TELEGRAMMEN Burgerlijke Stand MARKTBERICHTEN MAANDAG 7 MAART 1932 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 tiaar waarnemingen verricht in den morgen van 7 Maart 1932, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.774.3 te Haparanda. Laagste barometerst.: 745.9 te Thorshavn. Verwachting tot den avond van 8 Maart: Zwakke tot mati ge wind uit Weste lijke richtingen, ver anderlijke bewolking waarschijnlijk enkele regen of hagelbuien temperatuur om het vriespunt des nachts overdag weinig ver andering in temperatuur. Oe depressie tusschen IJsland en Noor wegen is sterk afgenomen, maar blijft het weer in een groot deel van Europa be- heersehen. In het NoordijOosten ontwik kelde zich een belangrijk hoog drukgcbied, waarbij op Spitsbergen de barometer zelfs tot 787 m.m. steeg, zoodat daar Ooster- stormen waaien en in Scandinavië op vele plaatsen sneeuw valt bij matige vorst. In Duitschland nam de vorst sterk af. De booge drukking in het Zuid-Westen heeft zich naar Spanje verplaatst, zoodat in de Golf van Biscaje en het Kanaal vrij zachte Westelijke winden waaien, die in verband met de koude Noord-Westelijke winden ten Zuiden van IJsland buiig weer op de Brit- sche eilanden veroorzaken. Voortduring van het eenigszins buiig weer met toene mende kans op neerslag, is voor de vol gende dagen waarschijnlijk. LUCHTTEMPERATUUR: Temperatuur des middags te half drie 5.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Maandagnamiddag 6.17 uur tot Dinsdagmorgen 7.08 uur. GEMEENTERAAD. Voorzitter de burgemeester mr. A. v. d. Sande Bakhuijzen. Afwezig met kennisge ving de heeren Eikerbout en v. Rosmalen. Onder de ingekomen stukken bevindt zich o.a. een adres van eenige Levendaal- bewoners aandringende op demping van liet Levendaal. Dit adres zal behandeld worden zoodra de demping aan de orde komt. De voorstel len daartoe zijn nog in behandeling bij de commissie van financiën.' Verder is een nieuw adres van den heer P. Verhoef ingekomen inzake de slacht huistarieven, welk adres zal behandeld worden bij punt 11. Daarna wordt overgegaan tot behande ling van de agenda. lo. Voorstel tot overplaatsing van den onderwijzer J. de Jong, van de school Me dusastraat B naar de school aan de Drift straat. Goedgekeurd. 2o. Praeadvies op het verzoek van mej. E. C. M. Aewerdonk, om eervol ontslag als le er ar es aan de Iloogere Burgerschool voor Meisjes. Goedgekeurd. 3o. Voorstel in zake herziening van den huurprijs van de bovenwoning Garenmarkt No. 6a. Goedgekeurd. 4o. Voorstel in zake herziening van den huurprijs \an het winkelhuis aan den Nieuwen Rijn No. 22. Goedgekeurd. 5o. Voorstel tot overneming in eigeu- dom en onderhoud bij de gemeente van een strookje grond aan den Heerensingel, kad. bekend gemeente Leiden Sectie K No. 4147 ged. Goedgekeurd. Go. Begrooting, dienst 1932, van het Ge- ref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. Goedgekeurd. 7o. Voorstel in zake het sluiten van kaa- geldleeningen, gedurende het 2e kwartaal 1932. Goedgekeurd. Het radio-distributie-bedrijf. 