23ste Jaargang MAANDAG 7 MAART 1932 No. 7145 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN STILLE OMGANG IN DE HOOFDSTAD j-~ - r - DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2-60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is roor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij ▼ooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V Wij vergeten Wij hebben gisteren genoten van een artikel, door pater dr. Ferd. Sassen ge schréven in de „Maasbode" over „Thomas van Aquino en de Groot" een artikel, dat ten doel heeft, om de schitterende figuur van pater de Groot O.P. over leden als bijzonder hoogleeraar aan de Amsterdamsche Universiteit in de Tho mistische wijsbegeerte op 26 Febr. 1922 nog eens te zetten in het volle licht. Het lijkt niet misplaatst, aldus dr.Sas sen, „op het feest van St. Thomas, dat den tienden verjaardag van dr. Groot's sterven het meest nabij komt, de her innering aan dengene, die de princiepen van den Aquiner onder ons 't scherpst heeft doordacht en 't trouwst beleefd, nog eens in een dankbare herdenking te verlevendigen". Zulk 'n herinnering is zeker niet mis plaatst, maar zeer gewenscht. Voor jongeren en ook voor hen, die ouder zijn. Voor jongeren. Dr. Sassen moot con- stateeren: We staan voor 't jammerlijk feit, dat zelfs bij de academische jeugd de persoon van den studentenvader bij uitstek thans reeds eenigermate in vergetelheid is geraakt. De naam van de Groot wekt bij ve'en nog slechts de vage herinnering aan den schrijver van „Levenswijding"' en „Wedergeboorte", waaruit ze van tijd tot tijd in lectuur of toespraak ci taten ontmoeten. Nog kort geleden heeft 't bestuur van S. Thomas Aqui nas te Amsterdam den jaarlijksohen bedetocht naar 't graf van den eer sten hoogleeraar in de Thomistische wijsbegeerte in Nederland eenvoudig afgeschaft. Maar ook voor hen, die niet meer tot de hier bedoelde jongeren behooren, is zulk 'n herinnering zeer gewenscht! Ook zelfs voor velen van hen, die „de wondere gave van de Groots leven" meer of minder van nabij hebben ge kend en hem hebben bewonderd in op getogenheid voor de groote schoonheid, die God in den grooten eenvoud van dezen even geleerden als heiligen mensoh had neergelegd. Wij vergeten Over die „wondere gave" schrijft dr. De wondere gave van de Groo'ts leven is geweest, dat hij op den 'Am- sterdamschen katheder en in de Ko ninklijke Academie even goed thuis was als in den Nijmeegsohen biecht stoel, en dat hij in alle perioden van 'zijn geestelijke werkzaamheid onder de meestuiteenloopende kringen als een andere Newman, met wien hij zich trouwens innerlijk verwant voel de, het contact met de zielen in een onfeilbare intuitie wist te vinden. Thans bezitten we de herinnering aan zijn kostbaar leven als een rijke realiteit, waarmede God den groei- tijd van onze cultureele emancipatie heeft gezegend. Maar 't is zoo jammer, dat zeer velen bij wie 't anders kon en daarom moest zijn zich van dat bezit het bezit van die herinnering niet bewust zijn! Een bezit, dat wij hebben maar niet kennen, zal ons ook geen geluk en vreug de schenken. Wij vergeten.... Wij verliezen te veel uit onze aan dacht hen, die aan ons oog zijn onttrok ken door den dood Misschien mogen wij in de courant, die op zoo'n verscheiden terrein het nieuws van den dag brengt, hierop wel 'ns wijzen. „Wij kunnen niet met de dooden le ven", wordt er vaak schijn-wijs gecon stateerd. Wij kunnen wel met de dooden le ven! De „Gemeenschap der Heiligen" de gemeenschap tusschen de zielen van hen, die op de aarde, in den hemel en in het vagevuur verblijven kan niet al leen zijn een bron van troost bij het graf van een mensch, die ons dierbaar was, maar moét ook leiden en richten onze dagelijksche levenspractijk. En, óók beschouwd zonder de belich ting van dit troostrijk katholiek dogma, is de herinnering aan de dooden goed en gewenscht, omdat wij zóó vóór ons blij ven zien, wat God ons in het leven van veler hunner heeft gegeven en geleerd... 