PEEK&CLOPPENBURG BUITENLAND DONDERDAG 17 MAART 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. r Z. H. EXC. MGR. A. J. H. V. VERSTRAELEN f BIJ EEN AUTO-ONGELUK OMGEKOMEN. Z. H. Exc. Mgr. A. Verstraelen S.V.D., Apostolisoh Vicaris van de kleine Soenda- eilanden, titulair-Bisschop van Myriofido, is tengevolge van een auto-ongeluk tus schen Ende en Bandjawa overleden. Mgr Verstraelen werd 18 Juli 1882 te feevennm geboren. Na zijn studies in het missiehuis te Steyl en te St. Gabriel bij Weenen, ontving hij op 10 Februari 1907 de !H. Priesterwijding. Spoedig werd de jonge missionaris door zijn oversten uitgezonden naar de missie onder de negers van Togo- land (Afrika). Hier werkte pater Verstrae len bijna vier jaar, toen hij werd aangewe zen om met pater P. Noyen als eerste mis sionarissen van het Gocldel ijk Woord naar de missie van Steyl op Timor te vertrek ken. Na den dood van pater Noyen werd pa ter Verstraelen tot zijn opvolger aangewe zen en bij de verheffing van de missie der Kleine Soenda-eilanden tot Apostolisoh Vicariaat, op 13 Maart 1922 door Z. H. den Paus benoemd tot apostolisch-vicaris en ti- tulair-bissohop van Myriofido. De plech tige consecratie vond plaats te Steyl op 1 October 1922. Mgr Verstraelen ontving de H. Bisschopswijding uit de handen van-Z. H. Exc. Mgr. L. Schrijnen, Bisschop van Koermond onder assistentie van Mgr. Ara. Dieoen en Mgr. P. Hopmans. Het overlijden van Mgr. Verstraelen be- teekent een groot verlies voor Katholiek Nederland en vooral voor de Missie, welke aan den thans ontslapen Apostolisch Vica ris machtig veel te danken heeft. Uit het Missiehuis te Uden schrijft men ons het volgende: Zooeven bereikt ons 't ontstellend be richt, dat Z. H. Exc. Mgr. Arnold Verstrae len, Apostolisoh Vicaris der Floresmissie (waarschijnlijk Dinsdagavond) tengevolge van een auto-ongeluk, is overleden. De woorden van 't radio-telegram zijn even koud als kort, maar ontzettend van inhoud Bij 't voorloopig totaal-ontbreken van na dere berichten kunnen we hier niets anders doen dan U een paar gegevens verstrekken omtrent het leven en de werkzaamheid van den minzamen Bisschop, die pas nog een jaar in 't Vaderland vertoefde waar hij met duizenden in persoonlijke aanraking kwam. Gegevens die trouwens nog heel onlangs werden gepubliceerd, naar aanleiding van Mgr's Zilveren Priestèrfeest, op 2 Febru ari 1.1. In 1882 te Sevenum (L.) geboren waar zijn Vader hoofd der school was deed Arnold in 1895 zijn intrede in 't Missiehuis te Steijl, in de dagen van de pas-begonnen expansie der jonge sociëteit van 't Godde lijk Woord en 't krachtig bestuur van den Stichter Pater Arn. Janssen. Na afloop der gymnasiale studie vertrok de thans overle dene naar Oostenrijk, w.aar hij in 't Missie huis St. Gabriel, aan de voeten van den Wienerwald, zijn philosophische studies deed, gevolgd door 't noviciaat eö de theo logie. In 1907 ontving hij daar ook de H. Priesterwijding. Op zijn wensch ontving hij van den Stichter zijn benoeming voor de Missie van Togoland in Afrika, alwaar hij werkzaam bleef tot 1912. In dat jaar nam de Congre gatie van Steijl (Missiehuis Uden) van de Paters Jezuieten de Missie over op 't eiland Timor. Pater Verstraelen werd, als gezel van Pater (spoedig daarna Mgr.) Noijen, mede aangewezen voor het pionierswerk in 't nieuwe missiegebied Hij ondernam met zijn Overste een lange en zeer interessante reis dwars door geheel 't eiland; daar wer den reeds verschillende posten „gefixeerd", die dd eerstvolgende jaren door de Steijler paters bezet zouden worden en die thans gedeeltelijk reeds bloeiende missiestaties zijn. Na 't onverwacht plotseling overlijden van Mgr. Noijen werd pater Verstraelen tot diens opvolger benoemd en in 1922 te Steijl Bisschop gewijd. Spoedig