UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK RECHTZAKEN DINSDAG 15 MAART 1932 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 N00RDWIJK. Loop der bevolking. Loop der bevol king gedurende het jaar 1931. Op 31 De cember 1930 4837 m. en 4293 vr. totaal 10130 personen. Vermeerderd door ge boorte 121 m. en 124 vr. totaal 245; vesti ging 229 m. en 563 vr. totaal 792. Totale vermeerdering: 350 man. en 687 vrouwen, totaal 1037. Wordt: 5187 m. en 5980 vrou wen is totaal 11167. Verminderd door: over lijden: 36 m. en 86 vr. totaal 122; vertrek: 210 m. en 336 vr. totaal 546. Totale ver mindering: 246 m. en 422 vr. totaal 668. Totaal op 31 Dec. 1931 4941 m. en 5558 vr. totaal 10499 personen. Getal huwelijken: 60; Levenloos aange geven 4 m. en 4 vr. totaal 8. N00RDWIJKERH0UT. EEN MOOIE GESCHIEDENIS. Zieke fietsendief ontvlucht zijn bed. Dezer dagen had de heer v. d. G., alhier, een fietsongeluk in de gemeente Bloemen- daal, doordat hij volgens zijn verklaring, was aangereden door een auto. Op advies van een inmidels ontboden geneesheer, die bij v. d. G. een lichte hersenschudding meende te constateeren, werd v. d. G. naar do Maria-Stichting te Haarlem ver voerd. Bij nader onderzoek bleek, dat het door v. rt. G. bereden zijnde rijwiel van diefstal afkomstig was. Door de politie uit Bloeiner.daal, Hillegom en de Ziik werd een onderzoek in de woning van v. d. G. ingesteld met het resultaat, dat meerdere van diefstal afkomstige goederen, waaron der rijwielen, eenige autodekens en een ko peren pomp werden gevonden. De patiënt d. G. bleek echter een si mulant te zijn, want nadat hij 2 dagen in het ziekenhuis te Haarlem in observatie geweest wa-s bleek hij aldaar plotseling met de Noorderzon 4e zijn vertrokken. Door de gemconte-Dolitie alhier werd hij in samenwerk..ut met de TTillegomsche po litie in zijn "rrmg gearresteerd en naar het poVtiebureau te Hil'egniu overge bracht. Na \ervclgens voor den Officier v. Justitie te Hinleni te zijn voorgeleid, werd hij aldaar in het Huis van Bewaring opge- I sleten. Stille Omgarg. Ongeveer 60 personen j uit de Parochie van het H. Hart van Je zus hchben in den nacht van Zaterdag op I Zondag deelgenomen aan den Stillen Om- j ga..g te Amsterdam, tegelijk net d*3 Haar- lemsche processie. Deze personen zijn met j twee aulobussen un de onderneming Heemskerk naar Amsterdam gegaan. heel wat voordeeliger is dan bij den Baad van Arbeid. Daarna wijst de secretaris op 2 voorstel len van het hoofdbestuur n.l. inning der contributie door de afdeeling en tegen con- tributieverhooging van 0.50 te ontvangen door den B.-K. Boerenstand, waarover in verband met den vastgestelden datum een voorloopig bericht was ingezonden. Alle aanwezigen gingen hiermee accoord. Nu werd het woord gegeven aan Ir. Ver hoeven, die begon met te vragen: Wat zien we als we ons vee niet voeren 1 Als we voe ren, wat kost ons dat en wat brengt het op 1 Na gewezen te hebben op het verschil tusschen onderhouds- en productievoer, toande hij met cijfers aan, door uit te gaan van 6 koeien die resp. 5, 10, 15, 20, 25 en 30 L. melk gaven, dat koeien met een hooge productie 't voer, ook dat wat ver- kregn was uit het bedrijf, het best betaal den. Wij moeten dus streven naar koeien met een hooge productie en daarbij de meening laten varen, dat wij onze koeien kennen zonder controle. Ofschoon dit punt staat buiten het onderwerp van dezen avond, achtte de spreker het van zooveel belang, er hier nog eens speciaal op aan te dringen, wordt lid van een fok- en