Financiën en Economie UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK SPORT MARKTBERICHTEN WOENSDAG 16 MAART 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 op tal van gebieden, den toon of het thema aan, die Frankrijk opneemt. De Duitsche stemmen zwijgen nog in het koor, dat Parijs dirigeert, want het zwaarwichtig woord van Leibniz bereikt maar enkelen. Tot hot «midden der eeuw blijft Duitschland toch eigenlijk in hoofd zaak receptief. Goethe zelf immers heeft zich in zijn jeugd nog met Franschen geest gevoed. En ook ale Duitschland in de tweede helft der eeuw zijn oogén en veelzijdigen bloei van het geestesleven heeft voortgebracht, wordt de vrucht daarvan aanvankelijk nog grootendeels binnenlands genoten. Vóór 18Ö0 neemt de Fransche en Engelsche cultuur nog wei nig Duitsche elementen op. De geest blaast waar hij wil. Duitsch land, het staatkundig versnipperde en maatschappelijk achterlijke, heeft in dien tijd, in de muziek, in dè wijsbegeerte, in de wetenschap en in de dichtkunst ©en oogst kunnen voortbrengen, die ietB meer bevatte, dan al de geestelijke schat ten, die de sohittorende samenleving van de Fransche monarchie, of de krachtige Engelsche maatschappij had opgeleverd Niet alleen in het intellectueelo, ook in het aesthetische wordt de drang naar de Natuur allesoverheerschend. Om streeks het midden der eeuw schijnt de melodie der schoone vormen van het hel dere majeur, waarin zij tot dusvef ge klonken had, in mineur over te gaan. De frivoliteit van het rococo wijkt voor een nieuwen ernêt, de luchtige gril en de sierlijke krul hebben afgedaan, de lijn wordt weer recht, de vorm sober. Een voud gebiedt. Het Gevoel onttroont het Esprit. Het geloof in dé rede en het ge zond verstand zijn onverzwakt, maar een nieuw element van irrationeelen aard tempert hun heerschappij. Machtiger dan ooit te voren trekt nu Natuur, als de godheid van den tijd, alle vereering, alle krachten tot zich, niet enkel als voor werp van het wetenschappelijk onderzoek, maar tevens als bron voor alle sehoon- heidsbezieling, als grondslag en maat staf der moraal. In dezen tijd groeit Goethe op. Hij on dergaat en aanvaardt al de stemmingen, al de gerichtheden van dien tijd: senti mentalisme, klassicisme, ossianisme. Hij verheft alle stemmingen, en overwint alle formules. Voor hem wordt weer kost bare bezieling, wat zijn eeuw als dwaze verblinding verworpen had: „der Enthu siasm us". Hij hoort tot de geesten, die alle kaderB van indeelende litteratuur- of cultuurgeschiedenis doen barsten, alle termen van stijl of richting doen bezwij ken. Hij brengt in alle dingen, die zijn geest aanraakt, een dimensie meer, dan zijn eeuw voor hem kende. Vervolgens was het woord aan prof. dr. Alb. Verwey. Spreker begon zijn rede met Goetbe als persoonlijkheid tusschen zijn oudere on jongere tijdgenooten te plaatsen. Klop stock, Lessing en Herder werden her dacht, ook Hamann, Winckelmann, Kant en de op hem volgende wijsgeeren. Even zoo werden telkens met een enkel woord. Schiller, de Hamboldts, de Schlegels en de Grimms en weer anderen geken schetst. Herder werd het uitvoerigst be sproken als de man, die leiding aan Goethe wist te geven, juist op het oogen- blik toen de liefde voor Friederike Brion. de wandeltochten in de Elsass, en het denken aan de Faust-legende het ge moed van den drie-en-twintig-jarigen dichter in beweging brachten. Als het kenmerkende vfin Goethe zag spreker in de eerste plaats zijn behoefte aan uiting in de tweede plaats zijn behoefte aan vorming. Die dubbele trek in het oog houdend, gaf hij