LAND- EN TUINBOUW ACADEMIENIEUWS UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK RECHTZAKEN STADSNIEUWS AGENDA SPORT DINSDAG 22 MAART 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 GROEP VEILINGVEREENIGINGEN UIT DEN NED. TUINBOUWRAAD Enkele voorstellen Deze organisatie zal haar algemeene jaar vergadering, die als altijd, ook nu zeer be langrijk zal zijn, houden op Donderdag 7 Apr. a.s. in de groote zaal van het Jaarbeursgebouw te Utrecht. Nadat de gewone punten eener jaarvergadering zijn behandeld, volgen de bui tengewone agenda-punten, eenige bestuurs voorstellen en voorstellen van veilingvereeni- gingen. Een dezer voorstellen betreft de „minimum prijzen". Op de Algem. Vergadering van 9 April 1931 werd met alg. stemmen een door Enschedé ingediend voorstel aangenomen, waarbij aan het bestuur opdracht werd gege ven om voor de verschillende tuinbouwproduc ten minimumprijzen vast te stellen. Het Groepsbestuur heeft aan deze opdracht vol daan en een lijst van minimumprijzen vastge steld. Wel werden in den loop van het jaar eenige klachten vernomen dat de gestelde minimumprijzen niet altijd werden gehand haafd en dat soms ook producten tegen la gere prijzen buiten de veiling om uit de hand werden verkocht, doch gezien het feit. dat 1931 voor het eerst een zoodanige landelijke regeling van kracht was, mag worden gecon stateerd dat de maatregel over het algemeen goed heeft gewerkt. Het Groepsbestuur is van lueening, dat ook voor 1932 voor de geheele veilingorganisatie minimumprijzen moeten worden vastgesteld. Het geeft echter de Pro vinciale afdeelingen in overweging om provin ciaal of strekelijk maatregelen te nemen tot handhaving en verdere uitvoering aan de hand van de in 1931 opgedane ondervinding. Ook is er een voorstel van de veilingvereen. KapelieBiezelinge, inzake contingenteering, welk voorstel als volgt luidt: De alg. verga dering drage het Centraal Bureau op na te gaan of het niet wenschelijk is, om, volgens art. 2 der Crisisinvoerwet bij de regeering aan tc dringen op contingenteering van bepaalde buitenlandsche soorten fruit en groenten, te weten appelen, peren, pruimen, bloemkool en eventueel nog andere producten. Het Groeps bestuur deelt in haar praeadvies mede, dat het gaarne een dergelijke opdracht aanvaardt. Het Groepsbestuur stelt daarom voor dat het in den loop van het paar voortdurend met de belanghebbende groepen overleg pleegt inzake «e vraag, of een contingeeringsmaatregel ten aanzien van een bepaald product noodzakelijk is en aan de regeering moet worden verzocht. LEIDEN. Geslaagd: Taalkundig cand. examen Indologie de heer K. J. Romkema (Joure); Econom. doctoraal examen Indologie de heer K. H. Jager (Leiden); Aanvullings doctoraal examen Indisch recht de heer mr. J. G. Reijers (N o o r d w ij k aan Zee). LISSE Kiesvereeniging. Gisteravond hield de R.K. Kiesvereeniging haar ledenvergadering in het Bondsgebouw. Aanwezig waren 2 be stuursleden en 10 leden. Waarom wij dit zoo met cijfers schrijven, daar is wel reden toe. De voornaamste reden is wel, volgens den voorz., het niet convoceeren in de, Agatha- klok. Veertien dagen geleden stond de ad vertentie er wel in, doch den laatsten keer isi het vergeten. De voorz. opent met gebed en heet de aanwezigen van harte welkom. De se cretaris liet ook op zich wachten, zoodat de notulen werden gepasseerd. Aan de orde was behandeling kiesreglement 1927. hetgeen in