KERKNIEUWS STADSNIEUWS AGENDA WOENSDAG 16 MAART 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 A. R. K. A. Jaarvergadering Belastingambtenaren. Te Utrecht is Maandag geopend de jaar vergadering van vakgroep II (Rijksklerken, commiezen en adjunct-oommiezen bij de di recte belastingen) der A. R. K. A. Te ha.f elf werd in het Hotel Noord- Brabant de bijeenkomst door den groeps- voorzitter, den heer P. M. Sontrop, ge- opend. Het grootste deel van de ochtend-zitting ■werd besteed aan een bespreking van het bestuursbeleid. Nadat in den aanvang van de middagzit ting nog eenigen tijd over het bestuursbe leid van gedachten gewisseld was, werd dit beleid ten slotte goedgekeurd, waarna de bestuursverkiezing aan de orde kwam. De beide aftredende bestuursleden, de heeren P. Knijpers en F. Clemens werden bij acc a- matie herkozen, terwijl als nieuwe leden in de ontstane vacatures uit de zeven in gediende candidaten gekozen werden de heeren Steemens (Reg. Dom enz.) en Coo- nen (Dir. Bel.). Tot voorzitter werd uit het nu weer voltallige bestuur de heer P. M. Sontrop herkozen. In behandeling kwam daarop de begroo ting 1932. Deze gaf aanleiding tot een zeer breedvoerige discussie, doch ten slotte werd zij z. h. st. aangenomen Tot afgevaar digde naar het dit jaar te Eindhoven te houden algemeen A. R. K. A.-Congres, werd de heer C. Bentlago benoemd, waarna tot plaats voor de volsende jaarsamenkomst Roermond werd aangewezen. Nog kwamen in de middagibijeenkomst van den eersten dag de ingekomen voorstel len en wensehuitingen in behandeling. Er waren 59 voorstellen en wensehuitingen in gekomen. Een voorstel der afdeeling den Haag ■werd aangenomen waarin werd aangedron gen, dat krachtig geijverd zal worden dat de 20 pCt. korting, die bij ziekte op de sa larissen der klerken wordt toegepast komt te vervallen. Eveneens zal op voorstel der afdeeling den Haag aan het Departement verzocht worden over te gaan tot publica tie van de ra.pporten der examencommis sie van de examens voor commiezen en ad junct-commiezen. Ook kwam'» ter vergadering ter sprake de kwestie van de aansluiting van de A. R. K. A. bij het R. K. Werk'iedenverbond. Aangedrongen werd bij het algemeen con gres den wensch te uiten, dat de groep voor aansluiting is. Op voorstel van het bestuur evenwel werd na uitvoerige •discussie be sloten, dat het groepsbestuur aan het alge meen A. R K. A -bestuur zou mededeelen, dat een groet deel van groep III voor die aansluiting is. Te half zes werd de bijeenkomst geslo ten tot Dinsdagochtend tien uur. orankbestrijding onder de jeugd. Op 15 Augustus van het vorige jaar hield Sobriëtas, de Katholieke Nationale Fede ratie voor drankbestrijding een jeugddag. De bedoeling hiervan was met de eigen leidsters en leiders te bespreken, welke veranderingen noodzakelijk zouden zijn in het drankuesrtrijderswerk onder de jeugd, nu in de verschillende Bisdommen nieuwe vormen van jeugdwerk ontstonden. De noodzakelijke en wertechelijke oentralisatie van het geheele jeugdwerk maakte net voor Sobriëtas noodzakelijk haar stand punt te bepalen inzake medewerking met het algemeene jeugdwerk. Het Federatief Bestuur van Sobriëtas stelde in zijn vergadering van 30 Januari van dit jaar reglementen vast. welke het mogelijk