23ste Jaargang VRIJDAG 11 MAART 1932 No. 7149 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2 60 per kwarraal Franco per port f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 regel. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30cent per Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen rrorden aangeboden of gevraagd, buur es verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vier bladen V' Een veelzeggende tegenstelling. Wij namen in een verslag kennis van een vergadering, door de ver. „Pret. Ne derland" te Lisse gehouden, waarop ds. C. A. Lingbeek uit Urk het afgetreden Ka merlid optrad. En wij hebben ons wéér verbaasd! Hoewel wij reeds dikwijls een en ander uit redevoeringen van ds. Lingbeek hebben gelezen, beeft 't ons tóch weer getroffen, dat een ontwikkeld man, een man, die in goeden trouw christen wil zijn, zóó ra dicaal-onwaar en ook zoo ophitsend-onwaar over de Katholieke Kerk en de Katholie ken kan spreken! Wij lezen bijv.: „Bij het Protestantisme is God alleen de eer; maar de Roomschen zeggen: de Kerk is alles". De Roomschen stellen dus de Kerk in de plaats van God 1 Met dezelfde logica zou men kunnen zeggen, dat kinderen, die in het wettig ge zag hunner ouders Gods wil erkennen, hun ouders de plaats van God doen innemen! 't Is toch eigenlijk te oppervlakkig, om ei wat dieper op in te gaan. En dan weer die praatjes over „miHioe nen", welke er zouden worden besteed door Rome om in Nederland de baas te zijn. Dergelijke ophitsende onwaarheden te verkondigen, kan tooh moeilijk christelijk he eten! Diezelfde menschen, welke te Lisse on der het gehoor van ds. Lingbeek hebben gezeten, moesten 'ns bijwonen een katholie ke conferentie voor andersdenkenden, zooals er hier en daar worden gegeven, en zooals er onder de Vasten te Heemstede, waar Pater W. Sluijs, Franciscaan, Vasten meditaties houdt voor andersdenkenden, te genieten zijn. Wij zouden hier willen adviseeren: ga a.s. Woensdagavond 'ns naar de St. Bavo-kerk (Berkenrode) in het naburige Heemstede Maar wij durven dit advies niet goed geven, omdat reeds een kwartier voor den aanvang in de groote kerk haast geen plaats meer te krijgen is. Gedurende twee uren (met 'n korte pauze er tussohen) zit 'n volle kerk iederen Woensdagavond te luisteren met gespannen aandacht naar den conferencier. En dit weten wij zeker: onder de Pro testanten, daarbij aanwezig, zal niemand gegriefd of gekrenkt heengaan terwijl katholieken, als zij lezen wat 'n ds. Ling beek vertelt, zich terecht ergeren over zooveel beleedigende onwaarheid. Dat is 'n verschil, wat aan wie objectief kan oordeelen héél veel zegt. V De eenige steun. „Wij voor ons voelen meer en meer in ons de overtuiging groeien, dat, waar let terlijk alles in deze tijden den mensch ont valt. en dit nog wel nadat hij op het ge bied van ontwikkeling, wetenschap, ont dekkingen, techniek tot een schier duize lingwekkende hoogte gestegen was, ten slotte het geloof de eenige steun blijft, die hem in het tumult en 't geruoht dezer tij den staande kan houden." Dit constateert de schrijver van een hoofdartikel in de liberale „Avondpost". Juist in dezen tijd moéten velen, die willen zien, deze waarheid erkennen.... „Indien in den baayerd van dezen tijd", zoo lezen we in hetzelfde artikel „één overtuiging in ons steeds krachtiger wordt, dan zeker wel déze, dat tenslotte de groote zedelijke wetten, geboden en waarheden van het Christendom de stu wende krachten zijn, die de menschheid op het goede spoor zullen moeten brengen en houden." Mogen velen ook practisch fcoonen, dat zij hiervan overtuigd zijn.... HET KORTINGSWETJE. Verschenen is het