NED OOST-INDIE STADSNIEUWS AGENDA LUCHTVAART MAANDAG 14 MAART 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 VOORDRACHTEN PROF. DR. UDE. Het staat thans vast, dat de alom be kende redenaar en hoogleeraar te Graz. prof. dr. Joh. Ude, zijn openbare voor drachten in Holland de volgende week zal aanvangen en wel in de plaatsen (de tusschen haakjes geplaat-ste cijfers duiden de datums in Maart aan): Den Haag (16), Leiden (17), Utrecht (18), Hilversum (19), Apeldoorn (20), Dordrecht (21), Rot terdam (22), en Amsterdam (23). Prof. Ude is hiertoe uitgenoodigd door de Stichting: Anti-vivisectiebond te den Haag, welke stichting hierop de samen werking verkregen heeft met talrijke or ganisaties, die voor humanitaire denk beelden propageeren, als verschillende organisaties voor den vrede, eenige af- deelingen van den vegetariersbond, ver der dierenbeschermingsvereenigingen en nog verschillende andere groepen en vooraanstaande personen. Prof. Ude zal op de genoemde avon den in combinatie met sprekers van de genoemde organisaties spreken in het al gemeen over: „De Humanitaire Idee", waarbij behandeld zal worden o.a. we reldoorlog, anti-vivisectie, vegetarisme, dierenbescherming,- het vraagstuk van den gasoorlog, benevens problemen, die betrekking hebben op den opbouw van de thans zich vernietigende maatschappij. Prof. Ude is niet alleen Universiteits* hoogleeraar in de Theologische faculteit, maar ook Doctor in de Biologie en stu deerde verder langen tijd Geneeskunde om een zelfstandig oordeel in het Vivi sectie-vraagstuk te krijgen, en schreef over de meest uiteenloopende gebieden talrijke publicaties en boeken. Wat verder uw verzoek om financieelen steun aan tulpentrekkers betreft, zoo moet ik u mededeelen, dat daaraan vooralsnog niet kan worden voldaan". Inmiddels hebben, mede naar aanleiding van de in Naaldwijk gehouden vergadering bereids besprekingen plaats gehad met do veilingen van bolbloementrekkers teneinde maatregelen te verkrijgen, waarmede de bollen trekkers door hun moeilijke positie heengeholpen zouden kunnen worden. Zoo is gedacht aan het verkrijgen van een re- geeringstoeslag per 100 stuks getrokken bollen, opdat met dezen toeslag de accep ten zouden kunnen worden voldaan. Verdere verlaging der Rijkssalarissen? Er loopen reeds eenigen tijd geruchten in zake verdere salarisverlaging en an dere bezuinigingsmaatregelen, naar aan leiding vau eventueele voorstellen der commissie-Weiter. Het orgaan van de Centrale van Vereenigingen van Perso neel in 's Bijks dienst meldt^ thans, dat de genoemde oommissie voorstelt: sala risbesparing van 10 12 pet., te bereiken door o.m. salarisverlaging, op wachtgeld- stelling en ontslag. De commissie zou alvast in overweging geven in het ver volg geen tijdelijke ambtenaren en ar beidscontractanten dan bij gebleken noodzakelijkheid meer vast aan te stell- len. (Wij nemen dit bericht over onder voorbehoud voor de juistheid; klaarblij kelijk is het onvolledig). DE JAARBEURS TE UTRECHT Van 15 tot 24 Maart zal te Utrecht we derom een Jaarbeurs worden gehouden. Dit zal de 26e Nederjandsche Jaarbe-urs zijn. Het initiatief tot oprichting van het Instituut van de Kon. Ned. Jaarbeurs weid in den loop van 1916 genomen door de Ver. „Nederlandsch Fabrikaat" en door de „Vereeniging voor Tentoonstellingsbelan- gen". Dit was niet de eerste maal, dat men trachtte in Nederland een jaarbeurs te or- ganiseeren, want ruim honderd jaar gele- I den, in 1808 werd door Koning Lode wijk Napoleon eveneens te Utrecht een Jaar beurs samengesteld, welke toen den naam droeg van „Tentoonstelling van monsters en stalen". De belangstelling voor deze ten toonstelling was toenmaals zoo uiterst ge- i ring, dat^ij na 1808 niet meer werd gehou den. Aanvankelijk vreesde men in 1916, dat het de Ned. Jaarbeurs eveneens zoo zou vergaan. Wel had de gemeenteraad van Utrecht alle mogelijke financieelen en mo- reelen steun toegezegd, doch de