een overzicht van Goe the's leven: Zijn jeugd in Frankfort, Leip zig en Straatsburg, zijn eerste tien jaar in Weimar, waar hij zich naar verschil lende zijden ontwikkelde, zoowel in be heer en administratie als door zijn ver houding tot den groothertog en niet het minst door zijn liefde voor Frau vor Stein,, een vorming die voltooid werd in Italië. Van twee in Weimar ontstane ge dichten: de Harzreise en Ilmenau werd de beteekenis uiteengezet. De invloed van Italië bleek tweeledig: Goebhe ver» loor er de illusie, dat hij schilder war en hij won er den zuiveren vorm en stijl van werken als Tasso en Iphigenie. De invloed die Schiller op Goethe uit oefende werd nauwkeurig aangetoond en nadruk er op gelegd, dat deze niet al leen bestond in 'n prikkel tot vernieuwde werkzaamheid, maar ook in een toene ming van wijsgeerige zelfkennis. Schil ler, als geniaalste leerling van Kant, war juist de man, die Goethe tot het inzicht brengen kon dat er tusschen zijn erva ring en zijn denken een verband be stond, en welk verband. Ook de Goethe van de latere jaren werd geteekend: te ruggetrokken, op een afstand van hef publiek, maar zeker van zijn waarde voor de nakomelingschap. Ten slotte gaf spreker te kennen wel ken invloed Goethe op hem persoonlijk' gehad had. Prof. dr. A. D. Fokker hield vervol gens een beschouwing over „Goethe in de Natuurwetenschappen". Voordracht van prof. Fokker. Aan zijn rede is het volgende ontleend: Bij de beschouwing van Goethe's be moeienis op het gebied der natuurweten schappen valt het op, hoe veelzijdig zijn belangstelling en werkzaamheid was. Is de mineralogie en geologie bewoog hij zich, van de biologie genoot hij. de meteo rologische bood hem een eeuwig geliefd schouwspel, van de chemie koesterde hij groote verwachtingen en in een gedeelte der physica geloofde hij een vernieuwing te kunnen brengen. Overal is hij autodidact. Hij wil het niet anders, hij kan het niet anders. Hij kan een vak niet uit boeken leeren. Hij moet de zaken zelf gezien hebben, zelf hebben lecren kennen. Pas daarna, wan neer in zijn aanwezig, levend werkzaam zijn de voorstellingen der dingen waar om het gaat, kan hij zich do ervaringen er. de wijsheid van anderen ten nutte maken om zijn eigen kennis aan to vul len en te verhelderen. Er is iets wel dadigs in die afwijzing van boekenwijs heid. In den tegenwoordigen tijd is het niet mogelijk voor een enkel man om op zoo vele gebieden wetenschappelijk bezig te zijn als Goethe deed. Tot de geologie kwam Goethe uit de praktische noodzaak om ©en zilver- en kopermijn te Imenau in bedrijf te herstellen, die tengevolge van overstrooming door binnendringend grondwater vernield was geworden. De vragen naar de samenstelling der aard korst grepen zijne verbeeldingskracht en lieten hem niet los. Van^ blijvende beteekenis was Goethe's werk in de botanie en de zoölogie. Eenzelfde strekking heeft Goethe's werk in de vergelijkende osteologie, Vaak heeft Goethe zich beklaagd over de verstoktheid van de beroepsgeleerden en de geborneerdheid, waarmede zij zich ongevoelig toonden Voor zijne ideeën. Om rechtvaardig te zijn, moeten wij hierbij bedenken, dat er verschillende momen ten zijn in het natuurwetenschappelijk onderzoek. Onder de heerschappij van een foutieve overtuiging, djp in een onberaden oogen- blik bij hem bliksemsnel bad postgevat, staat het natuurkundige deel van Goe the's Farbenlehre. Goethe heeft zich dit tragisch Ongelukkige oogenblïk dertig ja ren laten kosten van hopeloozen strijd tegen de klassieke physici, en van ge voelens van miskendheid en