H. SIMONIS SCHOENWERK RECHTZAKEN SPORT WIJ VERKOOPEN UITSLUITEND J 1 K.B. Onze Schoolsctioenen mei de oripeele Goodyear Onderwerken, zin ongeëvenaard AGENDA DONDERDAG 17 MAART 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 MGR. SCHIOPPA. De toestand van den pauselijken in ternuntius, Z. Exc. mgr. Schioppa, is nog zeer ernstig, hoewel een zeer liohte ver betering is ingetreden. MR. B. JORNA SCHOOLOPZIENER TE ROTTERDAM. Mr. B. Jorna, die in vasten dienst is be noemd tot schoolopziener voor het lager onderwijs in de inspectie Rotterdam, is een bekend persoon in de katholieke krin gen van Groningen. Hij was eenigen tijd hoofdredacteur van het R.-K. Dagblad „Ons Noorden", doch na de reorganisatie van dit blad nam hij weer de advocatenpraktijk waar, die hij tot op dit oogenblik behartigt. Do heer Jorna is reeds geruimen tijd lid van den gemeenteraad van Groningen. Als zoodanig had hij zitting is de raadscom missies voor onderwijs en juridische za ken. In de organisaties van de Katholieken dag enin het Noorden heeft de heer Jor na een ruim aandeel genomen. Jaarvergadering Vakgroep Belasting ambtenaren. De tweede dag der algemeene vergade ring van vakgroep III der A. R. K. A. Dins dag te Utrecht gehouden, werd ook bijge woond door den algemeenen Arka-voorzit- ter, den heer G. Bulten, die door den voor zitter met enkele hartelijke woorden werd begroet. In behandeling kwamen daarop de voor stellen der groepsafdeelingen Maastricht en Tilburg, waarin werd voorgesteld de rubriek van groep III in het Arba-orgaan te verbeteren, door aan het a.9. Arka-con- gres voor te stellen, dat voor de rubriek een afzonderlijk redacteur benoemd zou worden. Door de vergadering werd na dis cussie vastgesteld, dat als afzonderlijk re dacteur voor groep III~èen lid uit die groep zou worden voorgesteld, wiens naam echter niet zou worden vermeld. Het overige deel van de ochtendvergade ring werd verder in beslag genomen door een uitvoerige bespreking van het ont werp „program van wenschen", dat is sa mengesteld na bestudeering van de diverse voorstelle der afdeelingen in den loop der jaren. Een drie-en- twintigtal artikelen werd de vergadering ter bespreking voorgelegd waarover een breedvoerige discussie ont stond, waarvan verschillende wijzigingen der wenschen het gevolg was. Omstreeks één uur werd de tweedaag- sche bijeenkomst gesloten waarna de afge vaardigden gezamenlijk een bezoek brach ten aan verschillende bezienswaardighe den van de stad Utrecht. DE NOODTOESTAND IN DEN LANDBOUW. De voorzitters der centrale landbouwor ganisaties, de heeren prof. mr. P. A. Die penhorst, voorzitter van den Christ, boe ren- en tupindersbond in Nederland, J. Rh. Verheggen, voorzitter van den Kath. Ne- derl. boeren- en tuinder&bond, en J. L. Ny- singh, voorzitter van het Konv Ned. Land- bouw-oomité, hebben tot de Koningin het verzoek gericht, hun een onderhoud toe te staan ter bespreking van den noodtoestand in den landbouw, in het bijzonder in de veehouderij. Autobusdiensten. Ged. Staten van Noord-Holland hebben, zoover het traject in hun provincie ligt, afwijzend beschikt op de aanvragen van de N.V. Brockway Bus Mij. voor een dienst HaarlemDen Haagvan K. Bolhuis, te Noordwijk, en J. Heemskerk, te Vogelen zang, voor een dienst HaarlemNoordwijk aan Zee; van H. en I. Bobart te Apel doorn, voor een dienst AmsterdamHaar lemDen Haag; en van K. Bolhuis en J. Heemskerk voor een autobusdienst Am sterdamHaarlemSassenheimNoordwij* aan Zee. Kamerlid vacatureLingbeek. In verband met het niet aannemen van zijn benoeming tot lid der Tweede Ka mer van den heer A. C. G. Den Hertog te Rotterdam (vacature-Lingbeek) heeft de