contro- levereeniging. De contributie hiervoor be taald en de moeiten er aan besteed wordt rijkelijk beloond, te meer waar Friesland en Groningen, die ons in dit opzicht heel wat voor zijn, hunne waardeloozen rommel in Leiden enz. ter markt brengen. Na bespreking van een paar veevoer- mengsels wijst spreker op een hier veel voorkomend verschijnsel: „liet verwerpen". Dit kan besmettelijk zijn, maar kan ook een gevolg zijn van slecht voer, waarvan hij tal van gevallen opnoemde. Schimmel kan zeer gevaarlijk zijn, wijl hij 't verwerpen in de hand werkt, 't kan ook in het drinkwater zitten. Nadat de spreker eenige tot hem ge richte vragen had beantwoord werd hem onder luid applaus der vergadering dank gebracht voor zijn duidelijke en leerzame rede en de hoop uitgesproken dat we hem weer gauw in deze vergadering mochten weerzien. Ten slotte werden onder de aanwezige leden een elftal prijzen verloot, waarna de vergadering op gebruikelijke wijze door den voorzitter werd gesloten. VOORSCHOTEN. Personalia. De heer J. A. Blaat, on- derwijzer aan de Chr school (hoofd de heer S. S. Leppink) alhier, is benoemd tot leeraar MNLO te Zwartsluis. NOORDEN. Stille Omgang. Aan den Stillen Om gang is dit jaar door 61 personen deelge nomen; 37 zijn er gegaan met de autobus sen van J. Pieterse Jr., 20 op de fiets en 4 zijn gaan loopen. 's Morgens 6 uur arri veerde men weer te Noorden met de bus, om 7 uur op de fiets en de loopers waren om 1 uur weer bij de hunnen terug ge keerd. Moge deze bodevaart zoo doorgaan tot eer van Roomsch Noorden. Volksbond. Vrijdag heeft de R. K. Volksbond haar 11e jaarvergadering gehou den. De 2e voorzitter opende de vergade ring, heette allen welkom en sprak een woord van dank voor de goede opkomst. Spr. hoopte, dat de voorzitter spoedig ge heel hersteld in ons midden moge weder- keeren. De notulen werden gelezen en onveran derd vastgesteld. Ook werd een mooi jaar verslag door den 2en secretaris voorgele zen, waarvoor hij met een danwoord van den voorzitter en applaus van de leden werd beloond. Jaaj-verslag penningmeester. Aan ont vangsten een bedrag van f 374 57, aan uit gaven f 296. 77, batig saldo f 77.80. De radio was verkocht voor f 60 en de nog loopende aandee.en waren 13 van f 5 tot een be drag van f 65. Bij monde van Ant. de Beer werd verslag uitgebracht, dat alles in de beste orde was bevonden, zoodat aan den penningmeester en ook aan de financieele oommissie dank werd gebracht voor het accuraat beheer. Hulp in Nood had in 1931 opgebracht de som van f 24.35, uitgegeven was f 14.38. zoodat nog f 9.97 was overgebleven. In kas vorig jaar f 59 97. Ook de beheerder van „Hulp in Nood" werd dank gebracht voor zijn goede verantwoording. Tot leden van de financieele commissie voor 1932 werden benoemd de heeren N. Lelieve.d, Adr. Lelieveld en C. de Koning. Hierna werd nog een jaarverslag voor gelezen van de bouwvakken, wat ook heel goed was verzorgd. Nu volgde de installatie van nieuwe le den. Deze werden met een aanmoedigend woord door den voorzitter geïnstalleerd en het insigne uitgereikt. Bestuursverkiezing. Aftredend zijn de heeren K. Knaap, J. Baas en Ant Noten boom, doch de laatste wensohte niet meer in aanmerking te komen. De heeren R. Knaap en J. Baas werden met algemeene stemmen gekozen; in de plaats van de heer Notenboom en de vacature van G. Pieterse werden gekozen de heeren J. de Jong èn D. Pieterse, die beide hun benoeming aan namen. De voorzitter bracht ook een dankwoord tot het scheidend bestuurslid voor de vele werkzaamheden