23ste Jaargang DONDERDAG 17 MAART 1932 No. 7153 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND 3)e £cld6cHe(5ou^c3mt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij yoonutbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 eent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 i GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Klein* advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur verhuur, koop en verkoop f 0.50. De boterham bij tante. Als kinderen, die een boterham bij tante veel lekkerder vinden dan de boterham thuis, al is 't precies dezelfde zoo gedra gen wij ons dikwijls in verschillend opzicht. Als b.v. iemand buiten onzen eigen kring een opmerking maakt, een of ander goed- of afkeurt, dan hechten wij waaraan dikwijls heel veel waarde, terwijl wij, als wij het zelfde van een geestverwant of een bekende vernemen, er geen acht op slaan. En wordt ook de kunst niet meer ge waardeerd, als zij uit het buitenland komtf Bij de behandeling der begrooting van Arbeid, Handel en Nijverheid was de heer Polak in de Eerste Kamer op de moeilijk heden, welke onze vaderlandsche musici in dezen crisis-tijd hebben door te maken, mede .ten gevolge van de eigenaardige voorkeur, die Nederlanders plegen aan den dag te leggen voor al wat vreemdeling is, een vreemden naam draagt of uit den vreemde afkomstig is. Onder onze musici heerscht een groote ■werkloosheid, zeide de heer Polak. De meeste andere landen sluiten hun gren zen voor buitenlandsohe musici, zoodat het terrein voor de onzen vrijwel tot Ne derland is beperkt. Dat is al klein, maar wanneer het nu nog wordt overstroomd door buitenland- sche musici, wat blijft er dan voor de Nederlanders over 1 De spreker voerde, ter adstructie van lijn betoog, verschillende cijfers aan, en hij wees er daarbij op, dat Nederlanders zich als buitenlanders moeten voordoen, om een engagement te krijgen In een hotel te Laren, waar werd ge danst, speelde eenige jaren geleden een strijkje, waarvan vooral de leider, een Italiaan, geprezen werd om zijn buiten gewoon goed spel. Die „Italiaan" bleek echter een den heer Polak zeer goed bekend Amsterdammer te zijn, geboren in de buurt van het Weesper- plein, maar die speelde onder een Italiaan- schen naam. Toen ik hem, na het concert, in het hotel aansprak deed hij, of hij mij niet kende, vertelde de heer Polak, en sprak een paar woorden gebroken Hollandsch. Maar na afloop van het seizoen, maakte hij, bij een ontmoeting te Amsterdam, den heer Polak zijn excuus, dat hij zoo raar gedaan had er bijvoegende: als ik daar Hollandsch gesproken had en als gebleken was, dat ik een Amsterdammei was, had ik daar nooit weer een enga gement gekregen en nu heb ik voor het volgend jaar weer een engagement. Het „Centrum", dat aan bet bovenstaan de in de Eerste Kamer gesprokene herin nert, voegt er aan toe: „Maar men heeft hier te doen met een verschijnsel, dat zich ook op ander terrein, dan dat der muziek, ver toont." „Wie heeft niet meer dan eens hoo- ren verluiden, dat Nederlandsche pro ducten eerst dan bij het Nederland sche publiek waardeering en aftrek vinden, wanneer ze als voortbrengse len uit den vreemde over onze grenzen terugkeeren. Voor een grooter of kleiner deel van ons volk schijnt nu eenmaal alleen datgene goed te zijn, wat uit het bui tenland komt, of een exotisohen naam draagt." Dat toch vooral in dezen tijd aan die dwaasheid geen bevrediging worde gege ven dat men toch vooral in dezen tijd verstandiger handele Wij mogen van iederen Nederlander, van ieder verstandig mensch in ons vaderland eischen, dat hij wat uit het buitenland komt niet bevoorrecht omdat het uit het buitenland komt! DE BEZUINIGING BIJ DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Tal van personen op verscheidene sta tions der Nederlandsche Spoorwegen, die den pensioengerechtigden leeftijd hebben bereikt, worden met 1 Mei gepensionneerd. Onder hen zijn ook personen, die nog geen 40 dienstjaren d.i. de diensttijd rechtge- vende pensioen hebben. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 16 Maart. INDISCHE BEGROOTING. Het wetsontwerp betreffende wijziging in de departementale indeeling is gisteren met 60 tegen 18 stemmen aangenomen. Te gen waren de VJ)., de Communisten, 4 C.H. ën 8 Sociaal-Democraten. Tot de onderwerpen, welke na het Paasohreces vooraan op de werklijst der Kamer komen, behoort het wetsvoorstel- Ebels in zake loopende pachtovereenkoms ten, dat de Voorzitter niet vóór het reces overhaast wilde afdoen. Gisteren werd met warmte en uitvoerig heid gestreden voor en tegen de bestuurs- hervorming in de Indische buitengewesten. Hoofdzaak in de plannen van minister De Graaff is, dat drie Gouvernementen zullen worden ingesteld, waarvan de Gouverneurs kleine G.-G.-tjes zullen zijn; zulks in af wachting van de vorming van provincies. Hiertegen kwam veel verzet los. Van welk verzat de kern was, dat de Minister de bestuurshervorming wil beginnen met den bovenbouw en zijn opposanten willen aanvangen met den onderbouw, dat wil zeggen met de vorming van lagere volks gemeenschappen, die moeten worden ont wikkeld tot geschikte deelname aan het di"' hen opgebouwde landsbestuur. MINISTER DE GRAAFF. Minister de Graaff heeft onomwonden de portefeuillequaestie gesteld. Aan het eind van het zeer landurig debat tooh heeft de bewindsman uitgesproken, dat hij tot zijn leedwezen de verantwoordelijkheid voor het beheer van zijn Departement niet lan ger zou kunnen dragen, indien het w.o. werd afgewezen, waarin de Minister een reactie, een prijsgeven zag van de vroeger aangenomen lijn. De behandeling der Indische Begrooting wordt heden voortgezet. EERSTE KAMER Vergadering van Woensdag 16 Maart. WEGENFONDS. Alvorens over te gaan tot de begrooting van Onderwijs, kwam eerst nog het We genfonds aan de orde, waarbij allerlei wenschen naar voren kwamen. De heer Citters kreeg te hooren dat bij de bewaakte overwegen evenveel onge lukken plaats hébben als bij de onbewaak te overwegen. Bijna altijd is de oorzaak het roekeloos optreden der automobilisten. De begrooting werd hierna z. h. s. goed gekeurd, alsmede die van de Staatsmij nen. ONDERWIJS. Nog voor de pauze kon Minister Terp- stra de plaats van Minister Reijmer inne men, onder heel weinig belangstelling, er waren n.l. 15 van de 50 leden aanwezig. Verschillende sprekers voerden het woord. Minister Terpstra verdedigde hierna allereerst zijn beleid tegen de critiek van den heer Ossendorp en zeide dat door som mige voorstanders van lichamelijke oefe ning de eischen zoo worden opgedreven, dat tal van kleine gemeenten het niet meer betalen kunnen. Ook hier is het betere de vijand van het goede. En daarom heeft spr een circulaire uitgezonden, waarin ge wezen werd dat ook sobere methoden ge- vol cd kunnen worden. De minister deelde verder mee, dat bin nenkort te verwachten is een wetsontwerp in zi-ke een belangrijke wijziging van de wet op middelbaar en voorbereidend hoo- ger onderwijs, waarbij met groote zorg en nauwgezette overweging is nagegaan, wat er bezuinigd kan en moet worden. Wat de klacht van den heer Steger be treft, over de slechte resultaten van