UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK STADSNIEUWS AGENDA DINSDAG 15 MAART 1932 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 moge U aldus spr. nog wijten op de betrekkelijk gunstige conditie, waarin ons vak nog verkeert in vergelijking met ande re bedrijven, die nog in sterker mate geteis terd worden. Verschillende takken in het Tuinbouwbedrijf zijn er inderdaad nog veel sleohter aan toe. Wij zijn nog kweekers van een product, waarvan wij in vele op zichten het monopolie bezitten en wij mo gen wonen en arbeiden in een streek waar onze cultuur het meest en het best cedijt. Bovendien is en blijft onze bloembol een artikel waar steeds in alle landen der we reld naar gevraagd zal worden en al moge» het waar zijn dat de moeilijkheden in zake den afzet ons niet gespaard blijven, trots dit mogen wij zeggen dat in vergelijking met andere tuinbouwartikelen wij steeds en nu nog een gunstige uitzondering maak ten. Of de huidige toestand lang zal voort duren en of hij nog in druk zal toenemen, is moeilijk te zeggen. Naar mijn gevoel zal het jaar 1932, tenzij er een bijzondere ver andering ten gunste intreed, moeilijker zijn dan haar voorgangster. Ik meen, dat wij het laagste punt nog niet hebben bereikt, hoewel de uitkomst dezer profetie be- heerscht wordt door de resultaten van het gewas en den afzet naar het buitenland, twee factoren, die van groote beteekenis kunnen zijn. De moeilijkheden in ons vak worden ook veroorzaakt en beheerscht door de gewel dige overproductie. Wellicht is de laatste oorzaak nog erger dan de eerste. Wij moe ten twee kanten uit. Eenerzijds moeten wij bij onze regeering aandringen op bescher mende maatregelen tegenover het buiten land Niet zooals dit geschiedde bij het contigenteeringswetje ten aanzien van De nemarken, waarvan ons vak juist het om gekeerde ondervindt, maar op een wijze, die onze cultuur in 't algemeen en onzen export in het bijzonder ten goede komt. ter wijl de andere weg tot verbetering leidt naar binnen, de strijd namelijk tegen de overproductie. Een groot gedeelte onzer vakgenooten zag de noodzakelijkheid daarvan nog niet in, terwijl anderen bezwaar maken tegen dwang in deze; het zij zoo. maar of nu de plicht om den strijd tegen die overproduc tie voort te zetten voor ons is opgeheven, meen ik zeer sterk te mogen betwijfelen. Ik acht het tot op dit oogenbik een duro plicht van ieder vakgenoot vrijwillig te hande'en. opdat daardoor grootere schade en moeilijkheden, die voor ons zelf daaruit kunnen voortvloeien, worden opgeheven en de welvaart des te spoediger kan terug- kepren. Spreker deelde nog mede, dat het leden- I tal der vereenising is toezenomen en ein digde zijn rede met een krachtige opwek king tot de leden om vertrouwend op en ge'oovend in de leiding van een Almachti- gen God de toekomst tegemoet te gaan. KATWIJK AAN ZEE. Aanranding. Dezer dagen liep een jonge dame te wandelen op het strand tusschen Katwijk en Wassenaar, toen plotseling een persoon haar een revolver voorhield én beval haar bezittingen af te geven. Zij gaf hem eep gouden ringetje. Voorts bedreigde hij haar met geweld indien gij het bij de politie zou aange ven. Op het gegeven signalement is gis teren door de politie aangehouden L. v. d M. uit het 2e Duinpad. De revolver is in beslag genomen en bleek een imi tatie revolver te zijn. NOORDWIJK. FLORAPARK 1932. Wat een reclame er al niet wordt gemaakt Hoewel het nog ongeveer een maand zal duren voordat de vollegronds-tentoon stelling „Florapark 1932 Noordwijk" opent vorderen de voorbereidingen snel. Het groote restaurant is nagenoeg