voorzitter van het Centraal Stembureau benoemd verklaard tot lid dier Kamer den heer K. Eelderink te Den Burg (Texel). VOETBAL DE BEROOVING TE HAZERSWOUDE. B. G. J. v. H. en J. W. H., hebben terecht gestaan, wegens berooving van een Belgischen schipper uit Gent, onder de gemeente Hazerswoude. De rechtbank ver oordeelde W. wegens diefstal en heling tot 9 maanden, en van H. en H., resp. we gens heling en diefstal ieder tot 6 maanden gevangenisstraf. BELGIE—NEDERLAND. Hooydonckx zal niet meespelen. Naar wij vernemen, zal de Belgische speler Hooydonckx, die als linksback zou fungeeren in het Belgische elftal, dat Zon dag a.s. te Antwerpen tegen het Neder- landsch elftal zal uitkomen, niet van de partij kunnen zijn, daar hij lijdende is aan rheumatiek. Hij zal worden vervangen door Herremans van Daring Club. Diddens, die een knieblessure heeft opgeloopen, zal waarschijnlijk wel meespelen. Zoo niet, dan zal hij vervangen worden door Bastin. LAWNTENNIS INTERACADEMIALE WEDSTRIJDEN. De Interacademiale sportwedstrijden van de Studenten-Unitates en Bonden, wel ke zullen bestaan uit voetbal, hockey, ten nis, athletiek en zwemmen, zullen op 14, 15 en 16 April te Rotterdam worden gehou den. Borotra geslagen. Uit New York wordt gemeld: In de kwart-finale voor het nationale kam pioenschap lawn-tennis op overdekte baan, versloeg de Amerikaan Berkley Bell (Texas) in het enkelspel den Fran sen titelhouder Jean Borotra met 62. 6—4. In het dubbelspel verloor Borotra met Christian Bousus als titelhouders in dé derde ronde van de New Yorksche spe lers William Aydelotte en Perrie Rocke feller met 46, 63, 73. HET TRIDUUM VOOR DE R. K. WERKLOOZEN. EEN PRACHTIGE SLUITINGSDAG. De eerste helft van deze week is er op initiatief van de R. K. Commissie voor Werkloozenzorg in de St. Lodewijkskerk een Triduum gehouden voor de R. K. Werfc- loozen, dat door de prachtige mas&ale deel name een schitterend succes is geworden en tevens op allen die er kennis van namen een diepen indruk heeft gemaakt. Drie dagen lang werd door den geeste lijken leider van dit Triduum, Rector R. Reynen, des morgens een H. Mis opgedra gen voor de talrijke deelnemers, conferen ties gehouden, drie dagen lang leefden de deelnemende R. K. werkloozen in een sfeer van geestelijke voldoening, welke heden morgen haar hoogtepunt vond in de plech tige sluiting. Cm acht ugr hedenmorgen was de Lode wijkskerk weer geheel gevuld toen Rector Reynen voor de laatste maal gedurende dit Triduum het H. Misoffer opdroeg. Onder leiding van de Zusters Carmeb- tessen zongen eenige meisjes voortreffelijk de kerkelijke gezangen. Het altaar was met bloemen opgesierd en de talrijke aan wezigen volgden met aandacht de heiligo handelingen. Na het Evangelie richtte Rector Reynen zich voor het laatst nog eens met een kort woord tot de aanwezigen, met de vermaning, dat zij allen zouden blij ven in de liefde Gods en dat dit Triduum goede vruchten voor hen allen zou afwer pen. Alle deelnemers, bijna 250 in getal, na- dertien onder de H. Mis eerbiedig ter H. Tafel en na de H. Mis werd door Rector Reynen een luide dankzegging gedaan met gebeden en sraeekingen, waarna de zegen met het Allerheiligste gegeven werd en een danklied gezongen werd. Bij het uitgaan der kerk werd lederen deelnemer een ge denkplaat aangeboden. Voor deze plechtige sluiting van het Tri duum was van de heeren wethouders A. Romijn en mr. A. Tepe. alsmede van den heer Th. Wilmer bericht van verhindering ingekomen, terwijl voorts aanwezig waren de R. K. Commissie voor werkloozenzorg, de heer Angenent, lid van het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Volksbond, de heer J. Nijhuis, voorz. van