't Zijn niet alleen mannen en vrouwen, wier grootheid en wier deugd wijd-uit schitteren zooals 'n pater de Groot van wie wij ons bewust behooren te zijn, dat God ze ons levenspad heeft laten kruisen, ze ons heeft geschonken als een rijke realiteit voor onze persoonlijke ziele-cultuur.En een levende her innering aan dezen is een kostbaar bezit. JAPAN EN CHINA. DE BUITENGEWONE ASSEMBLEE. Japan becritiseerd. De algemeene commissie van de buiten gewone volkenbondsvergadering heeft Za terdag lange bijeenkomsten gehouden, waarin de algemeene beschouwingen over het ChineeschJapansch geschil zijn aan gevangen. De gedelegeerden van Denemarken, Est land, Finland, Nederland, Noorwe gen, Spanje, Tsjecho-Slowalcije, Zweden en Zwitserland en eveneens die van Columbia Mexico, Uruguay en Perzië hebben allen op de noodzakelijkheid gewezen, dat niet alleen de vrede in het Verre Oosten moet worden verzekerd, doch dat vredesvoor waarden geenszins onder den invloed van de militaire bezetting van vreemd gebied mogen staan. Ofschoon de gedelegeerden allen ernaar streefden, Japan zoo min mogelijk te krenken, doordat zij het vraagstuk uit een algemeen principieel standpunt behan delden, bleek uit alle redevoeringen toch ondubbelzinnig, dat al deze sprekers het optreden van Japan veroordeelen. Alle sprekers stelden op den voorgrond dat de volkenbondsvergadering het begin sel moet eerbiedigen, dat geen staat het recht heeft, rechter in eigen zaak te zijn en dat de militaire bezetting van vreemd grondgebied, ook niet voor de zooge naamde rechtmatige verdediging van eigen belangen, geoorloofd is. Verschillende redenaars betoogden even eens, dat de volkenbondsstaten nooit zul len mogen erkennen territoriale, politieke of administratieve veranderingen, die on der militairen druk zouden zijn doorge zet. Op al deze punten bleken de kleinere staten van Europa en de Amerikaansche staten en Perzië het volkomen onderling eens te zijn. Hun redevoeringen waren niet alleen een les voor Japan, dat aldus op een niet twijfelachtige wijze de veroor deeling van zijn optreden door de open bare wereld vernomen heeft, doch hun redevoeringen waren ook gericht aan het adres van eenige groote mogendheden, die, zooals in de wandelgangen van het Vol kenbondsgebouw verbindt, desnoods bereid zouden zijn voor de ontruiming v. Sjang hai door Japan een prijs te betalen in den vorm van- concessies aan Japan in Mand- sjoerije. De redevoeringen gaven blijk, dat de groote meerderheid der volkenbondsver gadering een stipte eerbiediging van de bovengenoemde volkenbondsbeginselen eischen zal. De beraadslagingen hebben aangetoond hoe goed dr. Yen gedaan heeft door het initiatief te nemen tot het bijeenroepen der volkenbondsvergadering. Het gevaar voor een zwak optreden der groote mogendheden schijnt door de ener gieke redevoeringen der kleine staten ver minderd. Een denkbeeld van Politis. Toch schijnen de groote mogendheden de hoop nog niet te hebben opgegeven, zich spoedig van de hun onwelkome vol- kenbondsvergadering te kunnen bevrijden Politis, die reeds zoo dikwijls als schild knaap der groote mogendheden is opge treden en die de eenige spreker was, die noch direct, noch indirect een verwijt te gen Japan richtte, opperde het denkbeeld, dat de volkenbondsvergadering zeer spoe dig naar huis zou gaan, na een kleine on dercommissie te hebben benoemd, die het verloop der ronde tafelconferentie te Sjanghai zou nagaan en daarover aan de volkenbondsvergadering rapport zou uitbrengen. Indien de ronde tafelconferentie zou slagen en den vrede te Sjanghai zou her stellen, zou de volkenbondsvergadering zioh voor onbepaalden tijd kunnen verda gen en haar kleine commissie kunnen op dragen bemiddelingspogingen tusschen China en Japan te ondernemen. Het is zeer de vraag, of de volkenbonds vergadering dit denkbeeld van Politis, dat de taak van de volkenbondsvergadering uitsluitend tot den toestand te Sjanghai wil beperken en dat door Engeland schijnt geïnspireerd te zijn zal aannemen. GEEN NIEUWE ONDERHANDELINGEN TE SJANGHAI. Rust aan het