MAANDAG 14 MAART 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 BAROMETER. naar waarnemingen verricht in den morgen van 14 Maart 1932, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.768.5 te München. Laagste barometerst.: 743.6 te Stockholm. Verwachting tot den avond van 15 Maart: Zwakke tot mati- I ge, later wellicht -flBB toenemende Weste- lijke tot Noordelijke wind, zwaar be- wolkt of betrokken, wellicht enkele re- f 4<Jf?' Mij Son- of hagelbuien, t'„'Y'Y f kouder overdag. Nadat gisteren de Westelijke strooming lot ons land en Noord-Duitschland door drong en de temperatuur aanmerkelijk deed stijgen, vertoont zich thans weer een leiachtige stijging van den luchtdruk in het Noord-Westen en een daling in het Oosten en het Zuid-Westen, zoodat de wind tusschen IJsland en Noorwegen naar het Noorden liep en weer daling van tem peratuur in een groot deel van Europa te wachten is. In Scandinavië is de vorst in bet Noorden weer streng geworden, ook bij München is m verband met een sneeuw dek de temperatuur tot 18 graden Celsius onder nul gedaald, en zelfs in Ierland en Engeland kwam in den nacht lichte vorst voor. In Spanje en Zuid-Frankrijk is de temperatuur nog vrij hoog. Alleen Scandi navië meldt neerslag van beteekenis. LUCHTTEMPERATUUR: Temperatuur des middags te half drie 7.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Maandagnamiddag 6.31 uur tot Dinsdagmorgen 5.48 uur. HOOG WATER Hoog water te Katwijk aan Zee op Dinsdag 15 Maart voorin. 7.15 uur en nam. 7.40 uur. -» Zilveren jubileum. Zaterdag herdacht de heer A. van Oos ten den dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de N.V. Stoom-, Zeep- Eau de Cologne en Parfumerieënfabriek voor heen Sanders en Co. aan het Levendaal alhier. Te omstreeks- 11 uur werd de jubilaris met zijn familie per auto van zijn woning gehaald en in een der versierde, fabrieks- lokalen binnengeleid, waar hem door hel gezamenlijk personeel het welkom werd toegezongen. Eerst sprak de Directeur, de heer J. F. X. Sanders. In hartelijke woorden schet ste hij hem als een flinken werker, die al spoedig na zijn in-dienst-treding naar vo ren kwam en toen eenplaats als zeep zieder vacant, werd hij daarvoor de aange wezen man bleek, welke functie hij steeds met toewijding vervulde. Dc directeur over handigde als aandenken aan dezen dag een gouden horloge. Namens het geheele personeel zoowel van de fabriek als van kantoor trad vervolgens de heer C. van der Krogt naar voren, die hem onder har telijke gelukwenschen eenige fraaie ge schenken aanbood. Nadat de jubilaris allen bedankt had voor de huldiging, bleef men nog eenige oogenblikken gezellig bijeen. Collecten voor de St. Margarita v. Cortona- Stichting. De gisteren gehouden collecten ten bate van de St. Margaritha van Cortona-Stich- ting hebben opgebracht: in de Hartebrugs- 'kerk f 435.15 1/2, in de St. Petruskerk f 172, in de kloosterkerk Haagweg f 125, in de St. Jozefkerk f 72.25, tezamen f 804.40 1/2. Bijz. Vrijw. Landstorm. De afd. Leiden van den Bijz. Vrijw. Landstorm hoopt op Vrijdag 15 April a.s. in „Zomerzorg" een propaganda-samen- komst te houden voor leden der afdeeling en genoodigden. Als sprekers zullen optreden de heeren Kapelaan IT. J. Bangert en P. C. Labrijn. Voorts zal de Indische legerfilm worden vertoond, terwijl vermoedelijk do bekende Oude Jager-bond voor muzikale medewer