UIT DE OMGEVING UIT DE PERS DINSDAG 22 MAART 1932 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 15 vlucht naar de sub-stratosfeer Geslaagde tocht. Zaterdagmorgen is een ballon te Bitter- feld opgestegen teneinde door te diingen in de z.g. sub-stratosfeer. De ballon heet „Ernst Brandenburg". Zaterdagmiddag te 4 uur zijn de lucht- vaarders in Feldberg in Tsjeeho-Slowakije dicht bij de Neder-Oostenriiksohe grens ▼Jot geland. De ballon heeft een hoogte ▼an 8500 M. bereikt en is tot de verwachte wetenschappelijke resultaten gekomen. De beide ballonvliegers Schuetze en Suckstorff hebben de terugreis evenwel nog niet kunnen aanvaarden, aangezien zij door de autoriteiten worden vastgehou den. Naar verluidt worden instructies uit de „graf zeppelin" naar amerika. Verstekeling bijtijds ontdekt. Zooals gemeld, is de ,,Graf Zeppelin" ge start voor zijn eerste vlucht in 1932 naar Zuid-Amerika. Vele toeschouwers waren ondanks het middernachtelijk uur bij den start aanwe zig, klankfilm-operateurs trachtten nog zoo veel mogelijk interessante beelden en klanken vast te leggen. In den nacht van Zaterdag op Zondag was de 22-jariee kunstnijveraar Amann uit Augsburg in de luchtschmhal geslopen, met de bedoeling de „Graf Zeppelin" naar Zuid-Amerika te reizen. Hij werd echter nog bijtijds ontdekt en aan de politie over geleverd. Het luchtschio zal vermoedelijk heden tegen halftwaalf des avonds te Pernam- buoo aankomen. De Amerikaansc-he millio- nair Leeds, die in 1929 deelnam aan de ▼lucht om de wereld, heeft reeds passage geboekt voor de terugreis naar Europa. De -Graf ZeopeHn" neemt verscheidene postzakken mee. Het Condor-syndicaat in Zuid-Amerika heeft een specialen lucht- dienst ingesteld voor aansluiting van vlieg tuigen naar Bah ia, Rio de Janeiro en Bue nos Aires on de aankomst van de „Graf Zeppelin" Het luchtschip heeft voor de reis naar Pernambuco ongeveer 900 kg. aan levensmiddelen en dranken aan boord. De afgeloopen winter is niet alleen ge bruikt om het luchtschip geheel na te kij ken en waar noodig te herstellen, dooh ook om eenige technische verbeteringen aan te brengen. Tn den kop van het gevaarte bevonden zich tot dusver gasceUen, die minder groot waren dan de andere en deze ziin thans vergroot, zoodat zij meer gas kunnen bevatten en het draagvermo gen met 1500 kc. is gestegen. Aan de gondels zijn instaPaties aangebracht, waar door het voor- en het achterschip bij bet dalen op wagens kunnen worden bevestigd, die op rails loopen. zoodat het veel ge makkelijker zal vallen de hal binnen te komen. katwijk aan den rijn. Oranjevereeniging. Genoemde ver- eeniging kwam gisteren in jaarvergadering bijeen in hotel „De Roskam". Na opening werden de jaarverslagen onder dank goed gekeurd. De penningm. bracht hierna ver slag uit van zijn gehouden beheer. De kas- opnemers. de heeren W. Caspers, H. Hal- stein, C. Hogewoning en A. Haasnoot, had den ook dit verslag gecontroleerd, en bij monde van den heer C. Hoge woning ver klaarden deze heeren, alles in de beste orde te hebben bevonden. Zoowel de secr., de heer Jac. v. Elk, als de heer F. v. d. Valk als penningmeester, ontvingen een hartelijk woord van dank van de voorzitter voor hun gedane werk zaamheden. Bij de hierna gehouden oe- stuursverkiezing waarbij verplicht aftre den de heeren Jac. Rietveld, Joh. v. d. Gug- ten en G. J. Minnee, werden in hun plaats gekozen de heeren C. Hogewoning, H. Hal- stein en N. Winters, welke alle hun bènoe- ming aanvaarden. Punt vier der agenda gaf eenige stof tot bespreking over