BINNENLAND LETTEREN EN KUNST AGENDA STADSNIEUWS 'MAANDAG 7 MAART 1932 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 De TIP der TIPS Uw merk Is GIBBS! GIBB'S crème voedt de huid. j GIBB'S poeder verfraait de huid. tiet staat een oud moedertje te kleumen met een schamel handeltje van enkele ree pen chocolade.... Enkele uren na middernacht, wanneer bijna alle groepen in beweging zijn, ziet men ze uit do verte langs de silhouetten van het Centraal Station trekken, wan neer zij zich over het Damrak begeven voor den terugtocht, via de Warmoea- straat. De Warmoesstraat is duister en ein deloos lang. Alleen de lichtreclames van ca- fé's en hotels werpen van boven een ver warden en bonton schijn op de hoofden der voortschuifelende menigte. Midden door het nachtelijke leven gaat dt? zwijgende stoet der duizenden. Om hen en naast hen soms de frivoliteit van menschen, die leven voor het oogenbilk, dit moment, dat vreugde brengen moet en die nog niet denken, niet willen denken aan het oogenblik, de duizende oogenblikken, die daarop zullen volgen. Langzaam zijn de talrijke pelgrims het Godshuis genaderd, dat zich vult, totdat geen plaats meer onbezet is. Daar knielen, afgesloten van het rumoer der wereld, als de toezuigende kerkdeur het straatrumoer heeft weggedoofd, groote, stoere mannen als kinderen eerbiedig neer voor het heilig tabernakel om te getuigen van hun liefde voor den Eucharistisch en God en het won der dat hij wrocht, om genezing te vragen van de wonden hunner zielen. En na een begeesterend woord en een devoot gebed, trekken zij in stilte uit om den historischen ommegang weer biddend te volbrengen. Het. is een stil gebed, zonder uiterlijke praal of schoonheid, zonder iets wat de zinnen raakt. Het is weer diezelfde ongrijp bare devotie, die welsprekender is en ont roerender dan welke meditatie van diep doorvoelde godsvrucht ook. De schoonheid van vroegere eeuwen, toen God nog niet gebannen was uit het maatschappelijk leven leeft nog voort in de straatnamen der oude binnenstad. Ook nu bij deze gebedsommegang valt het ons weer op, omdat het als alles, waar wij dagelijks mee omgaan, haar kleur en schoonheid ging verliezen, zoodat het min der tot ons was gaan spreken en de indruk, die het op ons maakte steeds kleiner werd. Hoe kunnen die simpele namen dan nog ontroering wekken bij hen die niet begrij pen, waarom zoovele duizenden ter bee- tocht gaan, stil en aandachtig Al deze mannen bidden nu om redding ■uit dezen economischen nood, zij bidden dus, ook voor hen, die hen spottend nasta ren met een lach op de lippen en een schimp in den mond. Zij bidden voor heel de wereld, God smeekend om re'dding voor allen. Zoo is hun steming en devotie en de stille omgang vindt zijn eindpunt weder in de Godstempels, de huizen van afzonde ring en overweging om met Christus in het hart, na de H. Communie dien nacht van Godsvrucht te besluiten met een hartelijk gebed, een kreet om hulp tot God voor de redding der wereld. Dit jaar waren het niet minder dan 1800 mannen uit Leiden en omgeving, die de stille bedetocht maakten. Een klein onder deel nog maar van de 40.000 mannen, die deztfn nacht naar Amsterdam waren opge gaan. Zaterdagavond voor het. vetrek kwamen de Leidenaars voor een kort Lof samen in de Hartebrugskerk, waar de weleerw. Pa ter Mulder hen toesprak. Om kwartier voor één formeerde zich de Leidsche stoet voor het Centraal Station, om in een lange co lonne zich te begeven naar de Mozes en Aaronkerk op het Waterlooplein. Nu ging men langs andere wegen, waar het stads- moer niet zulk een stoornis gaf als in het