50ctï d: atgeloofen week in het buitenland im heeren baai sport HET HUIS DER VERSPIEDERS ZATERDAG 26 TAART 19C.2 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 Stille Week. De „Goede" Week noemen wij deze week, om het vele goede, dat ons in deze dagen op geestelijk ge bied werd geschonken. Het karakter van „stille" week gaat echter in onzen tijd meer en meer verlo ren, althans uiterlijk in onze woelige maat- schanpij. Alleen de buitenlandsche politiek heeft dit jaar den goeden smaak gehad zich aan de „stilte" te storen. Wij hebben er verleden week reeds op gewezen; het is Paaschvacantie op alle fronten. De Chineezen en Japanners knip pen met hun schele oogen tegen elkaar in de omgeving van Sjanghai en doen een tukje in de voorjaarszon de verhuurders van vergaderzalen in Duitsrhland geeuwen op het gezicht hunner leege localiteiten, waar nu alle stoelen op den grond blijven staan en heel blijven de Duitsche commu nisten en nazi's slaan elkaar niet op de harde schedels, al jeuken hun handen de heeren van de Geneefsche conferentie zit ten thuis op te scheppen over hun werk zaamheden aan het blauwe meer. Alleen de Zeppelin kon bet niet uithou den in zijn donkere loods en vloog de voor jaarslucht. in naar het zonnige Zuiden; ter wijl een dartei sneeuwstormpje samen met een dolle cycloon den inzet van de lente in Amerika vierde met een wilde rondedans, waarbij meer dan 300 menschen ten offer vielen. Maar overigens was het Paaschvrede. Ierland Vrede is er, zelfs in Ter- land. Ofschoon de nieuwe president de Valera bezig is, daaraan grondig een einde te maken. Mijn partij, aldus sprak de Valera dezer dagen in den Senaat te Dublin, heeft hfl volk om een duidelijke uitspraak betref fende de afschaffing van den eed van trouw tan den koning gevraagd. Het ank woord is ondubbelzinnig geweest, en do opdr.icl t van net volk zullen wij, welke moeil^Riiede zich ook kunnen voordoen, stipt ten uitvoer brengen. Ook de Valera's belofte om de betaline van de annuïteiten van 3 millioen pond sterPng aan Engeland, in verband mm de faciliteiten voor den aankoop van grond aan lersche pachters verleend, te staken ik niet a's een ptele prooaganda-daad be doeld geweest „Wij hebben, aldus de pre sident, onze politiek te dezer zake zeer ernstig over^ogfcD en zijn vastbesloten haar door te zet'en. De Engel-c'e regeering vat deze hou ding van de Valera nogal ernstig op en ziet daarin '»n schending va'n het En- ge'sch leisehe -erdrag van 1921. De Ter- sche regeering daarentegen meent het recht te heboen de grondwet overeenkom stig den wet sch van hot Tersche volk te wijzigen alies, wat op de grondwet betrek- kine heeft, is een zuiver lersche aangele genheid. Neen. zegt Entreland. deze kwestie is bij een verdrag geregeld en wederzüdsche ver dragen kunnen maar niet eenzijdig worden opgezegd De kwestie van den eed van trouw is een formaliteitskwestie, maar die van de annuïteiten is een geldeli'ke aangelegen heid. Het is nu de vraag of de Engelsche re geering dwangmaatregelen tegen Terland zal gaan toepassen. Donaublok. Hoe staat het intus- schen met de maatregelen, welke men in ternationaal wil nemen, tegen de crisis? Ook hier is rust, men kruipt vooruit als een slak op een teerton. Eerst kwam de Duitsche minister van buitenlandsche zaken dr Curtius met een Duitsch-Oostenrijksche tol-unie. Het werd niets hi.i viel en was minister-af. Toen kwam Briand met zijn Pan-Euro- peesche Unie. Briand stierf en ook ziin plan zal na geruimen tijd als men de zaak eens uit de commissoriale doofpot op rakelt ook wel gestorven blijken te zijn. Thans is het Tardieu geweest, die met een nieuw plan voor den dag kwam, n.l. het Donau-blok en ook hierin blijkt niet veel schot te zitten De kwesie is deze: de landen van het genoemde Donaublok zitten alle in de penarie. Frankrijk wil ze helpen, maar dan moet de economische positie dezer landen beter worden. Nu is een tol-unie een prachtig ding. maar in deze Donau-landen zijn allerlei takken van bedrijf binnen de broeikassen van tariefmuren kunstmatig opgekweekt. Het plan van Tardieu is dus meer eco nomische samenwerking onder voogdij en tot meerdere eer en glorie van Frankrijk. Dat is wel aardig voor Frankrijk, maar Frankrijks concurrenten vinden dat minder aardig. Vandaar stagnatie. M e m e 1-k w e s t i e. Een kwestie, welke ons weinig interesseert maar welke toch een eigenaardige geschiedenis is, is het conflict in het Memelgebied. Over de oorsprong van dit conflict haalt de „N. R. Crt." eenige herinneringen op. De grondoorzaak van het geval was het streven van Frankrijk na den oorlog om Duitschland in zijn midden-Europeesch grensgebied, waar bet Duitsche element zijn geringste weerstandsvermogen heeft, zooveel mogelijk te verzwakken. Memel was in ziin karakter te overwegend Duitsch om bij Litauen te kunnen worden ingelijfd, maar er waren argumenten te vinden voor zijn afscheiding van het Duit sche rijk. Het was een geval als Dantzig. Memel lag aan den mond van de rivier van dienzelfden naam aan de Oostzee, was daarom de aangewezen haven voor Li tauen. Het Duitsche karakter der stad en het economisch belane dat zij voor Li tauen had, liet men dus beide tót hun recht komen, door de stad een eigen posi tie te veven. De Memelaars hebben zich eerst heftig verzet teven de afscheiding van het Duit sche rijk. Hun protesten vonden echter geen gehoor; hun onafhankelijkheid. die zij niet wenschten. bleef voortbestaan. Reeds na een jaar echter kreven zij een heel an deren kijk op die onafhankelijkheid. Deze onttrok hun aan allerlei lasten en gevaren, waaraan de rijksdnitschers toen waren blootgesteld. Bovendien bracht de handel op Litauen. en vooral een heel of half lega- len handel op Rusland een overstelpende welvaart in het stadie. Het vertoonde tij delijk eigenaardigheden, die herinnerden aan verschiinselen welke een „eold. rush" nlegen te vergezellen De Memelaars. hoe goede Duitschers zij in hun gevoelens mochten bli.iven kregen den smaak beet van de voordeelige onafhankelijkheid. Zij voelden toen geen neiging meer om die op te gevenin ieder geval niet zoolang de toestand in Duitschland zoo benard bleef als hij toen was. Memel had een Fransche militaire bezet ting De Fransche autoriteiten in het stad je steunden het Duitsche element De Me- melsche Duitsobers waren verrukt over een zoo sympathieke houding van de Fran- schen. over wie vv toch zooveel kwaads hadden gehoord Het Fransche beleid was echter volstre'-t niet ondoorzichtig. De Franschen wilden om goede reden de op het Duitsche karakter berustende onafhan- keli'kheid van de havenstad tegen het opdringen der Litauers handhavenMe mel moest het Fransche standpunt blijven op de kust van de Oostzee Om dit te beariit-en moet men zich een nolitieken toestand herinneren die tenge volge van het vervliegen van allerlei illu sies en van een onvoorziene loop der ge beurtenissen nu in het verleden begraven igt. De belangstelling van Engeland voor de onafhankelijkheid van Dantzig heeft in den beginne onmiskenbaar berust op de verwachting van Dantzig een sterk En- gelsch steunpunt te kunnen maken in de Oostzee. Dat leek toen gewenscht voor En geland tegenover een herrezen Rusland. Er is een onzeker tasten geweest in het En gelsche beleid in de Oostzee, b.v. ten op- 'KjwCitdtbtaBaAf per Vz pond ECHTE FRIESCHE 20cl.perons lOcf perrons zichte van Riga en van Reval. Op Dantzig echter scheen het vast zijn oogen gericht te tiebben. Daar lagen Engelsche oorlogssche