8o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de verstrekking van een kapitaal van 50.000.aan bet Gemeentelijk Radio-Distributie-Bedrijf. De heer Coster vraagt of er later nog meer gelden zullen worden aangevraagd. Verder informeert hij naar de mogelijkheid dat de nieuwe vinding van Philips het dis tributienet waardeloos zou maken. Do heer Bosman vraagt, boe de finan cieel uitkomsten van dit bedrijf tot nu toe zijn. De heer Knuttel heeft vernomen, dat de uitbreiding van de programmakcuze afstuit op de oude netten van ter Meer. Als dat juist is, zou spr. deze netten wil len doen opruimen. De heer Wilbrink heeffc indertijd ge waarschuwd, dat men er met twee ton niet zou komen. Hij heeft thans gelijk gekregen en merkt op, dat men bij eventueeïe be grootingen goed zal doen meer serieuze ramingen te maken. Hij waarschuwt ook tegen de mogelijkheid van ontduikingen. Wethouder Goslinga verzekert, dat dit bedrag de laatste kapitaalverstrekking aan dit bedrijf is. Het gerucht alsof de laatste vinding van Philips onze distribu tie overbodig zou hebben gemaakt is on juist. Den heer Bosman antwoordt spr. dat het bedrijf zich in blakenden welstand be vindt. De kwaliteit der muziek is uitste kend en dagelijks komen nieuwe aanvra gen om aansluiting binnen. Wanneer het bedrijf de gevraagde 50.000 niet krijgt, zullen de aansluitingen in vertraagd tem po moeten worden uitgevoerd. Het ondergrondsche net is nog niet ge moderniseerd, niet omdat het net van ter Meer dat tegenhoudt, doch dat zit_ in de beschikking van den minister van Water staat. Bovendien zijn er nog zoovele aan vragers, die niets hebben, en deze gaan voor bij degenen die reeds twee aanslui tingen hebben. De heer Wilbrink heeft destijds inder daad goed gezien, doch de begrooting was desalniettemin geen slag in de lucht. Wat Leiden deed was iets nieuws en niemand kon voorzien, dat en hoeveel verhoogin gen er noodig zouden zijn. Het voorstel wordt daarna z. h. st. aan genomen. (Wordt vervolgd). R.K. Vereen, tot bestrijding der tuberculose „Herwonnen Levenskracht". Op 25 Febr. j.l. heeft te Utrecht ten over staan van notaris Warren de trekking plaats gehad van de groote verloting ten bate der verpleging in sanatoria. Door het plaatselijk comité Leiden werden 800 loten verkocht, in welke 18 prijzen zijn gevallen, waaronder een rijwiel. Wij verwijzen onze lezers naar een adverten tie in dit nummer, waarin nadere mededeelin- gen omtrent den uitslag der verloting worden gedaan. komen. Wanneer onderhuur zonder toestem ming van de eigenaren in woningen plaats vindt, moet aan den huurder, die ongevraagd deze onderhuur heeft aangegaan, de huur van de woning worden opgezegd. Ten gerieve van de leden werden 2 soorten van bondsquitanties verkrijgbaar gesteld, de eenig soort ten gebruike bij huurbetaling, de andere voor vergoeding wanneer de huur is geëindigd, maar de huurder onrechtmatig de woning in gebruik blijft houden. Op hyn verzoek werd door den Nederf. Bond aan den Raad van de gemeenten een request verzonden, inhoudende het verzoek, om aan ingezetenen geen huizen in huurkoop te verstrekken. Vervolgens verzocht het bestuur van den Ned. Bond aan den Raad van Leiden om op onroerende goederen geen nieuwe belastingen te leggen of bestaande belastingen te verhoo- gen. Door het kantoor werden 345 zaken behan deld, zijnde klachten over huurders aan wien aanmaningen werden gezonden om aan hunne verplichtingen te voldoen, enz. Aan huurders van woningeh werden 112 huuropzeggingen per aangeteekend schrijven en 10 per deurwaardersxeploit uitgebracht. Van deze opzeggingen werden er 91 wegens schikking of anderszins ingetrokken, 29 huur ders verlieten vrijwilig de woning, maar 2 on willige huurders moesten gerechtelijk uit de woning worden gezet Overeenkomstig de be palingen van ons reglement heeft de