DE NED, JAARBEURS TE UTRECHT SPORl DINSDAG 15 MAART 1932 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 12 H. M. DE KONINGIN OPENT HET DERDE JAARBEURSGEBOUW. VOETBAL DISTRICT LEIDEN VAN DEN D. H. V. B. BELANGRIJKE MEDEDEELING. Wij kunnen de Directie der Leidsche Cou rant niet ander» dan dankbaar zijn, dat zij de vereenigingen in ons Leidsche district in de gelegenheid stelt, een spoitieven strijd aan te gaan om den zeer mooien trophee, de Leidsche Courant-beker. Door de nieuwe regeling, hebben practisch alle vereenigingen een mooie kans om voor eeu jaar in het bezit te komen van dezen beker en wij twijfelen dan ook niet, of iedere ver eeniging zal met een elftal inschrijven. Wy willen uog eens verduidelijken, dat om dezen beüer kunnen strijden, alléén elf tallen uit de D. H. V. B., dus hierin spelen geen spelers welke in de R. K. F. zijn uit gekomen. De controle der wedstrijd-formu lieren geschiedt dan ook door de D. H. V. B. Overtreding hiervan komt de overtre dende vereeniging op boete en uitsluiting van de verdere wedstrijden. Wij roepen uu de bovenbedoelde vereeni gingen op vóór 1 April aa. in te schrijven voor bovenbedoelde wedstrijden. Inschrijving vergezeld van ïnleggeld ad 2.50 aan het. adres van den secret.-penn. Inschrijvingen na 1 April zijn niet meer geldig, daar 2 April de loting plaats heeft. Onderstaand geven wij volledigheidshalve nog een® de complete voorwaarden, zooais reeds vermeld in dit blad van 18 Dec. i.l. Artikel 1. De beker draagt den naam van „De Leidsche Courant-beker" en moet, om in eigendom te worden verkregen, drie maal achtereen of vijfmaal in totaal ge wonnen worden. Artikel 2. De inschrijving staat open voor elftallen van vereenigingen, spelende onder D. H. V. B.verband in Leiden en Omgeving, het volgende rayon bestrijken de: binnen de lijn, getrokken langs Hille- gom, Leimuiden, Nieuwveen, Woerden, Nootdorp, Veur-Leidschendam, Wassenaar en de kust tot Hillegom. Artikel 3. Het inschrijfgeld bedraagt 2.50. Artikel 4. De wedstrijden worden ge speeld volgens het reglement van den D. H. V. B. en vangen aan onmiddellijk aan sluitend aan de competitie van den D. H. V. B. Artikel 5. De deelnemende elftallen spe len twee aan twee tegen elkaar, nader aan te wijzen door loting. De verliezende elf- allen vallen af. De overwinnende komen in de volgende ronde. Bij gelijk spel wint de bezoekende vereeniging. Is het aanbal deelnemende elftallen oneven, dan komt het vrijlotende elftal in de volgende ronae. Een elftal kan slechts éénmaal vnjloten. De loting zal plaats hebben op het bureau van De Leidsche Courant. Artikel 6. Alle wedstrijden hebben plaats op het terrein van een der deelnemende Vereenigingen, nader te bepalen -door loting. De wedstrijden in de voorlaatste ronde hebben plaats op nader door de Re- gelingscommissie te bepalen terreinen. De finale wordt gespeeld op het terrein der R. K. S. V. „Leiden". Artikel 7. Alle wedstrijden duren twee maal drie kwartier, met een tusschenruim- te van eén kwartier. De finale wordt bij gelijk spel tweemaal 7J$ minuut vei- lengd, waarna loting zal plaats vin-den. Artikel 8. De inschrijvingen, vergezeld van het inschrijfgeld, moeten worden in gezonden bij den secretaris-penningmees ter van het District Leiden, waarvoor eenige weken vóór den aanvang een op roep in onze courant zal verschijnen. Artikel 9. Van de nettorecettes dezer wedstrijden komt: 25 pet. ten bate van den D. H. V. B. 25 pet. ten bate van het District Leiden. 