steun van Regee rings zijde was niet bijster bemoedi gend. De Raad van Beheer van de nieuwe instelling slaagde er echter in alle moei lijkheden te overwinnen en na afloop bleek, dat de eerste Ned. Jaarberus, welke van 24 Februari tot 15 Maart 1917 werd gehou den, een buitengewoon succes was gewer den. H. M. de Koningin had zich gaarne bereid verklaard het Beschermvrouwschap van de eerste Nederlandsche Jaarbeurs op zich te nemen, terwijl de Ministers van Binnenl. Zaken, van Landbouw, Handel en Nijverheid en van Koloniën, alsmede vele vooraanstaande persoonlijkheden uit han dels- en industrieele kringen in het eere comité en het Alg. Bestuur zitting hadden genomen. De eerste Beurs telde 690 deel nemende firma's, die m 14 vakken waren verdeeld. Deze Jaarbeurs was een groote propaganda voor het „Nederlandsch Fabri kaat'', aangezien geen buitenlandsohe pro ducten werden toegelaten. Al spoedig bleek echter, dat het Jaarbeurs-instituut niet zuiver nationaal kon blijven, en dat men ook buitenlandsche producten moet toelaten. De tweede Ned. Jaarbeurs, welke van 25 Febr. tot en met 9 Maart 1918 werd gehou den, overtrof verre haar voorgangster. Het aanbal deelnemers was nagenoeg verdub beld, zoodat de tweede beurs een opper vlakte besloeg van 2% maal zoo groot al® de eerste. Deze tweede beurs werd door j H. M. de Koningin persoonlijk geopend, terwijl de opening der derde beurs op 24 Februari 1919 geschiedde door Z. Exc. dea Minister van Binnenl. Zaken, jhr. mr. Ch. J. M. H. Ruy-s de Beerenbrouck; na dien had er geen officieele opening meer plaats en werd terstond na het openstellen der hekken met het zakendoen aangevangen, j Tot en met de vierde Jaarbeurs werd de expositie gehouden in houten gebouwen, welke over verschillende terreinen waren verdeeld. Het idee, dat de Jaarbeurs inter nationaal moest worden, nam steeds vaste- ren vorm aan. Vooral tijdens de 4e Jaar beurs viel het op, hoeveel buitenlandsche firma's in hotelkamers, winkels, pakhuizen en dergelijke hun intrek hadden genomen. Direct na afloop van de 4e Jaarbeurs weid begonnen met het sloopen van de z.g. Fruithal op den Vredenburg om plaats te maken voor het eerste va®te gebouw, welke tijdens de 5e beurs, welke tevens de eerste Najaarsbeurs (in Sept. 1921) was, in gebruik werd genomen. Na eenige jaren bleek, dat dit gebouw te klein werd om alle deelne mers te bevatten en werd er besloten tot den bouw van een tweede vast jaarbeurs gebouw, dat naast het eerste werd opge trokken. Zoodra het tweede gebouw in 1930 in gebruik werd genomen, bleek terstond, dat zelfs de twee vast gebouwen tezamen te klein waren om het aantal deelnemers, dat zich voortdurend uitbreidde, een be hoorlijke uitstalling to verzekeren. Zoo werden dan ook onmiddellijk daarna de plannen voor een derde gebouw uitgewerkt. Dit derde gebouw zal bij de a.s. Voorjaars- beutrs voor het eerst in gebruik worden genomen. De bouw van het tweede gebouw heeft ruim 1 jaar geduurd. In deze perio de vielen dus drie jaarbeurzen, waarin men een tekort aan exploitatieruimte had. De architect kreeg daarom opdracht het der de gebouw in kortoren tijd te voltooien en wel zóór, dat er slechts één beurs in den bouwtijd mocht vallen. De architect had dus slechts een bouwtijd van tien maanden ter beschikking en om in zoo n. korten tijd gereed te komen moest men een andere manier van bouwen toepassen en werd be sloten tot ijzerconstructie. Bij den bouw van het derde jaarbeursgebouw heeft men dus een keuze gedaan in den strijd, welke de laatste jaren in ons land en ook in het buitenland wordt gevoerd: beton of ijzer. Dat tot ijzer constructie werd besloten, was echter niet een opgeven of wijzigen van een principe, doch de voornaamste reden was de tijd, waarin het gebouw klaar moest zijn. Een ander voordeel van ijzerconstruc tie is, dat de oppervlakte per eenheid I draagvermogen voor ijzer minder is dan I voor beton, zoodat er meer beschikbare