king zal zorgen. Te Amsterdam slaagden voor het diplo ma Nederlandsche Stenographic, systeem „Groote", dc dames: A. de Kier. R. Ouds hoorn, F. Elsinga, R'. Vermeer, M. Giessel- bach, M Riel en de heer F. van Zwioten; alsmede voor het Diploma Leerares Ne derlandsche Stenographic, systeem „Groote", Mej. J. Poldervaart; allen leer lingen van Mej. Marg. M. J. Petit, alhier, Zoetcrwoudsche Singel No. 44. De heer J. H. Vermeer is benoemd als Concierge aan de Middelbare Handels avondschool Kennis is Macht, NED. VEREENIGING VAN CHEFS IN HET GRAFISCH BEDRIJF. District Leiden. Dit jonge district, sedert eenige weken opgericht, toonde reeds haar activiteit door j.l. Zaterdag een excursie te organiseeren naar de Chemigrafische Kunstinrichting" „N eerlandia". Leden en genoodigden werden op harte lijke wijze ontvangen en toegesproken door den heer Koningsveld, waarbij al spoedig bleek, dat „Neerlandia" niets had nagela ten om den aanwezigen een middag te ver schaffen, die lang in herinnering zou blij ven en bovenal veel-zou bijdragen tot ver ruiming van hun kennis. Een der firmanten, dó heer Akkerman, demonstreerde daarna de wordingsgeschie denis van het cliché en toonde achtereen volgens de verschillende werkzaamheden die er moeten plaats vinden alvorens het cliché gereed tot afdrukken, de inrichting kan verlaten, wat door de aanwezigen met groote belangstelling werd gevolgd. Aan het einde van deze excursie was de heer Pilkes ongetwijfeld de tolk van bet geheele gezelschap toen hij in een sympa thieke toespraak de Directie van „Neerlan dia" dankte voor deze interessante en bo venal leerrijke middag, waarbij hij als bij zonderheid memoreerde dat dit de eerste maal was dat „Neerlandia" haar inrichting voor een gezelschap had opengesteld en tevens de eerste excursie die het district Leiden van de Ned. Ver. van Chefs in het Grafisch Bedrijf had georganiseerd en niet spoedig aan de vergetelheid zal worden ontrukt. Door de Directie werd daarna in „Zomer zorg" den deelnemers van de excursie een thee aangeboden, waarbij van beide zijden sympathieke wenschen werden gesproken. DE CRISIS IN DE BOUWVAKKEN. Door de afd. Leiden van den 'R.K. Volksbond is onderstaand adres verzonden aan het Ge meentebestuur. Iiet is u natuurlijk niet ontgaan, dat ook in de bouwvakken de crisis zeer ernstige schade aanricht en dat een der gevolgen daar van is, dat het werkloosheidspercentage in deze vakken grooter is dan het ooit te voren was. Ook in onze gemeente doet dit verschijn sel zich voor. Is dit verschijnsel op zich niets bijzonders, omdat vrijwel allerlei soorten van arbeiders de ellende, door de crisis veroorzaakt, in den vorm van werkloosheid ondervinden, wel bi zonder is, dat ten opzichte van al die arbei ders met 't oog op de zeer bizondere om standigheden speciale maatregelen door de regeering zijn getroffen, doch dat van de maat regelen, die bedoelen de gevolgen van de crisis te verzachten en de volkskracht in stand te houden, de bouwvakarbeiders tot dusver nog steeds zijn uitgesloten. Daardoor dreigt het gevaar, dat de bouw vakarbeiders ten zeerste zullen worden gedu peerd. Vooreerst is de kans zeer groot, dat de werkloozenkassen der bouwvakarbeiders van der hulp, ondanks de hooge bijdragen, welke hunnerzijds moeten worden gestort, en den geringeri trekkingsduur, reeds gedurende het thans loopende jaar niet meer aan hare