ons onderwijs, deelde de Minister mee, dat de Regeering daartegen weinig kan doen. Het zit hier niet zoozeer in de wettelijke voor schriften, als wel in de methode van het onderwijs en in de persoonlijke eigenschap pen van de onderwijzers. Overigens ontbreekt ons, aldus de Mi nister, eiken maatstaf om de resultaten van ons onderwijs op dit oogenblik te ver gelijken met het resultaat van 25 jaren geleden. Wel kon de Minister leggen, dat de ver slagen van de onderwijsinspectie de ern stige klacht van don heer Steger niet mo- tiveeren. De minister zou het ook een groote aan winst voor onze hoogej onderwijs achten, indien door alle studenten college in de wijsbegeerte geloopen werd, omdat de wijsbegeerte voor een wetenschappelijke vorming onmisbaar is. Me-ir de Mi-':':*"'" zag geen kans om d e colleges verplicht te stellen. Door onderling overleg met de hooglee raren is men echter in Groningen tot een heel goede vrijwillige regeling gekomen. 3e begrooting werd z. h. s aangenomen. De vergadering werd verdaagd tot he den 1 uur. om dan het Kortingswetje van Minister de Geer te behandelen. RIJKSMIDDELEN. Januari en Februari bijna fZ^4 millioen minder dart in 1931. De Rijksmiddelen hebben over de afge- loopen maand bedragen ƒ37.970.645.87 ve- gen 34.578.923.54 over Februari 1931. De raming bedroeg 34.850.714.16. De opbrengst over de eerste twee maan den van 1932 bedraagt 69.404.369.27 te gen 77.834.682.19 over hetzelfde tijdvak van 1931 of ƒ8.430.012.92 minder. 2/12 der raming van de middelen over het geheele jaar bedraagt 69.701.428.32. De opbrengst blijft hier dus bijna 300.000 onder. PR0V. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. De verkiezing voor de Eerste Kamer. De eerste gewone zitting van de Pro vinciale Staten zal dit jaar worden ge opend Dinsdag 7 Juni. Het ligt in de be doeling de vergadering daarna voort te zetten op Dinsdag 28 Juni tLa.v. en, zoo noodig, op de onmiddellijk daarop vol gende dagen. Nadat de aan de orde zijnde onder werpen dan zullen zijn afgehandeld, zal de vergadering worden verdaagd tot den dag der stemming voor de dit jaar noo- dige verkiezing van de leden der Eerste Kamer voor de groep Zuid-Holland. Die dag wordt bepaald door de Kroon met dien verstande, dat de stemming moet plaats hebben binnen 25 dagen na de candidaatstelling, welke dit jaar op 12 Juli zal ONTBINDING VAN LOOPENDE PACHTOVEREENKOMSTEN. Op de vragen van den heer van den Heuvel betreffende een met den Minister van Justitie te plegen overleg in zake de mogelijkheid van ontbinding van loopen de pachtovereenkomsten, heeft minister Ruyff de Beerenbrouck geantwoord, dat een onderzoek gaande is in de meer al- gemeene quaestie, of het noodig is thans soortgelijke maatregelen in het leven te roepen als waren, vervat in de wet van 4 September 1914 (Staatsblad no. 444). De minister verbindt daaraan, in overleg met den Minister van Justitie, een on derzoek of het noodig ia bijzonderlijk voor pachtovereenkomsten eenige voor ziening te treffen, waarbij ook het denk beeld om de mogelijkheid te openen van ontbinding van loopende pachtovereen komsten onder oogen wordt gezien. HET TWENTSCH TEXTIELCONFLICT. Nieuw overleg met de arbeiders organisaties. Men seint uit Enschedé aan de „Msb.": Gisteren in den loop van den middag werd het bekend, dat de burgemeester van Enschedé, de heer Edo Bergsma, de bestu ren der drie groote textielarbeidersorgani saties „de Eendracht", „St. Lambertus" en „Unitas" heeft uitgenoodigd tot een be spreking, welke hedenmiddag in Den Haag zal worden gehouden. De organisaties