BUITENLAND WOENSDAG 16 MAART 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. F FRUIT-SODA zegt niets I zegt alles FABRIEK TE LEIDEN 2070 trokken is, blijkbaar ter voorbereiding van een expeditie tegen de rebellen in de buurt van Mandsjoeli. Er zijn daar Zaterdag en Zondag tijdens de ongere geldheden meer dan tachtig dooden ge vallen. Alle banken zijn gesloten en heel het bedrijfsleven staat stil, terwijl de gezeten bewoners der stad de vlucht ne men. Van Chineesohe zijde wordt gemeld, der er aan de ongeregeldheden te Char- bin een eind zou zijn gekomen, doch van Japansche zijde wordt verklaard dat de moeilijkheden nog steeds voortduren en 'dat de Japansche bewoners den raad hebben gekregen de etad te verlaten. De president van de Chineesehe repu bliek heeft een decreet onderteekend. waarbij alle leden der nieuwe Mandsjoe- rijsche regeering landverraders worden genoemd. Alle Ohineesche autoriteiten, die deze regeeringsleden op Chineesch grondgebied zullen aantreffen, hebben het recht hen zonder vonnis neer te schieten. Volgens een bericht van het telegraaf- agentscfhap Simboen Rengo hebben té Tsingtau opnieuw anti-Japansche demon straties plaats gevonden. Ter bescher ming van de Japansche belangen werd de Japansche pantserkruiser „Koema'" naar Tsingtau gedirigeerd. VIER MUNITIE-OPSLAGPLAATSEN TE CANTON VERWOEST. Het werk van communisten? Te Canton zijn vier munitie-opslag plaatsen ontploft, hetgeen de stad als door een aardbeving deed trillen. Men gelooft, hier te doen te hebben met het werk van communisten. Japansch vliegtuig door Russen tot dalen gedwongen? Naar verluidt, zouden aoht Sovjet-Rus sische vliegtuigen een Japansch vliegtuig gedwongen hebben te dalen, toen dit laatste zich boven Sovjet-Russisch ge bied teu Oosten van Pogranitsjnaja be vond. - ii ONTWAPENING DE CONFERENTIE WIL OP VACANTIE Tot half April of Mei? Op de ontwapeningsconferentie ziet men thans algemeen in, dat de tussohenruimte tusschen de beëindiging van de buitenge wone volkenbondsvergadering en den aan vang van de Paaschvacantie op aanstaan den Maandag velen te kort is om nog eeni- ge belangrijke discussies in de commissies te kunnen houden. Met het oog hierop schijnt thans het voornemen te bestaan, dat de ontwape ningsconferentie reeds aanstaanden Don derdag de eerste periode van haar werk zal afsluiten. Volgens de beslissing van het bureau, een paar weken geleden genomen, zou de conferentie dan op 4 April haar werkzaam heden hervatten, doch de omstandigheid, dat een nieuwe, tweede stembusstrijd voor bet Duitsehe presidentschap onvermijde lijk is geworden en deze eerst dp 10 April beslist zal zijn, heeft het waarschijnlijk ge maakt, dat de ontwapeningsconferentie eerst 11 April weer zal bijeenkomen. Er wordt nog ernstig over een nog lan ger uitstel gesproken in verband uiet de Pruisische verkiezingen van 24 April en de Fransche kamerverkiezingen van eind April, begin Men De delegaties der overzeesche staten ©n vooral de Amerikaansche delegatie, waren aanvankelijk tegen een zoo lange onder breking van het werk, die haar verschillen de weken werkloos m Europa zou houden, sterk gekant, doch zij schijnen thans ui te zien, dat het toch onmogelijk fa, levens kwesties van de ontwapeningsconferentie te bespreken zoo lang niet vaststaat, hoe de Fransche en Duitsehe regeenngeD in de naaste toekomst eruit zullen zien. Heden komt dus het bureau der ontwa peningsconferentie bijeen voor de behan deling van een van verschillende zijden voorgesteld denkbeeld, de Paaachvacantie tot 2 Mei te verlengen. Intusschen is het ook mogelijk, dat men besluiten zal, dat weliswaar de aigemeene commissie en de politieke commissie hier op 2 Mei haar principieele besprekingen zullen hervatten, doch dat intusschen in April de vier technische commissies voor het leger, de vloot, de luchtmacht en de •milft.fl.irft uitgaven zullen bijeenkomen om door technische besprekingen het werk der aigemeene en politieke commissies te hel pen voorbereiden. DUITSCHLAND TUSSCHEN DE VERKIEZINGEN. Politieke Paaschvrede. Het rijksministerie van Binnenlandsche Zaken heeft, naar de bladen meidon, een voorstel in voorbereiding om in