verschillende artikelen is gewijzigd. Hieruit blijkt, dat de Kamer-Centrale heel wat meer kan doen, dan vroeger. Door deze regeling wordt meer vrijheid en bevoegdheid voor de Kamer-Centrale tot stand gebracht. Verschil lende punten ontlokken vragen, waarop de voorz. uitleg gaf. De vergadering ging met de nieuwe voorstellen accoord, zoodat voor de vergadering op 31 Maart a.s. geen amende menten behoeven te worden ingezonden. Gekomen aan de rondvraag, vroeg de heer C. v. d. Laan, voortaan een convocatie te stu ren, in plaats van gebruik te maken van de St. Agatha-klok. Deze vraag zal in de eerst volgende bestuursvergadering worden bespro ken. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorz. deze vergadering met gebed. SASSENHEIM. Stierenkeuring. Op de stierenfceuring, welke gisteren alhier gehouden werd, wa ren aangevoerd 1 driejarige, 6 tweejarige en 9 éénjarige stieren. Afwezig 1 tweeja rige en 4 éénjarige. Ingeschreven werden: Dictator geboren 9 November 1928 met 85.4 punten, eigenaar Fonds Vee-export en N. R. S. te Den Haag. Gestationeerd bij W. de Wit te Lisse. Tweejarige: Rolbertua van J. Lange veld Lisse met 76 punten. Koetjepoff van W. de Wit te Lisse met 77.6 p. Jan van W. Heemskerk en M. Duineveld, Lisse met 75.8 punten. Éénjarige: Joost van J. Langeveld, Lisse mot 76 punten. Leendert van J. van Noort Lisse met 75.8 punten. Sander van W. Nell, de Kaag, met 75.8 punten. Plantenziektekundige dienst. Wegens de jaarlijksche bijeenkomst van het technisch per soneel te Wageningen zal het kantoor van den plantenziektekundigen dienst alhier ge sloten zijn op Woensdag 23 Maart van 127 en Donderdag 24 Maart den geheelen dag. ALPHEN AAN DEN RIJN Jubileum. Gisteren herdacht de heer J. P de Jong den dag, dat hij gedurende 40 jaar als leerlooier bij de firma van der Kloot Meijburg werkzaam was geweest. In den morgen werd de jubilaris te zijnen huize persoonlijk door een der firmanten, den heer Hetzel, toegesproken; waarbij hem een gouden horloge met inscriptie werd overhan digd. Omstreeks 12 uur kwam de jubilaris, vergezeld van zijn echtgenoote. in de leer looierij, waar hij door zijn collega's en het kantoorpersoneel werd gelukgewenscht onder aanbieding van een eikenhout boekenkastje. Het personeel van de afd. zadelmakerij deed van zijn belangstelling blijken door den jubi laris met een palm in pot te vereeren. De dag werd verder in huiselijken kring doorgebracht, waar de heer de Jong nog tal van bloemstuk ken en andere blijken van belangstelling be reikten. Botsing. Gistermiddag kwam in de Van Mandersloostraat de luxe auto van den heer v. D. in aanrijding met de auto van v. d. W. Beide wagens werden beschadigd. Eerstge noemde auto moest naar een garage worden gesleept. Verzekering dekt de schade. LEIDERDORP. Oplichter aangehouden. Gistermiddag heeft een net gekleed persoon kans gezien de lade met inhoud van de kassa bij den vlecschhouder G., wonende in de Hoofd straat alhier, mede te nemer. Door het kordate optreden van den belaeting-ambte naar M. is het gelukt den bewusten per soon aan te houden en aan den Burgemees ter, hulp-officier van Justitie, over te leve ren. Deze persoon scheen afkomstig te zijn uit Bennebroek. NIEUWKOOP. Rondvaart-wedstrijd. De Commissie voor de Rondvaart,' welke commissie ge vormd is uit vertegenwoordigers van alle watersportvereenigingen in ons land, heeft ook weder voor dit jaar, en wel van 25 Maart tot 