regle mentaire verplichtingen kunnen voldoen en op de tweede plaats, brengt het standpunt der regeering mede, dat de bouwvakarbeiders niet in aanmerking komen voor door 's Rijks schatkist gesubsidieerde steunregelingen. De regeering heeft tot motiveering van haar standpunt aangevoerd de zoogezegde hooge Iconen der bouwvarkarbeiders, welke een gun stige ontwikkeling der werkgelegenheid in het bouwvak zouden tegenhouden. Daartegenover merken wij Óp: le. dat de meening, bij de regeering ten op zichte van de loonen der bouwvakarbeiders bestaande, gegrond is op den toestand van een deel dier arbeiders in enkele groote steden, doch dat ook daar het loon reeds niet onaan zienlijk is gedaald, en dat in de overige plaat sen van Nederland de loonen allerminst kun nen worden aangevoerd als 'n sta-in-den weg voor de bevordering der werkgelegenheid, vooral wanneer men bij de beoordeeling ervan rekening houdt met de omstandigheid, dat -in de bouwvakken thans veel intensiever wordt gewerkt dan vóór den oorlog. 2e. dat zelfs de grootste optimist niet aan neemt, dat in de huidige omstandigheden, in de bouwvakken grooter bedrijvigheid zou heer- schen, al werden de loonen tot-zelfs de helft terug gebracht. Die bedrijvigheid ontstaat, zoo als het verleden heeft aangetoond, vanzelf, wanneer 't in de maatschappij in het algemeen goed gaat. Het wil ons dan ook voorkomen, dat het standpunt, door de regeering ingenomen, ten opzichte van de bouwvakarbeiders in hooge mate onbillijk moet wqrden genoemd. Bovendien is dit standpunt voor de gemeen ten nadeelig, omdat zij straks de menschen niet aan hun lot kunnende overlaten, alleen de lasten zullen moeten dragen, wijl haar de Rijkssubsidie ontgaat. Op grond van een en ander verzoeken wij U. E.A., beleefd doch dringend u te wenden tot de regeering met een verzoek alsnog op de werkloozenkassen der bouwvakrabeiders van toepassing te verklaren de maatregelen, door baar ten opzichte van andere werkloozenkas sen in verband met de crisis getroffen. Met verschuldige gevoelens, enz. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 4761. D ruk ke r i j - Ca r tonna- gefabriek „Rutgers", Kleefstoffenfabriek v.h. Rutgers en Co. Leiden, Galgewater 15 en 16. De drukkerij-Cartonnagefabriek is omgezet in een naamlooze vennootschap onder den naam: N.Y. Drukkerij-Cartonna gefabriek Rutgérs. (Ned. Stscrt.: 18 Febr. 1932, Bijvoegsel No. 363). Dir. G. J. Rut pers, Leiden en B. Th. Rutgers, Leiden. Comm. J. Rutgers, Leiden. Maalsch. kap.: 5000.waarvan geplaatst en gestort f 1000.De kleefstoffenfabriek is over gegaan aan den heer B. Th. Rutgers, Lei den, die de handelszaak als eenig eigenaar drijft onder den naam: Kleefstoffenfa briek v. h. Rutgers en Co. Zaterdag slaagden te Amsterdam voor den Ned. R. K. Bond „St. Genesius", voor stenografie: Thea Rijzevoort; voor machi- neschrijven: J. Th. van Aaien en Be van Halderen, leerlingen der Eerw. Zusters, Pe likaanstraat, alhier. Dc alhier tot arts gepromoveerde semi- arts J. P. Sollewijn Gelpke is bestemd tot officier van gezondheid 2e kl. bij het leger in Nederlandseh-Indië. Uit het bureau van het „Leidsch Dagblad" is ten nadeele van D. K. te Katwijk een hoed en een regenjas gestolen. TOONEEL. Een lieveling van het publiek. N.Y. Vereen. Rotterdamseh- Hofstad Tooneel. Een gevat criticus heeft dit spel ge noemd: een schoone wraak van het too