23ste Jaargang WOENSDAG 16 MAART 1932 No. 7152 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND e Êeicbelie Goti^a/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor LeideD 19 cent per week f2-50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2-60 per kwarraal Franco per poet f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia roor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. Dit nummer bestaat uit drie bladen TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Medêdeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend* Kleine advertentiën, van ten boogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur e» verhuur, koop en verkoop f 0.50. EERSTE KAMER. begrooting van waterstaat. Aan de orde is de begrooting van Water staat voor 1932. De heer M o 11 m a k e r (s. d.) noemt den huidigen toestand in het vervoerswezen chaotisch. In plaats van tot reorganisatie neemt men zyn toevlucht tot loonsverlagin gen. De spoor- en tramwegen worden bena deeld door concurrentie van autobusonder nemingen, wie het bestaan al te gemakke lijk wordt gemaakt. Spr. herinnert aan het geen ir. Eteitsma, hoofdredacteur van het orgaan Spoor en Tramwegen heeft ge schreven. Het Rijkswegenplan kost 435 millioen gulden en daarvan wil de minister in tien jaren zooveel doen uitvoeren, dat aan de verlangens grootendeels zal zijn tegemoet gekomen voor degenen die van deze wegen gebruik maken. Haar intussohen lijden de spoor- en tram-ondernemingen die veel ka pitaal in den grond hebben gestoken en werken met verlies, terwijl zij toch in een bestaande verkeersbehoefte voorzien en in dien zin onmisbaar zijn. Het Twente-Rijn- kanaal kost 50 millioen, terwijl ernstig wordt betwijfelt of het wel ooit zijn nut zal opleveren. En dan zwijgt spr. nog van de politieke kanalen. Auto-ondernemingen hebben allerlei groote trajecten in exploitatie genomen. Zoo wordt, terwijl de Spo'or- en Tramwe gen aan hun exploitatieplicht zijn gebon den. dé spoeling dun. De arbeidsvoorwaar den voor het autobesturend personeel zijn aan geen beperkende bepalingen gebonden wat ten gevolge heeft, dat het personeel ■wordt uitgebuit en dat de veiligheid in ge vaar komt. Hierna voeren nog enkele andere Sena toren het woord. De minister van Waterstaat, mr. R e ij- m e r, verheugt zich erover, dat geen cri- tiek op den eigenlijken Waterstaat is uitge oefend. Het toenemend automobilisme noodzaakt tot bespoediging van den aanleg van we gen en bruggen; de verbindingen over de groote rivieren zijn zoo urgent, dat daar voor andere belangen wel wat moeten wij ken. Het gaat niet aan, het te doen voorko men alsof Nederland er is voor de spoor wegen. Hoewel spr. ook de spoorwegen onder zijn departementaal beheer heeft en hij daar gaarne een sluitend budget ziet, daar kan men tooh de wijzers van de klok niet voor terugzetten. Het betoog van den heer Moltmaker kwam sph zeer reaction- nair voor. Wij moeten ons oriënteeren op het vervoer, dat steeds meer toeneemt, n.L het automobilisme. De begrooting wordt z. h. st. aangeno men, evenals de Postbegrooting en de be- grooting van het Staabsvisschershavenbe- drijf. TWEEDE KAMER indische begrooting. instel ling departement van ec0n. zaken en arbeid. Aan de orde is Hoofdstuk III (Justitie) van de Indische begrooting. Door versohillende leden werd het woord gevoerd en door Minister De Graaff be antwoord. De Minister zeide, dat de uitbreiding der sociale wetgeving zeer moeilijk is in verband met de gansch verschillende om standigheden op verschillende plaatsen. Het stelsel van minimumloonen is prac- tisch niet uitvoerbaar voor Indië. Onvol doendheid der arbeidsinspectie op Java is niet gébleken. Spr. ziet niet in, waarom politieke gevangenen anders moeten wor den behandeld. Alleen de kwaliteiten en ontwikkeling van het individu moeten hier bij een rol spelen. In zake de huishuren acht spr. het het best voorloopig niet dwingend op te tre den. Het geval-Soekarno was er een van practische beoordeeling en lag geheel bin nen de competentie van den gouverneur- generaal. Wel was de motiveering