voorloopige verslag van de Eerste Kamer over het z.g. Kor tingswetje. Er waren leden, die bezwaren hadden, terwijl anderen het voorstel verdedigden. De laatsten schijnen wel in de meerder heid te zijn. DE CONTINGENTEERINGEN. En de export van bloembollen. Sedert de contingenteering van Deensch vleesch zijn geen invoervergunningen in Denemarken voor bloembollen meer gege- \en, waardoor de verkoóp van dit artikel, die in dezen tijd pleegt te geschieden, ge heel stopgezet is. Aangezien de productie van bloembollen bij de huidige oeconomi- eche conjunctuur reeds te groot was, heeft deze invoerbelemmering in Denemarken een nieuwen druk op de reeds zeer lage prijszetting van het Nederlandsche artikel in andere landen, met name Engeland en Amerika, teweeg gebracht. UIT HET MIJNBEDRIJF. Schrijven der mijnwerkersbonden aan de Contact Commissie. De Ned. R.-K. Mijnwerkersbond, de Prot. Chr. Mijnwerkersbond en de Centr. van Werknemers in het Mijnbedrijf hebben heden een schrijven aan de Contact Com missie voor het Mijnbedrijf gericht van den volgenden inhoud: De besprekingen in de laatste vergade ringen der Contact Commissie hebben on- dergeteekenden niet kunnen overtuigen' van de noodzakelijkheid der doorvoering van de door de directies voorgestelde maatre gelen inzake de vermindering der mijnwer- kersloonen, den kindertoeslag en de wij ziging der verlofsregeling. Ze erkennen intusschen dat de mijnin dustrie. mede ten gevolge van de door het buitenland getroffen maatregelen, in een ongunstiger positie verkeert dan in 1925. in welk jaar de thans geldende loonregeling werd afgesloten. Ze stellen er prijs op, dat de voor de laatste drie jaren geldende verlofregeling ongewijzigd wordt gehandhaafd en de mijnwerkersgezinnen niet extra worden getroffen door een vermindering van den kindertoeslag. Indien de directies bereid worden gevon den de verlofregeling en den kindertoeslag ongewijzigd te handhav;-» zijn ondereetee- kenden bereid de nog te houden besturen- conferenties hunner organisaties te advi seeren een verlaging der loonen met 5 pet. te accepteeren. STRIJD IN TWENTE. Bonden tot confereeren bereid. Aan den burgemeester van Enschede is namens de hoofdbesturen van de bonden „St. Lambertus" en ,.Unitas" een schrijven gericht, waarin verklaard wordt, dat deze besturen op basis van het schrijven der werkgevers d.d. 18 Febr. 1.1. mede werken om te komen tot een bevredigende oplos sing van het textielconlict. Gevraagd wordt waar en wanneer bedoelde conferentie kan plaats vinden. Ook de moderne bond „De Eendracht" heeft een schrijven aan den burgemeester gezonden, waarin wordt medegedeeld dat men bereid is over het conflict tc confereeren, maar dat de leden de voorstellen der werkgevers onaanne melijk hebben verklaard. ZULLEN CONFECTIEZAKEN SLUITEN? De contingenteering in de dames-confectie. Door het voorloopig bestuur van don Landelijken Bond van Winkeliers in Da- mesconfectie in Nederland is ons gister morgen het standpunt uiteengezet van deze organisatie van de Handelsagenten teu opzichte van de oontingehteering. Door mr. Jules Keizer, den voorloopigen secretaris, werd verklaard, ^Lat deze con tingenteering feitelijk de winkeliers heeft overrompeld. Deze winkeliers, ongeveer 100D in ons land met een personeel, dat ©enige tienduizenden tolt, worden door dezen maatregel der Regeering ernstig in hun bestaan bedreigd. Op 5 Februari j.l. werd het verbod van in\oer van 50 pCt der damesconfectie af gekondigd. Een week later werd aan den Minister van Arbeid namens 153 winkeliers een telegram verzonden, waarin met aan drang werd gevraagd om ©en audiëntie. Vier dagen later kwam