li luwe Haarlemsche Courant SIMON DE WIT HET ONTWERP VAN WIJZIGING VAN HET KIESREGLEMENT 1927, „SINT BAVO Leidsctieweg 13 - Voorscholen DONDERDAG 10 MAART 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 Aan de leden onzes Kiesvereenigingen is het bekend, dat er in September van ihet vorig jaar, door een commissie, in gesteld door het bestuur der R. K. Staatspartij, in welke commissie zitting Ihadden de heeren Goseling, voorzitter; Bomans, van der Grinten, Hol, Ke venaar, Kuiper, Suring, Teulings, Becretaria, en Kolfschoten, 2e secr., een beredeneerd verslag uitgebracht omtrent de in de praktijk opgedane ervaringen met het Kiesreglement 1927 daarin tevens zinspe lend op wijzigingen, die naar haar mee ning in dit Kiesreglement zouden kunnen worden aangebracht. Het is hen ook bekend, dat dit ver slag een onderwerp van bespreking heeft uitgemaakt op de vergadering der R. K. Kameroentrale „Leiden" van 21 Nov. en op de vergadering van den partijraad van 27 en 28 Nov. j.l. Voor hen, die geen lid zijn van een onzer kiesvereenigingen, doch bij wie toch een groote belangstelling voor het wel en wee en doen en laten onzer Katho liek-politieke organisaties wordt veron dersteld, en voor de leden onzer kies vereenigingen aan wier aandacht deze feiten mogelijk ontgaan zijn, is dit alles (hierboven nog even vermeld. Op b.g. vergadering der Kamercentrale „Leiden" werden bij de behandeling van dit verslag vooral de navolgende bezwa ren en grieven tegen het kiesreglement 1927 geuit: le. Het aantal kwaliteitszetels- (2/3 van (het totaal te verwachten aantal) is te groot en mag niet meer dan 10 12 be dragen. 2e. Het is onjuist, dat in het oentraal college, omschreven in de artikelen 7 en 8, de gekwalificeerde personen, die te vens adviseerende leden van den partij raad zijn, te samen met het partijbestuur te beslissen hebben over de omschrijving der speciale „kwaliteiten", die in onze Kamerfractie moeten vertegenwoordigd zijn, benevens over het juiste aantal van ieder dezer kwaliteitszetels en de ver deeling daarvan over de verschillende kieskringen of combinaties van kieskrin- gen. 3e. Het afzonderlijk stellen van en stemmen over candidaten voor de ver wachte zetels en plaatsvervangers-candi- daten lijdt tot onverwachte en onge- wensohte resultaten en moet zoo spoe dig mogelijk worden afgeschaft. Er moet volstaan lainnen worden met het stellen van candidaten voor de te verwachten zetels. De volgorde dezer candidaten op de officieele lijst wordt bepaald door ihet aantal stemmen bij de partijstemming in de kiesvereenigingen verkregen. Bij de punten 1 en 2 willen wij op merken, dat deze bezwaren volkomen be grijpelijk zijn, indien men bedenkt, dat Ihet partijbestuur, bestaande uit de 8 voorzitters der Kringorganisaties met de 5 leden van het Dag. Bestuur, van wie er minstens 2 uit deze 18 voorzitters moeten gekozen zijn, dus ten hoogste 23 leden telt, terwijl het aantal gekwalifi ceerde personen, die tevens adviseerende leden van den partijraad zijn,' die daar toe door onze hooger onderwijsinrichtin gen, Katholiek-sociale en apologetische vereenigingen werden aangewezen, vol gens het in 1930 uitgegeven adresboekje der R. K. Staatspartij, 47 bedraagt. De personen, die dus- op de eerste plaats van hun woord en daad in dat oentraal-college verantwoording verschul digd ziin aan de katholieke politieke or ganisatie worden