GEMENGDE BERICHTEN KERKNIEUWS Financiën en Economie DINSDAG 22 MAART 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. Spr. dient een voorstel in, om deze voor waarde van een rijksvoorschot te schrap pen. De heer Knuttel vindt de berekenin gen van B. en W. inzake het woningtekort zeer optimistisch. De berekening van den heer Kooistra acht spr. evenwel al te sim plistisch. Betrouwbare gegevens ontbreken, doch spr. neemt wel aan, dat er over twee jaar een tekort van 500 arbeiderswoningen zal zijn. Overigens betreurt spr. het, dat er maar weer arbeiderswoningen zullen worden gebouwd., welke absoluut onge schikt zijn in den socialistischen toekomst staat. De heer Huurman: Dan breek je ze maar weer af. In Busiand hebben jullie ook tijd over. De voorz.: Laten wij niet naar Rus land afdwalen. De heer Knuttel is het niet eens met het voorstel-Kooistra. Het voorwaardelijke karakter kan verdwijnen, maar de rijkssub sidie moet toch niet worden afgewezen; hetgen bereikt kan worden met een redac tie-wijziging. De heer Schüller constateert, dat B. en W. spreken oyer het uitbreidingsplan. Officieel weet de raad daar nog mets van. "Wanneer komt dat aan de orde? Spr. vraagt zich af, waarom B. en W. zoo vast houden aan het rijks voorschot? Bij de rijksverzekeringsbank bijv. kunnen even eens geiden geieend worden, en wel zonder belemmerende voorwaarden. Dat gaat veel vlugger en de bouwvoreenigingen krijgen me6r vrijheid. Dan ontkomt men ook aan aan het streven der regeering om de wo ningoppervlakte te beperken. Spr. komt dan tot zijn voorstel om don grond niet te verkoopen, maar in erfpacht uit te geven, welk voorstel hij uitvoerig verdedigt, voor al in verband met de huidige crediet- schaarsohte. De heer Wilmer kan zich vereenigon met de conclusie van B. en W. sub 3, n.l. niet in te gaan op het verzoek van P. de Koning c.e. Dat verzoek acht hij echter op zich heel sympathie^ maar in dezen crisis tijd zou het toestaan daarvan niet oppor tuun zijn. Te gelegener tijd zou spr. daarop willen terugkomen. De heer Bergers acht het erfpaoht- systeem ondoelmatig. Het is toch al lastig om hypotheek te krijgen, op erfpachtgrond is het al heelemaal onmogelijk. De heer Wilbrink sluit zich aan bij den heer Wilmer. Geld verschaffen, opdat menschen een eigen woning kunnen krijgen, acht spr. van groot belang en zeer doelma tig. Wanneer de financiën er wat beter voorstaan, hoopt spr. er nader op terug te komen. Spr. acht het onjuist, dat de „Een dracht" boven- en benedenwoningen bouwt; dat staat niet in het stadsbeeld. De heer M a n d e r s zegt, dat de comm. v. fabricage er wel iets voor voelt, om den grond in erfpacht te geven aan de woning bouw vereemgingen. De heer Bosman wijst erop, dat de particulieren over het algemeen weinig voor erfpacht gevoelen. Iets anders is, deu grond in erfpacht te geven aan de woning bouw ver eenigingen. Wethouder Splinter antwoordt den heer Kooistra, dat een woningbeurs hem evenmin zou bevredigen. De statistiek van den heer Kooistra acht spr. heelemaa-l on voldoende. Mogelijk komen wij over 2 jaar weer te kort, maar dap zullen wij weer verder zien. Het voorstel-Kooistra ontraadt spr. Hot gaat bij de rijksverzekeringsbank ook niet zoo gemakkelijk; de weg wordt niet be kort, want dan moet de goedkeuring van Ged. Staten worden verkregen. Wij kunnen altijd nog zien, als het rijk eventueel geen voorschot geeft. In 1928 heeft spr. uitvoe rig uiteengezet, waarom het