'AME!) RUBRIEK DE MEISJESMANTEL. Wij moeten ook onze aandacht weer aan den mantel gaan besteden. De wintermantel, hoewel lekker warm. is niet zoo heel mooi meer en daarom zien wij verlangend uit naar de iets warmere dagen, waarop wij onze voor jaarsmantel kunnen gaan dragen Onze teekening laat u een mantel van lichtgrijze tweedstof zien, voor een jongedame Het is een heel eenvoudig recht model De onderkant van den mantel is flink wijd De breede revers gaan over in een opstaande bontkraag, terwijl eveneens de manchetten van bont zijn Een smalle ceintuur met een voudige gesp wordt op de taille gedra gen, terwijl drie eenvoudige knoopen voor de sluiting zorgen De zakken zijn hier niet opgestikt doch ingezet n:* «staat veel vlugger. De jonge meisjes zullen wel blij zijn weer zakken in haar mantel te krijgen, want op een flinke wandeling is het heerlijk onze handen in zakken te kunnen ste ken. Het staat misschien' niet elegant, maar wel vlug, vooral als men ons meisje op het prentje aankijkt. EEN GEKLEEDE MIDDAGJAPON. Hoewel de mode, zeker door de tijdsomstandigheden niet zoo verander lijk is als wij dat van haar gewend zijn, zien we toch wel ieder seizoen iets heel nieuws verschijnen. Onze teekening laat u een zeer gekleede middagrobe zien, vervaardigd van zwarte crêpe Ana Deze zijde leent zich bijzonder voor dit model door haar sierlijke val ling. De taille van de japon heeft aan de voorzijde een gedrapeerde halsinsnij ding, die 'n met handajour ingezet pun tig gedeelte als versiering krijgt. De rug is geheel glad, hoog tegen den hals aansluitende. De rok bestaat uit een puntig heup stuk terwijl daaronder de rok ruim klokkend naar beneden valt tot onge veer 15 c.M. van den grond. De mouwen vallen ruim met een lange, eveneens Duntig toeloooende manchette ook afgewerk* met hand ajour en bovendien een zestal aardige knooojes. De ceintuur, die op taille hoogte zit sluit met een maladietgesp, terwijl een sierlijke strik op den lin kerschouder van een contra<;teerende kleur deze iapon een zeer bijzonder aanzien .geeft. IETS OVER DE OPVOEDING. Als de vader zijn betrekking buiten de deur heeft komt vanzelfsprekend 't grootste gedeelte van de opvoeding der kinderen op de moeder neer Niet alle moeders zijn tegen hun kinderen opge wassen en als zij herhaaldelijk haar zoons en dochters heeft moeten ver bieden en zij bij bat uitdeel en van straf een groote mond of een brutaal antwoord krijgt, weet de moeder ten einde raad wel eens niet wat zij moet doen om haar gezag te handhaven en zegt dan: „Wacht maar. als je vader straks thuis komt, zal ik het hem ver tellen" Voor een jongen houdt dit wel eens een bedreiging in, maar de tegen woordige meisjes zijn meestal heele- maal niet bang voor haar paps. En als de vader 's avonds met zijn dochter eens een appeltje wil gaan schillen, begint zij tegen hem te redeneeren en te argumenteeren. doch vader kan haar niet overtuigen. De moeder heeft met het simpele feit. dat zij de vader als boeman afschildert, reeds haar zwak heid doen blijken en daardoor verliest zij veel meer haar prestige dan wan neer zij zelf haar dochter zou aanpak ken De tegenwoordige tijd eischt trou wens veel meer van den vader en moe der dan dat zij alleen de opvoeders van hun kinderen zijn, neen in de eerste plaats moeten zij de kameraden, de trouwe vrienden wezen, die hun kinde ren overal met raad en daad terzijde staan. De tegenwoordige moeders mo gen het missch'en wat moeilijker heb ben, maar aan den anderen kant blijven zij, als zij voldoende met hun kinderen meeleven, ook veel langer jong. De jeugd, die technisch voelt, prutst van alles en nog wat met electriciteit en vindt het vanzelf sprekend, dat vader en moeder beiden weten, hoe de dra den bevestigd moeten worden en hoe alles werkt Het is onze plicht om er voor te zorgen, dat de kinderen ons niet „achterlijk" vinden, iets wat zij al heel gauw zeggen, als wij telkens en telkens weer arbeiders moeten laten komen voor de kleinste karweitjes, die er in huis gedaan moeten worden. Ook de mate van vrijheid waarin wij onze kinderen opvoeden moet niet overdreven worden. Wij kunnen ze toch maar niet hun gang laten gaan, thuis laten komen wanneer het hun schikt en daardoor den gang van het huishouden in de war laten sturen Er moet absoluut regel in huis zijn en van jongs-af-aan moeten wij onze kinderen daaraan wennen