ruimte vrijkomt. Het innerlijk aanzien van het derde gebouw verschilt bijua niets met dat van het tweede, üok hier weer de groo te hal, welke in het derde gebouw evenwel iets smaller is, zoodat er op de gangen meer plaats beschikbaar is voor de monster kamers en tafelvlakten. Evenals de andere jaarbeursgebouwen telt het derde gebouw vijf verdiepingen. Wanneer wij op de vijf de verdieping beginnen, dan vinden wij daar over alle drie gebouwen de groep Meubelen en Aanverwante vakken. Maar slechts gedeeltelijk. Want deze -zelfde groep bezet bovendien op de vierde etage alle beschikbare expeditieruimten van net tweede en derde gebouw. Wat zeggen wil, dat de groep meubelen en aanverwante vakken met 50 pet. is toegenomen. De 4e verdieping van het le gebouw is geheel ge vuld mot textiel, confectie, manufacturen en modeartikelen, waaronder de Oosten- rijksche sectie, ditmaal voor den lOen keer. Op de 3e verdieping is de groep voeding®- en genotmiddelen, waar de bezoeker naast oude, een belangrijk aantal nieuwe firma's vindt, waarbij zich aansluit een aantal deelnemers met lederwaren en met speel goederen. Op de zelfde verdieping is de Zwitsersche afdeeling. In haar nabijheid vindt men tevens een inzending van Egyp tische producten, terwijl daaraan aanslui ten de stands voor economische voorlich ting van eenige buitenlandsche degaties en een zeer interessante afd. van den dienst der posterijen en telegrafie. De tweede ver dieping, belangrijk in uitgebreidheid toege nomen, bevat de groep glas, peroelein, aar dewerk, huishoudelijke en luxe artikelen, koperwerk, Chmeesche en Japansche goe deren, byouterieën en parfumeriën, welke greep reeds vroeger één der belangrijkste ter Jaarbeurs, thans in omvang en samen stelling alle vorige beurzen overtreft. Op deze 2e verdieping is een speciale Fransche sectie, waarin verschillende Fransche in- dustriën vertegenwoordigd zijn. Op de le verdieping is weder, als van ouds, maar veel uitgebreider, de groep machinerieën, metaalindustrie, electro techniek, industrie- benoodigdheden, rubber, koeltechniek, ver lichting® en verwarmingsapparaten. Deze groepen zetten zich ook op den beganen grond, in de groote en kleine sbandazaien van het eerste Jaarbeursgebouw, waar ook eenige vertegenwoordigers van de groep Radio exposeeren, waarbij echter niet uit het oog moet worden verloren, dat de Ra dio-industrie ook over andere verdiepingen verspreid, haar stands heeft. Betreden wij de hal van het 2e en van het nieuwe 3e gebouw, dan is het alles bouwmaterialen, wat ons oog te zien krijgt, bouwmaterialen in de grootst mogelijke verscheidenheid. De opening van de 26e Ned. Jaarbeurs zal geschieden door H. M. de Koningin in de dinerzaal van het Jaarbeurs-restaurant. Aan de Jaarbeurs zijn verschillende attrac ties verbonden. 0.a. zal op 19 Maart in de dinerzaal een groot nachtfeest worden ge geven, terwijl op 25 Maart het sluitingsfee*t zal plaats vinden. EEN A. N. W. B.-AVOND. Zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, zal de alom bekende A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, op Vrijdag 18 Maart te Leiden en Zaterdag 19 Maart te Voorschoten een Bondsavond organi- seeren, bestaande in een expositie van het Bondswcrk en Bonds uitgaven, een lezing en de vertooning van een serie met zorg uitgekozen lantaarnplaatjes. Dat de A. N. W. B. een instelling van algemeen nut is en eigenlijk de vriend van iedereen, die het toerisme beoefent, hetzij per auto, fiets, motor, trein, boot, te voet of te paard, van iedereen ook, die deel neemt aan het verkeer op de wegen, mag algemeen bekend worden geacht Maar het is toch goed, dat de A. N. W. B. zich in verschillende plaatsen komt ver- toonen, omdat zelfs de leden niet alles we ten van het omvangrijke Bondswerk, dat in het algemeen belang en in hun belang tot stand is en wordt gebracht. De A. N. W. B. is gegroeid van Wielrij- dersbond tot algemeenen Toeristenbond. De