front Sedert het uitvaardigen van het Japan- 8che bevel tot staken der vijandelijkheden hebben geen nieuwe onderhandelingen tot het sluiten van een wapenstilstand plaats gevonden. De Chineezen weigeren nog steeds aan dergelijke onderhandelingen deel te nemen, vóór de Japanners hun voorwaarden niet principieel verzachten. De Chineesche regeering wijst er op, dat het aanvaarden van den eisch tot het scheppen van een gedemilitariseerde strook of een uitbreiding van de interna tionale nederzetting bij de tegenwoordige stemming van het Ohineesche volk niets anders zou beteekenen dan revolutie. Ook de bewering, dat op het oogenblik een wapenstilstand bestaat, wordt door -de Chineesche regeering onjuist genoemd. Er wordt op gewezen, dat aan het geheele fiont voortdurend gevechten plaats vin den. Ook gister hebban groote Chineesche demonstraties in de straten van Sjanghai plaats gevonden. De bevolking verkeert in groote opw'-ding. Steeds weer worden geruchten verspreid over groote overwin ningen. Uit alle vensters waait de vlag der nationale regeering. De houding der menigte werd van tijd tot tijd zoo drei gend tegenover de vreemdelingen, dat ver scheidene afdeelingen neutrale troepen een marsch door de straten maakten om de menigte te intimideeren. Volgens een telegram van onzen specia- lenn correspondent te Sjanghai Walter Bosshard hadden Zondag geen gevechten plaats. De Japansche autoriteiten wach ten op nader instructies betreffende de te rugtrekking der troepen. Tsjang Kai Sjek vergiftigd. Walter Bosshard seint ons uit Sjanghai, dat' volgens een mededeeling van Japan sche zijde Tsjang Kai Sjek vergiftigd zou zijn, in verband waarmede te Nanking verscheidene arrestaties zouden zijn ver richt. ITALIAANSCHE -MISSIONARISSEN IN CHINA GEVANGEN GENOMEN. Men meldt uit Rome aan de „Msb.": De Italiaansche bladen houden zioh uit voerig bezig met het thans ook bij de rie-generaal der Franciscanen binnengeko men bericht over de gevangenneming der Italiaansche missionarissen in Laobokow, Het betreft hier de uit de provincie Toscana afkomstige paters Mansueto Mag- gini, Giocondo Baldi, Michelangelo Casa nova, Cherubino Oheccacci, een neef van den pater-martelaar van denzefïden naam die aan de gevolgen van de mishandelin gen door de Chineesche bandieten is overleden, Gaetano Fucini en Geremia Pascucci. Ook een aantal in genoemde missie ar- beidende missiezusters van de missie-oon- gregatie der Franciscanessen van Egyptf zijn gevangen genomen. De bladen maken melding van de ijve rige bemoeiingen van den Italiaanschen zaakwaarnemer in Ohina, graaf Galeazzo Ciano, den schoonzoon van Mussolini, om de vrijheid der missionarissen te bewerk stelligen. De „Tribuna" wijdt aan deze zaak zelfs een hoofdartikel, waarin de ontsteltenis wordt uitgesproken, welke het geheele Italiaansche volk heeft aangegrepen. Zoo lang dergelijke schanddaden der Chinee sche bandienten, aldus het blad, telkens weer in China gebeuren, kan men het land niet als een beschaafden staat be schouwen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Volkenbond over het optreden van Japan in China. Rust aan het front in het Verre Oosten. (Buitenl.e 2de blad). Het kind van Lindbergh gevonden, door twee bandietenleiders, wier hulp door den vader was ingeroepen. (Buitenl. Berichten, 2e blad). BINNENLAND. Buitengewoon groote deelname aan den Stillen Omgang te Amsterdam. (1ste blad). De stand der werkloosheid in Januari. (lste blad). Bezwaren tegen de Contingenteering, (lste blad). Gruwelijke moord op een 16-jarig meisje te Naaldwijk. (Gem. Ber. 3de blad). Meisje te Valkenburg door een mergel steen doodelijk getroffen. (Gem. Ber. 3de blad). Zwakzinnige te Leeuwarden verbrand. (Gem. Ber. 