maken, zoowel plaatselijk ale dio cesaan en landelijk het drankbestrijders jeugdwerk te blijven behartigen, terwijl daarbij het oontact met de algemeene jeugdbeweging gewaarborgd woi-dt. De vraag deed zich voor, hoe bij de uit breiding der Sobriëtas-jeugdbeweging de noodige leidsters en leiders gevonden kun nen worden. Een vraag die een levens kwestie raakt van het werk onder de jeugd. Besloten werd op 19 en 20 Maart in let Kasteel Bouvxgne te Ginneken bij Breda, het Vacantiehuis der K. J. V. in het Bisdom Breda een cursus te organisee- ren. Tot deelname werden uitgenoodigd de leidsters der Sobriëtas-jeugdbeweging, alsmede de leidsters van het algemeene jeugdwerk, die in eigen clubs met het drankbestrijderswerk te doen zullen krij gen. Voor deelname aan dezen cursus meld den zich ruim 300 deelneemsters aan, waarvan er wegens plaatsgebrek een 50-tal moesten worden afgeweezn. De cursus te Bouvigne zal ongetwijfeld veel bijdragen bot hernieuwden bloei van het werk door Sobriëtas meer dan 30 ja ren lang voor en onder de jeugd zoo zegen rijk verricht, verblijdend is de groote deel name, omdat zulks als een bewijs mag die nen, dat in.de kringen der leidsters van onze jeugd het belang van een anti-alco holische opvoeding wordt begrepen; de da gen te Bouvigne zullen aan de verschillen de deelneemsters niet enkel inzake drank bestrijding nieuwe ideeën en grooter ijver brengen, ook de waardeering voor het al gemeene jeugdwerk zal er worden ver groot door de bespreking met de leidsters dor algemeene jeugdbewèging. Voojr de leiders der mannelijke jeugdbe weging hoopt Sobriëtas ter gelegenertijd ©en dergelijke cursus te organiseeren. EEN H0LLANDSCHE BISSCHOP. Bij besluit van de Congregatie der Pro paganda Fide van 27 Februari 1932 is be noemd tot Apostolisch Prefect van Pilco- mays in Bolivië den zeereerw. pater Wal- tor Vervoort van de Oblaten van Onze Lieve Vrouw Onbevelkt Ontvangen. DE LEIDSCHE AMBACHTSSCHOOL. Diploma's en bevorderingen. In een der zalen van de Ambachtsschool a'hier had gistermiddag tp tegenwoordig heid van het bestuur der school, directeur en leeraren, leerlingen en ouders de jaar- lijksche plechtigheid van het uitreiken der diploma's en het vermeldden der bevorde ringen plaats. Aanwezig waren o.m. de wethouders T. Goslinga en Mr. A. Tepe. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter van 't bestuur, den heer A. M. Touw, die na een woord van welkom versaag uitbracht over het afgeloopen jaar, daarbij memoreerend de uitbreiding der sohool, waardoor weer veel meer leer lingen konden worden geplaatst. Met April a.s., aldus spr., hopen wij het nieuwe gebouw aan zijn bestemming te geven. Gevolg daarvan zal zijn, dat de meubelmakers weer in hun oorspronkelijke werkplaats kunnen terugkeeren, hetgeen natuurlijk aan het onderwijs in die af deeling zeer ten goede zal komen. Door de leerlingen werden in het afge loopen jaar, naast de gewone oefeningen overeenkomstig het leerplan, vele werk zaamheden verricht ten behoeve van het onderhoud van het oude schoolgebouw en aan den inventaris. Bovendien werd door hen veel werk verricht ten dienste van het nieuwe schoolgebouw, als het maken van deuren, werkbanken, hekwerken, ijzeren beslagwerk enz. Het zal u wel interesseeren