door hem voor den Volks bond gedaan. Verschillende ingekomen stukkep werden behandeld, aangaande de Volkskrant en steun aan de textiel-arbeiders enz. Voor de Volkskrant gaf zich niemand op Besloten werd een bedrag van f 5 uit de I kas te geven voor onze stakende broeders en verder de steunlijsten geregeld aan te bieden bij alle leden. Verschillende mededeelingen werden ge daan, oa. dat een schrijven is ingekomen van een lid die Zondag na het feest van St. Joseph voorste t een H. Mis te laten lezen waaronder algemeene H. Communie en voorafgegaan van een Novene voor de vol gende intenties: door de voorspraak van St. Joseph te verkrijgen het algeheele her stel van onze bestuursleden en ten 2e dat de crisis spoedig moge voorbij zijn en wij betere tijden mogen tegemoet gaan. Dit werd goedgevonden en zal geschieden door eiken dag drie Weesgegroeten te bidden. Vervolgens had een gratis verloting plaats; als prijzen waren uitgeloofd drie krentenbrooden en verder allen een sigaar. Van de rondvraag, werd geen gebruik ge maakt, waarna de voorzitter met een woord van dank voor de goede opkomst en het gezellig samenzijn de vergadering sloot met den Chr groet. „Hulp in Nood" bracht op f 0.80. Een ongeluk, dat goed afliep. Hef 12-jarig zoontje van H. den H. werd Zondag aangereden door een vrachtauto. Zijn jas werd geheel opengescheurd, doch 1 als bij wonder liep hij geen lichamelijk letsel op. De veldwachter ward onmid dellijk gewaarschuwd wien het mocht ge lukken den dader op te sporen, zekeren de P. uit Nieuwkoop, wien hij tevens kon verbaliseeren wegens het rijden zon der rijbewijs. NIEUWKOOP. Gezondheidscommissie. Het verslag van de Gezondheidscr.mmiesie over 1931 voor het ressort Bodegraven, waartoe ook Nieuwkoop behoort, biedt weder veel lezenswaardigs. Het sterftecijfer daalde i vanaf het jaar der oprichting 1903 van i 20.02 tot 9.84 per 1000 en het geboorte- cijfer van 34.85 tot 25.08, waarvoor Nieuw- I koop respectievelijk noteert 8.83 en 25.92, welke cijfers over de laatste tien jaren bedragen 11.68 en 30.22. i In de laatste 10 jaren vertrokken nit deze gemeente 1923 personen en kwamen zich vestigen 1583 personen, alzoo een teruggang van 340 personen. In die 10 jaren werden geboren 984 kinderen, ter wijl 381 personen stierven, een overschot derhalve van 603, waardoor een toename van het zielental verkregen werd van 263. 1 In 1931 werden op advies van de com missie in deze gemeente onbewoonbaar verklaard 3 woningen. Aan besmettelijke ziekten werden genoteerd 5 gevallen, alle j wegens rookvonk en vanaf 1903, dus ir 18 jaren 182 gevallen, waarvan 52 we- I gens typhus, 81 roodvonk en 49 diphte- J ritis. DRAMA OP AMELAND. Behandeling voor de Rechtbank te Leeuwarden. De arrond. rechtbank te Leeuwarden heeft een aanvang gemaakt, met de be handeling van de zaak tegen Ds. J. L. Adriani uit St. Anna Termuiden, die ervan wordt verdacht zijn echtgenoote om het leven te hebben gebracht tijdens het ver blijf van het echtpaar op het eiland Ame land. In de dagvaarding wordt verdachte ten laste gelegd opzettelijk en met voorbe dachten rade zijn echtgenoote van het le ven te hebben beroofd, door met haar in zee te gaan baden en vervolgens hAar op zettelijk met haar hoofd onder water te houden, tengevolge waarvan zij door ver drinking is overleden. In hun rapport komen de deskundigen Dr. Wiersma tn wijlen Dr. Westerhuis tot de conclusie, dat verdachte vlak voor en vlak na het strafbare feit psychische ver schijnselen heeft vertoond, welke als ab normaal moeten worden