erfpachtstel sel voor Leiden niet voordeelig is. Ieder geval zal evenwel afzonderlijk onder net oog worden gezien. In de commissie van fabricage heeft de heer Schüller de erf pachtskwestie in het geval van den Lam mes chans weg niet ter sprake gebracht. Den heeren Wilmer en Wilbrink ant woordt spr., dat hij sympathiek staat te genover de aanvraag van de Koning c.s doch de tijden zijn nu te ongunstig. Spr. beveelt ten slotte het voorstel van B. en W. ongewijzigd aan. Na repliek van den heer Schüller wordt gestemd. Het amendement-S chöller wordt verworpen met 20 tegen 11 stemmen. Voor: de S. D. A. P. en de heer Vos. Het voorstel-K o o i s t r a wordt ver worpen met 20 tegen 11 stemmen. Voor: de S. D. A. P. en de beer Vos. Het tweede amendement-S c h 11 e r (erfpacht aan de bouwvereenigingen) wordt verworpen met 18 tegen 12 stemmen. Voor: de S. D. A. P. en de heeren v. Eecke, Vos en Bosman. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. st. aangenomen. 16. Voorstel in zake de toekenning van een subsidie aan de Onderlinge ereeni- ging voor Ziekenhuisverpleging en aan de afdeeling Ziekenhuisverpleging van de Coöperatie „Vooruit". Z. h. st. goedgekeurd. 17. Prae-advies op het verzoek van het Hoofdbestuur van de Schippersvcreeni- ging „Schuttevaer", om verlaging van het havengeld voor stoom- of motorbooten. Wordt aangehouden. Een aanbod met een achtergrond. De voorzitter deelt daarna mede, dat de gemeente van de Leidsche Exploi tatie Maatschappij van Onroerende Goe deren een aanbieding heeft gekregen om een groot complex grond in den Crone- steynpolder, groot 46.35.36 H.A. aan te koo- pen voor 611.450. De commissies van fabricage en finan ciën adviseeren op dit aanbod niet in te gaan, omdat het grondencomplex te groot is en weinig waarde voor de gemeente heeft en anderzijds de gemeente niet over voldoende contanten beschikt om dezen aankoop te financieren. B. en W. adviseeren dus eveneens afwij zend en wel voornamelijk wegens de finan- ceeringsbezwaren. Een leening zou slechts op onvoordeelige voorwaarden kunnen worden aangegaan. De heeren Schüller en Wilmer hebben bezwaren tegen een spoedbehan- deling van dit aanbod. De aanbieding is nu eenmaal openbaar gemaakt, zoodat er thans geen reden meer is, om de gegevens omtrent dit aanbod den raadsleden in druk toe te zenden, ten einde ze nader te be zien. De heer Wilbrink acht dit uitstel overbodig. De raad wist reeds eenige we ken geleden, dat dit aanbod zou komen. De heer Huurman vindt het aanbod toch te gewichtig om het op dit late uur (het is reeds 11 uur) nog te behandelen. De heer Verwey kan reeds mededee- len. dat de S. D. A. P. tegen deze aankoop is. De reden wil hij liever later mededee- len, als daarvoor meer tijd is. De voorzitter deelt daarna nog mede, dat hedenmorgen de koopprijs ver laagd is tot 560.000. Nadat nog enkele leden hadden aange drongen op een meer uitvoerige behande ling. wat noodzakelijkerwijs uitstel zou moeten meebrengen, achtte de voorzitter het beter in geheime zitting eenige nadere mededeelingen te doen. De deuren worden daarna gesloten. Na een half uur worden de deuren weer geopend. De heer Wilmer doet het voorstel om het bij B. en W. ingekomen aanbod met adviezen van desbetreffende commissies en van B. en W. den Raad te doen toekomen en te publiceeren. De voorzitter zegt, dat B. en W. daartegen geen bezwaar hebben. Het voorstel wordt z.h.s. aangeno men. Rondvraag. De heer Wilbrink informeert, wan