pen, daar was Engelsch oppergezag. Tegenover dit beleid van Engeland zocht Frankrijk nu ook, op bescheidener schaal zooals het een bescheidener zeemogendheid betaamt, een steunpunt te Memel Daarom moest Memel onafhankelijk blijven. Op den duur is dit alles anders geloopen. Engeland gaf zijn aspiraties te Dantzig ten deele op, ten deele bleken zij onver- wezenlijkbaar Het Engelsche gezag ver dween uit Dantzig. De politiek van steunpunten in de Oostzee hoorde al spoe dig tot het verleden. Daardoor verloor Frankrijk zijn belangstelling voor Memel. Toen Litauen de stad met geweld bezette, stoorde het zich niets aan het Fransche garnizoen, en het bleek daarbij juist te hebben gezien. De Fransche troepen hiel den zich koest, en Frankrijk zelf liet zijn bezetting met een zacht lijntje uit Memel verwijderen. De stad kwam onder Litausch gezag, met door de groote mogendheden uit den Raad van den Volkenbond ge waarborgde autonomie. Litauen is natuurlijk voortdurend aan 't werk, om de autonomie van zijn haven- en handelsstad zoo denkbeeldig mogelijk te maken. Het heeft daaraan een moeilijke taak, omdat het Duitsche element te Me mel meer intellectueele en economische kracht vertegenwoordigd dan in den heelen verderen staat Litauen te vinden is. Dit Duitsche element is echter in de verdedi ging gedrongen tegen een langzame ver dringing of overwoekering door het Litau- sche element, dat in de Duitsch geschool de Litauers van Memel en ommeland intel- lectueelen steun vindt. De in de autonome stad overheerschende Duitschers zoeken natuurlijk steun bij het Duitsche rijk, dat er offers voor over heeft om de stamgenoo- ten van do voorpost van Memel in hun cul- tureelen strijd te steunen. Deze hulp wordt open, maar ook verholen verleend. Uiter aard kiest Duitschland voor zijn consulaire vertegenwoordiging te Memel menschen, waarvan het verwacht, dat zij vol ijver zijn om het strijdende Duitsche element met raad en zoo mogelijk met daad, tot steun te wezen. De Litauers vinden dat niet erg prettig. Zij hebben formeel ongerechtvaardigde maar ook gerechtvaardigde bezwaren. Waar het vooral op aankomt is: Er heerscht strijd, een onvermijdelijke strijd, die niemand ooit tot staan zal kunnen bren gen tenzij doordat hij het Duitsche ele ment buiten gevecht kan stellen. Tegen over dezen toestand staan de mogendhe den. En zij kunnen er weinig anders aan doen. dan toezien dat beide partijen niet buiten de banden van het statuut sprin gen. Dit is de platte grond van het conflict van Memel. BIJ GAL EN LEVERZIEKTEN, gaï- steenen en geelzucht regelt het natuurlijk „Frans-Josef" bitterwater de spijsvertering op absoluut volkomen wijze. 2421 VOETBAL R. K. FEDERATIE. VOETBALTOURNOOI TE NOORDWIJK Evenals vorig jaar heeft S. J. C. weder een Paasch-tournooi georganiseerd. Er zul len op het Sportpark te Noordwijk op 2den Paasohdag eenige mooie wedstrijden te zien zijn, daar een drietal der beste clubs uit de 1ste klasse R. K. F. hieraan zullen deelnemen. Het programma van dien dag is als volgt: 12 uur: LeonidasWilkskracht. 1.15 uur: S. J. C.H. M. S. 2.30 uur: Verliezersronde. 3.45 uur: Finale van de winnaars. Een programma waar zeker vele sport liefhebbers van kunnen genieten. Het Fanfarecorps zal zijn zeer gewaar deerde medewerking dien dag verleenen. Het belooft alzoo een prachtige sportdag in Noordwijk te worden. R. K. Sportvereeniging „Leiden." Het Tweeden Paasohdag-programma ziet er als volgt uit: Het tweede elftal speelt om 12.30 uur zijn laatste oompetitie-wedstrijd tegen S. J. C. III. Rood-Zwarten sluit deze competitie waar dag af; wij verwachten dus minstens één puntje. Daarna speelt ons eerste e'ftal een oefen wedstrijd tegen Graaf Floris V. De volgende clubavond wordt gehouden op 18 