23ste Jaarpang WOENSDAG 23 MAART 1932 No. 7158 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN RONDVLUCHT BOVEN NEDERLAND 29-30 APRIL t DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2 60 per kwartaal Franco per port f2.95 per kwartaal Het Ge-llustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij rooruit betaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ©ent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentfën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur ea verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen Loon en kindertoeslag. 't Is in onzen tijd misschien wel *ns nut tig te herinneren aan de loon-theorie, zoo als deze over het algemeen door katholie ke sociologen wordt aangehangen en ge propageerd. De maatstaf voor het loon is de ge- praesteerde arbeid. Voor een normalen werker mag het loon nooit minder zijn dan wat noodig moet worden geacht om een gezin van gemid delde grootte te onderhouden óók al heeft hij geen gezin of een gezin, dat klei ner is dan een van gemiddelde grootte. Alleen als het loon aan dezen eisch vol doet kan men spreken van een rechtvaar dig loon. En hoe brengen wij dan in dit systeem de in onze kringen veel geprezen (maar nog te weinig in de practijk ingevoerde) kin dertoeslag t Voor den kindertoeslag kunnen twee Piotieven worden aangevoerd. Ten eerste is de kindertoeslag nood zakelijk bij een loon, dat niet meer dan aan de minimum-eischen van recht vaardigheid voldoet voor gezinnen, die grooter zijn dan wat men verstaat onder een gezin van gemiddelde grootte. Vervolgens is de kindertoeslag ook g e- wenscht bij zulk een minimum-recht- vaardig loon voor hoofden van gezin nen, welke niet boven de gemiddelde grootte uitgaan. Onwaar is dus de bewering, dat kinder toeslag hei loon zou drukken, als wij in het oog houden, dat wij als verdedigers van den kindertoeslag voor alle loonen bij nor malen arbeid den eisob stellen, dat zij (zonder kindertoeslag) voldoende zijn voor bet onderhoud van een gezin van gemid delde grootte. Een moeilijkheid voor het systeem van den kindertoeslag kan zijn wij ont kennen dit niet de invoering bedrijfs- gewijze en veel meer nog de invoering in een particuliere onderneming. Het kan ten gevolge hebben, dat de duurdere arbeids krachten worden vermeden en vervangen. Gezocht zal moeten worden naar een middel, dat de loondruk zooveel mogelijk in gelijke verhouding wordt verdeeld. Dit kan langs den weg van een alge meen kindertoeslagfonds, waarin wordt ge stort een nader bepaald percentage van alle arbeidsloonen. Het komt ons voor, dat hier inderdaad van alle arbeids loonen gesproken moet worden en daar onder ook moeten worden begrepen de loo nen van ongehuwden- en gehuwden en ook van het overheidspersoneel, omdat het in beginsel geen verschil maakt wie die loo nen verdient en wie die loonen betaalt. Alle looisen toch zijn een deel van het ▼olksinkomen, onverschillig voor welke ar beidsprestatie zij genoten worden. Dit algemeene kindertoeslagfonds zou door een overheidsorgaan beheerd moe ten worden. De uitbetaling aan de recht hebbenden, behalve aan het overheidsper soneel, behoeft echter niet door het over heidsorgaan te geschieden, doch kan mits voor de noodige waarborgen wordt zorg gedragen aan de groote arbeiders bonden worden opgedragen. Hoe die ver deeling zal moeten geschieden is een zaak van latere zorg. Op den duur zal de even- wichtstendenz in het economisch leven ook bier den ongeveer juisten weg wel wijzen. Een algemeen kindertoeslagfonds heeft voor de structuur van onze economische maatschappij het voordeel, dat het de gun stige zijden van de prijsvorming onaange tast laat en daarmede de gevolgen van de gewijzigde koopkracht in goede banen wor den geleid. IN ELK KATHOLIEK GEZIN Ket Katholieke Dagblad! DE EERSTE GEMEENSCHAPPELIJKE TOCHTEN. Als onderdeel voor de Koninklijke Ne- derlandsche Vereeniging voor Luchtvaart is sinds jaren ingesteld een Commissie voor Luchttoerisme, waarvan baron Kra- yenhoff voorzitter is, de heer H. Wal- aardt Sacré eecretaris, terwijl voorts de heeren R. F. t*. de Beaufort, W.