de manier waarop met de kinderen a.s. koninginuefecst dit feit zal worden herdacht. Het eind van deze be spreking was, om in elk geval voor de kin deren iets te doen, maar te handelen in overleg met de hoofden der scholen. Bij de rondvraag sprak de voorzitter allereerst j een hartelijk woord van dank aan de afge- treden bestuursleden voor hun verrichte arbeid, den wenscht uitsprekende, dat, mocht de 'vereemging later weer eens een beroep op hen doen, zij direct weer bereid zouden zijn een bestuursfunctie weer te aanvaarden. Verder dankte de voorzitter de leden voor de aangename bespreking, en *oor de medewerking die het bestuur mocht ontvangen, om haar taak te verrich ten, en sloot dan de vergadering. KATWIJK. Werkloosheid. Stand der werkloosheid gedurende de week van 14 t/m 19 Maart 1932. 8 varensgezellen, 157 visschers, 1 auto- gene-lasscher, 31 kuipers, 12 binnenschip pers, 2 scheepmakers, 11 stokers, 1 expedi tieknecht, 1 machinist, 1 monteur, 1 ijzer werker, 4 mandenmakers, 82 grondwer kers, 27 opperlieden, 15 metselaars, 27 tim merlieden, 6 schilders, 177 los arbeiders, 9 fabrarb., 3 bloemisten, 143 landarbeiders, 1 tuinman, 1 boerenarbeider, 1 kantoorbe diende, 1 straatmaker, 1 kistenmaker. r*>- taal 725. Er werden 54 personen bij de werkverschaffing geplaatst. GEMEENTERAAD VAN BOSKOOP Vrijdag kwam de 'Rfead dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Voorzitter: P. A. Coiijn, Burgemeester. Secretaris: Mr. Helmstrijd. Afwezig wethouder G. W. v. Gelderen. Als eerste werd door loting voor stem ming en rondvraag aangewezen de heer P. van der Staak. De notulen der vergadering van 27 Janu ari worden onveranderd vastgesteld. Burgemeester en Wethouders steken voor de onder a. tot en met o. genoemde inge komen stukken aan te nemen voor kennis geving. B. en W. stellen voor het onder p. ge noemde stuk: een adres van de afdeeling Boskoop van Volksonderwijs dd 12 Jan. 1932, houdende verzoek om over te gaan tot oprichting van een openbare school voor uitgebreid lager onderwijs in hun handen te stellen om prae-advies. 4. B. en W. dee-en mede, dat de minister van binnenlandsche zaken en landbouw het door hun college gedaan verzoek om jlen huurtoeslag aan de ondersteunden te mogen uitkeereu zoodanig, dat da&rby de maxima van de artikelen 8 en 19 der steun regeling met gelden, niet heeft ingewil.igd, op dezen grond, dat de prikkel tot het zoe ken van werk geheel of nagenoeg geheel zou worden weggenomen. 5. Voorstel tot gedeeltelijke demping en rio.eering van een sloot tusschen de per- ceelen aan Voorkade, Dorpstraat en Nieuw- straat. De heer Noest vraagt of de weg later niet /.al komen over een rioleering, die op het verkeer niet berekend is. De heer de Ruyter heeft bezwaar tegen de verbinding van Voorkade en Nieuw- straat met de Dorpstraat daar de uitrit van de Nieuwstraat uitkomt op de Dorpstraat en dit bezwaar zal opleveren voor het ver keer. De heer Boekraad betuigt zijn sympathie met het voorstel van B en W. en vraagt restitutie voor dit provinciaal werk. De heer Mesman stelt voor de hee.e sloot te dempen en te rioleeren en dit niet tot la ter uit te stellen. De Burgemeester zet het voorstel uitvoe rig uiteen en zegt dat het laatste gedeelte wordt uitgesteld omdat dan de Provincie het misschien zelf zal doen. De verbinding met de Dorpstraat acht spreker van geen bezwaar daar de Nieuwstraat 2 uitgangen zal krijgen zoodot het verkeer verdeeld wordt. Na nog eenige discussie wordt dit voor stel zonder hoofdelijke stemiring aangeno men. Punt 