centrum der grootstad het geval was. Langzaam en in stilte werd de tocht volbracht en iom half één was het groote kerkgebouw geheel gevuld, zoodat geen plaats onbezet was gebleven. Toen into neerde het orgel en het meditatieve „Knielt Christenschaar", gezongen door de zware mannenstemmen, klonk langs de wijde ge welven van het Godshuis, als een groote hulde aan den Eucharistischen God. Dezen keer was het de weleerw. Pater G. Dolle die de kansel besteeg om de tal rijke pelgrims in begeestering te brengen voor het grootsche ideaal, waarvoor zij dezen nacht naar de Amstelstad waren op gegaan. De gewijde redenaar sprak in treffende woorden tot deze mannen vooral over den grooten zielenood, waar zoovelen door den nood der tijden ook afvallig worden van het H. Maar nu, dezen nacht, een stad vol ~^ii vol ijver voor het geloof en vol beide. De gewijde rednaar richtte zich speciaal tot de werkloozen onder hen, hen een riem onder het hart stekend en hen aansporend toch vooral des morgens de H. Mis bij te wonen. Toen waren allen in een zuivere stem ming en na het bidden van eenige Onze Vaders en Wees Gegroeten ving de bee- tocht aan. Zwijgend stelden de pelgrims zich op het Waterlooplein op en langs Rem- brandtplein en Lftrechtsche straat, spoedde men zich naar het beginpunt van den Om megang. Üp den Dam werd gebeden voor Ko ningin en Vaderland en verder ging de tocht naar den Nieuwendijk, Martelaars gracht, Prins Hendrikkade naar de Nieuwe Brug. Op de Prins Hendrikkade werd gebeden voor de zeevarenden en hen, die op zee zijn omgekomen. Vervolgens ging men van de Nieuwe Brug naar de Warmoesstraat, N. en Lange Brugsteeg, alwaar gebeden werd voor de Kerk, Paus en eenheid der Christenen. Hierna kwam het laatste gedeelte van den tocht door de Taksteeg, Kal verstraat, En ge Kapelsteeg, Bokin en Wijde Kapelsteeg bij de voormalige N. Z. Kapel, waar vroeger het buis stond, dat beroemd werd door het hoogheilig wonder, dat God daar ver richtte en sindsdien voor het nageslacht aanleiding was tot een huldebetooging van DE WERKLOOSHEID. OVERZICHT OVER JANUARI. Ruim een kwart millioen werkloozen. Aan een door het ministerie van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw ver strekt overzicht van gegevens inzake wer- keloozenzorg over het tijdvak van 3 tot en met 30 Januari 1932 is het volgende ont leend: Aan alle gemeenten is ©en vragenlijst gezonden. Van 74 gemeenten met rond 729.917 inwoners waren bij het samenstel len van dit overzicht nog geen gegevens ontvangen. Door de gemeenten werd (zonder aftrek van subsidies van Staat c.q. provincie) aan werkeloozensteun uitgegeven 3.370.655 en voor werkverschaffing 1.822.945; terwijl door werkeloozenkassen 4.842.987 werd uitbetaald. Door het Bijk is betaald 1.070.000. Het aantal werkeloozen, dat op 30 Ja nuari 1932 bij het orgaan der arbeidsbemid deling stond ingeschreven, bedroeg 252.999. Bovendien waren er nog 3386 gedeeltelijke werkeloozen en 2769 werkelooze vrouwen. ZENDING VAN ETHI0PIE. Het grootkruis van de orde van Salomo aan de koningin overhandigd. De koningin ontving Zaterdag in gehoor den buitengewonen ambassadeur van den keizer van Ethiopië, die den dank van zijn souverein aan haar kwam overbrengen voor de blijken van belangstelling van H. M. ontvangen, bij gelegenheid van zijn kro ning en tevens aan de koningin kwam over handigen het Grootkruis van de orde van Salomo. Deze ontvangst werd gevolgd door ©en gala-diner ter eere van den buitengewonen ambassadeur. Bezoeken van den buitenge wonen ambassadeur. De buitengewone ambassadeur ran Ethiopië heeft Zaterdagochtend