in aantal verre overtrof fen door hen, die in dat college zitting heb ben als afgevaardigde van een hooger- onderwiisïnrichting, katholiek-sociale of apologetische vereeniging. De beslissing in dat belangrijke cen- traal-college ligt dus feitelijk niet bij de politieke, ,maar bij andere, hierboven ge noemde, organisaties. Door de Kamercentrale „Leiden" werd mede aandacht geschonken, en wij zou den dit punt 4 van haar grieven- en ver langen sl ijst je kunnen noemen, aan de z.g. kiescomité's en de mogelijkheid, da-t candidaten bij de partijstemming stem men over het geheele land verzamelen en ten slotte op lijsten worden ingeschoven, waar zij in 't geheel niet verwacht wor den en candidaten verdringen, die in dat gewest een grooter aantal stemmen verwierven dan zij. Bij deze punten werd het verlangen uitgesproken, dat dit alles naar recht en billijkheid zou geregeld worden, dat de actie der z.g. kiescomité's binnen rede lijke grenzen zou beperkt worden, en dat het inschuiven van z.g. verzamelcandida- ten op de lijsten zóó zou geregeld wor den, dat ongewensohte verrassingen voor al voor kleinere kringen of combinaties van kieskringen Zooveel mogelijk zouden worden voorkomen. Al deze bezwaren, grieven en tenslotte ook verlangens zijn door de afgevaardig de van den kieskring of Kamercentrale „Leiden op de partijraadsvergadering van 27 en 28 Nov. j.l. ter kennis van het par tijbestuur en de b.g. commissie gebracht. Of de commissie met de grieven en verlangens van „Leiden" rekening zou houden moest worden afgewacht totdat haar voorstel tot wijziging van het kies reglement 1927 zou zijn verschenen. Thans na de verschijning van dit voor stel, dat door het partijbestuur bereids ongewijzigd is overgenomen, kan met dankbaarheid worden geconstateerd, dat de Kamercentrale Leiden meer dan te vreden zijn kan. Het is reeds aan de 18 kieskringen of centrale kringorganisaties en de daartoe behoorende E. K. Kiesvereenigingen. kortom aan alle georganiseerde Katho lieke kiezers ter bestudeering aangebo den. De secretaris der Kamercentrale Lei den heeft eenige exemplaren aan de tot deze centrale behoorende kiesvereenigin gen toegezonden met de bedoeling en het verzoek „dit voorstel tot wijziging" in de kiesvereenigingen te behandelen. Tot 31 Maart a.s. kunnen door de kies vereenigingen amendementeh op dat „voorstel" worden ingediend; daarna zal in een algemeene vergadering der Ka meroentrale „Leiden" dit voorstel en deze amendementen behandeld worden, waar na eind April of begin Mei in en door den partijraad de beslissing over dit voorstel en de daarop ingediende amen dementen genomen wordt. Daar dit onderwerp derhalve in deze maand, naar verwacht mag worden, een onderwerp van bespreking uitmaakt in alle kiesvereenigingen, die tot de Ka mercentrale „Leiden" behooren, zoo mee- nen wij goed te doen in dit b^d deze be schouwing te plaatsen en daaraan tevens te verbinden een korte leiddraad, die het behandelen van dit voorstel in onze kiesvereenigingen kan vereenvoudigen en vergemakkel ijken. Wij zouden dan willen adviseeren di rect en vooral de aandacht te vestigen op de artikelen 7 en 8, (zonder natuur lijk discussie over of behandeling van de vorige artikelen uit te sluiten). Deze artikelen 7 en 8 hebben betrek king op den „verkiezingsraad", die het Centraal College uit het kiesreglement 1927 komt vervangen. Er wordt in