6. Voorstel om te besluiten tot de uitbreiding van het pompstation der wa terleiding. De heer Boekraad sympathiseert met het voorstel, doch verzocht 1 of 2 jaar uitstel. De heer Noest is tegen dit uitstel, daar de werkloosheid hierdoor ecnigszins be streden kan worden. De heer de Ruyter zegt, dat de waterlei ding hier zeer goed geregeld is en vraagt of de plaats der nieuwe putten wel goed is en of deze wel zooveel putten bij elkaar kan bevatten Nadat de Raad eenigen tijd in besloten zitting was gegaan, zegt de Bur gemeester, dat wat het uitstel betreft dit toch nog wel eenigen tijd zal loopen. De aanbesteding heeft in de 2e helft van dit jaar pLaats terwijl het werk het volgend jaar klaar moet zijn. Wat betreft het plaat sen der putten is dit alles goed en ernstig overwogen. Dit voorstel wordt met a\gemeene stem men aangenomen. Verhooging van belasting. Punt 7. Voorstel met betrekking tot de heffing van opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting en op die der ver mogensbelasting. De heer Boekraad acht geen reden aan wezig om de belasting te verhoogen. Spre ker is van meening, dat het bedrag voor werkverschaffing wel bijeengebracht kan worden door de winsten van het gas- en electriciteitsbedrijf. De heer Noest is tegen belastingve-rhoo- ging en acht het op heden geen tijd om de belasting te verhoogen. De toestand is zeer zwaar en wanneer er weer opleving is, kan de belasting beter yerhoogd worden. Spreker wil echter de gemeentebedrijven niet zwakker maken ter voorkoming van belastingverhoogmg. De voorzitter is verbaasd over de tegen kanting tegen dit voorstel. Spreker meent, dat de S.D.A.P. de gemeente wil tegenhou den om de crisis te-bestrijden. lederen dag leest men van gemeenten waar de opcenten verhoogd worden. De belastingverhooging is naar de meening van den Burgemeester met te vermijden. Bovendien kan het beter nu gebeuren dan later, daar dan misschien de toestand zoo erg zou worden, dat het niet meer mogelijk is Het plan is het ver nieuwingsfonds der bedrijven stop te zet ten, maar niet voor het gasfabriek. De Ge meente moet strijden zoolang als het moge lijk is, want indien bij het Rijk aangeklopt moet worden, worden de opcenten verhoogd tot 100%. De heer Brand vraagt of de opcenten niet progressief gemaakt kunnen worden ten gunste van den arbeider en den burger man. De heer Noest ziet niet in, waarom het onuitvoerbaar is en werkt niet mee om de belasting te verhoogen. De heer Boekraad stelt voor de reserves aan te spreken om de slechte jaren tege moet te gaan; verzoekt geen verhooging over 1932. De heer v. Kleef is van meening, dat wanneer er iets bereikt moet worden voor de werkloozen, dit nu gedaan moet worden. De voorzitter zegt, dat het progressief maken der opcenten uitgesloten moet wor den. Spreker dank den heer v. Kleef voor den steun aan dit voorstel. Dit voorstel werd met 3 tegen 8 stem men aangenomen. Punt 8. Aanbieding van concept besluiten strekkende tot wijziging der gemeente-be- gTootingen voor den dienst 1931 en 1932. Aangenomen. Punt 9. Voorstel om te besluiten tot toe kenning van voorschotten aan de besturen van scholen voor bijzonder gewoon lager onderwijs op de vergoeding, bedoeld in ar tikel 101 der Lager-Onderwijswet 1920, over het dienstjaar 1931. (Zonder hoofdelijke stemming aangenomen). Punt 10. Voorstel om te besluiten tot toe kenning van voorschoten aan de besturen van scholen voor bijzonder uitgebreid lager onderwijs, op de vergoeding, bedoeld in ar tikel 101 der Lager Onderwijswet 1920 voor het jaar 