Z3ste Jaargang DINSDAG 8 MAART 1932 No. 7146 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND Vier huizen afgebrand te Hazerswoude e S^icbefte 0ou/£a/nl DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 t GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt jA het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V Openbaar en Bijzonder Onderwijs. 't Ia oi. nuttig, om er eens op te wijzen, dat wij ons niet kunnen laten noemen te genstanders van het' openbaar onderwijs, zonder meer. Er moet hierbij onderscheid (worden gemaakt. Wij zijn tegenstanders van het openbaar onderwijs in dezen zin, dat wij voor de Ka tholieken Katholiek onderwijs verlangen; dat wij confessioneel onderwijs nuttig ach ten voor alle positief geloovige Christenen; dat wij voor hllen het recht erkennen, om, als zij gelijkelijk aan bepaalde voorwaar den voldoen, gelijken steun te ontvangen van de overheid voor. het oprichten van bijzondere scholen. Wij zijn geen tegenstanders van het openbaar onderwijs, in dezen zin, dat wij voor de overheid niet den plicht zouden erkennen, om aan dit onderwijs waar en zoo lang het bestaat de grootst mo gelijke zorg te wijden. En wij persoonlijk en hierin verschil len wij wel met geestverwanten zijn óók geen tegenstanders van het openbaar on derwijs, in dezen zin, dat wij het gaarne geheel en al zouden zien verdwijnen of al thans tot zoo bescheiden mogelijken om vang teruggebracht. Wij achten, integen deel, het bestaan van het openbaar onder wijs feitelijk een zegen voor vele kinderen, wier ouders zelf voor geen beter of voor geen even goed onderwijs zouden zorg dra gen. Naast deze erkenning van de waarde van het openbaar onderwijs moeten wij onze aandacht gericht blijven houden en onze activiteit gespannen, om de rechten van het bijzonder onderwijs te beschermen, zijn bestaan te verdedigen. Het bestaan vdn het bijzon'der onderwijs wordt dikwijls aangevallen met de bewe ring, dat dit onderwijs tot groote geldver spilling leidt. Deze bewering is onzerzijds herhaaldelijk weerlegd. En 't doet ons ge noegen dat nu ook 'ns aan andere zijde, in het „Handelsblad." door den heer A. keber- wee, wordt erkend-, dat n 1 e t de pacificatie de oorzaak van de groote vermeerdering van onder wijs-uitgaven is. Letterlijk schreef de heer Feberwee: „Wie op objectieve wijze de oorzaken van de reeds vóór 1930 te constateeren kostenstijging zonder onderwijsverbete ring wil oplossen, moet bedenken: a. Dat niet het bijzonder onderwijs, maar het openbaar m overwegende mate de kosten-normen bepaalt, waarbinnen het bijzondere moet blijven, (art. 100 en 101); b. dat de overgroote massa der openbare leerlingen én dus der uitgaven inde steden gevond-en wordt; c. dat de pacificatie in het algemeen slechts daar scholensplitsing met kostenvermeerde- ring kan veroorzaken, waar zeer geringe bevolkingsdichtheid gepaard gaat met meervoudig geloofsverschil. Dus met bij de overgroote massa s m de steden en in religieus gelijkgezinde streken als bijv Brabant. Hieruit volgt m.i. onweerspreke lijk, dat de kostenstijging zonder onderwijsverbetering hoofdzakelijk veroorzaakt moet zijn door het openbaar o n d e r w ij s". Als de bestrijders van het bijzonder on derwijs nu 'ns met deze feitelijk niet te loochenen waarheid meer rekening zouden willen houden! UIT HET MIJNBEDRIJF. Geen overeenstemming omtrent loonsverlaging. In de gisteren gehouden vergadering van de contactcommissie voor het mijnbedrijf is men niet tot overeenstemming gekomen ten aanzien van de door de mijndirecties voor gestelde 10 pet. loonsverlaging. Zoowel de mijndirecties als de mijnwerkersorganisa ties handhaven haar standpunt, Zaterdag komt de contactcommissie opnieuw bijeen. Foto Slegtenhorst Hedennacht heeft te Hazerswoude- Dorp een geweldige brand gewoed, waar bij vier woonhuizen en een timmermans werkplaats in asch zijn gelégd. Te ongeveer half twee uur werd de heer C. A. van der Wiel, meester-tim- merman wakkór door het geroep van een zijner kinderen. Het huis stond vol rook. en tot zijn schrik ontwaarde hij dat de lichte laaie stond. Ijlings verlieten de bewoners het huis, met achterlating van alles. En was geen tijd meer om iets te redden. Aangewakkerd door den hevigen zuid westen wind maakte het vuur van het huis, waarvan de kap, hoewel met pan nendak, met riet beschoten was, een ruïne. Er kwam spoedig van alle zijden hulp De druk op de waterleiding was echter te gering om daarmede de aanval op het vuur te openen, zoodat al het werk neerkwam op den motor brandspuit, die spoedig ter