te vernemen, dat zich voor den nieuwen cursus 249 can didaten hebben aangemeld. Hiervan kun nen er thans als leerling worden geplaatst 124 en bij gereedheid van het nieuwe gebouw nog 60 in totaal dus 184. Met deze 184 zal het totaal aantal leerlingen aan onze school bedragen 428, een tot heden nog niet bereikt aantal en ik kan u verze keren, dat, met de dringend geboden zui nigheid van beheer, in verband met den toestand van s lands financiën, bestuur en directeur alle uitgaven thans zorgvul dig moeten wikken en wegen. Wat de leermiddelen aangaat., deel ik u mede, dat van de aan onze school door diverse firma's in bruikleen gegeven olie motoren, de Deutz-compressorlooze Die selmotor niet meer in ons bezit is. Wij brengen op deze plaats gaarne onzen grooien dank aan de firma's, die, ten bate van het onderwijs aan onze school, motoren in bruikleen geevu of hebben ge geven. Nog zij vermeld, dat in het afgeloopen jaar groepen van leerlingen, onder leiding van hun leeraren, vakexcursies hebben gemaakt, o.a. naar de Zuiderzeewerken, naar Electrostoom, de Stedelijke Lichtfa brieken, de Kon. Ned. Grofsmederij, e.a. Hierna werden de namen der gediplo meerden en bevorderden voorgelezen: De leerlingen die de school met diplo ma verlaten zijn: Timmerlieden: (18) J. L. Ammer- laan, L. L. Blok, C. de Boer, A. Boot, G. Dantuma, C. Hak, H. de Heer, F. J. van Hove, H. J. Key, P. A. de Lange, G. van Leeuwen, H. D. Mast, A. Parlevliet, H. M. v. Schaik, T. C. Scheer, J. Schouten, P. J. v. d. Waals en K. Zijlstra. Meubelmakers: (4) J, Filemon, B. den Oudsten, A. van Rossen en P. Simoms Aan 1 leerling kon het diploma niet'wor den uitgereikt. Schilders: (4) P. J. Admiraal, S. J. de Jong, J. Ph. Louwner en W. Paalvast. Metaalbew erkers (41). C. B. van Ark, F. A. Bakker, H. van Dokkum, J. van Ees, J. Fakkel, C. de Graaf, H. v. Hqevelaken, C. A. Hollemans, J. Holle mans, A. Kleinjan, H. Lamme, H. van Leeuwen, H. van Manen, J. C. Milikan, H. Olivier, P. J. Otto, J. Piket, J. v. d. Wal, C. Wille, A. G. Th. Zonneveld, W. Batelaan, G. A. Brandt, W. Dijkdrenth, C. ■G. H. Engelsman, D. Groenendijk, W. H. v. d. Heide, M. J. van Houten, H. G. de Jong, G. Parlevliet, J. v. d. Plas, A. Ple zier, W. v. d. Reijden, W. P. v. d. Scheur, A. Spruit, H. M. Swaak, H. Valk, G. v. d. Vis, R. van Vreedendaal, D. J. Vijlbrief, W. I. van Wijk, en A. v. d. Zeeuw. Aan 1 leerling kon het diploma niet worden uit gereikt. Electriciens-instrument- makers: (21) M. J. van Beijeren Bergen en Henegouwen, J. Bloem, G. Boot, G. Th. Breuring, H. A. Couvée, J. Fakkel, A. van Geut, H. de Geus, G. J. M. Goslinga, L. Klinkhamer, J. G. van Leeuwen, L. E. J. Moeliker, H. R. A. Nater, J. J. Planje, S. P. Robbers, J. Selier, J. W. Wassenaar, T. Werkhoven, P. Westmaas, F. H. Wijsman, en W. Zaalberg. Timmerlieden, bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: A. Arnoldus, F. de Bóer, C. L. de Boer, J. Bosboom, D. Bö- secke, J. Cornelissen, G. Delmeer, J. W. Elstgeest, A. G. v. d. Geer, A. W. F. Geeriings, A. H. v. Grol, A. P. v. d. Klauw, D. Kraaijenbrink, S. Langeveld. A. J. Martijn, F. E. Oldenkamp, H. P. Hering, P. v. d. Meijden, Q. Meijer, P. Noorohoek, J. Nust, J. den