MAANDAG 7 MAART 1932 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. r VOETBAL R. K. FEDERATIE. OVERZICHT. De Haarlemsohe kampioenen der eerste klasse E. hebben gisteren getoond, dat het de vorige week zonder strijd behaalde kampioenschap hun toch inderdaad toe komt. Met duidelijke cijfers hebben de Boys hun oud-concurrenten D. H. L. op eigen terrein geklopt. H. B. C. won gisteren van S. J. C. en heeft nog een kans definitief de tweede plaats te bezetten. Leonidas, dat gisteren met 20 van D. E. M. won, kan D. H. L. nog zelfs ver dringen van de derde plaats. Spartaan en G. D. A. deelden de punten, ïoodat de stand nu is: gesp gew gel. verl. v.t. pnt. T. Y. B. B. 18 13 2 3 52—24 28 H. B. O. 17 10 2 5 35—25 22 D. H. L. 18 10 2 6 50—35 22 Leonidas 17 10 1 6 44—36 21 Spartaan 16 7 5 5 20—16 19 G. D. A. 17 8 3 6 28—26 19 Gr. Willem 16 6 4 6 37—36 16 S. J. C. 16 3 5 8 2S—44 11 D. E. M. 16 3 2 11 26—43 8 D. 0. N. K. 17 2 15 16—60 2 In de tweede klasse O is Wilhelmus' kans op het kampioenschap zonder strijd weer aanmerkelijk beter geworden, nu P. F. C. erin slaagde Excelsior een nieuwe nederlaag toe te brengen. De Voorburgsche club heeft nu nog al leen iets te duchten van Lenig en Snel, terwijl Teijlingen, dat gisteren met 3"1 van Graaf Floris won, definitief de vijfde plaats heeft veroverd. Werd de strijd aan den kop nog niet beslecht, aan de staart was dit wel het geval, want Leiden won, op niet heel overtuigende wijze weliswaar, met slechts 1o van Blauw Zwart, waardoor de Was- senaarsche club definitief onderaan komt. Men zie den stand: Wilhelmus 15 8 4 3 3634 20 P. F. C. 16 9 1 6 44—34 19 Excelsior 16 9 1 6 3733 19 L. en Snel 14 7 4 3 37—33 18 Teijlingen 16 7 4 5 4131 18 Lisse 15 7 2 6 26—29 16, Leiden Gr. Floris BI. Zwart 15 4 3 8 2937 11 14 5 9 26—36 10 16 1 12 21—47 7 De uitslagen. Eerste klasse A. R. K. O. N. S.—Caesar 0—1; V. V. H.— Kimbria 13; Kerkrad eHelios 30; ValkenburgMarsana 30; Volharding Sitt. Boys 23. Eerste klasse B. VenloGeel Zwart 27; KolpingD. E. V. 51; UnionVenlosche Boys 52; S. V. B.Wilhelmina 13; Brabantia Gennep 51; R. K. T. V. V.Mulo 43. Eerste klasse C. S. D. O. U. C.Zwolle 31 (beslissing) Eerste klasse D. V. V. Z.—H. M. S. 3—2; E. M. M.—De Meer 23; V. I. C.Santpoort 02; P. V. C.S. D. O. 1—1. Eerste klasse E. D. H. L.T. Y. B. B. 14; Spartaan— G. D. A. 1—1; S. J. C.—H. B. C. 4—5; D. E. M.Leonidas 02. Tweede klasse O. TeijlingenGraaf Floris 31; P. F. C. Excelsior 64; LeidenBlauw Zwart 10 S.J.C. I—H.B.C. I 4—5. Hoewel er voor geen van beide partijen iets op het spel stond, hebben de vele kijk- lustigen kunnen genieten van een vlugge en goede partij voetbal, waarin de sterkte der elftallen op hetzelfde niveau stond en had de S.J.O.-achterhoede ook in dezen wedstrijd haar volle kracht gegeven, dan zou H.B.C. zeker het kind van de reke ning geworden zijn, temeer daar de voor hoede een goed combineerend spel lever de. Te ongeveer half drie werd aangevan gen. Het begin was al zeer sensationeel, want bij de aftrap nemen de gasten het leder over, zij stormen op het S.J.C.-doel al, waar Martin met een ouhoudbaar schot H.B.C. de leiding geeft (01). Als weer u afgetrapt past ook SJ.C. ditzelfde systeem toe. Deze aanval wordt hands ge slagen en v. d. Berg deponeert uit de elf meter-schop den gelijkmaker (11). Een vlug op en neergaand spel ontwikkeld zich, waarbij beide doelen beurtelings in gevaar verkeeren, het eerste succes komt weder voor H.B.C. als Martin uit een vrije schop via eenige spelers inschiet (12). Er wordt flink gespeeld, terwijl van krachtversohil geen sprake is en als het eerste half uur vol is, weet Bietmeijer weder gelijk te ma ken (22). Met dezen stand hadden wij zeker verwaoht dat gedraaid zou worden, doch enkele minuten daarvoor weet v. Roo- den in buitenspel-positie te doelpunten (23). Na de thee herhaalt zich weder bij bei de een doortastend spel, waarin echter de aanvallen van S.J.C. gevaarlijker zijn en als Vos een bal goed vrij maakt kogelt Ruigrok onhoudbaar in (33). In de nu volgende periode hadden wij zeker eenige opvolgers verwacht, het wilde echter niet gelukken en telkens wisten de H.B.C.