Bond fmancieele steun bij behandeling van deze aangelegenheden verleend, voorzoover de be trokken leden hiervoor in aanmerking kwa men. Tegen de geringe provisie van 2 pet. werd door het kantoor van huurders huurgel den voor leden' in ontvangst genomen. Aan oude in de schuldboeken voorkomende huurschuld kwam 1217,20 door bemiddeling van het kantoor terecht. De oudste geinde huurschuld dateerde uit 1915. Het aantal af gegeven huurbriefjes, inhoudende, dat huur ders aan hunne huurverplichtingen jegens an dere leden hebben voldaan, bedroeg 610 stuks. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen. 2144. Wed. C. Boers, Hazers- woude. Wijk E. 73. Timmerbedrijf. Uittv. E.: P. H. Boers, Hazerswoude, dd. 1 Febr. 1932. Wijz. handelsn. in B. P. Boers voor heen Wed. O. Boers. N. E.: B. P. Boers, Hazerswoude. 5175. N.V. Gebr. van Zonneveld's Bloem- bol'.enkweekerij en Handel, Sassenheim, Wasbeekerlaan 9. Door bovengenoemde N.V. wordt in Duitschland handel gedre ven onder den naam: Gebr. van Zonneveld A.G.; in Amerika: van Zonneveld Bros Inc. Zaterdagmiddag had op den Hooge Rijn dijk een aanrijding plaats tusschen den 49- jarigen H. K., die per fiets reed en den mo torrijder D. S. uit Wageningen. De wiel rijder werd omvei'gereden en werd met een gebroken rechter-heupbeen opgenomen. De motorrijder kreeg een wond aan het hoofd, doch kon later zijn weg vervolgen. Den mo torrijder treft geen schuld. Gehouden verkooping in het Notarishuis alhier op Vrijdag j.l. ten overstaan van: 1. B. J. J, N. Proost, Notaris alhier, Haarlemmerstraat 270, hoek Koestraat. Kooper P. Zitman q.q. voor f 11.550. 2. H. M.,Markusse, Notdris alhier. Haar lemmerstraat 210, G. Hogervorst, voor f 5880. Groenhazengracht 21, 21a en Zwijn- hoornsteeg 2, M. H. Wijling q.q. voor f 1915. Zwijnhoornsteeg 6 en Sliksteeg 20, G. do Kier q.q voor f 4357. Groenhazengracht 27, J. J. v. d. Reijden q.q. voor f 1466. 5e Bin nenvestgracht 13, P. v. d. Kleij voor f 560. Langegracht 186 is niet gegund 3. J. A. Smit, waarnemende het vacante kantoor van wijlen Notaris Hoogenstraaten e Voorschoten. Langebrug 39 en 39a. Ond. Levensverz. Mij. „Eigen Hulp" voor f 7000. BIOSCOPEN. Castno. De voorstelling in Casino ving aan met „Ne derland in klank en beeld", een film, die het nieuwste geeft en altijd interessant is, Hierop volgde „De Liefdesarts", zoo genoemd naar een gelijknamige operette, waarvan we in de twee laatste akten der film een glimp te zien krijgen. Er komen eenige zeer humoristische momenten in voor, doch ze gaat aan drie euvels mank: le. te weinig handeling, 2e. lang dradige samenspraken en ten 4e. bijna geen muziek. Na de pauze een echte Wild-West-film met de gebruikelijke schiet- en knokpartijen. Voor volwassenen. LAATSTE BERICHTEN DE CONTINGENTEERING VAN DEN INVOER. Het Correspondentiebureau voor Dag bladen meldt ons: Do Regeering heeft na het advies te hebben ingewonnen van de Commissie, be doeld in art. 2 der Crisis-invoerwet 1931 besloten niet over te gaan tot contingen- teering ran den invoer van geslagen eniail- le-waren. Naar ons wordt medegedeeld hebben de wetsontwerpen tot regeling van den in voer van schoenen, tricotgoederen boven- kleeding en wollen en halfwollen stoffen, het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid verlaten. EXPLOSIE IN EEN BESCHUIT- EN KOEKFABRI EK. Een arbeider door gas bewusteloos. Tengevolge van een explosie is heden morgen in de fabriek van de N.V. v.