Oudsten, J. H. Planje, P. Plomp, P. J. Plomp, H. v. d. Pompe, P. C. Reizevoort, A. Sirre, H. Slingerland, A. Tefij, I. Vermond, W: Witteman, A. de Wolf en H. de Wolf. Voorwaardelijk: D. de Vink en J. M. Wagemaker. Niet bevorderd: 3 leerlingen. Van de le naar de 2e klasse: A. Bak ker, G. de Best, W. J. van den Bosch, J. Hoogenboom, L. v. Hove, C. J. de Jeu G. de Jong, J. Jurgens, J. Korbee, W. C. Koreman, H. Maat. M. Meijers, C. J v. d. Ploeg, F. L. Smit, H. Stikkelorum W. v. Tongeren, C. P. v. d. Vooren, W. B. Vooys. Th. J. Voskuil, A. J. Wesselius G. A. v. Wieringen, J. C. Wurzer en W. Zijerveld. Voorwaardelijk: P. Dreef en J. W. v. d. Linden. Niet bevorderd: 1 leerling. Meubelmakers, bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: D. v. Egmond. G Gijzenij, J. F. Raar en K. J. M. Rosdorff Van de le naar de 2e klasse: E. J Gijzenij, J. S. Lips, H. Mens, L. J. H Poptie, M. Spek, J. P. Verhaar en E Westerink. Schilders, bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: A. Bakker, O. Borst S. v. d. Kwast, B. Nieuwenhuizen en B. Oudshoorn. Van de le naar de 2e klasse: H. Bras- ker, H. Doove, C. Eikerbout, A. G. Kop J. v. d. Post en P. Wilschut. Voorwaardelijk: N. v. It er son. Niet bevorderd: 2e leerlingen. Metaalbewerkers, bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: A. O. H. Arends L Arnoldus, W. H. N. Bakker, J. Ba- rends, R. Been, H. Borgerding, P. v. Dig- gele, J. v. Duyn, A. L. Friesema, H. J M. Goddijn, A. v. Heusden, A. Heuzen J, Hille-brand, F. M. Hollebeek, A. Hor- ree, N. v. Houten, J. Koren, B. D. Rob bers, H. J. Bosboom, J. J. Kettenis, "K A. Mechelse, G. F. Meijer, B. M. F Miohé, C. v. d. Reijden, J. Slingerland J. Spierenburg, H. Stoute, H. Verstraten A. M. Vreeburg, J. Wakka, C. A. v. d Wilk en J. G. v. d. Zeeuw.^ Voorwaardelijk: I. de Feij, B. H. Jan sen en J. Ouwerkerk. Niet bevorderd: 3 leerlingen. Van de le naar de 2e klasse: J. A Beekman, W. v. Beelen, F. Betcke, D. G. v d. Boogaart, O. J. Cramer, H. Daneel J. M. Duiker, M. v. Duijn, P. v. Duijn. M. J. v. Duyvenbode, J. Galjaard, J. Geib, C. Goedhart, G. J. Hageman, B. A. v. Halderen, G. Hanno, C. 1. Han sen, P. C. Hendriksen, P. Houweling, J H. D. Hozee, A. lmmink, H. J. Karstens D. J. Monshouwer, A. M. Tand, W. J. Wijbenga, C. Dijkdrent, A. Hissink B. van Klinken, A. de Lange, S. van Leeuwen, J. Nuijen, R. J. van Oos ten, J. den Os, A. Oudshoorn, W Passier, H. M. J. Popken, H. v. Rosse D. Schouten, J. Spanjaard, H. v. Sprang W. Stichter, H. M. Tuurenhout, A. v Varick, W. C. B. Veltman, E. A. Th. Vogelenzang, J. G. Vonk, J. J. Witte man en C. v. Wijk. Voorwaardelijk: I. Bonarius en J. A Kuijpers. Niet bevorderd: 2 leerlingen. Electriciens-instrumentma- k e r s, bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: Th. Barthen, F. v. Beek, H. v. Berkel, J.. Eikerbout, G. Immink, P. Kalkhoven, J. Klein, J. v. d.' Linden, W MomLerg, J. H. Oldenkamp, J. Sjardijn B. G. Staal, J. J. Tuijthoff, Aug. Veen J. de Vroede, Ph. Wassenaar, M. v. Wijk H. S. Wijnbeek en J. Zwart. Voorwaardelijk: J. G. Bethe, M. de Meij en J. J. G. B. Selier. Van de le naar de 2e klasse: L. de Boer, M. K. J. Bon, D. van den Bos, A v Duyvenbode, B. A. v. Ees, J. W. Fak kel, R. P. de Geus, H. Gouw, P. J. v Haasteren, A. A. M. v. d. Hoeven, O. v