FRANKUK DRAAGT BRIAND TEN GRAVE DE ONTVOERING VAN DE BABY LINDBERGH MAANDAG 14 MAART 1932 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 11 DE NATIONALE UITVAART. Tardieu over Briands beteekenis. GROOTE BELANGSTELLING. Onder een toevloed van menschen, niet onderdoende voor het aantal belang- etellenden voor Foch en Joffre, heeft Za terdagmiddag te Parijs de nationale be grafenis van het stoffelijk overschot van Aristide Briand plaats gehad. Het was een frissche winterdag, met een heldere zon en een kouden doordringenden noor denwind, die de wachtenden op straat verkleumde. Maar dit had geen invloed op de belangstelling, en tot het einde van den tocht op de Place du Trocadéro trok de stoet door tusschen tvyee dichte achttien man dikke rijen toeschouwers, die blijkbaar het gevoel hadden daarmee een plicht te vervullen, die op hen rustte. Voor het ministerie van buitenland- sche zaken was de Quai d'Orsay geheel met tribunees bezet, bestemd voor alle mogelijke autoriteiten, te beginnen bij den president der republiek, die persoon lijk aanwezig had willen zijn. De met zware zwart en zilveren drapeeringen be hangen tribunes strekten zu-W voor het hek van het ministerie tot voorbij de wo ning van den president van ae Kamer uit, en ook de overzijde, langs het wa ter, was geheel door deze tijdelijke' bouw sels ingenomen. In het midden, recht voor het ministerie, was een hooge kata falk opgeslagen met de Fransche kleuren; daartegenover bevond zich de kleine sprekerstribune, waar Tardieu de lijkrede zou houden. De geestelijke plechtigheid, door kar dinaal Verdier, aartsbisschop van Parijs, in persoon geleid, had te kwart voor twee plaats in de Salon de 'lHorioge. in te genwoordigheid der familieleden, den pre sident der republiek en de ministers. Het publiek daarbuiten hoorde slechts, de door de luidsprekers uitgezonden treurmuziek, die er op volgde. Daarna werd de lijkkist naar buiben gebracht en op een katafalk neergezet, waarna de minister-president, de ministers en de gezanten hun plaatsen innamen en André Tardieu, president van den ministerraad het spreekgestoelte beklom om zijn rede- voering uit te spreken. Ook dez£ werd door luidsprekers overal versterkt en verspreid, en zoodoende kon- ook de me nigte, die zich op de terrassen der Tui- lerieën, op de Palace de la Concorde en langs de Champs Elysées had opgesteld, de mooie rede volgen. Zij vormde een buitengewoon gelukkige kenschetsing van Briands figuur en ar beid, die te meer te waardeeren valt. omdat Tardieu zelf het niet altijd met hem eens is geweest. De wijze, waarop hij niettemin de beteekenis van Briands fi guur en de continuïteit van zijn verzoe ningsactie heeft uiteengezet en aange toond, dat de politiek van Frankrijk daaruit nog altijd rechtstreeks voort vloeit, was bijzonder gelukkig. - Ha het beëindigen van de rede begon •het défilé van de troepen, langs de kata falk, dat in de heldere voorjaarszon een wondermooi schouwspel opleverde. Het voorbijtrekken van al deze formaties van het Fransche leger, door generaal Wey- gand te paard voorafgegaan, was als een genot voor het oog. Er zijn er misschien geweest, die dit militair vertoon mis plaatst geoordeeld hebben bij de begrafe nis van iemand, die zóó sterk voor den vrede heeft geijverd als Briand. Maar zij, die zoo oordeelen, vergeten, dat Briand dan toch tevens een uitnemend patriot is geweest, en patriotisme pleegt zich nu een maal bij plechtige gelegenheden in mili tairen vorm te uiten. Daarom bleek dit schitterende schouw spel dan ook in dit geval niet overbodig. Het bepaalde zich overigens tot het voor bijtrekken van de verschillende troepen te voet en te paard langs de baar, onder begeleiding van hun muziek, waarbij de Arabieren op hun prachtige witte paarden vooral bewondering