ACADEMIENIEUWS RECHTZAKEN TELEGRAMMEN WOENSDAG 16 MAART 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 BAROMETER. GEMEENTERAAD VAN OEGSTGEEST TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 16 Maart 1932, medegedeeld door bet Kon. Ned. Meteor, instituut te De Bildt: Hoogste barometerst: 770.1 te Boedapest. Laagste barometerst.: 748.2 te Hernösand. "Verwachting tot den avond van 17 Maart: Zwakke tot mati ge wind uit Noor delijke richtingen. Aanvankelijk toene mende bewolking. Later licht tot half bewolkt. Weinig of geen neerslag. Iets zachter des nachts, overdag zelfde temperatuur. De hooge druk. die zich gisteren van het N. W naar het Z. O. van het gebied uit strekte. met barometerstanden van onge veer 775 m.M. op Groenland en een lang gerekt 770.gebied van Schotland tot over ons land. nam af. het meest op Groon- land. In Midden-Zweden en over de Bos nische Golf. vormde zich een vrij diepe depressie die nog toeneemt en ongeveer Zuid-Oost-waarts zich verplaatst. Kon aanvankelijk toenemen van de bewolking is als gevolg daarvan voor onze streken te verwachten met een iets hoogere nacht- temperatuur door verhinderde uitstraling Deze depressie in hei N. O. wordt weer door een drukstijging gevolgd. De Oceaan depressies teekenen zich in de scheepsbe- nchten niet duidelijk af. maar bet schijnt dat een belangrijke faling van dien kant met dadelijk te verwachten is. In het Noorden van Scandinavië bleef de vorst streng. Ook verder bleef de teraperatuur- verdeeiing in hoofdtrekken onveranderd. LUCHTTEMPERATUUR: Temperatuur des middags te half dri« 7.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Woensdagnamiddag 6.35 uur tot Donderdagmorgen 5.44 uur. HOOG WATER Hoog water te Katwijk aan Zee op Donderdag 17 Maart voonn. 9.45 uur en nam. 10.10 uur. Coöperatieve Boerenleenbank. Gisteravond hield bovengenoemde Bank hare 2*ate algemeene jaarvergadering in „Den Burcht". Nadat de voorzitter, de heer W. Bink, de veigadsring -op de gebruike lijke wijze had geopend schetste hij den toestand der Boerenleenbanken. Het jaar 1931 was voor de Banken een bijzonder jaar, waartegenover de Baak niet passief bleef staan. Moesien enkele particuliere Banken hare bedrijven opheffen zoo was dit voor de grootere bankinstelingen, waaronder toch ook de Boerenleenbanken met haar 730 aangeslotene banken behooren, van geen invloed. Het Bankwezen is gelukkig over het algemeen gezond, de publieke fi nanciën bevinden zich ook in goeden toe stand en de stabiliteit van den gulden is. boven twijfel, wat een groot belang voor de spaarders kan worden geacht, vooral ook voor de spaarders bij de Boerenleen banken. Met groote voldoening kan worden geconstateerd, dat de soliditeit der Cen trale en der Boerenleenbanken door de crisis niet is aangetast. Het spreekt van zelf, dat noch de Centrale noch enkele Boerenleenbanken zijn vrijgebleven van verliezen. Welke Bank of particulier zal in deze crisistijd echter geen schade heb ben te boeken 1 De schaden, die er zijn, zijn-in ieder geval niet van dien aard, dat zij de soliditeit der Boerenleenbanken maar in de verste verte kunnen aantasten. De re serves stegen tot ruim 14 millioen gulden. Dat de Centrale Bank en de locale Ban ken in zoo betrekkelijk geringe mate on der den druk der tijden