de afdeeling Leiden en de heer J. P. A. M. van der Staak, namens deh heer P. A. Wijkmans, directeur van den Dienst van Sociale Zaken. Na de H. Mis begaven alle deelnemers zich naar het Gezellenhuis op het Rapen burg, waar in de groote zaal een feestelijk ontbijt stond aangericht. Allen werden bij het binnenkomen in de zaal verwelkomd door Rector Reynen. Door de bijdragen der werkloozen zelf wa ren de tafels met bloemen gesierd, terwijl mooie bloemstukken waren gezonden door het bestuur der afd. Leiden van den Ned. R. K. Volksbond en de vakvereeniging der Transportarbeiders. Gedurende dit ontbijt, dat in een pret tige en zelfs feestelijke stemming verliep, sprak allereerst de voorzitter der commis sie, de beer H. L. J. Tobé, de aanwezigen toe. Spr. wenschte allen een zalige Paasch- oommunie en zeide, zich het plechtig oogen blik van dezen morgen herinnerend, met weemoed te hebben gedacht aan hen, die aan dit Triduum niet deelnamen, omdat zij öf aangesloten zijn bij een organisatie, waarin zij niet thuis hoor en, óf omdat zij door geboorte óf opvoeding niet tot de on zen behooren. Spr. herinnerde aan de tijden van vroe ger toen een werklooze noodzakelijk be schouwd werd als een baliekluiver. Die tijd is nu gelukkig voorbij. Gaarne, aldus de heer Tobé, zou ik heb ben gezien, dat zij er geweest waren, die andere principes huldigen opdat zij zouden hebben kunnen waarnemen, hoe onze man nen in aaneengesloten rijen daar niet gin gen met gebalde vuisten, maar met gevou wen handen en ik prijs mijzelf gelukkig aan 't hoofd van deze commissie te mogen staan. Het geestelijk voordeel van dit Triduum hebben wij te danken aan onzen Rector, die wij daarvoor niet genoeg kunnen dan ken. Den besten dank, aldus spr., die wij u vandaag, juist op uw verjaardag konden geven zijn de ruim 200 Paaschcommumes. Spr. wenschte den Rector van harte geluk VAN PRIMA LEDER vervaardigd, derhalve S geen papieren binnenzolen, contreforts en hakken, 2113 voor prijzen waarvoor U elders slechte schoenen koopt H HAARLEMMERSTRAAT 138 - TELEF. 699 Een zeer groote sorteering SCHOENEN houden wij steedi voorradig, met INGEBOUWDE STEUNZOLEN, voor PLAT- V .ETEN, alsook voor KNOK- en GEVOELIGE VOETEN. B^F" Kortom, voor iedoren voet zijn schoenen voorradig. en hoopte, dat dit Triduum niet het laatste zal zijn. Voorts heette spr. welkom den gastheer, Kapelaan van der Ven, wien hij dank brengt voor het medeleven met de werkloozen. Verder het hoofdbestuur, ver tegenwoordigd door den heer Angenent, den heer J. Nijhuis en de pers. Grooten dank, aldus spr., zijn wij ver schuldigd aan het bestuur van de propa ganda-club „Dr. Sohaepman", onzen ban kier, die het werk der Commissie zoo prachtig steunde en nog Bteunt door de geldinzamelingen. Dank voorts aan alle R. K. van Leiden, die hun steun gaven en vooral ook aan de families van Dam, de Keuning en de la Ttivière, waaronder ook de „Moeder der Werkloozen" die steeds in de weer waren met hun goede zorgen voor de werkloozen. Niet in 't minst bracht spr. tenslotte dank aan hen, die- het werk der commissie niet begrepen hebben, omdat zij de prikkel zijn geweest om het bestuur des te harder te dóen arbeiden. Namens de werkloozen bracht de heer Giesen een hartelijk woord van dank aan de commissie en aan Rector Reynen. Spr. drukte de werkloozen op het hart een ver lengstuk te geven aan dit triduum nJ. door iederen morgen de H. Mis bij te wonen. Als dank der werkloozen werd aan eik der commissieleden een mooie omlijste foto der. commissie aangeboden, waarop ver meld stond: Uit dankbaarheid van de R. K. werkloozen aan de Commissie van Werkloozenzorg. Rector Reynen dankte hierna