wekten. Het militaire element nam verder aan den optocht geen deel. De stoet, die zich vervolgens opstelde, was louter van civielen aard, hetgeen het uiterlijk niet ten goede kwam, want een waarlijk schilderachtigen vorm van een burgerlijke plechtigheid in de open lucht heeft men nog niet gevonden. Hij werd geopend door vier enorme bloemstukken, gedragen door delegaties van oud-strij ders. De lijkwagen, met bloemen beladen en door zes paarden getrokken, waarop de kist, door de Fransche driekleur gedekt, werd gevolgd, door de leden van de fami lie, de ministers en de vertegenwoordi gers van den Volkenbond en van de vreemde staatshoofden. De president van de republiek, die de lijkrede had aangehoord, was hierbij door een kolonel vertegenwoordigd. Vier wagens, met de kostbaarste kran sen overdekt volgden. In het corps diplomatique was onze re geering vertegenwoordigd door den lega- tieraad dr. Carsten, aangezien onze ge zant door ongesteldheid verhinderd was. Van de volkenbondsautoriteiten merkte men op de heeren Hymans, Paul Boncour Sir John Simon, Benesj, Zaleski en Sir Erie Drummond. Achter deze autoriteiten volgden een groot aantal senatoren, kamerleden en hooggeplaatste ambtenaren, onder wie de raadsheeren en leden van het Parket in hun roode met hermelijn versierde toga's een pittoreske noot vormden. Op hun beurt gev.olgd door nog een eindelooze reeks van oud-strijders en deputaties van alle mogelijke vereenigingen. Langs heel den langen weg, dien de stoet aflegde, bracht een enorme menigte aan den overleden strijder voor den vrede een stilzwijzende hulde. De weg langs de place de la Concorde, Ohamps Elyssées, Etoile, Avenue Kléber, was ge heel met soldaten afgezet; de met krip omfloerste lantaarns gaven een stemming van rouw. Aan het Trocadéro gekomen werd de stoet ontbonden en verder vergezelden de leden van de familie en de ministers den lijkwagen naar het kleine kerkhof van Passy, waar de voorloopige bijzetting plaats had. Na afloop van de plechtigheid had voor het gebouw van het blad „Figaro", welk? leider^ Coty zulk een felle bestrij der van Briands figuur en politiek ge weest is, een korte betooging plaats, die echter terstond onderdrukt werd. Overi gens is de orde geen oogenblik ver stoord. BUITENLAND FRANKRIJK BONCOUR UIT DE SOCIALISTISCHE PARTIJ. Het dagelijksch bestuur van de Fran sche socialistische Partij heeft besloten ter kennis van alle leden te brengen, dat Paul Boncour opgehouden heeft lid der partij te zijn en derhalve de socialistische partij niet meer in de Kamer vertegenwoordigt. DE DONAU-FEDERATIE. Wat Leon Blum uit goede brond vernomen heeft In de „Populaire" wijdt de leider der Fransche socialistische partij Léon Blum een uitvoerig artikel aan het plan van den Franschen minister-president Tardieu tot vorming van een Donau-federatie. Blum schrijft, dat men de totstandko ming van een Duitsch-Oostenrijksche tol- unie heeft willen voorkomen, met de moti veering, dat elke economische aaneenslui ting noodgedwongen ook tot een politieke moet voeren. Wat voor Duitschland en Oostenrijk geldt, geldt echter ook voor de Donaulanden onderling. Blum verklaart, uit goede bron vernomen te hebben, dat het initiatief voor de vor ming van een Donau-federatie, niet zou zijn uitgegaan van Tardieu, doch van Hon garije. Na overleg met graaf Bethlen zou het voorstel aan Tardieu zijn voorgelegd en deze zou groote moeite hebben gehad, om Tsjecho-Ölowakije ertoe te bewogen, zich met het plan accoord te verklaren. De leening van zes honderd millioen zou daar bij als welkom middel om druk op Tsjecbo- Slowakije uit te -oefenen, hebben gediend. Wanneer deze inlichtingen juist zijn, schrijft Blum, dan staat men hier tegen over een Hongaarsche intrigue, waar onge twijfeld Italië achter zit. Het eerste gevo.g