plaatse was. Er was echter geen redden meer aan. De vlammen laaiden hoog op en weldra waren ook drie nevenliggende arbeiders woningen en klompenmakerswerkplaats aangetast. Deze huizen werden bewoond door de families P. Timmermans, Bak- huyzen en G. Olierook. Het vuur greep zoo snel om zich heen. dat de bewoners van/ deze drie huizen slechte heel weinig huisraad konden red den. De inboedel was niet verzekerd, zoodat dit voor deze gezinnen een groote schade is. De timmermanswerkplaats en woning en de inboedel daarvan waren wel verze kerd. De drie arbeiderswoningen, welke toebehoorden aan Jac. den Hertog te Hazerswoude eveneene. De brandweer, die met 3 stralen werk te, stond voor een hopelooze taak. Ze beperkte zich er toe de belendende per- ceelen door nat-houden te beveiligen, wat ook gelukt is. De burgemeester van Hazerswoude, de heer Van der Meulen en wethouder de Bruijn waren tijdens den brand aanwezig. De brand is vermoedelijk ontstaan in de werkplaats door kortsluiting. Te ongeveer 5 uur had het vuur zijn verwoestend werk geëindigd. De vier huizen waren tot den grond toe afge brand. Te 6 uur rukte de brandspuit in. De belangstelling was tijdens den nacht en ook den ge-heelen dag zeer groot. STEUNREGELING VOOR WERKLOOZEN. In November j.l. werden B. en W. van Amsterdam door de raadsleden Pothuis, Baas en Steinmetz uitgenoodigd zich met de gemeentebesturen van Botterdam, Den Haag en Utrecht in verbinding te stellen, ten einde gezamenlijk bij de regeering stappen te doen, opdat de volgende verbe teringen in de steunregeling zouden wor den verwezenlijkt: den grondslag der uitkeeringen voor crisis-gesteunden te brengen van ƒ.13.50 op 15 voor alleenstaande personen het steun bedrag te verhoogen van ƒ10 tot ƒ11.50; aan ongehuwde werkloozen, die inwonen bij hun ouders, gedurende de werkloosheid van het gezinshoofd een nader te bepa len bedrag aan ondersteuning toe te staan; aan de, bestaande steunregeling zooda nige bepalingen toe te voegen, dat ook gedeeltelijk werkloozen naar een bepaal den maatstaf worden ondersteund. en gelijksoortige verbeteringen aan te brengen voor hen, die door de Instelling van Maatschappelijken Steun worden ge holpen. Thans deelen B. en W. van Amsterdam aan den Baad mede, dat, in aanmerking nemende de steeds dalende kosten van le vensonderhoud- en gezien de verbeteringen, welke in den laatsten tijd in de steunre geling der vier groote gemeenten zijn aan gebracht, de vertegenwoordigers een ver der gaande verbetering der steunregeling niet noodzakelijk achtten. Ook werd er op gewezen, dat de financieele toestand der gemeenten zoodanig is, dat het niet verant woord zou zijn, tot verhooging der steun bedragen over te gaan, terwijl voorts niet verwacht werd, lettende op de bezwaren door de gemeenten ondervonden bij het tot stand brengen der huidige steunregelingen, dat de regeering een steunregeling, verder gaande dan de tegenwoordige, zou goed keuren. De slotsom dezer besprekingen was dan ook, dat er volgens de vertegenwoordigers geen voldoende aanleiding bestond, om er bij de regeering op aan te dringen, dat de verlangde verbeteringen in de steunrege ling worden opgenomen. Na ampele bespreking dezer aangelegen heid in hun college hebben B. en W. be sloten, bij de regeering geen stappen tot verbetering der steunregeling te doen. De gemeentebesturen van Botterdam, 's-Gravenhage en Utrecht hebben in gelij ken zin beèloten. TARWE-ORGANISATIES VOOR NOORD-HOLLAND EN ZUID-HOLLAND. Stopzetting van vervoer en verkoop, vervroegde levering. De Tarwé-Organisatie in Noord-Holland en in Zuid-Holland hebben besloten de te lers in de gelegenheid te stellen hun tarwe in de eerstkomende maanden (Maart, April en Mei) aan de Organisatie-zelf te ver- koopen. De Organisatie betaalt den vollen prijs uit, welke in die maanden geldt en slaat de tarwe verder voor eigen rekening bij bepaalde erkende handelaars 1 op, n.l. bij die handelaars, waarmede een desbe treffende overeenkomst zal worden afge sloten. De tarwe, welke reeds bij hande laars ligt opgeslagen, zal ook door de Or ganisatie worden gekocht. Teneinde vast te kunnen stellen welke hoeveelheden voor opslag en aankoop door de Organisatie in aanmerking komen, is vanaf Maandag 7 Maart 1932 het vervoer en de verkoop van tarwe door de telers stopgezet. Verkoop- en vervoervergunningen worden niet meer afgegeven. Men kan zich om nadere in lichtingen tot den districtssecretaris wen den. VERMAAK EN MALAISE. Verzoek geen circusspelen toe te laten. Naar aanleiding van geruchten dat bet circus Gleich