vol tooid. Aan den toegangsweg, die uit komt op den hoek Voorstraat-SchieEtraat. wordt druk gewerkt. Het groote auto park is betegeld. Op een der hoeken van dit autopark is een speciaal restaurant gebouwd voor de chauffeurs, waar tegen matigen prijs voor hen consumptie zal te krijgen zijn. Langs den toegangsweg wor den stands gebouwd die door belangheb benden kunnen worden gehuurd. Honderden sprekende reclameplaten zijn verspreid, terwijl over enkele dagen in trams en autobussen een transparant de passagiers tot een bezoek aan het Florapark zal uitnoodigen. In samenwer king met de reclame-commissie voor de badplaats zal nog een speciale reclame worden gemaakt c^oor verspreiding van een folder, waarvan een 25000 exemplaren zullen worden toegezonden aan hotels, restaurants, reisbureaux enz. Het presidium van het Eere-Comité wordt gevormd door jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche a- ken en Landbouw, jhr. mr. Dr. H. A. van Karnebeek. Minister van Staat, Com missaris der Koningin in do provincie Zuid-Holland, drs. J. B. V. M. J. van de Mortel, Burgemeester van Noordwijk, L. Graaf van Limburg Stirum, .Ambachts heer van Noordwijk. Het Eere-Comité zal vervolgens be staan uit de navolgende leden: Baron Kraayenhoff, Vocrz. v. d. Alg. Ver. voor V. V. tc Den Haag: van Deventer, Di recteur v^n de Alg. Ned. V. voor V. V. te Den Haag, ir. Th. J. Mansholt, Insp. Hoofd. v. d. Buifcenl. Landbouwvoorlich- tingsdienst te Den Haag. ir. R. P. Bont huis, Rijkstuinbouwconsulent in algem. dienst, E. H. Krelage, Voorz. der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur te Haarlem, mr. J. C. A. Evcrweijn, Eere-lid der Alg. Ver. voor B. B. C. te Noordwijk, Jhr. van Tets van Goidschalxoord, Voorz. der Kon. Ned. Mij. voor Tuinb. en Plantk. te Zeist. S. Schoneveld. Voorz. v. d. Bond van BloemboUenhandelaren te Sassen- heim, Ten Cate Brouwer, Voorz. v. d. Kamer v. Kooohandel voor Rijnland, ir. W. J. Bnreersdijk. Dir. v. d. N. Z. Holl. Tramweg-Mij., ir. K. Volkersz. Rijkstuin bouwconsulent voor de Bloembollenstreek prof. dr. E. van Slorteren. ir. N. van Poeteren, van den Plantenziektenkundi- ren Dienst. H. Liefferink, Voorz. van V. V. te Noordwijk, Gravin van Bvlandt van Limburg Stirum te Noordwijk, mevr Douarière L. A. C. van Panhuysv. d. Lek de Clercq te Noordwijk; R. Taoren- beck, Voorz. van de alg. Recl.-Comm. voor de badplaats Noordwijk. De Jury voor de Hyacinthen zal be staan uit de heeren: J. F. Roozen, Heem stede, Jos. M. J. Braam, Heemstede en J. v. d. Mei' dn - uit. de heeren: Chr. Eggink Jr., Voorschoten. A. Verduijn Jr„ Lisse, D. Lefeber, Lisre voor Narcissen en bijgoed uit de heeren: W. Warnaar, Sassenheim. Th. Hoog Jr., Haarlem. J. F. Ch. Dix, Heemstede. In het garantiefonds is ingeteekend voor een bedrag van f 20.750. De tentoonstelling, die in 16 groenen is ingedeeld, omvat ruim 800 inzendin gen. SASSENHEIM. SCHOOLJUBTLEUM. De heer L. van Leeuwen Sr. Ridder van Oranje-Nassau. In de omgeving van de School met den Bijbel wapperde gisteren de Hollandsche driekleur ter opluistering van het 40-jarig bestaansfeest. De heer L. v. Leeuwen Sr.. die vanaf de oprichting onafgebroken aan de vereeniging is geweest, werd gisteren in het gebouw Concordia in een samen komst aldaar gehuldigd. Op de receptie waarbij velen waren uitgenoodigd, werd door verschillende het woord gevoerd. De burgemeester, welke den heer v. Leeuwen feliciteerde deelde hem mede, dat de jubi laris was benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Vervolgens werd het woord gevoerd door de heeren ds. P. D. Kuiper. W. Los eh inspecteur Baak. Door de beide hoogste klassen der school werd een feestlied gezongen. Gedurende de receptie kwamen vele gelukwenschen binnen. 