een be zoek gebracht aan het Vredespaleis, waar hij ontvangen werd door den bibliothecaris, dr. J. ter Meulen. In de leerzaal van de Bibliotheek was een kleine expositie ingericht van werken, op Ethiopië betrekking hebbende. Na zijn bezoek aan het Vredespaleis heeft de Ethiopische ambassadeur Zon dagochtend half twaalf een bezoek ge bracht aan het ministerie van buitenland- sche zaken. Bij afwezigheid van den Minister, die te Genève vertoeft, werd hij ontvangen door den secretaris-generaal, jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje. DE BENOEMING VAN EEN DIRECTEUR Kwestie over zijn gezondheid! In de vorige raadsvergadering van Bar- neveld werd tot directeur-boekhouder der gasfabriek benoemd de heer W. Stuart re Dordrecht. Bij onderzoek door den ge meente-geneesheer werd de benoemde ech ter ongeschikt bevonden, zoodat B. en W. besloten, hem te laten vervallen, in ver band waarmede de heer Stuart zich ook liet onderzoeken door ©en specialist, die hem ongeveer gezond bevond. B. en VV. bleven eohter Dij hun meening, dat de benoeming niet te handhaven was, waarom zij voor de Zaterdag gehouden raadsvergadering op de aanbeveling had den geplaatst de heeren W. van Baarsel- to Joure en J. H. de Ryke te Voorburg, iie bij de benoeming van den heer Stuaxfc ook reeds op de aanbeveling stonden. Na urenlange discussie benoemde nu de raad opnieuw den heer Stuart. De voorzitter, de heer J. Westrik, zedde dit zeer te betreuren, en deelde mede, zich tot Ged. Staten en zoo noodig tot de Kroon te zullen wenden om dit besluit vernietigd te krijgen. Christus in het H. Sacrament des Al taars. Aldus wordt de bedetocht volbracht en aan het einde daarvan keeren de pelgrim» terug naar het huis van God, waar intus- schen andere groepen van pelgrims zich voor den bedetocht hebben voorbereid, om onder het voltrekken van het groote ge heim van het H. Misoffer, het hoogtepunt van het nachtelijk aanbiddingsfeest, orde lijk en devoot tot de H. Tafel te naderen en, als aldus de vernieuwing van het kruis offer is geschied, de plechtige nacht te be sluiten met een hartelijk algemeen gebed, opdat deze pelgrimage het goed en her nieuwd begin mocht zijn van de groote levenspelgrimsreis, naar het oord, waar het een verheugenis zal zijn God te be zitten en van aangezicht tot aangezicht te aanschouwen. Wij mogen ten slotte nog op één ding de aandacht vestigen. De geweldige groei van den Stillen Omgang heeft het reeds nood zakelijk gemaakt den Omgang tweemaal te doen plaats hebben. Na de7* maatregel groeit nog immer bet aantal deelnemers en dit schept de nieuwe moeilijkheid, dat de Ommegang en de daar aan verbonden kerkelijke plechtigheden te laat beëindigd zijn, waardoor, zooals reeds dezen keer merkbaar was, de tijd vóór het vastgestelde vertrek der extra-treinen on voldoende was om den inwendigen mensch te versterken. Men moest nu soms zijn ont bijt in de steek laten of den extraijtrein missen. Bij het groeien van het aantal deelne mers zal dezo moeilijkheid zich nog toespit sen, zoodat het bestuur ook voor deze moeilijkheid een oplossing zal moeten vinden. Dit is noodzakelijk al kan de offer zin der vele duizenden voor dezen nacht in I 't jaar, den schoonsten na Kerstnacht, over vele bezwaren heenstappen. KLEINE GEMEENTEN EN BEZUINIGING. De bezuinigingscommissie van de Ne- derlandsohe Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft onze gemeentelijke ge- biedsindeeling critisch bekeken en komt tot de slotsom, dat hier aanzienlijke bedra gen te bezuinigen zouden zijn. Zij schrijft onder meer: Met de gemeentelijke gebiedsindeelmg