van het gratieverzoek minder gelukkig. Instelling van een departement van Ar beid is in beraad, maar een ziekteverzeke ring is voor Indië op 't oogenblik financieel onuitvoerbaar. Uit het besluit van de tabaksonderne- emrs mag men niet concludeeren, dat de poenale sanctie niet noodig is. Deze wordt echter geleidelijk afgeschaft. Inderdaad heeft men op zeer onberaden wijze de rub- bercultuur uitgebreid in den tijd van hooge prijzen. Aan de orde was daarna de afd. Finan ciën. Hier was het weer alles opium wat de klok sloeg. Men kent het lied, dat de hee- ren Cramer en van Boetzelaer zongen en men begrijpt ook, dat de Minister weer de Nederlandsche opiumpolitiek verdedig de. Hoe dikwijls heeft de heer de Graaff dit al moeten doen? Over Binnenlandsch Bestuur (Bestuurs- hervorming) hebben tot duever alleen ba ron van Boetzelaer en de heer Cramer ge sproken. De vergadering werd geschorst tot half 9 's avonds. Aan de orde was het wetsontwerp be treffende de nieuwe indeeling der Depar tementen (Instelling Departement van Eco nomische Zaken en Arbeid en overbrenging van de afdeelingen Volksgezondheid, Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling naar Binnenlandsche Zaken). De heer W eitkamp (C.H.) klaagt over de voortdurende achterstelling vau den landbouw bij den handel. De heer Van der Sluis (S.D.A.P.) acht het logisch, dat de werkloosheidsver zekering naar Binnenlandsche Zaken ver huist, terwijl de sociale wetgeving verder bij het Departement van Economische Za ken blijft. Spr. vreest dat de werkloosheids verzekering te veel zal worden geassimi leerd met jie afdeeling armenzorg. Deze twee zaken moeten streng gescheiden blij ven. De Volksgezondheid zal ook overgaan en hier dreigt hetzelfde gevaar, dat deze den invloed zal ondervinden van de ar menzorg. Spr. dringt aan op de aanstelling van een diroctour-generaal van den land bouw. De heer Slotemaker de Bruine (C.H.) heeft reeds verklaard, dat hij niet zeer ingenomen was met de voorgenomen herindeeling van de departementen en hij is sedert niet van meening veranderd. Er zou z.i. moeten komen een economisch de partement naast een sociaal departement, terwijl er nu zal komen een sociaal-econo misch departement. De overbrenging van de afdeeling Volks gezondheid naar Binnenl. Zaken acht spr. ook niet gelukkig, omdat deze in 1918 een socialen inslag heeft gekregen. Ook deelt spr. de bezwaren van den heer van der Sluis tegen de overbrenging van de werk loosheidsverzekering naar Binnenl. Zakeu. Meer dan eene andere sociale verzekering behoort deze thuis bij het sociaal-econo mische departement. De heer Brast (Plattelander) zegt, dat het voor hem maar gaat om de kwestie of er voor den landbouw wat meer zal worden gedaan dan tot nog toe. Zal er nu e>en di recteur-generaal komen? Er zal nogmaals over gedacht worden, maar spr. kan wel verzekeren dat er geen directeur-generaal van den landbouw zal komen, het zal zeifs niet worden overwogen! Van dezen persoon is niets te verwachten De voorzitter vraagt de spreker zich wat vriendelijker uit te drukken. De heer Braat (Pl.b.): Nog vriendelij ker? Hij heeft zich zoo vriendelijk mogelijk uitgedrukt. Spr. zal niet tegenstemmen want de landbouw heeft niets te verliezen. Deze staat met den rug tegen den muur en kan niet verder achteruit. De heer Van Rappard (V.B.) sluit zich aan bij de heeren Weitkamp en Van der Sluis in hun aandrang tot weder aan stelling van een directeur-generaal. De heer J o e k e s (V.D.) meent, dat het verkieslijker ware geweest, indien men ware overgegaan tot de inrichting van een economisch departement en daarnaast een sociaal-departement. Dit zou kunnen ge schieden zonder uitbreiding van het aan tal departementen, n.l. door opheffing van het departement van Waterstaat. De heer A a 1 b e r s e (R.K.) is ook een voorstander van het hebben van een eco nomisch departement naast een sociaal de partement. Eén \ereenigd departement is niet mogelijk omdat wij hier niet hebben de functie van onderstaatssecretarissen. Zou men dit toch doen, dan werd dit een triomf der