de werk loozen voor hun vriendelijke woorden bij monde van hun woordvoerder gesproken en zeide vooral de belofte te apprecieeren om des morgens voortaan de H. Mis bij te wonen. Hij hoopte, dat het leven der werte- loozen door dit triduum weer op hooger peil was gekomen en beloofde gaarne nog eens een triduum te zullen geven. Hierna spraken nog de heer Nijhuis, die de Commissie dank bracht namens de ge- heele R. K. Arbeiders-beweging en de heer Angenent, die eveneens zijn voldoening uit sprak over het werk dezer commissie en daarbij bijzondere hulde bracht aan haa-r voorzitter, den heer Tobé. Na een dankwoord van den heer Tobé en een dankgebed, verzamelden allen zien op het Pieterskerkhof waar met een foto deze plechtige gebeurtenis werd ver eeuwigd. Het triduum der R. K. werkloozen is vooral geestelijk een heerlijk succes gewor den. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Gistermiddag vergaderde de Kamer van Koophandel én Fabrieken voor Rijnland onder voorzitterschap van den heer D. ten Cate Brouwer. Na opening der vergadering werd een commissie benoemd tot onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuw benoemd lid, dr. G. C. A. van Dorp uit Katwijk, welke commissie bij monde van den heer P. Boot Sr. tot toelating adviseerde. Hierna werd dr. van Dorp met een toe passelijk woofd door den voorzitter ga ins talleerd. De notulen der vorige vergadering wer den onveranderd vastgesteld, waarna de ingekomen stukken aan de orde kwamen. Noodlijdende tulpentrekkers. Naar aanleiding van een verzoek van den Officier van Justitie te Den Haag om advies terzake van een telegram van de Vereeniging van Tulpentrekkers te Rijns burg, hebben voorzitter en secretaris der Kamer ter plaatse hun lioht opgestoken, waarbij het hun gebleken is, dat het inder daad noodig is, dat maatregelen worden getroffen om in- den noodtoestand der Tul pentrekkers te voorzien. De voorzitter voegt hieraan toe, dat hij die maatregelen niet gewenscht acht in den vorm van een moratorium over de geheele handelslinie, wijl dit alle vorderingen waardeloos zou maken. Spr. wilde daarom trachten tot een vergelijk te komen met de sohuldeischer3, om voórloopig geen betaling te eischen. Hij merkte daarbij op, dat de nood dwingt. Er staan op het oogenblik 300 mil- lioen tulpen uit, een waarde vertegenwoor digende van 4 millioen galden. De bollen zijn in het najaar gekocht, terwijl accept van betaling is afgegeven tegen 1 Maart. Nu zijn de tulpen door de beperkende maatregelen, vooral van Engeland, onver koopbaar, zoodat de trekkers niet aan hun verplichtingen kunnen voldoen, althans cp het oogenblik niet. Uitstel is daarom ten zeerste gewenscht. De heer Simonis merkt hierbij nog op, dat hier alleen gesproken wordt over de Tulpentrekkers, doch ook in andere bedrij ven, als tuin- en landbouw, verkeeren ve len in dezelfde moeilijkheden. Daarom vraagt spr. of het niet gewenscht is de meening der Kamer ook ten aanzien van deze bedrijven kenbaar te maken, waarop de voorzitter antwoordt, dat zulks ge schieden kan. Bedankt als lid. Van den heer J. Dubbeldam te Katwijk aan Zee ia bericht ingekomen, dat hij we gens drukke werkzaamheden bedankt als lid der Kamer. Omzetting postkantoor War mond in hulp-postkantoor. Van de inspectie Haarlem der P.T.T. is bericht ingekomen, dat het voornemen be staat het postkantoor te Warmond om te zetten in een hulppostkantoor. In verband daarmede was van de Ge meente Warmond een verzoek tot de Ka mer gericht om te trachten deze omzetting te voorkomen, een en ander op grond van het feit, dat Warmond des zomers veel be zoekers trekt door middel van de water sport, terwijl daar