is het nog steeds wonderlijk gesteld: ge- hcele provinciën zijn er, waar, alsof er se dert de middeleeuwen niets gebeurd is, elke kerktoren het middelpunt vormt van een gemeente; waar een gering aanbal in gezetenen, gegroepeerd binnen een toeval lig uit het grijze verleden overgeleverde om een uiterst klein gebied getrokken grens, gezamenlijk de bevoegdheden uit oefenen, die de Grondwet aan de gemeen ten heeft toevertrouwd. Elke gemeente, hoe klein ook, heeft een raad, een burgemeester, wethouder», een secretaris en een ontvanger, een bestuurs apparaat, dat natuurlijk geld kost, al moge 'het zijn, dat die kosten door combinatie van ambtelijke functies eenigszins worden beperkt. Oefent het bestaan van dit al- looze kleine bestuurskringen invloed uit op de kosten ran dat apparaat? De commissie heeft getracht, eenige be rekeningen te maken, waaruit een conclu sie op dit punt is te trekken. Zij heeft naast elkaar geplaatst de organisatie voor de plattelandsgemeenten van Friesland en van Zuid-Holland. Zij is uitgegaan van het standpunt, dat, wanneer een gemeentelijke indeeling m Friesland mogelijk is met een gemiddelde van ruim 9000 inwoners, dit ook elders mogelijk is. Naar het Friesche gemiddelde zou het Zuid-Hollandsche platteland kunnen vol staan met 63 gemeenten. Thans zijn er 166. Wat beteekent dit voor het kostenver schil? De commissie heeft de beschikking gekregen over de Zuid-Hollandsche provin ciale regeling van de salarissen voor de burgemeesters, secretarissen en ontvan gers. Berekend naar de gemiddelden van de jaarwedden voor die functionarissen in gemeenten van ongeveer 9000 inwoners, buiten beschouwing gelaten den kinderbij slag en den aftrek voor pensioen, is het totaal te bepalèn op ongeveer 770.000. Op dit oogenblik is, op dezelfde wijze berekend en met inachtneming van de kortingen voor combinatie van functies, het totaal niet minder dan ruim een millioen. Aan de handhaving van een van oudsher bestaande gebiedsindeeling van het plat teland van Zuid-Holland wordt dus jaar lijks een kwart millioen opgeofferd alleen voor de burgemeester®, de secretarissen en de ontvangers. Tot zoover enkele citaten uit genoemd rapport van de Ned. Maatsck. van N. en H. Wij zouden hierop alleen dit willen aan merken, dat de huishouding van groote- r e gemeenten over het algemeen relatief duurder is dan die van kleine ;en dat het bestaan van kleine gemeenten ook wel voordeelen heeft van niefc-geldelijken aard. Overigens achten ook wij samenvoeging van zeer kleine gemeenten gewenscht en niet alleen uit bezuinigingsoogpunt. DE NIEUWE C. A. 0. IN HET BL0EMB0LLENBEDRIJF. Lagere woninghuur. Dezer dagen heeft de R. K. Volksbond te Bennebroek besloten een adres aan B. i en W. dezer gemeente te zenden om verla ging van huren der gemeentewoningen te verzoeken. B. en W. blijken echter hierin reeds eigener beweging het initiatief geno men te hebben. Zij stellen althans den raad voor, in ver band met de nieuwe collectieve arbeids- I overeenkomst in het bloembollenbednjf, welke overeenkomst een belangrijke verla- ging der loonen inhoudt, de huren van de woningen van het woningbedrijf met 10 pro- oent te verlagen. De huren der huizen, waarvan thans de huurprijzen bedragen 4.90, 5.40, 6.70 en 7.50, zullen dan respectievelijk gaau bedragen 4.40, 4.85, 5.10 en 6.75. Het verlies op het woningbedrijf zal hiermede ongeveer tot 1000.per jaar stijgen. In de toelichting merken B. en W. op, dat de overheid hierin moet voorgaan. Bij aanneming van het voorstel door den raad en Ged. Staten, zal deze verlaagde huur vanaf» 1 Maart 1932 