begrafenjs, bedoeld m art. 4 van de wet van 30 Jan. 1932. Even eens zullen zij zich bij de uitoefening van hun ambt er van onthouden, om ook op eenige wijze propaganda te maken vóór of tegen éénige kerkelijke gezindte. 2o. De overtredingen van het bepaalde in het vorige lid zullen gestraft worden met een boete van 1000 peseta s, de eerste maal, en met gedwongen overplaatsing in geval van herhaling". Het wordt bepaald een genoegen, om in 8panje notaris en katholiek te wezen. In plaats dat men nu loyaal naar een mid del zoekt, om het voor alle Spanjaarden gemakkelijk te maken, teneinde te zeggen, wat ze op het punt van hun begrafenis ver langen, maakt men het met opzet zoo moei lijk mogelijk, om op een goeden morgen met satanische voldoening te kunnen zeg gen. dat er maar heel weinig katholieken zijn, die van hun recht gebruik maken, en dat sinds de afkondiging van de republiek het aantal „burgerlijke" begrafenissen aan zienlijk toeneemt! Gevestigd sedert 1833 - WIJNKOOPERIJ LEIDEN VOETBAL A. S. C.RHENANIA 1905. Samenstelling der elftallen. Voor den op den Tweeden Paaschdag door A. S. C. te spelen wedstrijd tegen „Rhenania 1905" uit Würselen, een West- Puitsche eerste klasser kampioen van Duitsche eerste klasser, kampioen van len als volgt samengesteld: Rhenania (van rechts naar links): Schmier., doel; Dondorf en Schepers, ach ter; Sf/*«kgens, Hennes en Pütz, midden; Gorgels. Sobzack, Girkens, Queck en Jans zen, voor A. S. C.: Westen, doel; Van Welzenes en Josson, achter; Parjatmo, N. N. en Han. midden; Janssen, Van der Putten, Van Engelen, Van Goor en Van der Leeden voor. Door den K. N. V. B. is als scheidsrech ter aangewezen mr. E. G. van Bisselick. Uit de Akensche bladen vernemen wij nog, dat Rhenania zich Zondag jl. door een 52 overwinning tegen de Bonner 1' uszball- verein heeft geplaatst in den eindstrijd om den Rijnland-beker. De tweede finalist ib „Rheydt" een vroegere tegenstandster van A. S. C. die in den halven beker- eindstrijd van Bingst 1905 won. Proef wed strijd Ned. Elftal. Het Nederlandsch proef-elftal zal Vrij dag 1 April 's avonds om 8 uur op het V. U. C.-terrein te Den Haag tegen Spata- (Praag) spelen in de vo.gende opstelling: Doel: Veenendaal (Naaldwijk), achter: Stockum (A F.C.), en Lclyveld (V.U.C.), midden: Jongeneel (H.F.C.), B. Paauwe (Feyenoord), Strijbos (Ajax), voor Simons (N.A.C.). Bonsema (Velocitas, Groningen), t. d Broek (P.F.C.), Smits (R.H.C.) en Mulders (Ajax). EEN BIJZONDERE MISSIE TENTOONSTELLING. Op Rijnsburgerweg 143. Een particuliere Missietentoonstelling is iets, dat uit den aard der zaak niet in wij- en kring bekend is, tenminste zoolang j daaraan niet op een of ander wijze bekend- heid wordt gegeven. Sinds enkele jaren nu wordt door een I viertal Missie-minnende dames doorloo- ppnd gearbeid voor de Missie met naald I en draad en ieder jaar worden dan in bet huis van een hunner de resultaten ten toon gesteld, welk huis dan van particuliere woning tot openbaar gebouw gemaakt wordt, om velen in de gelegenheid te stel- j len aan de vele en hooge onkosten deel te nemen, daar deze vier dames bij al 't werk, dat zij dag in dag uit reeds doen, toch niet bovendien alleen deze groote onkosten kunnen dragen. Nu denkt men allicht, dat zulk een „par- ticuliere" tentoonstelling wel niet zoo heel erg groot zal zijn en dan komt juist de ver rassing, als u daar op die tentoonstelling dezer dagen eens een kijkje gaat nemen. Wij hebben dat op vriendelijke uitnoodi- ging reeds