ambtenarij. Intusschen komt spr. tot een andere conclusie dan de heer Joekes, die dit wets ontwerp zou willen verwerpen. Dat zou niet verstandig zijn. De Kamer zou dan niet consequent zijn, want dit voorstel is feitelijk een gevolg van een aandrang uit de Kamer. Omdat het economische depar tement voor één minister te groot zou wor den als alles daarbij bleef met de afdeeling landbouw is het noodig eenige diensten naar Binnenlandsche Zaken over te bren gen. Nu is de werkloosheidsverzekering altijd afgezonderd geweest van de andere siciale verzekeringen. Vandaar, dat er z.i. geen bezwaar tegen is die afdeeling over te brengen naar het departement, waarbij ook de werkloozensteun is ondergebracht. Spr. adviseert daarom dit wetsontwerp aan te nemen in het vertrouwen, dat eeu volgende kabinetsformateur zal overwegen om een afzonderlijk economisch en een af zonderlijk sociaal departement in te stel len. De heer Beumer (A.R.) zegt, dat men aan de Regeering geen directeur-generaal van den landbouw moet opdringen. Spr. heeft niet de overtuiging, dat de aanstel ling van een directeur-generaal in het be lang der boeren zal zijn. Kon daardoor de crisis worden opgelost, dan zou spr. des noods voor een motie willen stemmen. Antwoord van Minister Ruys. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, de heer Ruijs de Bee- renbrouck, dankt de heer Aalberse voor de uitstekende wijze, waarop deze de voorgeschiedenis van deze zaak heeft uit eengezet. Met dén heer Joekes is spr. het eens, dat als men voor een leege tafel stond, de groepeering anders zou kunnen zijn. Ook is spr. het eens met de meening, dat het niet gewenscht is, dat Ministers, die geruimen tijd bepaalde afdeelingen hebben beheerd, daaruit worden gehaald. Daarom zijn thans de verschuivingen tot een minimum gereduceerd. In 1929 heeft spr. inderdaad verklaard, dat hij de reorganisatie zou overwegen. In dien de Kamer thans dit wetsontwerp aan vaardt, waarop de regéering groot en prijs stelt, zal de Regeering onmiddellijk over wegen wat over een jaar zal moeten go- schieden voor een nieuwe indeeling der departementen. De drie betrokken Minis ters zullen de zaak bestudeeren en de vol gende Kabinetsformateur zal daarmee dan zijn voordeel kunnen doen. Verschillende leden willen uiteindelijk een eoonomisch departement en een afzon derlijk sociaal departement. In agrarische kringen wil men een "apart departement van landbouw. Daartegen moet spr. ernstig waarschuwen als niet in het belang van den landbouw en de landbouwers. Deze moeten niet door één Minister worden be hartigd, maar door verschillende Ministers. De heer Van Rappard (Lib.)In an dere landen heeft men tooh wel een af zonderlijk departement van landbouw. De Minister vraagt of de toestand daar dan zooveel beter is. Aan de overbrenging van de werkloos heidsverzekering naar Binnenlandsche Za ken zullen zeker wel bezwaren zijn verbon den, maar een zeer groot deel derw werk- loozenzorg is reeds bij dat departement. Vrees voor invloed van de armenzorg be hoeft niet te bestaan. De inwendige dienst van Binnenlandsche Zaken zal moeten her zien worden en spr. verklaart uitdrukkelijk, dat hij er voor zal zorgen, dat de afdeo- ling armenzorg geen invloed zal oefenen op de werkloosheidsverzekering en de volksgezondheid. Het spijt spr., dat de af deeling Landbouw zijn departement zal verlaten. Minister Verschuur spreekt. De Minister van Arbeid, de heer V erschuur wil op enkele punten nog een aanvulling geven. Ten aanzien van het roerende afscheid, dat de Minister van Bm- nenlandsche Zaken van de afdeeling Land bouw nam, kan spr. zich aansluiten voor wat betreft de aid. Volksgezondheid van zijn departement. In 1933, of als er eerder een ander Ka binet zou moeten optreden, kan het ideaal der indeeling nader onder de oogen wor den gezien. De belangen van den landbouw kunnen niet anders worden gezien dan als ecj- nomische belangen. Dat de landbouw te genover handel en nijverheid in de ver drukking zal komen, behoeft niet te worden gevreesd. Spr. kan er niets anders tegen over stellen dan een belofte van goed