UIT DE OMGEVING UIT DE PERS KERKNIEUWS VRAGENBUS ZATERDAG 26 MAART 1932 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 15 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Meisje overreden en aan de gevolgen bezweken. Donderdagavond is in het St. Francdscus- gasthui-s te R'da-m een 5-jarig meisje E. L„ aan de gevolgen van een schedelbreuk over leden. Het kind is Woensdagmiddag, zonder dat iemand er iets van bemerkt beeft, na bij de ouderlijke woning aan de Prinse- «traat door een auto overreden. Aanvan kelijk dacht men dat het gevallen was en men vermoedde niets ernstigs, 's Avonds werd de toestand van het meisje echter zeer slecht en een ontboden geneesheer constateerde een schedelbreuk. Het kind werd naar het St. Franciacus- giasthuis overgebracht, waar het, zooals ge meld, overleden is. De toedracht van dit droevig ongeluk is eerst bekend geworden toen een oogge tuige zich gisteren aan het ziekenhuis ver voegde. De politie heeft thans een onderzoek in gesteld. Ernstige botsing tusschen auto en motor. Twee ge wonden. Toen Donderdagmiddag een vrachtauto der gemeente Kerkrade uit de Oranje straat in de Hoofdstraat reed, kwam de auto in botsing met een motor, die van de Duitsche grens naderde. De botsing was hevig. Zoowel de bestuurder A. Bick als de duo-rijder L. Tisehkewitch, Duitechers en in Keikrade wonende, weiden van den mo tor geslingerd en bleven bewusteloos op den straatweg liggen. Door de zorgen der politie weiden beiden per ziekenauto naar het St. Joseph-hospitaal gebracht. Daar werd geconstateerd, dat ze een sched-el- fractuur en hersenschudding hadden. Him toestand is levensgevaarlijk. Het motor rijwiel is zoo goed als geheel vernield. De hord-wagen bekwa-m minder averij. De po litie doet onderzoek naar de schuldvraag. Ernstige aanrijding tusschen tram en vrachtauto. Op de Leidsche Vaart teHaarlem is gistermiddag een vrij ernstig verkeerson geval geschied. Te ruim vier uur kwam een met vleesch beladen vrachtauto uit de richting Schreveriusstraat rijden, terwijl op hetzelfde oogenblik uit de richting van het station een motorwagen van den stads dienst der N. Z. H. T. M. naderde. Toen de chauffeur van de vrachtauto nog vóór den tramwagen wilde oversteken om op de Leidsohe Vaart te komen, gelukte deze manoeuvre niet, met het gevolg, dat het voorbalcou van de tram met de achter zijde van de auto in botsing kwam. Het linkergedeelte van het voorbalcon werd daarbij geueci ingedrukt; de wagen zelf Mep uit de rails en kwam dwars op de Leidsohe Vaart. De bestuurder werd vrij ernstig door glasscherven aan hoofd en handen gewond; per auto van den Gemeen telijken Geneeskundigen Dienst is hij naar het St. Elizabeth-Gasthuis .vervoerd. De chauffeur kwam met den schrik vrij. Van zijn auto heeft het acutergedeelte schade ©pgeloopen. Behalve de bestuurder óe- vond zich niemand in den tramwagen, daar deze dienst had gedaan voor het wegbien- gen van een transport naar het station. Het tramverkeer naar en van het station ondervond tengevolge van dit ongeval een langdurige stagnatie; de tramdienst Am sterdamZandvoort kon tijdelijk over één •poor worden feeleid. Het autobus-ongeluk bij Hasselt. Het bericht, dat de heer S. een der slachtoffers van het ongeluk te Hasselt, waar een autobus met voetbalsupporters tegen een boom reed, aan de daarbij opge- loopen kwetsuren was overleden, blijkt on juist te zijn. De „Msb.' verneemt n.l., dat 's mans toestand zeer vooruitgaande en goed te noemen is. Ook de toestand van