0EGSTGEEST. Crisiscomité. De derde buscollecte heeft opgebracht 128.25. Het comité had deze achteruitgang wel verwacht Nu echter alle ingezetenen hun bijdrage bepaald hebben hoopt het comité deze week niet teleurgesteld te worden. De collectrices gaan weer met ijver aan het werk. Steunt door uw gave haar liefdadig werk e.n het goede doel. Serenade. Hedenavond zal de R. K Harmonie „Triumnh" een serenade bren gen aan het goudden echtpaar v. Ingen SchenauVerstraten aan „Het Witte Huis". HILLEG0M. Drie inbraken. Hedennacht is in drie huizen alhier ingebroken, namelijk in de huizen van den Heer Zonneveld, schilder, de wed. Kroon, drogisterij en Mulder, bloembol lenhandelaar. Deze huizen liggen naast elkaar. De dieven zijn binnengekomen door het uitsnijden van ruitjes. In de beneden verdieping werden kasten en laden over hoop gehaald. Voor ongeveer 400*— aan geld ie gestolen, alsmede een horloge. Vermoedelijk hebben de inbrekers in den nanacht omstreeks 4 uur hun slag geslagen; toen is wel eenig leven ge hoord. waar echter geen acht op is ge slagen. De politie is ijverig in de weer, de daders op te sporen. WASSENAAR. Been gebroken. Bij den wedstrijd Graaf Willem II—Leonidas brak de kee per L. van Leonidas het rechter onderbeen. Nadat dr. H uit Rotterdam de eerste hulp had verleend, is L. per particuliere auto naar zijn woonplaats te Rotterdam overgebracht. Dom. Terwijl een agent wegens rijden zonder licht procesverbaal opmaakte tegen T. uit Leiden, werd het rijwiel van den agent aangereden door een auto, bestuurd door J. uit Leiden. J. verklaarde zich be reid, de schade te vergoeden. ALPHEN AAN DEN RUN. ONGELUK MET EEN SCHAAF- MACHINE. Twee vingers afgerukt. Gisteren had W. v. H., werkzaam aan do motorenfabriek „de Industrie", het ongeluk met zijn hand tusschen een schaaf machine te geraken, waardoor een vinger en pink van dit lichaamsdeel werden af gerukt. v. H. heeft zich in het Ziekenhuis te Leiden onder heelkundige behandeling gesteld. Een roeibootje overvaren. Op «dei» Rijn nabij de Asphaltfabriek werd gister morgen de rivierventer J. van L. met zijn roeiboot door een motorboot overvaren. Het bootje bekwam een zoodanige lekkage dat het onmiddellijk zonk. v. L. wist zich te redden door op een passecrende zand- viet te springen. De inhoud der roeiboot, groenten en fruit, ging grootendeels ver loren. Het vaartuig werd spoodig gelicht. Met de schrik maar zonder fiets. Op den hoek van Mandersloostraat word v. D. mei zijn rijwiel gisterncmiddag door een autobestuurder zoodanig aangereden dat de fiets bijna geheel werd vernield, v. D. kwam met den schrik vrij. WOERDEN. Een geraffineerd stelletje. Zaterdag avond heeft een zekere v. L.. sigarenwin kelier, een I3-jarige jongen betrapt op het stelen van cigaretten. Hij deed hiervan aangifte bij de politie en uit het onder zoek bleek, dat men met een geraffineerd complotje van een viertal te doen had, dat vermoedelijk al meer dan eens aan dergelijke feiten zich heeft schuldig ge maakt. Het was aan v. L. en diens vrouw, die boven den winkel wonen, al meer dan eens opgevallen dat telkens dezelfde jon gens op geregelde tijden den winkel bin nenkwamen. Zoo gauw een van beiien be neden was stond er een jongen bij de deur die vroeg, of v. L. losse sigaretten ver kocht of sigaretten van een bepaald merk. Steeds antwoordde de heer v. L. ontken nend en de jongen9 vertrokken. Toen Zaterdagavond v. L. op den loer lag, gebeurde hetzelfde. Hij was nog" niet beneden