hebben te lijden vloeit voort uit de voorzichtigheid waarop zij worden beheerd. Aan speculeeren doeu zij nooit; alleen te-gen zakelijk of persoon lijk onderpand worden matige credieten en voorschotten verstrekt. Bovendien wordt de soliditeit der locale Banken nog ge steund, ten eerste door het Onderling Waarborgfonds, dat dekking geeft voor risico's als diefstal enz., ten tweede door het kaoitaal voor bijzondere doeleinden, tot welks vorming in 1931 is besloten en dat dient om aan locale Banken, die crisis- verliezen lijden hierin tegemoet te komen. De Boerenleenbanken beseffen met recht de spreuk ..Bendracht maakt Macht" en het woord van Raffeisen „Allen voor één en één voor allen" brengen zij grondig in practiik. Dat onze organisatie zoodoende krachtig is spreekt vanzelf. Zij verdienen dus het volle vertrouwen en zijn dit ook waard Laten de leden der Bank dat ten volle beseffen en steeds medewerken tot meerderen b'oei der organisatie. Hierna brengt de kassier, de heer Tj. Kuijpers. verslag uit over het afgeloopen jaar. Het aantal spaarders nam weer be langrijk toe. De rente der spaarDank werd Gisterenavond kwam de Raad dezer ge meente in openbare vergadering bijeen. Aanwezig 10 leden. Afwezig weth. Rüben- kamp en de heeren van Egmond en Kort- mann met kennisgeving. De notulen worden aangehouden tot de volgende vergadering Burgemeester en Wethouders deelen mede a. dat de heer A. C. Sommeling 16 Maart in functie treedt en dat hij in het voorma lige schoolgebouw in de Geversstraat voor- loopig zitting zal houden; b. dat zij den heer Sommeling met in gang van 1 April a.s. hebben benoemd tot correspondent van de arbeidsbemiddeling en secretaris van de commissie van advies inzake de werkloosheidswet zekering, op een salaris van 100.per jaar; c. dat zij de loonen in werkverschaffing met ingang van 7 Maart j.l. benben ver laagd met 60 cent per dag en alzoo nader hebben vastgesteld op 21 per week en 10.50 per drie dagen tewerkstelling; f. dat aan den heer J. C. Donk, commies te secretarie met ingang van 1 Alaart 1932 een maand ziekteverlof is verleend, en dat door hen tijdelijk is aangesteld ai-s typiste mej. C. Cocijn te Rijpwetering. Een verzoek van den heer van Leeuwen wordt voor kennisgeving aangenomen, om dat binnenkort B. en W. met voorstellen zullen komen betreffende regeling van de rechtspositie der werklieden. Naar aanleiding van hetgeen onder sub. b is medegedeeld, maakt de heei Bakker als lid der commissie inzake wei'Kloosneid- verzekering eenige opmerkingen en vraagt waarom de heer Sommeling is benoemd en niet de voorgedragene der commissie. De voorzitter antwoordt, dac alleen uit utiliteitsoverwegingen de heer Sommeling is benoemd. De gemeente betaan. uu slechts 10U aan salaris en vroeger f 200. De heer Bakker meent te weten en wel van den correspondent der arbeidsbemid deling zelf, dat voor deze functie ongeveer 350 k 400 wordt betaald, en zou dit voor den c-andidaat der commissie een weiltoiue bijverdienste zijn geweest. Spreker is tegen cumulatie van verschillende functies en drukt er nogmaals zijn leedwezen over uit, dat wederom een oud-Üegstgeester is ge passeerd geworden door B. en W. Den voorzitter was 't niet bekend, dat het rijk ook vergoeding gaf. Tenslotte is aan deze benoeming mets