opgevat, dat verdachte voorts in het huis van bewaring psychische stoornissen heeft gehad, welke overeenstemming vertoonden met vroegere aberrapsychische verschijnselen en dat hij gedurende het plegen van de strafbare handeling in een zoodanig abnormalen af fecttoestand verkeerde, dat bezonnen over leg op dat oogenblik uitgesloten moet wor den geacht. De affectloestand moet worden toegeschreven aan den minderwaardigen geestelijken aanleg. Er waren veertien getuigen opgeroepen. De rechtbank was als volgt samenge steld: Mr. Baron van Imhoff, president, Mr. van Beeck Kalkoen en Mr. Korten- bout van der Sluis, rechters, Mr. Dorama, griffier; Mr. Wassenbergh officier van Justitie. Na beëediging van Dr. Wiersma nam deze naast den Officier plaats. Als eerste getuige werd gehoord H. Borghout, boekhouder uit Groningen. Deze bevond zich op den dag van het misdrijf op het strand te Ameland en heeft het echt paar A uit de verte in zee zien baden. Op een gegeven moment begaf verd. zich naar het strand, terwijl hij met de hand wenk te. De vrouw lag toen in het water. Het eerste, wat verdachte zeide was: „O mijn kind, o mijn kind!" Er werd daarop meer hulp gehaald en kunstmatige ademhaling werd toegepast onder leiding van den heer Steinvoorte. Twee uur was men hiermede bezig. Een geneesheer constateerde ten slotte den dood. Getuige Steinvoorte verklaarde op een vraag van den president, dat verd. eerst een weinig zenuwachtig was en later werd hij heel normaal. Aanvankelijk had men niet aan misdrijf gedacht. Later vond men het vreemd, dat het echtpaar op die plek in zee was gegaan, zulks bij afgaand wa ter en zwemmen daar verboden is. Getuige-deskundige Dr. Mieremet ver klaarde, dat het slachtoffer door verdrin king om het leven is gekomen. Of het hier gewelddadige verdrinking betreft, valt uit het onderzoek niet uit te maken. Voorts bevestigen Dr. Mieremet en de Officier van Justitie, dat verd. voor den rechter-commissaris heeft gezegd, dat hij plannen had om zijn vrouw van het leven te berooven. Get. had echter niet den in druk gekregen, dat Ds. A. bekend heeft den moord te hebben gepleegd. Een broer van de vermoorde vrouw, H. Spoelstra uit Wolvega had in het begin zijn zwager niet in het minst verdacht. Op den dag van de begrafenis zeide deze echter: „De Officier van Justitie is over leden". waarop hij argwaan kreeg. Bij het aantrekken van de rouwkleeren zeide Ds. A.: „Ik ga niet mee, ik heb zoo'n strijd". Toen begreep get. dat verdachte wilde be kennen. Tijdens de begrafenis wilde verd. waarschijnlijk bekennen. Get. gebood hem echter zich stil te houden, omdat hij bang was, dat er vree- selijke dingen zouden gebeuren. Een dag later vernam get. dat verd. alles had be kend. De moeder, van de verdronken vrouw, verklaarde het vreemd te hebben gevon den, dat haar dochter in zee was gegaan, daar zij niet kon zwemmen. Voorts zeide zij, dat het haar was opgevallen, dat verd. niet naar het lijk had durven kijken. Getuige de Groote, veldwachter te Boe- lenslaan, die verd. arresteerde, heefi diens bekentenis opgeteekend. Een opwelling had hem tot den vreeselijken daad gebracht. Opperwachtmeester B. Akkerman zei de, dat verd. de vrees had uitgesproken, dat zijn vrouw met een ander zou gaan Steeds had hij gepiekerd over een gezeg de van haar in die geest. Bij het ingaan van het water kwam plotseling die hevige opwelling. Vervolgens werd verdacht® gehoord. Op de vragen van den president ant woordde Ds. A. dat toen zij beiden in het water waren zijn oude vrees plotseling