^ P.. F. van Deventer, M. Dutilh, dr. J. Jong bloed, C. Kolff, A. Plesman, G. A. Pos en W. C. J. Versteegh deel van de com missie uitmaken. Dank zij het krachtige werk van de Rotterdamsche Aeroclub en van de Na tionale Luchtvaartschool, is het gebruik van kleine vliegtuigen in ons land ©enigs zins ontwikkeld, hoewel wij op dit ge bied naar verhouding bij Engeland, Frankrijk, Amerika, Duitschland, enz. achterstaan. In 1931 werd een aanvang gemaakt met de binnenlandsche luchtvaart en wel met de lijnen RotterdamHaamstede en Amsterdam—Groningen, van welke beide de eerste lijn een volledig succes werd en de tweede lijn te kort werd geëxploi teerd om daarover ©en oordeol te kun nen vellen. Het aantal vliegterreinen is in ons land langzamerhand toegenomen en daardoor zijn tevens de mogelijkheden toegenomen en heeft men een grootere keuze in zijn vluchten. Men kan zeggen, dat de belangstelling op dit gebied groeiende is en zich waarschijnlijk zul len binnen enkele jaren regelmatig bin nenlandsche luchtlijnen worden geëxploi teerd. Teneinde deze reeds bestaande be langstelling voor luchttoerisme in Ne derland nog meer op te wekken, heeft bovengenoemde commissie besloten een rundvlucht boven ons land te organisee- ren. Het plan is in één dag ©en tocht te maken over ons geheele land, waar door vreemdelingen in zoo kort mogelij ken tijd een zoo volledig mogelijken in druk krijgen van ons land. Ook voor de talrijke Nederlanders die meestentijds hun verpoozing in het buitenland zoe ken, zal het interessant zijn hun eigen land in zijn geheel te kunnen overzien en er een totaalindruk van te krijgen. De eerste vlucht zal dit jaar twee dagen duren, omdat op verschillende ter reinen geland wordt, waar de passagiers gelegenheid hebben eenige oogenblikken te vertoeven. Als data voor deze rondvlucht zijn be paald 20 en 3o April a.s. Het ligt in de bedoeling in 1933 eveneens ©en derge lijke vlucht te ondernemen zooals gezegd: in één dag terwijl men hoopt, dat het mogelijk zal zijn in 1934 te komen tot een wedstrijd met een rondvlucht over Nederland, waarbij in ternationale deelneming zal worden be vorderd. Bij de vluchten op 29 en 30 April a.s. zullen dus geen wedstrijden worden gehouden voor de deelnemende vliegers. Wel meende de commissie voor Luchttoerisme hieraan drie wedstrijden te moeten verbinden, welke bij het pu bliek en de jeugd groote belangstelling zullen ondervinden. WEDSTRIJDEN. In de eerste plaats zal een fotowed strijd worden gehouden, waarbij de ver vaardigers der beste drie foto s, welke van deze rondvluchten vanaf den grond zijn genomen, zullen worden beloond. Aan dezen wedstrijd kunnen personen uit het geheele land deelnemen. Nadere bijzonderheden omtrent dezen wedstrijd zullen nog bekend worden gemaakt. De tweede wedstrijd zal meer ©en plaatselijke zijn. De deelnemende vlieg tuigen zullen bepaalde plaatsen passee- ren, in welke plaatsen commissies ge vormd zullen zijn om de inzendingen te beoordeelen. Iedere deelnemer zal moe ten opgeven ho© laat een bepaald type vliegtuig en op welke hoogte, een aan gegeven punt ie gepasseerd. Door de commissie voor