BERICHT. 23ste Jaargang DONDERDAG 24 MAART 1932 No. 7159 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De Winkelsluitingswet. BINNENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij ▼ooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 12 60 per kwartaal Franco per port f2.95 per kwartaal Het Gelluslreerd Zondagsblad is roor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummer» 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103C03, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van bet tarief berekend. Kleine advertentiën, van tan hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur ea verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vier bladen Nu de officieele datum, welke is vastge steld voor het ingaan van de wet op de winkelsluiting, n.l. 3 Mei, nadert, lijkt het ons niet overbodig de verschillende bepa lingen dezer wet, welke zoo diep ingrijpt in het leven van onze lezers, even nader aan te slippen, opdat zoowel de winkeliers als hei koopeud publiek weten waaraan zich te houden na 3 Mei. Tot nu toe was van een regeling van de winkelsluiting van overheidswege, vooral in de kleine gemeenten, met veel te be- *Tnerken. De grooiere steden hadden ge meentelijke verordeningen, welke nu door de nieuwe wet vervallen. Wel laat de wet veie detailpunten, betreifende de uitvoe ring van de wet aan de gemeenten over, doen hiervoor zullen dan nieuwe bepalin gen noodzakelijk zijn, die de goedkeuring van de Kroon behoeven. De voornaamste en meest ingrijpende bepaling der wet is wel artikel 2, dat zegt: „Het is verboden een winkel voor het pu bliek geopend te hebben: a. gedurende den Zondag; b. tussciien 8 uur des namiddags en 5 uur des voormiddags Des Zondags en des avonds na 8 uur mag men dus met koopen of verkoopen. De wm- kei beiioeit daarvoor niet afgesloten te zijn, doch er mag dan geen publiek in de winkel aanwezig zijn. Wel visite, mits het geen ge fingeerde visite is, doch ook aan hen mag niet worden verkocht. Wat is een winkel? Artikel 1 dezer wet zegt duidelijk wat onder een winkel woidt verstaan n.l.: «On der winkels verstaat deze wet alle open of besloten ruimten, waar of van waaruit voor- weipen ol stoiien aan het publiek in het klein piegen te worden verkocht of aigelc- verd of waar pleegt te worden gewerkt in een barbiers- of kappe.sonderneming Grossierderijen, fotograiische ateliers en rijwiel vei nuurinrichtingen, mits er geen winkels aan zijn verbonden, mogen ïntus- scheu op de z.g. gesloten uren open zijn. V erkoopingen in Hotelkamers, modeshows en vliegende winkels valien .niet onder de wet, wanneer deze slechts uitzonderingen zijn en met langer dan een week duren. Rijwielstallingen vallen eveneens buiten »ie wet en ook indien deze aan een winkel zijn verbonden, mogen de fietsen worden afge geven en in ontvangst worden genomen. Ook vallen met onder de wet Rijsskanto- ren, koniehuizeu en restaurants, waar hoofdzakelijk spijzen en dranken voor ver bruik ter plaatse worden verkocht, voor zoover het spijzen of dranken voor gebruik ter plaatse betreft. V erder zijn de bepalm- gen met van kracht, wanneer de noodzaak het verkoopen vordert, als b.v. geneesmid delen door apotheker, herstellingen en ie- vering van ouderdeeien voor vaar- en rij tuigen, ten behoeve van schepen, afleveren van maaltijden, rouwkieeding enz. Tenslot te is nog een uitzondering gemaakt voor den verkoop van ijs, hetwelk altijd is ge- de plaats gesteld de 'verplichting van elke oorioofd, terwijl de bepalingen der wet ook niet van toepassing zijn op notels, voor zoo