hevig is komen opzetten. De angst bracht tot wanhoop. Weten kon verd. niets, maar in zijn verbeelding zag hij beider geluk verdwijnen. Op eens meende hij, dat God zelf aanwezig was en zijn gebod van zui verheid en kuischheid deed hooren. Toen heeft verdachte gemeend, dat dit gebod door hem moest worden vervuld. Verd. was zicb zelf niet meer baas. Pas in het huis van bewaring kon hij begrijpen, hoe zioh alles had toegedragen. De getuige-deskundige Dr. Wiersma ver klaarde, dat verd. tijdens zijn daad abnor maal was. Ook nu verkeert hij nog in zeer labielen toestand. Get acht het het beste, dat verd. werd geplaatst in een krankzinnigengesticht. Als de tijd hierin doorgebracht voorbij is, kan hij ter be- 1 schikking van de justitie worden gesteld. Verd.'s intellect is echter geheel in orde. Wordt verd. weer blootgesteld aan de prikkels in de maatschappij dan zal hij abnormaal zijn. De verdediger vestigt er nog den aan dacht op, dat wijlen de heer Westerhuis in zijn conclusies aangaande de ontoereken baarheid van verd. minstens even ver ging als Dr. Wiersma. Om half drie wordt de zitting voor een uur geschorst. Na de heropening wordt het onderzoek voortgezet met gesloten deuren. Bij de voortgezette openbare behande ling was het woord aan Mr. H. A. Was senbergh voor het houden van zijn requi sitoir. Hij eischte tegen verdachte een ge vangenisstraf van tien jaren. KANTONGERECHT TE WOERDEN Wat mag en wat niet mag. A. v. d. L. te Woerden zou zijn vracht auto, terwijl het donker was, zoo geplaatst hebben, dat D., melkhandelaar aldaar, er par does tegenop gereden was. Verdachte voerde aan, dat hij de bestuurder niet geweest was maar zijn broeder. Deze broer had hij dus als getuige a decharge mede moeten brengen, het geen hij niet gedaan had. Getuige D. verklaarde, dat de auto geheel in het donker stond en niet, zooals verdachte beweerde, in de lichtbeschijning van 'n straat lantaarn. Verdachte hield vol, dat de auto in het licht gestaan had, want dat hij dit gezien had. Zelf had hij de wagen er niet neer gezet. Hij kon niet begrijpen, dat hij een proces-ver baal gekregen. Zijn broer was de schuldige, want die was bestuurder geweest. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie was van meening, dat verdachte wel degelijk schuldig was en een uitvlucht je zocht. Hij wist alles, de auto stond in het licht, hoewel de lampen uit waren, dit mocht volgens verd., en verd. wist precies de plaats waar de auto neergezet was. Hij eischte daarom een geld boete van 6 of 3 dagen. De plaatsvervangend kantonrechter, mr. van Doorninck, burgemeester van Oudewater, achtte het wettig en overtuigend bewijs gele verd en veroordeelde verd. conform den eisch van het O. M. De verd. meende ten onrechte veroordeeld te zijn en zou zich beraden voor hooger beroep Erin gevlogen. T. en B., te Utrecht, waren naar een vee houder onder de gemeente Nieuwkoop ge gaan om te vragen of ze vischen mochten. „Gaan jullie je gang maar hoor". Een be wijs je hadden de visschers dus niet. Getuige B., veldwachter aldaar, was geko men, had gevraagd, geschrevenen zoo stonden verdachten terecht, 't Was natuurlijk zoo, want een bewijs hadden ze niet. De vee houder, zekere B., verklaarde het wel goed ge vonden te hebben dat verdachten gingen vis- schen maar aan schrijven had hij een hekel. De kantonrechter wees hem er op. dat de menschen er dus ingevlogen waren, maar. om dat visschers wel weten dat een schriftelijk bewijs noodig is moest een veroordeeling vol gen. Deze veroordeeling was zeer