der werkgevers hebben een dergelijke uitnoodiging niet ontvangen, zoodat deze bij bovenbedoelde conferentie niet vertegenwoordigd zullen zijn. R. K. UNIVERSITEIT. Prijsvragen. Door den Senaat der R. K. Universiteit te Nijmegen uitgeschreven op 26 Februari 1932. Faculteit der Godgeleerdheid: De Faculteit verlangt een theologische uiteenzetting, in \erband met de noodzake lijkheid van het Missiewerk, langs weike wegen de heidenen de eeuwige zaligheid kunnen bereiken. De beantwoording dezer prijsvraag, tot het uitschrijven waarvan de Senaat door het Ariëns-Missiefonds in de gelegenheid i« gesteld, staat open voor de studeerenden aan alle inrichtingen van Hooger Onder wijs in Nederland, Ned. Indië en het bui tenland. De antwoorden moeten gesteld zijn in het Nederlandsch, Duitsoh, Engelsch, Fransch of Latijn. Faculteit der Letteren en Wijsbegeerte: De Faculteit verlangt een dialect- geo grafisch onderzoek naar de grens en eenige der belangrijkste verschillen Jiusschen net West- en Oost-Noordbrabantsch dialect. De beantwoording dezer prijsvraag, t»'»i het uitschrijven waarvan de Senaat door een belangstellende, die onbekend wenscht te blijven, in de gelegenheid is gesteld, staat open voor de studeerenden aan alle inrichtingen van Hooger Onderwijs in Ne derland en Ned. Indië. De antwoorden moeten gesteld zijn in het Nederlandsch Faculteit der Rechtgeleerdheid. De Faeulteit verlangt een verhapd e li over de rechtsverhouding tusschen t Gou vernement van Nederlandsch Indië en de Christelijke Kerkgenootschappen in dat gebiedsdeel met een overzicht van de his torische ontwikkeling daarvan. De beantwoording dezer prijsvraag, tot het uitschrijven waarvan de Senaat door 't Ariëns-Missiefonds in de gelegenheid is gesteld, staat open voor de studeerenden aan alle inrichtingen van Hooger Onder wijs in Nederland en Ned. Indië. De antwoorden moeten geffteld zijn in 1rLj Nederlandsch. Algemeene voorwaarden: De antwoorden moeten, met de schrijf machine geschreven, vóór 1 Mei 1933 wor den toegezonden aan den secretaris van den Senaat. Zij moeten geteekend zijn met een kenspreuk, en daarbij moet gevoegd worden een verzegeld briefje, dat dezelfde kenspreuk tot opschrift heeft, en don naam, de Universiteit, Hoogeschool of an dere inrichting van Hooger Onderwijs en het adres van den schrijver bevat. Bij de Rectoraatsoverdracht in Sept. 1933 wordt het oordeel der betrokken Fa culteiten over de ingekomen antwoorden in het openbaar medegedeeld en aan de schrijvers van de antwoorden, die door deze Faculteiten de bekroning zijn waar dig gekeurd, de Gouden Eerepenning uit gereikt. DE SALARISKORTING TE NIJMEGEN. In georganiseerd overleg tot drie pCt. beperkt. Overeenkomstig hun toezegging, hebben B. en W. het oordeel van de beide Com missies voor Georganiseerd Overleg ge vraagd over het denkbeeld om op de sala rissen en loonen van het gemeente-perso neel met ingang van 1 Maart 1932 een tij delijke korting gedurende ten hoogste drie jaar toe te passen, als volgt: voor gehuw den 3.7 procent, voor ongehuwden 6.9 pro cent. Blijkens een aan den raad gezonden adres achtten alle organisaties de voorge stelde korting onaanvaardbaar en werd in overleg met de afgevaardigden uit het col lege van B. en W. en de commissie van Bij stand voor de Personeels-aangelegenheden, met overgroote meerderheid van stemmen besloten, een eventueele korting van drie procent, ingaande 1 April 1932 te aanvaar den. Na kennisneming van de door de com missie aangevoerde motieven, zijn B. en W. van oordeel, dat in de laatst voorgestelde korting moet