DE GELE OORLOG NED. OOST-ÏNDIE DINSDAG 15 MAART 1932 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 11 door DAVID LLOYD GEORGE. ZESTIGDUIZEND JAPANNERS TE SJANGHAI. Op de Geneefsche boerderij wordt gekakeld van belang, maar goede eieren worden er niet gelegd. Sinds zes maanden heeft de wereld met hulpelooze ontsteltenis het uitbreken en den groei va-n den openlijken oorlog tus- sohen China en Japan godegeslagen. De verslagenheid was volkomen begrij pelijk, omdat beide landen onderteekenaars zijn van het Volkenbondpact, hetwelk hen plechtig verbindt, niet hun toevlucht te zoeken tot den oorlog, doch alle geschil len door vreedzame middelen bij te leggen. Ook hebben beiden het Kellogg-pact geiee- kend-, waardoor zij afzagen van den oorl-og als politiek instrument. Vandaar dat de toeschouwers aanvankelijk trachtten staan de te houden, dat het geen oorlog was er kon geen oorlog zijn, gezien al deze plechtige beloften! Het was slechts een politieactie van ta melijk drastisch karakter, ondernomen door Japans oh e troepen, teneinde de bedreigde Japansche belangen in een wanordelijke hoek van het wanordelijk China la be schermen. Zoolang de strijd beperkt bleef tot Mandsjoerije waar Japan zelve min of meer betwistbare rechten heeft, kon dit voor wendsel worden gehandhaafd tot groote gerusts telling van de gewetens der an dere onderteekenaars-Staten. Maar toen het tooneel der actie tegen het einde van Januari werd verlegd naar Sjanghai, een groote w ereldhaven, het com- mercieele hart van China, werd dit ver zachtend voorwendsel aan flarden ge scheurd. Verwoede gevechten dag aan dag, langs de grenzen der internationale neder zetting en 's nachts de gloed van een in lichte laaie staande Chineesche stad on ophoudelijk gebombardeerd door Japansche oorlogsvliegtuigen, hadden met geen moge lijkheid kunnen worden opgevat als een maatregel van vreedzame overreding of als poiitie-bescherming. Het karakter van den strijd is zeer merkwaardag: immers, ofschoon hij wordt gevoerd door Oostersche rassen is het- een conflict tusschen twee verschillende sta dia in YYesiersche beschaving. Japan met zijn militair deepotisme nam van het Wes ten in hoofdzaak de materieele ontwikke ling over, de industrieele capaciteit en de moderne militaire uitrusting. Japan stelde deze in dienst van zijn imperialistische ex pansie-politiek. China, een ongeorganiseerd land van boeren en wetenschappelijke menschen, heelt veeleer de idealen van nationalisme en vrijneid overgenomen. Tusschen deze twee elementen is een twist uitgebroken. Japans unperialistiscne penetratie in China vindt verzet by een nieuw ontstaan en alsnog chaotisch Chi- neesch nationalisme. Aan den eenen kant staan de Japansche troepen, gedrild en goed uitgerust, aan den anderen kant de Chineesche studenten, de burgei's ophitsend tot boycot en aan het hoofd staande van onsamenhangende en slechts uitgeruste le gers. Het is op het oogenblik niet te zeggen hoe de afloop zal zijn. Opmei kens waardig is, dat Japan juist thans geneigd schijnt, een interventie en viedesvoorwaarden te aanvaarden, wanneer het dit kan doen met behoud van zijn prestige. Japan ziet zich te Sjanghai gewikkeld in een veel groote ren strijd dan het zich aanvankelijk had voorgesteld. Japan begon met enkele cotn- pagmën zeesoldaten aan land te zetten, doch zag zich weldra gedwongen nog negen oorlogsschepen en twee vliegtuig-moeder schepen te zenden. Nog geen week was er verloopen of er werd een divisie Japan sche troepen gestuurd. Thans heeft Japan meer dan 60.000 man te Sjanghai, en zwaie kanonnen worden aangebracht, kanonnen, die