voorts gevestigd zijn bet Groot Seminarie, het Philosophicum en een Tehuis voor Ouden van Dagen. In een door het bureau der Kamer met den inspecteur gehouden conferentie, werd medegedeeld, dat dit omzetting van post kantoor in een hulppostkantoor absoluut geen dienstverslechtering tengevolge zal hebben, eerder wordt deze beter. De omzetting geeft echter een groote be zuiniging voor het bedrijf der posterijen. In verband met een en ander heeft het Bu reau der Kamer geen vrijheid gevonden den inspecteur te verzoeken van de voor genomen omzetting af te zien. De Kamer sloot zich hierbij aan. Schade voor Katwijk door IJslandsche visch. Van de Katwijksóiie Reederijvereeniging „Vuurbaak" was een adres ingekomen over den grooten aanvoer van visch met IJs landsche trawlers, waardoor de Katwijk- sche visscherij ernstig wordt benadeeld en in haar bestaan bedreigd. De heer Parlevliet lioht dit nader toe aan de hand van de toch al slechte uitkom sten van het bedrijf, vergeleken bij het vo rig jaar. Daarom vraagt spr. de Kamer het adres der Reederijvereeniging aan den Minister te steunen. De heer v. Appel vreest, dat e.v. maat regelen weer tegenmaatregelen tengevolge zullen hebben, evenals de contingenteering van Deensch vleesch tot gevolg had, dat de bloembollen-import in Denemarken werd stilgelegd. Op voorstel van den voorzitter besloot de Kamer tenslotte den Minister te ver zoeken zijn volle aandacht aan deze kwes tie te schenken en wanneer zulks noodig is maatregelen te treffen. Verzenden telegrammen in treinen. Bij de mededeelingen zeide de voorzit ter, dat, naar aanleiding van een des-betref fend verzoek, aan het hoofdbestuur der P.T.T. was verzocht de mogelijkheid te openen om ook uit de treinen telegram men te verzenden. Daarop was bericht in gekomen, dat zulks in internationale trei nen reeds mogelijk is. In een nader adros ie thans verzocht de mogelijkheid daartoe ook te openen voor de sneltreinen in het land. Verkiezing. Als datum van verkiezing wegens aftre ding van den heer Dubbeldam werd vast gesteld Woensdag 25 Mei. De rekening en verantwoording over 1931 werd goedgekeurd, waarna het bureau werd gedéchargeerd. Verschillende adressen. Besloten werd vervolgens tot verzending van de verschillende adressen, waarvan »o de concepten reeds hebben vermeld. Het adres inzake de contingen teering van Deensch vleesch in verband met den hinder, dien de bloembollen- export daar omtrent zal ondervinden, vond bij de hee ren "van Appel en dr. van Dorp vrij ernsti ge bestrijding. De heer v. Appel vroeg daarbij uitstel van behandeling, waarop de voorz. antwoordde, dat de zaak te urgent was, mede in verband met de behandeling in de Tweede Kamer. Besloten wordt tenslotte ook dit adres te verzeilden. Tot candidaat voor het bestuur van de Ver. Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland wordt aangewezen de heer Molkenboer, voorzitter van de afd. Klem- bedrijf. Hierna ging de Kamer in huishoudelijke vergadering. Gemeentelijke Aankondigingen Drankwet Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat de Commanditaire Vennootschap E. S. Prins en Co„ te Leiden, een verzoek heeft inge diend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, an deren dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Hartc- steeg no. 2, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiedn, 17 Maart 1932. LEIDEN. Dinsdag. Donderdag, Zaterdag. Vincentiut- Bibliotheek, geopend 'e avonds van 7 308.30 uur Donderdag. „Geloof en Wetenschap" „Her inneringen aan een studiereis door Zuid-Afrika", Den Burcht, 8 uur. Donderdag. R.