Luchttoerisme zal aan belangstellenden verzocht wor den een aantal plaatsen in de vliegtui gen te doen reserveeren voor leerlingen van de hoogste klassen van Middelbare Scholen, welke daarvoor het meest in aanmerking komen. Deze jeugdige deel nemers aan de rondvluchten zullen van hun bevindingen opstellen moeten in zenden, welke door do commissie zullen worden beoordeeld. DE ROUTE. Den eersten dag wordt de vlucht als volgt gehouden: van Waalhaven en van Schiphol vertrekken de vliegtuigen over Soesterberg naar Arnhem, waar geland wordt en de deelnemers ontvangen wor den door de plaatselijke vereeniging voor vreemdelingenverkeer. Na ©en verblijf van ongeveeer drie kwartier vertrekken de vliegtuigen naar Twenthe en van hier naar Eelde, waar de lunch zal wor den gebruikt. Van Eelde gaat de tocht verder over Leeuwarden, Harlingen, den afsluitdam van de Zuiderzee, den Hel der naar Amsterdam. Op den tweeden dag zal gevlogen worden van Waalhaven, Schiphol en Soesterberg, langs de Waal, over den Bosch, Nijmegen naar Venlo. Van Venlo over Maastricht, Heerlen naar Helmond, Eindhoven, Breda, Roosendaal, Axel, Roeskens, Vlissingen. Tenslotte van Vlis- singen naar Rotterdam, waar de deel nemers uiteen zullen gaan. Aan den Minister van Defensie is verzocht, te willen toestaan, dat enkele vliegers van de Marine en van het Le ger aan beide vluchten zullen deelne men. Mocht dit verzoek worden inge willigd. dan wordt verwacht, dat de vliegtuigen van particulieren, van de Rotterdamsche Aeroclub, van de Natio nale Luchtvaartschool, van de K. L. M. en van Leger en Marine, tezamen onge veer een twintigtal zullen vormen. De verkeersvliegtuigen van de K. L. M. zul len 8, 15 en 20 passagiers kunnen be vatten. Deze beide vluchten zijn de eerste, welke in dit genre ooit in Nederland zijn ondernomen en kunnen beschouwd worden als de gemeenschappelijke toch ten, welke vroeger door automobilisten en door bezitters van motorbooten wer den ondernomen om voor het nieuwe verkeersmiddel meer belangstelling te wekken. De Commissie van Luchttoerisme ver wacht, dat deze vluchten in den lande algemeene belangstelling zullen wekken en dat deze na verloop van tijd groot nut zullen afwerpen en zeer bevorderlijk zullen zijn voor de luchtvaart in het al gemeen, maar in het bijzonder voor het luchttoerisme in Nederland en voor het binnenlandsch luchtverkeer vandaar dan ook, dat de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer (A. N. V. V.) in de organisatie van deze beide vluchten een werkzaam aandeel heeft genomen; omdat daarin door haar wordt gezien een middel om met den groei van de luchtvaart ook NeJerland in het centrum der belangstelling te hou den. Het belang dezer vluchten is ook ingezien door de plaatselijke vereenigin- gen voor Vreemdelingenverkeer. welke hierbij in aanmerking komen. Deze zul len haren steun gaarne verleenen. DE TARIEVEN. Door de K. L. M. wordt, tegen beta ling, plaats in de vliegtuigen voor de beide vluchten gereserveerd. Ook kan men voor ieder traject af zonderlijk passage bespreken. Voor den eersten dag bedraagt het tarief pl.m. 50.(een traject van pl.m. 450 K.M.); op den tweeden dag wordt 650 K.M. ge vlogen waarvoor vermoedelijk de kosten pl.m. 70.