meer te doen. Men kan ze toch moeilijk weer in gaan trekeku. De heer Bakker meent, dat dit zoo zondor opmerking niet mocht passeeren. Bij sub c vraagt de heer Kruizinga, of B. en W. bevoegdheid bezitten tot verlaging der loonen bij werkverschaffing over te gaan en welke motieven B. en W. daartoe hebben geleid. De ee.ste vraag beantwoordt de voor zitter bevestigend. B. en W. hebben zich laten leiden doordat in de particuliere be drijven de loonen ook zijn gebracht op ƒ21 en men toch voor werkverschaffing geen hooger loon moet gaan uitbetalen dan net- geeu de organisaties zijn overeengekomen. Een voorstel om de loonen niet te ver lagen wordt met 8 tegen 2 stemmen, die van de heeien Kruizinga en Breda ver worpen. Beëediging Gemeente-ontvanger. De nieuwe ontvanger, de heer Somme ling, wordt door den secretaris binnenge- leiü en legt in de handen van den voorzit ter de voor de wet vereisonte eeden af en wordt gelukgewenscht met zijn benoeming. Met algemeene stemmen wordt besloten tot aankoop van grond gelegen tusschen Rijnsbuigerweg en Kijnzichtweg, voor weg- verbreejing van den heer van der Kwaak en de wed. v. Klaveren 2 per M2. B. en W. worden gemachtigd tot ont- eigeniAg over te gaan, indien de eigenaars weigeien te verkoopen. Het reglement van het Burgerlijk arm bestuur wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. gewijzigd. Aan de voikshuisnoudschool te Duin- zient worat overeenkomstig de Nijverheida- onderwijswet een subsidie verleend van 515.19. Het afwijzend praeadvies over het adres van het gemeentebestuur van Wehl om aan de Kroon te verzoeken tot het instellen van een departement van Landbouw wordt aangenomen. Hierna ging de Raad in geheime zitting. verlaagd tot 31/4 pet. met twee dagon in gaande. Wat de voorschotten betrett wer den deze beaoorlijk afbetaald, ook de ren te werd op tijd voldaan. Het aantal reke ninghouders ging ook vooruit, hiervoor werd ook de rente verlaagd en bedroeg die voor debet 5 pet. en voor crediet 3 pet. De omzet bedroeg dit jaar bijna drie millioen gulden, zoodat met tevredenheid op den gang van het bedrijf kan worden terugge zien. Hierna kwam in behandeling de re kening en balans over 1931. Deze werd na enkele besprekingen met algemeene stem men goedgekeurd. Besloten werd de winst bij de reserve te voegen. In de vacature voor bestuurslid wegens bedanken van den heer P. J. van Staveren werd gekozen de heer J. A. van der Zeeuw, die de benoeming aanvaardde. De heer L. Verhaar Sr, die als bestuurs lid periodiek moest aftreden werd met groote meerderheid van stemmen herko zen. Ook hij verklaarde zich de herbe noeming te laten welgevallen. Als lid van den Raad van Toezicht werd gekozen de heer L. Snoeker, die ook deze functie wenscht te aanvaarden. Den aftredende heeren P. J. van Staveren en N. Bloemen- j daal werd dank gebracht voor alles wat zij voor de Bank hebben gedaan. Nadat nog enkele zaken van huishoude- lijken aard waren besproken werd de goed bezochte vergadering door den voorzitter met dank voor de opkomst gesloten. Do dienstplichtigen der lichting 1932. aangewezen voor de officiersopleiding bij het 4e reg. infanterie, bij het vooroefe- nmgsinstituut in den rang van vaandrig aangesteld, komen 4 Augustus a.s. onder de wapenen en vertrekken 3 September met