3 October een rondvaart-wed strijd georganiseerd voor iedere eigenaar of huurder van een motor-, zeil-, roeivaar tuig of kano. Onder de 12 tochten, welke zijn aangegeven, komt bij No. 3 ook Nieuw koop voor en wel van Aalsmeer naar Nieuwkoop, Gouda of Reeuwijk, Utrecht, Vianen of Vreeswijk, Warmond, Woerden en Wijk bij Duurstede. Voor de controle op de deelnemers zijn deze plaatsen zooge naamde toercomissa rissen aangewezen, waarvoor alhier is benoemd de gemeente secretaris C. J. Groenendijk en de gemeen teveldwachter A. M. van Vuuren. NIEUWVEEN Kiesvereeniging. Vrijdagavond te 8 uur, werd in de R.K. school de ledenvergadering gehouden van de R.K. kiesvereeniging „Nieuw- veen". Een de klaslokale was in vergader zaal getransformeerd. De 2e voorz., de heer W. S. Ran, opent de vergadering met den chr. groet en heet de plm. 25 aanweziget. welkom. Spr. zegt door t vertrek en zoo plotseling overlijden van wij len den heer Th. E. Copray, als voorz. te moeten optreden. Aan den secretaris, den heer K. Hooger- vorst, het woord gevende, leest deze het schrijven voor van den thans ontslapen voorz., waarbij de heer Copray, wegens vertrek zijn ontslag aanvraagt, na van 1905 af ononderbro ken de voorzittersfunctie op de meest tact volle wijze bekleed te hebben. Wij zijn den overledene grooten dank verschuldigd, aldus spr. en hij verzoekt den aanwezigen gezamen lijk een kort gebed voor de zielerust van den zoo algemeen geachten en bekwamen voor zitter te storten. Na deze korte gedachtenis leest de secreta ris de notulen der vorige ledenvergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd. Volgt de lezing van het jaarverslag 1931. In verband met de Statenverkiezingen cn die van de vroedschap was 1931 een druk jaar. De Katholieken hebben goed gestemd. Vooral de raadsverkiezing wees dit uit. Van de 7 zetels werden er 3 door de R.K. Staatspartij ingenomen. In het verslag wordt betreurd, dat door een lid der Kiesvereeniging onwettige propaganda gemaakt is voor nummer drie op de lijst der R.K. Staatspartij, den heer W. C. Bokkestijn, om deze met voorkeurstemmen een zetel te bezorgen. Uit de uitslag der verkie zingen is gebleken, dat deze propaganda haar doel gemist heeft, daar deze candidaat voor voorkeurstemmen te weinig stemmen op zich vereenigd kreeg, doch langs gewonen weg een overschotzetel bezette. Voorts wordt geroeid, dat op de nieuwe kiezerslijst van de 925 kiesplichtigen er 288 katholi.k zijn. Het jaarverslag wordt onder dank goedge keurd. Bij de roededeelingen hooren we o.m. goed keuring door het Centraal Bestuur van de wijziging in het reglement, waarbij bepaald wordt, bij de stemming voor de groslijst twee hokjes rood te maken. Bovendien wordt door het Centraal Bestuur aangeraden de wiizidingen in het kiesregle ment 1927 te behandelen om zoo noodig amendementen in te dienen. Het bestuur ad viseert dit beter aan de ..hoogere heeren" te kunnen overlaten. Accoord. De rekening en verantwoording van den penningmeester, de heer D. Akerboom, wordt ongewijzigd onder dank goedgekeurd. 