ver het betreft levering aan logeergasten en op de openbare vervoermiddelen, voor zoover bet levering aan reizigers betreft. De automaat, die reeds in vele plaatsen een belangrijk voorwerp is, zal voor de win keliers onmisbaar worden, daar de verkoop door middel van een automaat wel geoor loofd is. Wij gaan dus naar den tijd van de automaiisciie winkels. Het zou ons te ver voereu alle afzonderlijke bepalingen hier te bespieken en daarom bepalen wij ons tot de voornaamsten. Uitzonderingsbepalingen. Naast deze zaken, die geheel buiten de wet valien zijn er nog andere, waarvoor de wet uitzonderingsbepalingen heeft vastge steld. Zoo mogen winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, geopend zijn op 1 Jan., 24, 26 en 31 Dec. en op de Z in dagen gedurende ten hoogste vier achter eenvolgende uren, liggend tusschen s mor gens 9 uur en 's avonds 8 uur, hetwelk dan duidelijk zichtbaar aan de wmkelueur moet worden kenbaar gemaakt. De bloemenwin kels mogen op 1 Jan., 14 en 15 Aug., 1 en 2 Nov. en 24, 26 en 31 Dec. geopénd zijn, en de melk-, visch- en fruitwinkels lederen Zondag tot 12 uur des middags, uitsluitend voor den verkoop van melk, room, visch en fruiu Ook voor de sluiting, des avonds te 8 uur zijn enkele uitzonderingen o.m. Za terdagavond, op de dagen voorafgaande aan Goeden Vrijdag, Hemelvaartsdag, op 14 Aug. en 31 Oct. onder voorwaarden, dat de volgende dagen de regeling van den Zondag wordt toegepast, waarop de win kels tot 10 uur geopend mogen zijn. Verder j in het tijdvak van 25 Nov. tot en met 5 Dec. en van 18 tot en met 24 Dec., de bloe menwinkels op 30 Dec. en de banketbak kerswinkels op 31 Dec. üp de bovenge noemde data mogen de kapperszaken zelts tot 11 uur geopend zijn, doch na tien uur uitsluitend voor het verrichten van kap pers- en barbierswerkzaamheden. Met de verschillende godsdiensten is re kening gehouden en voor de belijders daar van bestaan ook enkele uitzonderingsbepa lingen. Deze zijn echter zoodanig geredi geerd, dat men in ieder geval niet meer geopend mag zijn, dan de overige zaken. Verkoopen over het bekje, zooais dat in de volksmond heet, is ook niet toegestaan, terwijl daarentegen in de wet wel rekening b geholpen met een z.g. afhelp-halfuurtjo, d.w.z., dat men na sluitingsuur de cliënten, die zich op sluiting reeds in de winkel be vonden, kan afhelpen, tot ten hoogste eeu half uur na het sluitingsuur. Voor het ven ten bestaan vrijwel gelijke bepalingen met enkele uitzonderingen o.m., dat geringe eetwaren op Zondag mogen worden gevent, j Bij het venten wordt echter gesproken over het te koop aanbieden op of aan het openbaar verkeer openstaande land- en wa terwegen, zoodat dus op afgesloten terrei nen het venten is geoorloofd, tenzij dit zoo regelmatig geschiedt, dat dit terrein of deze ruimte als winkel, zooals wij de/.e hierboven hebben besproken, kan worden in aanmerking genomen. Aanvullingsbevoegdheid der gemeenten. Zooals wij reeds zeiden, kunnen de ge meenten bij de uitvoering van deze wet nog verschillende bepalingen vaststellen, ter wijl zy tevens het recht krijgen, zooals m artikel 9 wordt gezegd, om „indien b ïj- zoadere omstandigheden afwij kingen van bepalingen dezer wet in eene gemeente gewensoht maken", deze afwij kingen door den gemeenteraad onder goed keuring van den Kroon vast te stellen. Veie gemeenten hebben deze bepalingen nog niet tot stand gebracht, waardoor ook recsis de aanvankelijk vastgestelde datum van 1 Maart werd verschoven. Doch op 3 Mei zal de wet worden doorgevoerd en zou een gemeente dan nog niet gereed zijn, dan