April a.8. Ieder houde dezen avond vrij. Het be looft weer geweldig te worden 1 R. K. Sportvereeniging „Teijlingen". A.s. Maandag 2den Paaschdag speelt Teijlingen I een medaille wedstrijd tegen R. K. A. V. I uit Amsterdam, nam. om 2.30 uur op Sporfchof. Dit belooft een mooie wedstrijd te worden. Teijlingen II ontvangt Concordia II om 12 uur. Dit zal voor de reserves een zware kamp worden. Om 12 uur spelen de junioren een wed strijd te Hillegom tegen de Concordia Jun. Vertrek per fiets om 11 uur van K. S. A. Teijlingen III speelt vermoedelijk te Bennebroek tegen B. S. M. III; tijd van aanvang zal den leden worden bekend ge maakt. Zoo zijn wij weer van een keurig pro gramma voorzien en wanneer het weer wat medewerkt belooft het een mooie dag te worden voor de voetballers en suppor ters! Wedstrijdprograrrma voor 2den Paaschdag. Eerste klasse A. KerkradeCaesarKimbriaVolbarding V riendschappelijk. Teijlingen IR. K. A. V. I DIOC. HAARL. VOETBALBOND. DE LEIDSCHE COURANT BEKER. De vereenigingen worden er nogmaals aan herinnerd, dat de inschrijvingen voor den Leidsche Courant Beker voor of op l April in het bezit moeten zijn van den Secr.-Penningmeester van het District Lei den den heer Th. Bergers F 41 Zoeterwou- de (H.R.), onder begeleiding van 2.50 in- leggeld. De loting voor deze wedstrijden zal onherroepelijk plaats hebben op 2 April a.s. aan het Bureau van „De Leidsohe Cou rant". R. K. Sportvereeniging A. S. C. Tweeden Paasohdag speelt A. S. C. een medaille wedstrijd tegen de pas opgerich te Kolpings Boys uit Leiden op het ter rein van laatstgenoemde vereeniging langs het Nieuwe Kanaal; aanvang 1.30 uur, ver trek per fiets 12.30 uur van het Patronaat. Deze week is er geen gymnastiek in ver band met tweeden Paaschdag. VERKEERSLESSEN VAN DEN A. N. W. B. Hou je fiets goed in je macht! Een auto kan veel sneller rijden dan een fiets, maar kan ook veel sneller remmen. Veel auto's hebben tegenwoordig vier rem men, hetgeen dan dikwijls op een bordje achteraan staat aangegeven. Dat is meteen een waarschuwing voor fietsers, om niet te dicht achter zoo'n auto aan te rijden, want bij plotse.ing remmen volgt dan zeker een botsing. Fietsen moeten ook een goed werkende rem hebben Die rem is niet wettelijk ver plicht voor fietsen zonder vrijwiel, maar voor eigen veiligheid toch wel aan te be velen. Op een fiets zonder vrijwiel kun je remmen door tegen te trappen en wie op zoo'n fiets rijdt, mag er wel aan denken, vooral wanneer hij een helling afgaat, dat hij zijn voeten goed op de trappers houdt, anders heeft hij zijn fiets niet meer in zijn macht. Op deze teekeningen rijden de kinderen van een helling af. Die op de linker teekening doen het roe keloos. De eene jongen is vlak achter de auto gaan rijden, maar toen deze ineens stopte, is hij er tegenop gebotst en nu ligt hij met een leelijken smak op den weg. De andere jongen hout bij het afrijden van de helling zijn voeten niet op de trappers en dat is ook gevaarlijk en het lijkt wel of hij remmen wil, door zijn schoenzaal tegen den voorband van zijn fiets te drukken, maar dat is roekeloos spel, want als zij voet be kneld raakt, gebeurt er een ongeluk en bo vendien 16 voor den fietsband zulk rem men ook niet te best. Op het rechter plaatje zien we onze vrienden Jan en Eulalia zooals het behoort rechts van den weg en achter elkaar de helling afrijden. Het gaat met een vaart en hun haren fladderen in den wind, maar met hun remmen en hun voeten op de trappers hebben ze allebei hun fiets goed in be dwang en bedaeht op gevaar rijden ze vlot de helling af. Wees dus voorzichtig, doe als Jantje en Eulalia, van wie we na deze laatste les af scheid nemen, maar niet zonder ze te be danken voor het goede voorbeeld, dat ze ons in