d. Klaa-uw, M. L. H. Koeken, W. v. d. Lelie. J. O. Meijers, J. Overduyn, W. J J. Polane, N. Raaphorst, J. Scheffers A. S. Schüller, H. M. Seijn, J. Slootweg L. Tol, J. C. Verschoor, H. C. J. Vorst J. C. Warmerdam, W. J. Witteman en A. v. Zuilen. Voorwaardelijk: J. v. Alphen en F. A v Kempen. Onderstaande leerlingen van de Vak avondschool ontvingen een diploma: Voor bouwkundig teekenen: 1 H. N. Gijsman, Leiden; 2. W. Hassel- bach, Leiden; 3. J. de Jong, Katwijk aan Zee; 4. J. Jongeleen, Leiden; 5. J. Kloos, Katwijk aan Zee; 6. B. P. M. Rosdorff, Lei den; 7. J Vallentgoed. Leiden; 8. A. Vis ser, Wassenaar; 9. M. C. de Vogel, Leiden; 10. W. F. Wakka, Leiden; Tl. A. v. d Zaal, Lisse. Voor hout- en marmerschildejen: 12. H. v. Groeningeu. Voor vakteekenon aan metaalbewerkers: 13. A. Gijzenij, Leiden. Voor stoffeeren: 14. G. Overduin. Bovendien zal de volgende week een aantal leerlingen van den avondcursus in auto- en motorherstellen nog een diploma ontvangen- De leeraren van dezen cursus hebben het noodig gevonden deze leerlin gen nog een klein examen af te nemen. Vervolgens sprak de voorzitter een woord van gelukwensch tot de gedip'omeerde Leer lingen, tot de ouders, directeur en leeraren. Tot de leerlingen sprak de voorzitter o.a. als volgt: De eerste trede hebt ge bestegen, nu met moed en volharding hooger. Helaas kan ik niet ontveinzen, dat de tijdsomstandighe den ook voor u niet bijzonder gunstig zijn, de heerschende werkloosheid in de verschil lende takken van bedrijf maakt het niet gemakkelijk een werkkring te vinden. Maar laat u daardoor niet ontmoedigen, voor al len is een plaats in onze maatschappij te bezetten, voor den een wat vroeger, voor den' ander iets later. Bemoedigend is het feit, dat van de leerlingen, die thans de 6chool verlaten, meerdere timmerlieden en schilders in de zaak van vader of van fa milieleden emplooi gevonden hebben. Van de metaalbewerkers vinden een tweetal werk aan de Holi. Constr. Werkplaatsen, een aan de Stedelijke Lichtfabrieken, een aan de N.Z.H. tram, twee in garages te de zer stede, een in een herstelplaata van scheepsmotoren, een bij de Leidsehe Duin water Maatschappij, drie gaan naar het Natuurkundig Laboratorium, terwijl zes leerlingen den opleidingscursus voor oplei ding tot machinist ter koopvaardij zul en volgen en daarom gediplomeerde leerlin gen, houdt moed, in de maatschappij is en komt voor u een plaats. Hierna verkreeg de directeur der sohool het woord, die de leerlingen in een harte lijke toespraak oo het hart drukte hard te werken en te blijven studeeren. Weest. al dus de directeur, waar je cok .te werk wordt gesteld, voorkomend en beleefd en beseft, dat je nog pas komt kijlen. Voor de verdere studie gaf de directeur den jon gens eenige goede wenken. Door een der leerlingen werd den Di recteur hierop een tinnen vaas met bloe men aangeboden. Namens de leerlingen sprak nog C. de Graaf, die directeur en leeraren dank bracht voor de ontvangen opleiding, waar op zij allen trotsch gaan. Namens de ouders sprak nog de heer T. Goslinga, die vooral dank bracht voor het geduld en de toewijding der leeraren en de daarmede bereikte resultaten. Hierna werd de bijeenkomst door den voorzitter gesloten. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR RIJNLAND Adressen inzake den economischen toestand In de hedenmiddag gehouden vergadering der K. v. K. voor Rijnland kwam een voor stel te rtafel tot verzending van onderstaand adres aan den gemeenteraad: De zeer slechte gang van het economisch leven dwingt de particuliere bedrijven meer en meer tot ernstige zeer diep ingrijpende be zuinigingen. Vele dezer maatregelen zouden zeker achterwege blijven, indien de bittere noodzaak niet drong om tegen veel lagere prij zen de producten aan te bieden dan tot voor kort is geschied. Door ieder terzake kundige wordt thans erkend dat ons volk heeft ge leefd en zijn zaken heeft ingericht op een welvaartspeil dat niet langer te handhaven is. Ook de overheidsbedrijven hebben daaraan medegedaan en zijn zelfs in menig opzicht het particuliere bedrijf voorgegaan. Thans echter moeten tal van particuliere bedrijven zich aan de veranderde omstandig heden aanpassen om zich op een lager niveau te kunnen handhaven. Groote dwang tot soortgelijke reorganisatie bestaat voor de meeste overheidsbedrijven niet. De overheids diensten kunnen hier zelfs geheel worden uit geschakeld. Wat de overheidsbedrijven betreft, staat dit In verband met het feitelijk monopolie dat deze bezitten. Binnen bepaalde grenzen hebben de verbruikers te betalen overeenkomstig de tarieven voor hen vastgesteld. Slechts op en kele punten en onder bepaalde omstandighe den kan een dergelijk feitelijk monopolie wor den aangetast. Zoo zullen b.v. de grootverbruikers van gas en electriciteit zich gemakkelijker dan de wei nigverbruikers, andera licht-, warmte- of krachtbronnen kunnen aanschaffen, waardoor deze grootverbruikers bepaalde prijsverlagin gen kunnen verkrijgen. Hierbij komt nog, dat de voortschrijding der techniek het tegenwoor dig veel eerder dan voorheen mogelijk maakt, om .zichzelf van de benoodigde installaties te Intusschen is de Kamer zeer erkentelijk voor de soepele wijze waarop door uw bestuur t.a.v. verschillende tarieven met deze veran derde omstandigheden wordt rekening gehou den. Zij meent echter te mogen opmerken, dat het in hoofdzaak de groot-industrie is, die overigens volkomen terecht, tariefverlaging heeft ontvangen. Naar de raeening der Kamer hebben even wel ook de winkel- en klein-nijverheidsbe- drijven, vooral in dezen tijd, recht op zoo laag mogelijke tarieven, waarmede de Kamer overigens niet bedoelt dat aan de gebruikers beneden kostprijs zou moeten worden gele verd. De Kamer meent ten deze de aandacht te mogen vestigen op de waarschuwing van den wethouder van Financiën, den heer Goslinga, welke in de vergadering van den Gemeente raad van 23 Januar il93l opmerkte, dat aan 44 pet. der gasij en 40 pet. der electriciteits- gebruikers, beneden kostprijs werd geleverd, welke verliesposten te danken zijn aan het te gering verbruik per aangeslotene. Een dergelijken verkapten steun acht de Kamer niet gewenscht. Zou de gemeente, om de een of andere reden meenen, dat aan bepaalde gas en/of electriciteitsgebruikers een toeslag op het ta rief zou moeten worden gegeven, dan zou dit h.i. uit de gemeentekas moeten worden be taald. Ieder zou alsdan weten waartoe de winst uit deze bedrijven getrokken, wordt ge bruikt en hoeveel van deze winst daartoe wordt aangewend. Voorkomen zou daardoor