wordt de rijkswet in alle gestrengheid doorgevoerd. Ten slotte is artikel 10 nog van betee ken is voor de winkeliers, omdat daarin de straffen worden bepaald voor de overtre dingen van deze wet. De eigenaar of bet hoofd der winkel, dat den eigenaar gere geld vervangt, is verantwoordelijk voor de naleving van de wet. De eerste overtreding wordt gestraft met zes dagen hechtenis of een geldboete van ten hoogste 25 gulden. Bij een tweede veroordeeling binnen de twee jaar kan de straf worden verdubbeld. Het is dus zaak, dat vooral de winkeiiers de bepalingen van de winkelsluitingswet, waarvan wij de voornaamste hier nu even nader hebben besproken, goed in zich op nemen, waardoor zij voor verrassingen -worden gevrijwaard en geen kans beloopen na 3 Mei a.s. wegens overtreding van deze te worden verbaliseerd. Doch ook het koo pend publiek doet goed van deze wet nota te nemen, opdat het niet bij het gaan doen van inkoopen voor gesloten deuren komt met al de onaangename gevolgen daaraan verbonden. HET GEVAAR VAN DE COLORADO KEVER. Binnenkort maatregelen te verwachten. De invoer uit Frankrijk. Op de schriftelijke vraag van het Twee de Kamerlid Braat: Is de minister bereid mede te deelen, welke maatregelen de iegeering denkt te nemen tegen het importeeren van den Co- lorado-kever, die, zooala bekend geacht mag worden, reeds in Europeesche landen voorkomt heeft de minister van binnenlandsohe zaken en landbouw geantwoord: Het ligt in het voornemen van den on- dergeieekende, te bevorderen, dat zoo spoedig mogelijk, krachtens de bevoegd heid, bij artikel 1 der Plantenziekenwet voorbehouden, bij algemeenen maatregel van bestuur bepalingen worden vastge steld tot wering van den Colorado-kever bij in- en doorvoer van aardappelen en versche groenten. Het ligt in de bedoeling, alsdan op grond van bovenbedoelde bepalingen terstond te bepalen, dat de in- en doorvoer van aard appelen uit Frankrijk geheel is verboden, en dat de in- en doorvoer van verschc groenten uit dit land van 15 Maart tot 14 October is verboden, tenzij bij de zendin- j gen bijzondere waarborgen worden gege ven met het oog op het gevaar van besmet ting. WANNEER MOGEN B. EN W. TOESTEMMING TOT STRAAT COLLECTEN WEIGEREN? KROON EN RAAD VAN STATE. Het „Handelsblad" schrijft: „De te 's-Gravenhage gevestigde ver eeniging „Zonnestraal", die zich de verple ging van tuberculose patiënten ten duel stelt, houdt reeds vele jaren niet alleen in Den Haag maar ook in andere gemeenten een jaarlijksche collecte. Herhaaldelijk hebben enkele gemeentebesturen daartegen bezwaar gemaakt, maar onder de werking der Armenwet 1912 vermochten de gemeen tebesturen de collecten niét te verhinde ren. Probeerde een gemeentebestuur dus oa. de collecte van „Zonaestraal" te stui ten, dan stelde de Kroon, waarbij „Zonne straal" in beroep ging, de appellante in het gelijk, omdat formecle ïedenen om de col lecte te stuiten niet aanwezig waren en omdat het gemeentebestuur materieele bezwaren niet mocht laten wegen. Enkele jaren geleden is echter in art. 15 der Armenwet een wijziging gebracht. Het blijkt nu dat de be teekenis dier wijziging met vast staat. Immers tusschen de Kroon en de Raad van State bestaat geschil van gevoelen over de beteekenis van deze wij ziging. De gewijzigde Armenwet heeft het hier boven vermelde suutingsrecht van het ge- meenlebestur opgeheven, maar daarvoor in collecte de toestemming te vragen van het gemeentebestuur. En nu ia het punt, tusschen Kroon en Raad van State in geséhil dit: mag het ge meentebestuur, bij het1'beoordeelen van de vraag of