voor 1914 slechts werden gebruikt voor het bombardeeren van aangelegde verster kingen. De toestand herinnert mij sterk aan En- gelands ervaring in de Zuid-Afrikaanscnen oorlog. Toen Lord Milner naar Zuid-Afriia werd gezonden in 1899 om een politiek te voeien, die volkens zijn eigen waarschu wing de regeering m een oorlog zou wik kelen, verklaarde hij dat er 30.000 man noodig zouden zijn om aan die politiek uit voering te kunnen geven. Hij kreeg 50.000 man toegezegd, om hem ©en zeker over wicht te geven, dat overigens onnoodig werd geacht, daar die troepen enkel maar te doen zouden hebben met een hoopje boeren, ongeoeiend in oorlog voeren. Toch sloegen deze verachte boeren de Britsche legers terug in een reeks veldslagen van man tegen man en alvorens een overwin ning op hen kon worden behaald was do „ruime" legermacht van 50.000 man aange groeid tot 400.000. Sir Michael Hicks Beach stond bij het begin van den oorlog in het Lagerhuis op om een crediet te vragen van tien millioen Pond, hoewel hij het huis verzekerde, dat tij deze som op geen stukken na noodig zou hebben. Hij wenschte alleen een goede marge te hebben om op alle gebeurlijkhe den te zijn voorbereid. De eindrekening was 50 millioen Pond! Japan wordt op gelijke wijze gewaar, dat beginnen te vechten is als het doorbreken van een dijk. Het is niet spoedig tot sen einde te brengen en de verplichtingen zul len met een onberekenbare snelheid tot een ruïneuse hoogte stijgen en het einde zou wel eens noodlottig kunnen zijn. China is geen klein land., noch in oppervlakte noch in menschenaantal. De onverzwakte hard nekkigheid van den Chineeschen tegen stand heeft een indruk gemaakt, die .de welsprekende beroepen van den Volken bond totaal hadden gemist. De beroepen brachten geen uur vertraging in het zen den van Japansche legers naar China, noch beletten zij het werpen van één enkele bom op weerlooze burgers. De volkeren die toezien, worden voor alles beheersoht door het verlangen om te gen geen enkelen prijs in den strijd te wor den getrokken. Toch is het onmogelijk het feit te ontkennen, dat Japans actie een openlijke en flagrante inbreuk is op de plechtige verplichtingen die het op zich heeft genomen bij het Volkenbond-pact en het Kellogg-pact. Japan heeft deze beide eerbiedwaardige documenten tot onontcij ferbaar pulp gebombardeerd. De heer Kel logg zelf zou geen letter kunnen lezen van de Sjanghaische copy van zijn eigen pact. Dat is een beteekenisvol en onheilspellend gebeuren voor de wereld. Japan 'pleit dat het is uitgedaagd. In Mandsjoerije had men onlusten, geweldda den tegen Japansche onderdanen en bezit tingen en een gebrek aan een verantwoor delijke regeering. Te Sjanghai was er een boycot, gepaard gaande met daden van geweld, Japansche burgers werden er aan gevallen en een Japansche monnik werd vermoord. Dezelfde incidenten hebben ech ter ook andere natiee dan Japan onder vonden. Zij zijn onvermijdelijk m den toe stand van anarchie en wanregeering, die jarenlang in China reeds bestaat. Wan neer men inplaats van „monnik" leest „zen deling" of „missionaris" heeft men het zelfde, wat in den laatsten tijd niet één keer, doch verscheidone malen aan Engei- sche en Amerikanen is overkomen. Wij hebben die voorvallen niet aangewend ais een voorwendsel om oorlog te voeren. Wij hebben volkomen eerlijk de moeilijkheden erkend van elke regeering, die de orde zoekt te herstellen, in een land, dat de be roeringen eener revolutie doormaakt. De juiste wijze van optreden die wij heb ben gevolgd, en waartoe ook Japan ver plicht is, is het doen van diplomatieke stappen en het