25 pet. ten bate van de ontvangende vereeniging. 25 pet. ten bate van de bezoekende vereeniging. De verdeeling van de netto-opbrengst der finale wordt nader door de commissie ge regeld. Artikel 10. In alle gevallen, waarin dit reglement niet voorziet beslist de com mis- Deze commissie bestaat uit een verte genwoordiger van den D. H. V. B., het be stuur van het District Leiden en een ver tegenwoordiger van de Leidsche Courant. TH. BERGERS, secret.penm, Hooge Rijndijk F 41, Zoeterwoude. DISTRICTS-ELFTAL JUNIOREN. Ten einde zoo spoedig mogelijk te ko men tot vaststelling van het distncts-elftal der Junioren, worden alle vereenigingen, ressorteerende onder District Leiden, hier mede dringend uitgenoodigd uiterlijk vóór 1 April a.s. op te geven, de namen en adres sen van de drie beste junior-spelers uit hun vereeniging, met vermelding welke plaats zij in het elftal innemen. Gezien de ervaring van verleden jaar, moeten wij uitdrukkelijk mededeelen, dat opgaven na 1 April a.s. niet meer in aan merking komen. Wij willen n.l. zoo spoedig mogelijk komen tot het spelen van enkele proefwedstrijden, om zoodoende een goed geoefend districts-junioren-elftal samen te stellen voor het a.s. Junioren-tournooi. Dus heeren secretarissen, geeft omgaand de namen, adressen, en spelers-plaats op van de 3 beste spelers-junioren van uw vereeniging. TH. BERGERS, secret.-penn., Hooge Rijndijk F tl. Zoeterwoude. -• BELGIE—NEDERLAND. Van der Meulen speelt niet. Het meedoen van Ande- riessen is nog onzeker. Wij vernemen, dat Gejus van der Meu len Zondag aa. niet zal meespelen in den wedstrijd tegen België en Antwerpen. In den kampioenswedstrijd AjaxVeen- dam is de spil van het Nederlandsch elf tal dusdanig aan den voet geblesseerd, dat hij zeer waarschijnlijk niet zal kunnen uitkomen in den landenwedstrijd, welke Zondag as. tegen België te Antwerpen wordt gespeeld. Het is niet uitgesloten,, dat de geheele middenlinie alsdan uit Feyenoorders zal bestaan. „Hbld." De politie-competitie. Voot de competitie van den Ned. Politie- Sportbond werd gisteren op het terrein aan den Zoetei^voudschen Singel alhier een wedstrijd gespeeld tusschen de elftal len der L. P. S. V. en Alkmaarsche Poli- tiesportvereeniging. De Alkmaarsche ploeg wist met 43 te winnen. Chetsea in Mei in ons land. De bekende Britsche Profclub Ohelsea komt in Mei een wedstrijd in ons land spelen tegen een Nederlandsch elftal. De Londenaars spelen eerst een viertal wed strijden in Duitschland, o. m. te Berlijn te gen Preussen op 14 Mei. Plaats en de juiste datum van den wedstrijd in Neder land zijn nog niet bekend. GYMNASTIEK R. K. Sportvereeniging „Meerburg" Zoeterwoude (H.-R.). Het Bestuur maakt bekend, dat de gym nastieklessen voor heeren en jongens we gens reorganisatie tijdelijk tot nadere aan kondiging worden onderbroken. SCHAKEN Om het kampioenschap van Leiden en Omstreken. De uitslag der in de vorige week ge speelde en uitgespeelde afgebroken par tijen was de volgende: le groep: G. Bosscha wint van A. H. Hooijer en van G. Pels. S. P. Ouwerkerk wint van E. v. d. Valk en eveneens de af gebroken partij van G. Pels. Afgebroken werd de partij F. J. de BruijnG. Bosscha. De stand in deze groep is nu de vol gende: G. Bosscha 3xx uit 5, P. L. J. Ras- sors 4x uit 5, G. Pels 1 uit 