— zullen bedragen. Gevlogen wordt van 's morgens 9 uur tot 's mid dags 5 uur. Inschrijvingen en verder© inlichting bekomt men bij de kantoren der K. L. M. in den Haag, Amsterdam en Rotter dam en bij de agenten in de plaatsen waar geland wordt. BINNENLAND INVOERING ZOMERTIJD. VAN 22 MEI TOT 2 OCTOBER. Bij Kon. besluit is bepaald dat in 1932 de vervroeging met één uur van den wet te!ijken tijd, bedoeld in artikel 1 van de wet van 23 Juli 1908 (Staatsblad no. 236), zal aanvangen 22 Mei en zal eindigen 2 October. DE KONINGIN OVER DE LAND BOUWCRISIS. Een communiqué door H.M. in Leeuwarden uitgegeven. Gisterochtend onderhield H.M. de Ko ningin zioh ten huize van den Commissa ris der Koningin te Leeuwarden met de navoLgende heeren B. W. Okma, lid van Ged. Staten van Friesland, ïr. W. Ooster- baan, voorzitter van de Friesche Mij. van Landbouw, Marra, voorzitter van den Ohnst. Landbouw-arbeidersbond, en J. Jongsma, voorzitter \an den R.K. Boe ren- en Tuindersbond. Na afloop dezer besprekingen werd na mens de Koningin door haar particulier secretaris het navolgende communique verstrekt. De uitkomsten van het veehoudersbe- drijf zijn diep teleurstellend. De omstan digheden, waaronder dit bedrijf muel werken, zoo bijzondere als algemeene zijn dermate ongunstig, dat een ieder is ver vuld van groote zorg voor hetgeen in de toekomst voor dit bedrijf verborgen ligt. De eerste slagen zgn toegebracht aan den akkerbouw op de zware gronden. Met bewonderenswaardigen moed en een hard nekkigheid, die van groote wilskracht go- tuigen, heeft de talrijke groep landbou wers, boeren en arbeiders getracht het hoofd te bieden aan de wangunst der tijeftn. Niet bij machte de oorzaak der moeilijk heden weg te nemen heeft de regeeririg getracht de ergste gevolgen althans eenigszins te temperen. Zoo zijn achter eenvolgens maatregelen ten behoave van de tariefwet van de tarweteelt, den beet- worlelverbouw, de aardappelmeelproduc- tie„ de vlasteelt, genomen. Ook aan den groven tuinbouw in West- Friesland is hulp geboden. Deze maatregelen verschillen in aard en strekking in overeenstemming met de eigenaardigheden van den tak van bedrijf, die geholpen moest worden. Wat m den aanvang reeds werd ge vreesd op groad van de ervaringen met hetgeen in vroegere crisisperioden is ge beurd, de noodtoestand bepaalde zich niet tot den akkerbouw. Het aanvankelijk gespaarde veehou- dersbedrijf werd wel is waar later, maar niet minder ernstig getroffen. Evenmin als bij den akkerbouw kan de regeering eenigen oniniddellijken invloed uitoefenen op de oorzaken van het kwaad. Een groote belemmering voor het tref fen van noodmaatregelen is gelegen in de omstandigheid, dat bedrijfs- en bestaans- moeilijkheden zich in alle takken van maatschappelijk leven in ernstige mate vertoonen. Naast voortvarendheid moet dan ook voorzichtigheid worden betraont, wil men de uitwerking van hetgeen wordt beoogd, niet reeds aanstonds in gevaar brengen. Weest er van overtuigd, dat de regee ring met inachtneming van dit alles zoo veel als haar mogelijk is, de helpende hand zal bieden aan de veehouderij. Zij vergeet de plattelanders niet. DE KONINGIN IN FRIESLAND. Gistermiddag kwart over twee is de Ko ningin, vergezeld door den commissaris der Koningin in Fries and, uitgereden om in het Oosten der provincie enkele bedrijven te bezoeken, die tengevolge van de crisis in moeilijke omstandigheden verkeeren. Er werd ©en bezoek gebracht aan een boerde rij te Oenkerk en vervolgens reed H. M. over Hardegarijp, Geen voorden, Zwaag- westeind naar Zwagerveen, waar wederom oen bezoek aan ©en klem boerenbedrijf werd gebracht. De tocht werd voortgezet over Geenklooster, Eesierum, Oostermeer, Nijega naar Oudega, waar nogmaals een kleine boerderij werd bezocht. H. M. keer de over Wartena, Warga en Goutum naar Leeuwarden terug, waar zij omstreeks vijf uur aankwam. Naar wij vernemen zou H M. vanoch tend om tien uur een bezoek brengen aan eenige boerenbedrijven in ©en ander deel van de provincie. 