1931 sluit met een batig saldo ad 42 05. De con trole-commissie heeft alles in stipte orde be vonden. Het voornaamste agenda-nunt, de verkie zing van een nieuwen voorzitter, is vervolgens aan de orde. Het blijkt uit het verloop, dat het uiterst moeilijk is, voor wijlen den heer Copray een zoo geschikt persoon te vinden. Door het bestuur werden als candidates aan gezocht de heeren I. M. Schoort, A. J. v. d. IJssel en J. Roovers. Dezen bedankten alle drie voor een eventueele benoeming. De ver kiezing moet alzoo zonder candidaten in zee gaan. De eerste stemming geeft een treurige verdeeldheid. Bij de tweede behalen de hee ren D, Akerboom en J. van Eijk ieder 7 van van 21 geldige stemmen. Bij herstemming tus- schen deze twee, verkrijgt de heer Akerboom 15 en de heer Van Eijk 8 stemmen, van de 24, waaronder 1 blanco. De heer Akerboom is dus gekozen, doch deze acht zich niet capabel een dergelijke verantwoordelijke functie te bekleeden en be dankt voor het voorzitterschap. Ten einde raad besluit het bestuur de ver kiezing tot een volgende vergadering op te schorten. De rondvraag geeft weinig belangrijks. Al leen raken de heeren Hoogervorst en Kapel aan het „bekvechten", waarbij beide partijen hardnekkig hun standpunt volhouden. Tegen half tien sluiting met den chr. groet. WOERDEN. Secretarie. Het secretarie der ge meente Woerden zal op Goeden Vrijdag den geheelen dag gesloten zijn. ZEVENHOVEN. Ongeluk. Zaterdag wilde de landbou wer K. een jonge koe melken en kreeg van het dier zoo'n klap, dat hij wel 3 meter over de straat tuimelde en waarbij hij zijn duim brak en zich naar het ziekenhuis moeat begeven om dit lichaamsdeel te laten zetten. Geboren: Corn. Hendrikus, z. v. J. V. Angevare en M. van 't Schip. Anna, d. v. S. v. d. Meer en J. Hassing. Overleden: Jan van Peet 5 j. te Lei den. Anna v. d. Meer 3 dagen. HAAGSCHE RECHTBANK. Wassenaarsche inbreker veroordeeld. De Haagsche Rechtbank deed heden uitr spraak in de zaak tegen den 21-jarigen Hongaar A. K., laatstelijk wonende te Am sterdam, thans gedetineerd ter zake van een serie inbraken door hem in October van het vorig jaar te W a s s e n a r ge pleegd. Tegen verdachte, die ter terechtzitting een zeer vrijmoedige houding aannam, is door het O. M. drie jaar gevangenisstraf geëischt. Rechtbank, zich vcreenigende met het door dr. Scholtena uitgebrachte psy chiatrisch rapport, achtte verdachte sterk verminderd toerekenbaar en veroordeelde hem tot 6 maanden gevangenisstraf, door te b. en gen in een Bijzondere Strafgevange nis met ter beschikking stelling van de re geering. DE VERGIFTIGINGSZAAK TE BERGEN Naar wij vernemen zijn de beide ver dachten, die door de Alkmaarsche Recht bank ieder tot zes jaar gevangenisstraf wa ren veroordeeld in verband met de vergif tigingszaak te Bergen (N.-Hde vrouw wegens poging tot moord en de man we gens medeplichtigheid en poging tot moord gisteren van dit vonnis in hooger beroep gegaan. Zooals men weet had de Officier van Justitie reeds hooger beroep aangeteekend doch met deze beperkende bepa ing, dat hij dit beroep zou intrekken als de verdachten zich bij dit vonnis zou den neerleggen. LEIDSCH CRISIS-COMITÉ. WOENSDAG: OFFERDAG. Vraag in tijden van ontbering Niet: waar moet dat nou toch heen Klaag nietmaar tast ied'ren Woensdag In je zak en voel je één. TROUBADOUR Mr. P. E. Brlêt ernstig ongesteld Naar wij vernemen is mr. P. E. Briêt, lid van de Eerste Kamer, sinds eenige dagen zeer ernstig ongesteld. Een ladelichter, die heel wat op zijn kerfstok heeft De te Leiderdorp aangehouden D. G. L. heeft zich ook hier ter stede schuldig ge maakt aan lade-lichterij ten nadeele van een winkelier op de Haarlemmerstraat. Bovendien heeft hij nog drie maanden gevangenisstraf te goed, terwijl hij zich ook in den Haag aan diefstal heeft schuldig gemaakt. De hfer ter stede tot arts bevorderde semi- arts L. J. A, Hermans is bestemd tot reserve officier van gezondheid 2e kl. bij den genees kundigen dienst van het leger hier te lande. R.K. Handelsreizigersvereeniging. De R.K. Handelsreizigersvereeniging alhier hield een ledenvergadering in hotel „Den Burcht". Lang niet op tijd, wegens de langzame op komst opende de voorz., de heer Driessen, dc vergadering met den chr. groet en heette allen welkom. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en ongewijzigd goedge keurd. Na afhandeling der ingekomen stukken deelt de voorz. als voornaamste mededeeling mede, dat de eerstvolgende vergadering zal gehouden worden op Vrijdag 22 April a.s. te 8.15 uur in „Den Burcht" en dat die avond aangevuld zal worden door rector Reijnen, die alsdan een lezing zal houden over zijn reizen naar Palestina, opgeluisterd door licht beelden, en dat het dan in de bedoeling ligt de leden met hun dames en eenige invité's uit te noodigen de lezing met hun aanwezigheid te vereeren. De noodtoestand van het V. O. F. (Vrijwillig Ondersteuningsfonds! der vereenging, waarop in de tegenwoordige tijdsomstandigheden meer dan ooit een beroep wordt gedaan, wordt daarna besproken en besloten tijdens de ver gaderingen nu en dan een Amerikaansche ver loting te houden en de opbrengst af te dra gen aan het V. O. F. De heeren Kortekaas en Driessen zeggen bereids prijzen toe. (Mogelijk zijn er onder de Leidsche winkeliers ook nog. die een of andere prijs beschikbaar willen stellen en die deze dan kunnen opzenden aan den secreta ris der afdeeling, den heer Ch. Nicolai, Hooge Rijndijk 240. Van den dank onzerzijdsch kun nen zij reeds bij voorbaat verzekerd zijn). Ho pelijk zullen nog wel meerdere leden volgen. Voor het volgen van een cursus voor eerste hulp bij ongelukken, geven zich staande de vergadering reeds een achttal heeren op en belooft de heer Janson daarover eerst nog een lezing te zullen houden op de Meiver gadering. Na een langdurige en nogal heete rondvraag dankt de voorz. voor de wel wat late, doch toch nog aardige opkomst en sloot daarna met den chr. groet Handelsregister K. v. K. Wijzigingen. 4546. Vereemging tot Voor ziening iu de Onkosten van Ziekenhuisver- pleging. Sassenheim, Sandsloobkade 17. Uittr. Bestuursl.: A. Vogelaar, Sassenheim J. F aas. Sassenheim; J. Zuilhoff, Sassen heim en J. van den Berghe, Voorhout N. Bestuursl.: C. D. van Coevorden, Sas senheim; E. Dijkstra, Sassenheim; P. Luyk Sassenheim en G. Hoogervorst, Voorhout. 5354. J. Kamsteeg v/h 'R'ooyakkers en Kamsteeg. Oegstgeest, Gever&straat 30. Automobielhandel en garagebedrijf; han del in rijwielen en rep.-inrichting. Uittr.: Beh Fil. A.phen a/d Rijn: G. van Dam, Al phen a'd Rijn. N. Beh. fil. Alphen a/d Rijn: P. Loos, Alphen a/d Rijn. 4440. R. K. Vereeniging „Ziekenzorg", Sassenheim. Uittr. Bestuursl P. W. van Niekerk, Sassenheim en J. C. van Reisen, Sassenheim. N. Comm.: J. J. Lefeber, Sas senheim en N. Noordermeer, Voorhout. N 2e Voorz.: N. Slingerland. Sassenheim. 4506. Maatschappij tot vervaardiging van hoornproducten „Arlith", Leiderdorp, Zijl- weg 28. Uittr. Comm.-wnd. Dir.: A. Tre&fon Wassenaar. 175. B. Otto, Nieuwe Wetering. Gem Al kemade. C 64. Handel in kruideniers- en grutterswaren. Vest. Fil.: Alkemade, Rijp- wetering D. 178. Wijzigingen. 1556. Coop. Boerenleen bank. Voorschoten, Leidsche Straatweg B 67. Overl, bestuursl. (Dir.): P. Hooymans Sr., Voorschoten, d.d. 14 Maart 1932. 