mild. Eén gulden of één dag en de hengels krijgen ze terug. V. te Bodegraven reed met zijn fiets zoo maar tegen een auto aan. Getuigen zeiden, dat hij niet goed uitgekeken had. De autobe stuurder S. te Bodegraven verklaarde gelijk- lu'dend. Verdachte had ook twee getuigen mede ge bracht om te bewijzen, dat hij onschuldig was. Getuigen V. en V. te Bodegraven hadden ge zien. dat verdachte langzaam fietste. Van de aanrijding hadden ze niets gezien. De Ambte naar achtte het wettig bewijs geleverd en eischte een geldboete van 10 of 4 dagen hechtenis. Het vonnis luide conform den eisch. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMVAART MIJ. NFHERL AND. ENGGANO (uitr.) arr. 13 Maar* te Balik Papan. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT (uitr.) pass. 11 Maart Perim. MARNIX VAN STNT ALDEGONDE (thuisr.) vertr. 14 Maart van Southampton. KON. H0LL LL0YD. DELFTLAND (uitr.) vertr. 12 Maart van Hamburg. MONTFERLAND (thuisr.) vertr. 12 Mrt van Santos. WATERLAND (uitr.) arr. 13 Maart te Bremen. KON. NED. ST.B. MIJ. AMOR vertr. 11 Maart van New York naar West-Indië. BOSKOOP (bhuisr.) vertr. 12 Maart van Toeopilla. DEUCALION (uitr.) arr. 11 Maart te Kingston. (Ja.). FAUNA arr. 14 Maart van Amsterdam te Barcelona. HELDER, Stettin naar Hamburg, pass. 14 Maart voorm. 6 uur Brunsbiittel. MER.OPE arr. 14 Maart van Catania te Venetië. MID AS vertr. 10 Maart van Kingston (Ja). NEREUS arr. 13 Maart van Kopenhagen te Gdynia. ORPHEUS arr. 14 Maart van Stettin te Rostoek. THESEUS arr. 14 Maart van Amster dam te Kopenhagen. HOLLAND—AMERIKA LIJN. STATENDAM vertr. 11 Maart van King ston (Ja) naar Havana. HOLLAND-AFRIKA LIJN. AMSTELKERK (uitr.) pass. 13 Maart Ouessant. ROTTERDAMSCHE LL0YD. JACATRA (thuisr.) arr. 14 Maart te Suez. SI ANT AR (uitr.) 14 Maart Ouessant. SOEKABOEMI (uitr.) pass. 14 Maart Finisterre. Auto-ongeluk. Door een autobus, be- stuuTd door den heer K. te N. werd een i luxe-auto. bestuurd door den heer L. alhier, op den Zilkerduinwog aangereden door het plotselin.it uitwijken naar rechts van j de autobus. Door deze botsing werd de i luxe wapen tegen een afrasting langs den i weg staande, geworpen en flink bescha- digd. De afrasting ter plaatse was geheel vernield. De gemeente-poiitie uit de Zilk die ter- stond aanwezig was stelt een onderzoek naar de schuldvraag in, terwijl proces-ver- i baal is opgemaakt. ST0MPWIJK. L. T. B. Gisteren hielden de leden der afd. Stompwijk van den R.-K. Dioc. L. T. B. hunne jaarvergadering in 't café „Het Blessopaard", waarbij de Rijksvee- teeltconsulent ir. P. Verhoeven een lezing hield over veevoeding. Het gure weer in aamerking genomen ware de leden goed opgekomen, iets wat niet kon gezeed wor den van de vele uitgenoodigden, die nog steeds niet konden besluiten ook als lid toe te treden. Na opening door den voorzitter, den heer P. E. van Bohemen, worden de notulen der vorige jaarvergadering gelezen en na een kleine wijziging, betreffende de ooren en 'fc aantal ribben, van 't meest eewenschte type voor mestvarkens, goedgekeurd. Den heer C. J van Leeuwen, die over eenkomstig een besluit der vorige jaarver gadering een stamboekbeer had aange kocht, waarmee hij te Rotterdam eon eer sten prijs had behaald, werd een gratifies tie toegezegd van 10.over elk der ja ren '31 en '32. terwijl besloten werd een dekgeld te heffen van f 1.75. Niet-leden zullen f 2.