1932. Aangenomen. Punt 11. Aanbieding voor de ingekomen aanvragen van besturen van bijzondere scholen om toekenning van de gemeente lijke vergoeding, bedoeld in artikel 101 der Lager Onderwijstwet 1920 over het dienst jaar 1931 Aangenomen. Punt 12. Voorstel om aan den heer J. E. Evers op zijn verzoek eervol ontslag te ver- leenen als lid der commissie tot wering van schoolverzuim en aanbeveling voor de be noeming van een lid ter voorziening in deze vacature. De voorzitter verzoekt hieraan met dankzegging te voldoen. De heer de Ruijter heeft bezwaar tegen de voordracht en verzoekt in plaats van onderwijzers een voordracht van" twee lee- ken. De heer Noest sluit zich aan bij de dank betuiging aan den heer Evers en zegt dat deze altijd handelde zonder te zien naar partij. Na eenige discussie wordt de heer v. Koppen met meerderheid van stemmen gekozen. De steunregeling voor werkloozen. 13. Voorstel met betrekking tot de steun regeling voor werkloozen. De heer v. d. Staak vindt een steun van f 21.te laag. Wanneer b.v. een huisge zin bestaat uit 9 kinderen waarvan er mis schien nog geen werken of wanneer er wel eenige werken, deze echter werkloos zijn en omdat de vader werkt geen werk bij de werkverschaffing kunnen krijgen en ook geen steun krijgen daar de vader f 21. verdient. Zoo'n gezin kan daar niet van rondkomen en gaat dus geheel ten onder. Bovendien is het ook in het belang van den middenstand daar wanneer er meer wordt uitgekeerd, de werkloozen weer iets kunnen koopen. De heer de Wolf verzoekt artikelsgewijze behandeling. De voorzitter zegt, dat wat betreft een hoogere uitkeering, deze door den Minis ter is vastgesteld en dat hiervan niet kan worden afgeweken. Het loon in Boskoop is gesteld op f 21 en volgens dit loon wordt de uitkeering gedaan. Na eenige bespreking over de verschil lende artikelen wordt dit voorstel met 8 tegen 5 stemmen aangenomen. Punt 14. Prae-advies op het voorstel van den heer L. 't Hart met betrekking tot de inning van de gelden verschuldigd voor electriciteit e.d. De heer Lief aanvaart het prae-advies van B. en W De heer Brand verzoekt voor de maanden Juli en Augustus mede in verband met den slechten toestand de inning der gelden niet over twee maanden te laten loopen, maar over iedere maand afzonderlijk hetgeen door B. en W. in overweging genomen zal worden. Hierna kwam de rondvraag aan de orde. De heer v. d. Staak vraagt, naar aanlei ding van een advertentie betreffende de kiezerslijsten of deze niet verkrijgbaar ge steld zijn. De voorzitter antwoordt hierop, dat dit alleen in het jaar dat verkiezingen plaats hebben gebeurt en dat ze het volgend jaar weer worden verstrekt. De heer v. Kleef vraagt inlichtingen om trent de toestand achter de Steilen. Ver schillende handelaren, die daar hun op slagplaatsen hebben, kunnen deze namelijk niet bereiken per vrachtwagen daar dit verboden is. Tevens deelt spreker mede. dat zij f 2000 moeten betalen wanneer zij hiervoor toe stemming willen krijgen, daar de weg dan verbeterd moet worden. Spreker acht het onrechtvaardig, dat hiervan geen mededee- ling is gedaan voordat er gebouwd werd. De voorzitter zegt, dat deze weg van de Provincie is en dat hieraan herhaalde ma len vergunning is gevraagd, doch altijd af gewezen. De gemeente heeft hier geen schuld aan, want zelfs de aschwagen mag hier niet rijden. Wat betreft de onrecht vaardigheid deelt spreker mede, dat een bouwvergunning niet geweigerd kan wor den omdat op dien bepaalden weg niet met een vrachtwagen gereden mag worden. B. en