neel op de film. Dat is- het. Het tooneel wreekt zich hier op de film, filmtoestanden en film diva's met hun schoone schijn, hun on oprecht gedoe, hun aanmatiging en hun opgeblazen roem. Dat alles wordt on barmhartig met kostelijke, ironie gehe keld en op een zoo amusante wijze aan de kaak gesteld dat men er met genoe gen naar zit te kijken. Overigens vergt dit stuk heel wat van de hoofdpersoon, de filmdiva Nina, Fientje de la Mar is hier zich zelf en bovendien haar z.g. „doublé", het brutale achterbuurt-nest, dat op haar gelijkt en derhalve in ge vaarlijke scènes de plaats van de „ster" mag innemen. Zóó is Fientje de „ster" aan de linkerzijde verdwenen of Fientje de .double" komt aan de rechterzijde het tooneel op, en is van dame het onbe schaamde achterbuurtje geworden. De fi.mster is evenwie getrouwd en ge lukkig getrouwd en midden in haar roemvolle carrière verruilt zij de open baarheid met een stil huisje, waar zij het huiselijk geluk in onbekendheid smaken wil. Dc „doublé" zal haar rol blijven vervullen. De brutale „doublé" wordt filmdiva en wordt een onuitstaanbare „lieveling van het publiek" tot onge'uk van den energieken regisseur (Adolphe Engers) die met haar trouwt. Onder recre van Jan v. Ees, die zelf den rol van echtgenoot vervult, is het een sterk .spel geworden. UIT DE OMGEVING OEGSTGEEST. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente zal iq openbare vergadering bijeen komen a.s. Dinsdag 15 Maart, des avonds 7 uur. De agenda luidt als volgt: Notulen, mededeelingen, ingekomen stuk ken. Beëediging van den gemeente-ontvanger. Voorstel B. en W tot wijziging van het reglement van het Burg. Armbestuur. Idem tot het verleeuen van subsidie in gevolge de Nijverheidsonderwijs-wet aan de R. K. Yolkshuishoudschool Duinzicht 1932. Praeadvies van B. en W. over het adres van het gemeentebestuur van Wehl tot het instellen van een departement van Land bouw. LAATSTE BERICHTEN GEEN HANDEL IN KREUGER- PAPIEREN OP DE AMSTERDAMSCHE BEURS. Op de Amstcrdamsche Beurs is heden alle handel in Kreuger-papieren verbo den. Ook op de Zwitsersche beurzen zullen de Ivreuger-papieren niet genoteerd wor den. Op het ijs gevallen en verdronken. Uit Lemmer wordt gemeld: Zaterdagavond om zes uur is dp 43-ja- rige J. Boersma te Echten van zijn rij wiel gevallen, onder het ijs geraakt en verdronken. Brand in een restaurant. Hedennacht heeft een brand gewoed in hotel-restaurant „Astor" in de Molen straat te Nijmegen. Het achterste ge deelte brandde geheel uit. De exploitant en zijn gezin, die boven het achterste ge deelte waren, konden zich nog redden. De brandschade is tamelijk groot. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt dc schade. Doodelijk ongeluk. Op een erf aan den Sloterdijkermcer- weg te Amsterdam, alwaar hij een vracht auto repareerde, is een 20-jarig monteur bekneld geraakt tusschen den grond en den rechter voorveerschommel. waardoor zijn schedel werd verbrijzeld. Het lijk ia naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Ernstige aanrijding. In don afgeloopen nacht heeft de auto mobilist A. G., gaande naar Tubbergen, een man. zekere B. K. uit Almelo afkom stig, aangereden, die plotseling voor de auto de straat overstak. Met een ernstige schedelbreuk werd hij opgenomen. Heden is hij in het Kath. Ziekenhuis aan de be komen verwondingen overleden. Berooving. Gisterenavond is