bericht, dat geen audiëntie werd verleend, waarna den daar- opvolgenden dag mededeeling werd. ont- MAARSCHALK TSJANG KAI SJEK die benoemd is tot voorziter van den oppersten oorlogs- en verweerraad en tevens tot hoofd van alle Chinee- sche leger-, vloot- en luchtstrijd krachten. vangen, dat de Minister >door een belang hebbende was ingelicht en hij dus op de hoogte van zaken was. 1 De heer Keizer was wan meening, dat in deze contingenteeringskwestie de stem van den winkelstand nooit is gehoord. Na inzending van ©en request, had op 23 Februari ©en bespreking plaats, die leidde tot de samenstelling -van een commissie, bestaande uit ©en vertegenwoordiger van de wolilen stoffen industrie, ©en van de win keliers in damesconfectie, ©en van de fa brikanten in damesconfectie en een van de handelsagenten. Deze oommissie is tot het eenstemmig advies gekomen, dat door den thans ge schapen toestand ©en geregeld bedrijf niet mogelijk is. Ondanks dit advies van den Minister kwam een week later het bericht dat de contingenteering doorgang zou vinden. In verschillende bijeenkomsten met de Nederlandsche Damesconfectiefabrikanten is herhaaldelijk gevraagd toch met cijfers aan te toonen in hoever deze fabrikanten noodlijdend zijn of met hoeveel percent hun omzet is teruggegaan. Nooit is door de/.e fabrikanten een enkel cijfer verstrekt. De overtuiging ia dan ook algemeen dat de Damesconfectie-fabrikanten geen noodlij dend bedrijf hebben. Een plan dat aan deze fabrikanten is voorgelegd tot vermindering der lasten, is niet aanvaard. Uit de verdere besprekingen bleek, dat pogingen zullen worden aangewend dat de Tweede Kamer deze contingenteering niet zal goedkeuren. Wanneer geen wijziging komt in de besluiten der Regeering zullen vele zaken moeten sluiten en zal zeer stel lig een groote werkloosheid ontstaan ondei het personeel. Een ander gevolg zal zeker zijn dat bui- tenlandsche fabrikanten zich hier te lande zullen gaan vestigen. Ten slotte werd meegedeeld, dat de con- fectie-industrie van den Minister meer heeft gekregen dan gevraagd is. Er werd toch slechts gevraagd te oon- tingenieeren 5U pCt. van de wollen en half wollen stoffen en bovendien is nog gegeven 50 pCt. ook van andere stoffen als zijde, half zijd©, enz. De thans gevormde bond van winkeliers in damesconlectie zal met kracht pogen te redden wat nog te redden is. „Res." Het ontwerp van wijziging van het Kiesreglement 1927. In het artikel .,Het ontwerp van wijzi ging van het Kiesreglement 1927" van de hand van den heer A. H. Boekraad, giste ren in ons blad gepubliceerd stond: De commissie houdt rekening met het feit, dat 60 arbeiders en land- en tuinbou wers 3/4 van ons kiezersvolk uitmaken en2. Dit moei zijn: De commissie houdt rekening met het feit, dat de arbeiders en land- en tuinbou wers 3/4 van ons Katholieke kiezersvolk uitmaken en zij acht het daarom billijk, dat de mogelijkheid geschapen wordt, dat voor deze. en mogelijk voor andere groe pen, naar billijkheid, meer zetels „omschre ven" of aangewezen kunnen worden. ARTSEN IJ BERE ID KUNST. Meerderheid van de bijzonde re Tweede-Kamer-commissie adviseert de Regeering het wetsontwerp terug te nemen. Verschenen ia het voorloopig verslag van de bijzondere commissie uit de Tweede Ka mer over het wetsontwerp houdende rege len betreffende de uitoefening van de art- senijbereidkunst. Wij ontleenen er het volgende aan: Naar de meening der meerderheid van de commissie, in wier handen dit wetsont werp is gesteld, is het niet gewenscht do geheele op dit gebied bestaande regeling aan ©en zóó ver gaande herziening te on derwerpen als in het ontwerp geschiedt. Allerminst kan