verguizing. Te vergeefs maakten alle physici die hij kende hem opmerkzaam, dat geen zijner proeven niet in Newton's théorie haar verklaring vond. Hij bleef gevangen in zijn vooropgezette meening. Het is menschelijk om aan te nemen, dat hij bevreesd was en geweigerd heeft zijn ongelijk van een onbezonnen ocgen- blik te bekennen, dat hij zijn ikkige wil heeft gesteld boven zijn inzicht, in plaats van den wil tot inzicht te doen zegevie- rerf, dat hij' de waarheid niet heeft wil len zien, nu deze hem niet uit eigen on bewustheid opwelde, maar uit een ander, overgeleverd, bewustzijn tegemoet trad. Hierna werd nog het woord gevoerd door den praeses van het Leidsch Stu dentencorps, den heer M. B. van de Werk, waarna de rèctor magnificus, prof. dr. J. J. Blanksma, het slotwoord sprak. LEIDSCHE EXPL. MIJ. VAN ONROERENDE GOEDEREN. Opschorting rentebetaling en aflossing van de obligatielening wenschelijk. Het Fin. Weekbl. v. d. Fondsenhandel meldt: „Op de agenda voor de 29 dezer te hou den vergadering van houders van 5 ya pet. obligatiën Leidsche Exploitatie Mij. van Onroerende Goederen, te Leiden komt voor: bespreking van de belangen van obli gatiehouders en het nemen van daarmede verband houdende besluiten. In deze vergadering, uitgeschreven door den trustee der leening, notaris M. G. Bon, te Leiden, zal door laatstgenoemde een uit eenzetting van de positie der mij. worden gegeven in verband met de wenschelijkhe.d om de rentebetaling en aflossing van de obligatieleening op te schorten. Door groo te aankoopen van onroerende goederen o-a. van een groot complex grond voor ca. 6J4 ton in de buurt van Leiden waarvoor de üoodige middelen ontbraken en niet verkregen xumien worden, is de vennoot schap- n.l. vastgeloopen. Vermoedelijk zal het gevolg van een en ander wel moeten zijn, dat de mij. geleidelijk wordt geliqui deerd. Einde 1930 was de liquiditeit vau de on derneming reeds slecht. Enkele der voor naamste cijfers laten wij hier volgen. Huizen 2.629.997, bouwgrond en lande rijen 988.033, perceelen in aanbouw 38.465, betaald op in koop zijnde percee len 12.580, tezamen ƒ3.667.045; Hypo theken a/g. 2.500.793, by pet. obligatie schuld 252.750, excedent vlottende schul den over vlottende middelen rond 260.000, te vermeerderen met reeds ontvangen stor tingen op in verkoop zijnde perceelen ad 56.611, hypotheken U/g. J 79.415, aandee- len in dochteinipijen 143.000, voorschotten aan dochtermpjjen 66.669. In de eerste helft van 1931 zijn nog 247.250 5y3 pet. obligatiën uitgegeven, welke sedert dien in de officieele prijscou rant zijn opgenomen, evenals de aandee- len. De obligatiën noteerden kortgeleden 89 pet., terwijl de aandeelen het laatst op 25 Nov. 1931 zijn verhandeld en wel tot 95 pet. De coupons der obligatiën vervallen per 1 April en 1 October, terwijl jaarlijks ten minste 20.000 van deze per 1 April moet worden afgelost. In Jan. 1.1. had do eerste uitloting moeten zijn gehouden". NEDERLANDSCHE FORD. Een kleine 21/2 millioen winst; geen dividend. De N.V. Nederlandsche Ford Automo bielfabriek heeft over 1931, na aftrek van afschrijvingen, een winst gemaakt van ƒ2.414.615. In verband met de huidige economische crisis heeft het bestuur voorzichtigheids halve bosloten, op de aanstaande algemee- ne aandeelhoudersvergadering voor te stel len, dat heel© winst in kas te houden en dus over 1931 geen dividend uit te keeren. H00GMADE. Volksbond. Gisteravond bield déZö vereeniging haar gewone maandvergade ring in de zaal van café Hillebrand. De voörz. opent de vergadering met gebed, heet de leden van harte