groot verlof. Dr. F. L. v. Oss, toegelaten als privaat docent in de Wis- en Natuürkunde aan de Leidsche Universiteit zal zijn colleges aan vangen met het houden van een openbare les a.s. Donderdagmiddag te 4.15 uur in het Groot Auditorium van het Universiteits- gebouw. Door Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijn land is hedenmorgen in het Gemeenelands- buis aanbesteed: het onderhoud gedurende 't jaar 1932, van sluizen, bruggen en wachters- woningen langs den Rijn, te Rijnsaterwoude en Langeraar. Ingeschreven was als volgt: Gebrs. van Lu iing, Woubrugge: perc. 2 1221, perc. 3 1283, perc. 4 750; H Turkenburg, Alphen aan den Rijn: perc. 1 j i383, perc. 2 1465, perc. 3 1489; Gebrs. J. en W. Vermeer, He kendorp: perc. 1 1440, perc. 2 1475, perc. 3 1495: Wed. H. van Driel. Koudekerk: per ceel 2 f 1340, perc. 3 1932; D, van Geest. Zwammerdam, perc. 3 1550; J, van Wierin- gen. Alphen a. d. Rijn, perc. 2 1312, P. H. Muller, Leimuiden: perc. 3 2033; G. Gesman Hzn., en C. Zoetemeyer. Alphen aan den Rijn perc. 1 1494, perc. 2: 1415, perc. 3 1550; J Gesman, Alphen a. d. Rijn: perc. 1 1425, perc. 2 1413, perc. 3 1437; G. J. Revne- veld, Rijnsaterwoude: perc. 4 645; N. v. Wieringen, Oudewetering: perc. 4 675. Door een agent van politie is In den afge loopen nacht aangehouden de verpleegde C. K., die uit het St. Bavogesticht te Noordwij- kerhout was weggeloopen. De man was op weg naar zijn moeder in Rotterdam. Bij de rijksuniversiteit zijn thans zes studenten in opleiding voor officier van gezondheid bij de Koninklijke Marine. Uit Leiden vertrokken. M. Baars, Amsterdam, Paramaribortr. 35 M. Balvert, Noordwijkerhout, Kerk straat 68 H. Beumer, den Haag, le Sweelinckstraat 25 G. H. Blanken, den Haag, L. v. Meerdcrvoort 193 A. R. Blok, Haarlem, a. b. woonsch. de Plomp C. Lepoeter—Bonnet, Alphen a. d. Rijn, Hoofdstraat £01 V. B. Bost, Ber gen (N.-H.), Brielaan 45 J. de Bruin. Oegstgeest A. Bruins Slot, Utrecht. Pauwstraat 13 A. Caben, Amsterdam Ruysdaelstraat 9 I A. P. M. H. Goo- bergh, Oegstgeest, Oranjelaan 20 C. M. J. Coebergh, idem P. Orama, Lei derdorp, Hoofdstraat 172 A. Delfos en fam., Hazerswoude, Rijndijk 2 W. H F. M. F. von Devivere, den Haag, Swee- linckpleiu 33 J. H. U. van Drooge Dordrecht, Gr. Kerkrbuurt 1 A. van Dijkhuijzen, den Haag, Gaslaan 22 W Gores, Amsterdam, ingel 143 M. Go- retzki, Oegstgeest, Emmalaan 25 J. L de Graaf, Wateringen, Juli anast raat 23 R. Franx-de Groot, Opsterland, Bosch laan 250 S. P. de Haan en Fam.. Rnijsburg, Brouwerstraat 30 A. M Hagen, Rotterdam, Henegouwerlaan 83 L. D. Blok-Hamming, Haarlem, a. b. woonsch. de Plomp A. C. Henny. Stuttgart. Planckstraat 42 H. Hildcn- brand, Valkenburg (Z.-H.) Straatweg 27 J. J. den Hoed, Haarlem, Leidsche- zijstraat 11 rd. L. Huijs, Katwijk, Mr. Fockstraat 12 H. E. Jedner, Oegst- raan, Amsterdam, Utrechtsohestraat 87 M. H. van Kampen en Fam., Oegstgeest, geest. Koninginnelaan 11 M. Johanns- de Kempenaerstraat 67 1 I. Kuiper, Utrecht, Nic. Bcotsslraat 24 W. van Leeuwen en Fam., Leiderdorp, Koning straat 8 Lie Hong Tjiang, den Haag, Elegantierstraat 27 H. Meijer en fam., Delft, Palamedesstraat 33 P. Nau, Valkenburg (Z.-H.), Straatweg 27 -- B. Röling, Haarlem, Brouwersplein 29 rood M. Rovers, Hillegom. Oosteinderlaan 36 A. Singeling en fam., Rotterdam. Polderlaan 54 W.. Smid, Rijnsburg. Smidsteeg 13 B. Sollie, Valkenburg (Z.