den heer G„ die evenals de heer S. in het St. Josephzieken- huis te Heerlen wordt verpleegd, ie naar omstandigheden zeer goed. Aan de gevolgen overleden. In het hospitaal te Kerkrade v.erleed dr mijnwerker Bick, die Donderdag bij een botsing met zijn motorrijwiel tegen een auto levensgevaarlijk gewond werd De toestand van den duo-rijder Tisohkewitz blijft zorgwekkend. Nekkramp. Vrijdag is te Lent bij Nijmegen aan nek kramp overleden het zoontje van Th. J. Het kind was reeds eenigen tijd lijdende. LOCOMOTIEF DOOR STOOTBLOK GEREDEN. Treindienst geruimen tijd vertraagd. Gistermorgen is op den spoorwegover gang aan de Hoogeveensche Vaart te Mep- pel een locomotief met tender door het stootbiok gereden en gederailleerd. Hier door werd de lijn GroningenMeppel ge- ruimen tijd versperd. Tijdelijk moest over één spoor worden gereden. Ook de passa ge over den spoorweg was geheel belem merd, zoodat de Dedemsvaartsche stoom tram naar Balkbrug eerst aageruimen tijd kon vertrekken. Met behulp van personeel en materiaal uit Zwolle is de ontspoorde locomotief weer op de rails gebracht. De man die uit den trein viel. De toestand van den heer Lammen» uit Roosendaal, die Dinsdag j.l. in deernis- wekkenden toestand langs de spoorlijn is gevonden en naar het ziekenhuis te Roo sendaal werd vervoerd, is naar omstandig heden goed te noemen. Aan een verhoor onderworpen, verklaar de de heer L., dat hij in den trein met drie heeren had samengereisd. Een van hen zou hem een cigaret geoffreerd hebben die hij aannam en opstak. Wat er gebeurd is tus schen het opsteken van die cigaret én het oogenbldk, waarop hij langs de spoorlijn tot bewustzijn kwam, kan hij zich niet meer herinneren. L. wil het doen voorkomen dat hij bedwelmd ie en daarna uit den trein geworpen. Hij beweert tevens een geld som van ƒ75.te vermissen. De politie heeft aan de hand van deze verklaringen een onderzoek ingesteld, doch heeft tot nu toe geen aanwijzingen, die deze verklaringen bevestigen. Zij meent dan ook aan te kunnen nemen, dat misdrijf uitgesloten is. Wiegje te dicht bij het vuur.— De moeder bij het redden van haar kind in brand gevlogen. Gistermorgen geraakte ten huize van den heer B. G. te Buitenveldert een wieg door dat deze tedicht bij een rood gloeiende kachel was geplaatst in brand. De moeder, die in de kamer was, zag het gevaar waarin het kindje van drie maanden, dat in de wieg lag te slapen verkeerde, snelde toe en mocht het kind ongedeerd redden. Zij ge raakte hierbij echter ze.f in brand. Op haar hulpgeroep snelden andere huisgenoooten toe, die de vrpuw in een deken wikkelden en er zoo in slaagden de brandende kleeren te dooven. Buren hadden inmiddels de brandende wieg door de achterdeur in den tuin geworpen en met emmers water een begin van brand in de huiskamer gebluscht De vrouw had, alhoewel haar brandende kleeren spoedig gedoofd waren, toch noch ernstige brandwonden aan de armen opge- loopen. De moeder had de tegenwoordig heid van geest gehad het kind dadelijk op een divan te werpen waardoor dit geheel gespaard bleef. „Msbd." Boerderijbrand te Westerbork. Gistermorgen brak brand uit in een stroohoop te Westerbork, staande bij de boerderij van B. Hoving, vermoedelijk ten gevolge van het spelen door kinderen met lucifers. Een oogenblik daarna stond ook de boerderij van Hoving in brand en even later eveneens een stroohoop van J. Sik- kenga, aan den overkant van den straat weg ge'egen. De geheele inboedel van de boerderij van Hoving is verbrand. Vermoedelijk zijn ook een paar varkens in de vlammen omge komen Al het verbrande is verzekerd. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Eigenaar van de groote boerderij is R. Dolfing, die een gedeelte van de hofstede bewoont. De brandsnuit van Westerbork was spoedig aanwezig, terwijl assistentie werd verleend door de motorbrandspuit van Beilen. Hofstede te Polsbroekerdam afgebrand. Uit Gouda wordt aan de „Tel." gemeld: Gistermiddag heeft een zware brand ge woed in de hofstede van den landbouwer C Koot, te Polsbroekerdam. Hel vuur ont stond in een hooiberg, vermoedelijk ten gevolge van het soelen met lucifers door twee knaapjes. De vlammen grepen met groote snelheid om zich heen en spoedig stond ook op twee meter afstand gelegen boerderij in brand. Hoewel uit een vijftal omliggende dorpen de brandweren ter plaatse verschenen, om mei een groot aan tal stralen het vuur krachtig te bestrijden, kon niet verhinderd worden, dat het ge heele complex in de asc-h werd gelegd. De twee knaapjes werden door een ijlings toe geschoten buurman uit den brandenden hooiberg gehaald. Het op stal staande vee kon naar buiten gebracht worden. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. Heidebrand bij Apeldoorn. Te Beekbergen heeft gisteren een ern stige boach- en heidebrand gewoed. Door den hoofdopziohter der Nederlandscne Heide-Maatschappij, den heer Wolters, werd de brand het eerst ontdekt en tei- stond alarmeerde deze de groepen van het Veluwsche Boschbrandweer Comité te Beekbergen, Hoenderloo, Woestehoeve en Ugchelen. De brand welke ontstaan was op een terrein van prof. A. D. Fokker te Santpoort woedde zeer hevig en plantte zich voort op de aangrenzende terreinen, toebehoorende aan dr. Ooster uit Beekber gen, notaris H. T. T. Walters uit Apeldoorn en de heer Meyerink uit Beekbergen. De diverse corpsen van het Boschbrand weer Comité waren spoedig ter plaatse hetgeen eveneens het geval was met de brandweren van Apeldoorn, Ugchelen en Eendracht. Met kracht werd het vuur be streden en na twee uur was men het vuur, dat inmiddels reeds de bosschen op het landgoed „Spelderwold" aantastte, mees ter. Men vermoedt dat de brand is ont staan door het uitkloppen van een bran dende pijp of het wegwerpen van een si gaar of sigaret. Een oppervlakte van on geveer 25 H.A. werd door het vuur ver woest. Muziekhandel te Hoensbroek uitgebrand. Donderdagavond is de muziekhandel Apollo in de Grubstraat te Hoensbroek door brand geheel verwoest. Woonhuis, en winkel brandden totaal uit. De inventaris, waarbij piano's, radio toestellen en gramofoons, ging geheel in de vlammen op. De brandweer die spoedig met de motorspuit ter plaatse was en het vuur met vier stralen bestreed, kon tegen de fel oplaaiende vlammen niets uitrich ten en moest zich bepalen tot het bescher men van de belendende huizen, die behou den bleven. De eigenaar van de zaak, de heer S. was verzekerd. De oorzaak van den brand is nog onbekend. DE FRAUDE TE 'S HEERENHOEK. Een tekort van 10.000. Vorige week is de gemeente-ontvanger van '8 Heerenhoek, aan wien de Gemeen teraad op 4 Maart j.L eervol ontslag had verleend geariesteerd wegens fraude ten nadeele van de gemeente. Thans heeft de burgemeester van 's Hee renhoek in den gemeenteraad medegedeeld, dat blijkens het rapport van Ged. Staten het „bruto'' tekort J 14.000 bedraagt. Hiervan is J 3000 gedekt door borgstel ling, terwijl de gewezen ontvanger zelf 1000 heeii gestoit. Blijft alzoo een zuiver tekort van 10.000. De gemeenteraad besloot het besluit van 4 Maart in te trekken en den ontvanger on eervol te' ontslaan. Met drie duizend gulden verdwenen. Te Made (N.