worden gelieven. Het tot den datum van goedkeuring te veel betaalde zal worden verrekend. DE CONTINGENTEERING Van katoenen goederen. Een waarschuwing uit de industrie. ™De volgende ondernemingen: N.V. Kon. Stoomweverij te Nijverdal, Almelo; Boeke- losche Stoombleekerij Boekelo, Firma ter Ku^le Cromhoff, Enschedé; Fa. van Heek Co., Enschedé; N.V. Spinnerij „Tuban- tia", v.b. B. W. H. ter Kuile, Enschedé; Fr. J. F. Scholten Zn., EnschedéFa. M. van Dam Zn., Enschedé; Fa. Gerh. Jan- nink Zn., Enschedé; N.V. Katoenspinne rij, Enschedé; Harry ter Kuile, Enschedé; N.V. Katoen fabriek v.h. Arntzeniu» Janmnk Co., Goor; N.V. Textielfabr. v.h. Did- dens van Asten, Helmond; N.V. Kon. Weefgoederenfabr. v.h. C. T. Stork Co., Hengelo; N.V. Leidsche Katoenmaatschap pij, Leiden; Fa. G. J. van Heek Zonen, Lonneker; Fa. H. F. Gelderman Zonen, Oldenzaal; N.V. Kralingsche Ka toen maat schappij, Rotterdam; L. E. Hofkes Co., Wierden (O.); Spinnerij Ooaterveld, En schedé; N.V. Textiel-Maatschappij v.h. Gebr. Driessen, Alphen a. d. Rijn; N.V. Textielfabriek „Holland'' te Enschedé; hebben een adres gericht tot den minis ter van Arbeid, Handel en Nijverheid, waarin zij mededeelen op Zaterdag 13 Fe bruari te Hengelo een bespreking te heb ben gehouden over de pogingen, die van verschillende zijden in het werk worden gesteld om de contingenteering van tal van katoenen goederen te verkrijgen. Slechts één weg wijst naar de overtui ging van adr. uit het moeras, waarin wij dreigen te verdwalen. Daar, waar gewone concurrentie ten ge volge van goedkoope productie uit het bui tenland den invoer hier te lande mogelijk maakt, is men niet op contingenteenag aangewezen, maar op verlaging van de pro ductiekosten, ten einde onze bedrijven in staat te stellen de buitenlandsche concur rentie hier te lande het hoofd te bieden en tegelijk van de exportmarkt te verdrin gen. Adressanten zijn van gevoelen, dat alle contingenteeringsmaatregelen den toe stand van de Nederlandsche exportindus trie slechts kunnen verergeren en daarom verzoeken zij den minister het daarheen te leiden, dat de wet van 23 December 1931 met de grootste omzichtigheid worde toe gepast, wijl de voordeelen van contingen teering wel eens allerminst tegen de na doelen voor onze volksgemeenschap zou den kunnen opwegen. Vari schoeisel. De Vereeniging van agenten en gros siers in buitenlandsch schoenwerk heeft dezer dagen in Amsterdam een goed be zochte vergadering gehouden, waar de con tingenteering in den breede is besproken. Daarbij is gewezen op de verschillende te kortkomingen van de nieuwe maatregelen. Zoo werd de contingenteering van artike len, die in Holland niet gemaakt worden, gelaakt. Voorts is de aandacht gevestigd op de moeilijke positie van de agenten in bui tenlandsch schoenwerk. Het bestuur is op gedragen, zich betreffende de versohillen- de zaken met de daarvoor in aanmerking komende regeeringslichamen in verbie ding te stellen, opdat de belangen zoowel van de grossiers als van de agenten, bij het treffen van maatregelen, in acht zullen worden genomen. Geen textielstaking te AlmeiOw In de gisteren te Almelo gehouden ver gadering van leden van „De Eendracht" zijn na uitvoerige discussies de laatste voorstellen inzake loonsverlaging in de Almelosche textielindustrie, verworpen mot een kleine meerderheid. Dit wil echter niet zeggen, dat er ge staakt zal worden. De vergadering sloot zich namelijk aan bij de conclusie, van den leider dezer bijeenkomst, dat deze stem ming beteekende, dat „De Eendracht" zich onder protest neerlegt bij de loonsverla ging. Met deze beslissing is