of een ander circus in den loop van dit jaar in Nederland voorstel lingen zal geven, heeft de Vereeniging van Ondernemers v. Publieke Vermakelijkhe den te Amsterdam zich tot den gemeente raad gewend met het verzoek voor circus- spelen als van Saras san i, Gleich etc. geen toestemming te verleenen. Adressante voert aan dat door de recla me der circussen groote groepen der be volking worden aangetrokken als vlinders door kaarslicht en deze zich hoogere uitga ven veroorloven dan in gewone omstandig heden het geval is, waardoor weken na het vertrek van bet circus de amusementsgele- genheden de schade van het circusbezoek nog ondervinden, Adressante acht zulke „Amerikaansch getinte strooptochten" een ernstige onbil lijkheid tegenover hier gevestigde onder nemingen, d'e door de langdurige malaise te lijden hebben, zoodat het overweging zou verdienen of niet de overheid op de een of andere wijze helpend dient op te treden. Voorshands verzoeken zij echter slechts geen circus-ondernemingen toe te laten. Wat de invloed van de malaise op de openbare vermakelijkheden betreft wij vernamen, dat de opbrengst der Vermake lijkheidsbelasting in Jan. weer aanmerke lijk hooger was, dan het vorig jaar Januari. Geen contingenteering van emaillewaren. Het Correspondentiebureau voor Dag bladen meldt ons: De Begeering heeft na het advies te hebben ingewonnen van de Commissie, be doeld in art. 2 der Crisisinvoerwet 1931, besloten niet over te gaan tot contingen teering van den invoer van emaillewaren. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De bekende Fransche staatsman Aristide Briand plotseling overleden. (Ie blad) Japan vecht door. Wil Japan uit den Vol- kenbond treden? (Buitenl., 2de blad). Nog geen nieuws van Lindbergh's kind. (Buitenl. Berichten, 2de blad). Plannen voor een Zeppelin-dienst naar Zuid-Amerika. (Luchtvaart, 3de blad). BINNENLAND. De architect Berlage heeft een Engel- sche onderscheiding ontvangen. (L. en K„ lste blad). De schilder John Thorn Prikker is in Keulen overleden. (L. en K., lste blad). Een interlocutoir arrest inzake het to rendrama te Amsterdam. (Beohtzaken, lste blad). De vergiftigingszaak te Bergen, (lste blad). Doktersauto op onbewaakten overweg te Vroomshoop door den trein gegrepen. (Gem. Berichten, 3de blad). Twee gevallen van kolendampvergifti ging. (Gem. Berichten, 3de blad). Landbouwer en zijn vrouw te Asten onder neerstortenden muur gedood, (lste blad). Brand te Hazerswoude. (lste blad). LANDBOUWER EN ZIJN VROUW DOOR VALLEND PUIN BEDOLVEN. BEIDEN GEDOOD. Negen kinderen blijven onverzorgd achter. Gisterenmiddag te omstreeks drie uur heeft te Asten (N.B.) een' ernstig ongeluk plaats gehad, dat aan twee menschen het leven heeft gekost. Omstreeks dien tijd was de landbouwer Aarts, die zijn boerderij heeft aan den Dijk te Asten met behulp van zijn vrouw en een buurman, zekeren H., bezig een ouden muur zijner hoeve af te breken. Plotseling stortte de muur in. Aarts en zijn eohtge- noote werden door het vallend puin ge troffen en bedolven. Aarts moet onmiddel lijk dood zijn geweest, terwijl zijn vrouw eenige oogenblikken later aan haar won den overleed. De buurman H. werd slechts licht gewond. Het echtpaar laat negen kinderen in on- verzorgden toestand achter. DE KONINGIN IN HET WESTLAND. Gistermorgen heeft de Koningin een niet- officeel bezoek an het West-la nel gebracht, vergezeld van adjudant Van Kesteren en freule Taets van Amerongen. H.M. kwam ruim halfelf aan de in gang zijnde groen ten- en fruitveiling te Poeldijk, waar zij werd ontvangen door den heer J. Ba- rendse, voorzitter van den Bond Westland, die eenige personen aan H.M. voorstelde, oa. enkele kweekers, die aan H.M. inlich tingen hebben verstrekt. Ook vroeg de Ko ningin nog inlichtingen aan schipper Ver douw, uit Leidsohendam, betreffende het vervoer te water. De heer Barendse heeft hierna H. M. in de bestuurskamer genoodigd. waar hij haar dankte voor haar belangstelling. VEILING VAN HET LEESMUSEUM TE AMSTERDAM. De vrijwillige-verkooping bij opbod van het bekende gebouw van het Leesmusêum, gevestigd aan het Bokin 102, dat is inge richt tot bibliotheek met bijbehoorende societeits-, vergaderzalen enz., ia gistermid dag na zes uur ten overstaan van notaris H. Groenier in het Verkooplokaal „Fras- cati" geschied-. De verkoop werd ingezet met een bedrag van 175.000.er werd hierna geboden tot 195.000. Dit hoogste bod was van de firma Staal en Haalmeyer te Amsterdam. Op 14 Maart zal de afslag plaatsvinden.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1