5, F. J. de Bruijn 3xx uit 6, A. H. Hooijer 1/2 uit 6, S. P. Ouwerkerk 3x uit 6 en E. v. o. Valk l/2xx uit 5. In de tweede groep is de afgebroken partij M. Bloem—Th. Admiraal remise geworden. Hier luidt de stand: Th. Admi raal 2.5 p. P. v. d. Hoeven lx, J. G. van Eijbergen 4, M. Bloem 2. W. H. Bosscha 4.5x, A. Zanen 1.5 en W. F. Snieder 4-5. De partijen verliepen aldus: Bloem was twee lichte officieren achter geraakt, had eenig overwicht van pionnen zoodat hij nog remise wist te behalen, misschien had hij zelfs op een moment nog kunnen winnen. G. Bosscha won nog al gemakkelijk van Pels en van Hooijer. De eerste verloor een koningin voor een looper en de tweede gaf een officie weg, waarna de winst niet moeilijk was. Zoo gemakkelijk ging het in de partij De BruijnG. Bosscha niet. De Bruijn weer de zich goed en kreeg waarschijnlijk een winststelling. Hij zette echter niet goed voort en de partij is in ongeveer gelijke stelling afgebroken. In de eerste groep hebben thans G. Bosscha, Rassers, De Bruijn en Ouwerkerk nog kansen op de eerste en tweede plaats. De competitie van den Schaakbond voor Leiden en Omstreken. Hier volgt nog de uitslag van een wed strijd, gisteravond alhier in café Neuf tus schen de twee Leidsche clubs gespeeld: L. S. G.Philidor D. de JongW. F. Snieder 10 G. SchoppenH. I. de Nie 1/21/2 A. L. de WolfJ. Stol xx L. J. RuttenW. Plasmeijer 10 Ir. H. N. FrancoisP. J. v. d Zeeuw xx W. B. HofmanJ. de Boer 10 J. TjasmaG. Pels 10 M. J. DibenG. v. d. Ploeg 10 P. v. Ma8trigtJ. J. Abspoel 10 A. ZanenJ. Kooreman 10 De partij aan het derde bord wordt- la ter gespeeld, die van het 5e bord wordt beslist. MEDISCHE SPORTKEURING Sportvereenigingen moeten het zicb tot plicht rekenen in alles voor haar leden te zorgen. Daarom, geen werkende leden, die niet door het Medisch Sportkeuringsba- reau zijn goedgekeurd! Voor Utrecht, voor geheel industrieel en handeldrijvend Nederland was het he den een belangrijke dag. Een lichtpunt te midden van malaise en depressie vormde de opening van het derde jaar beursgebouw door H. M. de Koningin en de opening van de 26ste jaarbeurs. Te 10.54 uur arriveerde de trein, waar in zich het Koninklijk rijtuig bevond, van uit Den Haag aan het Centraal Station te Utrecht. H. M. de Koningin, vergezeld van Z. K. H. Prins Hendrik en H. K. H. Prin ses Juliana benevens het gevolg begaven zich onmiddellijk naar de gereedstaande auto's, waarna naar het administratiege bouw der Kon. Nederlandsche Jaarbeurs werd gereden. Bij het betreden van het met palmen en tapijten gesierde administratiegebouw werden aan H. M. de Koningin en aan de Prinses bloemen aangeboden door een dochtertje van den vice-voorzitter van den Raad van Beheer, Jhr. Op ten Noort. De Koninklijke familie werd ontvan gen door den heer F. H. Fentener van Vlissingen, voorzitter van den Raad van Beheer der Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs. In de kamer van den Raad van Be heer werden hierop de "leden van den Raad van Beheer der Koninklijke Ver eeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland en de leden van den Raad van Bestuur der N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Jaarbeursgebouwen aan de vorstélijke bezoekers voorgesteld evenals de bouwmeester van het derde jaarbeursgebouw, ir. J. de Bie Leuveling Tjeenk en de uitvoerende ingenieur van den bouw ir. W. Terpstra. De vorstelijke familie bezichtigde hier op een grafiek van de ontwikkeling der deelneming aan de Nederlandsche jaar beurs en eenige foto's, die betrekking hebben op den bouw van het derde jaar beursgebouw. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar de ontvangzaal in het jaarbeurs- restaurant, waar in de eenvoudig, doch smaakvol met planten versierde zaal een aantal genoödigden aanwezig waren. Onder de aanwezigen bevonden zicb o.m. mr. dr. F. A. C. Graaf van Lynden van Sandenburg, 'vice-voorztiter van d^n Raad van State. dr. TT. Th. 's Jacob commissaris van de Koningin in de pro vincie Utrecht, dr. J. P. Fockema An- dreae, burgemeester der gem. Utrecht. F. K. J. Heringa, Regeerin°"scommissaris bij de Nederlandsche jaarbeurs, ir. M. H. Da-mme, Directeur-Generaal der P. T. T., prof. dr. H. W. Methorst, direc teur-generaal bij het Centraal Bureau voor de Statistiek. Voorts waren aanwe zig de gezanten van Frankriik, België Zuid-Afrika, Amerika, Oostenrijk, Joeco- Slavië, Tsjecho-Slowakije en Egypte. De gezanten van Engeland en Duitschland waren verteeenwoordivd. Ook de leden van het algemeen bestuur van de jaar beurs, de leden van de Commissie va^ advies, de Rector-Magnificus van de Utrechtsche Universiteit, verschillende le den van Gedep. Staten van Utrecht, de wethouders van Utrecht, benevens mili taire en burgerautoriteiten waren tegen woordig. Nadat de vorstelijke personen hadden plaats genomen hield de heer Fentener van Vlissingen een rede. H. M. de Koningin antwoordde hierop met een korte rede. Na het uitspreken der rede verliet het gezelschap de zaal van het jaarbeurs- restaurant. Hare Majesteit werd begeleid door den heer F. H. Fentener van Vlis singen, Z. K. H. Prins Hendrik door jhr A. H. Op ten Noort, vice-voorzitter van den Raad van Beheer, terwijl H. K. H. Prinses Juliana werd begeleid door ir. M. H. Damme, lid van den Raad van Beheer der N.V. Maatschappij tot Ex ploitatie van Jaarbeursgebouwen. In de hal van het eerste jaarbeursge bouw werden de vorstelijke personen op gewacht door prof. dr. H. W. Methorst, die een korte toelichting gaf van de beide grafieken in de hal, de eene stelde de conjunctuur van den Nederlandschen gulden voor, de andere de conjunctuur van het Nederlandsche bedrijfsleven. Nadat Hare Majesteit, Prins Hendrik en de Prinses met veel belangstelling van een en ander kennis hadden geno men begaf het gezelschap zich door de standzaal van het eerste gebouw en de middengang van het tweede gebouw, waar een bloemenguirlande is aange bracht. Met de hamer, waarmede H. M. in 1918 de Tweede Nederlanüsche Jaarbeurs heeft geopend, verbrak de Koningin de bloemenguirlande. Op dit plechtig ooge^ blik weerklonk door loudspeakers „Ht" Wilhelmus". Het gezelsehap begaf zich vervolgens door den middengang van het derde gebouw naar de eerste verdieping, de Koloniale afdeeling. De vorstelijke fa milie werd hier ontvangen door den voorzitter van de ccmmissie voor de Ko loniale afdeeling, prof. dr. L. P. de Bus-- sy, directeur van het Handehmuseum van het Koloniaal Instituut en door de heeren S. C. Knappert en S. Voskuyl, leden der commissie. Op de afdeeling Koloniën onderhield H. M. zich met verschillende fabrikanten om zich te doen inlichten omtrent den economisohen toestand van ons land en de moeilijkheden waarmede ons bedriifs- leven te worstelen heeft, terwijl II. M. audiëntie verleende, bezichtigde