uitoeienen van diplomatie- ken druk, die zoo noodig culmineert in het aanhangig maken van grioven bij het in ternationale hof van arbitrage, hetwelk de naties in het algemeen zou verbinden aan zijn uitspraak en zich zou verzekeren van den steun dezer naties, om deze uitspraak ook door te voeren. Japan heeft er om eigendunkelijke re denen den voorkeur aan gegeven met deze methode te breken en zich den willekeur van een oorlog te veroorloven. Japan heeft niet enkel het Volkenbond statuut en het Kellogg-pact verscheurd, door zijn actie om Mandsjoerije los te ma ken van China en er een marionetten-re publiek op te richten onder zijn controie. doch Japan heeft ook het negen-mogend- heden-verdrag overtreden, waaronder net voortbestaan van Mandsjoerije als inte greer end deel van China was gewaarborgd. Wat doen nu de andere Mogendheden tegenover deze actie van Japan 1 De Volkenbond üeeit een reeks nutte- looze protesten tot Japan gericht. In Octo ber en opnieuw in November beval de Bond Japan, zich uit Mandsjoerije terug te trek ken. Japan loochende de geldigheid van dezen eisch, daar het op zijn eentje in den V olkenbondsraad tegen de resolutie had gescemd. China heelt herhaaldelijk beroe pen gedaan op den Volkenbond, die thans zijn algemeens vergadering bijeen heeft geroepen. Op de Geneefsche boerderij wordt gekakeld van belang, maar goede eieren worden er niet gelegd. Ook de ereeuigde Staten van Amerika deden nadrukkelijke protesten hooren, die Japan beantwoordde met vriendelijke betuigingen van onschuld en goede bedoelingen. Intusschen zond aet nieuwe versterkingen naar het oorlogstoo- noel. Mr. Stimson heeft een brief geschreven aan Mr. Borah, waarin hij tem zeide vat, er zou gebeuren, indien iets anders niet gebeurde. En de heele wereld schijnt hier uit op te maken, dat Uncle Sam aan ieder een laat weten, dat by bezig is zijn ja-s uit te trekken. Japan glimlacht eens en is hoogelijk onverschillig. Al die nota's en votums zijn ais het aannemen van resolu ties tegen den Vesuvius. Zij brengen de uit barsting niet tot staan noch voorkomen zij dat de lava zich een weg baant. Voor den Volkênbond is de heele kwes tie uiterst rampzalig. De Bond bestaat om oorlog te voorkomen en om aan de naties een waarborg te geven tegen het gevaar van oorlog, door haar de bescherming te beloven van zijn leden wanneer een aanval wordt gedaan. De openlijke oorlog die Ja pan tegen China voert en de machteloos heid van den Volkenbond om effectieve maatregelen te nemen teneinde Japan tot staan te brengen, leveren de wereld prac- tisch het bewys, dat wij nog leven in het voor-oorlogsche en voor-volkenbondsche tijdperk, toen de naties nog moesten kun nen vertrouwen op haar eigen bewapening. Het is ons immers duidelijk geworden, dat wanneer eenig ander machtig volkenbonds lid zijn buurman wenscht aan te vallen, de anderen zich aan hun plechtig aanvaarde verplichtingen zullen onttrekken en voor wendsels zullen zoeken, om niets te doen. Het aangevallen land moet zich zelf ver dedigen, ofwel het wordt onder den voet geloopen en verbrokkeld. Het moet zyn vertrouwen stellen op oorlogstoerustingen en militaire verbonden. De heele beweging voor ontwapening heeft een verbijsterende slag ontvangen. Voor Amerika en Europa dreigt de uit slag van deze onderneming hoogst onge lukkig te worden. In de -oogen van China zinkt ons prestige in het niet door ons fa len om zijn beroep te beantwoorden of om aan ons protest tegen Japan effect bij te zetten. Van commercieel standpunt zullen de gevolgen hiervan betreurenswaardig zyn. China, een onmetelijk land met 400 mil lioen