W. zullen trachten tot overeenstemming te komen met beide heeren door te samen de kosten hiervan te dragen. De heer Noest vraagt of er niets gedaan kan worden voor de kinderen van de uit huis gezetten K. de K en verzoekt de ge meente hiervoor te zorgen. De voorzitter antwoordt hierop, dat de gemeente niet verantwoordelijk gesteld kan worden voor dit gezin en dat genoemde persoon weigert een huis in een andere ge meente te bewonen waar wel huizen te huur zijn. Hierna- werd deze vergadering gesloten. De schoolartsendienst in de Bollenstreek. Uit het verslag van den schoolartsen- dienst Hillegom, Lisse, Sassenheim, Noord- wijkerhout en Noordwijk blijkt, dat reeds in het eerste jaar van het bestaan van de zen dienst 49 scholen zich onder de con trole van dezen dienst hebben gesteld. Slechts 5 scholen zijn niet aangesloten. 8584 kinderen vallen reeds onder het geneeskun dig schooltoezicht Nog 790 kinderen in dit I district vallen buiten dit onderzoek. HILLEGOM. Bij het heengaan van Mr. J. B. Sens, Onze oorrespondent schrijft ons: Onze gemeente-secretaris gaat naar Nij megen. De datum van zijn vertrek is nog niet vastgesteld, zoodat we op deze zaak nog nader terugkomen. Zoodra de benoeming bekend werd, haastten zich de diverse dagbladen een al leszins lofwaardig artikel aan Mr. Sens te wijden. Die lof is alleszins gerechtvaardigd en verdiend. Wij, die den secretaris van nabij kennen, kunnen zijn capaciteiten beoor- deelen en deze zijn groot. De groote stad verkrijgt in den Commies-Griffier een man van superieure bennis, werkkracht en i werklust en in de naaste toekomst zal zij in den nieuwen functionaris een uitstekend secretaris hebben. Voor Hillegom is zijn heengaan een ver lies. De Katholieke Raadsfractie, die in hem haar eersten Roomschen secretaris ontving, had geen betere keus kunnen doen en zij zal voor buitengewone moeilijkheden komen te staan bij het kiezen van een op volger aan hem gelijk. De oorzaak van het heengaan van dezen hoogst bekwamen ambtenaar willen wij onzen lezers gaarne mededeelen, te meer omdat in een gewestelijk dagblad den schijn gewekt wordt, alsof de komst van den tegenwoordigen Burgemeester daartoe zou hebben bijgedragen. Tusschen de re gels door zou gelezen kunnen worden, als zou de verhouding tusschen Mr. Pont en Mr. Sens te wenschen hebben overgelaten en als zou daardoor laatstgenoemde t.z.t. afreizen naar Gelderlands grootste stad. Deze voorstelling van zaken is niet al leen scheef, doch volmaakt onwaar. De sa menwerking tusschen beide heeren is voort durend uitnemend geweest. Als er één in de gemeente Hillegom is, die naar waar heid de groote gaven van geest en hart j van den heer Sens kan beoordeelen, dan i was het de Burgemeester, die dagelijks in het nauwst contact stond en staat met zijn secretaris. En de ridderlijke inborst en de bekende openhartigheid van Mr. Pont heeft daar immer van getuigd, óók herhaalde malen in de Raadszittingen, gedachtig de gulden spreuk: eere wien eere toekomst. I Mr. Sens heeft hier met succes en aange naam gewerkt, hij verklaarde ons dat per- 1 soonlijk in alle oprechtheid. Alleen de toe komst zijner kinderen en het voortzetten I zijner studie heeft na lang aarzelen hem I doen besluiten naar Nijmegen te gaan: de j Katholieke Universiteit der stad Nijmegen j geeft hem gemakkelijker dan Hillegom ge legenheid zijn Meesterstitel binnen korten tijd aan te vullen met den Doctorstitel. Het is geen geheim, dat de studie in die rich- tin,g na het behalen van den Meesterstitel j door Mr. Sens