welkom en be treurt tevens, dat er zoo weinig leden zijn opgekomen. Spr. verzoekt den secre taris de notulen voor te lezen, welke onder dank worden goedgekeurd. Daarna werd het bondslied gezongen. Vervolgens wer den de ingekomen stukken behandeld, waar onder een dankbetuiging van kapelaab Honie voor ae bijdrage voor zijn nieuwe parochie bij den Heksenberg. Vervolgens gaf de voorz. een keurig verslag vah de vergadering van de Diocesane Tnkoop-Oen- trale Haarlem van den „D.I C.H.", welke gehouden is op Zaterdag 12 Maart te Am sterdam. Daarna werd medegedeeld, dat op Zondag 20 Maart de bibliotheek zal Wor den gesloten. De geest. adv. sprak een aanmoedigend woord tot de leden om in deze tijden de hoop niet te laten zakken, maar ons aller vertrouwen te schenken aan Gods Voorzienigheid. Spr. spoorde de werk- loozo leden Sterk aan. om dagelijks het H. Misoffer bij te wonen en vooral in de aan staande Goede Week Gods zegen af te smee ken opdat deze nare tijden spoedig mogen keeren tot betere tijden. De voorz. dankte den geest. adv. voor zijn schoone woofdert, en hoopte, dat deze woorden niet te ver geefs zul'en ziin gesproken Van de rond vraag werd druk gebruik eemaakt. Na al de vrasen beantwoord te hebben sloot de voorzitter deze verandering met gebéd. „Hulp in Nood" bracht op 1.63 1/2. N00RDWIJK. Ziekenhuisfonds „St. Joannes de Deo". Gisteravond vergaderde het R.-K. Zieken huisfonds in het Juvenaatsgebouw, ondeT voorzitterschap van den heer A. Gaspers, die bij opening de aanwezigen welkom heette, waarbij spr. momreerde dat het ledental wederom flink is vooruitgegaan en thans is gestegen tot 1351 leden. De notulen werden onder dank vastgesteld, waarna de secr.-penningmeester verslag uitbracht van het boekjaar 1931, waaruit wij het volgende aanteekenden: voor ver pleging werden opgenomen 78 patiënten met een aantal ligdagen van 1401. Hier voor werd betaald ƒ3373. Aan vervoer van patiënten en vergoedingen reisgeld loopen- de patiënten werd uitgegeven 542.80 en voor bestralingen 26, aan diverse onkos ten als bodeloon, porti, gratificatie van den penningmeester enz. 4542 70. De in komsten bedroegen 4740.32. Waar de nog te betalen verpleegkosten per 1 Januari 1932 iets hoogor waren dan 1 Januari 1931, kon óver het boekjaar een voordeelig sal do wórden geboekt van 157.57. Zoodat de resultaten over het afgeloopen jaar voor 't fondsf-. niet ongunstig zijn geweest, terwijl het ledenaantal met 66 vooruitging. De boe ken en bescheiden, nagezien door de hee- ren J. A. Vink en Fr. de Haas, waren cor rect in orde bevonden en werd de penning meester onder dank voor zijn nauwkeurig beheer hiervan gedéchargeerd Alsnu kwam een zeer belangrijk punt ter sprake n.l de verpleging van patiënten in het St. Eiisabeth-gestioht. Enkele maanden gele den was het bestuur door den Deken gé- wezen on de mogelijkheid van verpleging in het St. FJisabeth-gesticht, zonder ver dere bijbetaling voor doktersbehandeling enz. De secretaris, welke dé noodige in lichtingen hiervoor had ingewonnen, deel de In het kort mede. dat thans ook in het St. Elisnbebh-gesticht do patiënten ver pleegd kunnen worden zonder verdere bij betaling, wanneer dit betreft de versiering van on- of minvermogenden De dokters kosten hiervoor worden bestreden uit de pas opgerichte Elisabeth-penning. Deze kas vindt zijn middelen door biidragen van de Dekenaten en van de beta'ingen welke geschieden boven den prijs der gewone vornleegkosten. Wij noemen dit een prach tige en uitstekende verbetering, daar thans ook zij, welke de middelen hiervoor niet hebben toch