Bond ontwierp in 1913 den eersten Bondswandelweg en heeft er thans een groot aantal in verschillende deelen des lands uitgezet. Dat ons land verlost is van tal van tol len is voor een niet gering deel te danken aan den A. N. W. B. Wanneer er één lichaam is, dat ontzag lijk veel heeft gedaan voor de verbetering van het Nederlandsche wegennet en voor het aanleggen van rijwielpaden, waarmede tienduizenden gemoeid zijn geweest, dan is bet wel.de A. N. W. B. Het is de A. N. W. B. geweest, die reeds in 1898 een Wegencommissie instelde als een afzonderlijken tak van dienst. Hoezeer en op hoe velerlei wijze de A. N. W. B. heeft gearbeid voor de veikeers- veiligheid, is velen bekend; wie-het niet mochten weten, zullen dit kunnen ver nemen op den Bondsavond. Het behoud van natuurschoon maakte al jaren een belangrijk deel van het werk program van den A. N. W. B. uit. Iedere toerist en weggebruiker vindt zijn belangen bij den A. N. W. B. veilig. Hij weet, dat deze vereeniging de best ge outilleerde verecniging is op het gebied van toerisme to land cn te water, dat zij banen effent en veilig maakt, en het ideëele genot van reizen en trekken ver schaft op een wijze, die bewondering en erkenning heeft gevonden. De reisinlichfcingen en de reisplannen en Gemeentelijke Aankondigingen Uitloting geldleeningen. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat op 24 Maart 1932 des namiddags te 2 uur, in een der vertrekken van het Gemeentehuis zal worden overgegaan tot uitloting van de achter de navolgende obligatieleningen vermelde bedragen: 3% geldleening van 1896, groot f 1.069.000is f 16.000. 31/2% geldleening van 1904, groot f 500.000.— is f 10.000.—; 3-/2 geldleening van 1906, groot f 890.000.is f 23.000. 4% geldleening van 1911, groot f 2 000.000.is f 50.000. 41/2% geldleening van 1914, groot f 2.200.000.is f 55.000. 4 1/2% geldleening van 1917, groot f 800.000.— is f 20.000.—; A. VAN DE SANDE B \KHUYZEIN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, li Maart 1932. DRANKWET B. en W. van Leiden brengen te algemeene kennis, dat de Commanditaire Vennootschap Lefeber en Co., te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Jan Vossensteeg no. 26, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRTJEN, Secretaris. Leiden, 12 Maart 1932. HINDERWET B. en W. van Leiden; Gezien het verzoek van: a. de N.V. Fabriek van Verduurzaamde Levensmiddelen, voorheen L. E. Nieuwenhuizen, om vergunning tot het oprichten van een fabriek van verduurzaamde levensmiddelen op het perceel Morschweg no, 60: b. H. J. de Jong om vergunning tot het op richten van een verf fabriek in het perceel Fok- kestraat no. 2b; Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinderwet; Geven kennis aan het publiek, dat genoemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede, dat op Zaterdag, den 26sten Maart 1932 des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 fBureau van Gemeente werken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op hot verzoek van: a. F. van der Sto^l, om vergunning tot het oprichten van een bewaarplaats voor benzine op een wejland. gelegen nabij de De Genestet- straat, kadastraal bekende Gemeente Lei den; b. P. L. Groen in 't Woud, om vergun ning tot het oprichten van een metaal- draaierij in het aan de Hoefstraat No. 75 grenzend gedeelte van het perceel Jan van Houtkade No. 19c/19 d, is verdaagd. LEIDEN. Oinsdag. Donderdag, Zaterdag. Vincentiu»- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur Maandag. De Leidsche Kunstkring, Con cert. Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Maart a.s. waar genomen door apotheek M. Boekwijt, Visch- markt 8, Telefoon 552. voor buitenlandsohe tochten daarenboven de onmisbare grens-documenten, die hij verschaft, gaven den toerist een bron van genot. De Bondskaarten en -gidsen behooren tot de volledigste en beste op dit gebied. Het is inderdaad een prachtig verschijn sel, dat de Bondsbelangen zoozeer Volks belangen zijn, dat bevoixlering van de be langen, die de A. N. W. B. voorstaat, iden tiek is met de bevordering van de belan gen, welke heel de natie raken en ten goede komen aan elkeen. Daarom raden ierleren autnrnobii;°t. motorrijder, wielrijder, voetganger, wa tertoerist, ruitertoerist, alsmede den koetsier, den voerman, den landbouwer, kortom ieder, die van de land- en water negen gebruik maakt, hetzij voor genoe gen, hetzij voor beroep of bedrijf, den Bondsavond te bezoeken. S. deed aangifte, dat zijn fonkelnieuwe fiets, die hij buiten had neergezet, door een onbe kende weldoener voor een oud lor was inge ruild. De politie zoekt den weldoener. In de omgeving van de Janvosstensteeg heeft iemand zijn fiets vergeten. Inlichtingen op het Politiebureau. Door do politie is aangehouden H. J. S., verdacht van diefstal van een muntgasmeter. P. J. RAAYMAKERS. Gisteren is de heer P. J. Raaymakers, de vroegere secretaris-generaal van de Rijksverzekeringsbank, S5 jaar oud gewor den. De „N. R. Crt." schrijft naar aanleiding van dezen verjaardag: Reeds voor dat de heer Raaymakers in 1904 tot de functie van secretaris-generaal der kort te voren opgerichte rijksinstelling werd geroepen, had hij reeds een lange ambtelijke loopbaan achter den rug. Ge boren te Wouw, in Noord-Brabant, trad hij in 1867 als klerk in dienst bij de posterijen en telegrafie te Roosendaal. Na de ver schillende rangen bij dezen tak van staats dienst to hebben doorloopen en het beheer te hebben gevoerd over enkele bijpostkan toren in de hoofdstad., werd hij ten slotte adjuncMnspecteur der Posterijen en Tele grafie, met standplaats te Zwolle. Toen be gin 1904 minister A. Kuyper hem aanzocht voor de belangrijke organiseerende en re- organiseerende functie van secretaris-ge neraal der ingevolge de OngevaJlenwet van 1901, in 1903 opgerichte Rijksverzekerings bank, had d heer Raaymakers reeds een aantal dienstjaren (36) achter den rug en een leeftijd bereikt, waarop menigeen al naar het pensioen gaat uitzien, in elk geval met meer den durf heeft, een betrekking te gaan aanvaarden van de beteekenis en de verantwoordelijkheid, die de jonge machtige staatsinstelling aan haar leider zou opleggen. Doch de heer Raaymakers had den moed om de nieuwe zware taak op zijn schouders te nemen .en zich in te wer kten in de moeilijkheden van den nieuwen werkkring. In dat opzicht doet de toen reeds 57-jarige Raaymakers denken aan de eerbiedwaardige figuur van wijlen mr. N. P. van der Berg, die het aandurfde om na ziju presidentschap van de Javasche Bank op nog iets lateren leeftijd de teugels van het bewind van de Nederlandsche Bank in handen te nemen, aan welke instelling hij tot diep in de tachtig krachtige leiding heeft weten te geven. Inzooverre was de positie van den nieuwen secretaris-generaal der R.V.B. nog moeilijker, dat hij niet, zoo- als mr. N. P. v. d. B., in een soortgelijk bedrijf zijn sporen reeds verdiend had, doch voor een geheel vreemd ambt kwam te staan, dat, behalve toewijding en tact, eveneens een groote mate van bekwaam heid. vereischte. Vele jaren heeft de heer Raaymakers aan het hoofd van de R.V.B. gestaan en daar, naar onverdacht getuige nis, met de hem eigen voortvarendheid en tact de groote financieels staatsinstelling niet alleen door de eerste moeilijke jaren heengeholpen, maar haar ook verder met groote bekwaamheid geleid. Een markante en fiere figuur is de heer Raaymakers ook na zijn heengaan bij de R.V.B. gebleven. Van 1920 ai was hij lid en sedert 1922 voor zitter van den raad van toezicht op de R.V.B. Een jaar later werd hij commissaris van het Algemeen Burgerlijk pensioen fonds, terwijl hij ook van enkele staatscom missies ais lid en als voorzatter deel heeft uitgemaakt. DE POSITIE DER TULPENTREKKERS. De regeering overweegt maatregelen. De in het laatst van Februari in Naald wijk gehouden, vergadering van bollentrek- kers heeft