vertrok hij weer naar de Missie en vestigde zijn resi dentie (niet meer in de vroegere hoofdsta tie der Missie, Larantoeka), maar in on- middelijke nabijheid van den bestuurszetel Ende, te Ndona. Onder de leiding van Mgr. Verstraelen nam de Floresmissie een geweldige vlucht; 't getal christenen nam de laatste jaren ge regeld met 20.000 toe en heeft thans de- 200.000 al overschreden; hét tijdstip van 't bereiken van dit cijfer viel bijna samen met 't Zilveren Feest van den beminden Bij de uitgestrektheid van zijn district, 't overgroot getal zijner Christenen en de „veelzijdigheid" van 't missie-bedrijf, was Mgr. bijna heel 't jaar op dienstreizen en sinds de groote verkeersweg dwars door Flores klaar was meest per auto. Aan die omstandigheid en 't feit, dat bij de gevaarlijke talrijke bochten temidden der bergen vooral de veiligheidsmaatregelen niet overal toegepast kunnen worden, is 't zeker te wijten, dat de ijverige en nooit- rustende Bisschop thans 't slachtoffer ge worden is van een droevig ongeluk. In afwachting van nadere, berichten, worden alle lezers en de vele persoon lijke vrienden van Mgr Verstraelen bij deze hartelijk verzocht hem indachtig zijn in hun gebed. ONTWAPENING. PAASCHVACANT1E TE GENèVE. Zooals te verwachten was, zal de Paasch- vacantie der ontwapeningsconferentie eenigszins worden verlengd, en wel tot 11 April, dus tot den dag na de verkiezingen voor het Duitsche rijks presidentschap. De algemeene commissie heeft daartoe gister ochtend besloten, overeenkomstig het voor stel van het bureau en tevens een res-o.u- tie van Gibson (Amerika) aangenomen, dat van 11 April af de algemeene en de po.i- tieke commissie iederen dag zullen bijeen komen en hun principieele besprekingen niet door bijeenkomsten der technische commissies zullen doen ophouden. De voorzitter Henderson spoorde de le den tenslotte aan om de drie weken va- cantie nuttig te besteden door nota's bij den volkenbond in te dienen met na dei e verduidelijking of precizeering van de tij dens de algemeene discussies door de ver schillende delegaties geuite wenschen. DUITSCHLAND HET D0NAUBL0K. Duitschlands standpunt. Het Duitsche antwoord op het plan tot vorming van een Donau-federatie is eer gisteren aan den Franschen gezant te Ber lijn, Frapgois-Poncet, ter hand gesteld. Bij het bepalen van Duitschlands hou ding ten opzichte van de Fransche voor stellen i.z. de economische saneering van het Donaubekken gaat de rijksregeering er. van uit, dat zij het volkomen eens is met de Fransche regeering over de urgen tie van een vastberaden hulpactie ten be hoeve van de noodlijdende Donaustaten. De Duitsche regeering beschouwde a-ls de beste oplossing die oplossing, welke den afzet van het landbouwoverschot der sta ten van Z.-O.-Europa zou verzekeren bin nen de grenzen van het öonaubekken zeif. Door een onderlinge samenwerking alleen, zooals die van Fransche zijde wordt voor gesteld, is dit doel echter niet te bereiken, en een werkelijke grondige oplossing zal niet zoo ras gevonden worden. Heeds heeft de Italiaansche regeering in een zeer rake beoordeeling van den toe stand er op gewezen, dat de toestand van Hongarije en Oostenrijk een gevaarfactor vormt, die dringend noodig moet worden geliquideerd. Volgens de opvatting der Duitsche re gering kan een effectieve snelle hulp voor Oostenrijk slecht worden verkregen door dat, overeenkomstig bet voorstel van de financieele Volkenbondscommissie, de na buurlanden en andere staten voorkeursbe palingen vaststellen met het oog op den afzet van Opstenrijks uitvoer. Voor Hongarije en de overige Donausta ten met overwegende landbouwproductie zal voorshands eveneens slechts een ver lichting van beteekenis kunnen worden verkregen, doordat hun graan overschotten door die Europeesche