bewoners, biedt een reusachtige markt met enorme mogelijkheden, terwijl Japan reeds een industrieele mededinger is geworden aan den grooten Oceaan van Amerika en van de Europeesche producen ten. De vriendschap van China zou de moeite van het winnen waard zyn geweest. Door ons werkeloos toezien hebben wij alle aanspraak daarop verbeurd. Het is een dichtbevolkt land met groeiende nijver heid, en het is natuurlijk dat het rondziet naar nieuwe afzetgebieden voor zijn goe deren, naar versche bronnen voor zijn grondstoffen en naar nieuw land om zyn overtollige bevolking te koloniseeren. In Mandsjoerije heeft het de hoop gekoesterd dit alles te vinden. Doch hoewel het jaren lang de vrijheid heeft gehad om m Mand sjoerije te koloniseeren en handel te drij ven is het een opmerkelijk feit, dat naar verhouding zeer weinig Japanners hun voordeel hebben gedaan met deze mogelijk heid. Groote aantallen Koreanen zyn er heen gegaan en een onmetelijke verhuizing van Chineezen zelf heeft ziph in Noordelij ke richting voltrokken, sedert het land is opengesteld. Zelfs in den handel van Mandsjoerije neemt Japan geen overheer- sohende plaats in. Wil hij dit in de toe komst doen, dan zal hij waarschijnlijk, even als in Korea, de deur sluiten voor andere landen. De „open deur" in Mandsjoerije is gewaarborgd door het Negen-Mogendheden- Verdrag. Maar zal dit Japan weerhou den? Wat bet effect op China betreft van de zen oorlog, bestaat er tenminste de hoop, oat hij een snelle groei zal bevorderen van hel. nationaal bewustzijn dat reeds aao het opkomen is, een China zal samensme den tot een meer vereenigd en beter gere geerd land. In de laatste jaren is de toe stand er hopeloos geweest. Naijverige gou verneurs verzamelden legers, die niet veel meer waren dan horden, bandieten, die in alle richtingen door bet land trokken en eindelooze twisten zaaiden, terwijl zij zich vetmestten ten kosten van het lijden der boeren be volki .0 en de beoefenaars van handel en nijverheid beroofden. Het is te begrijpen, dat Japan dacht, dat een groot rijk bezig was uiteen te vallen. En als zooiets gebeurt, is de verdeeling onder krachtiger mogendheden de naastbij- liggende stap. En wie het eerst komt het eerst maalt. Doch er zijn teekenen, dat het zich misiekend heeft. Alhoewel op net oogenblik, dat ik deze re-gels schrijf, gemeld wordt dat de Chineesche troepen rondjoi Sjanghai zijn teruggeslagen, kan dit niets afdoen aan het feit, dat zij een langduri- gen en verwondeilyk krachtigen weerstand hebben geboden tegen de veel beter uitge ruste Japansche troepen en zich opnieuw hebben ingegraven om frisschen tegenstand te bieden. De Kantonneesche regimenten zijn belachelijk gemaakt als een zooitje Jan-Hagel doch onder deze sol-daten in lompen waren groepen Chineesche studen ten die afkomstig waren van de Amen- kaansche universiteiten en die niet enkel met wapenen doch ook met patriotisme zyn gewapend en met geloof in hun land. De toekomst is altijd met hen, die iets hebben waarin zij gelooven. China is hardhandig getuchtigd in de zen oorlog. Het resultaat kan echter zyn dat het wordt samengesmolten tot een een heid en tot een vaste orde, die het tot nu toe nooit heeft gehad. Dit zou een groot voordeel voor China zijn. Doch wat zal het beteekenen voor Japan? BUITENL. BERICHTEN. SPOORWEGONGEVAL IN HET V0GTLAND. Zondagmorgen om 7.12 uur is op het station Falkenstein een locomotief in bot sing gekomen met een personentrein. De tender van de trein-locomotief en twee personenwagens derailleerden. Dertien passagiers, een postconducteur en een machinist werden licht gewond. Nalatigheid is