-ers de gevaarlijke aanvallen af te slaan. De achterhoede van S.J.C. maakte dezen mid dag een niet al te betrouwbaren indruk, waardoor H.B.C. soms heel gemakkelijk het S.J.C.-doel onder schot kon nemen. In een dezer aanvallen wordt hands gemaakt, de penalty bezorgt H.B.C. weder de leiding (34). Na een korte inzinking zweeft de thuisclub spoedig weer voor het vijande lijke doel en na eenige vergeefsche pogin gen weet nu v. d. Berg voor de vierde keer gelijk te maken (44). Deze pret duurde echter niet lang, want als Martin een hard schot op doel geeft, stompt Holst den bal terug, door het effect draait deze echter via de paal zijn doel in (45), Nog een tien tal minuten zijn te spelen, waarin echter geen van beide partijen 'meer verandering in den stand wisten te brengen. Een gelijk spel had in dezen wedstrijd zeker de juisto verhouding weergegeven. R. K. S. V. „Leiden". Ons eerste elftal heeft on® ditmaal niet teleurgesteld. Een kleine overwinning op BI. Zwart was juist voldoende om het aantal punten te bereiken dat deze club nu niet meer kan behalen. Leiden heelt zich dus door deze overwinning in volko men veiligheid gesteld. Bravo, Rood-Zwar- ten! Hoewel de wedstrijd voor a.s. Zondag tegen Wilhelmus voor Leiden practisch van geen beteekenis is, verwachten wij toch zoowel van Voorburgsche- als Leidsche zijde een groote belangstelling. Het zal ze ker een spannende wedstrijd worden! De junioren lieten zich ook niet onbe tuigd en veroverden op de Noordwijkers één puntje. Het kon Werkelijk niet beter Rood-Zwartjes 1 A.s. Zondag zal een proef-elftal van de Scheidsreohtersvereemgiug een medaille wedstrijd spelen tegen een „Oud-Leiden- spelerselital". Degenen der Oud-Leidenspe- ler® die in dezen wedstrijd willen meespe len moeten zich zoo spoedig mogelijk op geven aam het adres L. Pieterskerkkoor- steeg 17. De wedstrijd wordt gespeeld op het Leiden-terrem en wel, zooals gemeld a.s. Zondag, on£ 12.30 uur. Het bestuur hoopt ook voor dezen kamp de medewer king der „Oud Rood-Zwarten." te mogen ondervinden Het zal Zondag werkelijk een waardig slot der Leiden 1-competitie worden. Wie heeft nog niet al zijn steunbonnen verkocht LEIDEN—BLAUW ZWART 1—0. Leiden behouden voor de Federatie, Blauw Zwart gedoemd tot degradatie-wed strijden. Het eene en eenige doelpunt in dezen wedstrijd heeft dit resultaat go- bracht. Daaraan valt niets te veranderen, maar of dezen uitslag evenredig is aan den ge speelden wedstrijd is een andere vraag, die wij ontkennend zouden moeten beant woorden. Want Leiden heeft de overwinning niet verdiend. De eerste en tweede helft van dezen wedstrijd gaf een heel verschillend beeld. In de eerste helft gaven de Leidenaren goed partij en waren zelfs meer in den aanval dan hun gasten. Maar daarbij dient in het oog te worden gehouden, dat in de eerste helft Leiden van zon en wind pro fiteerde, die het den Wassenaarders zeer Lastig maakten, terwijl bovendien de aan vallen van Blauw Zwart veel gevaarlijker waren door het open spel, dat de Leide naren absoluut weigerden, toe te passen. Leiden veroorloofde zich zelfs de weelde een penalty te missen, die overigens keurig door Brakel genomen werd en van den on derkant der lat in het veld terugketste. Na de rust was de meerderheid van Blauw Zwart echter