-h. Gebr. Derksen beschuit- en koekfabrieb gelegen aan de Karnemelksloot te Gouda een deksel van een gaskist gesprongen, üp dat moment was alleen een stoker in de fabriek aanwezig, die door het uitstroo- mende gas bedwelmd raakte. Daardat per soneel, dat op het geluid van de ontplof fing kwam toeloopen, direct hulp verleende, kon de man spoedig weer worden bijge bracht. De materieele schade is evenwel van dien aard, dat het bedrijf tijdelijk gestagneerd is waardoor 40 man zonder werk zijn. AUTO-ONGEVAL BIJ HUIS TER HEIDE Dr. de Ruyter Zijlker gewond. Hedenmorgen te ongeveer 'half acht is j dr. H. E. de Ruyter Zijlker uit K a t w ij k a. d. R ij n, met zijn auto bij Huis ter Heide te Zeist, door tot nu toe onbekende oorzaak tegen een stilstaanden vrachtauto gebotst. De auto van don geneesheer draaide een slag om en sloeg vervolgens tegen een boom. Dr. Z. bleef bewusteloos en met een gapende hoofdwonde achter het stuur zit ten. Onmiddellijk was dr. O. van Huis ter Heide ter plaatse. De inmiddels gearri veerde ziekenauto vervoerde den gewonde naar het Ziekenhuis te Zeist. De wagen ia ernstig beschadigd. AUTO IN EEN SLOOT GEREDEN. Inzittende dame gedood. Op den Casten ray schen weg te Venray had Zondagavond een auto-ongejuk plaats, dat vermoedelijk door de gladheid van den weg moet zijn veroorzaakt. Dr. Verbeeck uit Sint Anthonis bij Boxmeer, reed met zijn echtgenoote en de 60-jarige mejuffrouw Van Besouw uit Boxmeer, in de richting Venlo. Plotseling kwam de wagen in een sloot terecht. Mejuffrouw Besouw werd zwaar gewond en overleed onmiddellijk. Ook dr. Verbeeck en zijn echtgenoote wer den gewond, echter niet levensgevaarlijk. DE AANEENSLUITING DER D0NAU- LANDEN. GENèVE 7 Maart. (V.D.) De Franache minister-president Tardieu wordt morgen- I ochtend weer te Genève verwacht en zal, LEIDEN. Geboren Greta, dochter van A. van der Bijl en F. M. Dorrepaal. Ondertrouwd: J. W. van Wijk jm 26 jaar en J. A. v. d. Wijngaard jd 25 jaar -- C. de Roo jm 28 jaar en B. Lek jd 2-2 jaar K. Wassenaar rim 25 jaar en C. Beekman jd 21 jaar A. J. van Es jm 22 jaar en J. van Kampen jd 20 jaar E. Binnendijk jm 29 jaar en O. Fuohs jd 23 jaar J. Honsbeek gesch. 25 jaar en A. Thiel jd 22 jaar. Overleden: M. Middelhamvan de water vr. 43 jaar M. A. P. Montag- ne ongeh. vr. 80 jaar F. J. Hopman m. 54 jaar J. Chr. E. van VeenVan Tel, wede. 81 jaar M. A. Pistorius zoon 24 j. BIOSCOPEN. Casino: Volwassenen. Luxor: Volwassenen. Trianon: Volwassenen. naar in welingelichte kringen verluidt, uit voerige besprekingen hebben met den Brit- schen minister van buitenlandsche zaken Sir John Simon over het voorstel tot aan eensluiting der Donaustaten, zooals dat is toegelicht in een memorandum der Fran- sche regeering aan de Europeesche groote mogendheden. Naar verluidt staat het Frausche memorandum op het standpunt, dat de onderhandelingen over de aaneen sluiting der Donau-staten pas practisch kunnen worden geopend, wanneer volledige overeenstemming zal zijn bereikt tusschen Frankrijk, Engeland en Duitschland. DE TOESTAND BIJ SJANGHAI. Nieuwe Japansche divisie geland. SJANGHAI 7 Maart. (V.D.) Hedenmor gen is bij Woesoeng een nieuwe Japansche nivisie, bestaande uit 14.000 man, geland. NOG GEEN NIEUWS VAN LINDBERGH'S BABY. NEW YORK, 7 Maart. (V.D.). Nadat Lindbergh zich gisteren met twee beken de leiders der Amerikaansche onderwereld in verbinding had gesteld, teneinde voor hem op te treden bij de pogingen om