of reeds was de dader bij de dear met de sigaretten in zijn zak. die hij al lang had weggehaald. Dezelfde vraag werd weer gedaan. Maar toen ontmaskerde v. L. de jongen, die de sigaretten voor den dag haalde. De politie heeft uit het onder zoek wel reeds gemerkt, dat de 13-jarige P. K. aihier de hoofddader schijnt te zijn. DE NIEUWE ELECTRO-MAGNEET IN HET NATUURKUNDIG LABORATORIUM. HET WERK VAN PROF. KAMERLINGH ONNES VOLTOOID. Hedenmiddag heeft in tegenwoordigheid van \erschillende genoodi&den in de ooi- legezaal van het Natuurkundig Laborato rium aan de Nieuwsteeg de officieele in gebruikname plaats gehad van den gTooten electro-magneet, aan de voorbereiding en voltooiing waarvan jaren gewerkt is. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op den pres.-cur. der Leidsche Universi teit, mr. A. van de Sande Bakhuyzen en enkele curatoren, den rector-magnificus, prof. J. J. Blanksma, mevr. de wed. Prof. Kamerlingh-Onnes-Bijleveld, tal van pro fessoren, enz. Bij de plechtigheid der officieele inge bruikneming van de groote electro-magncet waarop wij morgen npg nader terugkomen, heeft prof. dr. W. J. de Haas. directeur van het Natuurkundig Laboratorium een uitvoerige rode gehouden,'waarin hij begon met te zeggen, dat hij aan de ingebruik stelling een officieel karakter had willen geven, wijl de belangstelling voor het hier verrichte werk in het buitenland zeer groot ia. Voorts wilde spr. hierin zien een daad van piëteit ter eere van de nagedachtenis van oen man, die een zoo overwegend aan- deol m het tot stand komen van dit werk gehad heeft; een daad van piëteit tegen over de nagedachtenis van prof. Kamer- lingh Onnes. Want hij had reeds voor 1917 het plan opgezet een groote magneet le const rueeren. Onder de papieren van wijlen prof. On nes bevindt zich reeds een eigenhandige schets d.d. 24 Maart 1917. De plannen ble ven na het jaar 1917 een tijd rusten. Een correspondentie met prof. Weiss dateert uit het jaar 1921. In de daarop navolgende jaren coördineerde prof. Kamerlingh On nes een aantal magnetische krachten, pr:>f. Weiss thans in Straatsburg, prof. Piccard thans te Brussel, prof. Woltjes, thans te Bandoeng en spr. zelve. Als technisch ad viseur raadpleegde prof Onnes onzen stad genoot den ingenieur Blom. en het mag ter deze plaatse wel eervol vermeld wor den, dat de ingenieur Blom geheel be langloos zijn tijd beschikbaar stelde bij de uitwerking van de technische détails, die bij de constructie van den magneet ter sprake kwamen. Ten slotte kon het werk, nadat de mag neet zorgvuldig berekend was, volgens de beginselen in de dissertatie van Favicr, een leerling van Weiss, aanbesteed worden in Januari 1924. Aan de firma Siemens en Halske viel het voorrecht te beurt, het werk uit te voeren. Siemens en Halske heeft de opdracht op voortreffelijke wijze vervuld. Na vervolgens iets in het algemeen ge zegd te hebben over magnetenbouw, weidt prof. de Haas nader uit over de groote electro-magneet, welke thans in het ge bouw is opgesteld en welke geheel het Weiss-type vertoont. De waterkoeling is ge heel de'zelfde als bij Weiss. Het water wordt oentraal toegevoerd en paralel door het systeem koperen vierkante buizen ge leid, waar de electrische stroom in serie doorgaat. De koeling is zoo effectief, dat bij de zware stroombelasting door de bui zen van 400 Amp. het koelwater een 12 gr. in temperatuur rijst. De electrische stroom wordt oentraal t-oegevoerd en parallel door aangebrachte sleepringen. Zoowel de cen trale water- als stroomtoevoering zijn op deze wijze aangebracht op advies van den heer Blom. Door deze wijze