gedaan en vonden het beneden- gedeelte van het woonhuis nu reeds omge- tooverd tot een smaakvolle expositie ruimte, een groote Missiestand, waar een ongelooflijk aantal prachtige kleeding- stukken, als altaargewaden e.d. van de onnoemelijke werkkracht van vier men- schen getuigen. Wij mogen even verwijzen naar het Week-end", dat wij, aange- stoken tot hetzelfde enthousiasme, hier over schreven. Het voordeel van zulk een expositie !s wel dit, dat zij in de meest gezellige om geving wordt gehouden, en dat iedere be zoeker, die van harte welkom is, door de gastvrouw op hartelijke wijze wordt ont vangen. En wij kunnen een bezoek aan deze in tieme expositie van harte aanbevelen, om dat *ij een bezichtiging meer dan waard is. Dinsdag, 3en Paaschdag, zal voor een gezelschap van genoodigden deze zeer mooie expositie worden geopend door Mgt Wantenaar, Apostolisch Prefect van Bon- gandu Congo, waarna de expositie op dien dag tot des avands 7 uur te bezichtigen zal zijn. De volgende dagen, Woensdag en Don derdag zal de tentoonstelling te bezichti gen zijn van balf drie tot zes en van zeveu tot negen uur. Wij bevelen u nogmaals van harte aan een dier dagen deze expositie te bezoeken op Rijnsburgerweg 143, tramhalte „Tuin- lust". Men zal geen spijt hebben deze zeer bij- zondore en intieme Missietentoonstelling te hebben gezien. CRISIS-COMITE LEIDEN Verantwoording van bij den penningmeester ingekomen giften van 13 Maart tot en met 24 Maart 1932. Sigaar fa. Wolters 16.13, Rotaryclub Lei den 32.85, Chocaladehuis hoek Mare 9 92s, openbare meisjesschool U.L.O. Breestr. 9.21, uitvoering Leidsch Studententooneel 250 (voorloopige afdracht). Uitvoering turnclub Aquaduct ƒ31.95. Een Zondagsschove ƒ2.70, Vreemd geld 2.33. Opbrengst boekomslag 12.50, H.G.B. te O. 7.50, H. K. N. 10. A. J B. 5, Jhr. C. C. R. 10. fam. P. 100. Wekelijksche bijdragen: E. L. S 5e week 5, 6e week 5, 7e week 5.52, collecte 9 Maart f 1062.75. Totaal 22615.56s. De Woensdag-collecte heeft op 23 Maart opgebracht de som van 918.06. R.K. VOLKSBOND Avondteekenschool Aan de Avondteekenschool van den Nederl. R.K. Volksbond, afdeeling Leiden, zijn de vol gende eindgetuigschriften volgens art. 29 der N. O.-wet toegekend: Voor vakteekenen aan timmerlieden en meetkunde, aan: J. Dreef, E. van Duuren, J W. N. van Heel, P. van Dalen, W. Versteeg, D. Taffijn. Voor vakteekenen aan metselaars en meet kunde, aan: L. J. Meeuwissen, S. Mieloo, C. W. van Zijp. Voor vakteekenen aan meubelmakers en meetkunde, aan: H. Ruytenbeek, N. A. L. van der Vaart. Voor vakteekenen aan lood- en zinkwerkers en meetkunde, aan: D. L. Vogelenzang. Voor vakteekenen aan schilders, hout- en marmerschilderen en meetkunde, aan: G. C. Naves. Voor vakteekenen aan stucadoors, boetsee- ren en meetkunde aan: J. P. Kop. Voor vakteekenen aan chemigrafen en Ne derlandsche taal aan: J. Labordus. Voor vakteekenen aan litografen en Neder landsche taal aan: J. J. den Holder. Voor vakteekenen aan zilversmeden en Ne derlandsche taal. aan: J. J. Doove. Voor vakteekenen aan graveurs en Neder landsche taal. aan: F. Mieremet. Voor vakteekenen aan ijzerconstructiewer- kers en meetkunde, aan: H. L. Harteveld en H. N. Schouten. Leidsche Burgerwacht. De wedstrijden prijsschieten met buks wor den gehouden in de schietzaal Morschpoort- kazerne op Maandag 11 April 1932, 8 uur n.m. Er zal geschoten worden in 4 afdeelingen: Afd. A. Leden van de Leidsche B. W., aan gewezen door den Commandant. Afd. B Leden van de