— moeten betalen. Om inteelt te voorkomen werd door den veeteeltconsulent de raa/d gegeven nog een tweeden beer aan te koopen, waarnaar de heer van Leeuwen wel ooren heeft. Na goedkeuring der rekening en verant woording van den penningmeester brengt do heer W. Hoopeveen verslag uit over de algemeene vergadering en verklaart zich bereid ook dit jaar de afdeeling te verte genwoordigen. De heeren v. Leeuwen en Jac. Belt wor den bij acclamatie herbenoemd waarna de voorzitter de rondvraae aan de orde stelt. De heer A. van Wijk dringt aan bii het Hoofdbestuur stappen te doen om in dezen tijd van malaise vrijdom te krijeen van so ciale lasten als: zevelsplakken, ziektewet enz. terwijl de heer Hnoeeveen er de grond lasten van hypotheekbocren er af wilde zien. De heer G. Ham zou gaarne zien. dat de ceestelijke adviseur zijn invloed aanwendde om 't aantal leden te vergroo- ten, waaron de secretaris den wenk gaf, dat ieder lid eens moest trachten één lid aan te werven onder buren of kennissen. Op een vraag van den beer J. J. van San ten wijt de voorzitter op de resultaten van ander vak- en standsorganisaties. Op het verbod van invoer van Deensche vleesch; terwijl de heer v. Wijk wijst op bed rijfs- raad en ziekteverzekering, die bij den L.T.B. AARLANDERVEEN. Niet zoo mooi. Jl. Zaterdag (half Maart) zijn hier ongeveer 15 arbeiders werkloos geworden, welke bij de boeren werkzaam waren. Jammerlijk kunnen de boeren wegens de economische toestanden vooral in hun bedrijf, geen arbeidskrachten in dienst houden. Melkfederatie. Op verzoek van den R. K. Land en Tuinbouwbond, den Chr. Boerenbond- en Tuindersbond en de Holl. Maatschappij van Landbouw, kwam ook hier vorige week de melkfederatie een spreekbeurt vervullen door de heeren Noordman en Van Vliet-, beide bestuursle den tot aansluiting bij de melkfederatie. De heer C. J. Kempen, voorzitter der afd. L. T. B., opende de vergadering en meende, dat de tijd zeer nabij is dat ook de boeren zich organiseeren. Hierna zet ten beide sprekers het doel der federatie uiteen. Er werden verschillende vragen gedaan, waarop breedvoerig werd geantwoord, waarna door vele werd geteekend voor het lidmaatschap der Federatie, hetgeen ten doel heeft door organisatie een hoogere melkprijs te kunnen bedingen. Indien er 90 pet. der boeren in Zuid-Holland lid worden zal de Federatie hierin zeker sla- gen. Volgens het bestuur is een ieder hierin voorloopig vrij, aan wien men de melk wil verkoopen, doch in overleg met do Fede ratie. De opkomst was zeer goed te noemen. Ook de Pastoor was aanwezig. LEIDERDORP. Gemeenteraad. De Raad vergadert Donderdagmorgen te 10.30 uur. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Mededeelingen en ingekomen stukken. 4. Medewerking van de demping van de sloot langs het van Leeuwenpark. 5. Voorstel van B. en W. tot aankoop van 3 pet. grootboekinschrijvingen van de Na tionale Schuld. 6. Voorstel van B. en W. tot splitsing van de rekening-courant overeenkomst met de Bank voor Neder- landsohe Gemeenten, in één voor gewoon en in één voor buitengewoon crediet. 7. Verhooging van het bedrag der zeker heid van den administrateur van het grondbedrijf. 8. Voorstel van B. en W. tot beschikbaarstelling van een bedrag berekend naar 5 cent per inwoner, pen jaar. aan het plaatselijk crisiscomité voor verstrekking van dekking, schoeisel, bed- degoed e.d., ten bohoeve van de bij de werkverschaffing geplaatste arbeiders. 9. Vaststelling verordening regelende de eischen van benoembaarheid en bezoldi ging van den veldwachter. 10. Reclame's schoolgeld. 11. Wijziging der begrootin gen 1931 en 1932. 12. Rondvraag.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10