-B.) wordt vermist de 17- jarige B. L. Hij is verdwenen met mede neming van 3000 van zijn ouders. Men vermoedt, dat hij naar Duitschland is uit geweken. Met koffers vol goud er vandoor. Bij een goudsmid te Assen vervoegde zich Donderdag een persoon met twee kof fers, vol gouden voorwerpen, welke hij wilde verkoopen. De goudsmid stelde de politie daarmede in kennis en het bleek, dat deze persoon een zekere M. O. uit Amsterdam was, die aan verstandsverbijsteringen leed. Uit het onderzoek bleek, dat hij zonder medeweten van zijn ouders, uit de ouder lijke woning was weggegaan met medene ming van de koffers. Hij is gistoren naar Amsterdam teruggebracht. Een Mijnwerker-Valschmunter. Een mijnwerker uit de grensgemeente Herzogenrath liep een ernstig ongeval op en moest naar het ziekenhuis worden over gebracht. Toen de man in het hospitaal ontkleed werd, vielen valsche tweemarkstukken uit zijn broekzak, die door de gewaarschuwde politie in beslag genomen werden. In de woning van den mijnwerker werden nog meer valsch ge d en materiaal voor de vervaardiging in beslag genomen. Den laat- sten tijd werd herhaaldelijk in de grensge meenten va'sch geld uitgegeven De val sche munter is nu naar het gevangenis-la zaret te Aken overgebracht. HILLEGOM Hillegomshe Beurscommiscie. Gister morgen hield de ingestelde Beurscommissie haar eerste vergadering in hotel Flora. Tegen woordig de heeren K. Velthuijs, J. R. N. J. Bijl van Duijvenbode, C. Joh. Bakker Jzn., P. Goemans Antz en Nic. Heemskerk Gzn., later komt nog ter vergadering de heer L. van Til L. Afwezig de heer D. E. Nieuwenhuis. De heer Velthuijs opent de vergadering met een woord van hartelijk welkom, waarna ter stond wordt overgegaan tot de verdeeling der functies. Benoemd worden als volgt: le voorz. K. Velthuijs, 2e J. R. N. J. Bijl van Duijven bode. le secretaris. C. Joh. Bakker Jzn. 2e P. Goemans Antz., Penningmeester Nic. Heemskerk. Commissarissen de heeren Van Til en Nieuwenhuis. Besloten wordt, dat de leden van Bloem bollencultuur en van het H. B. G. vrijen toe gang tot de Beurs zullen hebben, eveneens de Dahlia-kweekers, desgevraagd op vertoon van diploma; een presentielijst zal worden aange legd. Streng zal worden gewaakt in overleg met den eigenaar van hotel Flora, dat geen verkeerde elementen de Beurs bezoeken. Tijd van openstelling zal zijn van 1012.30. Steeds zullen 2 commissieleden, volgens vast te stel len rooster tijdens beurstijd aanwezig zijn. Voor 2.50 per jaar kunnen de beursbezoe- kerds een gereserveerd tafeltje erlangen. Aan Bloembollencultuur en het H. B. G. zal een kleine subsidie worden gevraagd, ter bestrij ding van de onvermijdelijke kosten der Com missie. Voor de tafeltjes kan men zich wenden tot den secretaris der Commissie. De Commissie zal zicht per adres wenden tot het Hoofdbestuur der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur met het verzoek, de proef voor den 2den Beursdag te Haarlem te bepa len op de Donderdagen der maanden Juli en Augustus. Hierna sluiting met een passend dankwoord. LISSE Arbeidsbemiddeling. Bij den plaatselij ken correspondent der Arbeidsbemiddeling en Werkloosheidsverzekering dezer gemeente staan 393 werkzoekende personen ingeschre ven, t.w. 312 landarbeiders, 26 timmerlieden, 6 metselaars ,6 schilders, 6 chauffeurs, 3 kan toorbedienden, 1 monteur-Iasscher. 