worden, dat het gemeentebestuur douceurtjes geeft, daar waar zulks allerminst noodig is. Thans is de toe stand zelfs zoo, dat de kleinste gezinnen den grootsten toeslag kregen, terwijl de grootste gezinnen of zeer weinig toeslag ontvangen of zelfs moeten bijdragen om de tekorten, be- raald op de kleingebruikers, te betalen. Nog meent de Kamer er op te mogen wij zen, dat het, vooral nu het bedrijfsleven zoo zeer wordt geteisterd en naar met zekerheid kan worden voorspeld, daarvoor nog zeer zware tijden voor de deur staan, dringend noo dig is om, in afwachting van een juister sa mengesteld tarief, allereerst aan de gebruikers die het meest tot de winstvorming bijdragen, tariefverlaging toe te staan. Niet alleen betreft zulks de tarieven van gas en electriciteit maar ook de tarieven van ha ven-, lig- en bruggelden, de tarieven voor het slachthuis en alle andere lasten, welke inzon derheid het bedrijfsleven drukken. Deze alle dienen om dezelfde redenen te worden ver laagd. Concludeerende betuigt de Kamer aan Uw bestuur hare erkentelijkheid voor de soepele wijze waarop de tarieven voor de allergrootste verbruikers zijn verlaagd, maar veroorlooft zich tevens met grooten nadruk te verzoeken aan de andere verbruikers, die tot de winst vorming bijdragen, tariefverlaging toe te staan en op deze wijze de tarieven voor leveringen en andere diensten in overeenstemming te brengen met het verlaagde niveau, waarop het bedrijfsleven thans zijn bestaan moet zien te handhaven. Een dergelijk schrijven is gericht tot alle tot het district behoorende gemeentebesturen, terwijl ook bij den Minister van Waterstaat wordt aangedrongen op verlaging der tarie ven, bij snoorwegen, post, telegrafie en telefo nie, en der leges. LEIDEN. Dinsdag. Donderdag, Zaterdag. Vincentiu©- Bibliotheek, geopend 'e avonds van 730—8.3(1 uur Woensdag. K. J. M. V. „St. Peter Kanis", ledenvergadering Eigen Huis 8.30 uur. Donderdag. Vereen, tot bevordering der belangen van S. H. Leidsehe Volkshuis, 8 uur. Donderdag. Anti-Viviseotiebond. Spreker prof dr. Ude en dr. Pijl, Stadsge hoorzaal, 8 uur. Donderdag. „Geloof en Wetenschap" „Her inneringen aan een studiereis doo* Zuid-Afrika", Den Burcht, 8 uur. Donderdag. R.-K. S. V. „St. Augustinus", Algem. ledenvergadering „De Troubadours", EigenHuis. 8.45 uur Vrijdag. Tentoonstelling A. N. W. B. Le zing met lichtbeelden „Zomer- zorg", 8 uur. Zaterdag. Dior. V er. van R.-K. Bijz. Onder wijzers, nfd. Leiden en Omstre ken, Den Burcht, 6 uur. De avond-, naoht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Maart a.s. waar genomen door apotheek M. Boekwijt, Visch- markt 8, Telefoon 652. Is een Tolunie lusschen Nederland en België gewenscht? Door de Ned. Belgische Kamer van Koop handel te Brusel is ook aan de Leidsehe Ka mer de vraag gesteld of een Tolunie tusschen deze beide landen gewenscht geacht moet wor den of dat slechts moet worden voortgebouwd op de Conventie van Oslo. Het Bureau stelt voor, daarop o.a. te ant- antwoorden, dat zij een Tolunie in den gewo nen omslachtigen vorm tusschen Nederland en België niet voor verwezenlijking vatbaar acht De tweede hoofdvraag of moet worden voortgebouwd op de Conventie van Oslo, kam in zooverre met ja worden beantwoord, dat in afwachting van een