Leidsche B. W. die op 1 Jan. 1932. den 55-jarigen of hoogeren leeftijd bereikt hebben. Afd. C. Overige Leden Leidsche B. W. be halve onder D. Afd. C. Zij die in '30. '31 en 132 lid gewor den zijn van de L. B W. In alle afdeelingen schieten de schutters 10 patronen (desgewenscht 1 proef schot). Hou ding knielend. De 10 patronen moeten achter elkaar geschoten worden. Er wordt geschoten op Buksschijf (5 visuels) telling 1220. Maandag 18 AdH! 1932 schieten om den kamoioensorijs. Er wordt geschoten op schijf 1220. elfde houding: e'ke schutter schiet 15 patronen achter elkaar (desgewenscht 1 proef- schot). Dinsdag 12 Aoril a.s. Schermwedstrijden Gymnastieklokaal Pieterskerkgracht 7. aanvan gende 8.30 uur n.m. en z.n. Dinsdag 19 April. De Leidsche Winkelstand. Hedenmiddag heeft in perceel Vrouwen- steeg 7 de heropening plaats gehad van den geheel naar de eischen des tijds inge- tichten Sport- en Wapenhandel van den heer J. P. R. Meykamp. Bij de uitbreiding en meerdere beoefe ning, die de sport in de laatste jaren on dervond, was 't noodzakelijk ook den win kel aan te passen en de heer Meykamp vond in den heer M Groenewegen den daarvoor geschikten persoon, want er zijn weer mooie resultaten behaa'd. Het geheel ziet er welverzorgd uit, keurige etalages en een daarbij aanpassend interieur, waarin diverse kasten met sportartikelen van al lerlei aard. kleur en vorm Sportverenigin gen kennen trouwens het adres. De gere gelde annonces in ons sportblad vermelden oen en ander herhaa delijk. Rest nog te vermelden, dat de heer Woestenburg voor een uitstekend electrische verlichting zorg droeg. Gistermiddag om 4 uur is de 4-jarige W. P. in de Seringenstraat bij het spelen ge vallen, tengevolge waarvann het kind het linker sleutelbeen brak. Door den E.H.D. werd het knaapje naar het Acad. Zieken huis vervoerd. Onze stadgenoot, de heer P. T. de Jong, is benoemd tot penningmeester van den Neder- j landschen Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers. BIOSCOPEN. City. Als hoofdfilm draait deze week in City theater „Lieberswalzer". Deze liefdeswals wordt gedanst door het charmante paar Lilian Harvey en Willy Fritz, de twee be kende en alierwege succes oogstende Ufa- sterren. Deze film heeft heel aardige mo menten, zoodat wij aan volwassenen een oven te ontraden. Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. B. en W. van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. F. van der Stoel en rechtverkrijgen den, tot het oprichten van een bewaarplaats voor benzine op een weiland gelegen nabij de Genestetstraat, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie O. No. 676; b. gebrs. G. en A. Tijssen en rechtverkijgenden, tot het oprich ten van een scheepsbouwerij en reparatiewerf in de Waard, op het perceel kadastraal be kend gemeente Leiden, Sectie N, no. 357; c. S W. van Gastel en rechtverkrijgenden, tot het oprichten van een slagerij in het perceel Haarlemmerstraat no. 218, kadastraal bekend gemeente Leiden, sectie H. no. 889; d. C. Meyers en rechtverkrijgenden tot het oprich ten van een nikkel- en emailleerinrichting in het perceel Heerenstraat no. 51, kadastraal bekend gemeente Leiden Sectie M. no. 3959. LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag. Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. Woensdag. Ledenvergadering K. J. M. V. „St. Peter Kanis", Eigen Huis te 8.30 uur. Woensdag. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, Jacobazaal, Den Burcht, 8.15 uur. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de doktoren: Zondag (lsten Paasohdag): De Graaff, De Jager, Kist, Renaud, en Timmermans. Maandag (2den Paasohdag): Bruining, Merz, Niemer en Storck. De Geneeskundige Zondagsdienst te O e g s t- geest wordt waargenomen: lsten Paaschdag door dr. Varenkamp. tel. 1916: 2den Paasch dag door dr. Hugenholtz, tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 21 tot en met Zondag 27 Maart (lsten Paaschdag) a. s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, telef. 136 en' A. J. Donk, Doezasiraa 31, telef. 1313: Maandag 28 Maart (2den Paaschdag) neemt waar apotheek: W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telef. 594. Trianon. Het ontzaglijk tempo waarin Felix Bres- sart films maakt, ia haast niet meer to volgen. Als men heb verschil in werkwijze ziet tusschen hem en Charlie Chaplin, welke laatste hoogstens eens per jaar met een film uitkomt, terwijl Bressart ongeveer om de 14 dagen met iets nieuws komt, dan ziet men, dat Bxessartof de filmproducers niet overtuigd- is (zijn), van de standvastig heid van de publieke gunst en daarom ha len zij, wat er te halen valt, nu voor hen de zon schijnt. Wie de beste methode volgt, zullen wij hier in 't midden laten, maar in ieder ge val danken wij aan deze opzet de nieuwe, prachtig geslaagde comedie van Bres-sart „Madame en haar Chautfeur". Felix als rondtrekkend kunstenaar, als ohautfeur, als bankdirecteur, iedere creatie is een nieuwe vondst, iedere uitbeelding is om te brullen. In dit gezelschap van Bres- sart en Charlotte Siisa, die een bijzonder charmante rol speelt, is nu vooral Truusr van Aalten bijzonder op haar plaats. Zij raakt verliefd op Hirseicorn (Felix Bressart) die zich voordoet als bankdirec teur en speelt haar rol, zoo grappig jongc- meisjesachtig en toch charmant, dat zij met i'elix Bressart voor deze nlm althans, een ideaal paar vormt. Dit is een van Bres sart best geslaagde tilniB. Ook Watt en y3 Watt, die nu als detec tives optreden zijn in deze film zooals wij ze zelden zagen. Natuurlijk is het weer een serie, een aaneenschakeling van onbe rekenbare dwaasheden, maar met tal van kostelijke vondsten, die geneel in de lijn van deze komieken liggen. De ieis naar de Moezel is o.a. meer dan kostelijk eu geeit tevens gelegenheid tot bijzonder mooie jp- oamen van dit mooie gedeelte van Duitscü- land en de wijze waarop zij de beruchte Terry gevangen nemen is bijzonder geestig. Met een leuke Amenkaansche comedie en een flink Journaal een programma om van te gemeten. Lux or. Wie „Ben Hur" heeft gezien als storumo film, moet dit imposante filmwerk gaan zien in haar nieuwe gedaante, a-is geluidsfilm. De Metro Goldwyn Mayer heeft hier prachtig werk verricht door de verklan king van deze film. Zij is echter geluids film gebleven, geen sprekende film gewor den. De regisseur bred Niblo heeft hier zeer juist gezien, dat het niet doenlijk was, bovendien üoogst smakeloos zou zijn in dit filmwerk met zijn Joden, Romeinen, Ara bieren, Egyptenaren even zoovele talen to brengen, die door den toeschouwer en toe hoorder toch niet zouden worden verstaan. De muziek heeft aan deze film een ge heel ander effect gegeven. We noemen slechts de scènes op zee en de wagenrennen. Op zee varen de trot- sche galeien, voortbewogen door de riemen van de met ketenen gebonden slaven. Op de maat, door den Romeinschen hortator aangegeven, nog verscherpt door de stoo-

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2