-H.), Valkenburgscheweg 10 E. Spie- ro en fam., den Haag, Z. O. Binnensin gel 25b W. Stouten. Oegstgeest S. Y. Tjoa, den Haag, Egelantierstraat 27 G. den Hoed-de Vries, Haarlem, Leidsche- zijstraat 11 rd. A. M. van der Wal. Bloemendaal, Platanenlaan 47 C. Wet- steijn, den Haag, Dillenburgstraat 28. In Leiden gevestigd: G. J. van Baaren, zilversmid, v. d. Duijn- straat 38. J. S. van den Broek, beton werker, v. Limb. Stirumstr. 4. Ch. Con rad, dienstbode, Hogerbeetsstr. 1. S. Conrad, dienstbode, Qude Singel 14. D. op den Dreest, Pioenstr. 27. J. A. R. Duijsens, Hooge Rijndijk 25. C. R. van den Handel, Leeuwerikstr. 11. B. Jelte- ma, landbouwer, Oude Varkensmarkt 15. S. F. St. John, fabr. arbeider, 3 Ocfcober- straafc 45a. F. de Jonge, verpleegster, Witte Singel 27. A. G. Juffermans, dienstbode, Lijsterstr. 1. A. M Kaatee, serveerjuffr., Haven 7a. A. A. Kaatee, serveerjuffr. Haven 7a. L. Korpershoek, dienstbode, Mare 110. J. Bergman-de Kort, v. Speijkstr. 78. C. Kouprie en famvoeger, Pr. Hendrikstr. 24a. J. C. van der Lelie en fam., loodgieter, café houder, Wagenstr. 16. A. Loren, dienst bode, Aloëlaan 19. K. Mitterbauer, dienstbode, Morschsingel 1. L. E. Mulder, verkooper, Witte Rozenstr. 27b. J. H. Munting, Hoogewoerd 90. A. M. Neute boom. dienstbode, de Laat de Kanterstr. 1. H. A. Nijzing, dienstbode, da Costa- straat 29. W. F. Pauw en fam., metse laar, Catharinastr. 3. J. J. van Rams- horst, Rapenburg 131. M. Bakker-van Riessen, Utr. Jaagpad 10e. J. J. Simonis, leerares Nijv ond., Haarl.str. 136. E. Skiba, dienstbode, Breestr. 84. J. Sneij- der8-de Vogel, verpleegster, Rijnsb. weg 10. C. J. Straathof, manufacturier, Nieuwsteeg 17. L. H. Sijbrand, dienst bode, Heerengr. 18 J. Th. Terbrugh en fam., voorman elec„ Nieuwe Rijn 50. Y. Tijmstra en fam., Hoofd school, da Costa- straat 29. M. H. Verhoon, dienstbode, Spoorstr. 11. g. van der Vob en fam., bloemistknecht, Uiterstegr. 18a. A. Vre- denburg en fam., schipper, J. Miohielshof 10. A. G. Wolvenno, dienstbode, Oude Vest 223. LEIDEN. Geslaagd: Candiaatsexamen rechtsgeleerdheid de heeien A. E. Koefoed (Leiden), I. J. Ha- velaar (Rotterdam) en J. L. A. Stolk (Tiel); Propaedeutisch eamen Godgeleerdheid de heer E. J. Fledderus (Deventer). HAAGCH GERECHTSHOF. Het Gerechtshof heeft heden beves tigd het vonnis van de Haagsche Recht bank, waarbij G. V. uit A 1 p h e n we gens diefstal is veroordeeld tot een jaa* gevangenisstraf. Wegens poging tot diefstal gepleegd in het kantoor der firma Caron, aan den Haagweg te Leiden, is de 36-jarige varensgezel A. van der H. door de Recht bank te 's-Gravenhage veroordeeld tot 2 jaar en zes maanden gevangenisstraf. Het Hof verminderde de straf tot één jaar. BURGERLIJKE STAND LAATSTE BERICHTEN DE NIEUWE DEPARTEMENTALE INDEELING. Door de Tweede Kamer goedgekeurd. Do Tweede Kamer heeft hedenmiddag bij den aanvang der vergadering met 6C tegen 18 stemmen aangenomen het gis- teren in een avondzitting behandelde I wetsontwerp betreffende de nieuwe in deeling dor departementen. (Instelling Departement van Economische Zaken en I Arbeid en overbrenging van de afdee- lingen Volksgezondheid, Werkloosheids- I verzekering en Arbeidsbemiddeling