deze artikelen bepaald le. dat in dezen verkiezingsraad het „po litiek gedeelte" zal bestaan uit het par tijbestuur en uit het bestuur van iederen kieskring eeen bestuurslid, aan te wijzen door de algemeene kieskring-vereaderin- gen; 2e. dat het aantal kwaliteitszetels, voortaan te noemen „o mschreven zetels" zal worden verminderd; en 3e. dat de afgevaardigde der hoogere onder wijsinstellingen en sociale en apologeti sche organisaties geen beslissende, doch rlechts een adviseerende stem zullen uit brengen. Hetgeen wij schreven omtrent de ver mindering van het aantal „omschreven zetels" verdient eenige aanvulling. Art. 8 alinea 5 zegt daarover het vol gende: Bij de bepaling van dit aantal „om schreven" zetels mag voor elke lijst van kieskringen of samengevoegde kieskrin gen niet minder dan 2/5 der voor die lijst te verwachten zetels als „niet om schreven zetels" overblijven. Er mag dus niet minder dan 2/5 of iets meer dan 1/3 der voor die lijst te ver wachten zetels als „niet omschreven ze tels" of vrije zetels overblijven. Voor de samengevoegde kieskringen Friesland-Groningen-Leiden-Dordreoht, die 3 zetels bezetten, waarvan twee als „om schreven" zetels n.l. een voor financiën en een voor arbeid en over de samenge voegde kieskringen den Helder-Haarlem, die eveneens van de 3 te verwerven en verworven zetels 2 zeetls voor een „om schreven" candidaat moesten reservee ren n.l. een voor het vrouwenvraagstuk en een voor Nijverheid en handel betee- kent dit, dat beide combinaties bij een volgende gelegenheid niet meer dan één „omschreven" candidaat op haar lijsten mogen brengen. De berekening is derhalve, dat het aantal „omschreven" zetelt volgens de bepalingen van het gewijzigde kiesregle ment hogostens 15 zal bedragen (vroe ger 20). Indien wij het verslag in de Leidsche Courant van Zaterdag 5 Maart goed ge lezen hebben, dan heeft de R. K. Kies- vereeniging te Wassenaar op dit artikel een amendement ingediend, dat beoogt, om het aan een kieskring of aan com binaties van kieskringen m o g e 1 ij k te maken op eigen verzoek en uitdrukkelijk verlangen het aantal „omschreven" ze tels te verhoogen, (en dus het aantal vrije zetels te verminderen) om daardoor an dere kieskringen, die zetels hebben met een gelijke omscdrijving op hun lijst heb ben in de gelegenheid te stellen het aan tal „omschreven" zetels met een gelijk aantal te verminderen. Het aantal „omschreven" zetels over het geheele land blijft hierdoor het zelfde. Wassenaar oordeelt het dus niet juist, dat men in den vervolge ook niet meer dan het bepaalde aantal „omschreven" zetels op zijn lijsten mag brengen, maar wil de mogelijkheid open laten dit aan tal op eigen verlangen te verhoogen. Afgewacht moet worden hoe de eerst volgende vervadering der Kamercentrale „Leiden" over dit amendement Wasse naar zal beslissen. In deze beide artikelen is dus in zeer belangrijke mate aan het verlangen der Kameroentrale Leiden tegemoet gekomen n.l. betreffende de samenstelling van den verkiezingsraad (vroeger Centraal colle ge) en het aantal voorgeschreven kwa liteitszetels. De commissie is echter bij de vermin dering van het aantal „omschreven" ze tels niet zoover gegaan als „Leiden" ver langde, die dit aantal tot 10 of 12 wilde verlagen. Zij wenschte blijkbaar dit aantal op on geveer 15 te stellen omdat zij meende dat aantal minstens noodig te hebben, teneinde, zooals- in