werd begeerd en beoefend. Alleen de tijd speelde hem parten en de tijdwinst, die de stad Nijmesen als plaats van a s. inwoning hem reeds daardoor ■brengt, zal worden benut voor dit ideaal van Mr. Sens, Politie. Tot agent van Politie alhier (vacature J. Veen) is benoemd de heer J. Pijnappel, marechaussée te Moerdijk. Het aantal sollicitanten bedroeg ruim 150. Cursus Bouwkundig Teekenen. Deze cursus, die van gemeentewege wordt gege ven, is voor dit seizoen met een openbare les gesloten. In het teekenlokaal der Ge meenteschool waren vele teekeningen der leerlingen uitgestald, die duidelijk de be wijzen droegen van de bekwaamheid van den leeraar, den heer W. F. van de Rotte te Bennebroek en *an den ijver en den aan leg der scholieren. De Burgemeester woon de de eindles bij, nam bizondere notitie van de teekeningen en sprak zijn voldoe ning over het geëxposeerde uit. Het on derwijs werd gevolgd door 23 cursisten, aanstaande timmerlieden, metselaars en loodgieters. Wij zagen niet alleen het werk van beginnelingen, maar ook van meer ge vorderden, het bestond uit: ramen, deuren, kappen, trappen, gevels, erkers en zelfs ge- fa ee le gebouwen. leimu1den. Geboren: Aaltje dochter van K. van Dijk en van P. J. Swier. Cornelia d. van C. van Muijden en van L. Cardol. Johan na Catharina d. van Th. van Egmond en W. M. de IConijng. Johanna Margaretha d. van G. Aartman en C. M. Blom. Ondertrouwd: Jacob Maarse, 32 j. en Maria Arentje Mosselman 22 j. te Aals meer. Adrianus Johannes Beuk 27 j. en Hendrika Jacoba van Ruiten 22 j. te Alke made. noordwijk. Personalia. Door burgemeester en wethouders is benoemd tot stoker van de centrale verwarming van de openbare school de heer G. Koppen. wassenaar. Filmvertooning. Hedenavond en mor genavond vindt in het Patronaatsgebouw I de evrtooning plaats van de film „Het won derbare leven van Therese Martin", 's Mid dags 4.30 uur zijn er kindervoorstellingen. I Gevonden voorv/erpen. Rijwielpomp, portemonnaie met inhoud, hond, huissleu tel. HET GEVAL VAN PROFESSOR UDE. Het Huisgezin schrijft: Aan het geval van professor dr. Ude zijn thans twee kanten. Vooreerst de persoonlijke kant. Deze Oostenrijksche priester en geleer de heeft zich reeds eerder door onbera den ijver doen kennen. Wij vergen allerminst, dat men al de denkbeelden van dezen hoogloeraar om- Went drankbestrijding, vegetarisme, dienst weigering, vivisectie en rooken deelt, maar van den anderen kant zal niemand hem hot recht ontzeggen, daaromtrent eigen en afwijkende meenigen er op na te hou den, ook al zullen velen die buitensporig oordeelen. Onvoorzichtig moet het van den Oosten rijksche priester geacht worden dat hij in ons land voor niet-katholieke vereenigin- gen zijn denkbeelden ging uiteenzetten. Deze onvoorzichtigheid kreeg een ande ren naam, toen hij daarmee niet ophield ofschoon het verbod van de kerkelijke overheid in ons land hem bekend moest zijn. Thans heeft ook het verbod van zijn eigen bisschop hem bereikt benevens het bevel om ons land onmiddellijk te verla ten. Maar aan bet geval-Ude is nog een an dere kant, die ons katholieken bijzonder aangaat. Toen het telegram van den bisschop van Graz professor Ude bereikte, trad hij op voor de afdeeling Hilversum dor R.-K. Volkspartij. Een afdeeling, die wist dat de aartsbis schop van Utrecht den Oostenrijkschen ge leerde het optreden in zijn diocees had ver- boden. Hier was niet alleen de buitenlandsche priester, hier was ook, en vooral, de afdee ling dor R.