veel nauwere samen werking, langs dien weg niet onbelangrijke voordeelen kunr.en worden verkregen. De Kamer moet als hare voorloopige mee ning aangeven ,dat de voordeelen voor Bel gië aanmerkelijk grooter zijn dan die voor Nederland. In het algemeen geeft de Kamer daarom de voorkeur aan Tolunies in zoo eenvoudig mo gelijken vorm door Nederland gesloten met enkele landen tegelijk. Zou Nederland b.v. met Engeland, Duitschland en België tegelijk een Tolunie sluiten, dan zou ons land welis waar de export uit die landen vrij in ons land moeten inlaten, maar als de binnenlandsche markt voor een bepaald artikel door den in voer uit een of twee dier landen zou worden bedreigd, dan zouden de overblijvende landen of het eene overblijvende land toch een be- langriik afzetgebeied kunnen worden of blij ven. Van het grootste belang hierbij is echter dat voor tal van andere artikelen een zeer ruim afzetgebied zou worden verkregen. Voorts zou Nederland, juist omdat het met drie landen tegelijk een Tolunie zou sluiten, met zijn invoer van tuinbouw- en veeteeltar- tike'en onmogelijk de markten in die drie landen al te ongunstig kunnen beïnvloeden, daar de voortbrenging hier te lande daartoe te gering zou zijn. Prof. dr. A. Eekhof. Prof. dr. A. Eekhof. hongleeraar in do theolosie a-an de Leidsehe Universiteit- is benoemd tot eere-doctor van de Univer siteit te Edinburgh. Deze benoeming is geschied om de wetenschappelijke verdiensten van prof. Eekhnf. Prof Eekhof aal zich aan het einde der maand Juni naar Edinburtrb besteven, ten einde in een onenbare versaderirig van den acaclemischen senaat met deze nieuwe waardigheid te worden bekleed. Leidsehe Studenten Tooneel". Z. IC. H de Prins en H K. H. Prinses Juliana ziin voornemens a.s. Vriidav vond ;n den Princessechouwbnre te Den de uitvoerine bij te wonen door bet Teid- sche Studenten Tooneel van drie kleine stukken van Schnitzler ten bate van bet •Tulianahuie in de Cité Universitaire te Parijs. Handelsregister K. v. K. W ii z i g i n e. 1296 Rooceveen en Arnoldus, Leiden, Haarlemmerweg 24. Timmer- en Aannemersbedrijf. Wijz. han- delsn. in: J. J. C. B. Hoogeveen. De feestavond van P K is abusieveliik aangekondigd on 10 April. Dit moet zijn Dins-Li er 5 Arrib en wordt gehouden zoo als bekend in den fover der Rtadsvehoor- zaal. Het belooft ditmaal weer een bui tengewone avond te worden. Het cabaret n.l. wordt verzorod door de cabaret-club „De Cocktail" die. verwijzende naar het groote succes, welk dit eezelsoban op den avond van den R.-K. Vrouwenbond oogst te. wel geen nadere aanbeveling behoeft. Het bestuur heeft ditmaal voor een uit stekende Band gezorvd. zoodat het verdere vedpelte van den avond ook in voede han den is. De leden en donstueraftrices). als mede evcntueele introducé's. zullen over eeni?e daven mededeplinor ontvanven waar en hoe de toegangskaarten verkrijgbaar zijn. Door een heiblok getroffen. Hedenmorgen te ruim half elf is bij het heiwerk aan de Middelstegracht de 21-ja- rige arbeide G. V. uit Ter Aar door oen geleider van het heiblok aan het hoofd ge troffen. Hij liep een ernstige hoofdwonde en een hersenschudding op, waarom hij naar het Acad. Ziekenhuis moest worden vervoerd.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2