120 MILLI0EN OP DE STAATS UITGAVEN TE BEZUINIGEN. Naar wij vernemen, zal binnen korten tijd de Bezuinigingscommissie-Weiter een plenaire zitting houden, waarin haar rap port aan de Kroon uit te brengen, defini tief zal worden vastgesteld. Naar ons ter oore kwam, zou de commis sie tot de conclusie zijn gekomen, dat een bedrag van circa f 120 millioen op de Staatsuitgaven bezuinigd moet worden. Dit bedrag zal moeten worden gevonden door een reeks van maatregelen, waaron der^ salarisverlaging der rijksambtenaren over de geheele linie en inkrimping van het ambtenarencorps door vervroegde pension- neering. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Ernstige spanning tusschen Ierland en Engeland. (2de blad). Landdag van het Memelgebied ontbon den. (2de blad). De cycloon in de Vereen. Staten van Amerika heeft heel wat slachtoffers ge- ëischt en groote schade veroorzaakt (Bui- tenlandsche Berichten, 2de blad). BINNENLAND. Koninklijke Boodschap aan den Boeren stand. (lste blad). Een rondvlucht boven Nederland. (1st© blad). Geruchten over voorstellen van de be- zuinigings commissie-Weiter. (1st© blad). Een vergadering van den personeelraad over de veiligheid op den spoorweg, (lste blad). De zomertijd zal dit jaar duren van 22 Mei tot 2 October. (1st© blad). De Hooge Raad van Arbeid vereenigde zich rret het wetsontwerp betreffende ver vroeging van het aanvangsuur in het bak kersbedrijf. (1st© blad). Auto op een stilstaanden vrachtauto ge reden oo dén Muiderstraatweg. Eé»- doode, één gewonde. (Laatste Ber.) Het vermiste Haagsche meisje terecht. (Gem. Ber., 2de blad). B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken op adressen inzake uitbreiding van verplichte winkelsluiting. (3d© blad). Het gouden jubileum van de Bodftgraaf- sche Kaasmarkt herdacht. (3de blad). NAAR HET LAND VAN OVER ZEE Bladz. 7 DE LEIDSCHE GEMEENTE RAAD Bladz. 9 De commissie zou voor elk departement een bepaald percentage, dat dit in de be zuiniging heeft op te brengen, vastgesteld hebben. Daarbij zou het in de bedoeling liggen, een zeer ver doorgevoerde vermin dering van de uitgaven voor materieel voor te stellen, benevens wijziging opheffing en combinatie van verschillende diensttakken. De departementen van Defensie, Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen zouden vooral een belantrriik contigent bij de be zuiniging moeten leveren. Wat het onderwijs betreft, moet het voornemen beste an, voor te stellen, in de las-ere k'assen de onderwüsferachten te vervangen door hnteonderwiizers. die een mindere hevc#»<?dheid bezitten en lager ge salarieerd zullen worden. Deze geffevena. wel1-" intussehen ceen of ficieel en ook ceen off;«ieus karakter dra gen. worden slechts onder voorbehoud ver strekt. STEUN AAN HET ZUIVELBEDRIJF. Binnenkort kan een wetsontwerp worden verwacht. Het lid van de Tweede Kamer dr H. J. Lovink. voorzitter van de Hollandsche Maal schappij van Landbouw, heeft in ©en gisteren te Rotterdam gehouden crisis- vertradering van die organisatie medege deeld, tijdens deze bijeenkomst telefonisch het bericht te hebben ontvangen, dat de regeering tot de conclusie was eekomen, dat steun aan het zuivelbedrijf moet wor den verleend. De regeering heeft dank baar gebruik gemaakt van de rapporten van organisaties en commissies, maar heeft gemeend, een eigen stelsel verder te moeten ontwikkelen. Hoe dat stelsel er zal uitzien, weten we nog niet. aldus dr Lovink verder, maar uit deze mededeeling volgt, dat binnen kor ten tijd een wetsontwerp om het zuivelbe drijf te steunen bij de Kamer zal worden ingediend.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1