het tijdvak van 20 tot 30 Maart een Gods trede tus schen de politieke partijen in acht te doen nemen. Het kabinet zal zioh in zijn eerst volgende zittingen met dit voorstel bezig houden. De Saksische regeering heeft voor de Paaschweek reeds een demonstratieverbod uitgevaardigd. Moscou is vertoornd. In politieke kringen te Mosoou is men teleurgesteld over den uitslag der Duib- sohe presidentsverkiezingen. Men is van meening, dat de Duitsehe communistische partij niet voldoenden invloed op de massa heeft uitgeoefend en dat de nationausten er in geslaagd zijn den politieken invloed van de communistische partij te verzwak ken. SPANJE DE ANTI-KATHOLIEKE BEWEGING, Een nieuw sectarisch decreet Zooals bekend, mag volgens de wet van 30 Januari 1932 in Spanje niemand met kerkelijk ceremonieel begraven worden, SCHEVENINGEN IN de zoele voorjaarszon over het strand en de zee schijnt trekken de Hage naars onmiddellijk naar Scheveningen om van het voorjaar te genieten. Een overzicht genomen vanaf de Boulevard. tenzij hij een daartoe strekkende verkla ring ten overstaan van twee getuigen heeft afgelegd. Eenige notarissen hadden daar voor gedrukte formulieren met de bedoelde verklaring ter beschikking gesteld van hun cliënten. Thans echter heeft de minister van ju stitie verklaard, „dat het aan rijksambte naren niet geoorloofd is, om op die manier propaganda te voeren tegen de grondwet". Opdat de notarissen de meest strikte neutraliteit in acht zouden nemen bij de uitoèfening van hun ambt, heeft de presi dent van de republiek op voorstel van den Minister van Justitie en met goedkeuring van den ministerraad bepaald: Artikel 1. De notarissen zulen zich ont houden van het aanbieden of verspreiden van gedrukte of geschreven formulieren, waarin een of ander wordt bepaald om trent de godsdienstige plechtigheden van een begrafenis in verband met art. 4 der wet van 30 Januari 1932. Tevens zullen zij zich onthouden van iedere propaganda, hetzij vóór hetzeij tegen een of andere godsdienst. Artikel 2. De overtredingen van boven genoemd artikel zullen de eerste maal ge straft worden met een boete van 1000 pe seta's en bij herhaling met gedwongen overplaatsing. De protest-actie tegen het anti-Jesuieten- decreet. Het voorbeeld van het Katholieke Ne derland begint navolging te vinden in het buitenland. Uit West-Duitschland hebben onlangs 10.000 mannen, lid van de Maria- Congregaties, hun protest doen hcoren. Ea reeds waren 2000 Katholieke mannen uit de stad Bonn hieraan voorafgegaan. Deze laatsten ontvingen een antwoord van den Spaanschen gezant in Berlijn, dat aldus luidde: Aau „Studienrat" dr. Virnict, Bonn. In antwoord op uw schrijven, dat heet verzonden te zijn in opdracht van 2000 mannen, doch slechts door één persoon onderteekend is, heb ik de eer u het vol gende te melden: Uw argumentatie baseert zich op het be grip „Cultuur", en toch is Spanje niet de eerste natie, die, onder dit motto, de werk zaamheid van de sociëteit van Jesus be perkt. De belangstelling voor de sociëteit schijnt vreemdelingen zóózeer te vervullen, dat, m plaats van zich te bekommeren om de problemen van het eigen land, zij zich aanmatigen, het besluit te becritiseeren van een oppermachtig parlement, dat de uitspraak volvoert van een vrij volk. Een commentaar op dit schrijven zal wel overbodig zijn. POLEN ONRUST IN POLEN. Heden aigemeene proteststaking? De socialistische vakvereenigingen heb ben voor 16 Maart voor geheel Polen het parool uitgegeven voor een algemeen© 24 uursstaking als protest tegemde invoering van de 48-urige werkweek, de halveering van de wettelijke vacantie voor werkne mers, zoomede de hervorming van de so ciale verzekering, waarbij de tot nu toe door de, werknemers betaalde bijdragen ten gunste van de werkgevers worden ver hoogd. De parlementaire onderhandelingen be treffende de sociale hervorming zijn intus schen tot nader order verdaagd. Niettemin blijft het stakingsparool van kracht. De niet-socialistisohe arbeidersorganisa ties steunen in talrijke districten de actie der socialisten. De autoriteiten hebben veiligheidsmaat regelen afgekondigd, zooals bijv. een tap- verbod, paraat houden van de