ge- drag. Verschillende bezwaren zouden bij vele leden wegvallen als de belofte kon worden gegeven dat een directeur-generaal aan den landbouw zal worden aangesteld. Er is bij de Regeering op dit oogenblik een sterke neiging om zoodanigen titularis aan te stellen. De stemming over het wetsontwerp zal worden gehouden Woensdagmiddag bij den aanvang der vergadering. De vergadering wordt te 10 uur 25 ver daagd tot Woensdagmiddag 1 uur. het werkl00zencijfer. Percentage daalt. De laatste opgave van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering omtrent de werkloosheid geeft in het algemeen een iets gunstiger beeld: het gemiddelde per centage, dat in de week van 8 tot 13 Fe bruari j.l. het hoogst was, n.l. 27.5 geheel en 7.6 pet. gedeeltelijk werk.oozen, was op 27 Februari gedaald tot 25.4 geheel en 6.6 pet. gedeeltelijk werkloozen. KONINKLIJKE BESLUITEN. Burgemeester. Bij Kon. besluit van 11 Maart is benoemd tot burgemeester der gemeenten Wijk en Aalburg en Veen C. B. J. Landweer. AARTSBISSCHOPPELIJK VERBOD. De tournee van prof. Ude. De Oostenrijiksche professor dr. Joh. Ude, uit Graz, maakt een tournée door ons land: Den Haag, Leiden, Utrecht. Hilversum, Apeldoorn, Dordrecht, Rot terdam en Amsterdam. Dit tournée is georganiseerd door den anti-vivisectiebond welke bond perso nen van versohillende godsdienstige rich ting onder zijn volgelingen telt. Tegelijkertijd met dezen Oostenrijk- sohen hoogleeraar treden in verschillen de plaatsen ook andere sprekers op. Op deze bijeenkomsten zullen wellicht ot waarschijnlijk in redevoeringen denkbeel den worden verkondigd over vivisectie (vegetarisme, alcoholisme, enz.) welke in strijd zijn met de Katholieke beginselen terwijl door het optreden van iemand als prof. dr. Ude (doctor in de theologie) de schijn wordt gewekt, alsof wat op die bijeenkomsten wordt gezegd door de Ka tholieke beginselen wordt gedekt. 't Is "waarschijnlijk daarom, dat Z. H Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbis schop van Utrecht, het noodig heeft ge vonden de volgende mededeeling te doen: „Bij dezen maken Wij bekend, dat Wij door bijzondere redenen daartoe genoopt aan prof. dr. Ude hebben verboden, in ons Aartsbisdom spreekbeurten te ver vullen". De Aartsbisschop van Utrecht J. H. G. JANSEN 15 Maart 1932. de c0nting enteer ings- maatregelen. Vragen van den heer Kortenhorst. Het lid der Tweede Kamer de heer Kortenhorst heeft de volgende vragen gericht tot den minister van Arbeid. Handel en Nijverheid: 1. Is het den Minsiter bekend, dat de invoer van goederen, ten aanzien waar van toepassing der Crisisinvoerwet door Nederlandsche producenten is aange vraagd, toeneemt en dat daardoor de crisis in die bedrijfstakken wordt ver scherpt? 2. Is de Minister niet van oordeel, dat het bedrijfsleven door de onzekerheid waarin het zich met betrekking tot de toepassing der Crisisinvoerwet bevindt groot nadeel ondervindt 3. Is de Minister bereid de afdoening der bedoelde verzoeken te bespoedigen? moeilijkheden voor de hoed en fabrieken. Wijziging der Tariefwet gevraagd. Het lid der Tweede Kamer de heer Hermans heeft aan de ministers van Ar beid, Handel en Nijverheid en van Fi nanciën de volgende vragen gesteld: 1. Is den Ministers bekend, dat ook de hoedenfabrieken in ons land met crisis moeilijkheden te worstelen hebben en dat aan deze fabrieken op zeer eenvoudige en praktische wijze steun zou kunneD worden verleend door een zoodanige wij ziging der Tariefwet, dat zoogenaamde cloches, welke in ons land niet worden vervaardigd en niet loonend te vervaar digen zijn, worden vrijgesteld van in voerrecht? 2. Is den Ministers bekend, dat meer dere bedrijven in ons land in de tegen woordige crisismoeilijkheden gesteund zouden kannen worden door opheffing van invoerrechten op grondstoffen of half- fabricaten, welke hier van elders moeten worden ingevoerd? 