van het plan zou de bevestiging van het regime Bethlen-Karolyi in Hongarije en de vestiging van het regime-Seipel in Oosten rijk zijn. Hierdoor zou men weer een stap dichter genaderd zijn tot het herstel van de oude Oostenrijk-Hongaarsche monarchie, die zich spoedig genoeg weer geheel naar Duitschland zou oriënteeren. Léon Blum concludeert hieruit, dat men eiken maatregel, die men zal willen no men, om den Donaulanden hulp te verlee- nen, afhankelijk zal moeten maken van een voorafgaande bevestiging van het republi- keinsche systeem in deze landen. Zoolang dat niet het geval is, zal alles wat Frankrijk doet, zich op den duur tegen Frankrijk zelf richten. CHIN JAPAN ZAL ZIJN TROEPEN UIT SJANGHAI TERUGTREKKEN. Volgens bericht uit geloofwaardige bron zal een gedeelte der Japansche troepen uit Sjanghai worden teruggetrokken zonder de ronde-tafel-conferentie af te wachten. De taak, waarvoor deze troepen werden gezonden, wordt als vervuld beschouwd. Reuter meldt uit Sjanghai dat het offi- cieele Chineesche persagentschap zegt, dat apansche vliegmachines Vrijdag boven Hangtsjau hebben gevlogen en met machi negeweren hebben geschoten, waardoor twee personen gewond werden. Woeteh-tsjen, de burgemeester van Groot-Sjanghai, die in Januari j.l. het Ja pansche ultimatum aannam, is afgetreden. De Vereenigde Staten zijn volgens een Reuter-bericht bereid, met Groot-Britan- nië, Frankrijk en Italië samen te werken teneinde een regeling te .verkrijgen voor de evacuatie van de Japansche troepen te Sjannhai in overeenstemming met het door den Volkenbond aangenomen plan. Sjanghai als nieuwe Japansche vlootbasis. Het Japansche ministerie van Marine deelde mede, dat op voorstel van de Ja pansche admiraliteit besloten is, een bi zonder eskader, bestaande uit 14 oorlogs schepen en oen vhegtuigmoederschip te vormen, dat Sjanghai als basis zal hebben. CHINEESCH PROTEST TE TOKIO. Tegen „zelfstandig" Mandsjoerije. Het Chineesche ministerie van Buiten- landsche Zaken heeft te Tokio een Protest ingediend tegen de benoeming van een 8taashoofd in Mandsjoerije. De Chineeseae regeering beschouwt het nieuwe tégime in Mandsjoerije als een onwettige organisatie, die wordt gesteund door Japan, dat Jus de verantwoordelijkheid draagt voor de ia den van deze organisatie, waarvan de chef zich schuldig maakt aan hoogverraad. De Chineesche regeenng beschuldigt Ja pan er van het Volkenbondsverdrag te hebben geschonden en eveneens het negen- mogendhedenverdrag en andere verdragen. Men heeft geen nadeT bevestiging ont vangen \an het uitbreaen van een opstaa- dige beweging aan de Mandsjoerijsoh-Rus- sisohe grens tegen de nieuwe regeering. BRITSCH-INDIE DE BEROERING IN BRITSCH-INDIë. De gevolgen van de boycot. De organisatie van fabriekseigenaars te Bombay publiceert thans cijfers waaruit blijkt, dat de invoer van Engelsche stuk goederen in Indië in 1931 in totaal 357 millioen yards minder heeft bod ragen, en de helft was van de hoeveelheid in 1930 en een kwart van den invoer in 1929, voor de boycot begon. Het verlies aan afzet van Engeland is grootendeels Japan ten goede gekomen. Ondanks de zwaardere heffing van rechten, is de Japansche invoer thans ongeveer gelijk aan den Britschen. Verkenningsvliegtuig beschoten. Een Reuter-bericht meldt Uit Pesjawar, in Indië, dat te Pandali door beschieting uit een verkenningsvliegtuig negen perjo nen werden gedood en verschillende ge wond. Het vliegtuig was, toen het boven de stad kruiste, beschoten en had het vu ren beantwoord. BUITENL. BERICHTEN. KINDERROOF ALS BEROEP. AL CAPONE IN HET GEVAL. door L. W. HOLMES, speciaal agent van den Amerikaan- schen geheimen dienst. TRAGISCH EINDE VAN IVAR KREUGER. ZWEDENS LUCIFER-MAGNAAT. Buitengewone kabinetszitting te Stockholm De Zweedsche luciferskoning Ivar Kreu- ger