politie, zoo mede militarisatie der verkeersmiddelen. BRITSCH-INDIE DE ONRUST IN INDIE. Mevrouw Gandhi opnieuw gearresteerd. De vrouw van den mahatma, Kastoeribai Gandhi, is gisteren opnieuw gearresteerd, op grond van de verordeningen, welke door den onderkoning zijn uitgevaardigd ter be strijding van de actie der Congres-partij. Zij is onmiddellijk voor den rechter ge leid en veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf. Zooals men weet was me vrouw Gandhi eenige maanden geleden ge arresteerd en tot gevangenisstraf veroor deeld; zij werd kort geleden in vrijheid ge steld. Ook te Bombay schijnt de campagne voor burgerlijke ongehoorzaamheid te herleven. De autoriteiten hebben heden in verband hiermede 120 personen gearresteerd. Onrust aan de Britsch-lndische grens. De situatie aau de noord-west grens vau Britsch-indië, waar het den laatsten tgd, na de arrestatie van den leider der roo.i- hemden-beweging Abdoel Ghaffar Khan, zoo rustig was geweest, dat men reeds aan een blijvende pacificatie ging gelooven, is plotseling verscherpt. De Britsch-lndiscne regeering heeft voor de noord-westelijke grensprovincie onlangs een constitutio- neele wijziging ingevoerd, waardoor aan dit gebied, dat zich op allerlei wijzen van zijn omgeving onderscheidt, een eigen gou verneur werd gegeven, die grondig met de toestanden in deze streek bekend ia, zoo dat de autoriteiten vertrouwden op een geleidelijke ontwikkeling van deze pro vincie. Thans zijn echter te Bombay berichten ontvangen, dat do onrust aan de grens is herleefd. Een leger van niet minder dan 40.000 gewapende stamleden moet zien thans aan het verzamelen zijn, met het doel een opmarsch naar Pesjawar te onderne men. Het doel dezer beweging zou zijn aan de autoriteiten de vrijlating van Gandhi af te dwingen. Britsche vliegers, die geregeld boven dit bergachtige gebied kruisen, omdat het op andere wijze moeilijk toegankelijk is, heb ben op verscheiden plaatsen lasjkars, af- deelingen gewapende stamleden, gezien. Er werden waarschuwingen gegeven en toen die niet baatten, is men op eenige punten overgegaan tot het bombardeeren van dorpen, waar zich de meeste vijandige stamleden hadden verzameld. Niettemin vreezen de autoriteiten, dat de beweging zich zal uitbreiden. Het gerucht gaat, dat de hadsji van Toerangzai zich weer is gaan roeren, gesteund door een stamhoofd, dat zich den „Fakir van Alingar" noemt. Beiden trachten her en der troepen bijeen te brengen. Voorposten van hun legers zijn al door vliegers gesignaleerd nabij de berg passen, die in de richting van Pesjawar loopen. De Britsche troepen ondervinden hier buitengewone moeilijkheden. De aard van dit bergachtige gebied maakt het voor ge wone troepen onmogelijk diep het Land bin nen te dringen; de bergbewoners liggen overal op de loer en sinds zij hun opden angst voor de reuzenvogels hebben over wonnen zijn zij er op uit om laagvliegen- de machines te beschieten. Zware regen val heeft verder, eenige vliegvelden onder water gezet, waardoor de actie nog meer wordt belemmerd. Vandaar, dat volgens berichten in de „Times" om versterkingen is gevraagd. CHINA EXPEDITIE VAN GENERAAL MA TSJANG-SJEN. Tegen rebellen in Mandsjoerije. Uit Charbin wordt gemeld, dat gene raal Ma Tsjan-sjen naar Tsitsihar ver- EEN GÉLAUWERD KAMPIOEN. Mr. F. J. vanLanschot, burgemeester van den Bosch verrichtte Dinsdag de opening van de Paaschveetentoonstel- ling welke in de Nieuwe Veehallen gehouden wordt. De burgemeester bij een der gelauwerde kampioenen. DE JAARBEURS TE UTRECHT. Dinsdag had te Utrecht de opening plaats van het derde Jaarbeursgebouw door H. M. de Koningin in te genwoordigheid van Prinr Hendrik en Prinses Ju liana, gelijk hiermede werd de 26ste Kon. Ned Jaarbeurs geopend. H. M verricht de opening; rechts van H. M. de heer H. F. Fentener van Vlis- singen, voorz. van der Raad van Beheer; daar naast de heer Graadt van Roggen. PAASCHVEE. De burgemeester van Rotterdam Mr. P, Droogleever Fortuyn op de Paaschveetentoonstelling van de afd. R. S. en O. van de Hollandsche Mij. van Landbouw welke in een der Nenijtohallen gehouden is.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5