practisch uit gemaakt, dat er te Almelo niet gestaakt zal worden. Tentoonstelling van werken door H. M. de Koningin. In verband met de groote belangstel ling, welke onverflauwd blijft, zal de in het Stedelijk Museum te Amsterdam georga niseerde tentoonstelling van door Hare Majesteit de Koningin vervaardigde wer ken, welke oorspronkelijk morgen gesloten zou worden, voor het publiek opengesteld blijven tot en met Zondag 13 Maart. Even als op de werkdagen zal de expositie ook Zondag van tien tot vijf uur te bezichtigen zijn. Heden is het 25 jaar geleden dat de hee>r F, W. S w a n e, katholiek lid van den Utrechtsohen Baad, tot notaris te Utrecht werd benoemd. De heer Swane had zicü door uitstedi'gheid aan herdenking van de zen dag onttrokken. De heer H. van Benthem zal op 15 de- gedurende 25 jaar secretaris van de gemeente Heemskerk zijn. Nadat hij op de secretarie te Castricum en te Limmen was werkzaam geweest, is hij in 1907 tot secretaris van Heemskerk benoemd. De heer Van Benthem heeft zich in die jaren op velerlei gebied in de gemeente ver dienstelijk gemaakt. DE COMPONIST S0USA OVERLEDEN. Te Reading is op 77-jarigen leeftijd plot seling overleden de bekende componist en orkestdirigent John Phillip Sousa. Sousa was Zaterdag uit Washington te Reading in den staat Pennsylvanië aange komen om daar Zondag een orkest te diri- geeren. Nauwelijks was hij op zijn kamer in het Abraham Lincoln-hotel aangekomen of hij voelde zich onwel worden. Hij waar schuwde ljet hotelpersoneel, dat hem be hulpzaam was en een dokter waarschuwde, doch vóór dat een dokter was gearriveerd, was hij reeds tengevolge van een hartver lamming overleden. Zijn stoffelijk overschot is nog gisterenmiddag naar Washington overgebracht, waar hij met nationale eer teraarde zal worden besteld. Sousa, die oa. eenigen tijd onder leiding van Offenbach tijdens diens reis door Amerika werkte, was een der meest suc cesvolle Amerikaanscke dirigenten, die tal van tournée's door Europa maakte. Als componist maakte hij vooral naam door zijn vele marschen. Van geboorte was Sousa een Portugees. LEIDEN. Oinsdag, Donderdag, Zaterdag. Vinoentau» Bibliotheek, geopend 'a avonds van 7.308.30 uur Woensdag, R.-K. Rijtuig- en Wagenmakers Patroonsver., „St. Joseph", Kring Leiden, Concordia 4 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 7 bot en met Zondag 13 Maart a.s. waargeno men dor apotheek: P. du Croix, Rapen burg 9, telefoon 807. j PI. Comité „Herwonnen Levenskracht", Leiden Vrijdag j.l. werd inhet gebouw van den R.K. Volksbond de jaarvergadering gehouden van bovengenoemd comité. De voorz., de heer H. Lombert, heette in zijn openingswoord met genoegen rector Reijnen, den geest, adviseur, welkom. De notulen werden onveranderd goedge keurd. Eenige mededeelingen werden gedaan, o.a. over den uitslag van de verloting, over de actie van den verkoop van steenen, planken en balken. Uit het jaarverslag van den penningmees ter, den heer Q. de Graaf, vernamen wij, dat het saldo op 1 Jan. 1931 bedroeg 435.08. De ontvangsten waren 1.358.55%, de uitgaven 1.232.81%, zoodat op 31 Dec. een saldo aan wezig was van ƒ560.82. Aangezien de controle-commissie de boeken en bescheiden van den penningmeester in orde had bevonden, werd de penningmeester met een woord van dank door den voorz. gedé- chargeerd. Naar aanleiding van het financieel verslag wees de voorz. erop, dat in het genoemde kas saldo begrepen is een spaarbankboekje van de Hanzebank. Aangezien van dit bedrag niet veel meer terecht zal komen, dient afschrij ving hierop te geschieden. Hierna was de beurt aan den