als aan iets. waaraan geen ontkomen is. Op tijd thuis, be hoorlijk schoon aan tafel zijn eischen die met de vrijheid niets te maken heb ben. integendeel, die ook de moeder nog eenigen vrijen tijd voor zichzelf overlaten En dan, als onze kinderen van ons verlangen, dat wij hun kame raden zijn en hun overal bij helnen, moeten wij omgekeerd dat zelfde standpunt innemen en van onze kin deren verwachten dat ook zij behulp zaam zullen zijn Het is niet van het grootste hojantf of zij bu'ten de deur hulpvaardig zijn, want dat kan politiek wezen maar iuist z't de verdienste in het helpen binnenshuis, waar niemand het ziet en waarvoor zij ook geen pluim krijgen Laat de moderne moeder dus niet dreigen met: ..Ik zal het teg°n ie vader zeggen", maar laten alle huis- genooten trachten in harmonie met el- i kaar te leven en dat is de taak van de moeder om dat haar kinderen al hij te brenden als iets vanzelf «nrekpnds als de k inderen nog nauwelijks loopen en praten kunnen. DE GEBREIDE JUMPER. Een aardig jumper-idee voor het a.s. sportseizoen is zeker deze eigengebrei- de, van zachte wol De strepen in de taille en de kraag zijn heel origineel en flatteus. In geel, bleu en andere frissche kleu ren kraag en strepen in contrastee- rende tinten gehouden zal deze jum per zeer modern staan. De manchetten en onderkant van de jumper worden met recht en averecht gebreid, waardoor een mooi sluitend geheel wordt verkregen. Een breipa- troon kunt u in alle handwerkwinkels hekomen, doch de uitvoering is een kwestie van uw eigen smaak. ONS POSTPAPIER. De meeste vrouwen letten te weinig op het papier en de enveloppe waar mede zij haar boodschappen de wereld inzendt En toch is dit zoo'n belangrijk punt van ons zelf. Want vaak zult u aan den buitenkant van den brief al herkennen van wie hij afkomstig is. Merkwaardig is het dat zoo weinig vrouwen bedrukt briefpapier hebben. „Ach", zult u zeggen, „ik schrijf zoo weinig brieven, dat het niet de moeite waard is, speciaal voor die paar brie ven briefpapier en enveloppen te laten bedrukken". Maar hierin juist zit de kneep. Als u gezellig briefpapier hebt, zult u vanzelf veel eerder naar de pen grijpen en hier en daar eens een vrien delijk babbeltje heen zenden en zoo verschillende aangename relaties aan houden, die anders noodwendig verlo ren gaan. En hoe prettig stemt het niet, om 's morgens bij het ontbijt een paar opgewekte brieven van vrienden en kennissen te krijgen. Dat helpt ons soms over een sombere bui heen. Heeft men echter een potje inkt met haren, een pen, die haast niet meer schrijft en eeh goedkoop soort brief papier, dan geef ik u toe, dat het niet erg animeert om dadelijk te antwoor den of een gegeven belofte vervullen om eens te schrijven aan menschen, die wij op reis hebben leeren kennen. Het onderwerp van de brieven komt van zelf Eerst schrijven wij een klein kat- tabelletje. Na het antwoord daarop schrijven wij wat uitvoeriger en zoo ontstaat vanzelf een correspondentie, waarin wij veel genoegen hebben. Laat onze beurs het bedrukken van brief papier niet toe. dan kunt u evengoed een rubber-stemoel laten maken met 'n zwart stempelkussen. Het vereischt wel eenige oefening voordat gij het stempel keurig recht en overal even dik afgedrukt kunt stetnoelen. Als u het stempel zonder rand neemt doet het meer aan drukwerk denken dan wanneer er zoo'n rouwrand omheen zit 'wat trouwens heelemaal niet mooi staat. Nog een groot voordeel van een stemnel of bedrukt parver is. dat u nooit kunt vergeten uw adres te vermel den aan dengene wien u schrijft, wat bij blanco papier maar al te vaak het geval is. zich meer specifiek in vrouwenzaken verdiepten en daarin zeer bedreven waren. De verhouding ook van man en vrouw was vroeger heel anders dan tegenwoordig. Deze is veel nuch terder en prozaischer geworden en ook veel normaler. Want wij zouden er niet meer van gediend zijn, om allerlei flauwe complimentjes te krij gen over ons uiterlijk en onze ma nieren. De vrouw is meer een zelf standig wezen geworden inplaats van een pronkpop en dat hebben wij voornamelijk aan onze snelle evolu tie te danken. EEN BABY-JURK. Voor onze aanstaande moedertjes, die graag zelf iets voor den te verwach ten baby willen makeft geven wij hierbij een draagjurk. Schattig staan ze onze heele kleine baby's, die nog als poppen ingepakt zitten. Iedere jonge moeder zal vol trots