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Blauw Zwart moet degradatiewedstrij den spelen in de 2e klasse R.K.F.; Leiden stelt zich veilig. (Sportblad). Feyenoord en Alphen winnen het kanv pioenscnap hunner afdeeling in den K. N. V. B. (Sportblad). Deetos korfbalkampioen van Zuid-Hol land. (Sportblad). De hockey-wedstrijd Nederland—West Duitschland eindigt onbeslist (00). (Sport blad). EEN ZWIJGENDE STOET VAN DUIZENDEN. Redding uit de economische crisis. Ditmaal was het een mooie nacht van de naderende lente. In het middernachtelijk uur kwamen langs de donkere buitenwegen de zwijgende, bid dende menschen. Van de wegen langs de maanbeschenen velden kwamen zij in vele extra-treinen, denderend over de in het nachtelijk duister glimmende spoorstaven. Iedere trein trok een streep van licht door het duister naar de Mirakelstad. Vanaf het middernachtelijk uur verove ren die duizenden de hoofdstad, zwijgend en biddend, alleen bezig met zichzelf, het heele nachtelijke leven rondom hen tar tend met onverzettelijke zwijgzaamheid. De donkere drommen bezetten het cen trum der stad. Op de hoeken van pleinen en bij krom mingen van straten waait nog wel een koude wind, maar dit deert die duizenden niet in dezen overigens zoo schoonen nacht. Zij zijn diep in hun kraag gedoken en de hand in de zak tast naar de kralen van den rozenkrans voor een stil gebed. De treinen hebben van alle landsdeelen aan den nachtelijken ommegang aange bracht uit Gelderland en Brabant, uit het verafgelegen Limburg, uit Zeeland en het Noorden. Men ziet hen in gesloten drommen marcheeren, de geestelijken aan het hoofd, en allen richten zich naar het uitgangspunt het Spui. En als eenmaal deze stoeten zich in beweging zetten, be speurt men hoe alles loopt naar een vast gesteld plan. Zwijgende menschen staan hier en daar geposteerd en geven de rich ting aan, zooals in de Kalverstraat, waar de groepen telkens langs elkander henen- glijden om dan op een bepaald punt zich weer van elkander te verwijderen, als be woog één aanvoerder deze donkere lange colonnes, die zwijgend door de stille don kere stad voorttrekken. Er zijn ouden van dagen en jonge men schen, welgestelden van uiterlijk en ar- moedigen, visschers, handwerkslieden, fa brieksarbeiders en landbouwers, de man nen van Volendam en uit den Achterhoek duizenden mannen. Enkelen dragen hun simpele bagage onder den arm oude karbiezen, rieten mandjes, koffertjes of een papieren pakje. En men verwondert zich over de in den loop der jaren ont stane organisatie, die deze verspreide groepen op één punt weet te vereenigen, in de nauwe binnenstad, en hen in bewe ging weet te zetten, zonder dat ooit on der die duizenden de geringste wanorde ontstaat. De duizenden voeten schuifelen door de Gedempte Bagijnensloot, waar enkele felle lantaarns lichtglanzen teekenen in de zwarte duisternis en waar die stoet van mannen als een gehemzinnige zwijgende op tocht door heen trekt. Het Spui zendt die drommen door den ingang dezer nauwe steeg de gelederen worden als verzwol gen door het diepe duister van het oude straatje, tot bij de kromming er van 't late nachtlicht van Amsterdams drukste straat hen weer met een schemer van electrisch licht omgeeft en zij in den schellen schijn van de nachtverlichte straat treden. Hier vlak bij is 't Begijnhof, dat nu in stille rust is verzonken die rustige vrome plek van Amsterdam waar het moderne leven en het schichtige verkeer niet heeft kunnen binnentreden en waar de eeuwen bewaard en verstold schijnen in de schoone fa^aden der oude huizen. Waar zich het intieme rus tige kerkje bevindt met de schoone histo rische schilderijen, die betrekking hebben op het gebeuren, dat nu zoovele jaren het katholieke Nederland in stillen ommer gang door de Amsterdamsche oude stad zendt. De Kalverstraat neemt hen op in haar schijn van verlichte magazijnen en doode koffiehuizen, waar de naakte stoelen en tafeltjes op elkander gestapeld zijn. Ach ter enkele verlichte étalageramen staan levenlooze poppen met bont en kostbare mantels omhangen en staren zielloos naar buiten, waar de zwijgende menschen gaan, zoo geheel verschillend van de menigte die dagelijks langs hun vensters gaat. Dezen hebben nu heden geen oogen voor de pracht der groote magazijnen. In een por-

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1