art. 8, lid 7 geschre ven wordt, een zoodanige samenstelling der fractie te bevorderen, dat deze zoo veel mogelijk een afspiegeling zij van de veelzijdige samenstelling van het Katdo- lieke kiezersvolk. Zij heeft in dit zelfde artikel ook vast gelegd het recht om door bepaalde om schrijvingen voor den verkiezingsraad meer dan één „omschreven" zetel aan te wijzen. De bedoeling is duidelijk. De commissie houdt rekening met het feit, dat 60 arbeiders en land- en tuin bouwers 3/4 van ons Katholieke kiezers volk- uitmaken en zij acht het daarom billijk dat de mogelijkheid geschapen wordt, dat voor deze, en mogelijk voor andere groepen, naar billijkheid, meer zetels „omschreven" of aangewezen kun nen worden. Moeilijk kan. gezegd worden, dat hier mede de z.g. standenvertegenwoordiging in onze staatspartij wordt binnengehaald.' Hiervoor toch zou een geheel ander systeem en een veel straffere aanwijzing van het aantal voor de verschillende standen noodig zijn. Bijzondere aandacht verdient vervol gens Art. 22 van het „voorstel tot wij ziging", waarin een einde gemaakt wordt aan - het afzonderlijk aanwijzen van plaats ver vangers-candidaten, waartegen zooals hierboven gezegd, ernstige bezwa ren gerezen waren. Van plaats vervangen ie in den ver volge geen sprake meer, doch uitsluitend van candidaten. Plaatsvervangers der zitting-nemende leden zijn zij, wier aantal verkregen stemmen bij de partijstemming op stern- mental der zitting-nemende leden volgt. Ten slotte willen wij nog wijzen op lid 3 van art. 24, waarin aan de kring- besturen het recht wordt toegekend naast de propaganda der z.g. kiescomité's een passende actie te voeren, om de verkie zing der door de kringvergadering ge adviseerde canddiaten te bevorderen, een recht, waarnaar ook ter vergadering van de Kameroentrale Leiden met aandrang is gevraagd. Zonder te willen zeggen, dat alle an dere artikelen aan de bestudeering en de discussies in de vergaderingen onzer kiesvereenigingen moeten onttrokken wor den, gelovoen wij tooh, dat met de be handeling van de in deze beschouwing genoemde artikelen kan worden volstaan, omdat zij de kern vormen der wijzigin gen van het kiesreglement onzer Staats partij. De andere artikelen zijn in hoofdzaak z.g. technische artikelen. Zij stellen n.l. data vast, waarbinnen het verkiezings uurwerk onzer partij in werking moet worden gebracht en moet zijn afgeloopen. Belangrijk is eveneens het min of meer technische, en 20 alinea's rijke, artikel 23. waarin de telling der uitgebrachte stem men, het vaststellen van den kiesdeeler voor de „omschreven" en „niet-omechre- ven" zetels en vervolgens het toewijzen der zetels aan de candidaten naar het in de verschillende kringen of combina ties van kringen verkregen aantal stem men geregeld wordt. Wij kunnen er verzekerd van zijn, dat dit artikel met groote nauwgezetheid door de rekenmeester uit de commissie is samengesteld en dat het door liefheb bers van rekensommetjes en ingewikkel de tellingen nog wel eens onder de loupe genomen zal worden, zoodat wij ons hierover niet zoo ernstig het hoofd be hoeven te breken. Bovendien gaf de „Maasbode" in een artikel op 3 Maart j.l. reeds de geruststellende verklaring, dat het haar, na ernstige overweging en bestudeering gebleken was, dat van dit artikel en de daarin vastgestelde reken methode geen gevaren speciaal door kleinere