vernleecd kunnen worden in een katholiek ziekenhuis. Ook kan men daar de polikliniek bezoeken, doch in af- wachtine van de werking van bet nieuwe fon-1s zal voorshands hiervoor nog betaald moeten worden. Hiervoor kan men een maandkaart verkrüeen ad ƒ3.terwiil voor minvermogenden ook nog reductie bij aanvrace wordt verleend Deze mededee- lin? werd door de vergaderin-2 met groote insfemmine vernomen, ook de niet-oanwe- zïcen zullen deze maatregel, waardoor de soms onverkomenlüke bezwaren om in een katholiek ziekenhuis te worden opgenomen zijn opgeheven met vreugde begroeten. Het bestuur spoorde allen aan om bii even- tuee'e ziekte vernlering aan te vragen voor 't St. Elisabeth-pesticht. welke aansporing naar wij zeker vertrouwen, niet te ver geefsoh zal gedaan ziin. Ook ten opzichte van de polikliniek verzoekt het bestuur met klem om hiervan zooveel mogeliik ge bruik te maken bii voorkomende gevallen. De gebruikelijke gratificatie ad ƒ125 werd mot. alcemecne stemmen ook voor dit jaar weder aan den secr.-nenningmeester toegekend, waarvoor deze dank bracht en ziin beste krachten voor bet fond* toe zegde. De heer P. Smit, die periodiek moest aftreden, werd hierna niet aleemeene stem men herkozen. Na de eebruikelüke rond vraag, waarin nop enkele interne aangele genheden werden behandeld, bracht de voofzitter nogmaals in herinnering, dat kinderen we'ke 10 jaar worden, opgegeven moeten worden als 1H wil men voor deze. bij onverhoopte gevallen, aanspraak kun nen maken voor vemlering ten last© van het fonds. Sor. b-acht dank voor de aan genaam gevoerde besprekingen, waarna hij met den chr. groet sloot. Kappers-patroonsbond, In hotel „Cen traal" alhier vergaderden gisteren de Noordwijksche Kappers-patroons. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren Joh. G. B.ok, Oor Verwey en M Binnen dijk, resp. tot voorziter, secretaris en pen ningmeester. Na ampele bespreking werd besloten de zaken Paaschmaandag dés middags te 12 uur te sluiten. HILLEG0M. Bouwen. Het afbreken eener bestaan de en het bouwen van den nieuwen bloein- bollensohuuf voor rekening van den heer J. Spilker aan den Stationsweg is opgedra gen aan de firma J. V. d. Bosch Zn. al hier. Voor de Jeugdige wefkloozeru Gister middag wérd ln het gebouw der Hoh. Vei lingver. aan de Van Tetsstfaat, alhier, voor de jeugdige werkloozen door het Foto-In* 8tallatie-Bureau L. Blok te Lisse een leer zame filmvertooning gegeven. Ruim 60 werkloozen gaven hiervoor blijk van be langstelling. De heer J. O. Vermeer, Voorzitter van de commissie voor de werkverschaffing en wethouder dezer gemeente, heette te half 3 de jongelui hartelijk welkom. Bijzonder wel kom heette hij ook d^n Burgemeester en zijn collega wethouder Klaver en de pers. Het groot aantal belangstellenden stemt Verblijdend, getuigt van waardeering voor de zorg der Overheid en die waardeering blijkt ook van buiten, waar het Weekbl-d voor BloembollenéUltuur met sympathieke woorden van hetgeen hier op dit ge-bied ge schiedt getuigt. Spr. vertrouwt dat de aan wezigen van de filmvoorstelling zu.len ge nieten ert deze. daar zij het hoofdbedrijf raakt, ook vruchten voor verrijking der kennis zal afwerpen. Hierna verkrijgt de heèr Blok de leiding, Deze geeft eerst een ongekleurde film, waarbij alles in beeri gebracht is wat tot het Bloembollenvak behoort: planten, dek ken, los dekken, rooien, expediëéren, be nevens divérse proeven van ciekzoéken en soorten van bolgewassen. Vervolgens werd een groot aantal lan taarnplaatjes vertoond en ten slotte ©en nieuw procédé in kleuren uit Amerika met