4258. R.K. Ziekenhuisfonds St. Vincentius a Paulo. Roelofarends'-een B 230. N. 2e. Pen- ningm.: J. Huigsloot, Woubrugge. 198. Coop. Spaar- en Voorschotbank voor Land- en Tuinbouw te Warmond. Warmond. Heerenweg A 83. Overl.: 2e voorz. Raad v. Toez.: Ch. M. L. Machen, Warmond, d.d. 9 Aug. 1929. N. 2e voorz. R. v. Toez.: A. van Moorsel, Warmond. 712. Coop. Boerenleenbank te Valkenburg. Valkenburg, Broekweg 7. Uittr. kassier: F. Kool. Valkenburg, dd. 1 Juli 1925 N. kassier: H. Haantjes. Valkenburg (B. P.). Opheffing. 807. M. L. de Vries, Leiden, Janvossensteeg 46. Zevenmakerij. Naar wij vernemen is aan de firma J. Zit- amn en Zn. alhier door het Architecten-Bur. Ponsen en Lohmann namens de opdrachtgeef ster, de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg- Mij. de verbouwing van het haltestation aan den Stationsweg alhier opgedragen. Genoemde firma was de laagste inschrijfster bij de on- derhandsche besteding onder Leidsche aan nemers uitgeschreven. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, over de le helft der maand Maart Brieven Binnenland: v. d. Berge Henegouwen, J. R. v. Beikerath, Den Haag Comm. der Koningin, Haarlem Concoorslaan, Hoofddorp DekkerZalme, Den Haag M. Disaswoord, Leiden J. Eyndhoven, Den Haag G. Goedhart, Utrecht Hulhijm, Amsterdam Katholieke Illustra tie, Haarlem Kyriazie Freres Sigaretten, Amsterdam Ambtenaar v. O. Ministerie, Kantongerecht, Haarlem F. Schrader, Ka naalstraat H. Schiere, Boskoop K. Schot, den Hertogstraat W. Smit Sr., Leiden E. van Straaten, Amsterdam Verzendboekerij, Amsterdam, Amsterdam A. C. v. d. Wilde. Delft Mej. Willink, Ben- nekom. Briefkaarten binnenland. G. ter Beek, Bussum K. Blom, Amsterdam Jac. Boot, Leidschestraat R. Bok, Utrecht mej. Bouwmeester, den Haag A. Hof, Rot terdam G. L. Faber, Haarlem A. Kus- ter, Arnhem De Kruif, Utrecht Lucar- du, Leiden D. de Man, den Haag S. F. M. Paternotte, den Haag J. Sint? Scheve- ningen J. Stoker, Amsterdam. Brieven buitenland. N. Boeckel, Duitschland J. Hamoel, Wien Briefkaarten buitenland. Arsa- mas, Berlin B. Weber, Stuttgart 6 Briefkaarten zonder adres. Gemeentelijke Aankondigingen HINDERWET B. en W. van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het ver zoek van de firma J. en A. Le Poole, om ver gunning tot het oprichten van een fabriek van wollen stoffen in de perceelen Garenmarkt nos. 8, 10, 12 en 14, Levendaal nos. 15 en 17, en Korte Raamsteeg nos. 10 cn 14, kadastraal bekend sectie E. nos. 1657. Jl61, 1162, 1529, 1461, 1462 en 1117, is verdaagd. DRANKWET B. en W. van Leiden brengen ter algemeene kennis ,dat het St. Franciscus Liefdewerk, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter be koming van verlof voor den verkoop van al coholvrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Nieuwe Rijn. no. 52, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeseter. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden. 22 Maart 1932. LEIDEN. Oitisdag. Donderdag, Zaterdag. Vincentiu» Bibliotheek, geopend 'savonde van 7.308.30 unr. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 21 tot en met Zondag 27 Maart (lsten Paaschdag) a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, telef. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313Maandag 28 Maart (2den Paasohdag) neem waar apotheek: W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telef. 