kieskringen of combinaties van kieskringen te verwachten zijn. Wij meenen te mogen eindigen met deze conclusie: Wanneer dit „ontwerp van wijziging" aan de hand van deze beschouwing wordt behandeld, dan is deze behandeling wel niet geweest „tot in de finesses", maar wij durven zeggen, toch volledig. Wij schreven haar in de hoop hier mede aan onze Katholieke Kiesvereeni gingen en hare leden een goede dienst te bewijzen. A. H. BOEKRAAD, Voorzitter R. K. Kameróentrale. Leiden. INGEZONDEN STUKKEN Een stukje Leidsche Raad! Volgens mijn meening was het ad rem van den heer B. er op te wijzen, dat over heidsbedrijven niet mogen gebruikt worden als belastingobject. Het is een treurig verschijnsel, dat de meeste Leidsche Raadsleden dit niet be grijpen of willen erkennen; nog onbegrij pelijker vind ik het, dat er Raadsleden zijn, die hun meening niet kenbaar wenschen te maken en zich voor de stemming verwijde ren. Zou het voor de Leidsche Raadsleden brieken zoo'n ontzettend hooge winst ma ken; dit ten koste van de winkeliers, die gedwongen worden veel licht te gebruiken en geen goedkoop tarief kunnen machtig worden. Zoo bet voor de Leidsche Raadsleden geen tijd worden, dit onrecht zoo spoedig mogelijk ongedaan te maken. Hoogachtend, L. O. 8. Een enkele opmerking mogen wij hier aan toevoegen. Als trouw bezoeker van de Raadsvergaderingen moet 't ons van 't hart, dat 't een héél vreemde vertooning zou worden, als alle Raadsleden vóór een stemming him meening zouden kenbaar ma ken. Dit zal inzender ook wel niet bedoe ïen- Verder ook dit: wij hebben onze aan- teekeningen nagezien en dat vóór de hier bedoelde steming zich eenige Raadsleden zouden hebben verwijderd, is- niet waar. Wel hadden enkele Raadsleden de verga dering, die lang duurde, reeds vroeger ver laten (wat meer voorkomt). Red. RECHTZAKEN De moord op den Rijksveldwachter te Kerkdriel. De officier van justitie bij de rechtbank te Tiel heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van die rechtbank, waar bij de gebrs. G., Joh. en J. R. te Kerkdriel, wegens zware mishandeling, den dood ten gevolge hebbend, van een ambtenaar in functie, ieder tot 13 jaar zijn veroordeeld. VRAGENBUS Vraag: Ik ben uitgetrokken uit de werkloozenkas en ben zonder middelen van bestaan,, tevens alleenstaand per soon. Heb ik nu bet recht om bij het plaatselijk gemeentebureau geheel of ge deeltelijk mijn kostgeld te innen? Antwoord: Het bestuur van uw vakorganisatie kan u daaromtrent alle gewenschte inlichtingen geven. MARKTBERICHTEN LOOSDUINEN, 9 Maart. Melkveiling. Op de heden gehouden melkveiling werd van 195 aanvoerders verkocht om in de week van 1421 Maart dagelijks te leve ren 46815 liter melk. Hoogste prijs 4.60 en laagste prijs 3.00 per 100 liter. KOUDEKERK—RIJNDIJK, 9 Maart. Eierenveiling. Aanvoer 8090 stuks. Prijzen: kippeneieren 2.903.60 en eendeneieren 2.903.00 per 100 stuks; boter 5868 ct. en kaas 2935 cent per pond; kippea 1.15 en hanen f 1.25 per stuk. Z0ETERW0UDE, 9 Maart. Veiling Zorg en Vlijt. Prijzen: kippeneieren 2.803 30 eendeneieren 3.303.40 en ganzeneiereu 11.per 100 stuks; kippen 65 cent, dui den 20 cent en konijnen 1.301.70 per stuk. ZOETERMEER—ZEGWAART, 9 Maart Eierenveiling. Aangevoerd 9000 stuks. Prij zen: kippeneieren 3.