gezegd worden, dat onder de werking van de bestaande wet de volks gezondheid ernstig in 't gedrang komt. Fr zijn eenige desiderata, maar het beperkte doel maakt ©en algeheel© omwenteling in den bestaanden toestand en de toekenning van ©en monopolie aan den apotheker allex- minst noodzakelijk. Het ontwerp zoowel als de memorie van toelichting wekken den ïn- druK, dat bij deze herziening als uitgangs punt is genomen de noodzakelijkheid van economische bescherming van den apothe kersstand. Dit is ©en onjuiste grondslag. Hetgeen thans wordt voorgesteld, kan moeilijk anders worden gezien dan als ©en kunstmatige bescherming van de belangen van eén der bij de geneesmiddelenvoorzie ning betrokken groepen. Nog sterker treedt de onjuistheid dezer regeling in het licht, wanneer men zich rekenschap geeft van de zeer ernstige be zwaren van practischen aard, welke de/.e regeling met zich brengt. De bevolking, welke geneesmiddelen behoeft, wordt ge heel overgeleverd aan het goedvinden van 600 700 apothekers, die zich practisch elke prijs-afspraak kunnen veroorloven. Voorts worden ©enige duizenden drogisten in hun bestaan belemmerd. Voor het platteland is deze herziening niet minder dan gevaar lijk. Gezien de omstandigheid, dat het onder havige f wetsontwerp ©en regeling bevat, welke voor het grootste deel onnoodig en in velerlei opzichten onbillijk en scliade- Hjk is, terwijl die regeling bovendien een geest van despotisme ademt, welke naar haar meening moeilijk is te dulden, was de hierbedoelde meerderheid der Commissie van oordeel, dat het ontwerp niet behoort te worden aanvaard. Zij meende der llegeering in overweging te moeten geven het terug te nemen en een ontwerp tot wijziging van de bestaan.lo wet, houdende enkele nader aangeduide voorzieningen, in te dienen. Het oordeel der minderheid. Tegenover deze opvatting stelde de min derheid der commissie hare zienswijze, dat een bevredigende toestand op het gebied der geneesmiddelenvoorziening alleen door het maken van een geheel nieuwe wette lijke regeling kan worden bereikt. Allereerst dient een einde te worden ge maakt aan de bestaande practijk, dat aller lei geneesmiddelen waaronder allerminst onschuldige ©en belangrijke plaats inne men bij drogisten verkrijgbaar zijn. Ook de regeling, welke thans bestaat ten op zichte van de apotheekhoudende genees kundigen, eischt wijziging. Ten aanzien van de spécialités dient ©en afdoende re geling te worden getroffen. Wel heeft ©en groep van belanghebbenden bij den han del in verpakte geneesmiddelen in samen werking met de Nederlandsche dagblad pers een controlecommissie in het leven ge roepen, welke tot taak heeft, te bevorderen dat ergerlijke en schadelijke reclame voor patent-geneesmiddelen uit de advertentie kolommen der dagbladen wordt geweerd, doch in de practijk is deze controle onvol doende gebleken. Naar de meening dezer leden is geen sprake van een monopolie, dat het ont werp aan den apotheker zou geven, tot schade van de drogisten. Verscheidene leden der commissie acht ten het onjuist, dat het ontwerp zooveel ter regeling aan de Kroon overlaat. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Rijkspresident Hindenburg voor de radio. (2e blad). Ontwerp-resolutie van den Volkenbond inzake het conflict in het Verre Oosten. (2e' blad). BINNENLAND. vergaderingen van Eerste en Tweede Kamer. (3de blad). Vergaderingen van winkeliers in dames confectie en van winkeliers in tricotgoede ren over de contingenteering. (1ste blad). Een arrestatie inzake den moordaanslag Op een oude vrouw te Amsterdam. (Laat ste Berichten). HET OUDE RIJNSBURG Bladz. 5 DE LAATSTE LEVENSDAGEN VAN FREDERIK VAN EEDEN Bladz. 