zijn ontvoerd kind terug te vinden, was er he denmorgen vroeg nog geen verder-nieuws bekend. Het gerucht, dat de jonge Lind bergh gevonden zou zijn, is nog niet be vestigd. EEN DUBBELE MOORD TE GELSENKIRCHEN. GELSENKIROHEN 7 Maart, (V.D.) In den afgeloopeh nacht tegen drie uur wer den de bewoners van een huis in de Grille- strasse te Gelsenkirchen opgeschrikt door zes schoten, die achter elkaar voor de deur werden gelost. Toen men naar buiten snel de, vond men de 29-jarige Ida Abt, een ge scheiden vrouw, door vier kogels getroffen en den 27-jarigen machinist Friedrich Tuemmler met een schot in de borst ern stig gewond op straat liggen. De beide ge wonden werden naar het ziekenhuis over gebracht, waar zij korten tijd later over leden. Hoewel geen van beiden meer eeni ge mededeelingen hadden kunnen doen en niemand den dader gezien had, slaagde de politie er na eenige uren in te ontdókkon wie de dader wa-s. De moordenaar is een 30-jarige bankwerker Schwill, die echter tot nog toe niet gearresteerd kan worden. Te ongeveer drie uur 's nachts was hij bij zijn in de Rmgstrasse wonenden broer ver schenen, waar hij gezegd tiad. „Ziezoo, met hen is het gedaan". Hij dronk een glas wa ter en met de woorden: „Ik ga in het ka naal" verliet hij de woning. AMSTERDAM, 7 Maart. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 600 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 7480 cent, 2e kw. 6674 cent, 3e kw. 50 60 cent per kg. slachtgewicht, mindere soorten 4248 cent; 110 melk- en kalf- koeien 210300 per stuk; 191 vette kal veren: 2e kwal. 5060 cent, 3s kwal, 4050 cent per kg. levend gewicht; 265 nnehtero kalveren 36 per stuk; 36 schapen; 980 varkens: Vleesehvarkens 90110 kg. 8435 cent, zware 3233 cent en vette 30—32 et. per kg. slaehtgewicht; 73 paarden 50 120 per stuk. ROTTERDAM, 7 Maart, Vee. Aanvoer: 499 koeien en ossen, 318 vette kalveren, 197 schapen of lammeren, 1211 varkens. Prij zen per half kg.: koeion 1921, 2932 en 3538 cent; vette kalveren 3035 cent, 4550 en 5557.5 cent; schapen binnenl. 1026 cent per stuk 1018; varkens 13 14 en 14.5 cent, Zouters 1112 cent. De aanvoer van runderen was geliik aan die van vorige week, handel iets williger; prij zen van eerste soort iets stijver; tweede en derde soort gelijk aan vorige week. Een enkel prima exemplaar ging van 12 cent boven noteering WISöELNUTKKHI N1KN i AMSTERDAM) (Niet officieel). Berliin 59.07»/o Londen 8.79 New York 2 49«/g Parijs 9.783 Brussel 84 63 Zwitserland -48.05 Milaan '12.95 Madrid 19.05 Oslo 48.10 Kopenhagen 48.50 Stockholm 48.60 Weenen 35.25 Praag 7.37 Boedapest Propagandaclub „St. Petrus". Donderdagavond hield bovengenoemde club een ledenvergadering in den R.K. Volksbond. In het openingswoord sprak de voorzitter, de heer J. A. van Oijen. zijn voldoening uit over de goede opkomst en deelde mede, dat de club aan het eind van dit jaar het 25-jarig bestaan hoopt te herdenken. Spr. spoorde de aanwe zigen aan voor de loopende actie de volle werkkracht te ontplooien. Naar aanleiding van een te Alphen gehou den „Volkskrant"-propaganda-avond, waarin de noodzakelijkheid werd bepleit van een in- teniseve actie voor het arbeidersdagblad, werd met algemeene stemmen het voorstel aangeno men, te trachten uit de abonné's hier ter stede, een werkcomité samen te stellen, met het speciale doel: vermeerdering „Volkskrant"- lezers. Vervolgens werd besloten 10,af te dra gen als steun aan Twente. Hierna kwam