de oorzaak van dit on geval. OVERSTROOMINGEN IN ROEMENIE. Gevolg door vorst De plotselinge invallende dooi en de stortregens hebben naar Keuter uit Boe karest meldt in vele deelen van Roemenië hevige oveistroomingen veroorzaakt. Brug gen en spoorlijnen zijn vermeld, vele dor pen staan onder water. Te Boekarest en Jassy zijn eenige voorsteden overstroomd. Daar het intusschen weer is gaan vriezen zijn de watermassa s op straten en pleinen in ijsmassa's veranderd, die kleine gletjers gelijken. HEILIGSCHENNENDE DIEFSTAL. In de basiliek van Gozzano. Gisternacht zijn dieven de basiliek van Gozzano, in de nabijheid van Novaro bin nengedrongen. Zij zijn in de crypte, waarin zich de graftombe bevindt van St-. Juliaan, ge drongen en hebben daar een glazen urn verbrijzeld, welke het lichaam van den heilige bevat. De dieven beroofden het stoffelijk overschot van een paarlen collier en dia manten van een aanzienlijke waarde en j een aantal andere sieraden. De diefstal verwekte in de omgeving veel opzien, daar de heilige daar zeer vereerd wordt. GROOTE BRAND BIJ ANTWERPEN. Nederlandsche fabriek van dweilen en dekens door vuur vernield. Maandagmorgen negen uur brak brand uit in de textielfabriek Hened te Contioh, bij Antwerpon. De Hened is een Nederlandsche onder neming. Zij produceert voornamelijk dwei len en dekens. De fabriek heeft een 40 meter langen geveL Daar het gebouw een groote hoeveelheid licht ontvlambare grond stoffen bevatte, had de brand al spoedig een grooten omvang. De spuitgasten uit Antwerpen moesten met volledig materiaal te hulp komen. Zij konden echter de vlammen niet meester worden voor half- fcwee. Intusschen was een deel van het gebouw ingestort en een groot gedeelte van de grondstoffen verbrand. De arbeiders hadden in allerijl de fa briek verlaten. De hitte, die uit den vuur poel opsteeg, was zoo hevig, dat de bewo ners van een herberg, die Legen -.ver de fabriek is gelegen moesten vluchten. De schade bedraagt meer dan twee mil lioen francB. Zij wordt door verzekering gedekt Tot nu toe is de oorzaak van den brand niet bekend. MILLIONAIRS-EINDE. De stichter van het Kodak-concern. De bekende multi-millionnair en voor zitter van den raad van commissarissen der Eestman, die bedlegerig was, verzocht gis- York, George Eestman, heeft gisteren door een kogei een einde aan zijn leven gemaakt. Eastman, die bedlegerig was, verzicht gis ternamiddag dengenen, die hem verpleeg den, het vertrek te verlaten, daar hij een persoonlijken brief wenschte te schrijven. Nauwelijks was hij alleen, of er klonk een revolverschot. Zijn huisgenooten snelden het vertrek binnen, doch men kon s.echts den dood constateeren. Eastman, die 77 jaar was, was reeds lan gen tijd lijdend. Zijn arts vermoedt, dat hij, hoewel zijn gezondheidstoestand den laat sten tijd wat beter was, de daad m een aanval van zwaarmoedigheid heeft ge pleegd. In een brief aan zijn vrienden ver klaarde hij: „Mijn werk is gedaan; waarom nog te wachten?" Eastman is via de amateur-fotografie er toe gekomen, zich geheel aan dezen tak van nijverheid te wijden In 1889 begon hy droge platen te vervaardigen; vier jaar la ter produceerde hij in zijn k eine fabriek de eerste practisch bruikbare rolfilm. In 1888 vond hij de „Kodak" uit. Toen hij in latere jaren tot groot fortuin was gekomen, schonk hij vorstelijke sommen voor philan- thropische. voornamelijk ondorwijs-doelein den. In 1925 beliep het totaal zijner giften reeds 58 mil.ioen dollar. DE MOORDENAAR VAN ERZBERGER GEARRESTEERD. Naar de „Koln. Yolksztg." uit Bern meldt, wordt officieel meegedeeld, dat Woldemar Schulz, die indertijd