14 HET NIEUWE STAATSHOOFD VAN MANDSJ0ERIJE Bladz. 12 DE CONTINGENTEERING VAN TRICOT-GOEDEREN. Een vergadering te Utrecht van winkeliers I in tricotgoederen. Gistermiddag is te Utrecht vanwege het I comité, gevormd uit winkeliers in tricot- I onder- en bovenkleeding, een vergadering gehouden ter bespreking van de door de I regeering beoogde contingenteering van tricotgoederen. Deze vergadering was be zocht door vele belangstellenden uit ver scheidene plaatsen des lands. De heer J. Goemaat te Hilversum, voor zitter van het comité, heeft in een uitvoe- rige rede het standpunt van het comité uit eengezet. Deze bijeenkomst, zeide spr., is niet bedoeld als een protest tegen de voor gestelde maatregelen, maar wel als eon waarschuwing om daarmede voorzichtig te zijn. De betere zaken zouden er door in hun vitale belangen geschaad kunnen wor den. De inkoopprijs van de goederen is op het ©ogenblik wel verlaagd, maar de on kosten, welke voor een groot deel den ver koopprijs bepalen, zijn niet verminderd. Er moeten wel maatregelen tegen dumping beraamd worden, doch de invoer van goe deren, die al jaren en jaren uit het buiten land op onze markt komen, moet, wanneer het niet uiterst noodzakelijk is, niet wor den belemmerd. We hebben een plicht om bij gelijken prijs en kwaliteit de Nederland sche industrie te steunen, doch ook de klan ten moeten tevreden worden gesteld. Spr. gaf ten slotte de volgende punten in overweging: 1: Bestaat er geen mogelijkheid om aan de Tweede Kamer te verzoeken, de voor gestelde regeling voor tricotgoederen niet goed te keuren. 2. Deze regeling zal ten gevolge hebben groote werkloosheid onder de detailhande laren, handelsagenten, reizigers, winkel- en kantoorpersoneel. 3. Maatregelen tegen dumping zijn be ter dan contingenteering. 4. Zou het niet wenschelijk zijn, aan de autoriteiten te vragen of zij er bij bet sa menstellen van deze regeling wel rekening mee hebben gehouden, dat a. de verhooging van den import van de laatste maanden van 1931 een gevolg is van de met 1 Jan. ingegane verhooging der indirecte belas ting b. dat deze verhoogde import mede is ontstaan doordat men bevreesd was voor contingenteering? Bij de gedachtenwisseling zeide mr. Grosheide (Amsterdam), rochtsknudige raadsman van het comité, dat men, wilde men wat bereiken, de regeering duidelijk zou moeten maken, dat de Nederlandsche handel in tricotage het buitenland niet kan missen. De voorzitter wees er nog eens nadruk kelijk op, dat het landsbelang voorgaat. Als 60 pet. noodzakelijk is, dan zal men daarmede genoegen nemen. Kan hot meer zijn. b.v. 80 pet., dan wil men ook 80 pet. hebben. Mr. Grosheid waarschuwde er tegen, bij de regeering met algemeenheden aan te komen. De heer Schut (Arnhemy zeide wel te vreden te kunnen zijn met 60 pet., maar drong aaD op betere verdeeling (b.v. over een half jaar), ook ten aanzien van de in aanmerking komende landen. De heer Cohen (Amsterdam) meende, dat de regeering niet van die 60 pet. zal zijn af te brengen. We moeten nu de bezwaren bezien, welke er aan verbonden zijn en die trachten te voorkomen. De heer Adler verklaarde met gegevens te kunnen aantoonen. dat bij een contin genteering van 55 pet. of 60 pet. de over blijvende 45 pet. of 40 pet. niet door Ncder- landsch fabrikaat kunnen worden aange vuld. Hij stelde deze gegevens ter beschik king van het comité. De vergadering droeg ten slotte het co mité op, nog een nader onderzoek in te stellen omtrent de stappen, welke men eventueel zou kunnen doen ten aanzien van de door de regeering voorgestelde maatregelen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1