heeft, naar uit Parijs wordt gemeld, met een revolver een eind aan zijn leven gemaakt. Uit de omgeving van Kreuger wordt medegedeeld, dat de daad moet wor den toegeschreven aan den bovenmensche- lijken arbeid, dien Kreuger in de laatste maanden heeft verricht. Reeds gedurende zijn verblijf te New York bleken de zenu wen van Kreuger niet tegen de vermoeie nissen beland en zijn toestand gafzijn medewerkers daar al reden tot groote be zorgdheid. Zaterdagmorgen vond men den lucifers koning dood in zijn Parijsche woning; een revolver, waarmede hij zich in het hart heeft geschoten, lag naast hem op het bed. In een afscheidsbrief heeft Kreuger mede gedeeld, dat hij zioh niet tegien de crisis- zorgen opgewassen voelde. De Zweedsche regeering beschouwt den dood van Ivar Kreuger als een nationale ramp. Zaterdagavond is een speciale kabi netszitting gehouden, om te beslissen wel ke maatregelen moeten worden genomen. Toen Ferrander, een lid van de directie der Zweedsche lucifersmaatschappij, het bericht van den dood vernam, stortte hij ineen en was op slag dood. Uorsben Kreuger, de broeder van den overledene, beeft persoonlijk de noodige maatregelen genomen, in verband met de begrafenis van Ivar Kreuger. Het kabinet heeft besloten het parle ment in speciale zitting bijeen te roepen. De indruk in Zweden. De geheele Zweedsche pers staat ook Zondagavond onder den indruk van den dood van Ivar Kreuger. Over de gevolgen voor het Kreugerconcerri en het Zweedscne economische loven loopen de opvattingen ver uiteen. Men is algemeen van opiivc, dat een psychologische reactie op de beurs- noteering der Kreugerpapieren onvermijde lijk is. Het bestuur van de Stockholmsche beurs komt nog hedenavond bijeen, tenein de een besluit te nemen over de voorloopige sluiting van de beurs aldaar. In alle Ivreu- gerondernemingen, bij de rijksbank en de groote banken hebben in den loop van den Zondag directievergaderingen plaats ge had. De regeering zou nog in den nacht op Maandag een buitengewonen kroonraad houden om een beslissing te nemen over do moratoriumkwestie. De avondbladen van gisteren zijn van meening, dat de centralisatie van het Kreugerconcern niet zal blijven voortbe staan, maar dat de afzonderlijke groepen hun bedrijven zelfstandig zullen voortzet ten. De bladen leggen er evenwel den naa druk op, dab de solvabiliteit van het con cern niet in gevaar is. Alle Zweedsche dagbladen wijden be schouwingen vol sympathie aan de figuur Ivar Kreuger. Naar verluidt heeft Kreuger reeds jaren geleden levensverzekeringen gesloten «ot een totaal van 10 millioen kronen. Kreugers loopbaan. Ivar Kreuger is 52 jaar geworden. Zijn vader, consul Ernst Kreuger, was direc teur van een kleine lucifer slab riek in Cal- ontvoering van het negentien maan den oude zoontje van kolonel Lindbergh heeft in Europa groot opzien gebaard en zelfs Amerika, waar kinderroof aan de orde van den dag schijnt te zijn, is in rep en roer gebracht. Zoo groot was de ontroering in de Ver eenigde Staten, dat zelfs de gevangen ban dietenkoning Al Capon e uit zijn cel aan Lindbergh zijn deelneming betuigde, en 2000 Pond Sterling belooning uitloofde voor wie inlichtingen kon verstrekken, welke zouden leiden tot teruggave van het kind. Waarom deedt Oapone dit? Het lijkt erop, dat hij ten eigen voordeel de sym pathie van het publiek wilde winnen, maar het is toch meer waarschijnlijk dat hij spontaan heeft gehandeld en alles meende, wat hij schreef. De „gangsters" leven op kinderroof, dat in de onderwereld als een veiliger zaakje wordt beschouwd dan b.v. dranksmokkela rij of bankroof. Menigeen zal verwonderd opkijken, ais hij hoort, dat in een be schaafden staat een bandiet erin slaagt, om niet alleen kinderen maar zelfs voor aanstaande figuren uit de zakenwereld te ontvoeren en eerst