toestemming tot het houden van een collecte zal worden verleend, als wei- geringsgrond mede in aanmerking nemen redenen van materieeien aard als daar zijn, dat ter plaatse reeds veel andere collec ten worden gehouden of dat de bevolking te arm is om méér geld aan collecten te of feren of dat de tijd om een bepaalde col lecte te houden ongunstig al Blijkens zer recente K. B.;s hebben B. en \V. van Maastricht en van Eindhoven het standpunt ingenomen, dat zij bevoegd zijn aan de vereeniging „Zonnestraal" de aangevraagde collecte te weigeren op grond dat de economische toestand der be volking te Maastricht en te Eindhoven on gunstig is. De collecte zou de werking der plaatselijke vereemgingen, die ook willen collecteeixjn, onder deze omstandigheden zeds schaden. Tegen deze besluiten van de betrokken gemeen te bes Luren tot weigering der col lecte is de vereeniging „Zonestraal" is be roep gekomen bij de Kroon. Over dit be roep wordt gehoord de Afdeeling voor de Geschillen van Bestuur van den Raad van State. Haar advies wordt door de Kroon meestal gevolgd. Thans echter bestaat tusschen Kroon en Raad van Staten eeu verschil van meening, dat alleen door den wetgever kan worden opgelost door een wijziging der Armenwet. De Afdeeling voor de Geschillen van Bestuur handhaaft in haar advies de col lecte vrijheid. De toestemming van het ge meentebestuur zou a.ecnts ten doel hebben onbetrouwbare collectanten te weren. De minister van Binnenl. Zaken en Landbouw heeft thans twee K. B.'s voor zijn verantwoording genomen, waarbij de Kroon met afwijking van het advies van den Raad van State, de gemeentebesturen van Maastricht en Eindnoven in het gelijk heeft gesteld. De collecten van „Zonne straal" blijven te Maastricht en Eindhoven verboden! Deze besluiten hebben een beteekenis van veel verdere strekking. De opheffing der oude collecte vrijheid is een punt van groot practisch belang voor alle gemeente besturen en voor alle vereemgingen, die gewoon zijn te collecteeien. Met het oog daarop vestigden wij op het gerezen ge schil dé aandacht". PROF. DR. J. VALCKENIER KIPS. Afscheidscollege aan de T. H. Prof. dr. J. H. Valckenier Kips, die we gens bet bereiken van den 70-jarigen leef tijd het ambt van hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft neerlegt, heeit zijn laatste college „Staatsrecht" ge geven iD het gebouw voor Weg- en Weter- bouwkunde te Delft. De groote zaal was geheel gevuld met studeulen en oud-studenten. De hoogleeraren Volmer, De Vries, Broekman en V eraart en de secretaris van het College van Curatoren, jhr. ir. H. Strick van Linsohoten, woonden dit ooi lege bij. Prof. Veraart nam aan het einde van het college bet woord, om er de aandacht op te vestigen, welk een markante pér soonlijkheid in Prof. Valckenier Kips aan de Tecttinsehs Hoogeschool ontvalt. De toehoorders betuigden den scheiden den hoogleeraar hun hulde in een ovatie. HET MELKBESLUIT EN DE MELKHANDEL. Bevoorrechting van venters uit buitengemeenten. Een adres aan den Minister van den R.K. Bond van Melkhandelaren. De R. K. Bond van Melkhandelaren in Nederland wendde zich met een uitvoerig adres tot den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid in verband met de in het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over Hoofdstuk X der Rijksbegrooting voor 1932 gemaakte opmerking, dat de uitvoe ring van de Warenwet en het Melkbesluit ongelijke concurrentievoorwaarden schept voor de melkslijters, die hun waar in een winkel verkoopen en de overige verkoopers, die alleen uitventen, hetzij, dat zij ter