een koopman in een pand aan de Delftsche Vaart te Rotterdam beroofd van een bedrag van f 1300.Na aangifte bij de politie werd een vrouw aan gehouden en tevens de 33-jarige koopman H. II.. de 30-jarige colporteur N. M. en de 31-jarige' commissionair P. N. S., allen uit Rotterdam. Het geld is tot nu toe nog niet gevonden. TELEGRAMMEN DE UITSLAG VAN DE PRESIDENTSVERKIEZING. Hindenburg candidaat in de tweede verkiezingsronde. BERLIJN, 14 Maart. (V.D.) Rijkspresi dent Von Hindenburg heeft gisteravond tot ongeveer 11 uur naar de uitzending der verkiezingsuitslagen per radio geluisterd en heeft zich toen ter ruste begeven. De verkiezingsuitslag werd hem hedenmorgen tegen 7 uur medegedeeld. Hij gaf uiting aan zijn groote voldoening over dezen uit slag en deelde de Hindenburg-commissie mede, dat hij ook voor de tweede verkie zingsronde een oandidatuur aanvaardt. Voorloopige officieele uitslag. Blijkens den voorloopigen officieelen verkiezingsuitslag, bedraagt het totaal aan tal geldige stemmen: 37.666.394. Dit be- teekent,*dat ongeveer 87 pet., van het kie zerscorps aan de verkiezing heeft deelge nomen. Hiervan kreeg von Hindenburg 49.6 pet.; Hitier 30 pet.; Thalmann 13.3 pet.; Düs- terberg 6.8 pet., en Winter 0.3 pet. Engelsche persstemmen. LONDEN 14 Maart. (V.D.) Ook te Lon den heeft men met groote spanning het ver loop van de presidentsverkiezing in Duitschland gevolgd. Algemeen drukken de Londensche ochtendbladen hun tevre denheid uit over den onverwacht hoogen voorsprong dit Rijkspresident Von Hinden burg op zijn tegenstanders heeft.^ De „Times" schrijft, dat men hier onge twijfeld met een merkwaardig succes van Hindenburg en dus ook van de regeering Brüning te doen heeft. Het resultaat van de eerste verkiezing heeft eiken mogenj- ken twijfel over de herkiezing van Hinden burg in de tweede ronde doen verdwijnen, aangezien zelfs wanneer alle Duitsch-natio- nale en Ötahlhclm-stemmen naar Hitler of een anderen candidaat van het nationale front zouden gaan, Hindenburg zijn voor sprong zou houden. De „Daily Telegraph" schrijft, dat do verkiezing van Hit-Ier de grootste moeilijk heden en verwarring in den internationale toestand zou hebben gebracht in een tijd, waarin de Europeesche staatslieden zich reeds tegenover de moeilijkste kwesties gestckl zien. De herkiezing van Hinden burg, die thans zoo goqd als zeker is, be wijst dat het Duitsche volk den juisten weg naar een oplossing der bestaande moeilijkheden heeft gekozen. De „Daily Mail" is er nog niet zeker vaa, dat Hindenburg in de tweede ronde geko zen wordt, doch verwacht een scherpen strijd tusschen hem en Hitier, wiens suc ces het blad zeer groot acht. Ook do liberale „New3 Chronicle" schrijft dat Hindenburg in tweede ronde gekozen zal worden en dat hij nog niets van zijn oude macht heeft ingeboet- Het zal geheel Europa een gevoel van oplucn- ting geven. De cijfers van deze verkiezing zijn echter een waarschuwing, dat deze op leving van Duitschland slechts van korten duur zal zijn, wanneer de ketenen waardoor Duitschland bekneld wordt niet eindelijk worden geslaakt. De „Daily Express" schrijft dat Hinden burg thans de grootste van zijn overwin ningen heeft bevochten. Zijn persoonlijk heid heeft over tal van moeilijkheden en tegenslagen, die Duitschland gedurende zijn presidentschap hebben bedreigd, ge- triompheerd. Fransche persstemmen. PARIJS, 