worden berust. B. en W. stel len den raad derhalve voor, op de salaris sen en loonen met inbegrip wan emolumen ten en toelagen, doch met uitzondering van de kindertoeslagen, van het personeel in dienst der gemeente, vóorzoover de salaris sen door den raad worden geregeld met uitzondering van die, aan de H.B.R., het Gymnasium, de Middelbare en Hoogere Handelsschool en de Middelbare Handels avondschool met ingang van April 1932 voor den tijd van ten hoogste drie jaar, een tijdelijke korting toe te passen van dno procent, met bepaling dat deze korting zal Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Stahlhelmbond acht een tweede stemming voor het Rijkspresidentschap overbodig. (Buitenl. 2de blad). De algemeene staking in Polen mislukt (Buitenl., 2de blad). BINNENLAND. Overleden is Z. H. Exc. Mgr. Verstrae- len apostolisch vicaris van de Kleine Soerv da-Eilanden (2de blad). Engeland en de Nederlandsche bloem bollenteelt. (2de blad). VERKEERSLESSEN VAN DFN A. N. W. B. 10e Les. Verkeer van rechts gaat voor! In de achtste les hebben we al geleerd, dat het verkeer van rechts den voorrang heeft. Die regel is gemaakt., omdat op een kruispunt voertuigen of fietsen, die van verschillende kanten komen niet tegelijk kunnen passeeren. De wielrijder op het linker plaatje doet het dus goed; hij laat de groentekar, die van rechts komt. passeeren en hij is daar voor van zijn fiets gestapt. Dat kan nie mand anders zijn dan slimme Jantje en het meisje, dat op het trottoir staat te wachten tot ze veilig kan oversteken, is na tuurlijk weer zijn verstandige zusje Eulalia, Op het rechter plaatje doet Piet op zijn fiets het verkeerd en hij komt leelijk in gevaar. Zijn voorwiel heeft al een trap van het paard beet en het is zijn eigen schuld als hij een ongeluk krijgt, want hij had den ander moeten laten voorgaan. Soms zijn de straten of wegen bij een kruispunt, of hoek zoo smal, dat het moei lijk is bijtijds te zien, of er van den anderen kant ook iets aan komt. Daarom zal een voorzichtige en verstandige fietser, chauf feur of voerman in zoo'n geval zijn vaart minderen en het kruispunt langzaam na deren, zoodat hij dadelijk stoppen kan als dat noodig is Sommige menschen laten het verkeer van rechts wel voorgaan, maar blijven op hun fiets zitten, hoewel ze bijna stil staan. Dat kan gevaar opleveren, want met het voorwiel moeten dan al'erlei bewegingen worden gemaakt om het evenwicht te be waren en daardoor worden dan weer ande ren gehinderd. Acrobatiek op de fiets is altijd gevaarlijk. Menschen met lange beenen kunnen met één voet op den grond stil staan en toch op het zadel blijven zit ten en kunnen dan dadelijk weer doorrijden als de verkeersagent het teeken geeft, maar wie niet zulke lange beenen heeft, doet beter af te stappen. Je zit er gauw genoeg weer op! worden opgeheven, zoodra de financieele toestand van de-ze gemeente dit, naar het oordeel van den raad, gedoogt, Indien de raad dit voorstel aanvaardt, dan zou een jaarlijksche bezuiniging wor den verkregen van ca. f 64.000 en zal de dienst 1932 met een bedrag van ca, f 48.000 zijn gebaat. De Rotterdamsche meubelmakers. Met groote meerderheid van stemmen hebben, zoo meldt. „Voorw.", de Rotter damsche meubelmakers, betrokken hij het loonconflict en georganiseerd in den „modernen" bond, het besluit genomen om Maandag a.s. in staking te gaan bij de leden van den Fabrikantonbond (waar bij is aangesloten de Rotterdamsche Meubelmakerspatroonsvereeniging) en bij de leden van den Behangorspatroons- bond.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1