Ö03.90, eenden eieren 2.803.en ganzeneieren 6—10 per 100 stuks. GOUDA, 10 Maart. Vee. Aangevoerd in totaal 2738 stuks, waarvan 179 slachtvar- kens, vette 1314.5 cent, Londensche 910 cent, Zouters 1012 cent per pond levend met 2 pet. korting; 895 magere varkens 1014 per stuk; 977 biggen 25 per stuk; 7 runderen 175225 per stuk; slachtkalveren niet genoteerd; 620 nuch tere kalveren 35 per stuk, 5 schapen; 4 bokken en geiten 2—4 per stuk. Han del alles stug. Kaas. 97 partijen. Prijzen: le kwal. met rijksmerk 2729, 2e kwal. idem 2426. Handel stug. Boter. Aanvoer 1665 ponden. Goebo- ter 3060 cent per pond; weiboter 45—50 cent per pond. Handel vlug. Eieren. Aanvoer 116650 stuks. Prijzen: kippeneieren 2.753.25 en eendeneieren 2.753.50 per 100 stuks. Handel matig. Bericht van Inzet. Bij de door ondergeteekende gehouden veiling van de Hof stede „Hoeve Hermina", op Ofwegen onder Woubrugge, groot 16-13-20 H.A (bij not. met kaart en vroegere adv. breeder omschreven), is deze in 7 perc. in bod gebracht op slechts f 27600.— De afslag blijft bepaald op Woensdag 16 Maart 1932, v.m. 11 uur, in het Hotel „De Vergulde Wagen" te Alphen a/d. Rijn. R. VAN DEN BERG, 1900 Notaris Godsdienstig Weekblad voor het bisdom Haarlem. Geeft wekelijks 16 bladzijden onderhoudenden enleerzamen tekst Steunt het Lief dewerk d. arme Nieuwe Parochiën. Per 3 maanden f 1.00 YRAAGT PROEFN UMMERS. Administratie: VOOR RECLAME te Haarlem en Omstreken is de het aangewezen Publiciteitsmiddel 1 OPLAGE I75ÖÖ Telet. Int. 13866 (3 Lij non) MARGARINE pond 16 ct. ROOMBOTER per pond 45 ct. JONGE GOUDSCHE KAAS per pond 20 ct. THEE per ons 16 ct. KOFFIE per pond 30 ct. HUISHouüJAM per pondspot 24 ct. U koopt prettiger en goedkooper bij: DONKERSTEEG II - LEBDEN Doet uw inkoopen bij hen, die in dit blad adverteeren FLINKE R.K. DIENSTBODE gevraagd voor den dag, zelf standig kunnende werken, zich aan te melden Wethou der Juffermansstraat no. 56, 2635 GEVRAAGD een flink meisje voor alle werkzaamheden, loon 7. per week. Brieven onder no. 2639 bureau van dit blad. GEVRAAGD een R. K. Dienstbode, zelf standig kunnende werken v. dag of dag en naoht v. g. g. v. Haarlemmerstraat 220. 2640 H.H. BLOEMISTEN B. z. a. bekwame bloemist knecht, speciaal in Hyacin ten en narcissen ziek zoeken, v. ,g. g. v. Brieven onder no. 1905 Boekhandel HOOGE- VEEN, Wassenaar. R. K. HUISHOUDSTER biedt zich aan liefst bij wedn. of kl. gezin, m. b. 1. Brieven onder no. 1901 bureau van dit blad. MOEDERMELK gevraagd voor kindje van 1 maand voor 2 of 3 voedingen per dag, tegen ruime vergoe ding. Brieven onder no. 2641 bureau van dit blad. ER BIEDT ZICH AAN met Mei een Boerenarbeider best kunnende melken en rij den. Brieven aan het bureau van dit blad onder no. 2637. VERFWAREN is een zaak van vertrouwen, koopt daarom bij ons. Grond verf 5o ct. per kilo; glans- verf 60 ct. per kilo. Drogis terij DE JONGH, verfhandel Nieuwe Rijn 53, Tol. 2596, naast St. Franciscus-Liefde- werk. 2588 Tegen zeer billijken prijs KEUKENGASFORNUIS te kroop. In prima staat, 4 pitten met oven en opstand. Regente-sselaan 25, te Oegst- geest. 2642 J. SANDERS Sr. te Nieuwkoop, beveelt ziel» beleefd aan voor groenten- vervoer Vinkeveen. Daar dit al door een groep tuinders is gegund, kan hij het doen te gen zeer concurreerende prij- TE KOOP OF TE HUUR Heerenhuis met v. en a. tuin Johan de Wittstraat 6 bij tramhalte Tuinlust-Rijnsbur- gerweg. Te bevragen aldaar. Telefoon 3146. Conditie bil lijk. 2636

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 8