plaat se wonen, hetzij, dat zij van buiten in de stad komen. De Bond acht het een ernstig euvel, dat vaak aan de bedrijfsvoering der venters, vooral van buiten, niet de eischen worden gesteld, die het Melkbesluit voorschrijft of mogelijk maakt, en die noodzakelijk moe ten worden geacht zoowel om hygiënische redenen als voor het handhaven van juiste concurrentieverhoudingen tusschen venters en gevestigde winkeliers, juiste concurren tieverhoudingen. die ook op zich zelf in het belang van een hygiënische bedrijfsvoering in den melkhandel niet kunnen worden ge mist. Art. 31 van het Melkbesluit somt de eischen op, waaraan het bedrijf van den melkverkooper moet voldoen. Art 29 van het Melkbes.uit machtigd B. en W. om te besluiten, dat voor verkoop van melk binnen hun gemeente benoodigd is een vergunning, af te geven door of van wege den Burgemeester van de gemeente, waar de melk wordt verkocht. Deze vergunning wordt blijkens de prac tijk niet altijd geweigerd, als het bedrijf niet ten volle aan de eischen van art. 31 voldoet. Wette'ijk zijn hier alle gegevens aanwe zig voor de handhaving van gelijke concur rentievoorwaarden tusschen de venters uit buitengemeenten en de bedrijven, gevestigd in de oentrale gemeen te-van-ver koop. Maar toch komt het herhaaldelijk voor, dat aan de bedrijven der van buiten komen de venters bij de verleening der vergunning blijkbaar feitelijk niet de eischen zijn ge steld, die volgens art. 31 moeten worden gesteld en waaraan de in de centrale ge meente gevestigde melkverkoopers met pijnlijke nauwgezetheid moeten voldoen. Adressant meent in het midden te mogen laten, of de schuld hier ligt bij de betref fende gemeentebesturen of bij de Keurings diensten. Adressant verzoekt echter den Minister in het belang van rechtsgelijkheid en van de hygiëne in den Melkhandel de noodige maatregelen te willen treffen, opdat in de practijk inderdaad aan de bedrijven der venters uit de buitengemeenten voor de verleening van de vergunningen ex. art 29 volkomen dezelfde eischen worden ge steld, als waaraan voldaan moet worden door de bedrijven, gevestigd in de oentrale gemeente-van-verkoop. Verscheidene van de grootere stedelijke gemeenten zijn ertoe overgegaan voor den melkverkoop binnen haar gebied aan de sinds de inwerkingtreding van het Melk besluit gevestigde, uitgebreide of gewijzig de bedrijven de strenge eischen te stellen, die zijn vermeld in art. 32 van het Melk besluit. Van deze strengere eischen zijn de voor naamste, dat de melkverkooper de be schikking moet hebben over een winkel aan den openbaren weg, waarin o.a. een doelmatig© koelinrichting moet aanwezig zijn. Ook hier wijst de practijk uit, dat aan de venters uit de buitengemeenten lang niet altijd door de centrale gemeente-van verkoop, die art. 32, le lid, toepasse ijk heeft verklaard, de eischen worden gesteld, die tegenover de in de gemeente gevestig de bedrijven wel pijnlijk worden gehand haafd. Hier hapert behalve de uitvoering ook het systeem van het Melkbesluit. Als een gemeente art. 32 toepasselijk heeft verklaard, kan een venter uit een buitengemeente, ten „bewijze", dat zijn be drijf aan de strengere eischen „voldoet", volstaan met een verklaring, die wordt af gegeven door of namens den Burgemeester, niet van de gemeente-van-verkoop, maar van de gemeente, waar zijn bedrijf geves tigd is. Deze Burgemeester kè,n zijn be voegdheid tot afgifte van deze verklaring hebben overgedragen op het hoofd van den Keuringsdienst, die dezelfde k&n zijn, als waaronder de centrale gemeente-van-ver koop behoort. Maar de Burgemeester der buitengemeente kan evenzeer de bevoegd heid tot afgifte der verklaring zelf in han den hebben gehouden. In het laatste geval is kennelijk iedere waarborg zoek, dat bij de afgifte der ver klaringen ex art. 32, bij het onderzoek dus Zij die zich wenschen te abonneeren per 1 April ontvangen de nog vóór dien tijd verschijnende nummers gratis. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Koning Albert van België naar den Con go. (2de blad). Verklaring van minister Thomas over de houding van Ierland. (2de blad). Reeds 300 dooden van de stormramp in de V.S. (Buitenl. Berichten, 2de blad). BINNENLAND. De Kroon heeft het juist geoordeeld, dat aan „Zonnestraal" geweigerd werd, te Maastricht en Eindhoven te collecteeren. (lste blad). Werktijdenbesluit voor winkels, (lste blad). Vreeselijk misdrijf te Moordrecht opge helderd. (Gem. Ber. 3de blad). Bij een brand te Drunen werden zes per celen in de asch gelegd. (Gem. Ber. 3de blad). Valsche muntersbende te Rotterdam op gespoord. (Gem. Ber. 3de blad). Auto op onbewaakten overweg door trein gegrepen. Bestuurder voor de derde maal slachtoffer. (Gem. Ber. 3de blad). Groot watergebrek in Groningen. (Laat ste Ber.). DE WINKELSLUITINGSWET Biadz. 1 POLITIEKE BESCHOUWING VAN ONZEN CORR. IN LONDEN Bladz. 5 of de bedrijven aan de daar gestelde strengere eischen voldoen, een gelijke maat staf wordt aangelegd aan de venters van buiten als aan de in de oentrale gemeente gevestigde bedrijven. En toch is het, juist als aan de strenge re eischen van rat. 32 moet worden vol daan, des te meer duidelijk, dat economie, rechtvaardigheid en hygiëne eischen, dat ook door de venters van buiten ten vol.e aan den eisch: winkel met koelinrichting, wordt voldaan. Ten krachtigste verzoekt de Bond daar om den Minister ook hiertoe maatregelen te willen nemen. Tot dit doel ware niet te volstaan met ge lijke uit.eg en handhaving van de eischen van art. 32 door gemeentebesturen en Keu ringsdiensten, dat de verklaring, dat het bedrijf aan de strengere eischen voldoet, niet wordt afgegeven door of namens den Burgemeester van de gemeente, waar het bedrijf gevestigd is, maar in alle gevallen door of namens den Burgemeester van de centrale gemeente, die art. 32 voor verkoop binnen haar gebied toepasselijk heeft ver klaard. HET MELKCONFLICT IN UTRECHT. Pogingen tot samenwerking mislukken. Gisterochtend werd te Utrecht een ver gadering gehouden door den Provincia len Melkveehoudersbond ter bespreking van de huidige situatie in den melkoorlog. De aanwezigen besloten op voorstel van de afdeeling Maartensdijk om per week een kwartje per lid bij te dragen in het strijd- fonds. Voorts werd aangenomen een motie van dezelfde afdeeling, waarin vertrouwen werd uitgesproken in ket bestuur van den bond, terwijl werd verklaard, dat de leden homogeen achter het hoofdbestuur staan. De strijd zal onverzwakt worden voortge- gezet. Tegelijkertijd had de melkslijtersvereeni- ging „Utrecht en Omstreken" buiten het hoofdbestuur van den Melkveehoudersbond om een vergadering belegd met de melk veehouders, die slechts zeer matig bezocht was. Wederzijdscht pogingen om de verga deringen met elkaar samen te brengen mislukten. In deze laatste bijeenkomst werden zeer bieedvoerige en verwarde be sprekingen gehouden. Tenslotte stelde de heer Verhoef voor, dat het bestuur der bijeenroepende ver eeniging zal trachten een vergadering te krijgen met de besturen der andere meik- slijtersvereenigingen en dat van den melk veehoudersbond. „Hbld."

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1