594. HET HANDBALSPEL IN NEDERLAND. Van de openluchtspelen, welke in ons land worden beoefend geniet ontegenzeg gelijk het handbalspel in het grootste deel van ons land nog de minste bekendheid. Er zijn op het oogenblik echter symptomen aanwezig, waaruit men zou kunnen aflei den, dat binnen niet al te langen tijd dit spel een groote vlucht zal nemen, dat wel dra duizenden, ja tienduizenden in Neder land dit spel zullen beoefenen en.... zul len aanschouwen. Want dat het handbal spel ook aantrekkingskracht zal hebben op de sportieve toeschouwers, daar behoeft men geen oogenblik aan te twijfelen. Een competitiewedstrijd handbal het duizenden toeschouwers, het klinkt nog wat vreemd in de oorende lezer vraagt zich wel licht verwonderd af: vergist de schrijver zich niet? Voetbal bedoelt hij zeker! Dat het handbalspel groote mogelijkhe den beeft zullen wij u in het vervolg van dit artikel trachten aan te toonen. Nu al een strijdvraag! Het handbalspel is in het laatste jaar sterk naar voren gekomen. Nu reeds is er een strijdvraag ontstaan: Welke Bond in ons land dient dit spel te leiden? Formeel schijnt .het handbalscel thuis te behooren bij de Internationale Athle- tiek Federatie, dus in ons land bij de Koninklijke Nederlandsche At-hletiek Unie. Doch de leden van dit lichaam beoefenen dezen tak van sport vrüwel niet. alleen de Limburgsche Athletiek Bond heeft reeds het spel in competitieverband georgani seerd. Doch over het algemeen mac men wel aannemen, dat de meeste beoefenaren van deze snort georganiseerd zijn in het Koninklijk Nederlandsch Gymnastiek Ver bond. waarin bv. de Turnkring Groningen het handbalspel op groote. schaal beoefent. Er 19 een speciale comrmssie in het KN. G.V.. die voor het handbalspel zore draagt, terwijl reeds eenige jaren een competitie wordt georganiseerd en nrooasranda voor het spel wordt gemaakt. De K.N.A.U. heeft bij bestuursbesluit de organisatie van het snel overeelaten aan het K.N.GV. De jaar vergadering der Athletiek Unie bleek ech ter een andere meening te zijn toevedaan en droeg het bestuur op een speciale com missie in verband met de beoefening van het snel in het leven te roepen. Te hopen valt. dat spoedig éénheid m Viet alleszins lofwaardig streven der beide Bonden moge komen, het handbalspel zal er wel bij varen. Van Duitsche origine. In verband met deze strijdvraag is het niet van belang ontbloot eens na te gaan, waar het snel vandaan komt en hoe het in ons la«d is gekomen. Het teven- woordice bandbalsnel is ontstaan uit het oudste Duitsche turnerssoel, het z.g. ..Rass- ball". Voor dit snel. dat gespeeld werd met een kleine gummibal van 10 tot 12 r.M. doorsnede, werden in 1912 door de ..Zen- tral Aussebus zur Foe'deriinc der Vnlks- und Jncendsmele" reglementen samenge steld. Benamingen als: doel. doelwachter, doelgebied enz. kende men toen reeds Als „Konicsbereer-Ball werd dit snel in 1911 1912 in verschillende deelen van Djiftsch- land gespeeld, in het bijzonder in de Tumkreis Brandenburg van de Deutsche Turnerschaft waar reeds competities rjoots vonden. De Kreisfrauentrunwart Max Heiser gaf daarna aan het spel de benaming „Hand bal!" en stelde de eerste soelrevels op. Pas in 1920 besloot de Deutsche Turners"haft een organisatie die thans 1 3/4 millioen leden te't in een bijeenkomst van tech nici te Hildesheim om het spel op te ne-

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2