deze lessen hebben gegeven. Wat zoi' het verkeer een boel veiliger worden als ieder zijn best deed om de re gels van het verkeer goed in acht te nemen 1 Als alle jongens en meisjes, die deze verkeerslessen hebben geleerd, deze nu ook in toepassing brengen, zullen ze een goed werk doen, want dan helpen ze mee om de veiligheid van het verkeer te bevorde ren. R. K. Sportvereen. Alph. Boys. Voor de competitie zijn twee wedstrijden vastgesteld nl. het derde elftal en de Ju nioren Alph. Boys III speelt thuis tegen V. V. B. III, terwij] de Junioren om half een de Junioren van S. N. A. uit Stompwijk op visite krijgen. Het eerste elftal speelt te Woerden een vriendschappelijken wed strijd tegen een V. E. P. combinatie, deze ontmoeting zal wel een nederlaag voor de Boys worden. Laten wij evenwel zorgen deze zoo gering mogelijk te doen zijn. FEUILLETON. Uit het Engelsch van WARWICK DEEPING. Vertaald door R. de Bree. 62) Jeremy glimlachte. Hij hield van dat soort wraak. Stop, David, daar zouden we niet mee opschieten. Wij moeten over een verrotte plank loopen en als wij te zwaar zijn. kan die breken en dan zakken we er met z'n allen door. Luister nu eens. Ik zal je iets toevertrouwen. Winter vertelde hem de waarheid over Stonehanger en ook hoe de Rothan Jasper gevangen hield. David werd hoe langer hoe verbaasder toen hij al deze feiten van Je remy s li'"» en aflas. Mr. Durell onder één hoedje met dien FranschmanWel verduiveld.... dat had ik nooit gedacht! Maar nu niet meer, David. Wij moeten dien fc'rrk van een Franschman trachten schaakmat te zetten. Ik heb je hulp daarbij nooaig. U kunt op mii rekenen. Je moet naar het Steenen Huis gaan. Doe zoo onschuldig als een lam en pro beer miss Nance even te spreken te krij gen Zeg haar, dat ik alles weet dat de Rothan's huis onder bewaking staat en dat als zij ons van binnen uit kan helpen, het zooveel te beter is. Vraag haar om je te zeggen welk raam dat van haar kamer is en dat driemaal het licht van een kande laar of een lantaarn 's nachts een signaal is. David krabde zijn baard. Het kan zijn, dat zij mij niet bij haar zullen toelaten. Dat zullen ze zeker niet. Je moet ze om den tuin zien te leiden. In orde. Je kunt mii a1ti:d vinden in Queen's Head-Inn, Sedlescorabe. Ik zal het huis hier sluiten en ga direct. David, als zoovele kalme, eenigszins ruwe oudere lieden, had als jonge man zijn avon turen gehad. Boomgaarden plunderen, smokke'en, stroopen. Hij had steeds die primitieve landelijke sluwheid behouden, die nooit geheel verdwijnt, ondanks een gebogen rug en schijnbare vroomheid. Je remy had hem verteld van de houtskool branders in het Taxisbosch en van Tom Stook die als een waakhond in hinderlaag lag. Davik kende Tom Stook en Tom Stook kende David zij waren maats geweest die samen gesmokkeld en gestroopt hadden. David ging dien morgen naar het Taxis bosch en vond Tom Stook cder een eik met een flesch aan zijn mond, want het was Juli en zeer warm. Wederzijds gaven en kreven zij uitlee en grinnikten veelbe- teekenend tegen elkaar in de schaduw van de boomen. De Rothan is de weg naar Guestling opgegaan. Wet je dat zeker? Ik zag hem uitrijden. Praten met de lady is het daarom te doen Juist. Het zal niet veilig zijn naar binnen te dringen en met hen to vechten Mr. Winter is slim. Ik heb haar aan het raam gezien. Werkelijk? Aan den achterkant van het huis. Zeg, Dave, is de stier van Boer Cross niet uit de weide losgebroken? Heeft Will Gray op zijn horens genomen en daar komt hij aangerend Davik keek naar Tom Stook en grin nikte. Hij snapte het direct. Waarachtig en 't beest is doll Wij zullen hem achterna zetten. We hebben al vijf mijlen gerend En het dolle beest zet de heele buurt op stelten.... Juist. Wij hebben