naar men zich herinneren zal o-m- besloten een telegram te verzenden aan den Minister van Binnenlandsehe Za ken en Landbouw, waarin de medewerking der regeering werd gevraagd om te voor komen, dat de tuinders, die buiten hun schuld in moeilijkheden waren geraakt, ge rechtelijk geëxecuteerd zouden kunnen worden en waarin voorts werd aangedron gen op het maken van een regeling tot betaling der bollenaccepten. Het Dag. Bestuur van de Centrale West- lanüsche önijbloemenveiling heeft op dit telegram het volgende antwoord van den Minister ontvangen „Naar aanleiding van uw telegram van 26 Februari j.l. heb ik de eer U te berich ten, dat de Regeering overweegt of en zoo ja, welke maatregelen zullen kunnen wor den genomen ter voorkoming van dadelijke uitwinning naar aanleiding van de gelde lijke moeilijkheden tengevolge van de te genwoordige omstandigheden. VULKANISCHE ERUPTIES OP dhNDA-NERA. Nieuw kraters gevormd. Aneta seint uit Banda-Nera: Op het eiland Banda-Nera werden vul kanische uitbarstingen waargenomen, wel ke vergezeld gingen van aardbevingen en aardschuivingen. Gemeld werd, dat de be volking de dorpen verliet en schuilplaats zocht in de bossehen. Er hebben zich nieuwe kraters gevormd. ONTSLAGEN BIJ DE KOLONIALE BANK. Wachtgeldregeling enz. Aneta seint uit Soerabaja: De regeling van de ontslagen bij de Ko loniale Bank komt hierop neer, dat de ont slagenen een bijlage krijgen van twee maan den salaris voor elk jaar dienst met een maximum van twaalf maanden. Gehuwden krijgen een wachtgeld van 40 pet. van het salaris, plus een bijslag van f 10 voor elk' kind met een maximum van f 30, vrij wonen in de huizen op de onder neming enz. De ongehuwden krijgen 40 pet. van hun salaris, doch mogen niet op de on dernemingen blijven wonen. De ontslagen Nederlandsche employé's ook zij die niet uitgezonden zijn, krijgen retourpassage naar Nederland. DE WERKLOOSHEID. Stijging der cijfers. nneta seint uit Batavia: Het kantoor van den Arbeid becijferde, dat de werkloosheid onder de Europeanen in particuliere bedrijven steeg van 2400 op eind December 1930 tot 2825 eind Juni 1931 en 3110 eind December 1931. Het rapport wijst er op, dat ve.en afvloeien naar Neder land, o.a. S33 employé's van de Bataafsche Petroleum Mij., die dus buiten het totaal van 3110 vallen. DE K. L. M. OP DE LEIPZIGER V00RJAARSMESSE. Het is voor de eerste maal, dat de K. L M. met een stand op de Leipziger Voor- jaarsmesse uitkomt. De beweegreden hiertoe is, dat het luchtverkeer van de K. L. M. zich thans niet meer beperkt tot West en Noord-West Europa, doch door de intercontinentale lijn AmsterdamBatavia v.>. een algemeen Europeesch belang geworden. Bovendien bestaat in Duitschland voor de verzending van luchtpost en vooral, ook van vrachtgoederen naar Nederlandsch- Indië en de tusschenliggende Landen een toenemende belangstelling, het is bij her haling voorgekomen, dat het meerendeel der vracht aan boord der naar Indië ver trekkende vliegtuigen van Duitsohe her komst was. Het is dan ook in hoofdzaak do Indische verbinding, welke op den stand der K. L. M. te Leipzig gepropageerd wordt. K0NG0-VLUCHT VAN KONING ALBERT. Over Egypte en Soedan. Koning Albert van België zal van de Paascüweken gebruik maken om zich, per vliegtuig, naar het Kivoegebied, in het Noord-Uosten der Kongokolonie, te bege ven. De reis zal gaan over Egypte en Soedan. De onverschrokken vorst en zijn gevolg zullen plaats nemen in een extra-vliegtuig der imperial Airways dat in ongeveer zes a zeven dagen het traject BrusselJuba (Boveu-Nijl; hpopt af te leggen. Vermoede lijk aai het volgende traject worden ge volgd GenuaKorfoeRhodesKaïro Djindja—Kar boem—J uba. Koning Albert heelt het inzicht de rest van den tocht per auto af te leggen en on geveer een week in het, op zijn initiatief, tot stand gekomen Nationaal Park, dat hij nimmer heeft bezocht, cLoor tc brengen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2