in behandeling de oprichting van een af deeling: hotel-, café- en restaurant geëmployeerden. Na een gehouden bespreking met het hoofdbestuur van „St. Antonius", waarin duidelijk naar voren was gekomen, de noodzakelijkheid om in Leiden een afdeeling te stichten, die de belangen dier leden kon be hartigen, daar er in deze branche nog toestan den bestaan, die broodnoodig verbetering be hoeven, werd besloten op huisbezoek te gaan. Vervolgens kwam aan de orde de Volks- bond-propaganda. De voorzitter gaf -naar aan leiding van gestelde vragen deze propaganda betreffende, verschillende inlichtingen en wen ken, die de leden bij het huisbezoek van groot nut konden zijn. Bij de rondvraag werden de sprekers door den voorzitter naar genoegen beantwoord. Speciaal werd de aandacht gevraagd voor de toenemende actie der Volkspartijmannen. Toezegging wordt gedaan, dat dit punt op de e.v. vergadering der kiesvereeniging ter sprake zal worden gebracht, Hierna sluiting met den chr. groet Verhuurdersbond voor Leiden en Omstreken. Aan het jaarverslag over 1931 is het volgen de ontleend: Door het bestuur werden 26 personen tot het lidmaatschap van den Bond toegelaten, terwijl 2 aanvragen om het lidmaatschap wer den afgewezen, wegens minder geschiktheid van de woningen, om in ons huizenboek te worden ingeschreven. Het totaal bij den Bond ingeschreven aan tal huizen bedroeg op 31 December 1,1. 4703 perceelen. De invoering van de gemeentelijke straat belasting beeft door de getroffen maatregelen van het bestuur voor de leden een rustig ver loop gehad. De gemeentelijke radio-distributie had de belangstelling van het bestuur en de klach ten over en de ondervinding van dergelijke gemeentelijke bedrijven elders, was aanleiding dat het bestuur niet heeft gerust, voordat de bezwaren die het bestuur tegen de regeling van dit bedrijf in onze gemeente had, dank zij de medewerking van den heer mr. J. Hazenberg, secretaris van den Nederl. Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers, op een voudige wijze zijn opgelost geworden. Daarna heeft het bestuur in een circulaire de leden geadviseerd, om zonder hiervoor ver goedingen te vragen, medewerking te willen verleenen, bij het inrichten van het gemeente lijk radionet. Voor het Kantongerecht alhier wordt thans in opdracht van 't bestuur een proces gevoerd over een huurkwestie, die een der leden met een huurder heeft, om tevens vastgesteld te zien, wat in onze gemeente onder het „Plaat selijk Gebruik" in huuraangelegenheden moet worden verstaan. Het bestuur heeft aandacht geschonken aan huurkwesties, welke voorkomen uit onderhuur, welke door huurders, al of niet met toestem ming van den eigenaar, werden aangegaan Be paald werd, dat bij aanmelding van nieuwe leden, de namen an de huurders en onder huurders van de woningen die de candidaat- leden bezitten, moeten worden opgegeven. Ver der moeten alle leden in het vervolg voor zij toestemming voor onderhuur aan huurders verleenen, eerst deze onderhuurders een huur- briefje aan ons kantoor laten halen, opdat geen ongewenschte onderhuurders in de woningen VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Lezing door dr. Wiersma. Zaterdagavond hield dr. Wiesrma in de collegezaal van bet Natuurkundig' Labora torium een lezing met talrijke proeven over Magnetisme. De voorzitter, de heer Sanders, opende met een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen, in 't bijzonder tot