1 stoffeer der, 10 schippers, 2 fabrieksarbeiders, 1 ma chinist, 1 scheepstimmerman, 4 loodgieters, 1 smid, 1 mach. bankwerker, 4 opperlieden, 2 kistenmakers. 1 monteur centr. verw., 1 win keljuffrouw, 1 kruideniersbediende, 1 mach. houtbewerker, 1 autoreparateur 1 en slagers knecht. NOORDWÏJKERHOUT volksbond. De afdeeling Noordwijkerhout van den Ned. R.K. Volksbond zal op Dins dag 29 Maart a.s., des avonds ten 7.30 uur in de zaal van mei. de wed. J. L. Brama, een vergadering houden. De agenda luidt als volgt: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Installatie. 4. Verslag Centrale Raad. 5. 4e cursusavond: Spreker H. Vuling. 6. Mededeelingen. 7. Rondvraag. 8. Sluiting. Het bestuur verwacht een trouwe opkomstl Voetbal. Onlangs hebben wij gemeld dat alhier een R.K. voetbalvereeniging is opge richt. thans kunnen wij melden, dat het be stuur er in geslaagd is een geschikt terrein te vinden, met welwillende medewerking van den heer P. Duivenvoorden, die de Roomsche sport een warm hart toedraagt. 2den Paaschdag speelt N V.C een openings wedstrijden op haar terrein, welk gelegen is achter het café van den heer Paridon. De wedstrijd zal gespeeld worden tegen Lisse I en zal om 2.15 aanvangen. Een goed vriend van N. V. C. heeft voor deze gelegenheid een medaille beschikbaar ge steld. Het is te hopen, dat vele roomsche jon gens zich bij deze vereeniging zullen aanslui ten, om zoodoende de sport te beoefenen in een roomsche vereeniging. We hopen ook dat vele ingezetenen deze R.K. vereeniging zullen steunen, vooral op financieel gebied. De wedstrijd wordt opgeluisterd met mu ziek van de muziekvereeniging St. Jeanne d|Arc", alhier. N.V.C. komt met het volgende elftal uit: M. J Wösten Ant. v. d. Berg H. Mulder v. d. Berg Warmenhoven Duivenvoorden J Heemskerk F. Stratgen J. Opdam J Seijsener B. Caspers Allen Tweeden Paaschdag naar den wed strijd op het terrein bij café Paridon. DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. CIJFERS EN GROOTE WOORDEN. In de Sociaal Democraat van 27 Februari berekende de beer J. C. B. Keurschot <jat onze sociale wetgeving over 1932 een kleine zeventig millioeu gul den zal opeischen. En hij vroeg: wie beta len die milloenen 1 De heer Keurschot krijgt nu de gevraag de cijfers cijfers in een volgend nummer van de „Sociaal-Democraat". De heer J. Th. Kort geeft de volgende interessante belastingstatistiek: Aantal Bedrag Inkomen aangeslagenen belasting 3 000— 5.000 153.505 9.711.000 n 5.00010.000 69 6-15 10.851.000 10.000— 20 000 21.970 9.112.000 20.000— 30 000 5.459 5.122.000 30.000—100.000 5.435 16.165.000 100.000— en hooger 934 21.614.000 beneden 3.000 2.56.949 72.475 000 1.573.926 13.219.000 1.820.875 90.694.000 Aantal Bedrag Vermogen aangeslagenen belasting 50.000— 100.000 35 582 2.437.000 100.000— 200.000 17.022 2.331.000 200.000— 300.000 5.096 1.226.000 300.000500.000 3.795 1.439.000 500.000— 1.000.000 2.438 1.654.000 100.0000 en hooger 1.362 3.063.000 Totaal 65.295 13 150.0OO beneden 50.000 127.648 2.751.000 192.943 15.901.000 totale belastingopbrengst over 1930 bedroeg ruim 571 millioen. De herkomst der indirecte belasting per groep is moei lijk na te gaan, maar bekijkt men de in komsten- en vermogensbelasting, dan wordt door de groep met meer dan 3000 inko men opgebracht: aan inkomstenbelaseting ƒ72.475.000; aan vermogensbelasting 13.150.000. Dit is samen 85.625.000 op een tota-al van f 106595.000. Zoodat. concludeert de heer Kort, „In dien wij alleen deze categorie der