hem de weide van het Steenen Huis zien ingaan. Zij sneden elk een hazeltak af en be gonnen met hun gefingeerde wilde jacht, zwaar en log rennend als een paar plompe boeren. Zii liepen regelrecht naar het Steenen Huis. kropen door heggen, zwaai den met hun stokken en schreeuwden te gen slechts in hun verbeelding bestaande kameraden. Daar ginder daar moet hij zijn, Dave. Vest Ik zag hem den tuin inrennen. Ze sorongen als gekken, zweetend. hun voorhoofden afvegend, schreeuwend en met hun stokken zwaaiend. Een hoofd verscheen voor een van de bovenramen en verdween toen weer. Da vid en Tom Stook kwamen den tuin van het Steenen huis binnen draven. Een man kwam haastic om den hoek van het huis loopen. een '-'"stool in zijn zak en de hand aan den trekker. De dolle stier, man, heb je die ge zien? De Franschman keek hem achterdochtig aan. Ik zie geen stier. Stook bleef schitterend in zijn rol. Hij deed opgewonden en ontsteld, de verhitte held van een vijfmijls-race. Hij is hier door den haa«g gebroken. Hij is stapel dol. Hij schreeuwde maar door en de Fransch man werd meegesleept door zijn hevig enthousiasme. Zij renden tezamen het huis om, David bleef achter. Hij had gezien dat iemand voor een van de bovenramen was geko men. Miss Nance, wij zoeken u.... Nance keek op hem neer. David, o wees toch voorziohtig! Ik weet het. Miss Mr. Winter heeft zijn oogen open. Is dat uw raam. Zij knikte. Er is een groote put vol water onder het raam, David. Ik dacht dat ik mij had kunnen laten zakken. Hij kwam voorzichtig naar voren en zag een groote gemetselde put, waarin al het regenwater uit het dak gevoerd werd Hij stak zijn stok er in maar kon den bodem niet bereiken. Het was recht onder het raam van Nance. De duivel hale hem. Wees maar niet bang, miss Nancewij zijn waakzaam. Driemaal licht van een lantaarn aan den kant van den heuvel of driemaal het licht van een kandelaar in uw raam beteekent een sein. Goed, David. Ik moet nu weer achter den stier aan Hij rende voort en haalde Tom Stook en den Franschman in on den hoek van de weide. Stook stond ziin heet hoofd te krabben en keek verbouweerd. Dat verdraaide beest, Dave. Hij moet een anderen weg genomen hebben. Ik had er een eed op willen doen, dat hij dezen tijl ingebroken was. Vooruit dan kerel.... Ik ben zoo droog Loop naar den duivel met je dorst. Hij zal nog iemand op zijn horens nemen. Loop Tom, loop. Zij renden, zwaar ademend en hun zware schoenen stampten op het gras. De Franschman bleef hen achterna sta ren. Hij beschouwde ze als logge, roodneu- zige kaffers en hij geloofde vast in het be staan van den stier. Hun boersche, zwee- tende ernst en vooral de dorst van Tom Stook, hadden hem overtuigd. De dolle stier as voorgoed van bet we- reldtooneel verdwenen. Jasper had ook de twee mannen hooren schreeuwen toen zij door het veld 'liepen. Het raam was ver sperd door het breede lichaam van Gas ton. Daarop was Gaston weggerend, terwijl hij de deur achter zich sloot. De Rothan was naar Rije geweest en aangezien er menschen van Fransche af komst in de stad Rije waren en geld daar een even belangri'ke rol speelde als overal, had de Rothan zich daar reeds lang do hulp kunnen verzekeren van een paar man nen uit het smokkelende en zeevarende volk. De Rothan was er in geslaagd een man te ontdekken, die Koning Georgo en de beide Huizen van het Parlement zou hebben verkocht en verraden voor een zak guineas. De man die hij had opeeduikeld was een eigenaar van een visschersschuit en een van de meest luidruchtige inwo- ners van Rve. Ziin schuit had ook al dienst gedaan voor den kustpatrouilledienst tus- schen Rve en Hastings, zoodat de kerel zeer bruikbaar voor de Rothan was. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 13