dr. Wiersma die zich bereid had verklaard, gaarne een lezing te willen houden en bracht tevens een woord van dank aan dr. Crommelin, prof, do 'Haas en prof. Keesom voor het be reidwillig afstaan van de collegezaal. Na een krachtig woord van opwekking om zich in den loop der avond als lid of do nateur op te geven, gaf hij bet woord aan dr. Wiersma, dié eerste behandelde de magnetische verschijnselen, in het bijzon der de magnetische werking van bewegen de electrischo, deeltjes door electr. stroo men. Eenige proeven toonden duidelijk de veldrichting aan, door het Btrooien van ijzervijlsel rondom een rechte, een cirkel vormige stroomgeleider en een solenoïde. Omgekeerd veroorzaakt de beweging van een geleider door een magnetisch veld stroom in deze geleider. De hierdoor opgewekte electr. velden werken de beweging van de geleider tegen. ,Foucaultsche slingertrillen van do draad eener kooldraadlamp). In ijzer zijn zooals bekend de magnetische deeltjes aan wezig, alleen worden ze door het magnetis me even gericht. In een ongeordend veld heffen we de werking naar buiten op. (Ferrp Magnetisme) De grens van magnetisme wordt bereikt wanneer alle deeltjes gericht zijn. Door prof. Kamerling Onnes is met proeven vastgesteld, dat door het evenwijdig rich ten der magneetveldjes een veldsterkte ontsetaat gelijk aan de som der eersten. De Ferromagnetische stoffen hebben een aangeboren moment en hun magnetiseer- baarbeid bangt steeds af van de tempera tuur. Boven de Curie temp. kan men niet, goed medr magnetiseeren. Spreker behandelde vervolgens de oude en de meer moderne magneten hierbij wij zende op de groote toepassing in de elec- trotechniek, vooral bij generatoren en mo toren. De magneten moeten zoodanig zijn dat zoo weinig mogelijk strooiïng det krachtlijnen kan optreden. Na de pauze behandelde dr. Wiersma de verschillende soorten van magnetisme: para- en diamag- netisme, inductie van alle atomen en mole culen enz., waarbij hij eenige keeren wees op het behandelde door prof. Ehrenfest op een der eerste lezingen van dit seizoen van de V. V. M. Het paramagnetisch effect van eenige metalen zooals ijzer, nikkel en cobalt is al gemeen bekend. Bismuth en grafiet wor den uit het veld gestooten, wat ons door interessante proeven werd aangetoond. Het ontstaan van een veld geeft een in- ductiestoot (Diamagnetisme). Stoffen met een aangeboren magnetisch moment in hun atomen worden gericht in het veld en hierdoor worden ze aangetrok ken. (Paramagnetisme). Bij lagere temp. bleek dat dit verschijnsel nog sterker was, omdat dan de vertraagde beweging der moleculen het richten minder tegenwerkt. Vloeistoffen zijn meerendeels diamagne- tisch, bij sommigen echter zooals metaalop lossing geeft weer het paramagnetisme het overwicht. Het zou ons te ver voeren uit te wijden over de vele onderzoekingen wel ke op het Lab. over magnetisme zijn ge daan; dr. Wiersma heeft door deze lezing en de talrijke proeeven een kijkje gegeven over de werkzaamheden dienaangaande. De heer Sanders was de tolk van allen toen hij dr. Wiersma hartelijk dank bracht voor deze zeer interessante lezing alsmede aan de heeren drs. van Alphen, Schulz, Starre en van Weesel voor hun assistentie bij het voorbereiden der proeven. De psychopaath v. K, die uit liet asyl alhier was ontsnapt, is te Best (N.B.) aan gehouden en wederom op transport gesteld naar de Sleutelstad.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3