staten, die graan moeten importeeren, onder gunstiger voor waarden worden overgenomen. Zulke maatregelen zouden met name overeenstemmen met de voorstellen, welke door de Fransche regeering zelf op 16 Mei 1931 bij de Europeesche commissie van den Volkenbond zijn ingediend in het zg. „con structieve plan1', dat onverwijlde hulp aan Oostenrijk en de landbouwstaten van het Donaubekken beoogde. Ook de Duitsche regeering ziet in een accoord op den grondslag van deze voor stellen de beste methode voor snelle effec tieve hulp aan de betrokken Donaulandeu. Zij heeft in haar antwoord op Oostenrijks hulproep reeds onvoorwaardelijk hiervóór verklaard. Bovendien heeft zij, evenals de Fransche regeering, de feitelijke uitvoering der vooratellen reeds ter hand genomen door het sluiten van verdragen met Hon garije en .Roemenië over de afneming van graan uit deze landen. Zij is bereid in den zelfden geest van hulpvaardigheid en eco nomische samenwerking deel te nemen aan de verdere internationale behandeling van deze kwestie. STAHLHELM-BOND TEGEN DE CANDIDATU UR-HITLER. „Tweede stemming overbodig". In een verklaring van den officieelen persdienst van den Stahlhelmbond wordt met betrëkkmg tot' het resultaat van de rijkspresidentsverkiezing oa. opgemerkt: „Rijkspresident von Hindenburg heeft op 13 Maart 18,8 millioen stemmen op zich weten te vereenigen. Dit is ruim zeven mil lioen stemmen meer dan het op een na grootste aantal, dat van den leider der na- tionaal-socialistisehe partij, Hitier. Aan de absolute meerderheid ontbreken slechts nauwelijks 200.000 stemmen. Wij zijn met democratisch en formalistisch genoeg to ontkennen, dat Hindenburg hiermede practisch de overwinning in den stembus strijd behaald heeft. Een tweede stemming zou geen ander resultaat kunnen opleve ren. Daarom is zij, zelfs wanneer zij om formeele redenen moet plaats hebben, in politiek opzicht zonder beteekenis. Be-staat er dus een mogelijkheid, de formaliteit van een tweede stemming te vermijden, dan hebben wij daartegen geenerlei bezwaar, hoewel onze principieele bezwaren tegen een eventueele samenkoppeling der presi dentsverkiezing met parlementaire beslis singen onverminderd voortbestaan. Het besluit, zich niet aan een nationaal-socia- listische partij-dicetatuur te onderwerpen, blijft eveneens gehandhaafd". IERLAND IERLANDS BETALINGEN AAN ENGELAND. De Valera over zijn plannen. President de Valera heeft gisteren in een interview verklaard, dat hij voorne mens is, in de eerstvolgende bijeenkomst der regeering de onlangs uitgevaardigde wet in'zake de openbare veiligheid bij de creet te doen opschorten. Voorts verklaar de hij, "niet voornemens te zijn, nieuw.e be talingen aan Groot-Brittannië te doen ge schieden op rekening van de schadeloos stelling aan de voormalige Engelsche grondbezitters in Ierland, alvorens hier over onderhandelingen tusschen Engeland en Ierland hebben plaats gehad, daar de Valera van oordeel is, dat deze betalingen niet rechtens verschuldigd zijn. Hij zal voorts de terugbetaling eischen der reeds gestorte annuïteiten ten bedrage van 30 millioen pond sterling. Ten slotte uitte de Valera de hoop, dat de kunstmatige grenzen tusschen Noord en Zuid-Ierland in de toekomst afgeschaft zullen worden. Onze nieuwe Demi Saison II-rij Wij brengen ook een Nieuw model I-rij Prachtvolle dessins Vischgraat Kleine werkjes Effen Gevoerd en ongeroerd 20.- 25.- 35- 45- 60- ali.kï:\ beter eigen werk SPANJE DE GODSDIENSTSTRIJD IN SPANJE. Zeventig godsdienstleeraren ontslagen. Naar uit Madrid vernomen wordt, heeft de ministerraad besloten om artikel 48 van de grondwet van toepassing te verklaren op verschillende normaalscholen. Door dit besluit worden de gelden, die bij de begroo ting van onderwijs reeds waron goedge keurd voor het geven van godsdienstonder wijs, weer ingetrokken. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken dat er aan 70 rijksinstellingen voor opvoe ding en onderwijs nog een godsdienstlee raar verbonden was. Bij besluit van den ministerraad van 11 Maart zijn al deze leeraren thans ontslagen. Spaansche Franciscanen naar Amerika. Naar de „Osservatore" uit Chicago ver neemt, is aldaar een groep van 21 francis canen, vier paters en twintig studenten, uit Spanje aangekomen. Een der paters deelde mede, dat zij ge noodzaakt waren ttpanje te verlaten we gens de hooge belastingen en de beper king van het godsdienstonderricht op de scholen. De groep is doorgereisd naar het ooilege van yuincy, waar verscheidene hunner hun studies zullen voltooien. ROEMENIE DE BISSCHOP VAN ZEVENBURGEN STRAATARM. Een ontroerend herderlijk schrijven. Naar Kipa meldt, bezat de bisschop van Zevenburgen, mgr. graaf Gustaaf Majlath, toen hij drie en dertig jaar geleden tot bis schop benoemd werd, een zeer omvangrijk particulier vermogen. Met dit vermogen ondersteunde hij doorloopend Katholieke instellingen en noodlijdenden, die zich steeds vertouwvol tot hem richtten. In de laatste tien jaar is het vermogen van den bisschop echter wegens de vervol gingen door den Roemeenschen staat en de algemeene economisohe crisis zoo zeer ge slonken, dat hij thans in een ontroerend herderlijk schrijven aan zijn geloovigen me dedeelt, dat hij tot zijn groot leedwezen niemand meer iets geven kan, wijl hij reeds geheel zijn have en goed heeft weggeschon ken aan de armen. POLEN ALGEMEENE STAKING MISLUKT. De socialistische algemeene 24-uursha- king is volkomen mislukt. In totaal staak ten 40.000 personen of 5 pet. der arbeiders. Het spoorweg-, post- en telegraaf verkeer was normaal. Slechts eenige dagbladen zijn niet verschenen. Bloedige botsingen in Galicië. In West-Galicië kwam het in verband met de algemeene staking tot ernstige bot singen. Te Krakau betoogden ca. 8000 arbeiders De politie.schoot op de menigte en kwetste talrijke personen. Ten slotte slaagde zij er in de demonstranten met traAnsganbommen te verdrijven. Tot hevige gevechten kwam het ook in het West-Galicische stadje Saybusch. waar de politie-agenten, die zich hadden moeten aaneensluiten, op de betoogende arbeiders en werkloozen twee salvo's loste, waar door een persoon gedood en drie zwaar gekwetst werden. LITAUEN KRACHTIGE VERMANING AAN LITAUEN. Naar wordl vernomen hebben de staten, die mede het Memelstatuut onderteeken den, besloten een zeer krachtige nota aan de Litausohe regeering te zenden, waarin deze dringend wordt verzocht in het Memelgebied een directorium te benoe men, dat het vertrouwen der bevolking ge niet en aldus voor een grondwet-telijken toestand te zorgen. De nota zou de waar schuwing bevatten, dat de mogendheden eventueel gedwongen zouden kunnen zijn, een aanklacht tegen Litauen bij het Perm. Hof van Intern. Justitie in te dienen we gens schending der Memelconventie. Engeland, Frankrijk en Japan hebben reeds hun toestemming voor het zenden der nota gegeven en de Italiaansche toe stemming wordt nog verwacht, doch wordt zeker gegeven. In de nota zou er nog op worden gewe zen, dat de pogingen der Litausohe regee ring, om een directorium te vormen, in strijd zijn met de bepalingen der Memel- conventie en de besluiten van den Volken bondsraad van Febr. j.l. De Litausohe re geering wordt ten slotte verzocht het di rectorium overeenkomstig die besluiten te LAMMETJES IN DE WEI. De eer ste teekenen van het naderende voor jaar zijn thans weer waar te nemen. Illlllil DE LENTE OP KOMST. In het Vondelpark te Am sterdam, waar het 5 dagen ge'eden nog sneeuwde, staan nu de crocussen al in bloei.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5