-K. Volkspartij in gebreke. F/en katholieke vereeniging, ook politie ke, die tegen den wensch van de kerkelijke overheid ingaat, staat schuldig. De R.-K. Volkspartij, die in haar begin selprogram de R.-K. Staatspartij op het terrein van den godsdienst lesjes meent te mogen geven, moest toch allereerst aan een wensch, sterker een verbod, van de ker kelijke overheid voldoen. Ook al mocht ze van oordeel zijn dat het verbied dier overheid niet. voldoende ge motiveerd was, dan nog had ze uit ge hoorzaamheid zich naar haar wensch ten schikken en dien behooren te eerbiedi- gen. De R.-K. Volkspartij is nog verder ge gaan en beeft zich de medewerking van dr. Ude voor haar orgaan, Onze Vaan, weten te verzekeren. Dit is geen daad van een afdeeling der partij, maar van haar bestuur. Wat heeft tot die daad geleidt De zucht en de lust om min of meer ex- tra-vagante denkbeelden te propageeren, om een medewerker te hebben, wiens onbe raden ijver hem al meer moeiliikheden met zijn werkelijke overheid heeft bereid, om te laten zien: dat durven wijt Tot dusver is nooit gebleken, dat de le den der R.-K. Volkspartij zich hebben on derscheiden door hun voorliefde voor het vegetarisme, door hun verwoede afkeeng- heid van eiken drank en van elk tabakge- bruik. f Wat tot de afspraak met dr. Ude heelt gevoerd, moet van den kant der Volkspar tij de bekoring zijn geweest, voor hun poli tiek karretje een priester en professor te snannen, die als extremistisch te boek staat en die bij al zijn gaven en zijn ijver de deugd der voorzichtigheid mist en die der trehoorzaamheid traag beoefent. De R.-K. volkspartij moge nog zoo plech tig verklaren dat „alles herstellen in Chris tus" haar streven is en dat ze niet zal rus ten voordat ze „invloed ten goede naar Christus' Geest zal uitoefenen op de va- derlandsche politiek", zoo lang ze een spreker binnenhaalt, dien de kerkelijke overheid afwijst, en in de gegeven omstan- dighedea de medewerking van dr. Ude poogt te verwerven, zal men haar verkla ringen niet te hoog en op haar juiste waar de aanslaan. rijnsburg. Bloementrekken. Van algemeene be kendheid is het, dat de bloembollentrek kers dit seizoen een allesbehalve gunstigen tijd beleven. Trouwens, hierin staan ze niet alleen. Doch enkele cijfers illustreeren voor al dien toestand. Zoo was aan de Rijns- burgsche bloemenveiling „Flora" de omzet in de maand Febr. van 1931 groot f 317.211.93. In dezelfde maand van dit jaar was dat bedrag 164 477.37, dus ruim de helft van vorig jaar. Nu is bet wel waar, dat de inkoopprijzen dit seizoen ook aanmerkelijk lager waren, doch de aan voer was tevens aanzienlijk grooter. Door de lagere bollenprijzen zijn veel meer bol len gekocht, en sommige kweekers die hun bollen moeilijk of tegen te lage prijzen verkoopen konden, gaven de voorkeur aan trekken en waagden een kans, met het be kende gevolg. Daar komt nog bij dat vorig jaar massa's bloemen aan de veiling ont trokken werden door den zelf-export, waar op zeer veel kweekers zich toelegden. Door de beperkende beoalincen in verschillende landen, voornamelijk Engeland, doet men niet aan export bij de kweekers en geeft men de voorkeur aan veilen. Dus komt biina alles thans aan de veiline. Niettesenstaan- de geeft de omzet over Febr. 1932 een ver mindering te zien aan „Flora" van 152737.56 of bijna 49 pet. Dat zegt toch wel wat. Gelukkig is er den laatsen tijd een kleine verbetering waar te nemen en ook op de Paaschweek is de hoop gevestigd, vooral omdat dit jaar van de kouden grond nog niets te oogsten is.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 15