neer pratdavies van B. en W. komt op ver zoek Chr. Bewaarschool te Oegstgeest om subsidie. Wethouder T e p e antwoordt, dat dit praeadvies komt tegelijk met de ander nog in behandeling zijnde bewaar school-kwesties. Mevr. Braggaar wenscht de vrouwe lijke hulp bij de politie tijdens ziekte te vervangen. De voorzitter zal dat met den Commissaris van Politie bespre ken. De heer Schüller vraagt naar bij de beerooting gedane toezegging omtrent re geling loon los-personeel. Wethouder Tepe deelt mede, dat spoedig een mede- deeling in deze zal worden gedaan. De heer Bergers wil urinoir Lammer markt verbeterd zien. Wethouder Splin ter zal onderzoeken. De heer Huurman acht het noodig dat de verkeersagenten 's avonds witte jassen dragen. De voorzitter zal dit even eens met den Commissaris van Politie be spreken. De heer v. Rosmalen acht het ge- wensc-ht, dat bezoektijd Endegeest wordt gesteld tot 3 uur b.v. inplaats van tot 2.30 uur, opdat velen bezoekers gemakkelijker zal uitkomen. Wethouder R o m e y n zal dit bespreken met de directie der gestich ten. ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Het autobus-ongeluk bij Hasselt. Naar aanleiding van het ongeluk bij Hasselt met den autobus, die van den wed strijd België-Holiand kwam, deelde een der inzittenden, de heer Heerens uit Nieuwen- hagen, het volgende mede: Dadelijk na afloop van den wedstrijd Nederland—België begaven wij ons met de autobus op den terugweg naar Heerlen. De bus, die toebehoort aan den heer Meijers uit Nieuwenhagen, vervoerde 26 personen. De chauffeur hield zich aan ons verzoek, langzaam te rijden, omdat het niet hinder de, wanneer wij eerst tegen Maandag morgen vroeg thuis zouden zijn. Wij bevon den ons tusschen het Belgische dorpje Niest en Hasselt, toon het ongeval gebeur de. Opeens hoorden wij een geweldig ge kraak en wij zagen, dat de rechterwand van de bus scheurde en letterlijk van de bus afviel. In een oogwenk werden 15 supporters uit de bus geslingerd, terwijl een aantal der inzittenden onder de bus geraakte. Al leen mijn kameraad en ik bleven in den wa gen zitten. Wij hoorden gegil en geschreeuw en boden direct hulp. Eerst vonden wij den heer Jossaert, die ernstig aan het hoofd gewond was en in bewusteloozen toestand verkeerde. Hij bleek inwendige kneuzingen te heb ben opgeloopön. terwijl hem een rib door de long was gedrongen. Hem werden de laatste H.H. Sacramenten toegediend. De heer Schiffer, afkomstig uit Heer len, liep een dubbele breuk aan beide beenen op. Ook hij werd van de laatste H.H Sacramenten voorzien. De heer Kemp, eveneens uit Heerlen, was aan beide beenen verwond en had een der beenen gebreken. De heer Romp- kens uit Randelen bleek vrij ernstig aan 't oog verwond. De overige inzittenden had den allen minder ernstige verwondingen opgcloepen De 4 gewonden werden in de kliniek te Hasselt opgenomen, waar de heer Jossaert spoedig is overleden. Vol gens verklaringen van den chauffeur aan de Belgische politie was hij eerst op het moment, dat het ongeluk gebeurde, in slaap gevallen Hij was oververmoeid, want hij had van Zaterdagavond half elf tot Zondagmorgen half zeven aan een stuk door gereden. De chauffeur, die slechts een lichte schram aan de hand bekwam, doch zeer onder den indruk was, werd door de Bel gische politie, in afwachting van het par ket, gearresteerd. De bus, die geheel ver nield is, is te Hasselt achtergebleven. Nog een autobus-ongeluk. Een dame vrij zwaar gewond. Zondagmiddag is op den Rijksweg na- Laren, even voorbij het Merwecie-kauaal, het wiel afgeloopen van een autobus. Een inzittende dame brak een sleutelbeen en kneusde haar bovenarm; de overige pas sagiers kwamen er met eenige schrammen af. Met een verhuisauto, die toevallig pas seerde. werden de buspassagiers verdei gebracht. De gewonden werden in het kin dersanatorium Hoog-Laren verbonden. Doodolijk auto-ongeval te Den Haag. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks half twee viel op den hoek van het Buitenhof en den Hofweg te Den Haag zekere M. T., wonende aan den Rijswijk- soheweg, van een two-soater, waar hij ach terop zat, op straat en werd door een an deren personenauto overreden. Hij werd met inwendige kneuzingen door den ge neeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht, alwaar hij in denzelfden nacht om 3.30 uur aan de bekomen verwondingen is overleden. „Tel." Door de tram gedood. De 80-jarige heer Kets te Laag-Kep- pel, die Vrijdag door de Geldersche tram is aangereden, is hedennacht aan de ge volgen daarvan overleden. LIEFDESDRAMA TE 'S-BOSCH. MEISJE MET MESSTEKEN ERNSTIG GEWOND. Het lijk van den dader gevonden. Te 's-Hertogenbosch heeft zich wederom een ernstig liefdesdrama afgespeeld. Esn meisje uit Orthen, de 21-jarige C. v. d. A., had verkeering gehad met een 22-ja- rigen bakkersknecht uit Vlijmen. Eenigen tijd geleden verbrak zij echter de relaties met hom en thans had zij kennis aan een jongen uit Kerkdriel De afgewezene voel de zich bitter verongelijkt en Zondagavond wachtte hij op den Orthenschen weg het tweetal, dat daar per rijwiel moest pas- seeren. op. Toen zij hem genaderd waren, sloeg hij met een mes naar het meisje, dat van baar fiets viel. Toen zij op den grond lag, heeft hij haar nog een vijftal steken toegebracht, waarna hij in de duisternis verdween. Dr. Diamant, die ijlings te hulp werd geroepen en spoedig ter plaatse was, liet het meisje vervoeren. Haar toestand is naar omstandigheden wel. De dader, die vermoedelijk beeft ge dacht het meisje te hebben gedood, is naar de „Msbd." meldt, gisternacht niet thuis geweest. Gistermorgen vond men bij den overweg DenterenCromvoirt zijn rijwiel tegen den wachtpost, terwijl zijn lijk op de spoorlijn werd gevonden. Het hoofd was den ongelukkige van den romp gescheiden. BRANDEN. Bakkerij te Callantsoog uitgebrand. Door onbekende oorzaak is gistermiddag brand uitgebroken in de bakkerij van P. Slijkerman te Callantsoog. Aanvankelijk lite de brand zioh niet ernstig aanzien, doch door de primitieve blusohmiddelen men had sleohts de beschikking over één handpomp stond het dubbele perceel, dat bewoond was door twee gezinnen, spoe dig in lichtelaaie. Aan blusschen viel niet te denken. Fel laaiden de vlammen op en in een uur tijds was er niets meer over dan een rockende ruine. Van den inboedel, kon zoo goed als niets worden gered. De be woners, de familie P. Slijkerman en J- Hoek, waren verzekerd. BALANS VAN EEN BRUG NEERGESTORT. Autobus-passagiers aan groot ongeluk ontsnapt. Gistermiddag te omstreeks vier our sprong tijdens het passeeren van een der bruggen in het Zuideinde, te Oostzaan, de kettingen alle stuk. waardoor de balans met donderend geweld omlaag stortte en terecht kwam op de autobus van den heer J. O. van den dienst Amsterdam—Zaan dam. Wonder boven wonder zijn geen per soonlijke ongelukken voorgekomen. Toon de chauffeur het zware ijzeren stuk zag naderen, sprong