belastin gen beschouwen, de bourgeoisie voor pl.m. 80 pet. aan de sociale wetten bijdraagt." Naar aanleiding van deze beschouwing in de „Sociaal-Democraat" schrijft de Maasbode o.m.: Wij zouden zoo zeggen, dat de „meer waarde, die tot nu toe de heersc1/ ide klasse tot zich getrokken heeft", zonder revolutie al aardig uitgemolken wordt Dit is econo mische werkelijkheid, welke toch terdoge dient overwogen. Groote woorden zijn heel gemakkelijk uit te spreken en tegenwoordig ziet men ze spoedig gedrukt ook, maar de feiten zijn ook wat waard. En feiten zijn: le. dat „het verderfelijke kapitalisme" niet ongebreideld leeft in Nederland 2e. dat wij in Nederland „een betrek kelijk groote groep van gezeten arbeiders" hebben, levend op een peil, dat nergens overtroffen wordt en bijna nergens zijn weerga vindt; 4o. dat onze werkloozenzorg aan de spits staat en onze armenzorg den toets der eerlijke critiek glansrijk kan doorstaan. Dit zijn feiten in ons Christelijk gere geerd land, dat zeker niet volmaakt is en voor menige verbetering vatbaar, maar dan toch niet in Russischen geest of op de manier van onze Oosterburen, waar b.v. in Thuringen 50 pet. der bevolking werkloos is en „leeft" van een steun van25 pfen nig. d.i. drie stuiver per hoofd en per dag! Priesterfeest Rector M. van Es S.V.D. Op Paasch-Maandag viert zijn twaalf- en-een-half-jarig Priesterfeest de Z.Eexw. Pater Marinus van Es, rector van "t Missie huis te Uden, geboortig uit Wateringen. De Pater is aan velen in t land bekend door zijn veelzijdige werkzaamheid, niet alleen als rector te Uden, maar ook als retraite-prediker, en als vertegenwoordi ger der Missionarissen zijner Congregatie op Missiedagen en teut.Kïnsi©Hingen. 301. Keesie was aangewezen om als scheidsrechter op te treden. Hij had eerst bezwaren gehad, want een scheids rechter heeft een moeilijk baantje en niet altijd geschiedt zijn uitspraak tot tevredenheid van het publiek. Maar het verkeersagent je was niet bang en trapte dus af, met de vlag in de hand. 302. Op de eeretribune hadden de koning, 't prinsesje, de professor en andere genoodigden plaats genomen om den wedstrijd goed te kunnen volgen. Er was heel veel be langstelling voor den eenigen wedstrijd tusschen kikvor- echen en de veldmuizen. Vooral de professor was zeer met het spel ingenomen, terwijl hij zat te berekenen, toen een bal de hoogte invloog, hoe lang het zou duren voor de bal, als hij bleef vliegen, bij de maan zou zijn. Vraag: Welke i« de kortste weg per fiets van Oudewetering naar St. Wille- brord? Antwoord: Oudewetering, Alphen aan den Rijn, Boskoop, Waddinxvecn, Nieuwerkerk, Rotterdam, llijsoord, Zwijn- drecht, Dordrecht, Willemstad, Moerdijk, Zevenbergen, Leur, do Lage Banken, Et- ten, St. Willebrord.' Vraag: Welke ia de kortste weg per fiets van Leiden naar Goes? Waar moet men ponten overvaren? Hoeveel K.M.Ï Antwoord: Leiden. Zoetermeor, Hil- ligersberg, Rotterdam, Dordrecht, Willem stad, Moerdijk, Zevenbergen, Standdaard- buiten, Rozendaal, Wouw, Bergen op Zoom, Nieuw Borgvliot, Rilland, Krabben- dijk, Kruiningen, Schore, Biezelinge. Kioe- tinge, Goes. Afstand 115 K.M. Overvaren van Willemstad naar den Moerdijk en van Zwijndrecht naar Dordrecht. Vraag: Twee dageu voor Kerstmis is mij een pakje bolbloemon ter bewaring ge geven, dat spoedig teruggehaald zou wor den, maar ik heb het nog (waarde f 7.50). Mag ik mij dat nu toeëigenen en ze gaan pooten of niet? Antwoord: Neen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 15