14 Maart. (V. D.). De Presi dentsverkiezing in Duitschland is in Frank rijk en vooraL te Parijs, met groote aan dacht gevold. De Fransche radio heeft Zondagavond geregeld de resultaten van de verkiezing gepubliceerd en heef haar uitzendingen tot ongeveer 12 uur in den nacht voortgezet, op welk tijdstip vaststond dat een nieuwe stemming in Duitschland zou moeten plaats hebben. Ook dc groote bladen, als do „Excelsior" en „Petit Parisien" hebben tot drie uur in den ochtend hun bureau voor het publiceeren van den uitslag geopend gehouden. Do Parijsche ochtendbladen bevatten over het alcemeen reeds uitvoerige redac- tioneele artikelen over het resultaat van de presidentsverkiezingen. De buitenlandsehe politieke medewerker van de „Echo de Paris" verklaart, dat het belangrijkste 'van den uitslag der verkie zing daarin bestaat, dat het den Rijksnrc- sndent slechts met groote moeite gelukt is de eerste plaats te handhaven. Zelfs wanneer hij een meerderheid van 400.000 stemmen zou hebben gehad, dan zou dit slechts beleekenen dat do partijen van de orde in Duitschland over een meerderheid van 1 procent beschikten. De waarborgen tegenover de revolutionaire partijen van uiterst rechts en links, zijn derhalve slechts gering. Hitier beteekent het onmiddellijke j gevaar, terwijl ook Jjet huidigen regime voor de toekomst een minstens even groote on zekerheid vormt. Het „Journal" verklaart, dat het resul taat der verkiezing bewijst dat nauwelijks de helft van het Duitsche volk bereid is gebleken, de tegenwoordige grondwet goed te keuren en de verdragen te erkennen, die in Eurooa wettigheid hebben gekregen. Ook al bestaat de zekerheid, dat Hinden burg bii de herstemming overwinnaar zal zijn, verandert dit niets aan het feit, dat meer dan neeentien millioen menschen in Duitschland. zich voor een nolitiek van ver nietiging der verdragen uitgesoroken heb ben. Frankrijk zal natuurlijk niet zoo naief "zijn van de herkiezing van Hindenburg een wiizieing der Duitsche politiek te verwach ten. Het doel, dat de overwinnaar van Tan- npoberg nastreeft, is hetzelfde als dat van Hitier.' De „Petit Parisien" verklaart dat het re- Burgerlijke Stand LEIOEN. Geboren: Marine Johannes, z. v. J. Chaudron en C. S. Boehmer. Johannes, z. v. I. Boom en C. M. Küug. Hendrik Hans Bernard, z. v. H. W. Locber en K. Pöpper. Nicolaas, z. v. C. Favicr en G. de Wolf. Onden-trouwd: A. Winters, jm. 27 j. en G. J Siebert, jd. 24 j. N. M. Louw- rier, jm. 26 j. en J. van 'Putten, jd. 20 j. N. Moenen, jm. 22 j. en J. Smit, jd. 20 j. H. van Es, jm. 24 j en J. J. C. Te Water jd. 19 j. Gehuwd: A. R. Blok, jm. en L. D. Hamming jd. Overleden: S. C. van der Spree- Charité, vr., 77 j. G. Doets, m., 49 j. J. Azier, m., 68 j. H. Th. Jansen, m., 59 j. M. P. Nijssen, ongeh. vr. 86 j. sultaat der verkiezingen van moreel stand punt gezien, voor den Rijkspresident zeer gunstig is geweest, en niet zal nalaten de kiezers voor de herstemming te benvloe den. De „Oeuvre" constateert, dat de Natio- naal-Socialiston nooit tot hun tegenwoor dige macht zouden zijn gekomen, wanneer de Rijksregcering haar van den aanvang af, energiek zou hebben bestreden inplaats van zich met haar in te laten. Intusschen blijft de macht van eon partij, die meer dan tien millioen kiezers op zich vereenigd, on verminderd bestaan. Léon Blum schrijft in de Socialistische ..Populaire", dat de