van voeding van den magneet is niettegenstaande het groote gewicht van het geheel, 1£.000 K.G., een groote bewegelijkheid verkregen. En het kost geen moeite om het geheel, dat op een kogellager rust met behulp van een wormwiel om een verticale as te draaien. Het beginsel van gemakkelijke beweeg baarheid is bij de geheele construe ie I doorgevoerd. Zoo kunnen de poolkernen, die ieder 900 K.G. wegen, gemakkelijk met behulp van een paar op de magneet aan gebrachte motoren versteld worden. Het is evenzeer mogelijk voor het geval een verticaal magnetisch veld gewenscht is, den geheelen magneet verticaal te zetten op ©enige daartoe speciaal aanwezige pa len. Het spreekt van zelf, dat gezien het enorme gewicht, de verticaalstelling met behulp van een loopkraan moet geschieden. Deze loopkraan is speciaal voor het kip pen van de magneet door den heer Blom ontworpen en door de firma Stork uitge voerd. De geheele manoeuvre kan binnen het uur geschieden. De poolschoenen, te zwaar om met de hand gehanteerd te wor den, worden door middel van de loopkraan op hun plaats gebracht. Naast den grooten magneet ie opgesteld de eerste magneet in dit laboratorium ge bruikt en die nu terecht een plaats gevon den heeft in het historisch laboratorium van dr. Crommelin. Want met dit kleine magneetje heeft prof. Zeeman in dit laoo- ratonum zijn beroemde experiment gedaan van den invloed van het magneetveld op het uitgezonden licht der atomen. Het Zee- man-efiect is gebleken in den loop van meer dan 25 jaren ontwikkeling van den bouw van het atoom een der meest go- schikte leiddraden ter ontwarring der in gewikkelde structuurverschijnselen van net atoom te zijn. Het verschil in aspect dezer eerste en dezer laatsie magneet is werkelijk verbluf fend. U krijgt met het kleine magneetje een soort van medelijden,aldus spr. Daar tegen contrasteert de nieuwe magneet als iets massiefs, men kan er bewondering voor gevoelen. Doch ik moot u toch waarschuwen niot te zeer medelijden met het kleine instru ment waar Zeeman toch maar zijn groove ontdekking mede gedaan heeft, te hebben. Um dit duidelijk te nxaken gaat spr. na der in op de theorie van den magneten- bouw, door Stefan en Crosing ontwikkeld, en doelt vervolgens mede, dat de groote magneet een diameter voor het grondvlak van den ijzeren afgeknotten kegel heeft van 40 c.M. Spr. zou bijzonder graag wer ken met magneetvelden, die in dezelfde proefruimten ongeveer anderhalf maal zoo groot zijn. Een dergelijke magneet zou ruw geschat twee 4 drie millioen gulden kosten. Ter geruststelling voegt spr. eraan toe, dat geen voorstellen van hem in dien geest aan curatoren zullen gedaan worden. Nader gaat spr. dan in op de werking van den magneet, daarbij speciaal wijzend op het probleem van extreem hooge vol den, om vervolgens een en ander te zeggen o>er het onderzoeken van het magnetisme bij lage temperaturen, daarbij aantoonend, aat bij de constructie van dezen magneet geen recordjagerij heeft voorgezeten, geen verlangen den op één na grootsten magneet ter wereld te bezitten. Deze magneetbouw is de logische consequentie op den weg m staat te zijn den magnetischen bouw der materie te kunnen bestudeeren. Prof. Kamerlingh Onnes, aldus vervolgt spr. dan, beeft den grooten magneet niet meer opgebouwd gezien. Na zijn dood heb ik het work voortgezet; de bekrachtigings- en schakelingsapparatuur moest nog ge maakt worden. Deze apparatuur is door den heer Blom ontworpen volgens mijne verlangens en aanwijzingen. De firma Sie mens en Halske heeft de omvangrijke appa ratuur uitgevoerd op uiterst solide wijze. Eenige