Z. K. H. Prins Hendrik, begeleid door jhr. Op ten Noort en C. K. F. baron Krayenhoff ver schillende stands. Ook aan verschillende buitenlandsche stands werd een bezoek gebracht. Nadat H. M. haar onderhoud met de verschillende fabrikanten had beëindigd, maakten de Koninirin eii Prin ses Juliana, begeleid door den heer F. H. Fentener van Vlissingen, een rondgang door eeen gedeelte van het nieuwe ge bouw, het houten paviljoen en het ter rein Vredenburg. Te circa een uur arriveprden de vor stelijke personen in de Kamer van den Raad van Beheer, waar zij hun handtee- kening plaatsten in het „gulden beek der Nederlandsche Jaarbeurs'", tlare Ma jesteit en Prinses Juliana verlieten te omstreeks kwart over één her administra tiegebouw. Per auto werd een rit door de stad gemaakt,waarna naar het sta tion werd gereden. Z. K. H. Prins Hendrik nam deel aan een lunch, welke de Raad van Beheer te half twee in Hotel des Pavs Bas aan bood. Verschillende gezanten, de Com missaris der Koningin in de provincie Utrecht en de burgemeester der gemeen te Utrecht, zaten mede aan. EEN OVERZICHT.. Zooals dit bij het jaarbeursbestuur tot de goede gewoonten behoort, hield de secre taris-generaal, de heer W. Graadt van Rog gen, in de heden gehouden persconferentie in het jaarbeursgebouw een rede, waaraan wij het volgende ontleenen: Het nieuwe gebouw is niet alleen vol tooid en in gebruik genomen, maar ook ge heel gevuld; het aantal deelnemers is se dert de laatstgehouden voorjaarsbeurs van 1349 tot 1558 gestegen en het aantal vier kante "meters verhuurde expositieruimte van 14000 tot 16750 M2 uitgebreid. Voor het verschijnsel, dat het Nederland sche jaarbeursinstituut tegen de algemeene verdrukking in, gegroeid is, zijn in hoofd zaak twee oorzaken aan te geven: in de eerste plaats het inhalen van een zekeren achterstand in dezen zin, dat de Neder landsche industrie bij de in gebruikneming van het tweede jaarbeursgebouw zich be gon op te maken om het jaarbeursinterme- diair als vast element in haar verkoopsys teem op te nemen. En in de tweede plaats een uit ervaring eener vorige depressie geput inzicht bij handel en industrie in de bijzondere, uitsluitend het jaarbeursin- termediair eigen, voordeelen, welke juist in tijden van ontwricht maatschappelijk leven en veelzijdig belemmerd handelsverkeer, het jaarbeurswezen den handel biedt. Het jaarbeursbestuur heeft het vertrou wen, dat zoolang de handel, al is hij nog zoo ziek, nog leeft en zich nog beweegt, er voor het jaarbeursinstituut gelegenheid zal zijn om zijn functie in het handelsverkeer in het belang van handel en nijverheid te blijven vervuilen. Trouwens de algemeene malaise is niet ongemerkt aan de voorbereiding van deze voorjaarsbeurs voorbij gegaan. Het aantal firma's, dat genoodzaakt was zich na in schrijving onder invloed der toenemende malaise weder terug te trekken, is dit keer grooter geweest dan ooit te voren en alleen een belangrijke aanvankelijke reserve van deelnemers, die in den beginne der voor bereiding afgewezen moesten worden, maakte het mogelijk de plaatsen der uit vallers onmiddellijk weder te bezetten en aldus met een geheel gevuld gebouwen complex en jaarbeursterrein de eindstreep der voorbereiding te kunnen overschrijden. Het Europeesche jaarbeurswezen wordt in levensgevaar gebracht door de veelheid, de veelzijdigheid en verregaandheid van de