veel grooter dan die van Leiden voor de rust. De Leidenaars kwamen' sporadisch op de Blauw-Zwart helft en slechts het stugge verdedigen het goede keepen van Campfens mitsga ders het feit, dat Blauw Zwart voor het Leidendoel steeds in kort spel verviel maakten, dat doelpunten uitbleven. De wedstrijd zelf was echter zoo nu en dan forBoh en ruw, tallooze free-cick-over- tredingen wérden er gemaakt, niet in het minst door Blauw Zwart, waarvan scheids rechter Duivestein er vele over het hoofd zag. Na deze opmerkingen kunnen wij over den wedstrijd zelf kort zijn. Leiden wint den toss en verkiest de eerste helft met zon en wind in den rug te spelen. Het eerste kwartier gaat de strijd gelijk op. Beurtelings zijn de ploegen in den aan val. Blauw Zwart is het meest gevaarlijk, maar Campfens houdt verschillende goede schoten. De Leiden-voorhoede speelt te weinig op de linkervleugel, die het ge vaarlijkst is. De enkele ballen, die B. God- dijn krijgt worden tot goede schoten of goede voorzetten verwerkt. Bij een Leiden- aanval maakt een der Wassenaarsche backs free-cick in het beruchte gebied. Penalty. Brakel geeft een hard schot tegen de lat. Eerst na een half uur krijgt bij een Leiden-aanval Kerkvliet den bal te pak ken op zij van 't doel. Hij lost van korten afstand een hard effect-schot dat om den paal heen het doel indraait (10). Na de rust is Blauw-Zwart voortdurend in de meerderheid geweest. Vooral de mid denvoor, die het spel goed verdeelt is zeer gevaarlijk. Hij plaatst goed naar de vleu gels en houdt den bal geen oogenblik langer bij zich dan noodig is. Campfens houdt tal van ballen en dikwijls ontsnapt het Leiden-doel aan een doorboring. Als de Blauw-Zwart midvoor eens alleen voor Campfens komt schiet hij onbegrijpelij ker wijze nog naast. Even later schiet hij op 1 meter afstand in Campfens' handen. Het spel wordt zoo nu en dan zeer ruw, maar heel Leiden verdedigt en er is voor Blauw Zwart geen doorkomen aan. Het einde komt dan ook onveranderd. Zoo bevocht Leiden een overwinning in een uitslag, die andersom een betere ver houding had weergegeven. TEIJLINGEN I—GR. FLORIS V I 3—1. Onder leiding van den heer Grymans stelden beide elftallen zich op. Den Grafe lijken worden het eerst aan den tand ge voeld, doch zonder resultaat. Een aanval van Gr. Floris belandt in de veilige han den van Homan. Ruim tien minuten ne men de Teijlingers het spel in handen, waarbij ten laatste ten koste van een cor ner wordt gered. Als Homan den bal op schitterende wijze voorzet is het Vink, welke zijn hoofd er onder zet en den bal verdwijnt onthoudbaar in het net (10). Even maakt het Teijlingerdoel een be nauwd oogenblik door doch de mooie kans wordt om hals gebracht. Toch kan niet verhinderd worden dat uit een mooie voorzet van links het tweede doelpunt via het hoofd van Vink in het net verdwijnt. (20). Gr. Floris pakt nu flink aan, waar door zij haar eerste corner krijgt te ne men, doch deze levert niets op. De achter hoede van Teijlingen kan gemakkelijk in grijpen, daar de Gr. Floris voorhoede niet doortastend genoeg is en blijkbaar zitten er geen schutters in. Wanneer in de laat- f te minuten voor de rust Chr. Homan door breekt, geeft hij met een schitterend on- houbbaar schot zijn club het 3de doelpunt. Wanneer Teijlingen na de rust zich los werkt; ontstaat een gevaarlijk moment voor het Gr. Floris doel, daar Vink juist over de bovenlat kopt. Gr. Floris trekt ten aanval met aardig samenspel, de linksbin nen passeert beide backs en kogelt on houdbaar in (13). Nog houden de Grafe lijken vol, doch dan is het Teijlingen, dat menigen aanval opzet. Fiksche schoten volgen, doch de keeper is safe en bezweert elk gevaar. Een keurige doorbraak van Teijlingen, welke tot vlak bij doel wordt gebracht, schiet Homan keihard tegen den paal. Nog een kwartier is er te spelen waarbij beide doelen beurteling in gevaar worden gebracht doch geen van beiden kan het doel meer vinden. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. R. K. S. V. „St. Bernardus". Het is gisteren voor het tweede elftal een dag van groote teleurstelling geweest, daar wij toch zeker gedacht hadden, dat het met een kleine overwinning uit Alphen aan den Rijn naar hun Heimat terug zou keeren. De uitslag was echter geheel an ders, en wel een groote nederlaag van 63. De „Alphensche Boys" hebben ge toond, dat zij nog goed van zich af kun nen bijten, al ging dit soms ook minder fair. Het derde elftal, dat thuis bezoek had van het derde elftal der „Alphensche Boys', wist na een zeer goed gespeelden wedstrijd een overwinning te behalen van 42. Het vierde elftal, dat op bezoek ging bij de „Rood-Wit-D ui veis", moest zich ge troosten met een nederlaag van 70. Ver meld zij nog, dat V.V.B. speelde met 9 man, dus jongens jullie kunnen nog tevre den zijn met den uitslag. Het bestuur van „St. Bernardus" brengt Langs dezen weg hartelijk dank voor de bij dezen wedstrijd betoonde sportiviteit der Rood-Wit-Duivels. De junioren wisten zoowaar met een ge lijk spel uit den strijd te komen (11). Deze hadden bezoek van een dito elftal der sportver. „St. Matthias" uit Warmond. Blauw Zwart IIS. J. C. Ill 15. Als scheidsrechter Heuzen beginnen blaast, stellen beide elftallen zich op. S. J. C. die den toss won en met den wind in den rug speelt, is voordurend in'den aanval en weet na een kwartier spelen een voorsprong te nemen van 20. Even voor rust wordt een der Blauw Zwartspe- lers in het beruchte gebied unfair genomen wat den arbiter niet ontgaat. De straf schop wordt in een doelpunt omgezet (12) Na de rust is Blauw Zwart steeds in de meerderheid, doch kan niet verhinderen, dat. S. J. 0. in zeer korten tijd de stand op 15 weet te brengen. Als de heer Heuzen einde aankondigt is de stand onveranderd. De leiding was schitterend. Na afloop protesteerde Blauw Zwart tegen het me despelen van een door den D. H. V. B. geschorsten speler van S. J. C. VERKEERSLESSEN VAN DEN A. N. W. B. Het aantal verkeersongevallen, als ge volg van de snelle uitbreiding van het ver keer, neemt ieder jaar nog steeds schrikba rend toe. De statistieken wijzen uit, dat percentsgewijs de jeugd het ergst aan de gevaren van het verkeer is blootgesteld en ook, dat veel meer dan de helft van het aantal verkeersongevallen veroorzaakt wordt door het niet kennen en het niet op volgen van de verkeersregels. Het is daarom dringend noodig, de jeugd te beschermen tegen de gevaren van het verkeer. De verkeersonderwijs op school en door voorlichting in het gezin kan het kind de verkeersgevaren en de regels van den weg leeren. Maak het kind niet bang voor het gevaar, maar leer de kinderen het gevaar kennen en leer ze hoe ze het gevaar kunnen ontwijken. Gewen ze aan het ge vaar, dan wordt het ontwijken ervan een tweede natuur en onbewust zullen zij dan op een critiek moment de noodige bewe gingen maken om het gevaar te ontgaan, snel'er en doelmatiger, dan wanneer ze er eerst over moesten gaan denken. Wanneer iemand in zulke gevajlen zou moeten gaan denken, dan was hij al overreden, vóórdat hij uitgedacht was. Ten einde de verkeersregels meer alge meen bekend te maken, heeft de A.N.W.B. Toeristenbond voor Nederland, die zich al sinds jaren met het verkeersvraagstuk in zijn vollen omvang bezig houdt en nuttig werk gedaan heeft op het gebied der ver keersveiligheid, thans kosteloos een nieuw leermiddel beschikbaar gesteld, ten dienste van het verkeersonderwijs