tegen hoogen losprijs vrij te geven Kinderen of volwassenen te ontvoeren is echter daarom zoo veilig, om dat het slachtoffer zich stil moet houden. Een jong kind weet niet waar het is. Een ouder kind of volwassene zwijgt uit angst voor zijn eigen leven. De politie behoeft dan nooit te rekenen op eenige medewer king van het slachtoffer zelf. Dit zal nooit zijn ontvoerder verraden. Hoe krijgen de bandieten nu echter hun losgeld zonder dat- hun dreigbrieven een spoor of aanwijzing worden? Ten eerste ge bruikt men vaak postduiven. Er verdwijnt een kind, en twee dagen later vinden de ouders een duif in hun tuin met een briefje aan de pooten. Den ouders wordt bevolen vier honderd Pond of meer in bankpapier aan den poot van den vogel te bevestigen en hem op een bepaalden tijd los te laten. Meestal betaalt men maar. Dc tijd waarop de vogel moet worden losgelaten is na zonsondergang, zoodat men bet dier niet per vliegtuig kan volgen. Een merkwaardig geval willen wij nog hier eens verteilen. De kleine Billy Has tings was door kinderroovers te Adrian in Michigem terwijl het voor de ouderlijke wo ning op straat speelde ontvoerd. De ouders waarschuwden de politie maar er was geen spoor te ontdekken. Kort daarop ontving men een brief met het verzoek onmiddellijk 10.000 Pond te betalen, wilde men het kind terugkrijgen. Betaalde men niet dan be- teekende dit de dood van het kind Een duif werd naar de ouders afgezonden met bevel het dier op een bepaalden tijd los te laten. De verschrokken ouders riepen on middellijk de hulp in van particuliere de- tectieven. zij waren bang dat de politie hen zou verhinderen, het losgeld te zenden. De particuliere detectieven gingen aan het werk, maar hie.den voeling met de politie en naar alle posten werd het bericht ge zonden, dat men zou uitzien naar de komst van een postduif. Wij charterden een vlieg tuig om den vogel te volgen en hielden dit gereed in een nabijgelegen graanveld. Orp een avond kwam een telefonisch bericht binnen om de duif met het losgeld vrij te laten. Geschiedde dit, dan zou het kind binnen een half uur aan de ouders worden teruggegeven. De vogel werd oogenblikke- lijk vrijgelaten, maar de ouders stemden er niet in toe dat de duif door het vliegtuig achterna werd gevlogen. Geholpen door het meest mogelijk geluk constateerde iemand, dat de duif zich neerzette op het dak van een verlaten huis. Terstond wer den manschappen naar deze plek gestuurd. Ik kwam juist bijtijds om nog aan het on derzoek deel te nemen. Wij vonden den. jongen half uitgehongerd en meer dood dan levend, maar de ontvoerders waren gevlo gen. Wij hadden echter de nummers van de banknoten en konden twee weken later t.wee man aanhouden. Zij trachtten het bankpapier gewisseld te krijgen. Ze werden gearresteerd en later tot 25 jaar gevange nisstraf veroordeeld. Wat soms gebeurt als anderen trachtten ontvoerders den loef af te steken, bewees het geval Marion Parker, de dochter van een rijke bankier. Het kind werd van school afgehaald en kort daarop kwam er een ver zoek om geld binnen van een man die den brief onderteekende „De Vos". De vader regelde de geldzending maar zorgde er ook voor dat de politie deze begeleidde. Toen zij op de afgesproken plaats aankwamen, sprong een man uit de auto die een bundel tje wegwierp en toen in de auto wegreed. De bankier liep op het bundeltje toe.... het was het lijk van zijn kind, vreeselijk verminkt. Elke detective in de Vereenigde Staten zwoer, dat hij den moordenaar te pakken zou krijgen. Zij kregen hem inder daad. Hij bleek Hrekman te heeten en slechts met de uiterste moeite kon de po litie verhinderen dat hij werd gelyncht. Later werd hij to Los Angelos terechtge steld. Bedragen tot tienduizend Pond Sterling toe worden soms gevraagd enbetaald. Vooral de moeder