naar Binnenlandsche Zaken). Overreden en gedood. Gisteravond is op den straatweg En schede—Oldenzaal onder do gemeente Lon- neker de 36-jarige ongehuwde bierbotte- laar Leusink, die met zijn rijwiel plotse ling uit een zijweg kwam. door een auto overreden. Met een ernstige hersenschud ding is hij naar een ziekenhuis te Enschede vervoerd, waar hij vannacht aan do beko men verwondingen is overleden. Brand Sn een radio-winkel. Hedenmorgen vroeg is brand ontstaan in een winkel van gramofoonplaten en radio artikelen toobehoorende aan den beer van Schoo aan de Alsteedsche6traat te Ensche de. Het pand is gehel uitgebrand. Onge veer 3600 gramofoonplaten, alsmede een aantal radiotoestellen en een sprekende film verbrandden. Alles is op beurspolis verzekerd. LEIDEN. Geboren; Paulus Cornelis z. van F. Kamphues en J. la Lau. Johanna Wilhel- mina d. v. J. Th. van Cassel en M. A. M. Duijnisveld. Johanna Geertruida d. v. J. Azier en J. van der Reijden. Jacobus z. v. A. Stikkelorura en A. Paling. Nicolaaa z. v. M. Noort en A. Sira. Overleden: W. Tegelaar m. 69 j. BIOSCOPEN. Trianon: Voor volwassenen. Casino: Voor volwassenen. Luxor: Afgekeurd. OPHEFFING VAN DEN EED VAN TROUW AAN DEN ENGELSCHEN KONING. Ook staking der betalingen aan Engeland. DUBLIN. 16 Maart (V.D.). Voor de ver daging van den Dail Eirean, het Ierscke Parlement, deelde Minister-President Do Valera mede, dat de regeering voorstelt het afleggen van den eed van trouw aan den Engelschen kroon, uit de Iersehe grondwet te schrappen. Voor geen burger zal er dan nog reden bestaan wettelijke ge hoorzaamheid te weigeren. De Minister van Financiën Mac Entee, deed voorts mededeeling van bet voorne men der regeering om het jaarlijksche be drag van drie millioen pond sterling, dat Ierland als sohadeloosste.ling aan de yoor- malige Engelsche grondbezitters in Ierland aan Engeland moet betalen, eveneens te sohrappen. In dit geval zou de voorgeno men salaris-verlaging voor de Iersoho ambtenaren niet noodig zijn. SPELENDE KINDEREN VEROOR ZAKEN EEN MIJNONGELUK. EGER, 16 Maart (V.D.). Gp de mijn „Ma ria Hilf" en „Maxia" bij Zwodau in Bohe- men heeft een ernstig mijnongeluk plaats gehad. Spelende kinderen hebben bij den ingang van een luchtschacht van de mijn droog gras in brand gestoken. Het vuur drong langs het hout van de schacht snel naar binnen, waardoor een ontploffing ontstond. Dertig mijnwerkers die in de mijn werk zaam waren, werden door den rook bevan gen. Een reddingsbrigade heeft het groot ste gedeelte van de mijnwerkers naar boven gebracht. Vier van hen waren roeds over leden. BRUTALE OVERVAL OP EEN BANK. NFAV YORK, 16 Maart. (V. D.). To Clinton in den staat Iowa hebben vijf ban dieten eon brutalen overval op een bank geyileepd. Vijf gemaskerde bandieten over weldigden 's ochtends vroeg don portier van de City National Bank. Toen tooen acht uur de bankbedienden geleidelijk bin nenkwamen, werden zij stuk voor stuk door eenigen der vijf bandieten die rustig af wachtend stonden te rookon. opgevangen, vastgebonden en in een stil hoekje neerge zet. Te half nogen precios, het tijdstip waarop de automatische regelaar het mo gelijk maakt de kluis te openen, dwongen zij den kassier en twee assistent-kassiers zulks voor hen te doen. waarna zij met een bodrag van 106.000 