het doel de Buitenlandfcche reclame voor het vak te verhoogen. Met groote aandacht wérd ©en en ander gevolgd, terwijl bijzonder het eerste ge doe te allerschitterendst was. Na afloop dankte Weth. Vermeer. Bij zonderen dank verdient de heer Blok voor zijn welwillendheid in en de groote be langloosheid, waarmede hij de2e voorstel ling heeft gegeven. Waarschuwing. De Burgemeester van Hillegom geeft belanghebbenden in over weging om, alvorens in relatie te treden met Petrus Straathof en Leonardua Straat hof, bloembollenhandelaren, beiden wonen de aan de Beekkade No 7 te HiLegom, bij hem inlichtingen in te winnen. Genoemde personen drijven ook handel onder de namen „Blumewhof" en „La. Reine". L. Straathof voornoemd, drijft ook han del onder den naam „Aurora Bulb Nurse ries", SASSENHEIM. De Jachtwerf „De Kaag" op de Jaar beurs. De firma Akerboom en v. Lent Jachtwerf „De Kaag" heeft op de Voor* jaarsbeurs geëxposeerd ©en complete mo torboot in hét Fordpaviljocn. Dit is de eerste maal dat een complete stalen motor boot wordt tentoongesteld, 's Middags plm. 2.45 uur bracht Z. K. H Prins Hendrik een bezoek aan dezen stand. De heer Lt Man trip stelde den heer G. v. d. Berk voor aan Z. K. H. De Prins was blijkbaar zeer geïn teresseerd met dezen stand, en was ver rast te vernemen, dat de boot inmiddels was verkocht, vroeg welke snelheid deze boot kon behalen, welke motor was gein- stalleerd, en waar de motor stond, wat deze boot kost en of het geheel en al Hoi- landsch fabrikaat was Z. K. H. gaf als zijn meening te kennen, dat het een mooie boot is. Na veel succes toegewenseht te hpbben op de Jaarbeurs verliet Z. K. H. den stand. VOORSCHOTEN. L. T. B. Gisteravond vergaderde de L. T. B. in het R, K. Vereenigingagebouw onder voorzitterschap van den heer J. H. van Uffelen. Na opening met den Chr. groet la* de secretaris de notulen der vorige vergade ring, waarna het financieel Jaarvers.ag werd gelezen. De inkomsten hadden bedra gen f 68.90 en de uitgaven f 42.90, zoodat de rekening sloot met een batig saldo groot f 24. Tot voorzitter werd herkozen de heer J. H. van Uffelen en tot afgevaardigde naar de te houden Algemeene vergadering werd benoemd de heer L. C. de Jong en tot plaatsvervanger de heer W. G. Duijnisveld. De afdeelingscontributie werd vastgesteld op f 1.00. Vier aandeecn van het vaandel fonds n.l. de nummers: 2, 18, 24 en 33 k f 2.50 per aandeel, zijn uitgeloot. Bij de rondvraag werden nog verschillen de zaken besproken waarna de vergadering mot den Chr. groet werd bosloten en een verloting plaats had van verschillende voor werpen. Gevonden. Een bos sleutels; een acte- taBch; een brocbe met kettinkje; een auto velg met band. Verloren. Een rijwielbelastingmerk; een zwarte ceintuur. Geboren: Johanna Margaretha, d. r. E. J. van den Berg en M. G. Remmei&waal. Geertrui Wilhelmina. d. v. J. Nieuwen- huizen en W. Bauer. Johannes Adrianus, z. v. M. N. J. van Winden en G. J. Jlem- merswaal. Jan, 2 v. .T. Westhoek en M. A. van den Akker. Adrie Dikr, z. v. J. W. Anker en J. Peet. Overleden: Levenloos aangegeven kind van 0. A. Bohemen en J. M. v. d. Voort. Ingekomen: C. Sterrenberg. Wijn gaardenlaan 5, ran Kethel. J Huy, Haagweg 10, van Hillegom. F. J. J. Blok huizen, Burg. Vernédepark 25, van Epe. Vertrokken: I. Weisz, naar Am sterdam. J. M. Zwetsloot, naar Wasse naar. O. J. Wolff, nëar Wateringen. Ph. F. Peletier en echt., naar Leidon. A, Anker, naar 's-Gravenhage. OEGSTGEEST. Serenade. Gisteravond té acht uur bracht de R .K. Harmonie „Triumph" een serenade Ran het gouden echtpaar Van Ingen