is bezorgd, dat men het slachtoffer mishandelt of dooden zal en niet zonder reden, want meer dan eens deed het bericht in de perg de ronde, dat de ontvoerde werd mishandeld, als losprijs uitbleef. Honderden arrestaties hebben al ter zake ontvoering plaats gehad. Maar tot veroordeeling kwam het nog zelden. Steeds wist men de getuigen zoo te beinvloeden, dat de schuldige wegens gebrek aan bewijs vrijuit ging. mar. De voorouders van Kreuger zijn van Duitschen afkomst en waren voor eenige eeuwen uit Wismar naar Zweden geenu- greerd. Na een lang oponthoud in het bui tenland keerde Ivar Kreuger in 190S naar Stockholm terug, waar hij de firma Kreu ger en Toll oprichtte. Eenige jaren Later ging hij over tot de luciferindustrie, waar bij het hem gelukte de concurreerende Zweedsche lueiferfabrieken in een trust te vereenigen. Stap voor stap veroverde Kreu ger vervolgens de luciferindustrie van de geheele wereld. In ruim 40 landen ston den 150 fabrieken met ongeveer 50.000 ar beiders onder controle van den Zweedschen luciferkoning. In vele landen verwierf Kreuger het staatsmonopolie door leenin gen toe te staan, die tezamen ruim 1 mil liard Mark bedragen. Behalve in dc luci ferindustrie was Kreuger met zijn concern ook geïnteresseerd in mijnen, banken, tele foonondernemingen en cellulose-industriën. Voor eenige weken kocht het Kreuger Con cern de groote goudmijn Boliden in NooTd- Zweden. De Kreuger-ondernemingen had den een dergelijkcn reusachtigen omvang gekregen, dat het toezicht steeds moeilijker werd. In Zweden is men van nieening, dat de onderneming volkomen solide is, maar zich in liquidatiemoeilijkheden bevindt. In het vorig jaar is de beurswaarde van de Kreugerpapieren ruim 1 milliard gedaald. Het bericht van den dood van Ivar Kreu ger heeft in geheel Stockholm groot opzien gebaard. Kreuger was persoonlijk buiten gewoon geacht en geliefd. Aan het society- leven nam hij bijna niet deel. Hij was niet gehuwd. Zijn ouders leven in Stockholm. De Stockholmsche beurs gesloten. Zooals verwacht werd heeft het bestuur van de Stockholmsche beurs in den afgo- 1-oopen nacht besloten, de Stockholmsche effectenbeurs tot nader aankondiging ge sloten te houden. Deze maatregel ia waar schijnlijk genomen in verband met de ver wachting, dat in het buitenland Kreuger papieren op grooten schaal verkocht zullen worden, waardoor op de Stockholmsciie beurs moeilijkheden zouden kunnen ont staan. De Zweedsche rijksdag heeft laat in den nacht de voorstellen goedgekeurd, tob uit vaardiging van een bijzonder morato rium voor het Kreuger-ooncern, de dochter maatschappijen en eenige leidende per soonlijkheden, die ten aanzien van het con cern bepaalde verplichtingen op zich had den genomen. Ten slotte vond op heb ko ninklijk slot onder voorzitterschap van den regent-kroonprins (aangezien koniug Gustaaf zich in het buitenland bevindt) een zitting van den kroonraad plaats, waann het moratorium-wetsvoorstel van kracht werd verklaard. De oorzaken van de cata strophe. De „Times" meent te weten, dat de on middellijke oorzaak van de moeilijkheden, waarin hot Kreuger-ooncern kwain te ver- keeren, is geweest het feit, dat op 1 April ongeveer 6y, millioen pond sterling bank- credieten zouden vervallen. Kreuger heeft ^ergecis geprobeerd, dit bedrag alsmede de noodige bedragen vóór het uitkooren van eenige dividenden bijeen te krijgen. Er zou den reeds overeenkomsten zijn getroffen om het Kreuger-concern zoover tegemoet to komen als.noodig zou zijn geweest. BERG0NGELUK IN ZWITSERLAND. Bij het bestijgen van de Mönch. Een Berlijnsch toerist en een gids zijn waarschijnlijk bij een poging tot beklim ming van de Mönch verongelukt. Een reddingsbrigade ia uitgetrokken om een onderzoek in te stellen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 11