in de hoogste klasse van alle lagere scholen. Dit leermid del is een stel van 18 gekleurde zegels, die in den trant van de bekende schoolpla ten van den A. N. W B., naast elkander afbeelden een verkeersfont en hoe 't wèl moet. Alle afbeeldingen hebben betrekking op verkeersfouten van kinderen. Van deze zegels heeft de A. N. W. B. een serie cliché's met bijschriften ter be schikking gesteld van de redactie van dit blad. In een aantal opeenvolgende num mers zal zoo'n. plaatje worden afgedrukt, met een korte, eenvoudige toelichting, die voor kinderen bestemd is, als korte, ge makkelijk te onthouden verkeersles. Met behulp van deze „verkeerslessen" kunnen ook in het gezin de kinderen ver trouwd worden gemaakt met de regels van het verkeer. Als die verkeersregels er goed inzitten, zal menig ongeluk kunnen worden voorko men, zullen vele kinderlevens worden ge spaard en zullen rouw en leed, de schaduw zijden van het moderne verkeer, minder huisgezinnen bezoeken. Wij bevelen dus deze „Verkeerslessen van den A. N. W. B.", welke 18 achtereen volgende keeren in ons blac zullen ver schijnen, ten zeerste aan in de aandacht onzer lezers en speciaal in de aandacht van hen, die kinderen hebben! 1e Les. Steek den rijweg loodrecht over! De eerste les behandeld het oversteken van een drukke straat. „Steek den rijweg loodrecht over" is het onderschrift van dit zegel en de afbeelding vertoont, hoe onbezonnen Pietje het ver keerd en hoe slimme Jantje het goed doet. Bij deze eerste les kan het kind eraan worden herinnerd, dat de rijweg bestemd is voor auto's en fietsen (tenzij er voor de fietsers een afzonderlijk rijwielpad is, want dan hooren ze da&r thuis). Het trottoir is voor de voetgangers. Daar Joopen ze veilig en dreigt geen gevaar. Toch moet de wan delaar ook wel eens op den rijweg komen, als hij de straat moet oversteken en nu is het de kunst om dat goed en veilig te doen. Moeilijk is dat niet, maar je moet goed opletten. Op het rechter plaatje doet Jan het goed. Hij steekt recht over, dat is de kortste weg. Het is ook de veiligste weg, want Jan kan nu naar links en rechts uitkijken, of er ook een auto, of een kar, of een fiets aankomt. Hij heeft al uitgekeken vóórdat hij over stak. Eerst heeft hij naar links gekeken, omdat van dien kant het eerst gevaar dreigt. Weet ge waarom? Het is gemak kelijk te onthouden: omdat alle verkeer de rechterzijde van den weg houdt. Dat is de grondwet van het verkeer. Die grondwet moeten allen goed kennen en dat is gemak kelijk genoeg, want ze bestaat maar uit 2 woorden: „Houd rechst". Daarom moet ge eerst naar links kijken en tijdens het over steken naar rechts, want dan ziet ge het verkeer, dat. van den anderen kant komt. Piet op het linkerplaatje doet dat niet die blijft maar naar links kijken en ziet den auto niet, die op hem af komt. Piet maakt dus twee fouten. Zijn eerste fout is, dat hij schuin oversteekt en dus den weg naar den overkant noodeloos verengt en zijn tweede fout is, dat hij niet tijdig naar rechts kijkt en daardoor groote kans loopt overreden te worden. Steek dus den rijweg loodrecht over en kijk, vóórdat je oversteekt, eerst naar links of de weg vrij is en dan naar rechts of er tijdens het oversteken geen gevaar nadert. En als dat onverwacht nadert, vlieg dan niet terug, maar blijf liever kalm staan tot het gevaar voorbij is en ga dan rustig ver der. FEIJENOORD KAMPIOEN. In het Stadion werd Zondag de beslissingswedstrijd gespeeld voor het afdeelingskampioenschap le klasse II. De strijd ging tusschen Feijenoord en Z. F. C., waarbij de Rotterdammers een fraaie 50 overwinning be haalden. Een snapshot voor het Feijenoord-doel.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5