-K. S. V. „St. Augustinus", Algem. loden vergadering „De Troubadours", EigenHuis, 8.45 uur Donderdag. Muziekschool Topnkunst, Nuts- gebouw, Steenschuur, 8 uur. Vrijdag. Residentie-orkest, Stadsgehoor zaal, 8 uur. Vrijdag, Tentoonstelling A. N. W. B. Le zing met lichtbeelden „Zomer- zorg", 8 uur. Zaterdag. Dice. Ver. van R.-K. Bijz. Onder wijzers, afd. Leiden en Omstre ken, Den Burcht, 6 uur. De avond-, naoht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Maart a.s. waar genomen door apotheek M. Boekwijt, Visch- markt 8, Telefoon 552. BELGISCHE ONDERSCHEIDINGEN. De koning van België heeft in verband met de in België gehouden tentoonstellin gen de volgende onderscheidingen aan Ne derlanders toegekend: Commandeur in de orde van Leopold II prof. dr. J. v. d. Hoeven, hoogleeraar aan de universiteit te Leiden; en ridder in de orde van Leopold IT de heer H. E. Stenfert Kroese, uitgever te Lei- den. FUSIE TOONKUNST. In October 1931 waren de Besturefi van de Mij. voor Toonkunst en van de Afd. Leiden van de Mij. tot Bev. der Toonkunst genoodzaakt aan de inteeke- naren op het Fusie-plan per circulaire mede te deelen, dat niet in voldoende mate was ingeschreven en het seizoen daarenboven te ver was gevorderd om de Fusie tot uitvoering te brengen, maar dat het voornemen om tot fusie te ge raken geenszins was opgegeven. Thans vernemen wij, dat de Besturen der beide Mij.en onder voorzitterschap van den Burgemeester wederom bijeen zijn gekomen om een hernieuwde poging voor een fusie nader te bespreken. Het resultaat van deze bespreking i dat binnenkort aan de leden der beide maatschappijen, alsmede aan inteekena- ren op het vorige fusieplan (niet-leden van een der beide Mij.en) een circulaire zal worden toegezonden, waarin een tweede fusiepoging zal worden aange kondigd, op de basis van minstens 1 con cert van het Concertgebouworkest te Amsterdam onder leiding van Dr. Wil lem Mengelberg, 2 kooruitvoeringen van het koor der Mij. t. b. d. T. met orkest begeleiding onder leiding van Richard Boer en 1 recital-concert (waarvoor door de Mij. voor Toonkust voor het komende concertseizoen reeds werd geëngageerd het Nederlandsch Kamerorkest onder lei ding van den heer Glastra van Loon, be staande uit pl,m. 25 personen) en tegen een lidmaatschapsbedrag van 6.per persoon (toegangsbewijzen zullen onper soonlijk zijn). Mocht een voldoend aantal inschrij vingen binnenkomen, hetgeen wij van harte hopen, gezien het groote belang dat deze fusie voor het muziekleven in Leiden, alsook voor beide Mij.en mee brengt. dan kan de fusie voor het a.s concertseizoen tot stand komenmocht onverhoopt geen vo1 doen de instemming met deze plannen bliiken. dan zullen beide Mii.en on de oude ba sas verder werken en betere tüden afwachten om opnieuw een poging te wagen. N.V. Leidsche Duinwater-Mij. In de hedenmorgen alhier, onder voorzit terschap van den heer N. C. F. van Ginkel gehouden buitengewone algemeene verga dering van aandeelhouders der N V. Leid sche Duinwater Maatschappij waren verte genwoordigd 12 aandeelen, uitbrengende 12 stemmen. Als eenig mint van behandeling stond op de agendabenoeming van 2 commissaris sen. In de vacatures, ontstaan door het aftre den van de heeren ihr ir. J. A. van Kretsch- mar van Veen en W. F. Verhey van Wijk, werden resp. eekozen de heeren T. S. Gos- linga en mr. H. F. A. Donders. Naar wij vernemen zal de wachtkamer der N. Z. H. T. M. aan het Station alhier binnenkort na eenige inwendige verbou wing tot restauratie worden ingericht. Zijn wij goed ingelicht dan zal als pach ter der buffetten optreden de heer Salo mon, -dip thans pachter is aan het statio* der N. Z. H. T. M. te Scheveningen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2