dollar in een auto ontvluchtten. Door de groote activiteit dor politie slaagde men er echter reeds drie uur later in vier van de vijf bandieten te arresteeren. Van het gestolene hadden zij in totaal nog een bedrag van 100.500 dollar in hun bezit. De vijfde bandiet kon nog niet gepakt worden. EEN BEMIDDELINGSFORMULE VOOR HET CONFLICT IN 00ST-AZIE. SJANGHAI, 16 Maart. (V. D.) Van welingelichte zijde wordt medegedeeld dat de diplomatieke vertegenwoordigers te Sjanghai er na uitvoerige besprekingen in geslaagd zijn een bemiddelingsformule i te vinden, die zoowel door Ie Chineesche als door de Japansche plaatselijke ver tegenwoordigers als aanvaardbaar wordt beschouwd. De desbetreffende voorstellen zijn de wederzijdsche regeeringen voor gelegd, op welke beslissingen wordt ge wacht. Het is de bedoeling, dat in de eerste plaats nieuwe diplomatieke be sprekingen tusschen de Chineezen en de i Japanners worden geopend op de door de buitenlandsche diplomaten voorge stelde punten. Naar verluidt zullen vooraf I de vijandelijkheden gestaakt worden en zal een algemeene bemiddelingsconferen- I tie worden gehouden. JAPANSCH KUSTVAARTUIG GEZONKEN. 110 personen omgekomen? TOKIO, 16 Maart. (V. D.) Het Japan sche kustvaartuig „Ohoan Maru" is op een rots geloopen en gezonken. Men vreest, dat de passagier» en de leden der bemanning, in totaal ongeveer 11C personen, om het leven zijn gekomen. MASSA-ARRESTATIE VAN COMMUNISTEN. WARSCHAU, 16 Maart. (V. D.) In verband met de op heden vastgestelde proteststaking tegen de reorganisatie van het sociale verzekeringswezen werden Dinsdag te Warschau ongeveer tweehon derd communisten gearresteerd. In alle Poolsche steden, vooral echter te Warschau, Lodz en in de gemeente van het mijngebied is de politie gecon signeerd. W1SSELN UT K F. RI G K N A MST E RD A M) (Niet officieel). Berlijn 58.95 Londen 8.93 New York 2 47H/lfl Parijs 9.751/9 Brussel 84 55 Zwitserland 47 95 Miiaan 12.85 Madrid 18.90 Uslo 48.65 Kopenhagen 49.50 Stockholm 49.50 Weenen 35.25 Praag 7.85 Boedapest Prolongatie 1 pet. BEURSOVERZICHT. De beurs opende vast, waarvoor verschil lende oorzaken bestonden (de Kon Olie Mij. heeft een flinke order vail de Engel sche regeering gekregen; de obligatie-emis sie Lever Brothers is een groot succes ge bleken; de Duitsche beurzen waren vast) en dit alles had tot gevolg, dat de meeste fondsensoorten bij de opening van de offi- cieele beurs een vriendelijk voorkomen had den. De zeer zwakke stemming voor Krcu- gerwaarden werkte remmend met het ge volg dat al erwegen de verkoopers in do meerderheid kwamen en de noteeringen zioh dientengevolge in dalende richting be wogen Kon. Olies, die 3% hooger openden, kwamen weer beneden den vorigert slot* koers terecht. Unilevers liepen in de och tenduren tot 120 op,'maar konden zich niet handhaven en sloten flauw. Aku's en Ae- coustieken weinig veranderd. Philips ge drukt. Suikers waren eveneens aan aanbod onderhevig en kwamen dientengevolge op een lager niveau. Rubbers aan den gedrnk- ten kant; A'dam Rubbers verloren een kleinigheid. Tabakken bewogen zich op den achtergrond en waren niet veel veranderd Amerikanen openden flauw en liepen later nog iets terug. De Obligatiemarkt was prijshoudend.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3