moeilijkheden die zioh voordeden zijn door deze firma zeer coulant opgelost en ik mag hier wel een woord van harre- lijken dank uit spreken voor de wijze waar op de firma Siemens haar taak heeft opge vat. Ook nu weer konden wij voordeel trekken uit de rijke technische ervaring dezer firma. Ik zal u nu eenige getallen geven over de schakeling, die ik overigens kort zal behandelen. Deze opsomming is uit den aard wat dor. Ter bekrachtiging van den magneet dienen 3 accnmulatorenbatterijen ieder vaa 68 cellen, 136 volt. Een batterij kan gedu rende een uur een maximale ontlaadstroom van 444 Ampère geven. Bij normale ontla ding van 216 Ampère duurt de ontlading drie uren. Bovendien is ter bekrachtiging aanwe zig een 60 Kilo-Watt motorgenerator, 115 Volt 5*20 Ampère. Op het schakelbord, zijn zeer verschil lende schakelingen mogelijk. Men kan ïen batterij gebruiken of wel kunnen twee of drie batterijen parallel geschakeld worden, bovendien evenzeer batterij 1 en II, I en III en II en III m serie. De motorgenerator kan in serie met de batterijen gebruikt worden en tevens kun nen de batterijen parallel aan de motor generator als buffer batterijen geschakeld, worden. Het totale aantal wikkelingen op den magneet bedraagt 1000. Het maximale aan tal ampère-windingen is 400.000. In het kleine interferricum bij een pool- vlakte van één diameter van 1,8 m.m. bij een afstand tusschen de polen van 1,2 m.m. kan een sterkte van het veld van rond 70 kilogauss bereikt worden. Met extra be- krachtigingsspoelen tusschen de klossen kan men 80 kilogauss rekenen. Uitvoerige automatisch werkende inrich tingen zijn aan de schakeling aangebracht opdat het kostbare instrument door veras singen niet beschadigd kan worden. In geval van nood kan de geheele zeer groote magnetische energie in het ijzer van den magneet door den druk van één knop op het schakelbord onschadelijk gemaakt worden. Het zou mij te ver voeren in détails in te gaan op al deze regelen en het waar om, bij de schakeling in te gaan, temeer daar een zeer groot deel der aanwezigen niet technisch physisch georiënteerd is. Het is mijne bedoeling geweest u een ruwe schets van het groote tot stand ge komen werk te geven en daarbij vooral er den nadruk op te leggen, dat eene andeie wijze van besludeering van het magnetis me niet mogelijk is. I Wat het laboratorium betreft dat door LEIDEN. Dinsdag. Donderdag, Zaterdag. Vincentiu» Bibliotheek, geopend s avonds van t 30—8.30 uur Woensdag. K. J. M. V. „St. Peter Kanis", ledenvergadering Eigen Huis 8.30 uur. Donderdag. Anti-Vivisectiebond. Spreker prof dr. Ude en dr. Pijl, Stadsge hoorzaal, 8 uur. Donderdag. „Geloof en Wetenschap" „Her inneringen aan een studiereis doof Zuid-Afrika", Den Burcht, 8 uur. Donderdag. R.-K. S. V. „St. Augustinus", Algem. ledenvergadering „De Troubadours", EigenHuis. 8 45 uur Vrijdag. Tentoonstelling A. N. W. B. Le zing met lichtbeelden „Zomer- zorg", 8 uur. Zaterdag. Die*. Ver. van R.-K. Bijz. Onder wijzers, afd. Leiden en Omstre ken, Den Burcht, 6 uur. De avond-, naoht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Maart a.s. waar genomen door apotheek M. Boekwijt, Visch- marfct 8, Telefoon 552. prof. Kamerlingh Onnes geschapen is en thans onder beheer staat van collega Keesom en mij zelve, ik mag vanaf deze plaats hier wel onzen hartelijken dank uit spreken voor den steun ondervonden, van curatoren, voor den steun van de instan ties van staat en regeering, een steun, lie ons onmisbaar is en die in het pas voltooi de werk, wederom zijn bevestiging ge vonden heeft. Een steun, die prof. Kamerlingh Onnes ook in een