haar kindje toonen in zoo'n gezellig VROEGER EN NU. Niet alleen onze leefwijze is heel anders dan die van onze grootouders maar onze gedachten en idealen zijn heel anders. Ook wij kennen uren van verpoozing en van conversatie, hoewel de inhoud van onze gesprek ken op een heel ander niveau staat. Wij kunnen niet zeggen, dat dit ni veau hooger is of beter, sinds de vrouwen veel intellectueeler zijn ge worden, integendeel waren onze grootmoeders uiterst bedreven in de kunst van charmant gebeuzel en uit spinnen, vaak zeer geestig uitspin nen. van allerlei nietigheden tot le vens-gebeurtenissen. Tegenwoordig vinden wij een meisje al gauw ver velend, die langen tijd achtereen over hartsgeheimen kan zitten pra ten en de vrouwen hebben heel an dere onderwerpen dan een „ver liefdheid in haar conversatie. Wij denken soberder en positiever, eigen lijk mannelijker dan onze grootmoe ders, die, omdat het terrein van ver dere ontwikkeling haar was ontzegd, jurkje, Het hier weergegeven model is gemaakt van witte voile met aan het schouderstuk ingestikte lingerie-plooi tjes aan voor- en achterzijde. Het halsje heeft een plat liggend kraagje, afgewerkt met valencienne kant en engelsch borduurwerk, hetwelk op de manchetjes en in de rondte van het ge- heele jurkje herhaald wordt. De ruime mouwtjes hebben vooral een ruim armsgat noodig, wat het aantrekken zeer ten goede komt, zoodat we de armpjes van het kindie niet te veel om behoeven te buigen. De jurk sluit met een enkele knoop of een lintje aan den hals en hangt verder open. DE NIEUWSTE SCHOENTJES «iiiiiii De schoenen nemen een zeer belangrijke plaats in bij het toilet der goed gekleede vrouw. De hier afgebeelde modellen zijn de nieuwste creaties en zul len zeker opgang maken bij een chique avondtoilet. Het eerste model is van lichtgekleurde zijde, bewerkt raet zilveren nop jes, en z.g. pumpsmodel. Het tweede schoentje van donker bruin glaceleer kan ook bij de middagjapon gedragen worden. Het gespje is van dof brons. Het laatste model is meer een gekleede wandelschoen. De hak maakt het wandelen tot een ge not. Het z.g. zwikken door de hooge Fransche hak komt hier bij niet voor. De uitvoering is gedacht in soepel donkerblauw leer en sluit met een eenvoudig gespje. DE GLASGORDIJNEN. De rolgordijnen hebben in den loop I van den tijd plaats gemaakt voor de tulle glasgordijnen. Heeft men zijn huis nu vlak op de zon liggen, dan doen blauwe lancastergordijnen nog goeden dienst, doch meestal zullen ze in ons klimaat wel heel hoog opgetrokken blijven. De vitrages heeft men in zoo veel variaties en kwaliteiten, dat men veel warenkennis noodig heeft om te zien of men inderdaad waar voor zijn geld krijgt. Vrouwen, die veel van handwerken houden en er ook den tijd maar vooral den moed toe hebben, kunnen zelf hun glasgordijnen maken. Zij hebben daar voor noodig grove of middelsoort tulle, waarin zij nu randen of motieven kun nen doorstoppen met witte koordzijde. Deze doorgestopte gordijnen kan men tegenwoordig ook in buitengewoon mooie uitvoering kant en klaar koopen, maar het is een groote voldoening- om ze zelf te hebben gemaakt. Meer en meer zien wij de gekleurde vitrage toegepast. De vitrage met ge kleurde randen zijn er niet zoo goed ingegaan, omdat deze gordijnen eigen lijk meer geschikt waren voor de slaap kamer, maar de geheel terracotta, zachtgroene of lila vitrages zien wij veel toegepast. Ook goudbruin schijnt I een geliefde kleur te zijn. Maar toch zijn de mooie tulle gordijnen, vaak ge borduurd met dikke opgelegde zijden rozen mooier dan de gekleurde. De bevestiging aan de roede vindt op verschillende manieren plaats. Men kan een roede door het zoompje schui ven, dat is wel het meest eenvoudige, maar ook ringetjes aan den reeds ge- naaiden zoom bevestigen. De laatste jaren heeft men z.g. knijpers in den handel gebracht, waaraan een ringetje zit. Men knijpt nu het klauwtje in den zoom, waardoor vanzelf het ringetje naar boven komt Men hoeft nu niets te naaien en bij het wasschen van de gor dijnen kan men eenvoudig de knijpers van het gordijn afhalen In plaats van zinken of koperen roeden heeft men ook de gebruinde metalen roeden, die roestvrij zijn en niet gepoetst behoeven te worden Een garnituur van dit don kere metaal staat zeer fraai tegen het lichtgeverfde hout van het raam.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7