3. Zoo ja, zijn de Ministers dan niet van oordeel, dat nu een algeheele technische herziening der Tariefwet blijk- 'baar zeer veel tijd eischt deze her ziening partieel moet geschieden en mef spoed dient te worden bevorderd, omdat hierdoor, soms beter en in elk gevaJ minder omslachtig en bezwaarlijk dan door andere maatregelen, steun kan worden verleend aan in nood verkeeren- de bedrijven? de „morgen". De Morgen meldt, dat zij blijft voortbestaan. Er was, naar men zich herin nert, sprake van geweest, dat het blad met ingang van 1 April zou worden opgeheven. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De ontwapeningsconferentie zal een langdurige Paaschvacantie genieten. (Bui tenland, 2de blad). Gandhi's vrouw opnieuw gearresteerd. (Buitenland, 2de blad). De godsdienststrijd in Mexico, (ffuf- tenland, 2de blad). Treindiefstal bij Antwerpen. (Buitenl. Berichten, 2de blad). LEIDEN. Het Natuurkundig Laboratorium zal voortaan Kamerlingh Onnes-Laboratorium heetèn. De ingebruikstelling van den grooten electro-magneet (2do blad). Een Goethe-herdenking in de Leidsche Universiteit. (2de blad). Bij de katholieke werkgevers wordt niet gestaakt. Gelijk men weet dreigt ©en staking bij den Bond van Meubelfabrikanten. Wij kunnen bieedeelen, dat dank zij een tegemoetkomender houding der katholieke werkgevers in de meubelindustrie bij deze niet zal worden gestaakt; integendeel mot hen is overeenstemming bereikt en naar ons verzekerd werd gezien de algemeene situatie mag de verkregen oplossing niet als slecht worden aangemerkt, al had men natuurlijk liever in het geheel geen loons verlaging gezien. De R. K. en Chr. Meubelmakersbonden zijn tot overeenstemming gekomen met den Katholieken Patroonsbond „St. Rei- noldus" en de firma Vroom en Dreesmaon in dien zin dat 2 cent loonsverlaging zal worden toegepast voor hen die boven deu 24-jarigen leeftijd zijn en 3 cent voor hen, die daar beneden zijn. Dat deze overeenstemming voor het meubelbedrijf van beteekenis is moge blij ken uit het feit, dat de Katholieke Pa troonsbond „St. Reinoldus" 130 leden telt en in de filialen van de firma Vroom en Dreesman 600 gezellen bij deze branche betrokken zyn. Afgedacht van het pijnlijke dat elke toe passing van loonsverlaging met zich brengt, mag toch met waardeering getuigd worden van de houding welke de katholieke werk gevers in dit bedrijf aannemen in tegen stelling met hun andersdenkende collega Volkskrant". Vereenlging van R.-K. Gemeenteraads leden in de Staten Kieskring Leiden. Op Zaterdag 16 Januari j.l. kwamen in „Den Burcht" te Leiden, onder leiding van het bestuur der R.-K. Kamer-Centrale, een veertigtal personen bijeen, allen R.-K. leden van gemeenteraden, welke gemeen ten ressorteeren onder de R.-K. Staten Kieskring Leiden, met het doel, een ver- eeniging als bovengenoemd op te richten. Na ampele disoussies gaven zich staande ter vergadering alle aanwezigen als lid op, terwijl van enkele R.-K. raadsleden, welke niet aanwezig konden zijn, bericht was ingekomen, dat zij met het doel der vereeniging sympathiseerden en zich -als lid opgaven. Als voorloopig bestuur werd door de vergadering aangewezen de navolgende personen: mr A. F. L. M. Tepe, Leiden, P. Warmerdam, Lisse. G P. G. van Leeuwen, Wassenaar, B. J. N. Kortman, Oegstgeest en J. H. van der Voet, Voorhout. Het doel der vereeniging is, met op di versen tijden bijeen te komen, door uitwis seling van gedachten, elkaar voor te lich ten en zoo algemeene richtlijnen voor de gemeente-politiek vast te stellen. Het is natuurlijk geenszins de bedoeling, dat de vereeniging zich bemoeit met de politiek van een bepaalden gemeenteraad. Het voorloopig bestuur heeft de leden doch ook diegenen, die lid kunnen zijn, doch zich nog niet als zoodanig hebben opgege ven. uit-genoodigd tot bijwoning ecner le denvergadering op Dinsdag 22 Maart a.s. des namiddags te half drie in café-restau rant „Zomerzorg" te Leiden. De agenda luidt als volgt: 1. Opening. 2. Behandeling reglement. 3. Vaststelling contributie 4. Bestuursverkiezing. 5. Rond vraag. 6. Sluiting. Nationaal Crisis Comité. Bij het Nationaal Crisis Comité is in de vorige week ontvangen f 28.740.14, waar door het totaal der ingekomen gelden thans bedraagt f 701.386,17.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1