hij van de cabine en ont kwam daardoor ternauwernood aan een ernstig ongeluk. De autobus werd totaal vernield. De passagiers twaalf in getal waren doodeliik verschrikt dooh bekwa men geen letsel. De chauffeur kreeg enkele onbetekenende wonden aan het gelaat. De materieele schade is aanzienlijk, doch wordt door verzekering gedekt. Het ver keer ondervond geruimen tijd stagnatie. Men heeft de balans weer op haar plaats gebracht met nieuwe verbindingsstukken bevestigd. BUIS VAN EEN KOELINSTALLATIE GESPRONGEN. Ammoniak, een leeg café, rookmaskers. Gisteravond omstreeks twaalf uur is in den kelder van een café op den hoek van de Weteringschans en het Frederiksplcin te Amsterdam een buis van een koelinstal latie gesprongen, zoodat de daarin ge bruikte ammoniak naar buiten vloeide. Het behoeft geen betoog, dat de zioh snel verspreidende scherpe dampen het café binnen zeer korten tijd tot een verlaten oord maakten. De te hulp geroepen brand weer zag zich genoodzaakt gebruik te ma ken van de rookmaskers omdat het zonder deze niet ongevaarlijk was de kelder waar een dichten ammoniakdamp hing, binnen te dringen. Na verloop van eenigen tijd slaagden de brandwachts erin het lek te dichten. BELANRIJKE VERDUISTERING. f 70.000 door een penningmeester in tien jaren opgemaakt Thans is aan het licht gekomen dat de penningmeester van het Water schap en het Veenschap Roswinkelerveen, tevens koopman te Nieuw Weerdinge, voorheen directeur van het Rijksturf-dis- tributie-bureau aldaar, zich heeft schuldig gemaakt aan verduistering van meer dan 70 000 ten nadeele van dat Waterschap en Veenschap. Doordat de besturen groot vertrouwen in hem hadden is het mogelijk zeweest. dat deze verduisteringen, die da teeren van 1922 af verborgen zijn geble ven. De justitie te Assen heeft de zaak in onderzoek. De verdachte bevindt zich nog op vrije voeten. LUWT DE SMOKKELHANDEL? Strenge vonnissen voor kleine vergrijpen. De laatste week was het betrekkelijk stil aan de HollandschDuitsche grens en hebben de oommiezen geen groote slagen kunnen slaan bij hun controle. De rechters vellen steeds strenger vonnissen tegen op heeterdaad betrapte smokkelaars en zoo werd de vorige week nog door het Sohwur- gericht te Cleve een viertal smokkelaars uit Nutterden en Donsbrüggen wegens klei ne smokkelgevallen veroordeeld tot een maand gevangenisstraf en eenige duizen den Marken boete. Dergelijke straffen brengen den schrik er in, vooral bij hen, die geen beroepssmok kelaars zijn, maar slechts om een kleine verdienste- af en toe hun kans wagen. De groot-smokkelaars hadden tot heden nog betrekkelijk vrij spel en konden door hun brutaliteit nog menige ruime winst maken. De bekende bende uit Gelsenkirchen. Xan- ten en Mors, welke al sinds weken achter de veeren gezeten werd en met motor en auto's de grensstreek onveilig maakten, is nu ook vrijwel geheel in handen gevallen van de commiezen. Zelfs de beruohte smok- kelhoofdman K. uit het Roergebied, die in Areen zijn handlangers en een hoofddepot had, is eindelijk in de val gereden en in den Sohwanenturm te Oleve opgesloten. De Duitsche douanen hebben van deze bende een tiental personen gepakt en ho pen hiermede een der gevaarlijkste smok- keltroepen van den laatsten tijd onschade lijk gemaakt te hebben. Het is de laatste dagen dan ook aanmerkelijk stiller in het grensgebied. „Msb." BEGRAFENIS P. MARIUS LAMERS. O.F.M Gisteren had cp het kloosterkerkhof van Alverna de plechtige begrafenis plaats van den zeereerw. pater Marius Lamers, definitor der Nederlandsche Minderbroedersprovincie. Op den vooravond werden de plechtige Met ten gezongen, waarbij pater Cyrillus van Bre da. gardiaan van het klooster, optrad als agens, geassiteerd door de paters dr. F.gber- tus Smeets en dr. Fidentius van den Borne als subdiaken. Bij de plechtige Louden. 