SchenauVerstraaten aan „Het Witte Huis". AARLANDERVEEN. Plulmveevereen. „Eendracht". Maan dag hiéM bovengenoemde veréeniging een ledenvergadering. Na opening door den voorz., lezing der notulen en eenige inge komen stukken, volgde een lezing door den beer Blok uit Woerden, die speoianl be handelde de fokkerij van verschillende rassen konijnen. Door enkele leden waren dieren medegebracht, welke als voorbeeld werden gesteld, waardoor de verschillend© fouten werden besproken en de middelen aangewezen om zooveel mogelijk zuivere dierén té fokken. Met aandacht werd de heer Blok gevolgd met zijn geestige opmer kingen, welke zeer goed in den smaak vie len. Verschillende vragen werden gesteld door de leden omtrent huisvesting en voe ding, welke tot aller genoegen werden be antwoord. Hierop volgde een bespreking over een circulaire van het Nod. Merkenbureau. Deze bespreking werd ingeleid door den secretaris en vervolgens uiteengezet door j den heer Blok. Besloten werd afgevaardig den te zenden naar Utrecht nnar de ver gadering van hot voorloopig Comité van Actie tégen de in voornoemde circulaire aangegovén bepaling. Na de gebruikelijke rondvraag werd de vergadering door aen voorzitter gesloten fia dank gebracht te hebben aan den heer Blok voor zijn leer zame lezing, welke zeker zal strekken tot verhooging van de liefhebberij en de sport van de konijnenfokkerij. SCHAKEN Dc competitie van den Ned. Schaakbond. Gisteravond is in het Nationaal Schaak gebouw te 's-Gravenhagc de belangrijke wedstrijd Leidsch Schaakgenootschap I Disc. Disc. II gespeeld. De voorloopig© uitslag was de volgende: D. D.—L. S. G. G. W. J. ZittersteijnG. Bosscha 1/21/2 Dr. W. EeuweW. Demmendal x—x J. F. LeenhoutsW. H. Bosscha xx A. K. SpeertraP. L. J. Rasser* xx B. de Hartogh—Ir. J. J. G. v. Hook 10 K. P. M. BeundersM. M. Sogaar 1—0 Dr. J. KahnJ. G. v. E ij-bergen 01 W. 0. RensenJ. M. Volders xx J. Gouwentak—Dr. J. F. Sirks 1/21/2 O. BeningS. P. Ouwerkerk x—x Totaal 3xxxxx2xxxxx De partij aan het derde bord wordt pas a.s. Vrijdag gespeeld. Demmendal en Ras- sers staan iets minder, Volders en Ouwer kerk beter. Van den uitslag valt dus nog weinig te voorspellen. Voorloopig staat de Leidsche club iets slechter. VOORSCHOTEN, IS Maart. Vrije vel ling. Prijzen: kippeneieren 3.20—3.40, eendeneieren 3.20—3.40 per 100 stuks; kiepen l.lö1.30, konijnen 1.10—1.50 en duiven 2025 cent per stuk. VEUR, 15 Maart. Eieronveiling. Aan voer 34032 stuks. Prijzen: 32399 kippen eieren 3.05—4.10, 1593 eendeneieren 2.903.50 per 100 stuk; 31 ganzeneieren 1417 cent per stuk; 132 kippen 0.80 1.80, 11 eenden 0.90L82 konijnen 0.502.20 en 16 duiven 2245 cent. TER-AAR, 15 Maart Centrale Veiling. —Sla 4.—8.40, Spinazie per kilo 1217 cent, Sjalotten 8 cent por kilo, Spru'ten ƒ9.90 per 100 Kilo, Radijs ƒ3.60, Dunsel 19 cent per kilo, Roodo Kool 1.60, Witlof 14 oent per kilo, Peen 1.30, Koolrapen 1.50, Preij 1.50. WOERDEN, 16 Maart. Kaas. Aanvoer 46 partijen. Met rijksmerk le kwal. 25 27, 2e kwal. 2224. Handel traag. AMSTERDAM, 16 Maart. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 273 vette kalveren: le kwal. 6004 cent, 2e kwal. 50 58 cent, 3e kwal. 4450 cent per kg. le vend gewicht; 138 nuchtere kalveren 3 6 per stuk; 570 varkens: vlceschvarkens, wegende van 00110 kg 3233 cent, zware 3032 ceni en vette 28—30 cent per kg. slachtge wicht Z0ETERW0UDE, 16 Maart. Voiling „Zorg en Vlijt". Prijzen: kippeneiereu 2.703.40, eendeneieren 3.30—3.50 per 100 stuks; kaas 8090 cent por stuk; en duiven 18 cent per stuk.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7