secretaris, den heer C. Streefland, voor het uitbrengen van zijn jaarverslag. Wij stippen hieruit aan, dat in 1931 werden gehouden 8 bestuurs- en 2 comitévergaderingen, terwijl voorzitter en se cretaris geregeld besprekingen hielden over de in behandeling zijnde aanvragen om sanato- riumverpleging. In 1931 kwamen bij het bestuur 7 aanvragen binnen voor sanatorium-verpleging. Enkele aanvragen moesten worden afgewezen, terwijl verschillende p.atiënten voor geheele of gedeel telijke rekening van Herwonnen Levenskracht werden verpleegd in R.K. sanatoria. Aan de -huisverpleging werd veel zorg be- steed door het verstrekken van eieren en melk aan patiënten, die ofwel nog wachten op uit zending, ofwel na terugkomst uit een sanato rium alsnog behoefte hadden aan versterkende middelen. Met vreugde kon worden herinnerd aan het groote succes van den bloempjesdag, gehou den op 19 Juli 1931, met een record-opbrengst van 835.82. Dit resultaat was mede te dan ken aan de groote bereidwilligheid v meer dan 70 jonge dames, die dien Zondag hare mede werking spontaan vrleenden. Minder gunstig was het resultaat geweest van de actie voor den verkoop van steenen, planken en balken, georganiseerd ten behoeve van den bouw van het nieuwe sanatorium „Berg en Bosch". Leiden bleef hiermede verre onder de ra ming, voor een groot deel veroorzaakt door de weinige medewerking van sommige vakvereeni- gingen, die of wel niets van zich lieten hooren ofwel geen voldoende steun aan deze actie verleenden. Het jaarverslag maakte nog melding van de vruchtbare samenwerking met de Leidsche Ver. tot bestrijding der Tuberculose, welke samenwerking van groot belang is voor een spoedige uitzending van patiënten naar sana toria. De voorz. dankte ook den heer Streefland niet alleen voor z'n uitgebreid jaarverslag, maar ook voor zijn vele werkzaamheden in het comité. De aftredende bestuursleden, de heeren H. Lombert, voorzitter en J. v. Britsura, werden bij acclamatie herkozen. Hierna werd door den voorzitter het plan van actie voor dit jaar ontvouwd. Krachtig zal worden gewerkt aan de uitbrei ding van het aantal donateurs, dat jammer genoeg in plaats van grooter, kleiner is ge worden. Eveneens aan 'n grootere uitbreiding van de vrijwillige stuiversactie. Dit toch is van zeer groot belang voor een spoedige uit zending van patiënten Ook aan de jaarlijksche bloemetjesdag zal alle aandacht worden besteed, opdat zoo mo gelijk de opbrengst nog zal kunnen worden vergroot. In overweging is het organiseeren van een filmavond, waarop de film van Herwonnen Levenskracht zal worden vertoond, met des kundige toelichting en vergezeld van eene actie voor de vrijwilige stuïverbijdragen. De voorzitter wees er op, dat dit alles slechts mogelijk zal zijn, indien de betrokken afgevaar digden hunne medewerking verleenen en voor al de comité-vergaderingen trouw bezoeken. Om hierin verbetering te brengen zal in het vervolg aan de aangesloten vereenigingen mededeeling worden gedaan, indien de afge vaardigden bij herhaling afwezig zijn. Ver zocht zal in dat geval worden afgevaardigden te benoemen, die wel ter comité-vergadering wenschen te komen. Ook behooren de afgevaardigden in de res- spectievelijke vereenigingen verslag uit to brengen. Nadat verschillende practische opmerkingen waren gemaakt en verschillende vragen beant woord, sloot de voorzitter deze vergadering met den chr. groet. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opge nomen, in de week van 29 Febr.5 Maart: resp. 43, 43, 48, 49, 47 en 41 volwassen per-

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2