den Duit- schen centrums-minister Erzberger ver moord heeft te Asoona gearresteerd is. Schulz zou laatstelijk voor den gehei men dienst eener Duitsche partij werk zaam zijn geweest en den Pruisischon pre mier Braun tijdens zijn verblijf te Ascona hebben moeten bewaken. Schulz loochent echter, zulk een taak uitgeoefend te hebben. MASSA-VERGIFTIGING. Dertig tot veertig nationaal-socialisten, die Zondagavond in een nationaal-socia- listisch vereenigingslokaal te Freiburg (Breisgau) soupeerden, zijn na het gebruik van conserven, die vermoedelijk bedorven waron, ziek geworden. Yier en twintig van hen moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Hun toestand geeft evenwel geen roden tot be zorgdheid. Moordenaar verraadt zich In zijn slaap. Begin dezer week is in een dorp bij Avignon in Zuid-Frankrijk een moord op niet alledaagsche wijze aan het licht ge komen. Een zwerver, die het plaatsje was komen binnenloopen, wendde zich tot den eigenaar van 'n houtzagerij, zekeren Reyre, met het verzoek, of* hij hem niet wat te eten kon geven. De man beweerde in twee dagen gegeten noch geslapen te hebben, Reyre liet den zwerver eenig werk verrich ten in de houtzagerij en gaf hem toen een maal en onderdak voor een nacht. Het toe val wil, dat Reyre dien nacht slecht «liep. Hij meende, in het kamertje, waar hij zijn gast te slapen had gelogd, voortdurend ge mompel te hooren. Hij luisterde aan de deur, en hoorde toen de zwerver, blijkbaar in zijn slaap, herhaaldelijk de woorden uiten: „Ik heb haar vermoord, maar ze krijgen mij toch niet". De zaak kwam Reyre tenslotte verdacht voor; hij zocht de gen darmerie op, met het gevolg, dat de zwer ver 's morgens vroeg in arrest werd geno men. Zijn signalement stemde overeen met dat van een man, naar wien door de poli tie gezocht werd in verband met den moord op een meisje, Marie Bonsignio geheeten, die negen dagen tevoren te Vallon-les-Pins om het leven was gebracht. De zwerver werd aan een scherp verhoor onderworpen. Aanvankelijk gaf hii voor, mets van de misdaad te weten. Hij werd echter naar Marseille overgebracht en daar opnieuw door de justitie In verhoor geno men. Naar thans gemeld wordt, heeft de man een volledige bekentenis afgelegd. DE REIS VAN DEN BELGISCHE KONING. Naar den Congo. Met een enkel woord meldden wij reeds dat koning Albert omstreeks Paschen een nieuwe reis naar Congo zou maken, met het doel het beroemde Nationaal Albert- park te bezoeken, dat op het gebied van de fauna en de flora eenig is in zijn soort. Wij Meten doorschemeren, dat de hooge toerist en natuurvorscher in den kortst mo- gelijkcn tijd naar het Noordooste.ijke ge- dee te van de uitgestrekte kolonie wilde roizen en na een viertal weken afwezigheid in België wilde terug zijn. Inderdaad blijkt thans uit de Belgische bladen dat de koning van de internationale geregelde luchtvaartdiensten gebruik zal ma ken. De koning, vergezéld van een vleugelad judant en prof. Van Straelen, directeur van het Natuurgesehiedkundig Museum, die ook de Kroonprinsen tijdens hun reis in Nederlandsch-Indië as wetenschappelijk leidsman diende, zal het wonder van na- tuurpracht in slechts enkele dagen door reizen. Indien Z M. erop staat de geheele heen reis tot nabij de Kongoleesche grens por vliegtuig af te leggen, dan zal hij een be roep moeten doen op twee luchtvaartmaat schappijen De Britsche „Imperial Air ways", die den dienst verzekert, laat Woensdags haar passagiers van Parijs naar Brindisi. in het Zuiden van Italië, per trein brengen, waarin twee nachten worden door gebracht, om Vrijdags per vliegboot tot Athone en 's anderendaags tot Kaïro in Egypte te geraken. En de Nederlandsche K. L M.