republikeinsche ver kiezingsoverwinning in Duitschland, uitslui tend en alleen aan de socialisten to dan ken is, die als de werkelijke overwinnaars van den dag van gisteren moeten worden beschouwd. De nederlaag van Hitier zal bij de herstemming definitief zijn. De radicaal-socialistische „Republique" is van meening, dat er geen reden voor Frankrijk is te .zeggen: „Alles is verloren", wanneer Hitier uit den verkiezingsstrijd als overwinnaar zou zijn te voorschijn geko men. Men heeft thans alleen het recht zich ovoV het resultaat te verheugen, omdat het de hoop laat bestaan op eeu algeineene geruststelling over den toestand. SPOORWEGONGEVAL IN HET VOGTLAND. Zondagmorgen om 7 uur 12 is op hel station Falkenstein een locomotief in bol- sing gekomen met een personentrein. De tende.r van de treinlocomotief en twee pet- sonenwagom? derailleerden. Dertien passa giers, een postconducteur en een machinist werden lioht gewond. Nalatigheid is de oorzaak van dit ongeval. MARKTBERICHTEN AMSTERDAM, 14 Maart. Vee. Tor vee markt waren heden aangevoerd: 555 vette koeien, le kwal. 7078, 2e kwal. 6674, 3e kwal. 5462 en mindere soorten 4452 cent per kg. slachtgewicht; 120 melk- en kalfkoeien 200—300 per stuk; 171 vette kalveren: 1c kwal. 6064 cent, 2e kwal. 60 cent, 3e kwal. 4050 cent per kg. levend gewicht; 198 nuohtere kalveren 3 6.per stuk; 39 schapen 1722 per stuk; 1050 varkens: Vleeschvarkens, we gende van 90110 kg. 3233 cent, zware 3132 cent en vette 2830 cent per kg. slachtgewicht; 113 paarden 50100 per stuk. ROTTERDAM, 14 Maart. Vee. Aange voerd 506 koeien, 278 vette kalveren, 267 schapen of lammeren, 1775 varkens. Prij zen per half kg.: koeien 1921, 2832 en 3538 cent, vette kalveren 27.532 5, 42 47.5, en 52.557.5 cnet, schapen 18—25 et-, schapen per stuk 1017. Overzicht: De aanvoer van runderen was gewoon, handel kalm en dezelfde prijzen worden besteed. W itt&ELN UT t K. KING EN l AM8TE RD AM) (Niet officieel). Berlijn 59.— Londen 8.98l/.> New York 2.48 Brussel 34 70 Zwitserland 48.05 Miiaan 12.85 Madnd 18.95 Oslo 48.75 Kopenhagen 49.50 Stockholm 49. W'eenen 35.25 Praag 7.36 Boedapest Prolongatio 1 pet. BEURSOVERZICHT. Dc tragische dood vau lvar Kreuger, de leider van het internationale Krcuger-con- cern, waarvan de laatste weken reeds zoo vele geruchten werden verspreid, wekte op de beurzen nieuwe ongerustheid. Op de meer optimistische beschouwingen der laat ste weken volgde heden dan ook een terug slag, die het koerspeil algemeen auntastte. De handel in Kreuger-waarden, die heden morgen vorboden was, had hedenmiddag plaats onder toezicht van het bestuur. De noteeringen waren zeer belangrijk lager. Op de locale markt waren Kon. Olies aan geboden; het fonds verloor ruim 10%. Ook de Amcrikaansche soorten verkeerden in reactie Unilevers verloren een 6-tal punten. Aku's, Philips en Accoustioken moesten zich verliezen getroosten. Suikers konden zich niet aan den algemeenen.tendenz ont trekken. H.V.A.'s openden 9% lager, doch herstelden zich vervolgens eenigszius. Rub bers daalden algemeen beneden de slot- prijzen van Zaterdag. Tabakken betoonden zich zeer krachtig en waren weinig veran derd. Mijnw. liepen iets terug. Alg. Expl. daalden een oogenblik beneden peil. Ame rikanen waren gedrukt. Ook Duitsche obli gaties zwakker. Ned. Staatsfondsen ver deeld.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3