zoo ruime mate ondervonden heeft, en die het hem mogelijk gemaakt heelt, het Leidsohe laboratorium te ma ken zoo als het nu is. En het past hier een blik in het verle den te slaan. Want het is vijftig jaren ge leden, dat professor Onnes hier te Leiden zijn werkzaamheid begon. Meer dan veer tig jaren heelt hij gewerkt met een on verwoestbare werkdrang. Naarmate wij ouder worden, gedenken wij meer het verleden. Het land voor ons wordt te klein. Wij zijn niet meer in staat het te zien in het fel witte licht van d© jeugd. Wij raken uitgeschakeld langza merhand uit de loop der gebeurtenissen wijl wij zelve matter worden. En zoo slaau wij liever een blik in het licht- en scha duwspel, van wat geweest is. Maar ik weet niet of het u gaat als mij, hoe verder ik terugblik hoe lichter de schaduwen wor den. Het licht valt zachter en milder. Maar ook een weemoed ligt over al wat geweest is. Voor ieder onzer in eigen krihg rijzen te veel dierbare gestaltes op. En wanneer ik nu terugdenk in het en gere bestek van dit gebouw waar zoo hard gewerkt is en zooveel waardevolle arbeid beklijfd, zie ik hier de ernstige oogen vaa Lorentz op mij gericht, voor mij rijst weer het nobele gelaat van Kuenen en ik on derga weder de warme hartelijkheid van Kamerlingh Onnes. Ik zie zijn werken en hoe hij in een meer dan veertig-jarige werkzaamheid, dit laboratorium, dit mo nument voor zich zelve heeft opgericht, en daarmede den stoot heeft gegeven voor den opbloei der expenmenteele physica m geheel Nederland. En ik doorleef weer aco I menig oogen blik, ik zie weer hoe hij bij een i wetenschappelijk gesprek, over zijn lorgnet I naar mij kijkt, of wel betoogend met de lorgnet even in de lucht tikt. Het geestige gelaat dat eemgszins aan dat van Cle- mnceau deed denken. Ik heb u in het begin gezegd, dat ik I deze rede hield uit .piëteit. Ik voeg er aan toe, dat ik naar eigen wijze en op eigen i weg den tol heb willen betalen, den tol ner dankbaarheid ter eere van de nagedach tenis van de groote figuur die Kamerlingh Onnes was. Toevallijder verdronken. Hedenmorgen omstreeks 7 uur werd in de sloot langs den Zoeterwoudschen Singel nabij den Hooge Rijndijk door een voorbij ganger een lijk drijvende gevonden. Het bleek te zijn van den 22-jangen J. H., een toevallijder die vermoedelijk gisteravond bij een toeval te water is geraakt en ver dronken. Ernstige val. De 25-jarige radio-monteur S. W. C. v. E. werkzaam bij den aanleg van de gemeente lijke radio-distributie, is gistermiddag om streeks balf vier van het perceel Hooge- woerd 173 van het dak gevallen en op de 6 M. lager gelegen binnenplaats terecht gekomen. De dokter van den E. H. D. was spoedig ter plaatse. Het slachtoffer had een ga pende wonde boven het linkeroog, bene vens een gebroken knie. Vermoedelijk heeft hij ook een hersenschudding en eeu gebroken rib. De ongelukkige is buiten be wustzijn. J£ijn toestand is hoogst ernstig. Engelsche volksdansen. Op uitnoodiging van het Ned. Centraal Bureau voor volksdansen, gevestigd „De Meihof" te Oosterbeek, zal „the Staff" van „The English Foikdance society" uit Lon den (een 20-tal dames en heeren) van 411 April a.s. een tournée door ons land ma ken. Ook hier ter stede zal een voorstelling worden gegeven. Ho programma omvat Engelsche contra- dansen, die met hun mooie 16e eeuwscbe en oudere melodieën, zoowel uit muzikaal als danstechnisch oogpunt het beste zijn, wat er op dit gebied geboden kan worden. Daarnaast zullen de zwaard- en morrisdan- sen om hun karakeristieke bewegingen zeer de aandacht trekken.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2