's morgens, was de hoogeerw. pater Regalatus Hazebroek, custos der provincie agens, met assistentie van pater Meinardus Broersen, definitor, en dr. Saturninus van Egmond, secretaris der pro vincie. De plechtige uitvaartdienst werd opgedra gen door den hoogeerw. pater Honoratus Ca- minada, provinciaal der Minderbroeders, ge assisteerd door de paters Damascenus Rom- bouts, directeur der H. B. S. te Heerlen en dr. Germanus Vrijmoed, beide definitoren der Provincie, die ook de absoute verrichtten. Onder de talrijke aanwezigen waren behal ve het volledig definitorium der Nederland sche Minderprovincie, zeer vele medebroeders, de vertegenwoordigers van den Bosschen Drankbestrijdersbond en de Sobriëtasvereeni- gingen van Wijchen met vaandels en andere leiders van Dr. Ariëns-vereeniging en drank bestrijding. Nog waren aanwezig mgr. prof. dr. Hoog veld van Nijmegen, prof. dr. Raphael Ligten- berg O.F.M. van Utrecht, pater Grollenberg, O. P.. de plaatselijke geestelijkheid en ver schillende priesters uit de omgeving. Het lijk werd gedragen door de eerw. Fra ters van het klooster. De Gregoriaansche zan gen werden door het kloosterkoor op devote, treffende wijze uitgevoed. Na de kerkelijke plechtigheden werd het lijk naar het kloosterkerkhof binnen het slot gebracht, waarheen de mannelijke aanwezigen het vergezleden, om den alom geachten over ledene de laatste eer te bewijzen. HET KREUGER CONCERN. Een uiteenvallen van het concern wordt onvermijdelijk geacht. Na een pauze van een week, werd de beurs te Stokcholm gisteren heropend. De stemming was onder den, invloed van de Kreuger-aangelegenheid, zwak, meldt de .,Msbd.". De Kreuger debentures daalden van 130 op 12 Maart j.l. het tot circa 30 pet.; aan- deelen Svenska noteerden op 12 Maart j.l. nog 83, de koers van gisteren stelde zich op 43. De handel had over het algemeen een kalm verloop en van een paniekstemming wa3 geen enkel oogenblik sprake. De of- ficeele beurshandel in Kreuger-waarden blijft voorloopig verboden. Wat de verdere uitwerkingen der Kren- ger-débacle in Zweden betreft wordt nog gemeld dat een aantal makelaarsfirma's haar btealingen heeft gestaakt, waaronder een der grootste firma's n.l. de firma H. Schutz met een aandeelenkapitaal van 500.000 kr. In financieele kringen te Stockholm is men meer en meer van meening, dat 'n uit eenvallen van het Kreugerconcern onver mijdelijk wordt, waarbij men er echter op wijst, dat alle pogingen in het werk zullen worden gesteld om de Zweedsche onderne mingen in Zweedsche handen te laten. Dit betreft vooral de lucifersfabrieken, de tele foonmaatschappijen, de cellulosefabrieken en de Boliden mijnen. In geval van nvod zou de staat zelfs bereid zijn hierbij steun te verleenen. De Boliden-münen zullen eventueel door de Graensgesberg maat schappijen worden overgenomen. Men vreest, dat de moeilijkheden van het concern ten slotte veroorzaakt werden door steunaankoopen. welke ook hebben plaats gevonden door leden van het Kreu- ger-concern en door vrienden van Kreuger.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10