-dienst, die Donderdagsochtends uit Amsterdam vertrekt en over België gaat., bereikt gewoonlijk nog denzelfden dag Marseille en men kan aldus eveneens Vrij dags te Athene in Griekenland zijn, om insgelijks Zaterdags de Middellandscho Zee ever te steken, echter met het gewone land vliegtuig. Te Kaïro scheiden zich de wezen van de twee grootste internationale lucht iinen. De Engelsche trekt door Afrika en de Nederlandsche door Azië. Zondags heeft het vertrek uit Kaïro plaats, na tusschenlandingen te Assioet en Assoean, wordt 's avonds Wadi-Halfa, op den Niil, aan de Egyptische Soedaneesehe grens bereikt. Maandags vliegt men tot Khartoem, eveneens een groote Nijlstad en Dinsdags, na tusschenlandingen te Rosti en Malaka', geraakt men tot Juba. een paar honderd kilometer van het Albertmeer. Koning Albert zal dus van Brussel uit het doel van zijn Paaschreis m een week kunnen bereiken. Het is tenslotte niet onmogelijk, dat Z M. met een vlieztuig van de Be'gische Sabena- lijn dwars door Belzisch-Kongo trekt, om na twee dagen te Matadi scheep te gaan en met de boot terug te keeren. tenzij hij voor de terugreis eveneens het vliegtuig zou verkiezen. VLIEGONGELUK BIJ SOERABAJA. Twee inzittenden gedood. Aneta seint uit Soerabaja: Gisterochtend steeg het sportvliegtuig „Libel" op, be stuurd door den officier-vlieger 2e klasse der Kon. Marine. L. H. Blink, terwijl de leerling-vlieger Fritz Mielcke medevloog. Gekomen op een hoogte van «0 m. maak te het vliegtuig een looping, waarhij het plotseling omlaag stortte. De neus van het vliegtuig en vervolgens de mot.oT, boorden zich in den grond Beide inzitten den werden practisch vernletterd; de dood is dan ook dadelijk ingetreden. De officier-vlipger Blink, geboren in lf'02, werd op 6 December 1827 aangesteld als officier-vlieger 3e klasse bij de Kon. Marine en 6 December 1928 bovordord tot officier-vlieger 2e klasse. FELLE BRAND TE BAGANASAHAN. Twee ton schade. Aneta seint uit Buitenzorg: De gouver neur van Sumatra's Oostkust seinde gis ter, dat in den nacht van 12 op 13 dezer een ernstize brand te Baganasahan uit brak; 78 winkels en vier woonhuizen wer den vernie'd. De schade wordt geschat op circa twee ton, waarvan slechts tot een bedrag van 16.500 verzekerd is. Aan gaande de oorzaak valt nog niets to mel den. VERWOESTINGEN OP EILAND NILA. Nogorij door verschuivingen vernield. Aneta seint uit Ambon: Alhier werden radioberichten ontvangen van het s.s. der gouvernementsmarine „Fomalhoufc". dat onderweg is naar Nila met den resident van Ambon aan boord, die een onderzoek zal insfellen naar de vulcanologisehe ver nielingen en den huidigen toestand van den vulkaan op het eiland Nila, welke vul kaan sinds Vrijdag jl. in actie is en enor me hoeveelheden damp uitbraakt uit elf openingen. De berichten melden, dat de aardschokken minder hevig zijn geworden maar dat de negorij Rum as Dai voor een deel vernield door de aardverschuivingen. De aanplantingen ziin vernield en er is 8chaarschte aan voedsel voor dc bevolking, die zich blijft ophouden in de bosschen en die weigert het eiland te verlaten in ver band met do vermindering van de aard schokken. Intusschen wordt gerapporteerd dat er schepen zich oo weg naar het eiland begeven om de bevolking te kunnen weg voeren in geval van nood. Alsdan zullen zij de menschen overbrengen naar Seroa en Banda. De „Fomalhout" heeft de reis voortgezet en van Banda wordt een ander schip uitgezonden met sago aan boord ten. behoeve van de bevolking vaa Nila.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 11