belemmeringen, die het internationale han delsverkeer in den weg worden gelegd De XXVIe jaarbeurs brengt de inge bruikneming van een nieuw, derde jaar beursgebouw. De bouw hiervan is in tien maanden tot stand gebracht, terwijl het tweede gebouw, dat even groot is als het derde nog een bouwtijd van twintig maan den had gevorderd. Tot in alle details is het werk gereed gekomen. Een succes voor den bouwmeester Ir. J. de Bie Leuve'ing Tjeenk en voor den chef van den techni- sc-hen dienst Ir. W. Terp-tra. Het derde gebouw sluit op dezelfde wijze aan bij het tweede, zooals het tweede aansluit bij het eerste. De verdiepingen, zoowel als de par terreruimte vormen elk één aaneensluitend geheel. De architectuur van het derde ge bouw is uit- en inwendig nagenoeg gelijk aan die van het tweede gebouw; de hooge hal in het derde gebouw is echter iets smaller dan die in het tweede. Dit hangt samen met een verbreeding van de verdie pingen, teneinde de monsterkamers, die aan de halzijde zijn gelegen, eenige groo- tere diepte te kunnen geven. Het totaal aantal deelnemers aan de komende voorjaarsbeurs bedraagt 1558, voor het Nederlandsche jaarbeursinstituut een recordgetal Met dit aantal zijn alle vo rige beurzen verslagen. Nog vele aanvra gers moesten wegens gebrek aan plaats ruimte worden afgewezen. Onder de afge wezen firma's bevindt zich een betrekkelijk groot aantal buitenlandsche firma's. De terugkeer van de afdeeling Koloniën verdient een extra-vermelding. Men zal zioh herinneren, dat van de eerste jaar beurs af aan ons jaarbeursirslituut een Ko loniale afdeeling verbonden is geweest. Voor de eerste maal neemt Egypte aan onze beurs deel met katoen, terwijl ook Zuid-Slavië ter beurze vertegenwoordigd, is. Het Reichsverband der deutschen In dustrie heeft op deze voorjaarsbeurs we derom een Auskunftstelle De Raad van Beheer had in December 1930 de volgende prijsvraag uitgeschreven: ..De Raad van Beheer der Nederlandsche Jaarbeurs verlangt een verhandeling over de ontwikkeling van tentoonstelling en jaarbeurs in de 19e en 20e eeuw en de func tie van de jaarbeurs in het huidige han delsverkeer" en daaraan drie prijzen ver bonden. In totaal zijn op deze prijsvraag vijf antwoorden binnengekomen. Het resul taat van deze prijsvraag heeft niet beant woord aan de verwachtingen. Alleen één in zending kon worden bekroond en wel met een derden prijs. De schrijver van dit be kroonde geschrift is de heer J. H. R. van der Willigen te Aerdenhout. Na de rede van den heer Graadt van Roggen werd het derde jaarbeursgebouw bezichtigd, waarop de heer Ir. De Bie Leu veling Tjeenk aan de hand van lantaarn plaatjes een overzicht gaf van de totstand koming van het derde jaarbeursgebouw. DE AVONTUREN 31. Intusschen waren de professor en een der kabouters naar het kasteel van den vader van de geredde prinses gegaan om het gelukkige nieuws mee te deelen. Het was een zeer oud kasteel nog met een ophaalbrug over een gracht. Het was een lange weg, maar eindelijk stonden ze voor de poort. EEN VERKEERSAGENTJE. 282. De poortwachter die den professor en den kafeouter zag, wilde ze niet toelaten. We geven niet aan de deur, zeide hij, alsof hij de koning zelf was. „We komen hier niet om iets te halen, maar om te brengen", zeide de professor, die zooals alle profesoren niet op zijn mondje was gevallen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 12